#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/06/2010 12:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μουντιάλ ερχόμαστε



Ανακοινώθηκαν οι 23 παίκτες με τους οποίους θα πορευτεί η εθνική ομάδα στο Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής που ξεκινά το επόμενο Σαββατοκύριακο.

3 τερματοφύλακες, 9 αμυντικοί, 6 μέσοι και 5 επιθετικοί.

Αναλυτικά τα ονόματα:


Τερματοφύλακες
: Μιχάλης Σηφάκης (Άρης), Αλέξης Τζόρβας (Παναθηναϊκός), Κώστας Χαλκιάς (ΠΑΟΚ).

Αμυντικοί: Γιούρκας Σεϊταρίδης, Λουκάς Βύντρα, Νίκος Σπυρόπουλος (Παναθηναϊκός), Βαγγέλης Μόρας (Μπολόνια), Σωκράτης Παπασταθόπουλος (Τζένοα), Σωτήρης Κυργιάκος (Λίβερπουλ), Αβραάμ Παπαδόπουλος, Βασίλης Τοροσίδης (Ολυμπιακός), Στέλιος Μαλεζάς (ΠΑΟΚ)

Μέσοι: Κώστας Κατσουράνης, Γιώργος Καραγκούνης, Σωτήρης Νίνης (Παναθηναϊκός), Αλέξανδρος Τζιόλης (Σιένα), Χρήστος Πατσατζόγλου (Ομόνοια), Σάκης Πρίττας (Άρης).

Επιθετικοί: Δημήτρης Σαλπιγγίδης (Παναθηναϊκός), Παντελής Καπετάνος (Στεάουα Βουκουρεστίου), Φάνης Γκέκας (Άιντραχτ Φρανκφούρτης), Γιώργος Σαμαράς (Σέλτικ)  Άγγελος Χαριστέας (Νυρεμβέργη).

Έξω έμειναν τελικά ο Μάκος και ο Τζαβέλλας, ενώ θέση την τελευταία στιγμή κέρδισαν οι Μαλεζάς και Πρίττας.

Ευχή όλων να μην επαναληφθεί το κάζο του 1994 στην Αμερική. Οι ….αξέχαστες στιγμές από την πρώτη παρουσία μας σε Μουντιάλ στον παρακάτω σύνδεσμο:

http://www.youtube.com/watch?v=Dp3bVjLkwvo

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 01/06/2010 14:30:18

    Εγώ θέλω να το πάρουμε. Μόνο και μόνο για να δω μετά τα μούτρα των γερμανών.
    Μετά βέβαια ξύπνησα...

  2. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 01/06/2010 14:34:45

    Δύσκολα ξεφεύγουμε από αυτή την Αργεντινή, μην έχουμε αυταπάτες.
    Αλλά κάτι μου λέει μέσα μου, θα παίξουμε μπάλα, κι ό,τι καλύτερο βγεί.

  3. Giorgos avatar
    Giorgos 01/06/2010 14:51:02

    eleos re paidia ksana me ton xaristea?????pou einai o mitroglou?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Giorgos 01/06/2010 15:04:54

      Εδώ κάλεσε τον Σεϊταρίδη,που έχει να παίξει μπάλα δυο χρόνια.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 01/06/2010 15:07:23

        Ακούγεται πως θα καλέσει και τον Σαραβάκο, με τον Χαλιαμπάλια πιο πίσω ως λίμπερο.

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Κώστας Ροδινός 01/06/2010 15:12:21

        Καλύτερη πρόταση: Ο Αντωνιάδης μόλις παραιτήθηκε από την αντιπροεδρία και χρειαζόμασταν ψηλό επιθετικό.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Giorgos 01/06/2010 15:05:45

      Μήτρογλου; Αυτός που φέρνει σε Γκόθικ Τραβεστί; Και δεν βάζει τον Μητρόπουλο καλύτερα; Απ τον Χαριστέα καλύτερος θάναι.

      • Greco avatar
        Greco @ Strange Attractor 01/06/2010 15:07:35

        xaxaxa ελεος!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 01/06/2010 15:13:43

        ST
        Noμίζω οτι χρειάζεται ένα πιο πολυσύνθετο παίχτη. Για αυτό και θα πρότεινα τον Τάκη Λουκανίδη.
        Επίσης για την επίθεση θα μπορούσε να καλέσει και τον πρώτο σκόρερ της Εθνικής τον Νίκο Αναστόπουλο.
        Εγώ και μια απορια. Ο Αντωνιάδης γιατί παραιτήθηκε σήμερα από αντιπρόεδρος του βάζελου;
        Παίζει καμιά έκτακτη κλήση;

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Strange Attractor 01/06/2010 15:16:30

        Φίλε Κώστα, το έγραψα παραπάνω, να κληθεί!
        Το άλλο που έμαθα, είναι ότι ο Όθωνας συμβουλεύεται μέσω μέντιουμ τον Φέρεντς Πούσκας. Ειδικά για την εκτέλεση των στημένων.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 01/06/2010 15:18:39

        GMTA!

    • O Ιθαγενής avatar
      O Ιθαγενής @ Giorgos 01/06/2010 15:18:30

      3->5-> Πρόεδρος

      ξεχάσατε τον γίγαντα Βαμβακούλα.....

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ O Ιθαγενής 01/06/2010 15:20:14

        Strange,
        Για κατέβασε την ιδανική σύνθεση!

      • O Ιθαγενής avatar
        O Ιθαγενής @ O Ιθαγενής 01/06/2010 15:25:01

        καλτ;

        Αρχίζω : Μύρτσος ...για να γιορτάζουμε το βράδυ στον Καρά...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ O Ιθαγενής 01/06/2010 15:27:10

        Kωνσταντίνου!

      • O Ιθαγενής avatar
        O Ιθαγενής @ O Ιθαγενής 01/06/2010 15:30:21

        για ομάδα ποδοσφαίρου ή μπάσκετ μιλάμε;

        ;-)

      • O Ιθαγενής avatar
        O Ιθαγενής @ O Ιθαγενής 01/06/2010 15:31:04

        Βαμβακούλας Γούναρης για να έχουμε άκρα των άκρων....

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ O Ιθαγενής 01/06/2010 15:36:01

        1-Κελεσίδης
        2-Πάλλας
        3-Γεωργάτος
        4-Μανωλάς
        5-Φοιρός
        6-Δομάζος
        7-Σαραβάκος
        8-Κούδας
        9-Δεληκάρης
        10-Χατζηπαναγής
        11-Αρδίζογλου

        12-Λ.Παπαϊωάννου
        13-Μίμης Παπαϊωάννου
        14-Aϊδινίου
        15-Φουντουκίδης
        16-Αρβανίτης

      • O Ιθαγενής avatar
        O Ιθαγενής @ O Ιθαγενής 01/06/2010 15:40:59

        Strange Attractor το πήγες σοβαρά ...συμφωνώ αν και θα έβαζα και τον Κούη - Αναστόπουλο στους 23

  4. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 01/06/2010 15:40:52

    Εχω τις παρακάτω απορίες:
    1. Με πόσες μπάλλες θα έπαιζε αυτή η ομάδα;
    2. Ποιοί θα μάρκαραν στον κέντρο;
    3. Πόσο..μεγάλο θα ήταν το γήπεδο!

    • O Ιθαγενής avatar
      O Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 01/06/2010 15:44:34

      και μια είδηση τελευταίας στιγμής: Υποβιβάζεται ο Ηρακλής καθώς απορρίφθηκε ο φάκελος αδειοδότησης.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ O Ιθαγενής 01/06/2010 15:46:31

        Έφυγε ο ήλιος απ τον ουρανό!

      • O Ιθαγενής avatar
        O Ιθαγενής @ O Ιθαγενής 01/06/2010 15:52:23

        σεβασμός στις γριές... που ήθελαν να είναι νιες...από ένα γαύρο

      • ni.kappa avatar
        ni.kappa @ O Ιθαγενής 01/06/2010 18:29:48

        Σιγα μην υποβιβαστει..στην Ελλαδα βρισκομαστε..

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 01/06/2010 15:46:01

      Γιατί; 11 + 5 αναπληρωματικοί. Απ όλες τις θέσεις έχει.
      Λυπάμαι μόνο που δεν μπορώ να βάλω καμιά 10ριά ακόμη, που αξίζουν να είναι σε αυτή την όλ τάϊμ εθνική.

  5. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 01/06/2010 15:46:12

    Έχει κάνει λάθος στην επιλογή ο Ότο.
    Έχει πάρει μόνο 9 αμυντικούς.
    Τι θα συμβεί αν, λέω αν, κάποιος από αυτούς τραυματιστεί?
    Ποιος θα μπορέσει να παίξει σαν ένατος αμυντικός?
    Μάλλον αυτόν τον ρόλο θα τον παίξουν οι μέσοι: αναπληρωματικοί των αμυντικών. Ο Κατσουράνης, ο Τζιόλης, ο Πατσατζόγλου.
    Και οι επιθετικοί? Αναπληρωματικοί των μέσων, όπως ο Σαλπιγγίδης, εκτός ενός "τυχερού" που θα έχει το μισό γήπεδο για τη πάρτη του.

    • ni.kappa avatar
      ni.kappa @ Φυγόκεντρος 01/06/2010 18:27:06

      9 αμυντικοι και 3 που μπορουν να παιξουν ως αμυντικοι ειναι μια χαρα. Το προβλημα ειναι τα χαφ. Λιγα και μονο 2 με εμπειρια(Κατσουρ - Καραγκουνης). Καποιοι επιθετικοι μπορουν να βοηθησουν(ειδικα στα ακρα) αλλα ειμαστε πολυ αδυναμοι. Ισως να πρεπει να παρει καμια ευκαιρια ο Νινης(αν ειναι καλα). Θα δειξει..

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 01/06/2010 15:54:17

    Αν δεν παίξει ο Τσικιτζέλας, σκούρα τα πράγματα στην Αφρική...

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Strange Attractor 01/06/2010 19:38:03

      ΠΟυ τον θυμήθηκες αυτόν; Στην Κόρινθο δεν έπαιζε;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 01/06/2010 19:41:52

        Νομίζω στον Πανελευσινιακό.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 01/06/2010 21:32:38

        Και στον Ολυμπιακό ένα φεγγάρι!

  7. tiramola avatar
    tiramola 01/06/2010 19:56:17

    Έπαιξε και στην Κόρινθο 2 χρόνια στην Α εθνική μετά τον Πανελευσινιακό.
    Από τα πιό σκληρά σέντερ μπακ.

  8. Νιόνιος-διονύσης avatar
    Νιόνιος-διονύσης 01/06/2010 20:10:25

    για τους λατρεις των συμπτωσεων παραθετω 2 συμπτωσεις που ειχαν γινει στο ευρο του 2004.τοτε ειχε παρει το νταπλ ο παναθηναικος και τοτε ειχε παρει το τσαμπιον λιγκ ο μουρινιο,λετε να γινει καμια στραβη???????

    • tiramola avatar
      tiramola @ Νιόνιος-διονύσης 01/06/2010 20:33:44

      Πράγματι οι συμπτώσεις είναι πολλές.
      Αν συμβεί η στραβή θα προκαλέσει μεγάλες αλλαγές στο παγκόσμιο ποδοσφαιρικό στερέωμα.
      Μαζικές παραιτήσεις ποδοσφαιρικών ομοσπονδιών κρατών.
      Πολλοί ψηλοί ποδοσφαιριστές θα το γυρίσουν στο μπάσκετ και άλλοι θα αλλάξουν επάγγελμα...
      Παράλληλα μιά μεγάλη συζήτηση θα ξεκινήσει για το αν ήταν στημένο προκειμένου να τυφλώσουν τους Έλληνες και να περάσουν ανώδυνα τα μέτρα στα πειραματόζωα...

  9. tiramola avatar
    tiramola 01/06/2010 20:52:59

    Κανονικά αν είναι πατριώτες πρέπει να αποκλειστούν τάκα τάκα με 3 ήττες να μην τους πληρώνουμε πριμ και τα έξοδα όλων των παρατρεχάμενων που τους συνοδεύουν.
    Να απολυθεί ο Όθωνας και να αναλάβει ένας φθηνότερος ή και κανένας αφού υπάρχει ο Καραγκούνης...

  10. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 01/06/2010 20:57:14

    Ελλάδα - Γερμανία στον τελικό, κερδίζουμε με γκολ οφσάιτ στο 94!
    Και από την επομένη παίζουμε στην Αφρικανική ζώνη.

  11. Lalakis avatar
    Lalakis 02/06/2010 11:34:22

    άκουσα κάπου ότι Ρωσσοι επιστημονες θα κλονοποιήσουν τον Μπλαχιν, τον Προτασσοφ και τον Χατζιπαναγη. Αληθευει;