#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
08/07/2010 00:41
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κομμένα τα «ντόρτια».



Οι Γερμανοί έμειναν στο 0 και οι Ισπανοί που σκοράρουν ένα και να καίει συνήθως, δεν άλλαξαν τα γούρια.

Δεν έδωσαν χώρους στους Γερμανούς να απλωθούν, τους φοβήθηκαν και έπραξαν σοφά.

Ο Λεβ, αν και από εμφάνιση φέρνει σε ραντεβού της Αλιμπέρτη στα ΄80s, έτοιμος να λικνισθεί κάτω από τη ντισκομπάλα, είδε το πρόβλημα, έκανε τις αλλαγές του νωρίς αλλά μάταια.

Οι Γερμανοί εγκλωβίστηκαν στον απόηχο από τα «ντόρτια» που έριξαν χωρίς έλεος σε Άγγλους και Αργεντινούς.

Ο Ντελ Μπόσκε (ιδιοκτήτης μπαρ της επαρχίας με ολίγη από κονσομανσιόν και μπάρα κάθετη στη σέντρα) άνετος με την κίνηση ματ από την ενδεκάδα: Πέδρο αντί Τόρες και μετά χαλαρός.

Αν και ο Πέδρο έκανε μια σπάνια σαχλαμάρα, αφήνοντας τους Γερμανούς στο ματς, άφησε τα βαριά μπακ της Γερμανίας χωρίς σταθερό σημείο αναφοράς, όπως θα είχαν με τον Τόρες.

Με  Ινιέστα, Τσάβι, Αλόνσο στα χαφ, όχι στον πάγκο, σε σαιζ λονγκ θα είχα αράξει   .

Οι Πουγιόλ και Πικέ ήταν κολοσσοί στην άμυνα, ο Κασίγιας τη μία φορά που χρειάστηκε κατέβασε τα ρολά..

Αλήθεια οι «ειδικοί» που έλεγαν ότι ο Πουγιόλ παίζει στην Μπαρτσελόνα γιατί είναι Καταλανός, επιμένουν ακόμη;

Οι ηττημένοι έχουν πολύ μέλλον μπροστά τους και η παρουσία τους στους «4» από μόνη της ήταν έκπληξη. Οι δύο εμφανίσεις τους πριν τη σημερινή θα κατατρέχουν τους αντιπάλους τους για πολλά έτη.

Ισπανία-Ολλανδία στον τελικό λοιπόν, αφού οι μαύροι θεοί της Αφρικής, καθότι λίγο εκκεντρικοί, αποφάσισαν ο νικητής να μην έχει ξαναπάρει Παγκόσμιο Κύπελλο…



Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/07/2010 00:52:33

    Θρήνος χωρίς προηγούμενο.
    Εκατοντάδες τρέχουν σε διανυκτερεύοντα για αντικαταθλιπτικά.
    Ο Αρχαίος χώμα.

    Αν μένει κάτι όρθιο είναι η αξεπέραστη αξία της μονάδας, της ατομικής ανθρώπινης ικανότητας, της ξεχωριστής εργασίας αν θέλετε την προέκταση, απέναντι στον υποτίθεται αποτελεσματικότερο μηχανισμό που ισοπεδώνει ατομικές αξίες στη κατεύθυνση επίτευξης σκοπού.

    Όλοι ήθελαν να αποδειχθεί αυτό από την Αργεντινή και από την Ουρουγουάη.
    Τελικά αποδείχθηκε από την όχι και τόσο συμπαθή Ισπανία.
    Σειρά τους να υποφέρουν.
    Εμείς πληρώνουμε χρόνια τη Μάχη της Κρήτης.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Προφήτης 08/07/2010 01:04:41

      Τη Μέρκελ τη συμπονώ. Ούτε το χαρτί του ποδοσφαίρου δεν της βγαίνει. Πρέπει να ενημερωθεί ότι για να στρώσουν τα πράγματα πρέπει να μας δώσει 500 δις άτοκα

  2. Anonimi avatar
    Anonimi 08/07/2010 01:02:56

    Σε ποιόν να ποντάρεις όμως τώρα;; Ολλανδία ή Ισπανία; Θα γίνει μάχη την Κυριακή.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Anonimi 08/07/2010 01:05:34

      Καταρχήν Ολλανδία. Αλλά έχουμε λίγες μέρες να το σκεφτούμε..

      • Κοντη Λιζα avatar
        Κοντη Λιζα @ μικρός οδυσσέας 08/07/2010 01:25:05

        Μακρυά από ξενέρωτους και τσιγκούνηδες Ολλανδούς. Και άσχημους επι πλέον...

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 08/07/2010 01:28:20

        Θα αλλάξεις άποψη με τη φωτό στην αυριανή ανάρτηση

      • azxc avatar
        azxc @ μικρός οδυσσέας 08/07/2010 01:34:08

        περιμένουμε φωτο, η σημερινή έγραψε..

      • Ευθύμης avatar
        Ευθύμης @ μικρός οδυσσέας 08/07/2010 01:58:33

        παρόλο που οι ολανδέζες είναι βιτσίοζες, νομίζω οτι θα το πάρει η ισπανία.. δεν ξέρω, θα μας πεί το χταπόδι...

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 08/07/2010 01:58:49

        ok azxc

    • Κοντη Λιζα avatar
      Κοντη Λιζα @ Anonimi 08/07/2010 11:16:56

      ...Θα αλλάξεις άποψη με τη φωτό στην αυριανή ανάρτηση...

      Αχ κυρ-μικρε Οδυσσέα μου. Ξέρω τι σου λέω,

      χρόνια στο κουρμπέτι μαγκίτης κι αλανιάρης που λέει ο Μάρκος.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:02:20

        Καλά ντε, άμα επιμένεις, πάσο.
        Αλλά όχι και "κυρ-μικρε Οδυσσέα".
        Το μικρέ είναι ηλικιακό και άρα δεν δένει με το κυρ, κυρία κοντολίζα μας..

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:09:38

        Πάλι έμπλεξες Μικρέ Οδυσσέα;
        Ολο διαολίες είσαι!
        Διάβασε κανένα ποίημα του Φαίλτωρα για αλλαγή.
        Να δώ τι θα σε κάνουμε μετά την Κυριακη που τελειώνει το Μουντιάλ.

        Σκέφτομαι να ιδρύσουμε το "Τhe unkown poet's society", με επικεφαλής ξέρεις ποιόν.

        Να αναλάβει να οργανώνει ποιητικές βραδυές.

        Δε θα έχει αντίρρηση να σε προσλάβει για βοηθό του εκεί που πήγε το κατώτατο ημερομίσθιο.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:12:10

        Ένσημα πάντως δεν κολλάω μια και ασχολούμαι με άσημους ποιητάς!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:16:33

        Όλο λόγια είστε. Ένα ματς σας είπα να δούμε και εσείς πέρα βρέχει..
        Εις την ανάρτηση που καταφθάνει ...οσονούπω σας ενημερώνω για τα μετα το Μουντιάλ σχέδια!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:17:03

        Ενσημα;
        Στείλε το Μικρό να κάνει έναρξη επιτηδευματία να πληρώνει όλο το μισθό στο ΤΕΒΕ!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:21:00

        Και κάθε τρίμηνο ΦΠΑ και παρακράτηση φόρου 20% και περαίωση και λογιστικό προσδιορισμό εισοδήματος. Μόνο που δεν ξέρω σε τι ΚΑΔ να τον δηλώσω! Στα παρακτορεία στοιχήματος ή στα εστιατόρια, μαγειρεία κλπ.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:25:35

        Θα δηλώσεις ότι δήθεν κάνει εκπαιδευτκά σεμινάρια!

        Δήλωσέ τον ως συγγραφέα!

        Μη βρεθεί και χρεωμένος και βάλλουμε άλλες φασαρίες στο κεφάλι μας.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:25:48

        Παρότι θα ήτο τιμή για μένα να συμβάλω στο τιτάνιο έργο του Φαίλτωρος-Παλαμά εις την ανακάλυψιν των νέων Κάλβων θα σας μουρλάνω στη μεταγραφολογία: Ροναλντίνιο στον ΟΣΦΠ, Κακά στον ΠΑΟ, Φορλάν στην ΑΕΚ, Σβαινστάιγκερ στον ΠΑΟΚ, Βίγια στον Ηρακλή, Τόρες στον Άρη, Κασίγιας στον Αχαρναϊκό, Ποντόλσκι στους Νέους Επιβάτες...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:28:09

        Για τον ...Ατσαλένιο έχουμε τίποτα;

        Για τον ΠΑΟ ΚΟΥΦΑΛΙΩΝ;

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:30:45

        Δεν σας προλαβαίνω...
        "Ως συγγραφέα" λοιπόν κύριε Ροδινέ.
        Όταν θα βγει το πρώτο μου μυθιστόρημα, θα σας στείλω μια κόπια τιμής ένεκεν...με ιδιόχειρη αφιέρωση...στον αρχαιότερο πασών των Ρωσιών φίλο μου..

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:32:37

        Πορτείνω την έκδοση νέας αθλητικής εφημερίδας με τίτλο Ο Ταξιδευτής των Σπόρ! Αναλαμβάνω αρχισυντάκτης αν θέλετε λόγω πρότερης εμπειρίας. Βλέπω και το πρώτο πρωτοσέλιδο:
        ΑΡΕΣΕ Ο ΜΕΣΣΙ ΣΤΟ ΒΥΖΑΝΑΤΑ ΜΕΓΑΡΩΝ! ΨΑΧΝΕΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΚΑΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΚΛΕΙΣΕ Η ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:32:47

        Κώστα δεν έχω πληροφορία για την ομάδα που λες. Ρώτα τους 2 ανεξάρτητους βουλευτές που ψήφισαν χθες υπέρ. ¨Εχεις και την ..έφεση προς αυτούς (χαχαχα)

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:32:52

        Ο.Κ.
        Φιοντόρ!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:34:52

        Η ...Αυτοκράτειρα και ο Κιλτίδης;
        Φίλοι παιδιόθεν!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 14:36:05

        Γιάννη δεν θα γίνουμε σαν αυτές που κυκλοφορούν. Θα είμαστε αθλητική εφημερίδα κουλτούρας:

        "Κι ήταν τα στήθη σου, άσπρα σαν τα γάλατα
        και μου΄λεγες γαργάλατα"

        Το δίστιχο αποδίδεται σε πρώην πρωθυπουργό. Ποιος ήταν?

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κοντη Λιζα 08/07/2010 15:04:14

        Βοηθάω είχε σύμβουλο τον ώριμο πλέον Ροδινό.
        Όσο για ΚΑΔ βρείτε τον 16ψήφιο "ανερχόμενος αυτόφωτος αστήρ της πένας με ελαφριά τριχόπτωση και έφεση στα στοιχηματικά και τις διαολίες" για να κάνω έναρξη.
        Τελικά Κώστα έχεις δίκιο.
        Μόνο για ....διαολίες είμαι

  3. Paranoia avatar
    Paranoia 08/07/2010 01:17:24

    Η θέση μας πρέπει να είναι με τα υπόλοιπα PIGS.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Paranoia 08/07/2010 01:27:18

      Για αυτό τιμωρήθηκαν οι Γάλλοι, που άφησαν έξω τους Ιρλανδούς

  4. Κοντη Λιζα avatar
    Κοντη Λιζα 08/07/2010 01:25:42

    Να της δώκεις Λεξοτανίλ της σκρόφας.

  5. Ελληνας avatar
    Ελληνας 08/07/2010 01:44:54

    ...μην μπερδεύετε αγαπητοί μου φιλόσοφοι την μπαλα με την πολιτική. Είναι σαν να μπερδεύεις την βούρτσα με την .ούτσα. Απλά σήμερα η Ισπανία ήταν πιο τυχερή και κέρδισε.
    Ας μην κάνουμε κοινωνιολογικούς συνειρμούς και ας μην ψάχνουμε να βρούμε ιστορικο-κοινωνικές προεκτάσεις σε ένα παιχνίδι ποδοσφαίρου. Φάνηκε σε αυτό το μουντιάλ ότι μικρή σημασία είχε η έννοια της ομάδας, ως εθνικού συνόλου, Κυρίως σημασία είχε το σόου κάποιων καλοπληρωμένων σταρς που ενδιαφέρονται κυρίως για την προσωπική τους προβολή και αν θα πουλήσουν οι σύλλογοι τους περισσότερα μπρελόκ και σωβρακάκια στους φανς. Να σας φέρω παραδείγματα? Η παρουσία του Μπέγκαμ στην εθνική Αγγλίας ως εμψυχωτής ηθικού βοήθησε αρκετά τους παίκτες της Εθνικής? Εγώ νομίζω ότι η παρουσία του είχε να κάνει με την συντήρηση του μύθου του και μην εκπλαγείτε αν δείτε τον συγκεκριμένο σε καμμιά χολλυγουντιανή ταινία.
    Το γκολ των ΗΠΑ εναντίον της Σλοβενίας που δεν μέτρησε μήπως σκοπό είχε να προστατέψει την Αγγλία για να προκριθεί ή οποία είναι πιο εμπορική ομάδα από τις ΗΠΑ? Ακόμα κλαίνε οι διοργανωτές και η FIFA για τον πρόωρο αποκλεισμό των Ιταλία και Γαλλία. Θυμηθείτε το ακυρωθέν γκολ της Παραγουάης. Ποιος θα ήθελε στον ημιτελικό την Παραγουάη αντί της Ισπανίας? Νομίζω κανένας. Η τηλεθέαση του παιχνιδιού Γερμανίας-Παραγουάης θα ήταν πολύ περιορισμένη. Το γκολ τον Βορεοκορεατών στο 2-1 με την Βραζιλία μήπως μπήκε γιατί το στοίχημα το απαιτούσε? Στο Αργεντινή-Μεξικό το γκολ των Αργεντίνιων ήταν καθαρό? Φαντάζεστε να είχε προκριθεί το Μεξικό? Το επόμενο παιχνίδι θα παιζόνταν σχεδόν χωρίς θεατές. Η παρουσία ανυπόληπτων Ουζμπέκων και Αζέρων διαιτητών σε τι αποσκοπούσε? Χάθηκαν οι Ευρωπαίοι διαιτητές? Ο διατητής απ΄το Μάλι που έμαθε να διαιτητεύει? Στο πρωτάθλημα του Μάλι? Η παρουσία των καλυτέρων παικτών ως αρχηγοί ομάδων κυρίως αποσκοπούσε στο μάρκενιγκ υπέρ του παίκτη παρά στην ηρεμία του συνόλου που θα μπορούσε να προσφέρει η ηγετική μορφή του αρχηγού. Αν είναι δυνατόν να είναι αρχηγός ο Μέσι ή ο Κριστιάνο στην ηλικία των 22 ή 25 χρονών. Ή να είναι ομοσπονδιακός προπονητής ο Μαραντόνα χωρίς προηγγούμενη εμπειρία σε αυτό το πόστο. Αν όμως η Αργεντινή κατακτούσε το τρόπαιο το επόμενο pro evolution θα είχε στο εξώφυλλο του cd τον Μεσι αγκαλιά με τον Μαραντόνα. "Οι δυο θεοί του ποδοσφαίρου". Εδώ ακόμα και μεις με το απίθανο σύστημα 9-0-1 χάσαμε με το γκολ του Ντεμιγκέλις αφού προηγήθηκε φάουλ και χέρι. Δυστυχώς φοβάμαι ότι ο τελικός δεν θα παιχτεί επί ίσοις όροις αν αναλογισθούμε το μέγεθος του ισπανικού και του ολλανδικού πρωταθλήματος. Ποιο "εμπορικό σήμα" θα αύξανε την "υπεραξία του" σε ενδεχόμενη κατάκτηση του κυπέλλου? Αυτό της Ισπανίας και κατ επέκταση του ακριβοπληρωμένου ισπανικού πρωταθλήματος ή αυτό της Ολλανδίας και του ανύπαρκτου ολλανδικού πρωτταθλήματος? Μήπως ο νικήτής είναι ήδη γνωστός? Μακάρι να διαψευστώ...

    • Astefan avatar
      Astefan @ Ελληνας 08/07/2010 07:56:10

      θα τη μπερδεύουμε και θα την παραμπερδεύουμε, κύριε Έλληνα.
      Δεν κατάλαβα.
      Θα υποστηρίζουμε τώρα τον απίστευτο σοβινισμό, στα όρια του ρατσισμού, των Γερμανών, ο οποίος τροφοδοτείται και από το ποδόσφαιρο.
      Για αυτό και οι Γιουγκοσλάβοι τους ταπείνωσαν. Επειδή το ποδόσφαιρο έχει μεγάλη σχέση με την πολιτική.
      Το ίδιο θα ήθελα να τους κάναμε και εμείς εάν τους βρίσκαμε μπροστά μας.

      Και κάτι ακόμα για τους, υποτίθεται, μεθοδικούς και οργανωμένους Γερμανούς.
      Δεν λέει κάποιος, σε αυτόν τον βρωμιάρη, το Γερμανό προπονητή,
      πώς οι βρώμικες μπλούζες δεν έχουν καμιά σχέση με το ποδόσφαιρο και την τακτική ενός αγώνα.

    • ψυχραιμια avatar
      ψυχραιμια @ Ελληνας 08/07/2010 13:08:21

      Kαι ομως τη μπερδευουν.Η φιλονοτιοαμερικανικη σταση των περισσοτερων Ελληνων δειχνει απλουστατα οτι δεν αισθανονται Ευρωπαιοι -και αυτο ηταν παγιο γεγονος πολυ πριν τη Μερκελ και τους "μηχανισμους" του ΓΑΠ,ακομη και οταν εισερρεαν τα κονδυλια της Ευρωπης.
      Ακομη και το 1978 που καποιοι αριστεροι ταχθηκαν κατα της Αργεντινης με αντιχουντικα επιχειρηματα ελαχιστους επεισαν παρ οτι τοτε τα επιχειρηματα αυτα ηταν πολυ της μοδας.
      Αλλα οταν εχει να διαλεξει αναμεσα σε ενα "στυγνο" Ευρωπαιο δημοκρατη σαν τους Ολλανδους και ενα "λαικο" εστω και χουντοφερνοντα Νοτιοαμερικανο ο μεσος Ελλην ειναι με το Νοτιοαμερικανο.Τι να κανουμε τωρα;

  6. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/07/2010 01:53:34

    @Ελληνας, ευχαριστούμε για την οικονομικοκοινωνική ανάλυση σε ... αντίκρουση των κοινωνιολογικών θεωριών ! Συμφωνώ σε όλα.
    Μάταιο όμως να πολεμάς σαν άκυρη τη διακριτή προτίμηση των προτεσταντών για το οργανωμένο σύνολο από αυτή των λατινογενών για το φανταιζί άτομο.

  7. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 08/07/2010 01:53:37

    Καμιά σχέση με λατινοαμερικάνικη ομάδα η Ισπανία. Καθαρά ευρωπαϊκή ορθολογική τακτική, θυμίζει κάτι από την παλιά Ιταλία. Καθαρά ομάδα συνόλου και σκοπιμότητας. Στημένη από κομπιούτερ. Ο Loew έκανε το λάθος να προσαρμόσει την Γερμανία στο παιχνίδι της Ισπανίας, ενώ έπρεπε να ρισκάρει. Το συντηρητικό παιχνίδι ευνοεί τους Ισπανούς. Έχασε από την γριά αλεπού ντελΜπόσκε. Κρίμα γιατί Γερμανία-Ολλανδία θα ήταν επικός τελικός.

  8. ataktos avatar
    ataktos 08/07/2010 05:55:42

    πέστε οτι θέλετε .. προσωπικά έμεινα στην αξέχαστη εποχή του Ginter Netzer ..

  9. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 08/07/2010 10:34:47

    Ωραίος ο άτακτος..

  10. theag avatar
    theag 08/07/2010 10:38:50

    Αντε τωρα τουρκομογγολοβραζιλιανοπολωνονιγιριανογκανεζοι πισω στο χωνευτηρι σας.......

  11. Spm avatar
    Spm 08/07/2010 11:40:19

    Η φαντασία και η φινέτσα, κέρδισε την πειθαρχία και τη δύναμη.
    Κέρδισε το ποδόσφαιρο, δηλαδή ...η μπάλα.
    Αυτό είναι όλο.
    Και φυσικα μ αρέσει πολύ που τα στρατιωτάκια γυρίζουν στους στρατώνες τους!!!

  12. Greg avatar
    Greg 08/07/2010 11:42:06

    Οι φίλοι του ποδοσφαίρου είναι ευτυχισμένοι. Οι αδελφοί μας Ισπανοί νίκησαν το κακό. Κατατρόπωσαν τα γερμανικά ποδοσφαιρικά ορκ, καταπιέζοντάς τους σε σημείο ακραίας απόλαυσης για τον θεατή. Όταν είχαν την μπάλα στην κατοχή τους ξεκουράζονταν, κάνοντας προπόνηση, ενώ όταν την έπαιρναν οι Γερμανοί μάταια προσπαθούσαν να ξεφύγουν από το ασφυκτικό πρέσινγκ. Ήταν βέβαιο μετά το 1-0 ότι τίποτε δεν μπορούσε να αλλάξει, καθώς όσο περνούσε η ώρα οι Γερμανοί κουράζονταν περισσότερο και οι Ισπανοί έκαναν μεγαλύτερη πλάκα. Πρέπει και οι φίλοι της Γερμανίας να είναι εξίσου ευτυχισμένοι που γλίτωσαν την συντριβή. Κερασάκι στην τούρτα τα φιλικά χτυπήματα στην πλάτη!

  13. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 08/07/2010 12:34:33

    Και τώρα,άμεσα,να γίνει το χταπόδι τσιπουρομεζές.

  14. gEO75 avatar
    gEO75 08/07/2010 12:44:24

    Προσωπικά θεωρώ την σύνθεση της Ισπανίας το πλέον εύκολο πράγμα στον κόσμο. Για τερματοφύλακα τον ογκόλιθο Κασίγιας και από εκεί και πέρα βάζουμε την ομάδα της Μπαρτσελόνας, κρατάμε όλο τον Ισπανικό κορμό της + Βίγια επιπλέον, και όπου έχει κανέναν ξένο (π.χ. Μέσι) κοιτάμε και λίγο καμιά άλλη ομάδα!

  15. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 08/07/2010 12:48:38

    Σαν απόλυτα δικαιωμένος στη βασική μου πρόβλεψη για τελικό Ολλανδίας - Ισπανίας και με το πούρο του Ντιέγκο στο στόμα, σήμερα απολαμβάνω τους "θριάμβους" μου, αγαπητέ τεξιδευτή μου, έχοντας
    ανεβάσει φαντάζομαι και το πεσμένο ηθικό του strange ...

    Η τρελλή πορεία της Γερμανίας σταμάτησε στη μετωπική με την πιο πλήρη και συνεκτική ομάδα του τουρνουά. Για όσους γνωρίζουν (και αναγνωρίζουν) τη Μπαρτσελόνα, ουδεμία έκπληξη. Με τον Τσάβι σε καλή μέρα οι Σπανιόλοι δεν έχουν να φοβηθούν κανέναν, δυστυχώς ούτε τους πορτοκαλλί ...

    Το εντυπωσιακό στο χθεσινό παιγνίδι ήταν η αντι-Μουρίνιο τακτική των Ισπανών(!) κι όχι, όπως και εγώ ανέμενα, των Φρίτσηδων. Κι αντί ν΄αποκοπούν ο Τσάβι κι ο Ινιέστα από τους υπόλοιπους απεκόβη αντιστρόφως τελικά ο Αναβάτης Γουρουνιών.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 08/07/2010 12:59:36

      Έμειναν απο καύσιμα στις Αρδέννες οι Γερμανοί και ο Φον Μανστάιν Λεβ απεδείχθη κατώτερος του "και μια παέλια σε παρακαλώ" Ντελ Μπόσκε. Του πήρε το κασκόλ και το V μπλουζάκι! Έγινε το ανάποδο απ' ότι περίμενα. Οι αποκοπές, όπως τό'πες, έγιναν αντλιστροφα!. Φοβερός επίσης ο Ρόνι Τζεημς Ντίο Πουγιόλ. Τελικά η Εθνική Καταλωνίας τα πήγε περίφημα. Πάντως με βάση τα φιλικά πριν από το μουντιάλ, οι δύο πιο φορμαρισμένες ομάδες πήγαν τελικό.

      ΥΓ. Επειδή αυτό το χταπόδι αρχίζει και με εκνευρίζει, μήπως να ανάψει ο μικρός οδυσσέας τα κάρβουνα να το ρίξουμε πάνω? Βάζω το τσίπουρο!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 08/07/2010 13:55:46

        Αν κάνει για κάρβουνο.
        Αλλιώς κατσαρόλα ξυδάτο, να είναι μαλακό να φάνε και τα γεροντάκια μου.
        Θα σερβιριστεί με μοχίτο αλά αττράκτορα, υπό στενή ροδινή επιτήρηση και στα σουβέρ θα είναι γραμμένα ποιήματα ξεχασμένων και υποτιμημένων ποιητών (Φαιλτόρειος προσφορά), μαζί με τα έπη του αντιαθλητικού στο στοίχημα

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ antiathlitikos 08/07/2010 13:49:37

      κέντησες πάλι αρχηγέ.
      Εννοείται ότ σου έχω αναφορά στην καινούργια ανάρτηση.
      Και φωτό να δεις εκεί...

  16. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 08/07/2010 14:58:54

    έλα ρε, όλοι ξέρουμε από πέρσι ότι θα το πάρει η ισπανία. στημένα όλα τα ματς, είτε από διαιτητές είτε από τις ίδιες τις ομοδπονδίες. τυχαία επέλεξαν τον καραγκιόζη το μαραντόνα προπονητή της αργεντινής? ή ο ντούγκα τυχαία πήρε τους δευτεροκλασσάτους του? ή μήπως ο ντομενέκ έστησε ομάδα χωρίς σύστημα για πλάκα?

    δεν έχω ξαναδεί ποτέ τη γερμανία να παίζει σαν τη δόξα δράμας.
    μακάρι να κάνουν την έκπληξη οι ολλανδοί και να ξεφτιλίσουν τους σιχαμερούς ισπανούς. τους έχω βαρεθεί. σιγά τη μπάλα που παίζουν. αλλά η ισπανία θα νικήσει έστω και με σπρώξιμο.

  17. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 08/07/2010 16:03:06

    Ούτε καν Δόξα Δράμας....ήταν σαν 11 γουόκ-μαν που δούλευαν με ξελιγωμένες μπαταρίες... έδιναν την εντύπωση πως το ματς ήταν μαρτύριο και πως ήθελαν ν'απαλλαγούν επιτέλους.