#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/07/2010 01:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια φορά κι έναν καιρό, η Ισπανία κατέκτησε το Μουντιάλ ΄



«Μια φορά κι έναν καιρό, ενώ  η χώρα ήταν παγιδευμένη στα νύχια του ΔΝΤ, η ανασφάλεια πτωχών τε και πλουσίων είχε χτυπήσει «κόκκινο», τα αυτοκίνητα έκαιγαν ακόμη πανάκριβη βενζίνη, η ελπίδα ήταν – ο μετέπειτα επί 12ετία πρωθυπουργός- ο Αντώνης Σαμαράς, η μεγάλη Ισπανία κέρδισε το Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής»

Αυτά θα λέμε στα εγγόνια μας, Θεού θέλοντος και Λοβέρδου επιτρέποντος, μετά από πολλά -πολλά χρόνια, ενώ θα τους διδάσκουμε πλάγιασμα της υδρογονοκίνητης μηχανής στις στροφές .

«Εκείνο το δροσερό βράδυ, είδαν τη σημαία σε σεντόνι  και άκουσαν  εθνικό ύμνο οι πρωταθλητές Ευρώπης Ισπανοί και η μεγάλη του ποδοσφαίρου σχολή των Ολλανδών. Οι «συνήθεις ύποπτοι» Βραζιλιάνοι, Αργεντινοί, Ιταλοί και Γάλλοι απολάμβαναν πρόωρες διακοπές και η «ανίκητη» αυτοκρατορική Γερμανία ίδρωσε για να καταλάβει την 3η θέση, νικώντας τους υπέροχα ουρανοκατέβατους  Ουρουγουανούς».



Ο τελικός στο πρώτο ημίχρονο θύμιζε πιο πολύ kick boxing παρά ποδόσφαιρο. Οι Ισπανοί μπήκαν φουριόζοι στο πρώτο τέταρτο σαν πιο «περπατημένοι», αλλά οι Ολλανδοί συνήλθαν γρήγορα.

Στο 2ο ημίχρονο το ματς βελτιώθηκε αλλά το σκορ δεν άλλαξε, καθώς ούτε ο Βίγια, ούτε ο Ράμος και δύο φορές ο Ρόμπεν μπόρεσαν νικήσουν τους τερματοφύλακες., χάνοντας ανεπανάληπτες ευκαιρίες. Ο Νετ Μπόσκε έβαλε τον Νάβας για να χτυπήσει στην πλευρά του «γέρου» Φαν Μπρόκχολστ και τον τεράστιο Φάμπεργκας.



Αλλά ας μη χάνουμε τη μελλοντική αφήγηση:

«0-0 στο 90λεπτο και έτσι φθάσαμε  στην παράταση, όπου οι Ισπανοί ήταν καλύτεροι με τον Φάμπεργκας να τους δίνει νέα πνοή. Μπορεί να έχασε το τετ α τετ αλλά η πάσα στον Ινιέστα ήταν πάρτο-βάλτο. Κι ο κοντός το έβαλε στο 116΄, οι Ισπανοί είναι ταυτόχρονα ευρωπαίοι και παγκόσμιοι πρωταθλητές, οι πεναλτάκηδες στενοχωρήθηκαν και οι Ολλανδοί ήταν αδύνατο να αντιδράσουν με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Χάιτινχα στο 108΄, ο οποίος σταμάτησε άγαρμπα τον Ινιέστα».

Και τότε τα εγγόνια μας θα κουνάν το κεφάλι υποτιμητικά και θα ρωτούν «καλά, είναι δυνατόν να υπήρχε ποδόσφαιρο 11 εναντίον 11;»

Τότε θα τους πούμε για  το αεροδρόμιο στο Ελληνικό, τον αγωγό Μπουργκάς-Αλεξανδρούπολη, το ασφαλιστικό για χαϊλάντερ κι άλλες ιστορίες από τις αρχές του αιώνα.

Κι έζησαν οι Ισπανοί καλά κι εμείς με 400 € λιγότερα.





Μικρός Οδυσσέας





ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΝΤΑΝΤΟΝ avatar
    ΝΤΑΝΤΟΝ 12/07/2010 01:21:49

    ΖΗΤΩ Η ΝΙΚΗ ΤΗΣ ¨ΕΘΝΙΚΗΣ ΚΑΤΑΛΩΝΙΑΣ¨ ...

  2. Mentzelos avatar
    Mentzelos 12/07/2010 01:25:43

    Μακράν ο πιο αβαβά άθλιος τελικός που έχω δει στη ζωή μου.
    Η διαιτησία πιο στημένη δε μπορούσε να ήταν. Απλά τραγικός ο Άγγλος διαιτητής!
    Οι Ισπανοί ζήλεψαν τη δόξα της μπασκετικής τους ομάδας στον τελικό με τη Σερβία και έπεφταν ο ένας μετά τον άλλον ζητώντας πέναλτυ συνέχεια. Η αποβολή του Χάιτιγκα στο ανύπαρκτο σπρώξιμο και η ανυπαρξία κίτρινης κάρτας για θέατρο στον Τσάβι, το χτύπημα του Ινιέστα στον Ολλανδό παίχτη μπροστά στον 4ο διαιτητή και τον επόπτη χωρίς αντιαθλητικό φάουλ, οι τρεις πτώσεις-θέατρο κατά σειρά μέσα στην περιοχή των Ολλανδών μήπως και πάρουν πέναλτυ...αλλά δεν πήραν ούτε κίτρινη κάρτα για θέατρο, το φάουλ που εκτέλεσε ο Ρόμπεν και βγήκε κόρνερ αλλά κόρνερ δε δόθηκε, κάτι σκληρά μαρκαρίσματα των Ισπανών εντός της περιοχής τους.....απλά τα είδαμε σε άλλο αγώνα.
    Και από άποψη ποιότητας-τηλεθέασης με τις βουβουζέλες να καταντούν αηδία το όλο σκηνικό και από απόψεως διαιτησίας στο σημερινό τελικό, κατατάσσουν για μένα αυτό το παγκόσμιο πρωτάθλημα, στα χειρότερα που έχω δει ποτέ μου.
    Εξαίρεση κάποια άλλα παιχνίδια.

    • anonymous avatar
      anonymous @ Mentzelos 12/07/2010 02:15:51

      Μεγαλύτερα κλαδευτήρια από τους Ολλανδούς δεν υπήρχαν. Έπρεπε να είχε δώσει τουλάχιστον 2 κόκκινες. Ίσως 2 κίτρινες που τους έδωσε να ήταν άδικες. Οι περισσότερες όμως ήταν δίκαιες. Είδα το παιχνίδι στη Γερμ. τηλεόραση και οι φάσεις παρουσιάστηκαν από 2-3 οπτικές γωνίες.

      Οι Ισπανοί ήταν πιο καθαροί κι έντιμοι στο παίξιμό τους, και κέρδισαν δίκαια.

    • ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
      ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ @ Mentzelos 12/07/2010 14:26:19

      Ἄλλον ἀγῶνα εἶδες, φίλε μου. Οἱ Ὁλλανδοὶ κατέβηκαν μὲ σύστημα Ρεχάγκελ + Καράτε Κίντ, ὅλοι ἄμυνα, καὶ ἄντε μπὰς καὶ μᾶς φέξῃ καὶ κλέψῃ τὴν νίκη ὁ Ρόμπεν. Πῶς νὰ τὸ κάνουμε, ἡ Ἰσπανία ἦταν μιὰ κλάσι ἀνώτερη ἀπὸ ὅλους. Ἐὰν δὲν τὸ ἔπαιρνε, μετὰ τὴν μέγιστη ἀδικία τοῦ 1956 γιὰ τὴν Οὐγγαρία καὶ τὴν ἀδικία τοῦ 1974 γιὰ τὴν Ὁλλανδία (καὶ τοῦ 1978, ἂν καὶ ἐκεῖ δὲν εἶχε τὸν Κρόιφ· στὸ ζενίθ της ἡ Ὁλλανδία ἦταν τὸ 1974), θὰ μιλούσαμε καὶ γιὰ τὴν ἀδικία τοῦ 2010.

      • Mentzelos avatar
        Mentzelos @ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 12/07/2010 15:24:59

        Δε διαφωνώ ότι οι Ολλανδοί ήταν κλαδευτήρια. Αλλά αυτό με τους Ισπανούς που όταν δε μπορούν να νικήσουν πέφτουν συνεχώς κάτω ζητώντας κάρτες είναι επιεικώς άθλιο.
        Ναι έπαιξαν καλύτερα στο ζήτημα της κυκλοφορίας της μπάλας, αλλά επί της ουσίας τίποτα. Οπότε τι θα πει ότι έπαιξαν καλύτερα; Περισσότερο μετράει το αποτέλεσμα σε αυτές τις περιπτώσεις παρά το πως παίζεις. Μήπως να επιστρέψουμε το ευρωπαϊκό του 2004 επειδή παίξαμε αντιποδόσφαιρο;
        Κι εγώ τον αγώνα τον είδα στη βρετανική τηλεόραση και έδειξε πολλές και καλές επαναλήψεις της κάθε φάσης...
        Άρα για ποια αδικία μιλάμε; Αδικία ήταν το ότι δεν έδωσε κόκκινη κάρτα στον Ολλανδό, αλλά όλες οι φάσεις που περιέγραψα βγάζουν μάτι. Όταν εκτελέστηκε το φάουλ από τον Ρόμπεν η μπάλα άλλαξε γωνία ολόκληρη και βγήκε κόρνερ. Κατέβηκε όλη η ομάδα για το κόρνερ και τότε ο διαιτητής δίνει άουτ... Μετά επίθεση της Ισπανίας και ο Ινιέστα που είχε ρίξει αγκωνιά επειδή δεν πήρε φάουλ έγινε μεγάλος και τρανός.
        Άδική ήταν και η κόκκινη. Όλη η υφήλιος είδε ότι ο Ισπανός έπεσε μόνος του.
        Άντε με το καλό να δούμε τους Ισπανούς να κλαίνε στο παγκόσμιο του μπασκετ. Θα "χαϊδεύεις" τον Ναβάρρο και θα πέφτουν τεχνικές ποινές για αντιαθλητικό.

      • anonymous avatar
        anonymous @ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 12/07/2010 15:53:15

        Οι Ισπανοί έπεσαν 2 φορές κάτω αναίτια κι έπρεπε να τους κιτρινίσει. Από κει και πέρα στη φάση με την κλωτσιά στο στέρνο έπρεπε να αποβάλει τον Ολλανδό με κόκκινη.
        Κάποια σφάλματα έκανε η διαιτησία. Δεν ήταν όμως σημαντικά.

        Πάντως μια μεμονωμένη φάση δεν αλλάζει τη γενική εικόνα.

  3. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/07/2010 01:44:09

    Υπνος βαρύς και ασήκωτος..Ανταγωνίζεται σέ υπνηλία τον τελικό τού 94..

    Οι πλουμιστοί τής Μπάρτσα έκλαιγαν απ΄τον Μουρίνιο,οπότε έπρεπε νά τό πάρουν ως ΄παγκόσμιοι΄..
    Κλωτσοσκούφι τοπικού ερασιτεχνικού..
    Και ο επιστήμονας Γουέμπ μέ τό πού κουράστηκαν οι Ολλανδοί στό β.ημίχρονο τής παράτασης ΄ξέχασε ΄νά δώσει κόρνερ ,φάουλ,πλάγια γιά νά κατηφορίσει τό γήπεδο..

    Viva Forlan>!!!!!!!!!

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/07/2010 02:04:50

    Εκεί που κρεμούσαν οι καπετανέοι τ' άρματα κρεμάν οι γύφτοι τα νταούλια. Ο Θεοφιλόπουλος σε θέση Διακογιάννη.
    Μάλλον δεν βαρέθηκα μόνον εγώ.
    Τελικός Μουντιαλ; Προκριματικός Τσαμπιονς Λιγκ.

    Βρε οδυσσέα, τι κόλλημα έφαγες με τους Ολλανδούς.
    Δεν τα είπε ο ΚοντηΛίζα; Τσιγκούνηδες και ξενέρωτοι.

    Viva Uru - Viva Diego

    • Μαρινα avatar
      Μαρινα @ Προφήτης 12/07/2010 02:41:12

      Δεν τα ειπε η Κοντη Λιζα,εγω τα ειπα:Τοσο τσιγκουνηδες και τοσο γυφτοι,που κανουν τους σκωτσεζους να φαινονται αρχοντανθρωποι!!!!!!!Και μονιμως μεθυσμενοι.

      Ολο το απογευμα προσευχομουν να μην κερδισουν για να κοιμηθουμε αποψε ησυχα...

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Μαρινα 12/07/2010 09:50:23

        Μαρίνα, τα εύσημα σού αξίζουν. Συγγνώμην δεν θυμόμουν καλά.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Μαρινα 12/07/2010 13:03:29

        Γουστάρω Ολλανδέζες. Οι μικρές ολλανδέζες είναι όλες γκομενάρες. Εγώ στην Ολλανδία συμπέρανα ότι η πιό μέτρια απ' αυτές θα περνούσε για θεογκόμενα στο Ελλάντα. Και οι Ολλανδοί κάτι δίμετροι παιδαράδες. Άντε, όσα δε φτάνει η αλεπου....

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Προφήτης 12/07/2010 10:18:29

      Προφήτη, ο Θεοφιλόπουλος δεν ήταν εκείνος που είχε πει το αμίμητο "οι Αγγλίδες αδελφές του ελέους" στον τηλεοπτικό σχολιασμό του αγώνα Αγγλία-Ελλάδα (0-0) στο Γουέμπλεϋ το '83, με Αρχοντίδη προπονητή; Ή κάποιος άλλος το είχε πει;

      • tiramola avatar
        tiramola @ Αυριανιστής 12/07/2010 10:29:23

        Εκείνο πάντως που σίγουρα έχει πει είναι για συρτό σουτ στο οριζοντιο δοκάρι...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Προφήτης 12/07/2010 10:30:14

      Ναι, Προφήτη τους πίστευα τους Ολλανδούς.
      Με πούλησε ο Ρόμπεν

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Προφήτης 12/07/2010 10:48:42

      Μας γλωσσόφαγες βρε Μαρίνα!
      Σαββατογεννημένη είσαι;

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Προφήτης 12/07/2010 15:31:47

      Μην μου κλεβεις την δοξα Μαρινα. Εγω το ειπα και μαρτυρας μου ο Μ. Οδυσσεας. Τωρα αν το επιες και συ σε αλλη φαση δεν ξερω αλλα δεν ειδα τετοιο σχολιο.

      @ Προφητης

      Τον γνωριζεις τον Αλ. Θεοφιλοπουλο; ΛΟΛ. Απο τα γυμνασιακα χρονια ηταν ενας θρασυτατος τυπος που μονο δημοσιογραφος θα μπορουσε να γινει. Δεν ωρροδει προ ουδενος.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ Κοντη Λιζα 12/07/2010 15:33:03

        Κοντη Λιζα, τελικά θυμόμουν καλά;

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ Κοντη Λιζα 12/07/2010 15:37:17

        Ναι και οχι μονο!...Και μονιμως μεθυσμενοι...! Οχι μεθυσμενοι, τους μπερδευεις με τους Αγγλοτοιουτους στοουν ειναι οι ανθρωποι.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κοντη Λιζα 12/07/2010 20:55:30

        Το πιστοποιώ, η κοντολίζα μας έχει το ζόρι με τους πορτοκαλί
        Τους μάτιασες λίζα, μαζί και το στοιχηματάκι μας (κλαυθμοί και οδυρμοί, σνιφ,σνιφ)

  5. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/07/2010 02:06:28

    Η Ισπανία μόνο για τον ταβερνιάρη προπονητή

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 12/07/2010 02:20:24

    Χτα-πόδι ο Κασίγιας. Παιχνίδι σκακιέρας το οποίο κατέληξε σε αλληλοκαταστροφή και στον θεατή έμοιαζε με κλωτσοσκούφι. Συστήματα τύπου ντελΜπόσκε δυστυχώς στραγγαλίζουν το θέαμα, παρόλο που οι παίκτες της Ισπανίας θα μπορούσαν να το προσφέρουν άνετα. Ένας τελικός Ολλανδίας-Γερμανίας θα ήταν πιστεύω πολύ καλύτερος και καθαρότερος.

    Φοβερό χθες το γκολ του Φορλάν με την Γερμανία.

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ Professor Moriarty 12/07/2010 02:51:52

      αν οι ολλανδοί ήθελαν να τα βάλουν θα έλεγες "ρουφήχτρα ο κασίγιας"

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ αναρχοδεξιός 12/07/2010 15:12:41

        αναρχοδεξιέ, μάλλον δεν κατάλαβες την ειρωνεία. Με Ολλανδία ήμουν. Τεχνίτες οι Ισπανοί, αλλά δεν γουστάρω το ποδοσφαιρικό πακέτο Ισπανία. Μ' αρέσει το δυναμικό, το βόρειο ποδόσφαιρο.

  7. Σπύρος avatar
    Σπύρος 12/07/2010 02:49:23

    Πάντως άν τόχαν κερδίσει οι Ιταλοί και μάλιστα οπως οι Ισπανοί κούτσα-κούτσα μέ 1-0 όλα ,νάβλεπα τί θάγραφαν οι παμμέγιστοι ΄αθλητικογράφοι΄και ο Τακιγκόνια....Γεμάτοι χλέυη θάσαν ενώ τώρα θά αρχίσουν τούς ύμνους..

    Viva Internazionale πού τούς έκλεισες τό σπίτι στό Τσ.Λ.

  8. Δεξί Εξτρέμ avatar
    Δεξί Εξτρέμ 12/07/2010 03:24:02

    Muller uber alles ρε

  9. ataktos avatar
    ataktos 12/07/2010 05:00:49

    πράγματι χαζοσες χιχχι

  10. tiramola avatar
    tiramola 12/07/2010 08:46:36

    Απόλυτα δίκαιο το αποτέλεσμα.
    Οι Ισπανοί κατέβηκαν να παίξουν μπάλλα και οι Ολλανδοί καράτε.

  11. δημητρης avatar
    δημητρης 12/07/2010 08:58:01

    ΤΑ PIGS ΠΗΡΑΝ ΕΚΔΙΚΗΣΗ.
    ΜΟΝΟ ΜΑΧΑΙΡΙΑ ΔΕΝ ΕΒΓΑΛΑΝ ΟΙ ΟΛΛΑΝΔΟΙ.

  12. Στέργιος avatar
    Στέργιος 12/07/2010 09:12:08

    Δεν είμαι φίλαθλος, αλλά είδα τον αγώνα και έφριξα από τον τρόπο με τον οποίο οι Ολλανδοί κλωτσούσαν όχι τη μπάλα, αλλά τους Ισπανούς, με αποκορύφωμα εκείνον που κλώτσησε έναν Ισπανό στο στέρνο.

    Αν ήταν οι Έλληνες αυτοί που θα έπαιζαν με τέτοιο σκαιό τρόπο όπως οι Ολλανδοί, τα διεθνή μέσα θα μιλούσαν σήμερα για τους πονηρούς Έλληνες, τους Έλληνες που δεν μπορείς να εμπιστευτείς, τους Έλληνες απατεώνες...

    Τώρα που ...καράτε έπαιζαν οι Ολλανδοί, τα καλά παιδιά τής Ευρωζώνης και οι πρώτοι διδάξαντες τού τουρμποκαπιταλισμού, μόκο όλοι.

    Ηθικό δίδαγμα; Αν είσαι άσπρος, πλούσιος, Ευρωπαίος, έχεις δικαίωμα να κάνεις ό,τι θες.

  13. Greg avatar
    Greg 12/07/2010 10:04:40

    Ο Ολλανδός με την κλοτσιά-καράτε συνελήφθη ή κυκλοφορεί ακόμη ελεύθερος; Ο διαιτητής έπρεπε να διατάξει επί τόπου σύλληψη για απόπειρα ανθρωποκτονίας.

  14. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/07/2010 10:26:33

    Μάλλον οι Ολλανδοί ζηλέψανε τα γειτονάκια τους τους Βέλγους που έχουνε και έναν Ζαν Κλωντ Βαν Νταμ βρε αδερφέ!

  15. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 12/07/2010 10:31:10

    πού είναι ο μικρός οδυσσέας που μας έλεγε να παίξουμε ολλανδία? δλδ αν έπαιζα 1000 ευρώ ολλανδία και όβερ, τώρα θα έψαχνα να τον βρω να μου τα δώσει πίσω?

  16. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 12/07/2010 10:37:20

    βέβαια οι ολλανδοί κανονικά θα έπρεπε να κερδίσουν 3-0, αλλά είπαμε, στημένο μουντιάλ στημένα όλα. γι αυτό δεν βλέπουμε πια καλή μπάλα. η γερμανία ήταν η καλύτερη ομάδα σ' αυτό το μουντιάλ. η πραγματικά καλύτερη ομάδα του κόσμου αυτή τη στιγμή είναι η αργεντινή. αλλά επειδή θα το έπαιρνε η ισπανία, έβαλαν τον νάνο προπονητή, άφησε όλους τους παιχταράδες εκτός αποστολής και μέσι-τέβεζ πήρε μαζί του για ξεκάρφωμα. ο νάνος λατρεύεται σα θεός στην αργεντινή κι έτσι μπορεί να τα κάνει αυτά. οποιοσδήποτε άλλος προπονητής κατέβαζε αυτή την ομάδα στο μουντιάλ και έφευγε με τετράμπαλο απότ η γερμανία δεν ξαναγύσριζε πίσω στην αργεντινή.όλα μελετημένα.

  17. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 12/07/2010 10:47:45

    Παρών.
    Θα είχες πάρει το 1 προς 25 στους "8", δες τη σχετική ανάρτηση και θα ήσουν τουλάχιστον αγνώμων.
    Και για να εξηγούμαστε: δεν σας λέω τι να παίξετε.
    Σας λέω τι παίζω εγώ. Έχει διαφορά.

  18. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/07/2010 10:53:51

    Σιγά μη του κάνεις και αγωγή του Μικρού Οδυσσέα!
    Δε φτάνει που μας ενημέρωνε, είχε και το θάρρος να μας λέει τη γνώμη του, του ζητάμε και τα ρέστα τώρα!
    Και αφου δεν τον άκουσες και δεν έπαιξες, τι διαμαρτύρεσαι!
    Δεν τον αφήνεις τον Μικρό ταλαίπωρο στην πίκρα του;

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 10:59:04

      Δεν ακούω τους γερόντους και για αυτό τραβιέμαι.
      Έχουν ήδη καταφθάσει τα πρώτα εξώδικα για διαφυγόντα κέρδη.
      Κώστα αν αναρτήσω τα πονταρίσματα μου στην Ολλανδία, λες να εκληφθεί ως ελαφρυντικό από τους δικαστάς?

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 11:02:22

      Μην ανησυχείς θα σου οργανώσω το καλύτερο νομικό επιτελείο ever!

      Kαι μην πτοείσαι!

      Και κάτι τελευταίο: Οι άνθρωποι θυμούνται μόνο τίς λαθεμένες συμβουλές!
      Ποτέ τις ορθές, γιατί τις παρουσιάζουν ως δικές τους ιδέες!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 11:07:02

      Υπήρχαν κι άνθρωποι που με ευχαρίστησαν τις καλές ημέρες, για να μην τα τσουβαλιάζουμε όλα μαζί.
      Ουαί τοις ηττημένοις!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 11:12:45

      Συνολικά η προσφορά του Μικρού Οδυσσέα ήταν ανεκτίμητη. Το βαρύ σύννεφο κακών ειδήσεων και απαισιοδοξίας που έχει κρύψει τον ήλιο της καθημερινότητάς μας, έσπαγε καθημερινά από τις αθλητικές αναρτήσεις του και τα σχόλια που τις συνόδευαν. Αν αυτό αποτιμάται σε χρήμα, να μας ορίσει κάποιος το αντίτιμο.
      Νάσαι καλά Ταξιδευτή.

      ΥΓ. Μ'εκείνο το χταπόδι τι θα γίνει τελικά ρε παιδιά?

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 11:28:14

      Ευχαριστώ Γιάννο.
      Έχω πολύ καλή συνταγή για το χταπόδι. Γεμίζεις μια κατσρόλα με ξύδι ρίχνεις αλατοπίπερο (και το χταπόδι)και το αφήνεις στη φωτιά μέχρι να γίνει βούτυρο το %^%$#@%&%$$*&&^% χτάποδο...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 11:32:03

      Μήπως ο Αγιορείτης σοφός γέροντας ξέρει κι'αυτός καμιά καλή συνταγή για το μαλάκιο εκτός από το να φτιάχνει κομποσκοίνια και να προφητεύει τα μελλούμενα?

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 11:36:08

      ναι αλλά δεν έπαιξα ούτε ισπανία. λέω μπας κι έχει δίκιο αυτός εκεί στο αντινιούζ?.. κάτι θα είχα βγάλει..

  19. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/07/2010 10:59:45

    Πολύ θα ήθελα να ξέρω τι θα σκέφτονταν ο Κροϊφ, ο Ρεπ, ο Καϊζερ, ο Χουλσόφ, ο Κρόλ, ο Μιούρεν και οι άλλοι της Ολλανδίας που όλοι αγαπήσαμε, καθώς έβλεπαν τους χθεσινούς ξυλοκόπους.
    Απαράδεκτοι!

    Αν αυτά τα μαρκαρίσματα τα έκαναν Ελληνες παίκτες, θα είχαμε μείνει με μισή ομάδα.

    Αν εκείνο το παλληκαράκι ο Παπασταθόπουλος έκανε ένα τέτοιο μαρκάρισμαια είχε βγεί έξω από το πρώτο λεπτό.

    Φαντάζομαι το πρωτοσέλιδα της "Μπίλντ", της "Sun", του ΒΒC, του CNN και όλων αυτών των πυλώνων της αντικειμενικής ενημέρωσης, τι θα έλεγαν και τι θα έγραφαν.

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ Κώστας Ροδινός 12/07/2010 11:38:23

      το ποδόσφαιρο είναι αντρικό άθλημα. σιχαίνομαι τους ισπανούς γουστάρω το ξύλο που έφαγαν

  20. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/07/2010 11:01:11

    Ο σοφός γέροντας - Ροδινός το είχε προφητέψει με τη χάρη του Αγίου Πνεύματος. Όλοι οι άπιστοι "Εθνικοί" ας φροντίσουν να μετανοήσουν και να αφήσουν πάραυτα το δρόμο της απωλείας.

  21. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/07/2010 11:48:46

    μικρέ οδυσσέα, παράλειψη : θερμές ευχαριστίες για τα πνευματώδη κείμενά σου αυτές τις ημέρες του Μουντιάλ, για την "νότα" ανάλυσης-ενημέρωσης-χιούμορ που έφεραν.
    Δεν πιστεύω να' σαι μπούκης, εεε; Χαχαχα

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Προφήτης 12/07/2010 12:33:08

      Προφήτη σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
      Με κυνηγάνε και οι μπούκηδες για το 1 προς 25..
      Κι εγώ γέλασα πολύ όλον αυτό το μήνα με το Μουντιάλ..
      Και όσοι νομίζουν ότι θα αραιώσω τώρα που τελείωσε το Μουντιάλ "πλανώνται πλάνην οικτράν" που θα έλεγε κι ο Ροδινός μας

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 13:02:01

        μικρέ οδυσσέα, οι επόμενοι στόχοι (σκοποβολής)
        - χοντροί παράγοντες
        - αμυντικογενείς τακτικές
        - multikulti ποδοσφαιρικές ομάδες-μαφίες
        - ξυλοκόποι κλωτσοβροντηδες
        - αόμματοι προπονητές
        - βουβουζέλες

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 13:40:29

        Το 1ο είναι ήδη στα σκαριά.
        Αλλά το πόνημα "Η αβάσταχτη ελαφρότητα της μπάλας", θα κάνει πάταγο!!!

  22. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 12/07/2010 12:53:46

    ρε ντου στο μικρό οδυσσέα τα λεφτά μας πίσω ρε

  23. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 12/07/2010 13:37:15

    ομόλογα ελληνικού δημοσίου δέχεσθε?

    • ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ avatar
      ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 15:29:08

      ΜΙΚΡΕ Ο ΘΕΣΜΟΣ ΘΕΟΦΙΛΟΠΟΥΛΟΣ ΜΑΣ ΕΔΩΣΕ ΡΑΝΤΕΒΟΥ ΓΙΑ ΤΟ 2014,ΩΧΧΧΧΧΧΧ ΤΟ ΜΑΤΙ ΜΟΥ.

    • ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ avatar
      ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ @ μικρός οδυσσέας 12/07/2010 15:38:14

      ΚΑΤΩ ΤΑ ΧΕΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ 300.

  24. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/07/2010 14:33:23

    Χιλιάδες νεαροί Ισπανοί, παραπλανημένοι εθνικιστές σύμφωνα με τους λιακορεπούσηδες, πανηγυρίζουν τη νίκη της εθνικής τους ομάδας
    http://www.elpais.com/fotogaleria/Espana/celebra/Copa/calle/elpgal/20100712elpepudep_2/Zes/1

  25. ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
    ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 12/07/2010 14:35:12

    Ἀγαποῦσα τὴν ἰσπανικὴ ὁμάδα ἀπὸ τὸν καιρὸ τῶν Μπουντραγκένιο, Μίτσελ, Σαντσίς καὶ τῆς μεγάλης Ρεάλ Μαδρίτης. Ὅμως, μετὰ μὲ ἀπογοήτευσαν καὶ τοὺς ἀπεκήρυξα. Σὲ αὐτὸ τὸ μουντιάλ, ξανάγινα ἰσπανόφιλος. Εἰδικῶς καθὼς τοὺς ἔβλεπα ἀπέναντι στὴν πολυπολιτισμικὴ τουρκοΓερμανία καὶ στὶς ἀχώνευτες ὀλλανδόφατσες.

    Τὸ πῆρε μεσογειακὴ ὁμάδα, τὸ πῆρε χώρα φίλη, τὸ πῆρε μάλιστα ἡ πιὸ ὁμοιογενὴς ἐθνικῶς ὁμάδα -ναί· ἡ Ἰσπανία εἶναι αὐτή, πλέον, ἡ ὁποία κάποτε ἦταν τὸ ἀντίθετο!

    Ζήτω ἡ Βασίλισσα Σοφία.

  26. Προφήτης avatar
    Προφήτης 12/07/2010 14:42:44

    Ρε Καλλίμαχε, εσένα δε σου κόψαν 2 τσιγάρα από το πακέττο για την προίκα της Γλύξμπουργκ.
    "Κι ο Δον Χουαν ο Ισπανός
    που πήρε την πριγκίπισσα Σοφία
    αυτός ένας μαλ..κας και σπανός
    κι αυτή ένα μ..νί καλλιγραφία".
    Μποστ

    • ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ avatar
      ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ @ Προφήτης 13/07/2010 11:52:40

      Ὄχι, Προφήτη, δὲν μοῦ κόψανε δύο τσιγάρα γιὰ τὴν Σοφία μας. Μοῦ κόψανε δύο μισθοὺς καὶ μισὴ σύνταξη γιὰ τὰ ἀκίνητα τοῦ Τσοχατζόπουλου, τοὺς διορισμοὺς τοῦ Χατζηγάκη καὶ τὶς offshore τοῦ Βουλγαράκη.

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ ΚΑΛΛΙΜΑΧΟΣ 13/07/2010 12:29:48

        Καλλίμαχε, μπορείς να δεις σε σχόλιά μου τις απόψεις μου για Τσοχατζόπουλους και Σία. Μην επαναλαμβάνομαι. Πριν από αυτούς όμως, υπήρξαν Κοκοί και χρυσοπληρωμένες μανταμίτσες-"πριγκίπισσσες", Φρειδερίκες αυτοκράτειρες, οι πόρνες του βασιλιά-"κυρίες επί των τιμών" και ένα απερίγραπτο, αλλοδαπό σκυλολόϊ.
        Το 91 ήρθαν και πήραν την πληρωμένη από τον ελληνικό λαό "οικοσκευή" τους σε κοντέϊνερς και τάβγαλαν μετά σε δημοπρασίες "κονόμας", τα παράσιτα.
        Στα βήματά τους πάτησαν οι Τσοχατζόπουλοι.
        Καλημέρα.

  27. fitsulas avatar
    fitsulas 12/07/2010 14:53:32

    Αυτό δεν ήταν μπάλα, ήταν ταινία του Τζον Χιούστον. Σε ένα στρατόπεδο συγκέντρωσης, 11 δεσμοφύλακες εναντίον 11 κρατουμένων, οι πρώτοι να προσπαθούν να ακρωτηριάσουν τους δεύτερους, ο διαιτητής να κοιτάει την στρατόσφαιρα και οι κρατούμενοι να νικούν στο τέλος επειδή είχαν τερματοφύλακα τον... Σταλόνε.
    Οι Ολλανδοί χασάπηδες έκαναν το ματς Γκουέρνικα. Και μετά τους φταίει η Ελλαδίτσα επειδή έπαιζε με τρίτο σέντερ μπακ.

  28. qwert avatar
    qwert 12/07/2010 15:01:25

    Ο μακιαβελισμός των Ολλανδών και των Κεντροευρωπαίων-Γότθων, όποτε τα πράγματα σκουραίνουν και το ταλέντο υπερτερεί της ταχυδυναμικής, ήταν το βασικό χαρακτηριστικό του χθεσινού αγώνα. Το αντιαθλητικό παίξιμο υπό την σκόπιμη ανοχή του Άγγλου διαιτητή κάνει τους αδελφοποιτούς Αργεντίνους και Ουρουγουανούς -που έχουν κατασυκοφαντηθεί για το ανδρικό παιχνίδι τους ακριβώς από ίδιες τις άξεστες φυλές της Β. και Κ. Ευρώπης- να φαντάζουν κολλεγιόπαιδα.
    Ευτυχώς αποδόθηκε δικαιοσύνη.

  29. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 12/07/2010 15:26:59

    Αναρχοδεξιέ τι να σου κάνω που μου μάτιασαν τον Ρόμπεν.
    Και μετά το ματς πιστεύω ότι η λογική ήταν σωστή.
    Τους είχαν τους Ισπανούς..αλλά ατύχησαν
    Και μην ξεχνάς ότι και Ισπανία να έπαιζες θα έχανες. Το 90λεπτο ήρθε Χ
    Για πάρτη σου:
    Γιόνσεπινγκ v Εργκριτε X και 0-0 για πολλά φράγκα..
    keep betting που θα έλεγε κι ο αμερικανοτραφής Ροδινός

  30. ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ avatar
    ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ 12/07/2010 15:31:21

    ΩΧΧΧΧΧΧΧΧ ΚΑΙ ΤΟ ΑΥΤΙ ΜΟΥ.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ 12/07/2010 16:51:58

      χαχαχαχα, γεια σου ρε Αρκά αμάσητε!!