11/04/2013 21:46
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θρίαμβος του ΠΑΟ στη Βαρκελώνη

Η άμυνα του Παναθηναϊκού πέτυχε την «απονεύρωση» της Μπαρτσελόνα, η οποία είχε προηγηθεί ακόμη και με +13 πόντους, τα «πράσινα» αντανακλαστικά λειτούργησαν στα κρίσιμα τελευταία λεπτά και ο κυπελλούχος Ελλάδας ισοφάρισε -όπως το 2011- τη σειρά των πλέι οφ της Ευρωλίγκας σε 1-1. Οι «πράσινοι» επικράτησαν 66-65 της Μπαρτσελόνα στο «Παλαού Μπλαουγκράνα», στον δεύτερο μεταξυ τους αγώνα, και πλέον έχουν δικαίωμα στο όνειρο της πρόκρισης στο φάιναλ φορ του Λονδίνου, καθώς η σειρά μεταφέρεται στο ΟΑΚΑ, όπου ο Παναθηναϊκός θα προσπαθήσει την προσεχή Τρίτη (21:45) πάρει προβάδισμα.
Τα δεκάλεπτα: 11-16, 32-27, 50-48, 65-66.

Στους δεύτερους αγώνες στα φετινά πλέι οφ της Ευρωλίγκας, σημειώθηκαν τα εξής αποτελέσματα: 

ΠΛΕΙ ΟΦ - 2οι Αγώνες
Πέμπτη 11/4
Μπαρτσελόνα-Παναθηναϊκός 65-66 (1-1)

Παρασκευή 12/4
ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Κάχα Λαμποράλ 19:00 (1-0)
Ολυμπιακός-Αναντολού Εφές 21:45 (1-0)
Ρεάλ Μαδρίτης-Μακάμπι Τελ Αβίβ 21:45 (1-0)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 11/04/2013 23:10:32

    Μπορει να μην ειμαι Παναθηναικος, αλλα ως παλιος μπασκετικος απο την προ Γκαλη εποχη, πραγματικα βγαζω το καπελο σε μια ομαδα που μπορει να αλλαξε το κορμο της, αλλα παραμενει τεραστια...

    • greco avatar
      greco @ Μικρασιάτης 12/04/2013 14:38:45

      O ΑΡΗΣ Θ. ΉΤΑΝ ΠΡΏΤΗ ΟΜΆΔΑ ΌΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΏΝ ΤΟΥΣ ΚΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΠΑΊΚΤΕΣ....ΕΙΝΑΙ O ΓΚΑΛΗΣ ......ΑΡΕΙΑΝΑΡΑ ΜΊΑ ΖΩΉ!!!!

  2. blue nile avatar
    blue nile 11/04/2013 23:20:23

    Δεν είναι και λίγο να νικάς τηνΜπάρτσα στο σπίτι της...
    Παρά την αποδυνάμωση ο ΠΑΟ παραμένει μεγάλη ομάδα και μπράβο του...

  3. Συριζαλβανία του Χότζα avatar
    Συριζαλβανία του Χότζα 11/04/2013 23:33:20

    Όλοι οι παναθηναϊκάρες μας ζάλισαν από την αρχή της χρονιάς για το μυρουδιά Πεδουλάκη, τον άσχετο Μπράμος, για τους κινδύνους ανταλλαγής του Πάνκο με το Γκιστ, για τη λύση της συνεργασίας με τον Καπόνο και πάει η κλάψα λέγοντας... Άντε ρε Πανάθα νίκα τη Μπαρτσελόνα και τη μιζέρια τους να πάμε Λονδίνο, το σερί κατακτήσεων πρέπει να συνεχιστεί 2007,2009,2011,2013...αλλά και να στραβώσει τα 6 αστέρια στη φανέλα σου -πάντα- θα στραβώνουν αντιπάλους και ''παναθηναϊκούς''...

    • Κυθήριος Τ. avatar
      Κυθήριος Τ. @ Συριζαλβανία του Χότζα 12/04/2013 05:37:46

      Βάστα,γιατί ἐτοιμάζεται πρός ραφήν τό ἔκτο τοῦ Θρύλου μας... :2...

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Συριζαλβανία του Χότζα 12/04/2013 08:51:58

      Η μιζέρια κάποιων. Αυτών των ίδιων που έφεραν την καταστροφή του πδοσφαιρικού ΠΑΟ.

  4. Προφήτης avatar
    Προφήτης 11/04/2013 23:45:30

    Γιγάντιε Μήτσο, ευχαριστούμε.
    Τα σέβη μου

    • Μανιάτης avatar
      Μανιάτης @ Προφήτης 12/04/2013 08:52:52

      Μεγάλος παίκτης, υπέροχη προσωπικότητα.

      • leak avatar
        leak @ Μανιάτης 12/04/2013 09:35:58

        Τολμώ να πω ισάξιος, ναι, του μεγάλου Γκάλη.

  5. GO avatar
    GO 12/04/2013 05:44:47

    Σύλλογος μεγάλος δεν υπάρχει άλλος ...!!!

  6. Ραβινος avatar
    Ραβινος 12/04/2013 06:04:09

    Ως Παναθηναικος μεσ'την καταχνια & κατηφεια του ποδοσφαιρικου τμηματος ειναι μια παρηγορια τα επιτευγματα του μπασκετικου ΠΑΟ.Μπραβο στα παιδια !

    • leak avatar
      leak @ Ραβινος 12/04/2013 09:36:39

      Ο Παναθηναικός στο μπάσκετ είναι ο μοναδικός "θεσμός" που δουλευει στην Ελλάδα.

  7. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 12/04/2013 09:44:03

    Ακριβώς. Διότι δουλεύει θεσμικά κι όχι με στιγμιαίες, αυθαίρετες επιλογές.

  8. dim avatar
    dim 12/04/2013 13:42:29

    17 χρόνια μας δίνει χαρές ο μπασκετικός Παναθηναϊκός...

    Ο Μητσάρας, σίγουρα ο καλύτερος παίκτης στη μετά Γκάλη εποχή και ίσως και ισάξιος του ως προς το σύνολο της δουλειάς που κάνει μέσα στο γήπεδο (υστερεί στο επιθετικό, αλλά πολύ καλύτερος σε άμυνα, καθοδήγηση και ασίστ..., αν και στο επιθετικό τομέα δε κρύβεται ποτέ, και αναλαμβάνει με μεγάλη επιτυχία τις περισσότερες φορές όλες τις κρίσιμες επιθέσεις)...