#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/09/2010 14:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μπάλα τις καθημερινές


Πρωτότυπα εκδήλωσαν τη δυσαρέσκειά τους για την απόφαση της ισπανικής λίγκας να διεξάγονται αγώνες τις Δευτέρες,  οι οπαδοί της Λα Κορούνια στη χθεσινοβραδινή αναμέτρηση με τη Χετάφε για την τρίτη αγωνιστική της Primera Division.

Σε  ευρωπαϊκό επίπεδο, οι ομάδες παραχωρούν τηλεοπτικό χρόνο και άρα τα τηλεοπτικά δίκτυα ως «αιμοδότες» έχουν τον πρώτο λόγο στην επιλογή των ημερών αλλά και των ωρών διεξαγωγής των αγώνων με βάση το πρόγραμμά τους.

Το ποδόσφαιρο είναι υπόθεση των πολυεθνικών εταιρειών πλέον και ο φίλαθλος-καταναλωτής είναι προτιμότερο να μένει σπίτι του και να βομβαρδίζεται από τηλεοπτικά μηνύματα, παρά να κάνει  χαβαλέ  με την παρέα του και να καταναλώνει μπύρες και «βρώμικα».

Επίσης κερδισμένες είναι και οι εταιρείες στοιχημάτων, καθώς «σπασμένες» οι αγωνιστικές φέρνουν μεγαλύτερους τζίρους και οι παίκτες εκτός γηπέδου, μπορεί και να ασχοληθούν και με το live bet σε πρακτορεία ή και από το σπίτι τους.  Την επιχειρηματική τους προσπάθεια διευκολύνει και η μετονομασία όλων των κατηγοριών όλων των χωρών εις την αγγλική, εις τρόπον ώστε ο Ολλανδός παίκτης για παράδειγμα να ξέρει ότι στο Greece, η Football League 2 είναι η Γ΄ Εθνική Κατηγορία, χωρίς να χρειάζεται λεξικά

Ο ανηλεής βομβαρδισμός των καταναλωτών με ένα προϊόν λαοφιλές είναι πιο πιθανό να οδηγήσει σε υπερκορεσμό, παρά σε διαρκή ανάπτυξη. Το έχουμε ζήσει με το μπάσκετ στο παρελθόν.

Αλλά και όταν αυτό  συμβεί οι πολυεθνικές θα στραφούν σε άλλους τομείς, πιο ελπιδοφόρους, μόλις τα κέρδη αρχίσουν να καταγράφουν πτώση. Και θα αφήσουν πίσω ένα άθλημα  που δεν θα «πουλά» πια με εταιρείες υπερχρεωμένες και ξενερωμένους φιλάθλους.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tsilivithras avatar
    tsilivithras 21/09/2010 15:05:38

    " Και θα αφήσουν πίσω ένα άθλημα που δεν θα «πουλά» πια με εταιρείες υπερχρεωμένες και ξενερωμένους φιλάθλους."

    Μακάρι μια ώρα αρχίτερα.
    Και να πάρουν μαζί τους και όλους τους προέδρους-επιχειρηματίες και τα κατ'επάγγελμα λαμόγιπαράγοντες και να αφήσουν τις ομάδες στην ησυχία τους να ξαναγυρίσουν στις εποχές που πραγματικά σήμαιναν κάτι.

    Αλλά που τέτοια τύχη;;;

    Παρεπιπτόντως, τα επεισόδια κάθε φύσης και οι δήθεν αυστηρές απαγορεύσεις μετακινήσεων οπαδών (άκρως αντισυνταγματικά φυσικά) μπορεί να μην υποκινούνται από (γκουχ γκουχ) αλλά σίγουρα βολεύουν τις κάθε λογής εταιρίες που ασχολούνται με το ποδοσφαιρικό πρϊόν (τηλεοπτικές πλατφόρμες, στοιχηματζήδες κτλ).
    Και κάθε τι υποτιμημένο , ως γνωστόν, αγοράζεται και πιο εύκολα.

    (να δεις τι μου θυμίζει, τι μου θυμίζει...)

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 15:13:04

    Η υπερπροσφορά του προϊόντος έχει και ένα άλλο αποτέλεσμα. Το διαρθρωτικό έλλειμα μεγάλων παιχτών έχει μετατραπεί σε "κυκλικό" (Α, ρε Αντώνη!).
    Οι πολλές διοργανώσεις και τα αλλοπρόσαλα προγράμματα των ομοσπονδιών εξοντώνουν φυσικά του παίχτες οι οποίοι δεν μπορούν να διατηρήσουν υψηλά στάνταρ απόδοσης για πολύ καιρό. Αυτό έχει σα συνέπεια να απαξιώνεται σιγά-σιγά, αλλά ουσιαστικά το προσφερόμενο προϊόν από πλευράς θεάματος. Ο κόσμος δεν πάει στο γήπεδο για να βλέπει μαραθωνοδρόμους να τρέχουν ακατάπαυστα αλλά ποδοσφαιριστές υψηλού επιπέδου που μπορούν να προσφέρουν ποιοτικό θέαμα.
    Ας συνυπολογίσουμε ότι οι δεξαμενές παραγωγής και δημιουργίας μεγάλων παιχτών στην Ευρώπη έχουν στερέψει. Εδώ κοτζάμ εθνική Ιταλίας έχει κατακλυστεί από μετριότητες. Η Γερμανία το ίδιο (σε σύγκριση με το παρελόν βέβαια).
    Οι μικρομεσαίες ποδοσφαιρικά χώρες μοιάζουν αφόρητα στο στυλ παιχνιδιού και είναι πληκτικές. Θυμάστε τι παιχταράδες είχε παλαιότερα π.χ το Βέλγιο ή η Δανία?.
    Το μόνο που συντηρεί το ενδιαφέρον του κόσμου είναι το στοίχημα και τίποτε άλλο.

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/09/2010 15:21:19

    Γιάννη,
    αληθεύουν οι φήμες που διαδίδει ο Αχιλλέας ότι έχει ήδη ξεκινήσει μεταπτυχιακό στη μακροοικονομική ανάλυση;

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 15:28:54

    Και στην οικονομετρία! (χα, χα, χα)

  5. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/09/2010 15:30:19

    Ο Μικρός Οδυσσέας ήθελα να πώ...

  6. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 15:34:11

    Μήπως στα διαλλείματα μελετάς τα Ομηρικά έπη και μπερδεύεσαι?

  7. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 21/09/2010 15:43:40

    Αγαπητέ κύριε Ροδινέ. Δεύτερη αλλαγή νικνέιμ την ίδια σαιζόν είναι πάρα πολύ. Στο Οδυσσέας βάλαμε το μικρός. Τώρα θα το κάνω Μικρός Οδυσσέας του Αχιλλέως...

  8. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 21/09/2010 15:45:39

    Τα πτυχία τα έχουμε, την προσφορά τους αναζητούμε εις την ατομική ευδαιμονία

  9. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 15:48:30

    Ουκ επί πτυχίω μόνον ζήσεται άνθρωπος.

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 15:49:51

    @#$^!!

    "μόνω"

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 15:50:46

    Όσο διαβάζει την Ιλιάδα να περιμένεις κι άλλα.

  12. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 21/09/2010 15:57:34

    "Ουκ επί λαμόγιω" το ήξερα

  13. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 21/09/2010 16:00:29

    Φιλοκτήτης;

  14. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 16:01:31

    Τα περισσότερα λαμόγια "πτυχιούχοι" είναι!

  15. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 16:03:51

    Διομήδης, Πρωτεσίλαος

  16. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/09/2010 16:57:06

    Ενας λάθος έκανα και αρχίσατε τα σενάρια!
    Ακούς εκεί Διομήδης....

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 21/09/2010 17:05:28

      xaxaxa

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 21/09/2010 17:05:40

      Γιατί, άσχημος ήταν ο Βασιλιάς του Άργους?

      Αλλά πάλι, μπορείς να τον ονομάσεις Μικρό Δαρείο τον Ά. Κάθε μέρα θα του λέμε:
      «Δέσποτα, μέμνησο των Μνημονολατρών!»

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 21/09/2010 18:46:17

      Ο Μικρός Οδυσσέας, είναι Οδυσσέας. Τελεία και παύλα!
      Αντε το πολύ-πολυ ...Καμβύσης λόγω του αυξημένου ενδιαφέροντος για το πολιτικό ρεπορτάζ!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 21/09/2010 19:12:28

      Δεν με αφήνουν να αγιάσω Κώστα μου. Εγώ με το στοίχημα θέλω να ασχοληθώ αποκλειστικά βρίσκοντας τον αλγόριθμο για σίγουρα κέρδη, αλλά με πατάνε στον κάλο..

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 21/09/2010 19:26:28

      Αλγόριθμοι εδώ. Αλλά μετά λύπης μου σε πληροφορώ ότι προσπάθησαν και άλλοι να βρούν τη μαγική εξίσωση και κατέληξαν σε παταγώδη αποτυχία. ποιό πολλά λεφτά έχει το πολιτικό ρεπορτάζ. Αρκεί να "ποντάρεις" στους κατάλληλους φίλους!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 21/09/2010 19:27:31

      "Πιο"
      (να πάρει!)

  17. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 21/09/2010 19:45:39

    Μικρός Οδυσσέας

    Δεν σ' αφήνουν ν' αγιάσεις, επειδή σε ζηλεύουν!

    Δεύτερον, για να μην κουράζεσαι διάβασε την ιστορία του John Law (του οικονομολόγου), που επινόησε το χαρτονόμισμα.

  18. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/09/2010 20:17:19

    Οδυσσεύ έχεις μέιλ!