#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
07/07/2010 16:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Θεωρίες συνομωσίας, η ισπανική αρμάδα και τα γερμανικά τεθωρακισμένα



Χθες ήταν μια από τις ημέρες που αισθάνομαι ότι φθάνω στην αυτοπραγμάτωση μου. Από τις 6:30 όρθιος, με 17.655 δουλειές και εκκρεμότητες, με τη ψυχή στο στόμα να προλάβω το βραδινό ματς.

Ξεκίνησε λοιπόν η μέρα με μία πρωτοφανή καθυστέρηση του καφέ.

-Σόρρι, μου λέει ο καφετζής, είχα πάει στο προποτζίδικο, ξέρεις Ουρουγουάη, μου λέει συνομωτικά.

Σε μισή ώρα μπαίνει φορτσάτος κούριερ με εμφάνιση γαλάζια και λευκή σε χοντρές κάθετες ρίγες. Τα λόγια ήταν περιττά.

Στο φόρουμ του antinews χειρότερα. Με την εξαίρεση του αντιαθλητικού (αλλά δεν μετράει γιατί φοράει τα ίδια μυαλά με μένα) όλοι με την Ουρουγουάη, ιδεολογικά & συναισθηματικά & στοιχηματικά και οι συμπαθείς μειονότητες με τους κοιλιακούς του Φορλάν.

Το mailbox ξεχείλιζε από μηνύματα υπέρ της Ουρουγουάης, το φόρουμ επίσης, τα τηλέφωνα χτυπούσαν, όχι για να ρωτήσουν ποια ομάδα θα κερδίσει  αλλά πόσα να βάλουν στους URU .

Υπήρχε και θεωρητικό υπόβαθρο: η FIFA δεν θέλει πάλι ευρωπαϊκό τελικό, θα πάνε όλοι στο «πηγάδι» που λέγεται Ολλανδία κτλ

Μετά από τόση πλύση εγκεφάλου, είχα κλονισθεί. Στον οδοντίατρο πρόδωσα τους οράνιε:

-Ουρουγουάη σήμερα έτσι; είπε κραδαίνοντας απειλητικά τον τροχό

-Το συζητάς. 2 γκολ θα βάλει, ένα σε κάθε ημίχρονο, απάντησα ενώ σκεφτόμουν τις αμαρτίες που πληρώνω.  

Το ματς ξεκινάει νορμάλ και χαλαρά με τους Ολλανδούς να παίζουν μόνο από αριστερά και να δικαιώνονται με την οβίδα του Φαν Μπρόνκχορστ.  Όταν ο Στεκέλενμπουργκ πήγε δεξιά στο σουτ του Φορλάν, τα φίδια με έζωσαν και ξεκίνησα την αυτοκριτική μου. Όταν ο Ρόμπεν σε κενή εστία το έχασε, σημείωσα το ονοματάκι του στη λίστα των πεμπτοφαλλαγγιτών. Ευτυχώς που λίγη τύχη, ο Ρόμπεν και ο Σνάιντερ έβαλαν τα πράγματα (και τα ευρώ) στη θέση τους, πριν εκδηλωθεί η ηρωική πλην μάταιη αντεπίθεση των URU.



Σήμερα οι προβλέψεις γίνονται πραγματικά πολύ δύσκολες. Ο ρυθμός του ματς θα παίξει μεγάλο ρόλο. Αν η ισπανική αρμάδα πάει το ματς ήσυχα και όμορφα είναι φαβορί. Αν δώσουν χώρο στα γερμανικά τεθωρακισμένα  να γκαζώσουν, θα χαθούν μες τη σκόνη και τον κουρνιαχτό. Ο Μύλλερ θα λείψει, ο Φάμπεργκας θα κάνει ένεση, εμείς θα πάρουμε μπύρες.

Χωρίς να αναιρέσουμε το Χ στο 90λεπτο προσθέτουμε 3 ειδικά στοιχήματα για όλα τα γούστα και όλους τους τύπους μαλλιών:

Γερμανία-Ισπανία:   Χ τελικό απόδοση 3.20



Γερμανία-Ισπανία:  κάτω από 2,5 γκολ  απόδοση 1.65

Γερμανία-Ισπανία:   ακριβές σκορ ημιχρόνου 0-0 απόδοση 2.40

Γερμανία-Ισπανία: να κερδίσει η Γερμανία στην παράταση απόδοση 11.00

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/07/2010 16:23:25

    Δυστυχώς για τους ισπανόφιλους, σε βλέπω να γλεντάς με μαύρη μπύρα και λουκάνικα με σάουρκραουτ στο μπαλκόνι σου απόψε. Όσο για μένα, θα περάσω μια ακόμη νύχτα πετώντας βελάκια στο πόστερ του Ντιέγκο Μ.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 07/07/2010 17:10:59

      Γερμανία:
      Κατά προτίμηση στην παράταση...

  2. qwert avatar
    qwert 07/07/2010 16:23:37

    με αυτά τα μάτια, άντε να παίξει κανείς Γερμανία..

    • Ευθύμης avatar
      Ευθύμης @ qwert 08/07/2010 02:31:32

      ακριβώς :)

  3. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 07/07/2010 16:23:56

    FORZA PANZER !!!!!!!!

  4. undercover gpr avatar
    undercover gpr 07/07/2010 16:34:03

    Ααααχ ,

    αυτές οι Ισπανίδες , ρε παιδί μου , σου βγάζουν μια αθωότητα ακαταμάχητη!!
    Με τα ποδηλατάκια τους , τις βερμουδίτσες τους και τις άσπρες καλτσούλες τους από κάτω...cool τύπισες χωρίς πολλά πολλά κόμπλεξ , όχι σαν τις δικές μας τις υστερικές.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ undercover gpr 07/07/2010 16:37:05

      Έχεις δίκιο. Σαν τις Γιαπωνεζούλες κάτι...
      Οι δικές μας είναι μόνο για σκοτάδι και ντάμπα ντούμπα, και κατά προτίμηση επάνω σε κανένα τραπέζι να ζουν το όνειρο. Το πρωί και άβαφες είναι άστα να πάνε...
      Για αυτό πίνουμε.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Strange Attractor 07/07/2010 16:46:59

        "Γι'αυτό πίνουμε"

        χαχαχαχαχαχαχα
        κλαίω!!
        χαχαχαχαχαχα

        p.s και οι Σέρβες το ίδιο και ακόμα πιο κοινωνικές και ανοιχτές (αν ήταν και λίγο πιο κοντές).

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ Strange Attractor 07/07/2010 17:00:49

        Μια χαρά είναι και έτσι οι Σέρβες. Ασε που γουστάρουν και ελληνική φουστανέλλα if u know what i mean... ΕΛΛΑΣ - ΣΕΡΒΙΑ - ΣΥΜΜΑΧΙΑ

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ Strange Attractor 07/07/2010 17:14:38

        Μια χαρά δε λες τίποτα (έχεις και το ψευδώνυμο του Θεού αναρχικού αριστερόχειρα του μπάσκετ , τέτοιο στυλ στη γραμμή των βολών μόνο ο Πάσπαλιε λολ) , αλλά αυτό το ύψος ρε παιδάκι μου ώρες ώρες σε κάνει να αναπολείς τις μικροκαμωμένες ζουμπουρλούδικες Ισπανίδες.Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα βέβαια.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Strange Attractor 07/07/2010 17:36:53

        Μη μας θυμίζετε το Τελαβίβ οϊμέ! Και δε διαθέτουμε και σέρβες για παρηγοριά ... Ο Ζάρκο πριν απ΄αυτή την κατάρα ήταν ο πιο εύστοχος από τη γραμμή ...

  5. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 07/07/2010 16:41:08

    Πολύ όμορφα και εξαιρετικά γλαφυρά αυτά που περιγράφεις σχετικά με το χτεσινό ματς να προσθέσω μόνο οτι το 2ο γκολ των οράνιε θα το ακύρωνε κ ο Κρόιφ,αφού ο επιθετικός είναι καθαρά οφσάιντ,ο Φαν μπόμελ έπρεπε να αποβληθεί απο το πρώτο ημίχρονο,στην φάση που σουτάρει ο Αρεβάλο στα χασομέρια φαίνεται να κάνει χέρι ο Ολλανδός αμυντικός εντός περιοχής,κατά τα άλλα μπράβο στους Ολλανδούς για την ''καθαρή'' νίκη.Στον τελικό βέβαια θα χάσουν με κάτω τα χέρια απο τους Γερμανούς για να επιβεβαιώσουν το σύνδρομο κατωτερότητας που έχουν απέναντι στους άσπονδους φίλους.....Επίσης πολλά μπράβο στη ΦΙΦΑ που όρισε διαιτητή σε ημιτελικό Παγκοσμίου κυπέλλου απο το Ουζμπεκιστάν!!!!Άντε και στον τελικό να βάλει ρέφερι απο τη Σουαζιλάνδη....This is Africa που θα έλεγε κ ο Μπλάτερ

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Μαύρος Ιάκωβος 07/07/2010 22:53:37

      Ιάκωβε σε ευχαριστώ για τα καλά λόγια

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/07/2010 16:44:43

    Η τοποθέτηση διαιτητών από το Ουζμπεκιστάν, τη Ζανζιβάρη ή και την υποσαχάρια Αφρική, (με κανέναν διαιτητή συνέλληνα), αποδεικνύει περίτρανα το πόσο μετράει η Ελλάδα στο διεθνές ποδόσφαιρο.

  7. Κυνός Κεφαλή avatar
    Κυνός Κεφαλή 07/07/2010 16:59:26

    Αν οι Ισπανοί καταφέρουν να εισχωρούν με Xavi και Iniesta ανάμεσα στις γραμμές των Γερμανών και με περιοδικό πρεσινκγ στα 3/4, θα είναι πολύ δύσκολο για την Γερμανία να επιβάλει τον δικό της ρυθμό και αργά αργά θα ...πέσει. Αν δεν το καταφέρουν δεν πιστεύω ότι θα έχουν τύχη.

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/07/2010 17:02:38

    Αυτός ο Μπόατεγκ το ξέρει ότι είναι Άριος;

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Strange Attractor 07/07/2010 17:10:47

      Γι αυτό εξάλλου "άφησε" τον αδελφό του να δηλώσει Γκανέζος ... Κανονικό σχέδιο αρείας αποικιοποίησης!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 07/07/2010 17:11:35

      Του το εξήγησε ο Οζίλ

  9. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 07/07/2010 17:04:46

    «Ο ρυθμός του ματς θα παίξει μεγάλο ρόλο. Αν η ισπανική αρμάδα πάει το ματς ήσυχα και όμορφα είναι φαβορί».

    Έτσι ακριβώς! Επαυξάνω: η Ισπανία είναι η μόνη ομάδα ρυθμού σ΄αυτό το μουντιάλ. Μπορεί ο strange να κοιμηθεί – ούτε το διάτρητο πόστερ του Ντιέγκο δε μπορεί να τον κρατήσει ξύπνιο με τις 80 και βάλε πάσες του Τσάβι - αλλά αυτό είναι το παιχνίδι τους και είμαι πολύ περίεργος όχι αν θα το παίξουν αλλά το πώς θα τους το σπάσουν οι Γερμανοί.

    Λουκάνικα λοιπόν και μπυρίτσες. Αλλά και με λίγη αισιοδοξία για τους Σπανιόλους, που σήμερα θα βάλουν πρώτοι γκολ και θα κερδίσουν (2 από ημίχρονο, απόδοση 4,30).

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ antiathlitikos 07/07/2010 17:06:26

      Μακάρι νάχεις δίκιο, και να μείνει ο Οδυσσέας με το ξινό λάχανο!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 07/07/2010 17:12:43

        Ότι έχει ο άνθρωπος καλό είναι

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 07/07/2010 17:13:34

      Θα κάνουν ότι έκανε και ο Μουρίνιο. Θα αποκόψουν τον Τσάβι και τιν Ινιέστα από την υπόλοιπη ομάδα για να κόψουν το ρυθμό. Θα οδηγήσουν το παιχνίδι των Ισπανών τα πλάγια μεταξύ κέντρου και μεγάλης περιοχής, περιμένοντας να κλέψουν μπάλες και να βγούν στην κόντρα. Θα απομονώσουν το Βίγια και κατόπιν υπό τις οδηγίες του Φον Μανστάϊν Λεβ τα πάντσερ θα αναπτυχθούν κεραυνοβόλα σε δρεπανοειδή σχηματισμό από το πλάγια στοχεύοντας στο κέντρο της Ισπανικής άμυνας με τον αειθαλή και αεικίνητο ταγματάρχη Κλόσε. Μια νέα Δουνκέρκη θα ξημερώσει, για τους Ισπανούς πλέον, επαληθεύοντας για άλλη μια φορά το ρητό του Λίνεκερ!!!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/07/2010 17:30:43

        Ένας Πορτογάλλος κι ένας προδότης της γηραιάς πατρίδος, λοιπόν στην υπηρεσία της διεθνούς συνομωσίας. Για να δούμε!

        Οι δύο διαφορές της Ισπανίας από την Μπάρτσα είναι ότι δεν "έχει" Μέσι και ότι παίζει καμμιά εικοσαριά μέτρα πιο πίσω. Χάνει από ασφυκτικότητα κοντά στην περιοχή του αντιπάλου, αλλά κερδίζει σε ασφάλεια πίσω. Εκτός από το πλάνο του Φον, πλάνο φαντάζομαι θα έχει και ο κεφέ-ουζερί: με πέντε ή με τέσσερεις στο κέντρο; Εγώ θα ψήφιζα το πρώτο, οπότε και οι αποκοπές καθίστανται δυσκολότερες.

  10. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 07/07/2010 17:27:24

    Η φετεινή Γερμανία είναι δύο φορές καλύτερη από οποιαδήποτε άλλη ομάδα. Μπορεί να διαλύσει οποιονδήποτε αντίπαλο. Όχι να τον νικήσει, να τον διαλύσει. Το μόνο που με προβληματίζει είναι η απουσία του Μύλλερ στο επιθετικό κομμάτι, όπου το παλικάρι είναι η ψυχή της γερμανικής ανάπτυξης.

    Βλέπω τους Ισπανούς ταπεινωμένους να επιστρέφουν με καμιά τεσσάρα κι αυτοί στην πλάτη τους. Εκτός πια κι αν δεν παίξουν οι Γερμανοί το παιχνίδι που είδαμε να παίζουν μέχρι σήμερα.

    Στον τελικό, κανονικά και η Ολλανδία δεν θα έπρεπε να έχει τύχη, αλλά τους δίνω ένα ψυχολογικό (μόνον) προβάδισμα, γιατί θα παίξουν σαν σκυλιά για να ξεπλύνουν τα 1974 και 1978. Με το Μύλλερ μέσα, πάνε για να φάνε κι αυτοί την τεσσάρα τους.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Επώνυμος 07/07/2010 18:13:51

      Νομίζω ότι σήμερα δεν έχει τεσσάρα

    • ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ avatar
      ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ @ Επώνυμος 07/07/2010 23:39:33

      ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΕΠΩΝΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΑΝΑΛΥΣΗ ΣΟΥ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΤΟ ΕΓΡΑΨΑ ΠΡΟΧΤΕΣ ΟΤΙ ΟΙ ΙΣΠΑΝΟΙ ΘΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΤΟΥΣ ΓΕΡΜΑΝΟΥΣ ΨΙΛΟ ΓΑΖΙ,ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΣΤΗΝ ΜΕΡΚΕΛ.

  11. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 07/07/2010 17:48:31

    Μικρέ μου ταξιδευτή, σήμερα "προβλέπω' το πιο αμφίρροπο κι ανιαρό θέαμα. Είθε να πέφτω έξω ...

  12. Σακης avatar
    Σακης 07/07/2010 18:00:00

    Παιξτε το ξερο 0-0 και το βραδακι απολαυστε ενα ποτο σε δροσερο μερος και χωρις να παρακολουθησετε το ματς απλα την Πεμπτη πηγαινετε να εισπραξετε!!

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 07/07/2010 18:04:34

    Καλό!!!

  14. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 07/07/2010 18:12:47

    Γιατί να πέφτεις έξω΄? Λίγα γκολ και 0-0 στο ημιχρόνιο. Μια χαρά είναι. Τώρα αν οι Γερμανοί το θέλουν στην παράταση, θα το υποστώ!!

    • ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ avatar
      ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ @ μικρός οδυσσέας 07/07/2010 23:46:13

      ΕΤΣΙ ΤΟ ΕΠΑΙΞΑ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΩ 300 .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 08/07/2010 01:00:34

      Να ΄σαι καλά Αρκά. Σε καλή μεριά φίλε

  15. ZARKO avatar
    ZARKO 07/07/2010 19:13:39

    Τεράστιος Ζάρκο Πάσπαλ μας χάρισε το αξέχαστο κύπελλο το 1998 παίζοντας στον τελικό με πρησμένο αστράγαλο. Σαν τα μάγουλα του Παγκάλου ήταν ο αστράγαλος του Ζάρκο....

  16. ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ avatar
    ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ 08/07/2010 00:16:58

    ΣΤΗΝ ΝΕΤ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΣΚΕΤΗ ΚΩΜΩΔΙΑ,ΡΕ ΝΑ ΔΗΤΕ ΓΕΡΜΑΝΟΦΙΛΟΥΣ ΑΝΔΡΕΑΣ ΜΠΟΜΗΣ,ΤΟΠΑΛΙΔΗΣ,ΠΟΥΡΟΥΠΟΥΠΟΥ,ΜΕ ΒΑΘΥΣΤΟΧΑΣΤΕΣ ΑΝΑΛΥΣΕΙΣ ΨΑΧΝΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΑΠΟ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΗΡΘΕ Η ΣΦΑΛΙΑΡΑ.

    • warum nicht? avatar
      warum nicht? @ ΕΜΜ.ΑΡΚΑΣ 08/07/2010 14:59:45

      χα χα χα χα!

      Revenge!

  17. Προφήτης avatar
    Προφήτης 08/07/2010 00:38:18

    Αρχαίε σταμάτα να κλαις σπαρακτικά για τη Γερμανία.
    Τα ισπανικά spreads θα υποφέρουν.

  18. smoking area avatar
    smoking area 08/07/2010 01:07:08

    Τον ηπιαν οι Γερμανοι και οι .. Εσκιμωοι Διαιτητες.
    Επιτελους....