#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
21/06/2010 06:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Κάνει την πάπια ο Μέσι



Από την εθνοδιέγερση ως την κακοήθεια στην αντιμετώπιση της ελληνικής εθνικής ομάδας μεσολαβούν πολλά σκαλιά. Και αν είναι η κριτική που τους ασκήθηκε από τον Τύπο, αυτή που τους πείσμωσε και  τους έκανε να πετάνε, μήπως πρέπει να σταματήσουμε τα εγκώμια;

Και τα ξαναπιάνουμε όταν τελειώσει η Εθνική τα παιχνίδια της αφού ο αντικειμενικός σκοπός επετεύχθη και η παρουσία  της Εθνικής στη Νότια Αφρική είναι ήδη ιστορική, ότι και να γίνει στο ματς με την Αργεντινή.

Προσπαθώ να θυμηθώ ποιο παιχνίδι της Εθνικής ήταν τόσο επιθετικό και ο νους μου πάει σε ένα 3-1 με την Ουγγαρία στο ΟΑΚΑ, με Αναστόπουλο στο καλύτερο παιχνίδι του με την Εθνική και προπονητή Παπαποστόλου.

Και τώρα η Αργεντινή. Το τρελό σενάριο το έχουμε γράψει εδώ και μέρες, το μισό βγήκε, μένει να επιβεβαιωθεί, και το Χ με την παρέα του Μέσι αλλά υπάρχει και το Νιγηρία-Ν. Κορέα. Θα έχουν οι Νιγηριανοί το σθένος να εξαντλήσουν τις ελάχιστες πιθανότητες τους για πρόκριση, ή μόνο οι Κορεάτες θα έχουν κίνητρο;

Το θέμα είναι ότι ο Παπασταθόπουλος δεν φοβάται τον Μέσι. Ο Μέσι δεν ρωτήθηκε ή κάνει την πάπια; Πάντως Σωκράτη, μη δεις ψηλό και φοβηθείς κοντό και ξεθαρρέψεις.

Μέτριο το Σαββατοκύριακο όσον αφορά το στοίχημα αφού πέρασε των Χ ΗΠΑ-Σλοβενία, αλλά οι Άγγλοι απογοήτευσαν και οι Γερμανοί έμπλεξαν λόγω Κλόζε και Στόικοβιτς, ενός πορτιέρο που δεν έκανε την καριέρα που όλοι περίμεναν, αλλά το ταλέντο είναι σαν την κακή συνήθεια: δεν φεύγει ποτέ.

Οι Ολλανδοί κέρδισαν έστω και δύσκολα, οι Ιταλοί έμειναν στο 1-1 που διαμορφώθηκε από το 29΄και το Βραζιλία-Ακτή Ελεφαντοστού σκοράρουν και οι δύο απόδοση 2.00, χάθηκε από το δαίμονα του διαδικτύου.

Πάντως σήμερα Δευτέρα  μπαίνουμε δυναμικά και με βαρύ θεωρητικό υπόβαθρο, αφού η Ελβετία και η Χιλή, αντί να σφαχτούν μεταξύ τους θα πάρουν από ένα πόντο και θα πάνε χέρι-χέρι στους 4 βαθμούς, κάνοντας την Ισπανία να τρέχει πανικόβλητη με την Ονδούρα το βράδυ.

Αν δεν έρθει Χ, το σημείο ισορροπίας του John Nash  χρειάζεται αναθεώρηση.

Ελβετία-Χιλή Χ απόδοση 3.00

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 21/06/2010 06:08:46

    Ο Μέσσι είναι φαινόμενο μοναδικό. Χάρμα ιδέσθαι.Ο καλύτερος σύγχρονος ποδοσφαιριστής και ο λόγος που το ποδόσφαιρό συνεχίζει να ελκύει θαυμαστές.
    Το ερώτημα τώρα είναι αν θα παίξει εναντίον της Ελλάδας ή αν θα έχει κέφια. Όχι αν τον φοβάται ή όχι ο Παπασταθόπουλος. Η ψυχούλα του το ξέρει.
    Αν χτυπήσει το παιχνίδι η Αργεντινή προβλέπω ήττα μας. Αν παίξουν για να παίξουν, όλα είναι πιθανά. Ο Τοροσίδης καραδοκεί.

  2. man8os avatar
    man8os 21/06/2010 07:49:09

    Εγω σας ειπα να επεδετε στν Νεα Ζηλανδια. Θα περασει στους 16!

    • man8os avatar
      man8os @ man8os 21/06/2010 07:49:26

      *επενδυσετε

  3. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 21/06/2010 08:44:13

    Καλή εβδομάς!

    Δεν ξέρω τί θα κάνει ο Μέσι αύριο (από τον πάγκο ή με τον Παπασταθόπουλο), αλλά η χθεσινή ήταν η ημέρα μιας βραζιλιάνικης συναυλίας με μαέστρο έναν ανισόρροπο Γάλλο.

    Ο Φαμπιάνο θέλει να αμπαλάρει τα δυό γκολ του Ντιέγκο το 86 με τους Άγγλους στη συσκευασία του ενός: σλάλομ με τα χέρια.

    Το πιο καλό παιδί στο ταξίδι του από το Ρίο μέσω Μεδιολάνου στη Μαδρίτη έγινε κροίσος και ξέχασε την τέχνη του. Και πάνω που φάνηκε στην Αφρική ότι με τους Αφρικάνους ξαναναβρίσκει τον εαυτό του με τις δύο μαγικές του πάσες (στο πρώτο και το τρίτο γκολ) ανακαλύπτει καθυστερημένα και τις αλάνες ταυτοχρόνως, αφήνοντας τη Βραζιλίοα στο πιο κρίσιμο ενδεχομένως παιγνίδι του Μουντιάλ με τους Ισπανούς χωρίς ηγέτη ...

    Ένας κάποιος Lannoy γράφει τ΄όνομά του στις πιο μαύρες σελίδες των Παγκοσμίων κυπέλων: αφήνει ατιμώρητες διάφορες βαναυσότητες για να διαπραγματευτεί χαριεντιζόμενος με τον Φαμπιάνο και αφού έχει κατακυρώσει το γκολ τη νομιμότητα του κοντρόλ, ν΄αφήσει τη Βραζιλία ορφανή και να σφυρίξει στο 93΄γιατί έχουμε και δουλείες.

    Και ο Ντούγκα αναστατώνει γήπεδο, θεατές και παίκτες με τους θεατρινισμούς του, επιτυγχάνοντας το αντίθετο ακριβώς από το επιδιωκόμενο αποτέλεσμα: ν΄αποβληθεί ένα αρνάκι!

    Είπαμε οι Βραζιλιάνοι είναι ζηλιάρηδες και οι Γάλλοι συμπλεγματικοί συζητητές ...

  4. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 21/06/2010 09:02:42

    Εδώ και κάμποσα χρόνια Μουντιάλ και Πανευρωπαϊκό έχουν χάσει την αλλοτινή αίγλη τους. Ο παίκτες που παίζουν και χρυσοπληρώνονται σε ευρωπαϊκές κυρίως ομάδες με συμμετοχές στο champion's league είναι κουρασμένοι και αδιάφοροι. Και δεν ρισκάρουν για μερικά ψίχουλα από την εθνική, όταν παίρνουν τα εκατομμύρια από τους συλλόγους. Η επένδυση σε εθνικές ομάδες για διεθνές prεstige έχει υποχωρήσει τα τελευταία χρόνια, ιδίως στην Ευρώπη. Η Αγγλία αποκλείεται να παίξει ποτέ ποδόσφαιρο σε μουντιάλ, διότι οι παίκτες της είναι εξουθενωμένοι από μαραθώνιο ποδοσφαίρου. Συμπέρασμα, το μουντιάλ γίνεται όλο και περισσότερο τριτοκοσμική υπόθεση.
    Παραδοσιακές δυνάμεις που διατηρούν την παράδοσή τους: Βραζιλία και Αργεντινή. Πάντως και ο Μέσι, δεν τα δίνει όλα. Παίζει με ένα 60% των δυνατοτήτων του.

    Μέσα σε αυτό το αβέβαιο περιβάλλον, είναι πολύ πιθανό να προκριθούμε στον επόμενο γύρο. Αυτό βέβαια δε σημαίνει τίποτε για το ελλ. ποδόσφαιρο το οποίο είναι junk.

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 21/06/2010 09:22:08

    Κι ενώ βρισκόμουν στην παραλία μετά το σούρουπο απολαμβάνονατας "τὸ φῶς τῆς σελήνης τὸ μελιχρόν, τὸ περιαργυροῦν ὅλην τὴν ἄπειρον ὀθόνην τοῦ γαληνιῶντος πελάγους, καὶ κάμνον νὰ χορεύουν φωσφορίζοντα τὰ κύματα", ιδού άρχιζε να σχηματίζεται στον ουράνιο θόλο σήμα ομοιάζον με λατινικά γράμματα. Με κόπο προσπάθησα να διακρίνω τους χαρακτήρες. Μήπως επειδή βρισκόμουν υπό την επήρεια των ακτίνων Χ, όλο αυτό ήταν δημιούργημα της φαντασίας μου.Πλάνη νυχτερινή?
    Μα όχι! Φαίνονταν καθαρά τρία γράμματα....USA!
    Λέω λοιπόν να ποντάρω στους Γιάνκηδες κανά κατοστάρικο για το κατσαρόλι.
    Κι να τα χάσω, θα φταίνε οι ακτίνες Χ!
    Αν κερδίσω, καλές διακοπές απ'τον Οσάμα με αγάπη!

    ΥΓ. Είναι παράδοξο ότι ως φίλος των Καριόκας δεν έχω δει ούτε ένα παιχνίδι τους. Είμαι ως φαίνεται έρμαιο των βρυκολάκων!

  6. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 21/06/2010 09:24:45

    Ο σημερινός οραματισμός μου περιλαμβάνει μόνο το 4!

    Πρώτο γκολ Ισπανία – Ονδούρα, σκόρερ Βίγια, απόδοση 4,00

    Πρώτο γκολ Ισπανία – Ονδούρα, λεπτό 11΄-20΄, απόδοση 4,00

    Πορτογαλία – Β. Κορέα, Χ ημίχρονο, 1 τελικό, απόδοση 4,00

  7. undercover gpr avatar
    undercover gpr 21/06/2010 10:35:00

    Λοιπόν μου έλεγε χθες φίλος για ένα και καλά "άχαστο" σύστημα μόνο όμως για όσους έχουν κεφάλαιο :

    Χωρίς να βλέπεις ομάδες παίζεις μονά παιχνίδια όλα χ.

    Το πρώτο το παίζεις π.χ 20 ευρώ , το χάνεις ? το δεύτερο 60 ευρώ , το χάνεις ? το τρίτο 180 ευρώ κτλ κτλ . Όταν έρθει ένα χ τα παίρνεις και πας διακοπές χαχαχα.

    Ένας φίλος του , μου είπε , το κάνει από την αρχή του μουντιάλ και έχει ξεχάσει τη δουλειά του :).Απλά με μια αύξηση x3 του πονταρίσματος για κάθε ματς που χάνεις (μόνο όμως για όσο ο ΟΠΑΠ έχει το χ με μεγαλύτςερη απόδοση απο 3 , που μέχρι τώρα έτσι το πάει).

    Εγώ δεν παίζω και δεν το έχω κάνει αλλά αυτός το κάνει και περνάει μια χαρά.Εγώ προτιμώ να βάλω 10 δολάρια και να παίξω ένα τουρνουά πόκερ τα βράδια που με διασκεδάζει και με χαλαρώνει και μου δίνει και τζάμπα διακοπές εδώ και πολύ καιρό...

    • sintonistis avatar
      sintonistis @ undercover gpr 21/06/2010 13:11:12

      καμμια καλη εταιρεια για ποκερ?

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ sintonistis 21/06/2010 13:17:33

        Δεν θα τους κάνω και διαφήμιση :)

        Εγώ παίζω στις τρεις μεγαλύτερες για να έχω ποικιλία στα τουρς..μ' ένα googlάρισμα θα τις βρεις εύκολα.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ sintonistis 21/06/2010 13:25:07

        Σε συμβουλεύω όμως κάτι βασικό :
        Καλύτερο θα ήταν να βρεις μια εταιρία που να μην δίνει πρόσβαση σε αμερικάνους.

        Οι δυο από τις τρεις πλατφόρμες που παίζω εγώ είναι αμερικάνικες η τρίτη είναι Ευρωπαική και δεν δίνει πρόσβαση σε αμερικάνους.Η συγκεκριμένη πλατφόρμα έχει και Ελληνικό site που τελειώνει με gr...Τα τουρ που έχει είναι περιορισμένα σε ποικιλία αλλά το επίπεδο των αντιπάλων είναι χαμηλότερο και (βασικότατο) οι συμμετοχές πολύ λιγότερες (άρα μεγαλύτερες πιθανότητες να κερδίσεις σημαντικό ποσό) από τις άλλες.

        Καλή τύχη και να θυμάσαι πως το μεγαλύτερο προτέρημα σε αυτό το παιχνίδι είναι η υπομονή..

  8. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 21/06/2010 10:38:22

    Μικρέ ταξιδευτή μου, δύσκολα ανασύρω τις μνήμες των χρόνων εκείνων, μερικές είναι πολύ θολές, αλλά όποιος μπορεί ας βοηθήσει ...

    Τις δεκαετίες του 50 και του 60 ορισμένες μη-ποδοσφαιρικές ομάδες σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη καλλιεργούσανε το μπάσκετ σε ανοικτά γήπεδα, πρωταγωνιστούσαν στα τοπικά πρωταθλήματα, πολλές φορές μάλιστα και στους τελικούς που γινόντουσαν εναλλάξ σε Αθήμα και Θεσσαλονίκη, και τροφοδοτούσαν τους «μεγάλους» με ταλέντα.

    Εκτός από τον Πανελλήνιο και τη μυθική χρυσή του πεντάδα (Χολέβας, Στεφανίδης, ο και «κούκλος» επονομαζόμενος, Ρουμπάνης , Μανιάς, Παπαδήμας) στο άστυ υπήρχανε ο βυσσινί Σπόρτιγκ που ήτανε και ο πρώτος που απέκτησε δικό του κλειστό γήπεδο, ο κατάμαυρος Τρίτωνας (κι αυτός Πατήσια) και το ... ροσσονέρι Παγκράτι και στη μπασκετομάνα η κυανέρυθρη ΧΑΝΘ (το ιστορικότερο εξω -ποδοσφαιρικό σωματείο της χώρας) κι ο κυανόλευκος Αετός.

    Σημαδιακές φυσιογνωμίες αναδείχθηκαν στο Σπόρτιγκ ο Κολοκυθάς, ίσως ο πιο ταλαντούχος έλληνας καλαθοσφαιριστής μέχρι τον Γκάλη, που έκανε καριέρα στον Παναθηναϊκό και ο Μπαρλάς που ευστοχούσε με το αλλόκοτο στυλ του από το κέντρο του γηπέδου και σταδιοδρόμησε στον Ολυμπιακό, στο Παγκράτι ο πολυτάλαντος Λάνθιμος, ένας πρώιμος all around Φάνης, που έπαιζε ταυτόχρονα και εξαιρετικό βόλλευ, στη ΧΑΝΘ ο Ταλιαδώρος και φυσικά λίγο αργότερα ο πρώτος μεγάλος ψηλός του ελληνικού μπάσκετ, ο Γιώργος Τρόντζος.

    Στον Τρίτωνα εμβληματική φιγούρα υπήρξε ο Αλέκος Κοντοβουνήσιος. Ένας γκριζομάλλης, αριστερόχειρας και ολίγον ευτραφής πλέι μέικερ που προσέφερε ζογκλερικά σόου, εννίοτε δε και πολύ γέλιο. Και για δυο –τρία χρόνια η ομάδα των Πατησίων έπαιξε καταπληκτικό μπάσκετ, κτυπούσε στα ίσα ΠΑΟ και ΑΕΚ (ο γαύρος τότε έπαιζε ακόμη στο ... χώμα) και ο Αλέκος έφτασε και στην Εθνική. Σήμερα δεν ξέρω καν σε ποιά κατηγορία αγωνίζεται ο Τρίτωνας (αν υπάρχει ακόμη), αλλά ο Κοντοβουνήσιος έπαιξε μπάσκετ περιπλανώμενος και μετά τα 50 του ...

  9. tiramola avatar
    tiramola 21/06/2010 13:23:35

    χαχα
    http://www.sport-fm.gr/article/279207

  10. petros avatar
    petros 21/06/2010 17:32:18

    Δυστυχως ολοι οι παραπανω επεσαν στον κουβα.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ petros 22/06/2010 08:09:14

      Όταν έχεις να κάνεις με οραματισμούς, μηδένα προ του τέλους καταδίκαζε ...

  11. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 21/06/2010 18:01:51

    Ισπανία v Ονδούρα Over 1.5 Γκολ στο ημίχρονο απόδοση 2.4ο

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 21/06/2010 21:03:52

      Κάποιος μου σφύριξε ότι ο Ροδινός είναι επίτιμος πρόξενος της Ονδούρας!
      Εξ ου και η προσωρινή εξαφάνισή του.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 21/06/2010 21:22:07

        Όχι αδελφικός φίλος του παππού του Ντελ Μπόσκε είναι