#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/07/2010 06:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Μελό, ανατροπές και πέναλτι



Πάντως οι Βραζιλιάνοι και οι Ολλανδοί προσέφεραν ένα πολύ μεγάλο παιχνίδι, ένα πάρα πολύ μεγάλο παιχνίδι, με ανατροπή, με αυτογκόλ, με κόκκινη, με νεύρα, με βραζιλιάνικα σλάλομ, με ολλανδικό ορθολογισμό, ένα ντέρμπι ισάξιων, που νιώθεις αν τους βάλεις 10 φορές να παίξουν θα έρθουν 5-5.

Ο Φελίπε Μέλο, έκανε το έργο του Μουντιάλ μελό για τους Βραζιλιάνους. MVP΄σίγουρα.

Μοστ βαρεμένος πλέιερ.



Να βάζεις αυτογκόλ έχει συμβεί σε πολλούς.

Να βάζεις αυτογκόλ και μετά να αποβάλλεσαι σπάνιο αλλά γίνεται.

Πριν από όλα αυτά να έχεις δώσει και 40 μέτρα ασσίστ στον Ρομπίνιο, απίθανο αλλά λες στο ποδόσφαιρο και στο δρόμο όλα γίνονται.

Αν ο ίδιος παίκτης ήταν τραυματίας και ο προπονητής του τον περίμενε πως και πως, παρατάς τον δυτικό ορθολογισμό και παραδέχεσαι ότι οι θεοί της Αφρικής έχουν εκλεπτυσμένο χιούμορ.

Πάντως όσοι θεωρούσαν την Βραζιλία πρώτο φαβορί (εμού του ιδίου συμπεριλαμβανομένου) ήδη σκέπτονται το 2014, το Ρίο, το Αντίρριο, τα κοινόχρηστα, τον υδραυλικό που μας έστησε…

Μήπως πάμε για ζευγάρι τελικού Μουντιάλ του 1974; (Γερμανία-Ολλανδία)

Ή  μήπως του 1978; (Αργεντινή-Ολλανδία)

Είναι και οι Σπανιόλοι στη μέση.

Και η Αργεντινή πρόκοψε σε Μουντιάλ χωρίς τη Βραζιλία στη μέση.

Μετά από ότι είδα σήμερα και Ουρουγουάη-Παραγουάη να μου πείτε ότι θα παίξουν τελικό, λογικό θα μου φανεί.

Πάντως οι Ολλανδοί είναι με το ένα πόδι στον τελικό, γιατί στον ημιτελικό της Τρίτης θα βρουν τους Ουρουγουανούς καταπονημένους και χωρίς το βασικό τους σέντερ φορ

Οι συγκρίσεις με τους Ολλανδούς και τους Βραζιλιάνους ήταν αναπόφευκτες στο βραδινό ματς αλλά σε σασπένς το ξεπέρασε. Κι ενώ η Γκάνα τη…. μουντάρει την Ουρουγουάη με γκολ του Μουντάρι στο 45΄, ο Φορλάν με φάουλ ισοφαρίζει και πάμε στο 120: πέναλτι για την Γκάνα και κόκκινη

Ο Σοάρες της Ουρουγουάης έκανε πολύ σοφή ενστικτώδη κίνηση, γιατί η αποβολή στο 120΄δεν κοστίζει στην ομάδα και της δίνει μια ευκαιρία να σωθεί.

Και όχι μόνο σώζεται, αλλά παίρνει και την πρόκριση μετά τα δύο χαμένα πέναλτι της Γκάνα και παρά την πολύ ψύχραιμη κίνηση του Σέρβου κόουτς της Γκάνα να στείλει στο πρώτο πέναλτι τον μοιραίο παίκτη του 120΄, Γκίαν.

Η Γκάνα ήταν πολύ άτυχη, αν είχε και τον Εσσιέν στις τάξεις της έβλεπε μέχρι και τελικό.

Η Ουρουγουάη θα πάει στους 4 και γιατί η δική της βεντέτα, ο Φορλάν εκτός από μεγάλος παίκτης είναι και ο φύλαρχος και ο μάγος της φυλής των Ουρού.

Όπως σε τοτέμ εξελίσσεται και ο Σνάιντερ, το 10άρι της Ολλανδίας και της Ίντερ.

Τύφλα- μπροστά τους -να έχει η φράντζα του Κακά και το μπόι του Μέσι. Αλλά για την αφεντιά του αύριο τα σπουδαία.



Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/07/2010 07:38:53

    Απόψε θα γράφεις τα ελεγεία του γουρουνά.
    ΥΓ-Μ`αρέσει το μπόι του Μέσσι. Αν ήταν πιο ψηλός θα ήταν άχαρος.

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Strange Attractor 03/07/2010 07:50:06

      ε καλά δε βάζει υποψηφιότητα για τα καλλιστεία, τι ύψος έχει;

  2. blue nile avatar
    blue nile 03/07/2010 10:24:39

    Σήμερα τι θα γίνει μου λέτε?

    Οι αγωνιστές Γερμανοί, που σ'αυτό το τουρνουά είναι πιο ποιτική ομάδα από το προηγούμενο μουντιάλ, απέναντι στα μεγαλύτερα ταλέντα της διοργάνωσης...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ blue nile 03/07/2010 10:44:41

      Αργεντινή - Γερμανία= 3-1 (σημείωσε την ώρα που το προβλέπω)
      Έτσι απλά!

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ Strange Attractor 04/07/2010 09:02:43

        Έπεσες λίγο έξω (12.44 η ώρα της πρόβλεψης)

  3. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 03/07/2010 12:31:43

    Ένα τεράστιο μπράβο στην πιο ψυχωμένη ομάδα του μουντιάλ,την ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΟΥΡΟΥΓΟΥΑΗ....Με τραυματίες τους βασικούς της στόπερ,με τον καλύτερο επιθετικό της τιμωρημένο και όμως αναπνέει ακόμα και όλα τα παιχνίδια της είναι αίμα και άμμος.Επίσης μην ξεχνάμε οτι είναι ένα μικρό έθνος 3 εκατομμυρίων αλλά με φοβερή καρδιά και μεγάλη φανέλα...Μην την ξεγράφετε,έχει άστρο αυτή η ομάδα,προπονητή προσωπικότητα και παίχτες που παίζουν πρώτα απο όλα για την εθνική τους, με αυτοθυσία βάζοντας το εμείς πάνω απο το εγώ...Οτι δεν είχε η μεγαλύτερη ομάδα απάτη,η Βραζιλία που έχει καταντήσει πιο ευρωπαική ομάδα απο τις ευρωπαικές.Κατάφερε να αποκλειστεί απο την Ολλανδία που έπαιζε με στόπερ τους Όιγερ και Χάιτινχα,παίζοντας με έναν επιθετικό.....Όσο για σήμερα,πολύ φοβάμαι οτι η ομάδα του Θεού θα πάει σπίτι της,η Γερμανία θα περάσει στους 4,ενώ η Ισπανία θα φτύσει αίμα να περάσει τη σκληροτράχηλη Παραγουάη

  4. Greg avatar
    Greg 03/07/2010 12:42:30

    Υπάρχει ερμηνεία για την κίνηση του βραζιλιάνου να κλαδέψει τον ολλανδό και μετα να τον πατήσει σαν σκουλήκι, παίρνοντας με το σπαθί του την κόκκινη κάρτα;

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Greg 03/07/2010 12:47:21

      Η αλαζονεία του να είσαι βραζιλιάνος ποδοσφαιριστής και να νομίζεις ότι είσαι θεός, ενώ είσαι απλά ξυλοκόπος. Ζουν το μύθο τους ο οποίος ομως τους έφαγε λάχανο.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 03/07/2010 12:43:57

    Οι προδότες Φελίπε Μέλο και Ζούλiο Σέζαρ καταδικάζονται σε καταναγκαστική εργασία στην πόλη φάντασμα Project 15 σε ορυχεία αλατιού στη λίμνη Βαϊκάλη.Ανα μένεται επικύρωση της απόφασης των μελών της ΚΕ.

    Η επανάληψη του θρυλικού ημιτελικού του '70 που τρυγίριζε στα όνειρά μας αναβάλλεται για τέσσερα χρόνια.

    Έλεγα από την αρχή ότι το δυνατό σημείο της Βραζιλίας είναι η άμυνά της και ότι η ομάδα είναι χτισμένη γύρω από τον Κακά και συνεπώς η απόδοσή του είναι βαρόμετρο για την επιθετικήλειτουργία της ομάδας. Τέλος είχα σημειώσει ότι η απουσία του Ραμίρεζ θα είναι σημαντική γιατί κάνει όλη την ομάδα πιο γρήγορη. Στο χθεσινό θλιβερό δεύτερο ημίχρονο η άμυνα ήταν απαράδεκτη ενώ ο Κακά ήταν ωσεί παρών. Σε συνδυασμό με αυτό τον απίθανο Φελίπε Μέλο φτιάχθηκε ωρολογιακός μηχανισμός ο οποίος εξερράγη με τα γνωστά θλιβερά αποτελέσματα. Απεδείχθη επίσης ότι το έμφυτο εύθραυστον της Βραζιλιάνικης ψυχικής κουλτούρας σε συνδυασμό με την απουσία ηγετικών προσωπικοτήτων στα χαφ δεν τους επέτρεψε το γύρισμα του ματς.

    ΥΓ.Υποστηρίζω αναφανδόν την Αργεντινή για σήμερα. Απαγορεύεται να υπάρξει τελικός Γερμανίας-Ολλανδίας. Ζήτω ο μικρός μάγος του Strange.
    ΥΓ2. Παίκτες σαν τον Φορλάν ομορφαίνουν το ποδόσφαιρο. Τεράστια προσωπικότητα.
    ΥΓ3. Είναι πολύ όμορφο να ποστάρεις δίπλα σε μια παραλία!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 03/07/2010 12:48:45

      Σήμερα όλοι Αργεντινή. Η χώρα που έβγαλε το ταγκό, τον Ντιέγκο, τον Λιονέλ, και τον (για εμένα ημίθεο) Τσέ!

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Strange Attractor 03/07/2010 13:50:18

        Έβγαλε και τον Βιντέλα, Γκαλτιέρι κλπ. Άσε που ο Τσε τύπους σαν τον Μαραντόνα μάλλον θα τους εκτελούσε...Αν αρχίσουν και οι Γερμανοί να απαριθμούν τι έβγαλαν, θα πάρει κανέναν τόμο. Δεν είναι αστείο όμως να εξισώνονται ολόκληρα έθνη με 11 τύπους που κλωτσάνε μπάλλα με το αζημίωτο;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 03/07/2010 14:57:16

        Ο Μαραντόνα υπήρξε καταπληκτικός ποδοσφαιριστής. Ο δε Τσε, δεν ήταν κανένας αρτηριοσκληρωτικός ξενέρωτος. Κάθε άλλο. Σε όλα μέσα ήταν. Ένας πλήρης άνθρωπος γεμάτος ζωντάνια. Οπότε, μάλλον θα τον απολάμβανε τον Ντιέγκο για αυτό που πρόσφερε αντί να τον εκτελέσει.
        Ήξερε πολύ καλά ποιούς και γιατί έπρεπε να εκτελέσει.

      • Professor Moriarty avatar
        Professor Moriarty @ Strange Attractor 03/07/2010 17:45:45

        Αφού το λες εσύ κάτι θα ξέρεις. Εγώ δεν είχα προσωπική γνωριμία με τον Τσε,

        Καλός ποδοσφαιριστής ο Ντιέγκο, ναι, Αλλά καραγκιόζης, πρεζόνι και εκατομμυριούχος "επαναστάτης" εκ του ασφαλούς. Κάκιστος προπονητής, κρίμα που του εμπιστεύτηκαν παίκτες σαν τον Μέσι.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 03/07/2010 18:06:03

        Αν ήταν να έχουμε προσωπική επαφή με κάθε ιστορική φιγούρα, προκειμένου να τη γνωρίζουμε, τα βιβλιοπωλεία θα είχαν εξαφανιστεί προ πολλού κε καθηγητά μου.

      • Dimi avatar
        Dimi @ Strange Attractor 03/07/2010 18:28:30

        2001: Η Υπέροχη, Περήφανη Αργεντινή και Η Τέχνη της Λαϊκής Αντίστασης!

        Αrgentina CACEROLAZO - O Θρίαμβος της Κατσαρόλας!

        Αrgentina LA PROTESTA - H άτακτη φυγή στον Αγύριστο του φονιά ΔΝΤ και της ληστρικής Μαφιοκρατίας των Carlos Menem / De La Rua

        Η Αργυρή Aργεντινή! - Από τις πιό Ερωτικές Χώρες του Κόσμου! http://www.tango-fire.com/VIDEO.html

        **

        2010: H κοινωνική τραγωδία επαναλαμβάνεται στην Ελλάδα. Εμείς;;…

  6. Γιάννης Χριστόπουλος avatar
    Γιάννης Χριστόπουλος 03/07/2010 12:49:49

    Καλά να πάθουν οι βραζιλιάνοι, αρκετά τους φάγαμε στη μάπα.

  7. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/07/2010 16:54:48

    Πένθος!!! Χτυπάτε αδέλφια τις καμπάνες!!!! Καταραμένο μουντιάλ....

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 03/07/2010 23:43:02

      Ψυχραιμία τράκτωρ. Εδώ ολόκληρη Βραζιλία αποκλείσθηκε και δεν κάναμε έτσι.
      Και για να σε καλμάρω θα γράψω για τον Μέσι

  8. a avatar
    a 03/07/2010 16:58:01

    DEUTSCHLAND UBER ALLES!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ a 03/07/2010 17:10:11

      Η αποτυχία είναι όλη του Μαραντόνα. Δεν λέω, και οι Γερμανοί καλά έπαιξαν, αλλά αυτή η ομαδάρα που είανι η Αργεντινή, δεν το άξιζαν τέτοια ταπείνωση.

      • GSV avatar
        GSV @ Επώνυμος 03/07/2010 17:12:54

        σιγα την ομαδαρα την Αργεντινη. Σημερα ειδικα ολο κατι σουτ ξεψυχισμενα εκαναν.

      • Επώνυμος avatar
        Επώνυμος @ Επώνυμος 03/07/2010 17:14:31

        Γράψε λάθος, παικταράδες εννοούσα. Αλλά, ναι, δεν έγιναν τόσο καλή ομάδα όσο καλοί είναι αυτοί.

    • Ο Ιθαγενής avatar
      Ο Ιθαγενής @ a 03/07/2010 18:10:30

      Ισπανία Ολλανδία τελικός...

  9. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 03/07/2010 16:58:54

    Έσκασαν μύτη οι φιλέλληνες...

    • man8os avatar
      man8os @ Strange Attractor 03/07/2010 17:42:09

      @Έσκασαν μύτη οι φιλέλληνες…
      χαχα!
      Με τους Γερμανους ημουν,αλλα δεν περιμενα να νικησουν..
      :S

  10. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 03/07/2010 18:08:38

    Kαι η παρανοια της αριστερας στη Γερμανια.
    http://www.ppol.gr/cm/index.php?Datain=6162&LID=1

  11. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 04/07/2010 08:45:58

    strange καλημέρα.