#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
15/06/2010 10:10
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κι όμως μπορούμε να περάσουμε στους 16



Μαθαίνουμε από το ρεπορτάζ ότι οι Έλληνες παίκτες εξεπλάγησαν από τις αντιδράσεις μετά την ήττα από τη Νότιο Κορέα, επιβεβαιώνοντας την ατάκα που αναρτήθηκε μισή ώρα μετά το ματς: «Μύκονος ερχόμαστε».

Λένε τα παιδιά: ως εδώ που φτάσαμε, μια χαρά είναι, να δώσουμε 3 ματσάκια να τελειώνουμε, να πάμε για μπάνια, πριν πάρουμε τα όρη και τα βουνά στις προετοιμασίες.

Συγχαρητήρια και μαγκιά που επήγατε στο Παγκόσμιο Κύπελλο. Αλλά ιδρώστε τη ρημάδα τη φανέλα. Τις (μικρές) δυνατότητες της ομάδας τις ξέρουμε.  Ούτε να νικήσει, ούτε να βάλει γκολ θέλουμε. Αν προσπαθήσει, αν βγάλει ψυχή στο γήπεδο, όπως για 20 λεπτά προχθές, εμένα μου φτάνει

Κι όμως μπορούμε να περάσουμε στους 16. Κερδίζουμε τη Νιγηρία με ένα μηδέν με ανάποδο ψαλίδι του Βύντρα στο 21΄ και παίζοντας ένα καταπληκτικό ταμπούρι (σύστημα Χάνι της Γραβιάς) στα υπόλοιπα 70 λεπτά. Η Αργεντινή κάνει σκόνη τη Νότιο Κορέα με 7-0.

Τελευταία αγωνιστική η Νιγηρία κερδίζει την Νότια Κορέα και εμείς θέλουμε ένα βαθμό για να περάσουμε στην επόμενη φάση, καθώς ισοβαθμούμε με Νιγηρία και Κορέα.

Η ομάδα του Ντιέγκο μας τον δίνει απλόχερα, ως μικρή κίνηση συμπάθειας στον σκληρά δοκιμαζόμενο από το ΔΝΤ ελληνικό λαό. Γιατί οι Αργεντινοί εκτός από μπάλα ξέρουν και από μηχανισμούς στήριξης…

Και ενώ το ματς κυλά στα ήρεμα νερά του 0-0, ο Μέσι στο 89΄ξεχνιέται, περνά όλη την άμυνα και τον Χαλκιά και αφήνει τη μπάλα στο πλεκτό. Οι Νιγηριανοί πανηγυρίζουν καθώς την ίδια ώρα ρίχνουν 3 στην Κορέα και περνάνε αυτοί. Ο Μαραντόνα χτυπιέται, δίνει εντολές να τραβηχτούν όλοι οι παίκτες στο πλάι και έτσι η γιόμα του Αβραάμ στο 92΄ καταλήγει αργά και βασανιστικά στα δίχτυα. Η FIFA διατάζει έρευνα, οι Νιγηριανοί απειλούν να αποσύρουν τους ψηφοφόρους τους από την Ελλάδα και ο Ντιεγκίτο τους δείχνει από την τρόικα το μακρύτερο…

(Αν με χάσετε για λίγες μέρες είναι γιατί θα τρέχω να υπογράψω τα συμβόλαια σεναριογράφου με το Hollywood).

Σήμερα έφθασε η ώρα της σάμπα. Η Βραζιλία θα νικήσει τη Βόρεια Κορέα, δεν θα τη διαλύσει όμως. Δεν περιμένουμε πάνω από 3 γκολ από τους Βραζιλιάνους, ενώ θεωρούμε απίθανο να σκοράρουν οι Βορειοκορεάτες. Το άλλο ματς Ακτή Ελεφαντοστού-Πορτογαλία είναι αμφίρροπο,  σε μεγάλο βαθμό θα κριθεί η δεύτερη θέση του ομίλου, οι ομάδες θα προσπαθήσουν να σκοράρουν, οπότε είναι πιθανόν να το πετύχουν αμφότεροι. Μια ενδιαφέρουσα επισήμανση και για τα 3 σημερινά ματς  είναι το στατιστικό ότι ακριβές σκορ 2-1 ή 3-0 δεν έχει εμφανισθεί καθόλου στα 11 ματς που προηγήθηκαν.

Βραζιλία-Βόρειος Κορέα under 3,5 goal  απόδοση 1.50

Ακτή Ελεφαντοστού-Πορτογαλία και οι δύο ομάδες θα σκοράρουν απόδοση 2.10



Απόδοση δυάδας  3.15

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Greg avatar
    Greg 15/06/2010 10:16:38

    Η νότια Κορέα είναι αρκετά καλύτερη ομάδα από την Ελλάδα. Έπαιξε όσο χρειάστηκε για μια άνετη νίκη. Το ίδιο καλή και η Νιγηρία. Η λογική λέει ότι η εθνική πάει για τρεις ήττες με ζητούμενο ένα γκολ.

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 15/06/2010 10:20:39

    Λέω, να ρίξω ένα καινούργιο βάψιμο στο υπόγειο.
    Να βάλλω και μερικά έπιπλα παραπάνω.
    Α, κατέβασα και έναν ανεμιστήρα.
    Το Καλοκαίρι προβλέπεται μακρύ...

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 15/06/2010 10:26:58

      Και θερμό!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 15/06/2010 10:30:01

        Tου εξάπτει όμως τη φαντασία, οπότε αν επενδύσουμε εκεί,ίσως κερδίζουμε κάτι, γιατί με το στοίχημα, τον βλέπω να κλείνει σπίτια.

        Με τα προβλήματα που έχουν τα κανάλια, ένα ευφάνταστο σενάριο, είναι μια κάποια λύση.

  3. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 15/06/2010 11:14:46

    Για να είμαστε ρεαλιστές συζητάμε το αδύνατο. Μετά από προσεκτική ανάλυση συμπεραίνω ότι η κακή εμφάνιση με Κορέα ήταν σχέδιο του Όττο για να μας υποτιμήσουν οι αντίπαλοι. Θα κάνουμε δύο νίκες, και την μεγαλύτερη με Αργεντινή. Συζητάμε πλέον για τους 8 και πέρα. Ο Όττο ήδη συζητάει το συμβόλαιο για το επόμενο μουντιάλ και ζητάει αύξηση αμοιβής.

  4. Φώτιος avatar
    Φώτιος 15/06/2010 11:28:23

    Δεν βλέπω τίποτε το περίεργο στην απόδοση της εθνικής μας ομάδας. Δείχνει αυτό που είναι. Παίζει όπως ξέρει να παίζει. Αυτό μπορεί αυτό παίζει. Είναι απλώς η χειρότερη ομάδα της διοργάνωσης. Δεν είναι τόσο θέμα επιλογής παικτών όσο θέμα καταβαράθρωσης του επιπέδου και του ποδοσφαίρου, μαζί με όλα τα άλλα. Η Ελλάδα πρέπει να καταλάβει ότι σε κανέναν τομέα δεν μπορεί. Ότι είμαστε πάτοι περίπου σε όλα. Μια χώρα ακαμάτηδων και τεμπέληδων. Η απόδοση της εθνικής μας ομάδας ίσως βοηθήσει τον κόσμο να αντιληφθεί το γενικό κατάντημα σε όλα τα επίπεδα, από το πιο σοβαρά μέχρι τα πιο ελαφρά.

    Όποιος παρακολουθεί την εθνική μας ομάδα ποδοσφαίρου εκτίθεται σε μια σοβαρή άσκηση εθνικής αυτοσυνειδησίας.

  5. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 15/06/2010 11:59:27

    Η λογική γι' απόψε λέει Βραζιλία, αλλά μην παραξενευτείτε αν δείτε τη Βόρεια Κορέα να παίρνει κανα αναπάντεχο Χ. Θες με το φόβο, θες με την επιβράβευση, το καθεστώς του Κιμ Γιονγκ Ιλ μπορεί να "ντοπάρει" τους παίκτες και να τρίβουμε τα μάτια μας.

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Αυριανιστής 15/06/2010 12:30:53

      Έχουν έναν παιχταρά πάντως οι Β-Κορεάτες, Γιόνγκ Τάε Σε της Καβασάκι Φροντάλε.

  6. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 15/06/2010 12:55:39

    Επειδή δε γουστάρω καμμιά από τις δυό της φωτογραφίας, λέω σήμερα να ασχοληθώ αποκλειστικά με μεγάλες αποδόσεις και τα τυχόν κέρδη να τα διοχετεύσω προς΄... άλλες κατευθύνσεις.

    Τα σημερινά αδηφάγα του αντιαθλητικού:

    1. Το έχω ήδη προτείνει αλλού: Βραζιλία - Β. Κορέα, πρώτο γκολ μεταξύ 51΄-60΄, απόδοση 18,00!

    2. Το διπλό της Κορέας μπορεί κανείς να το βρει μέχρι και με απόδοση πάνω από 40,00! Άρα ένα ελάχιστο ποντάρισμα δε βλάπτει κανέναν (πλην των εταιριών φυσικά).

    3. Τέλος, με δεδομένο ότι οι Βραζιλιάνοι είναι ζηλιάρηδες, μπορεί ο Λούσιο να μιμηθεί κάλλιστα τον Χάιντσε και να σκοράρει, απόδοση 30,00!

    ΥΓ: Για πιο λογικά πράγματα πάντως το under 3,5 του ταξιδευτή μου μοιάζει στέρεο ...

    • tiramola avatar
      tiramola @ antiathlitikos 15/06/2010 21:04:25

      1. Είχες έμπνευση αντιαθλητικέ!

  7. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 15/06/2010 13:12:03

    Όταν ξυπνούν οι αναμνήσεις και συνεπαίρνουν τους νέους παλιές "αγνές" εποχές που δε γνώρισαν.

    Αρχές δεκαετίας 60. Ο πατέρας μου μόλις είχε αποσυρθεί από την ερασιτεχνική του "καριέρα" στο μπάσκετ του ΗΡΑ και με έσερνε στα γήπεδα να γευτώ τις πίκρες του. Προτελευταία αγωνιστική αν θυμάμαι καλά. Σέρρες. Πανσερραϊκός - Ηρακλής. Οι διοικήσεις τα είχαν βρει για Χ ώστε να σωθεί ο Πανσερραϊκός με αντάλλαγμα διπλό την επόμενη χρονιά εκτός έδρας. Πώς το στήνεις όμως ένα τέτοιο σκηνικό όταν την επομένη οι παίκτες θα πρέπει πάλι να ... παίξουν. Η συνεννόηση πέρασε τελικά στους 5 από τους 11 για παιχνίδι σε ήρεμα νερά. Υπήρχε τότε ένας παράξενα άτεχνος και διανοητικά προβληματικός σέντερ ονόματι Καραβέργος (θα τον θυμούνται ίσως ορισμένοι) που δεν κατάλαβε ούτε κατά τη διάρκεια του αγώνα τί παιζόταν και πιάνει μια σουτάρα στο 89΄ που σταματάει στο δοκάρι. Οι καρδιακές προσβολές απεφεύχθησαν, αλλά έκτοτε οι τρόποι τέτοιων προσυνεννοήσεων έγιναν πολύ πιο σοφιστικέ ...

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 15/06/2010 13:38:10

    Αν καθοδηγείς ινδιάνους να κόβουν ξύλα επί μακρόν, καταλήγεις σε ανήλιαγο υπόγειο!

  9. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 15/06/2010 16:50:07

    Μια πολύ ζεστή νύχτα τρεις φίλοι πίνουν τις μπίρες τους σε ένα χλιδάτο μπαρ

    στη θάλασσα. Η θέα εξαιρετική, η μπίρα φανταστική, η θάλασσα πανέμορφη.



    - Ωραία είναι, ρε παιδιά, λέει ο ένας, αλλά πάντα προτιμώ τα μπαρ στην

    πατρίδα. Ξέρω ένα πολύ καλό που όταν σε ξέρει ο μπάρμαν και πάρεις 4 ποτά σε

    κερνάει το 5ο.



    - Σιγά τα αβγά, απαντάει ο δεύτερος. Σε ένα μπαράκι που έχει ένας

    κολλητός στη γειτονιά μου σε κερνάνε το 3ο ποτό αν αγοράσεις 2 ποτά.



    - Ααα.... αυτά δεν είναι τίποτα, λέει και ο Πόντιος της παρέας.Στη γειτονιά

    μου είναι ένα μπαρ όπου με το που θα μπεις μέσα σε κερνάνε ένα ποτό, μετά κι

    άλλο ένα και όσα θέλεις ακόμα. Μετά, όταν πιεις αρκετά, σε ανεβάζουν στα

    πάνω δωμάτια και φροντίζουν να κάνεις σεξ. Και όλα είναι δωρεάν.



    - Aσε, ρε μaλaκa, πετιούνται οι άλλοι δύο.



    Ο Πόντιος να ορκίζεται και να ξαναορκίζεται ότι όλα όσα είπε είναι αληθινά.



    - Μα καλά, ρε συ, ρωτά ο ένας, και συνέβη αυτό σ'εσένα;



    - Κοίτα, απαντά ο Πόντιος, όχι σ' εμένα προσωπικά, αλλά συνέβη στην αδελφή

    μου.

  10. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 15/06/2010 18:13:41

    Βραζιλία Κορέα Χ ημίχρονο 1 τελικό 3,80
    0-0 αποτέλεσμα ημιχρόνου 3.40
    Τράκτορα το 6-0 έχει 29
    Αυτή είναι απόδοση!!

  11. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 15/06/2010 18:30:08

    Οι απόγονοι του Βάσκο ντε Γκάμα με τους Ιβοριανούς μας την έκατσαν σήμερα. Δεν είναι κάθε μέρα του Αγιαννιού! Τα λέμε αργά το βράδυ. Εως τότε, ελέω Θεού, GO BRAZIL!

  12. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 15/06/2010 20:45:20

    18 ΑΠΟΔΟΣΗ ΕΒΓΑΛΕ Ο ΑΝΤΙΑΘΛΗΤΙΚΟΣ!!!!!!!!!!!!!!!(γκολ μεταξύ 51-60)
    Τι να του πω εγώ με το 3.40 (0-0 στο ημίχρονο)

  13. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 15/06/2010 20:53:27

    Ο Ροδινός εκτός από υπόγα μήπως διαθέτει και ρετιρέ με θέα Ακρόπολη και Λυκαβηττό;

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 15/06/2010 21:14:08

      Μικρέ Οδυσσέα,

      Αυτά τα διαθέτει ο Ακης,

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 15/06/2010 21:29:59

        Πάντως κάνε ξύλα για το χειμώνα. Ο μαθητευόμενος μάγος έχει δίκιο που και που. Και στο υπόγειο κλιματιστικό ψύξης θέρμανσης, μη ξεχνιόμαστε

  14. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 16/06/2010 08:59:12

    Χθες ήταν μια απολαυστική μέρα!

    Δεν ξέρω αν το antinews έχει συνείδηση της ανάγκης να μετεξελιχθεί σε αθλητικό site με ... άποψη ή να αποκτήσει ένα στοιχηματικό ένθετο – κράχτη, τώρα που τα καθεστηκυία ΜΜΕ απαλλάσσονται άρον άρον από τα βαρίδιά τους τύπου κόμιξ, γεω και δε συμμαζεύεται. Αλλά απαρριθμώ τους χθεσινούς θριάμβους.

    1. Ο μικρός ταξιδευτής πρότεινε για το Βραζιλία – Β. Κορέα under 3,5 με απόδοση 1,50. Πέρασε!

    2. Ο ίδιος πρότεινε για το ως άνω παίγνιον Χ ημίχρονο, 1 τελικό, με απόδοσση 3,80 και εναλλακτικά 0-0 ημίχρονο με απόδοση 3,40. Πέρασαν και τα δύο!

    3. Ο υπογραφόμενος πρότεινε για το Ακτή – Πορτογαλία Χ ημίχρονο, Χ τελικό με απόδοση 4,60. Πέρασε!

    4. Ο ίδιος πρότεινε για το Νέα Ζηλανδία- Σλοβακία Χ ημίχρονο, 2 τελικό με απόδοση 4,00 που δεν πέρασε στο ... 93΄, λόγω παρασίτων του Μάνθου!

    5. Ως Δημήτρης Χορν, τέλος, πρότεινα το απίθανο για το Βραζιλία – Β. Κορέα, πρώτο γκολ μεταξύ 51΄- 60΄, με απόδοση 18,00! Το βράδυ τα έκαψα με τη ... μπουμπού!

    Συγχωρείστε μου την αυταρέσκεια, αλλά είμαι ακόμη ζαλισμένος και πάω να ψάξω για το ηλιόλουστο ρετιρέ του ταξιδευτή, το οποίο θα επιπλώσει δεόντως και παρά τις αρχικές του αντιρρήσεις ο Κώστας - χωρίς καμμιά επιβάρυνση ...

  15. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 16/06/2010 09:08:43

    antiathlitikos, μας ρήμαξες τη μπάνκα με τη Βραζιλία - Β. Κορέα, συγχαρητήρια. Τα πήρες όλα κι έφυγες.
    Άργησαν. Αλλά, απίστευτη γκολάρα ο μεγάλος με την κίτρινη φανέλα από τη γραμμή του άουτ, απίστευτη πασάρα ο άλλος μεγάλος συνάδελφός του και υπέροχος τριπλαδόρος ο τύπος με το κίτρινο δέρμα και την κόκκινη φανέλα στο τέλος. Η Βραζιλία είναι Βραζιλία, αλλά χθές, το μεγάλο χειροκρότημα είναι για του Ασιάτες.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Sic transit gloria mundi 16/06/2010 09:14:29

      Καλημέρα σε όλους!
      Συγχαρητήρια! Εύγε!
      Η απάντηση ήταν άμεση και αφοπλιστική.
      Απαιτείται πάραυτα επίπλωσις διαμερίσματος στου Μακρυγιάννη με θέα την Ακρόπολη.
      Επειδή χτές ήμουν για service πως ήταν η Βραζιλία?
      Βαριεστημένη όπως φαντάζομαι και όλοι γύρω-γύρω απ'τον Κακά?

  16. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 16/06/2010 09:20:11

    Τα ριμέικ δεν είναι πάντα υποδεέστερα, stgm! Και η μπαλιά ήταν εφάμιλη εκείνης του Πελέ στο τέταρτο γκολ του τελικού του 70 και το σουτ του Μαϊκόν πολύ πιο τεχνικά άρτιο και από δυσκολότερη θέση από εκείνο του Κάρλος Αλμπέρτο!

    Ας αποδόσουμε επιπροσθέτως, ειδική μνεία και εύσημα κατά σειρά:

    Στο Μέσι, που μελέτησε το δεύτερο γκολ του Μαραντόνα, αποδεικνύοντας ότι η επανάληψη και μάλιστα σε άλλη ταχύτητα μπορεί να προσφέρει ακόμη μεγαλύτερη απόλαυση.

    Στον ... Μουρίνιο που πήρε το Τσάμπιονς Λιγκ «εγκαθιστώντας» τον Μαϊκόν αντί του Άλβες στο δεξί άκρο της βραζιλιάνικης άμυνας.

    Και, τέλος στον Ρομέν Αργυρούδη που έχει πετύχει γκολ από τη γραμμή του άουτ σε αγώνα με τον βάζελο (τί θυμάμαι, ο αθεόφοβος, ε;)

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ antiathlitikos 16/06/2010 09:29:30

      Είμαι σίγουρος πάντως ότι ο Μαϊκόν το έκανε σκόπιμα: Κύτταζε μέσα στην εστία, όχι στους παίχτες, και έδωσε πάρα πολύ φάλτσο στη μπάλα, στριφογύριζε σαν ιπτάμενη σβούρα, γιατί ήταν κοντά, να προλάβει να στρίψει.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 16/06/2010 09:33:03

        Δεν υπάρχει καμμιά αμφιβολία: και για το σκόπιμο και για το απρόβλεπτο της εκτέλεσης!

      • ψυχραιμια avatar
        ψυχραιμια @ Sic transit gloria mundi 16/06/2010 10:01:59

        Μια που γυρισαμε στα παλια,οποιος θυμαται το παγκοσμιο κυπελλο του Μεξικου 1970 στον αγωνα Βραζιλια - Περου 4-2 σχεδον ολα τα γκολ μπηκαν απο τη γραμμη του αουτ.
        Για Βραζιλιανος σιγουρα το ηθελε.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Sic transit gloria mundi 16/06/2010 10:27:48

        Η ιστορία κάποιου που δεν το ήθελε:
        Αρχές δεακετίας 80.
        Νέα Φιλαδέλφεια, ΑΕΚ -ΚΟΡΙΝΘΟΣ
        Η μπάλα φτάνει στα πόδια του Χρήστου Αρδίζογλου στο κέντρο του γηπέδου και δεξιά πάνω στον ασβέστη. Μετά από άψογο κοντρόλ της μπάλας, αυτός ξεχύνεται μπροστά σαν τον άνεμο, ντριπλάροντας όποιον έβρισκε μπροστά του. Μετά από τρελή κούρσα, πλησιάζει το σημαιάκι του κόρνερ όπου αίφνης αντιλαμβάνεται τον κίνδυνο να βγει με τη μπάλα έξω! Χωρίς περιστροφές και με τη σθένος, αποφασίζει να πραγματοποιήσει σέντρα εναποθέτοντας τις ελπίδες του στο Θωμά Μαύρο που καραδοκεί εντός της μεγάλης περιοχής. Όμως, η άτιμη μπάλα λαμβάνει μια περίεργη τροχιά και διαγράφοντας πολύ μεγάλη καμπύλη καταλήγει στο πίσω παραθυράκι του εμβρόντητου Στέφα! Θρίαμβος! Αλλαλάζοντα τα πλήθη επεφημούν τον απίθανο εξτρέμ ενώ οι συμπαίκται του τον σηκώνουν στους ώμους ως νέο Διογένη!
        Ποιός Μαϊκόν και τρίχες κατσαρές.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 16/06/2010 10:34:40

        Ψυχραιμία, εκείνο το παιχνίδι πέρασε στα ιστορικά "ψιλά" γιατί επισκιάστηκε από τον πιο δραματικό ημιτελικό όλων των εποχών (Ιταλία - Γερμανία 4-3, είδες και οι Ευρωπαίοι έρριξαν τότε τεσσάρα σε ... επιμηκυμένο βέβαια χρόνο) και από τη μεγαλειώδη Βραζιλία των 5 δεκαριών στον τελικό. Είχε όμως δύο από τις πιο απολαυστικές φάσεις που δεν έγιναν γκολ!

        Το απ΄ευθείας σουτ του Πελέ από το κέντρο μετά ένα ξεψυχισμένο βολέ του εξαιρετικού Μαζούρκεβιτς και φυσικά την απίθανη προσποίησή του στον ίδιο που κατέληξε σε πλασέ σύρριζα άουτ σε κενή εστία (το έχει μνημονεύσει εδώ ο Φαίλτωρ και μπορείς να το απολαύσει κανείς πάλι στο h**p://www.youtube.com/watch?v=rZT-WHjngEo&feature=related)

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 16/06/2010 12:48:35

      Αντιαθλητικέ,
      Για το κύπελλο Ελλάδος στη Λεωφόρο!
      Απόγευμα Τετάρτης,
      "Τριήμερος αποβολή" καθότι ακούγαμε το παιχνίδι με ακουστικά από ένα μικρό τρανζιστοράκι μες την τάξη, εν ώρα θρησκευτικών.

      Πεταχθήκαμε φωνάζαντας γκόλ!
      Το ραδιοφωνάκι κατασχέθηκε επίσης από τη Θεολόγο!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Κώστας Ροδινός 16/06/2010 12:52:32

        Νομίζω, Κώστα, ότι πρέπει να υπάρχει ως αθλητικό απόσπασμα στα αλησμόνητα ¨Ελληνικά Επίκαιρα".

  17. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 16/06/2010 10:36:00

    Διόρθωση: το ματς ήταν Βραζιλία - Ουρουγουάη βεβαίως και όχι Βραζιλία - Περού, λάθος μου!

  18. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 16/06/2010 11:11:09

    Αυτή η αναθεματισμένη γραμμή που ξεκινάει από το ένα σημαιάκι και καταλήγει στο άλλο και που στο ένα μέρος της βγάζει "αχ" και στο άλλο "γκοοολ", έχει μακρά ιστορία.

    Θέλω δύο ... βοήθειες. Η πρώτη είναι και παράκληση. Περιμένω από τον strange την αναπαράσταση/επανάληψη των απ΄ευθείας κόρνερ – γκολ του Χατζημάγου.

    Η δεύτερη αφορά τη μνήμη μου. Την πιο «λαμπρή» ιστορία της αυτή η γραμμή την «έγραψε» με τη συνδρομή των κορακιών στο νησί το 1966. Εκτός από το τρίτο γκολ φάντασμα των Άγγλων στην παράταση με τους Γερμανούς θυμάται μήπως κανείς ένα άλλο γκολ φάντασμα με πάσα ένα μέτρο άουτ έξω από τη γραμμή σε ποιόν αγώνα μπήκε.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ antiathlitikos 16/06/2010 12:56:13

      Θυμάμαι μόνο δυο απευθείας γκολ από κόρνερ του Βάσια (από τα συνολικά 9 καταγεγραμμένα). Από τη δεξιά μεριά, σφιχτά, σχεδόν ζορισμένα και με καταπληκτικό φάλτσο.
      Κάποτε είχε σκοράρει εναντίον του Απόλλωνα Αθηνών από τη γραμμή του άουτ με σέντρα σουτ.
      Τη δε γραμμή του άουτ τη δούλευε πολύ, ειδικά τα πρώτα χρόνια που έπαιζε αποκλειστικά αριστερό εξτρέμ. Έκανε τις στενές του τρίπλες εν είδη χορευτή πάνω σχεδόν στη γραμμή και αφού πέρναγε 2-3 αμυντικούς, κατέληγε κάπου στη μικρή περιοχή όπου πάσαρε στα "ντουγάνια" εύκολο και έτοιμο γκολ, όμως πολλοί το έχαναν διότι δεν περίμεναν τέτοια κατάληξη.
      Εν κατακλείδι φίλε αντιαθλητικέ, αν θέλουμε να δούμε σωστό ποδόσφαιρο στη χώρα μας, μια είναι η πρόταση που καταθέτω: ΚΛΩΝΟΠΟΙΗΣΤΕ ΤΟΝ ΒΑΣΙΑ ΤΩΡΑ!!!! (όσο ζει).

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 16/06/2010 13:03:40

        Kατά τη γνώμη μου το καλύτερο παιχνίδι του Βάσια, ήταν στη Ν.Φιλαδέλφεια. Τελικός κυπέλλου Ολυμπιακός - Ηρακλής, το 1976.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Strange Attractor 16/06/2010 13:27:10

        Ήμουνα στο γήπεδο, Κώστα, και παρότι καραγαύρος, όπως και οι περισσότεροι γύρω μου, υποκλίθηκα στο μεγάλο δώρο του. Τί "δώρο", δηλαδή, ολόκληρο κοντέινερ της Πανδώρας: δύο γκολ αφού πέρασε όλη την άμυνα, δυο ασίστ και ατελείωτα μονόπρακτα. Κι όμως έχασε πέναλτυ, που παρ΄ολίγον να στοιχίσει την κούπα ...

        ΥΓ: Στο κάτω πάτωμα μένει σήμερα ένα από τα μεγάλα τότε θύματά του, ο αλήστου μνήμης Θανάσης Αγγελής! Από τακτ δεν τον έχω ρωτήσει ακόμη αν θυμάται εκείνη τη μέρα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 16/06/2010 15:13:05

        Έχασε πέναλτυ ο Θεός, και το έβαλε ο... Τουμπόγλου. Επίσης θυμάμαι δηλώσεις του τότε μπακ του ΟΣΦΠ Κυράστα, πριν τον αγώνα, του στυλ "ποιός χατζηπαναγής και πράσινα άλογα. Θα του δείξω στο γήπεδο τι εστί βερύκοκο...". Βλέπετε ήταν η πρώτη χρονιά του Βάσια στην Ελλάδα, και δεν υπήρχαν καν τηλεοπτικές μεταδόσεις, ώστε να ξέρει ο Κυράστας περί τίνος πρόκειται, τι τον περιμένει κλπ. ώστε να μετριάσει τους τόνους. Περιττό να θυμίσω πως ο Β.Χ. τον ξεφτίλισε κανονικά μέσα στο γήπεδο.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Strange Attractor 16/06/2010 15:18:16

        Η αμυντική τετράς του Ολυμπιακού εκείνη τη μέρα ήταν Τζεντίλε, Καμπρ...)όχι λάθος σκονάκι), Αγγελής, Κυράστας, Σιώκος, Γλέζος. Πάρτι έκανε ο άνθρωπος!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 16/06/2010 15:25:35

        Aντιαθλητικέ,
        Ημουν και εγώ στο γήπεδο, στην εξέδρα που βρισκόταν στην πλευρά του Αλσους.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 16/06/2010 15:30:22

        Ροδινέ, από τότε είχες ελευθέρας συνταξιούχου για γήπεδα, λεωφορεία και λοιπά θεάματα;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Strange Attractor 16/06/2010 15:50:56

        Strange,

        Αυτά τα προνόμια τα απέκτησα όταν εγκαινιάσθηκε το Ποδηλατοδρόμιο στο Νέο Φάληρο (νύν Καραϊσκάκη για τους μείρακες).

        Ζωηρώς σε ενθυμούμαι να αγκομαχάς στην προσπάθειά σου να κατέλθεις, στηριζόμενος στη χρυσοποίκιλτη ράβδο σου, εκ της αμάξης που έσερνε ο γηραλαίος Ντορής, μετα του οποίου, ειρήσθω εν παρόδω, ηγωνίσθης είς την πρώτην σύγχρονην Ολυμπιάδαν το 1896!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Strange Attractor 16/06/2010 16:23:30

        Ηγωνίσθην μεν, δεν διεκρίθην δε... άτιμα συμφέροντα. Εξηπατήθην υπό του δολοπλόκου προπονητού μου, ώστις ήθελεν εκμεταλλευτεί την νιότην μου.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ antiathlitikos 16/06/2010 15:49:19

      Αφιερωμένο εξαιρετικά.
      http://www.youtube.com/watch?v=dxmK9OnxL2g&feature=related