Κόκκινος εφιάλτης
20/03/2014 00:08
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κόκκινος εφιάλτης

Σε εφιάλτη μετέτρεψε το όνειρο του Ολυμπιακού ο Φαν Πέρσι που σημείωσε και τα τρία γκολ της Γιουνάιτεντ και χάρισε στην ομάδα του την πρόκριση για τους «8» του Τσάμπιονς Λίγκ .

Ο Ολυμπιακός αν και είχε διάθεση προδόθηκε από δικά του σφάλματα και βρέθηκε στο 25΄πίσω στο σκορ από το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ολλανδού που κέρδισε ο ίδιος όταν ανατράπηκε από τον Χολέμπα.

Παρά το σοκ οι ερυθρόλευκοι κατάφεραν να ορθοποδήσουν και να φτάσουν πολύ κοντά στην ισοφάριση στο 41 όταν ο Ντε Χέα είπε με εκπληκτικές αποκρούσεις δυο φορές «όχι» στην ίδια φάση , αρχικά στον φουστερ και στη συνέχεια στον Τσόρι που ήταν ο κορυφαίος της ελληνικής ομάδας.

Και σα να μην έφτανε αυτό , στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου ο Ρούνει κατάφερε να βρει τον υψηλόσωμο φορ της Γιουνάιτεντ κι αυτός με προβολή να νικήσει για δεύτερη φορά τον Ρομπέρτο ισοφαρίζοντας το σκορ του πρώτου αγώνα.

Ο εφιάλτης συνεχίστηκε και στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου όταν και πάλι ο Φαν Πέρσι με υποδειγματική εκτέλεση φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή στο 51΄ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα με το οποίο η ομάδα του πήρε την πρόκριση.

Οι «ερυθρόλευκοι» ωστόσο προσπάθησαν στα τελευταία λεπτά κι αν δεν ήταν ο Ντε Χέα να κρατήσει την εστία του ανέπαφη , όπως έκανε με εμφατικό τρόπο στο 79΄ στην ευκαιρία του Τσόρι δεν αποκλείεται να είχαν φύγει με την πρόκριση από το Μάντσεστερ.

ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Δε Χέα, Ράφαελ, Τζόουνς, Φέρντιναντ, Εβρά, Βαλέντσια (78’ Γιανγκ), Κάρικ, Γκιγκς, Γουέλμπεκ (82’ Φλέτσερ), Ρούνεϊ, Φαν Πέρσι (90+1’ Φελαϊνί)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Ρομπέρτο, Σαλίνο (74’ Μασάντο), Μανωλάς, Μαρκάνο, Χολέμπας, Μανιάτης, Εντινγκά, Πέρεζ (57’ Βαλντέζ), Κάμπελ, Ντομίνγκες, Φουστέρ (82’ Βέργος)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ avatar
    ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 20/03/2014 00:24:22

    Όποιος είναι έξυπνος θέλει ένα ισχυρό ελληνικό πρωτάθλημα, ώστε με τον συναγωνισμό πού θα δημιουργήται να ενδυναμώνεται η ομάδα του... Τι να το κάνης το πρωτάθλημα μεταξύ στραβών εάν είσαι απλώς μονόφθαλμος ? Ο νέος ιδιοκτήτης της παράγκας άς το σκεφθή αυτό μετά το σημερινό αποτέλεσμα...

    • Θρίαμβος avatar
      Θρίαμβος @ ΞΕΝΟΦΩΝΤΑΣ 20/03/2014 00:37:10

      E, πως... "τι να το κάνεις"? Μεταξύ των τυφλών βασιλεύει ο μονόφθαλμος. Λίγο είναι? Ο μονόφθαλμος γνωρίζει πως πρέπει να τους κρατάει όλους τυφλούς και να βγάζει από τη μέση όσους βλέπουν. Βρε τι μου θυμίζει... τι μου θυμίζει...

  2. vu avatar
    vu 20/03/2014 00:39:28

    γιατι γραφετε για πεναλτυ;;; η ΔΤ μετεδιδε σε ολο τον αγωνα οτι το πεναλτυ ηταν εφευρημα της αυστηροτητας του διαιτητη !! εμεις τους πληρωνουμε αυτους τους αντικειμενικους;;;

  3. korfiatis avatar
    korfiatis 20/03/2014 01:52:47

    Χασαμε με ψιλα το κεφαλι.Καναμε ευκαιριες οπως και ανοητα αμυντικα λαθη.Με λιγη τυχη και τολμη στο ξεκινημα ισως να ηταν αλλιως.Το κραξιμο των φιλων της Γιουναιτεντ στην ομαδα τους απο το 70 λεπτο εδειξε τον φοβο τους για ανατροπη. ΘΡΥΛΕ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΕ ΤΟ ΚEΦΑΛΙ ΨΙΛΑ!!!

  4. Grec74 avatar
    Grec74 20/03/2014 02:26:37

    "Ανατράπηκε;" ,σπρώξιμο ήταν και το πέναλτι μπορούσε και να μη το δώσει.Για το ανύπαρκτο φάουλ ή τη καθολική υπεροχή του Ολυμπιακού στο 2ο ημίχρονο , τσιμουδιά ;

  5. Μικρασιάτης.. avatar
    Μικρασιάτης.. 20/03/2014 04:11:28

    Καλα, πλακα κανετε, επαιζε σημερα βασικος στη Μαν Γιουναιτετ ο Ρ. Γκιγκς ?? Σχεδόν ιδια ηλικια εχουμε.... δλδ εκει στα δευτερα ''αντα''...! Μηπως να ψαξω να εντοπισω κι εγω το δελτιο μου, να ξανα-κατεβω προετοιμασια στην παλια μου (τοπικη) ομαδα ??

  6. George N avatar
    George N 20/03/2014 07:09:44

    Κρίμα για τον Ολυμπιακό αλλά και κρίμα και για την Man Und. Δύσκολα θα αποφύγει τα χειρότερα στην συνέχεια όσο κι αν ο David Moyes χρησιμοποιήσει την μηχανή του χρόνου. Ryan Giggs το 2014! Μήπως να ξαναπάρουμε και τον Cantona?

  7. occular witness avatar
    occular witness 20/03/2014 07:44:47

    η χειρότερη ΜΑΝUTD της 20-ετίας απλά εύκολα τον και καλά καλύτερο (three-lo). δεν αντέχεται το 50-50 ούτε κι από τους εκφωνητές της δημόσιας τηλεόρασης.

  8. Aegean times avatar
    Aegean times 20/03/2014 09:18:45

    Δεν περνάει τελικά η "παράγκα" του ολυμπιακού εις τας ευρώπας, κρίμα βρε παιδί μου, ούτε ένα υποκατάστημα δεν τους αφήνουν να ανοίξουν.

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Aegean times 20/03/2014 10:12:38

      Δέν πειράζει,εδώ μ' εσάς γλεντάμε καλύτερα.

  9. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 20/03/2014 09:27:46

    Ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ήταν και παραμένει ο ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ. τι κι αν έχασε από την Γιουνάϊτεντ (την άλλη αγαπημένη μου ομάδα);

  10. Dimos avatar
    Dimos 20/03/2014 10:18:09

    Ο ΟΣΦΠ θα πληρώνει το σύστημα που επέβαλε στο ελληνικό πρωτάθλημα, αφού στο Τσ. Λ. είναι η μόνη ομάδα "δημόσιος υπάλληλος". Δηλαδή, από τη δεκαετία του ΄90 έφτιαξε ένα πρωτάθλημα το οποίο κατακτά σίγουρα, βρέξει χιονίσει, όχι για να πανηγυρίζει το Πασαλιμάνι, αλλά για να εξασφαλίζει τα έσοδα του Τσ. Λ. Έτσι, ξέφυγε οικονομικά από τις υπόλοιπες ομάδες αφού όταν μάζεύεις όλα τα λεφτά τα τελευταία 15-17 χρόνια πλην ελαχίστων εξαιρέσεων, τι να σου κάνουν οι άλλοι. Αργά ή γρήγορα θα γίνουν κομπάρσοι. Αξιοποίησε τις αδυναμίες των αντιπαλων του, και έφτιαξε ένα σύστημα "δικό του", με την έννοια ότι τον εξυπηρετεί απόλυτα.Τώρα αν αυτό είναι οι διαιτητές, αν είναι οι δανεικοί παίκτες που παραχωρούνται σε πτωχευμένες ομάδες, αν είναι κάτι άλλο, λίγη σημασία έχει. Ο πρ. του Απόλλωνα όταν μίλησε για το πως λειτουργεί το σύστημα, ουσιαστικά είναι σαν να μας μίλαγε για το πως λειτουργεί το ΔΝΤ. Είπε ότι στο ελληνικό πρωτάθλημα δεν μπαίνεις αν είσαι υγιής ομάδα, πρέπει να χρωστάς, να έχεις κάνει παρατυπίες και τότε αναλαμβάνουν κάποιοι να σε ανεβάσουν, να σε προστατεύσουν και να σε κρατάνε στο χέρι για να κάνεις αυτό που θέλους. Όταν είσαι υγιής είσαι και ανεξάρτητος. Γιατί θέλουν να σε στριμώχνουν στο ΔΝΤ σώνει και καλά; Ακόμα κι αν είσαι υγιής θα σου ρίξουν ένα μικρόβιο για να αρρωστήσεις και να σε στείλουν στο "νοσοκομείο", αν αντιληφθεί ένα παγκόσμιο σύστημα ότι το συμφέρει. όχι για να σου φτιάξουν βέβαια την οικονομία αλλά για να σε εξαρτήσουν πολιτικά. Ακριβώς αυτό περιέγραψε και ο Βελλής του Απόλλωνα όταν κατήγγειλε ότι "σπρώχνονται" προβληματικές ομάδες για να ανεβαίνουν στην Σ.Λ. της Ελλάδας. Γιατί οι προβληματικές ομάδες; Για να κάνουν ότι τους λέει αυτός που ελέγχει το πρωτάθλημα και να κάνει υγιεινούς περιπάτους μέχρι το ταμείο του Τσ. Λ. Παντως αγωνιστικα΄, ο ΟΣΦΠ δεν πιστεύω ότι θα ξαναβρεί ποτέ τόσο προβληματική ομάδα και μάλιστα με τόσο μεγάλο όνομα, στους 16 στο μέλλον. Ήταν πολύ μεγάλη ευκαιρία που την πέταξε.

    • Aegean times avatar
      Aegean times @ Dimos 20/03/2014 11:33:12

      Γίνονται τέτοια πράγματα, απίστευτο!!

    • Γιώργος avatar
      Γιώργος @ Dimos 20/03/2014 12:11:25

      Ο Βελλής όταν έπαιρνε τα σφυρίγματα στην Β'Εθνική για ν'ανέβει κατηγορία ήταν καλά...

  11. Μεγάλες στιγμές avatar