#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/06/2010 12:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μια πρόκριση για τρεις



Αυτό το «διπλό» μας έστειλε στη Νότια Αφρική, για δεύτερη φορά στην ιστορία της εθνικής σε Μουντιάλ. Η πρόκριση σταμάτησε όλη τη σφοδρή και πολλές φορές άδικη κριτική προς τους παίκτες και κυρίως τον Ρεχάγκελ. Όταν κάνει τέτοιο πλασέ ο Σαλπιγγίδης τι να πει ο κριτικός ποδοσφαίρου;

Γιατί κακά τα ψέματα, οι ελπίδες μας για μια αξιοπρεπή παρουσία, στηρίζονται κυρίως στον Ρεχάγκελ. Έχει αποδείξει ότι και στις άσχημες βραδιές προσπαθεί να κρατήσει την αξιοπρέπεια της ομάδας.

Ευτυχώς ο τύπος δεν έχει αρχίσει τα λεβέντικα, πάμε να πάρουμε το κατσαρόλι, πόσο βαριά είναι του τσολιά και τα συναφή εθνοδιεγιερτικά.

Αργεντινή, Νιγηρία και Νότιος Κορέα οι αντίπαλοι της Ελλάδας στο 2ο όμιλο του Μουντιάλ της Νοτίου Αφρικής. Κλήρωση που θυμίζει κατά πολύ κι αυτή του 1994 στην παρθενική μας παρουσία σε Παγκόσμιο Κύπελλο όταν είχαμε βρεθεί ξανά απέναντι στην Αργεντινή και τη Νιγηρία.



Πρεμιέρα για την Ελλάδα στις 12 Ιουνίου στο Πορτ Ελίζαμπεθ με τη Νότιο Κορέα. Ακολουθούν τα ματς με Νιγηρία στις 17 Ιουνίου στο Μπλουμφοντέιν  και με την Αργεντινή στις 22 Ιουνίου στην πόλη Πολοκουάνε.

Το κρίσιμο ματς είναι με τη Νότιο Κορέα. Αν θέλει να περάσει στην επόμενη φάση, η νίκη με την Κορέα είναι απολύτως αναγκαία. Ίσως και το γεγονός ότι η Αργεντινή όταν παίξει με μας λογικά θα έχει περάσει πρώτη και λογικά θα θελήσει να κάνει συντήρηση να είναι σημαντικό. Θεωρητικά ο στόχος είναι η δεύτερη θέση και βασικός μας αντίπαλος είναι η Νιγηρία.
Θυμίζουμε ότι η χώρα μας στην προηγούμενη συμμετοχή της σε τελική φάση το καλοκαίρι του 1994 στα γήπεδα των Ηνωμένων Πολιτειών δεν κατάφερε να σημειώσει κάποιο τέρμα, ενώ η πολυδιαφημισμένη σύμπτωση ότι και  το 2004 στο λεγόμενο «έπος της Πορτογαλίας» η Ελλάδα ξεκίνησε τη φανταστική της πορεία στις 12 Ιουνίου, μπορεί να αποδείξει ότι η ιστορία δεν επαναλαμβάνεται παρά μόνο ως φάρσα ή τραγωδία.

Άρα ας οριοθετήσουμε τους στόχους: με ένα γκολ ή ένα βαθμό είμαστε αξιοπρεπείς. Οτιδήποτε παραπάνω θα είναι επιτυχία.

Και κυρίως η εικόνα της ομάδας. Να μην είναι σε σχολική εκδρομή

Και ένα εύκολο κουίζ: Ποιος είναι ο δεύτερος με την αφάνα αριστερά στη σκάλα;

Τέλος ανακοινώνουμε τις αποφάσεις μας -μετά την τριήμερη διαβούλευση, τις προβοκάτσιες με τις εναλλακτικές ενδεκάδες και το ..καλαμπαλίκι που έπεσε- για την καλλίστη σύνθεση της εθνικής ομάδας (στα σοβαρά αυτή τη φορά). Ακολουθήσαμε τους εξής περιορισμούς: οι παίκτες να έχουν φορέσει το εθνόσημο, να έχουν διακριθεί με την Εθνική και να έχουν παίξει έστω και λίγο από το 1980 και μετά, έτσι ώστε να υπάρχει κάποιο μέτρο σύγκρισης:

Ο Σαργκάνης ήταν αίλουρος, ο Κελεσίδης κέρβερος αλλά η θέση ανήκει στον  Αντώνη Νικοπολίδη
Ο Γούναρης ήταν εξαιρετικό δεξί μπακ, ο Πατσατζόγλου αν δεν είχε τον τραυματισμό θα ήταν σε δύο θέσεις στην ενδεκάδα, ι Στράτους , ο Αποστολάκης δηλαδή ήταν ο κορυφαίος
Ο Καρούλιας σημάδεψε μια εποχή, ο Φύσσας ήταν μπάκαρος, ο Βενετίδης σημαντικός  αλλά αν τα έχει χώσει για πάρτη σου δυο φορές η Ίντερ, παίρνεις δικαιωματικά τη φανέλα σπίτι: Γρηγόρης Γεωργάτος
Λίμπερο υπάρχουν πολλά η Νάξος έχει μόνο ένα. Με συνοπτικές διαδικασίες    Στέλιος Μανωλάς
Για την άχαρη θέση του στόπερ προτιμούμε Καψή. Όχι τον Άνθιμο που επίσης ήταν εξαιρετικός, τον υιό του, τον Μιχάλη
Αμυντικό χαφ Θοδωρής Ζαγοράκης και ξερό ψωμί. MVP Έλληνας σε μεγάλη διοργάνωση θα ξαναβγεί επί Γεωργίου Παπανδρέου του 16ου
Δεξί εξτρέμ Δημήτρης Σαραβάκος. Αν υπήρχε Μπόσμαν τότε θα τον βλέπαμε από τη δορυφορική μόνο. Κι ας είχε το αριστερό μόνο για το ντεμπραγιάζ.
Για το «οκτάρι» οι υποψηφιότητες ήταν πολλές. Ο Κουσουλάκης ήταν εκπληκτικός, ο Αντωνίου επίσης, ο Κωφίδης ροκ σταρ, ο Χαντζίδης ταχύτατος αλλά το «πακέτο»  του Ντίνου Κούη δεν το έχει κανείς.
Σέντερ φορ ήταν και ο Βρύζας είναι ο Γκέκας, ο Χαριστέας πήρε euro, αλλά σαν τον αλλενατόρε ουδείς. Νίκος Αναστόπουλος και rexona δώρο.
Η θέση δεν υπάρχει στο σύγχρονο ποδόσφαιρο. Ο Βάσια δεν έπαιξε στη Εθνική, ο Γεωργακόπουλος ήταν ιδιοφυής, ο Καραγκούνης πρόσφερε πολλά, αλλά ο διαβήτης ήταν ο Βασίλης Τσιάρτας (γκολ και φύγαμε για τελικό)
Θωμάς Μαύρος. (τελεία)

Το σύστημα είναι 4-2-1-3 που θα έλεγαν και οι ποδοσφαιρικά μορφωμένοι.

Περιμένω τις ενστάσεις σας…

Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 03/06/2010 12:56:31

    Φίλε μου ταξιδευτή, αντίρρησις καμμία από εμέ!

    Από τον Ρεχάγκελ πάντως σίγουρα! Κι όχι μόνο γιατί τον Γρηγόρη δε θέλει να τον ξέρει, αλλά και γιατί το Οθωνικό σύστημα δε «δέχεται» ούτε τον Τσάρτα ούτε το 4-2-1-3 ...

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ antiathlitikos 03/06/2010 13:29:52

      Ευχαριστώ αντιαθλητικέ για την επικύρωση. Ο Όθων παίζει 4-5-1 συνήθως αν και βλέπω με τρία μπακ να παίζει στο Μουντιάλ

  2. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 03/06/2010 13:14:30

    Σε σχέση με το 2004 έχουμε παρόμοια άμυνα, λίγο χειρότερα πλάγια μπακ, καλύτερη επίθεση και πολύ χειρότερο κέντρο. Με καραγκούνη στη δύση του, με κατσουράνη ντεφορμέ, με πατσα να θεωρείται οριακά ποδοσφαιριστής και μοναδικό σε καλή κατάσταση τον Τζιόλη(!), ίσως έχουμε το χειρότερο κέντρο από τότε που βλέπω μπάλα (αρχές 90). Ο Ρεχάγκελ το χει καταλάβει και προσπαθεί να καταργήσει το χώρο. Η μπάλα θα κατεβαίνει μόνο από πλάγια και βαθιές μπαλιές.
    Αν περάσουμε τον όμιλο θα είναι τεράστια επιτυχία.
    Αν επαναλάβουμε το 2004 τα αμυντικά χαφ παγκοσμίως θα βγουν στη σύνταξη ή θα πληρώνονται όσο οι φροντιστές.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ CHEMICAL YOUTH 03/06/2010 13:18:06

      "Ίσως έχουμε το χειρότερο κέντρο από τότε που βλέπω μπάλα". Ακρβώς αγαπητή χημική νεότητα! Σου αφιερώνω ένα απόσπασμα από κάποιες σκέψεις που έγραψα μόλις προκριθήκαμε:

      "Κι επειδή η τύχη παίζει πάντα σημαντικό ρόλο στη ζωή – κι ο Όθωνας ο Β΄τη διέθετε σε προνομιακή ποσότητα – οι Δημόσιοι Υπάλληλοι εκλήθησαν να αντιμετωπίσουν την αστειότητα κάποιων Ελβετοϊσραηλινολεττονών δεύτερης κατηγορίας και έκλεισαν αεροπορικά εισιτήρια για Κέιπ Τάουν πριν ακόμη κι από Ισπανία, Αγγλία, Ιταλία και κάτι άλλες παρακατιανές δυνάμεις. Εκεί όμως η για ακόμη μια φορά επανακάμψασα φυλετική κατάρα της υποτίμησης και του αράγματος λειτούργησε καταστροφικά. Και παρά την αμέριστη συμπαράσταση του Μεγάλου Δουκάτου η δεύτερη θέση ήταν το μάξιμουμ.

      Προς στιγμή η κριτική στη νέα δομή παροξύνθηκε. Οι πράσινοι Διόσκουροι ήρθαν στα χέρια. Η Δημοσιοϋπαλληλία κλονίστηκε και επεβάλλετο κάποια αποκρατικοποίηση. Μας είχε στριμώξει άγρια και η ΕΕ για το χρέος και έπρεπε να βρεθεί λύση επειγόντως: τα ημίμετρα εκτάκτων εισφορών και περικοπής δαπανών δεν έφταναν. Και τότε ο Όθωνας ο Β΄ανέσυρε από το Βασιλικό του αυταρχικό παρελθόν το σύνθημα που τον είχε κρατήσει και παλαιότερα στην εξουσία: ΚΑΤΩ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ! Και ταξιδέψαμε Αθήνα – Κίεβο χωρίς παίκτες του μεσαίου χώρου! Εκεί η συμβολή του πολιτικού σκηνικού υπήρξε καταλυτική. Και τα κομμάτια μαζεύτηκαν με αντικεντρώα πλατφόρμα: ο Σαμαράς ανέλαβε να διαλύσει τα συστήματα που εδράζονται αφελώς σ΄αυτό τον κεντρώο χώρο και να πασσάρει στον Σαλπιγγίδη. Και ω του θαύματος, όπως συνέβη και με τον άλλο Σαμαρά, τον Αντώνη, η βάση του συστήματος έγραψε μιαν ακόμη σελίδα δόξης. Και τα εισιτήρια για Κέιπ Τάουν δεν ακυρώθηκαν .

      Τί να πει κανείς; Άντε καλή επιτυχία ...!

      ΥΓ: Εκτός από τα κληρονομικά του χαρίσματα βεβαίως, ο Όθων ο Β’ εχει μαζί του και στοιχεία που ιστορικά τον δικαιώνουν: η μεγάλη Βραζιλία του 82 με το καλύτερο κέντρο όλων των εποχών (Σώκρατες, Φαλκάο, Ζίκο) απέτυχε παταγωδώς στην Ισπανία, ενώ η Βραζιλία του Ρονάλντο ΧΩΡΙΣ ΚΕΝΤΡΟ πήρε το Μουντιάλ της Σεούλ..."

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ antiathlitikos 03/06/2010 13:51:23

        Η Βραζιλία του '82 απέτυχε γιατί είχε τερματοφύλακα τον ανεκδιήγητο Περεζ και γιατί είχε σεντερ φορ κάποιον Σερζίνιο (?). Πέραν των τριών προαναφερθέντων είχε επίσης τους Ζούνιορ, Έντερ και Σερέζο. Ακόμα θυμάμαι το ματς με την Ιταλία. Ήταν μαχαίρι στην καρδιά!

        ΥΓ. Το κέντρο της εθνικής μας είναι κάτι σαν το μεσαίο χώρο του Λούλη. Ανύπαρκτο!

      • CHEMICAL YOUTH avatar
        CHEMICAL YOUTH @ antiathlitikos 03/06/2010 13:52:31

        Ωραία ιστορική ανάλυση, αν και επί της ουσίας διαφωνώ στο σημείο που τους χαρακτηρίζεις Δ.Υ. Είναι απόλυτα επαγγελματική ομάδα με συγκεκριμένες όμως δυνατότητες.

        Όσο για τη Βραζιλία του 02 θέλω να τα ξεχάσω. Μέτρια ομάδα στο χειρότερο μουντιάλ ever. Ήταν σε σκανδαλωδώς εύκολο όμιλο και έφτασε τελικό με μπόλικη τύχη και διαιτησία αποκλείωντας κατά σειρά Κίνα, Κόστα Ρίκα (στον όμιλο), μια μέτρια Αγγλία, Βέλγιο και Τουρκία.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 03/06/2010 14:35:38

        Γιάννη, όντως αν το δούμε από την άποψη των "ατομικών" ευθυνών ο Πέρεζ τα έπνιξε τα τρία του αντιπαθή Ρόσσι. Να σου θυμήσω μόνο πως στο τρίτο γκολ (το 3-2) και ενώ αρκούσε η ισοπαλία, μετά την απόκρουση της βραζιλιάνικης "άμυνας" σε κόρνερ η μπαλιά πέρασε με άνεση στον περί ου ο λόγος ενώ ο αμυντικός ήταν ακόμη πάνω στη γραμμή του τέρματος! Μετά τη δεύτερη τραγωδία του μεγαλύτερου λούζερ όλων των εποχών (γι αυτό και τον γουστάρω) Ζίκο το 86, η Βραζιλία γύρισε σελίδα και κατέστη ευρωπαϊκή ομάς (γι αυτό και δε τη γουστάρω πλέον τόσο).

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ antiathlitikos 03/06/2010 14:44:06

        Ο Ζίκο ήταν όντως λούζερ. Ποιος ξεχνάει το χαμένο πέναλτι με τη Γαλλία το 86. (Άλλο φαρμάκι ήπια τότε!). Όμως μεταξύ αποτελέσματος και αισθητικής εγώ είμαι με την αισθητική. Γι'αυτό η ομάδα του 82 ήταν ότι ωραιότερο έχω δει ποδοσφαιρικά. Ανυπέρβλητη ομορφιά. Η τέχνη όμως δεν αναγωνρίζεται στο μεταμοντέρνο κόσμο παρά μόνο αν είναι "αποδοτική". Ας είναι...Τι μας νοιάζει? Και ο Βάσια δεν πήρε ποτέ πρωτάθλημα. Ε και?

      • zonitis avatar
        zonitis @ antiathlitikos 03/06/2010 15:14:53

        Υπαρχει πουθενα κανενα βιντεο με την εθνικη Βραζιλιας εκεινης της χρονιας (1982);

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ CHEMICAL YOUTH 03/06/2010 13:49:02

      Ειδικά επειδή προ αμνημονεύτων δεαετιών έπαιζα χάφ, συμφωνώ: Άν δεν μπορούν να τρέξουν τα 2 από τα χάφ, και ειδικά κοντά στις πλάγιες γραμμές, βράσε όρυζα. Λίγες μέρες έμειναν και η μόνη λύση που βλέπω, λέγεται βελτίωση φυσικής κατάστασης επειγόντως.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Sic transit gloria mundi 03/06/2010 14:03:03

        ...προ αμνημονεύτων δεκαετιών;
        More specific please?
        Μήπως παίζαμε τις...ίδιες δεκαετίες;

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Sic transit gloria mundi 03/06/2010 14:04:22

        1968 - 1970.

  3. antonis avatar
    antonis 03/06/2010 13:14:51

    Κυραστας για την αμυνα

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ antonis 03/06/2010 13:33:09

      Ναι τον σκέφτηκα αλλά έχω αδυναμία στον Καψή. Σίγουρα έχω αδικήσει και άλλους παλιούς

  4. Gik avatar
    Gik 03/06/2010 13:46:00

    Ο Κωφίδης μην είναι?

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Gik 03/06/2010 17:48:36

      Σωστός ο gik. Ο χεβμεταλάς
      είναι

  5. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 14:05:09

    Ροδινός, Ιθαγενής και strange στη σέντρα. Αδικαιολογήτως απόντες. Ακόμη να ρίξουν το ΠΑΣΟΚ;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 14:08:52

      Όχι όμως και να την πληρώσει ο Ηρακλής επειδή δεν πέφτει το ΠΑΣΟΚ!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 03/06/2010 14:40:29

        Είναι κι αυτά τα χρώματα τα _αμημένα που παίζουν κάτι παίγνια! Και μη ξεχνάς ότι διοικητικά ο ΗΡΑ υπήρξε ανέκαθεν γαλάζιος ... Με το Ρέμο επήλθε βεβαίως μια αχρωματοψία, εκθήλινση και πολλά άλλα.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 14:15:26

      Επειδή έχω σπουδάσει Χατζηπανολογία, σου θυμίζω ότι ο Βάσια έπαιξε 1 φορά με το εθνόσημο εναντίον της Πολωνίας του Τομασέφσκι (Ελλάς -Πολωνία 1-0) το 1976 και τον είχε καλέσει ο Παναγούλιας.
      Μια εβδομάδα πριν ο Ηρακλής είχε νικήσει 1-7!!! τον Παναιτωλικό μέσα στο Αγρίνιο. Ο Βάσια είχε βγάλει μάτια. Επίσης έπαιξε σε τουρνουά της εθνικής ελπίδων το καλοκαίρι του `77. Μετά από αυτό του απαγορεύτηκε.
      Οπότε φθάσαμε να πάμε σε μουντιάλ, μία και μοναδική φορά το 94, με καλό δεκάρι τον ξυλοκόπο Μητρόπουλο.

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Strange Attractor 03/06/2010 14:26:51

        Δεν έκανε καριέρα ο Βάσια στην Εθνική δυστυχώς. Το πόνημα για πάρτη του δεν βλέπουμε

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 14:40:13

      Οδυσσέα,
      Εχεις αναλάβει μια αποστολή και από πρωτοβουλίες μηδέν!
      Θα πάρω τα κουβαδάκια μου και θα πάω σ' άλλες αναρτήσεις!

      Ο καλύτερος τερματοφύλακας όλων των εποχών:
      Γκόρντον Μπάνκς!

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:01:25

        κομπλάρω λίγο, είναι αλήθεια, γιατί εσείς παίζατε μπάλα όταν εγώ ήμουν ακόμη ιδέα.
        Θα ορίσουμε σύναξη μες το Μουντιάλ για να κρίνω αν έχουν ακολουθηθεί τα προγράμματα σύσφιξης

      • zonitis avatar
        zonitis @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:20:56

        Lew Iwanowitsch Jaschin

      • Sic transit gloria mundi avatar
        Sic transit gloria mundi @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:24:59

        Και οι δύο μεγάλοι, αλλά κλίνω προς τον zonitis:
        Οικογενειακή φωτογραφία των αιλουροειδών: Γάτα, τίγρις, πάνθηρας, λύγξ, τσιτάχ, πούμα, τζάγκουαρ, λέων, Λέβ!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:26:20

        Μαύρη αράχνη ασυζητητί ...

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 17:16:14

        Ο καλύτερος τερματοφύλακας στον κόσμο ήταν ο Μπεν Λήπερ (Ben Leiper), ο τερματοφύλακας-γιατρός της Mancastor City. Και το καλύτερο δεκάρι ο Ρόϋ Ρέης (Roy Race) της Melchster Rovers!

      • tiramola avatar
        tiramola @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 17:24:14

        @Κώστας
        Καλύτερος από τον Λεβ Γιασίν?
        Έχει κάνει όμως και ο Σαργκάνης δύο αποκρούσεις απίστευτες.

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 17:44:41

        Ντασάεφ κανείς;
        Γιάννη ο Ρόυ Ρέης δεν ήταν φορ; Γέρασα μου φαίνεται θέλω reboot

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 17:45:29

        Ντίνο Τζοφ;

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 17:56:51

        @ΟΔΥΣΣΕΑΣ
        Ναι, σέντερ φορ ήταν. Έχεις δίκιο!
        Σχετικός σύνδεσμος http://www.royoftherovers.com/

      • zonitis avatar
        zonitis @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 21:15:23

        Η αποκρουση του Σαργκανη στη Δανια. Βολε του Αντερσεν απο 2 μετρα και το εβγαλε. Ο Δανος πρεπει να βλεπει εφιαλτες ακομα. Απο τοτε δεν μας δινουν πλεον ουτε μια ψηφο στην γιουροβιζιον

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 14:53:35

      χμμ δεν θα έβαζα στην ίδια ενδεκάδα Μαύρο και Αναστόπουλο, αλλά τον ένα από τους δύο με Δεληκάρη ή Βάσια ελεύθερο και ας έχει παίξει μια μόνο φορά ...

      προσωπικά δε δεν θα καλούσα κανένα πάνω από 25 τώρα αλλά όλα τα μικρά...Νίνη Μήτρογλου Τζαβέλα κλπ γουστάρω να τρώω και 5 goal αλλά να βλέπω τόπι να κυλά αντί για τσουκου τσούκου και βοήθα Παναγιά για μισό goal...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 03/06/2010 14:56:31

        υπάρχουν πολλοί αγώνες που θυμάμαι και πολλοί παίκτες όπως πχ η Ρόμα του κοντού Κόντι και του τρελού Πολωνού, την Βραζιλία της Ευρώπης ή τις τουλίπες...αλλά ο αγώνας της Μπάρτσα φέτος στο Λονδίνο ήταν το τόπι που μου αρέσει... Προσωπικά θα ήθελα φέτος τελικό Ισπανία Ολλανδία και μικρό Αργεντινή Βραζιλία

  6. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 14:07:46

    Τον τερματοφύλακα της Βραζιλίας το 82 Πέρεζ τον έλεγαν; γιατί θυμάμαι Λεάο

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 14:16:57

      Περεζ! Καραφλός, σα φούρναρης ήτανε. Ο Λεάο έπαιζε το 1978 στην Αργεντινή

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης 03/06/2010 14:41:20

        Ο Λεάο νομίζω ότι έπαιζε και στη Γερμανία το 1974

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Γιάννης 03/06/2010 14:45:57

        Σωστός! Μαζί με τα απομεινάρια της ομάδας του 70.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης 03/06/2010 14:56:43

        Γιάννη,
        Οχι και απομεινάρια, η Βραζιλία του 1970!
        The best ever!

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Γιάννης 03/06/2010 15:04:35

        Εννοούσα με ότι απέμεινε από την ομαδάρα του 70!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης 03/06/2010 15:06:43

        Βελτιώνεσαι συνεχώς!

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 14:19:33

      Η ενδεκάδα στο ματς με την Ιταλία!

      [1] WALDIR PERES (GK)

      [2] LEANDRO

      [3] OSCAR

      [4] LUIZINHO

      [5] TONINHO CEREZO

      [6] JUNIOR

      [8] SOCRATES

      [9] SERGINHO

      [10] ZICO

      [11] EDER

      [15] FALCAO

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 14:25:23

      O Περέζ ήταν όμως, που τα 'πνιγε τα κουνέλια!

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Sic transit gloria mundi 03/06/2010 14:30:30

        Μόνο τα 'πνιγε. Τα ζούπαγε κανονικά.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 14:45:15

      Μιας και η συζήτηση για την Βραζιλία του 82 να σας φρεσκάρω - σ΄όσους ήδη ... ζούσατε - και την ακουστική απόλαυση της σάμπας σε αρμονία με το ρυθμό που έδιναν ο Σώκρατες, ο Ζίκο, ο φαλκάο και ο Έντερ: ένα από τα απολαυστικότερα λάιβ ακρο-θεάματα όλων των εποχών!

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ antiathlitikos 03/06/2010 14:46:32

        Απόλαυση...!

        http://www.youtube.com/watch?v=zZxvYy5-ekI&playnext_from=TL&videos=rcUxvroQ2Nk&feature=rec-LGOUT-exp_fresh%2Bdiv-1r-2-HM

  7. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 03/06/2010 14:47:46

    Τα ...μειράκια που μιλάνε για τη Βραζιλία, να δούνε πρώτα τον τελικό του 1970 με την Ιταλία.
    Μην ακούγω για 1982 και άλλες αηδίες!

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 14:55:01

      Εντάξει κύριοι! Η Ομάδα του 82 ήταν η δεύτερη καλύτερη Βραζιλία όλων των εποχών! Η πρώτη ξέρουμε ποιά ήτανε!
      Μη βαράτε!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης 03/06/2010 14:58:41

        Eσυ θα πάς μπροστά!
        Μαθαίνεις!

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Γιάννης 03/06/2010 14:58:53

        Και η προσποίηση του Πελέ στο Μαζούρκιεβιτς άξιζε όσο δέκα γκολ!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης 03/06/2010 15:00:09

        Eκανες και σεμινάρια βλέπω!

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Γιάννης 03/06/2010 15:01:20

        Αφιερωμένο στου άνω των 50ήντα από εμάς των 40!

        ΦΕΛΙΞ
        ΜΠΡΙΤΟ
        ΠΙΑΤΣΑ
        ΚΑΡΛΟΣ ΑΛΜΠΕΡΤΟ
        ΧΛΟΝΤΟΑΛΝΤΟ
        ΕΒΕΡΑΛΝΤΟ
        ΖΕΡΣΟΝ
        ΤΟΣΤΑΟ
        ΡΙΒΕΛΙΝΙΟ
        ΖΑΙΡΖΙΝΙΟ
        ΠΕΛΕ

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:15:47

      Όχι και αηδίες συνομίληκε παπού! Ήταν μια απόλαυση όπως υπενθυμίζω παταπάνω. Και άφησε κι ένα γλυκό και μαγικό συναίσθημα για την ήττα εν γένει!

      Και ναι, η Βραζιλία των πέντε δεκαριών τους πάτησε - κι όχι μόνο τους μακαρονάδες: Ζέρσον, Ζαϊρζίνιο, Πελέ, Τοστάο, Ριβελίνο. Αλλά ως συμπλεγματικός Ευρωπαίος θα υπενθυμίσω ότι το 70 έγινε και το πιο δραματικό παιχνίδι όλων των εποχών μεταξύ των τέως συμμάχων. και καθάρισε "κάποιος" Τζιάνι με πλασσάρισμα από το ύψος της μεγάλης περιοχής και με όλη τη γερμανική άμυνα μπροστά του.

  8. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 03/06/2010 14:52:08

    Οδυσσέα,
    Επειδή πάς γυρεύοντας. Βρές σε ποιά ομάδα,ποιάς χρονίας, ήταν η παρακάτω σύνθεση. Οι ...σοφοί να απέχουν. Το test είναι για τον Οδυσσέα.
    ΑΛΜΠΕΡΤΟΖΙ
    ΤΟΜΑΖΙΝΙ
    ΝΙΚΟΛΑΙ
    ΜΑΤΙΡΑΝΤΟΝΑ
    ΜΑΤΣΙΝ
    ΝΕΝΕ
    ΤΣΕΡΑ
    ΡΙΒΑ
    ΓΚΟΡΙ
    ΓΚΡΕΑΤΙ
    ΝΤΟΜΕΓΚΙΝΙ

    Εχεις δυό λεπτά, χωρίς τη βοήθεια του κοινού!

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:01:03

      πέρασαν τα δύο λεπτά: «ροσονέρι»

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 03/06/2010 15:03:58

        Το γεγονός: Ιταλία και Δυτ. Γερμανία… μέχρι τελικής πτώσης 1970 ....

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Ο Ιθαγενής 03/06/2010 15:05:23

        Κουίζ!
        Πόσα είχε βάλει ο Μύλλερ?

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ο Ιθαγενής 03/06/2010 15:07:41

        Κάλλιαρι!

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 03/06/2010 15:08:00

        http://www.youtube.com/watch?v=TGoYy0Ywxg4&feature=player_embedded κρατούμενοι είχαν αποδράσει από φυλακές στο ΜΕΧΙΚΟ Ιταλοί είχαν πεθάνει από καρδιά και η Γερμανία μετά το 1966 ξανά χάνει σε παράταση...

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ Ο Ιθαγενής 03/06/2010 15:09:14

        με παρέσυρε ο ΑΛΜΠΕΡΤΟΖΙ....

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Ο Ιθαγενής 03/06/2010 15:12:52

        Συγχωρεμένος!
        Η αλληλεγγύη των γενεών!
        Ο Οδυσσέας ακόμα ψάχνει;

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Ο Ιθαγενής 03/06/2010 15:25:39

        2 στην παράταση ο Γκερντ, Γιάννη. Το ένα από ύπτια θέση. Αλλά τη γκολάρα στο 90+ των γερμανών επέτυχε με απίθανο πλασσέ ο "Ιταλός" Σνέλιγκερ (λίμπερο της Μίλαν) και το ωραιότερο γκολ ήταν του ωραίου Ριβέρα, όπως περιγράφω παραπάνω (που τον είχε ο Βαλκαρέτζι ... αλλαγή γιατί προτιμούσε τον Ματσόλα).

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 03/06/2010 14:59:27

    Που είναι ο Οδυσσέας,οέο;
    Ακόμα ψάνχεται;
    Time is out!

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:14:02

      ιταλία του 1970 είναι μου φαίνεται, αλλά δεν τα έχω δει και έπειδή ετοιμάζω αφιέρωμα στα περασμένα Μουντιάλ γι΄αυτό χάνομαι, πριν το 1978 είναι αδύνατο να έχω άποψη,

      • Ο Ιθαγενής avatar
        Ο Ιθαγενής @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 15:15:25

        Κάλιαρι πρωταθλήτρια αν θυμάμαι καλά που λέει και ο Κώστας...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 15:18:11

        Κάλλιαρι.
        Επαιξε για το Κύπελο Πρωταθλητριών με Ολυμπιακό!
        Κέρδισε ο θρύλος 2-1, Καραϊσκάκη και 1-0 εκτός!
        Τζίτζι Ρίβα!
        Μέγας!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 15:20:34

        Οδυσσέα,
        Αύριο δυο ώρες φροντιστήριο με τον Φάκτορα!

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/06/2010 15:16:35

    Η καλύτερη εμφάνιση σε μουντιάλ ήταν για εμένα το Καμερούν του `90. Ροζέ Μιλλά, Εν κόνο, Ομάν Μπιγίκ κλπ.
    Και η Ρουμανία υπήρξε καλή.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 03/06/2010 15:19:24

      Ο Μιλλά πόσο ήταν τότε; 50;
      Εστειλε τις φίρμες για βρούβες!

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:23:09

        Εθελοντής-δεινόσαυρος για τα προ του 1978 μουντιάλ υπάρχει να μας δώσει τα φώτα του;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:25:07

        48.
        Η Αργεντινή του Ντιέγκο ακόμη το φυσάει...

        Τον Χιγκίτα τον θυμάστε; Τον Βαλντεράμα; Τον Μπελάνοφ της ΕΣΣΔ; Ωραία χρόνια.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:28:55

        Δε θέλω άθλιους υπαινιγμούς για τους ..δεινόσαυρους επειδή εξαφανίσθηκαν!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:30:17

        Άλλοι αδικημένοι και ξεχασμένοι παικταράδες: Ντέινα, Νέτσερ, Κουμπίλια (ο Περουβιανός, ε, όχι ο Κοιλαράς εξ Ουρουγουάης)!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:34:27

        Μπονισένια!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 21:37:18

        Δείτε τι έκανε ο παππούς στον Χιγκίτα:
        http://www.youtube.com/watch?v=TyGYJagvhoE&feature=related

  11. ΠΑΝΑΓΟΣ avatar
    ΠΑΝΑΓΟΣ 03/06/2010 15:22:33

    Έχετε δει ωρέ "ΖΩΝΤΑΝΑ" Ματσόλα,Αλταφίνι,Σίβορι,Ριβέρα,Φακκέτι,
    και να είσαστε 18χ.
    Και όμως τότε οι δικοί μας Δομάζος,Κούδας,Λουκανίδης,Παπαϊωάνου δεν υστερούσαν σε ταλέντο αλλά σε γενικότερη ποδοσφαιρική παιδεία...

  12. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 15:29:38

    Κώστα έκλεισα φιλικό με τα ΚΑΠΗ, για να κερδίσουμε.
    Αν δεν μαζευτούμε θα πούμε ότι δεν παίζουμε με Πασοκικό θεσμό

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 15:32:55

      Ποιά ΚΑΠΗ;
      Να βρείς σημερινούς εφήβους (αν είναι δυνατόν και ...καπνιστές),
      μετά από 10 λεπτά,θέλουν πρώτες βοήθειες!

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 15:34:04

        Θα τους πλακώσουμε;

  13. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 15:35:54

    Πακιστανοί έφηβοι λαδωμένοι από πριν κάνουν;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 15:39:35

      Eίσαι σοβαρός;
      Αυτοί είναι εξασκημένοι στα χωράφια!
      Και θα τα πάρουν και θα μας τρέχουν!
      Στα ΒΠ να πάς!

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 17:50:33

        Στα playstation θα τους σκίσουμε

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 18:04:56

        Τι playstation και βλακίες;
        Ποδοσφαιράκι ξέρει;

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 18:42:26

      Ξύλινο ναι πίσω είμαι δύναμη και μπιλιάρδο γαλλικό (3 μπάλες)

  14. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/06/2010 17:50:23

    Η Ελλάδα πάντα είχε και έβγαζε καλούς τερματοφύλακες. Μανταλόζης, Φεστέρης, Χρηστίδης. Παπαφλωράτος, Οικονομόπουλος, Σαργκάνης, Κελεσίδης, Αρβανίτης, Στεργιούδας κ.ά.
    Αλλά θυμάμαι ένα γατόνι στην Αγγλία δεκαετία του `70 ονόματι Pat Jenings ή Jenkins... άλλο πράγμα.
    Όσο για παίκτες: Δομάζος,Κούδας, Δεληκάρης, Μ. Παπαιωάννου και φυσικά ο εξωγήινος Βάσια. Οι άλλοι όλοι έπονται. Α, ξέχασα τον Τσικιντσέλα (αδυναμία μου).

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Strange Attractor 03/06/2010 17:53:27

      και ο Ελευθερόπουλος και ο Ατματζίδης και ο Κωνσταντίνου

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 18:00:14

        Επειδή έτυχε να δω το ματς Ηρακλής - ΠΑΟ=6-0 (νομίζω το `77) και τον είχε ξεφτιλίσει ο Βάσια (βάζοντας του και τρια γκόλ) στο οποίο ματς ο Κωνσταντίνου ζήτησε αλλαγή από τη πολλή ζαλάδα του στο `50 και δεν τον άλλαξε ο προπονητής, έκανε λευκή απεργία καθισμένος στο χόρτο δίπλα στο δεξί δοκάρι, μέχρι που τον άλλαξε. Αποτέλεσμα ήταν να μπούν άλλα τρία στον επόμενο.
        Έχοντας δει λοιπόν αυτό το θέαμα, δεν τον συγκαταλέγω στους μεγάλους.

    • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
      ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Strange Attractor 03/06/2010 17:56:32

      Ελευθερόπουλος, Ατματζίσης επίσης

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 03/06/2010 18:01:28

      Οταν ...έπαιζες δεν ήταν τερματοφύλακας ο Σάββας Θεοδωρίδης;

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 18:06:48

        Κώστα μου σκάρτα σαράντα είμαι. Τον Σάββα αρχηγό αποστολής τον θυμάμα. Ούτε την ομάδα του Γουλανδρή έχω δει, ούτε Γουέμπλει, ούτε ΠΑΟΚ Κούδα, Σαράφη, αμυδρά την ΑΕΚ του Μπάγεβιτς. Άστα αδικημένη γενειά

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 18:09:56

        Οδυσσέα,
        Δεν απευθύνονταν σε σένα η ερώτηση για τον Θεοδωρίδη!
        Είπαμε, εσύ είσαι μειράκιο!

    • Γιάννης avatar
      Γιάννης @ Strange Attractor 03/06/2010 18:09:57

      Pat Jennings ο θρυλικός τερματοφύλακας της Tottenham Hotspur.
      Θυμάστε τα Σάββατα το απόγευμα στην ΥΕΝΕΔ που έδειχνε το ματς της ημέρας?
      Τότε τα σχολεία λειτουργούσαν και το Σάββατο έτσι δεν είναι?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης 03/06/2010 18:11:41

        Σωστόν!

  15. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 03/06/2010 18:00:45

    Συμφωνώ κυρίως με την επιλογή του Τσιάρτα στην ενδεκάδα, που πιστεύω ότι ήταν το μεγαλύτερο ποδοσφαιρικό ταλέντο που έβγαλε ποτέ αυτή η χώρα. Αν έτρεχε και λιγάκι, αντί να περιμένει ένα ματς για να δώσει τη μία πάσα... Με αυτή τη μία μάσα ανά ματς, όμως, πήραμε ολόκληρο Γιούρο. Αν έλειπε ο Τσιάρτας, θα είχαμε κάνει απλώς μια αξιοπρεπή εμφάνιση και θα είχαμε αποκλειστεί από τον πρώτο γύρο.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Επώνυμος 03/06/2010 18:04:04

      Καλώς και τον Επώνυμο στην παρέα.
      Ο μείραξ ο Οδυσσέας, μάς έβαλε στο τρυπάκι και τσιμπήσαμε όλοι!
      Ο Τσιάρτας ήταν η προσωποποίηση του ...Ελληνα!
      Ικανός, αλλά χαλαρός!
      Ετρεχαν οι άλλοι για αυτόν!
      Γρίνιαζε συνέχεια και ήξερε να τα παίρνει!
      Εννοείται ότι ήξερε και ...μπάλα!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 18:10:27

        Μιας και πήρα φόρα και μέ πιασε το χατζηπαναγιακό μου, συγχωρέστε με και σημειώνω πως ο Τσιάρτας που όντως ήταν παικταράς έχει δηλώσει πως πιτσιρικάς στη Νάουσα, στράφηκε στο ποδόσφαιρό, όταν τον πήγε μια φορά ο θείος του και είδε τον Χατζηπαναγή...

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 18:13:28

        Θα μπούμε σε ρυθμούς Μουντιάλ σιγά σιγά. Με την Κάλιαρι μας έστειλες. Πολύ καλό κουίζ

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 18:15:33

        Όπως το λες, η προσωποποίηση του Έλληνα. Σε αυτό το θέμα την υπέρβαση την έκανε μόνον ένας, ο τεράστιος, ο ανυπέρβλητος Νίκος Γκάλης, που ανδρώθηκε αθλητικά εκτός Ελλάδος και με το που ήρθε εδώ δίδαξε με το ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ του πρώτα από όλα ήθος νικητή και επαγγελματία όχι μόνον στο μπάσκετ, αλλά σε όλα τα αθλήματα.

        Αναφερόμαστε πολύ σε δεκαετία τέλος 70 αρχές 80, ήταν όντως παικταράδες όλοι εκείνοι, ίσως ήταν η καλύτερη γενιά, αλλά αν δεν είχαν νοοτροπία νικητοί και αν ήταν εντυπωσιασμένοι από τα αποδυτήρια από την αντίπαλη φανέλα δεν μπορούσαν να κάνουν και πολλά...

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 18:17:03

        Ως μειράκιον και ΑΕΚτζής έχω δει φοβερά πράγματα από τον Τσιάρτα. Αν είχε πνευμόνια, αντοχή και τσαγανό θα έπαιζε στη Ρεάλ Μαδρίτης! Πολύ μεγάλος μπαλαδόρος.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/06/2010 18:05:27

    Άλλο ένα ωραίο περιστατικό με τον Βάσια που καλά είναι να το θυμήσω, μιας και δεν υπήρχαν τότε κάμερες και το 90% των βίντεο χάθηκαν ή σβήστηκαν από την τότε ΕΙΡΤ και ΥΕΝΕΔ, οπότε έχουν μείνει μόνο οι αναμνήσεις...
    Ηρακλής - Εθνικός και χάνει πέναλτι ο Βάσια οπότε ο Αρβανίτης που το απέκρουσε του κάνει τη γνωστή χειρονομία!!!
    4 Λεπτά αργότερα, κόρνερ απ΄τη δεξιά μεριά, εκτέλεση Βάσια... απευθείας γκολ.
    Ο Αρβανίτης καθισμένος στο γρασίδι και φανερά μελανιασμένος απ το ρεζιλίκι, και ένα γεμάτο Καυτατζόγλειο να του κάνει τη γνωστή χειρονομία.
    Ωραίες εποχές.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 03/06/2010 18:11:18

      Στη Λεωφόρο, ποιόν είχε στείλει στα κάγκελα; Το Γονιό;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 18:13:12

        3 -4 συγχρόνως.
        Αμ τον άλλον τον Στυλιανίδη της ΑΕΚ; Ακόμη παιδεύεται με τους ορθοπεδικούς...

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Κώστας Ροδινός 03/06/2010 18:21:52

        Στυλιανόπουλο! Μιλάμε για ιλαροτραγωδία!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Strange Attractor 03/06/2010 18:24:51

      Ο Χατζηπαναγής μας είχε κάνει όλους κρυφο-ηρακλειδείς τότε. Τον εξαπάτησε άσχημα όμως ο Ηρακλής με τη μεταγραφή του από την ΕΣΣΔ και τον είχε δεσμεύσει με κάτι εξωφρενικές ρήτρες που δεν τις διάβασε όταν τις υπέγραψε. Χαντακώθηκε αυτός ο παικταράς σε μια ομάδα που δεν ήταν για τα μέτρα του. Θα είχε αφήσει εποχή στην Ευρώπη αν είχε βγει από τα ελληνικά σύνορα.

      • ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
        ΟΔΥΣΣΕΑΣ @ Επώνυμος 03/06/2010 18:50:19

        Μη το πείτε στον Κώστα ότι έγινε επαγγελματικό το ποδόσφαιρο, ούτε ότι η Σαπουντζάκη είναι πάνω από σαράντα

      • Φυγόκεντρος avatar
        Φυγόκεντρος @ Επώνυμος 03/06/2010 19:03:59

        Πριν από πολλά χρόνια πολλά, σε στενό κύκλο, αμυντικός του Παναθηναϊκού ανέφερε πως όταν είχαν βρεθεί αντίπαλοι με τον Βάσια το μόνο που τον ενδιέφερε ήταν να μη του περάσει τη μπάλα κάτω από τα πόδια.

        Ο Χατζηπαναγής το είχε καταλάβει και φαινόταν να προσπαθεί να βρει κάποια ευκαιρία να του την κάνει αλλά ο αμυντικός ήταν αμετακίνητος στην τακτική των … κολλημένων ποδιών.

        Σε κάποιο από τα «τετ α τετ» των δυό τους, ο Βάσια του σκάει μια αστραπιαία κλωτσίτσα με το μυτάκι. Ο αμυντικός τότε ξαφνιάζεται και τραβάει ασυναίσθητα το πόδι του.

        Την επόμενη στιγμή ο Βάσια ήταν στην πλάτη του έτοιμος να υποδεχτεί την μπάλα που περνούσε ανάμεσα από τα πόδια του δύστυχου αμυντικού του Παναθηναϊκού.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Επώνυμος 03/06/2010 19:17:30

        Είχα διαβάσει κάποτε συνέντευξη μεγαλοπαράγοντα του ΠΑΟ (νομίζω του Ματζαβελάκη) ότι το `74 κάποιος τους πρότεινε τον Βάσια αλλά δεν πίστεψαν ότι μπορεί να να είναι τόσο καλός και νόμισαν ότι είναι φούμαρα για να ξεφύγει απ τη Τασκένδη. Ούτε βίντεο υπήρχαν ούτε τίποτα.Και τον απέρριψαν!!! Ο πρόεδρος του Ηρακλή Ατματζίδης τό πίστεψε όμως, και τον έφερε... and the rest is history.
        Προσωπικά πιστεύω πως και η Ρεάλ, λίγη θα του ήταν.

  17. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/06/2010 18:17:50

    Το αφιερώνω σε όλους τους μερακλήδες του καλού ποδοσφαίρου. Simply the Best!
    http://www.youtube.com/watch?v=U2HWUbFGHMU

  18. ΟΔΥΣΣΕΑΣ avatar
    ΟΔΥΣΣΕΑΣ 03/06/2010 18:41:14

    Οι επόμενες αναρτήσεις θα είναι γροθιά στο κατεστημένο Κώστα Ροδινού-Χρήστου Σωτηρακόπουλου. Λευτεριά στον Αρδίζογλου. Κώστα αληθεύει ότι είχε παέι δώρο στον Νικολάου ανήμερα του Αι Νικόλα,το θυμάσαι ή έτρεχες για τη σύνταξη;

  19. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 03/06/2010 18:43:07

    Μια και λέγαμε για τερματοφύλακες.
    Στούϊ, ο τερματοφύλακας που δεν χρειαζόταν στον μεγάλο Αγιαξ του Κόβατς!

  20. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/06/2010 18:44:11

    Τότε υπήρχαν 8ετίες κλπ. Δεν ήταν θέμα Ηρακλή μόνο. Εξάλλου το ποδόσφαιρό στην Ελλάδα έγινε επαγγελματικό το 80-81.
    Πάντως να ξέρετε ότι ο Κοσκωτάς (όταν αγόρασε τον μισό ΠΑΟΚ και τους πάντες και τα πάντα)του έδωσε ανοιχτή επιταγή, αλλά ο Βάσια δεν πήγε! Και για να θυμήσω για τι ποσά μιλάμε, ο Κωφίδης ενέδωσε και πήγε με 400 εκατ, δρχ. την ίδια εκείνη χρονιά, το 87!

  21. qwert avatar
    qwert 04/06/2010 08:30:04

    Κυράστας-Αποστολάκης για δεξί μπακ και ενδεχομένως και Ντέμης αντί Αναστόπουλου.

  22. Carlos avatar
    Carlos 10/06/2010 09:14:26

    Η Βραζιλία του 1982 ασχέτως αν αποκλείστηκε απο τους Ιταλούς ειναι η καλύτερη εκδοχή της Σελεσάο όλων των εποχών μετά την ομάδα του 1970.Η μαγεία που προσφεραν στο χόρτο οι παιχταράδες της Ζικο, Σοκρατες, Φαλκάο, Έντερ(έβαλε 2 απίστευτες γκολάρες!!)Ζούνιορ, Σερέζο ήταν μοναδική.Το 1986 με νέα πρόσωπα(μόνο Σόκρατες, Ζίκο, Ζούνιορ μείνανε)μάγεψε άλλα αποκλείστηκε στα πέναλτυ απο τη Γαλλία....ε και!!..25-30 χρόνια μετά την μνημονεύουν σαν να κατέκτησε 2-3 Μουντιάλ(όλοι θυμόμαστε την χολή που έβγαλε ο Ντούγκα πριν 1-2 χρόνια)....η δικαίωση μιας τεράστιας ομάδας