#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/10/2010 11:37
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η AEK το ντέρμπι, ο ΟΣΦΠ την κορυφή



Ο Ολυμπιακός μπήκε φουριόζος στον αγωνιστικό χώρο και κατάφερε να σκοράρει πολύ νωρίς. Μολις στο 2' ο Ριέρα μετά από απόκρουση του Σηφάκη με σουτ του έκανε το 1-0. Ο γκολκίπερ του Άρη βγήκε και έδιωξε με λάθος τρόπο μπροστά από τον Μιραλάς και ενώ ήταν πολύ κοντά ο Ριέρα. Η μπάλα από την μονομαχία των δύο κατέληξε στον Ισπανό, που έβαλε γκολ. Στο 18ο λεπτό ο Φετφατζίδης έκανε ένα ωραίο σουτ που βρήκε λίγη κόντρα κα κατέληξε στο δοκάρι του Σηφάκη. Στο 29' ο Ντουντού θα κερδίσει πέναλτι από τον Φατί.  Το πέναλτι θα αναλάβει να εκτελέσει ο Ιμπαγάσα, που θα το χάσει, στέλνοντας την μπάλα άουτ στο 30ό λεπτό.  Το πρώτο ημίχρονο ανήκει σχεδόν ολοκληρωτικά στους γηπεδούχους που θα μπορούσαν να είχαν σημειώσει και άλλα γκολ.

90λεπτα σε επίσημα ματς, πήρε τον έλεγχο, αλλά δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός. Πολύ ωραία στημένος ο Άρης από τον Κούπερ.Ο Κούπερ ξεκίνησε το β’ μέρος αλλάζοντας τον Μενδρινό με τον Χαβίτο, προκειμένου να προσπαθήσει να αλλάξει την εικόνα της ομάδας του. Ανέβηκε ο Άρης, πήρε το κέντρο, οι παίκτες του έδειξαν ότι έχουν πιο πολλά

Το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ είχε κιτρινόμαυρο χρώμα, γιατί οι παίκτες της ΑΕΚ έδειξαν πάθος και πίστη για το αποτέλεσμα. Δίκαιη η νίκη της ΑΕΚ με 1-0 και σκόρερ τον Τζεμπούρ μετά από το  δώρο του Γιόσου Σαριέγκι. Ο Χιμένεθ σαρώνει στο Ελληνικό πρωτάθλημα  και με αυτή τη νίκη η ΑΕΚ διατηρεί την επαφή με την κορυφή. Ο ΠΑΟ πηγαίνει στο μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό με  κακή ψυχολογία αλλά και με τη διαφορά στο μείον 4.

Επιτακτική πλέον η ανάγκη για νίκη για τους πράσινους.

Στην άδεια Τούμπα, ο ΠΑΟΚ επικράτησε με 3-1  του Πανιωνίου, με τα πρώτα γκολ των Μουσλίμοβιτς και Σαλπιγγίδη στο πρωτάθλημα, αλλά και ένα του Φωτάκη, η ομάδα του Μάκη Χάβου «καθάρισε» από το πρώτο ημίχρονο το ματς και πήρε την απαραίτητη νίκη, ενώ με το ίδιο σκορ η Καβάλα κέρδισε τον Εργοτέλη.  Ο Επστάιν οδήγησε την Κέρκυρα σε εκτός έδρας νίκη με 0-2 κόντρα στον Πανσερραϊκό.

Το Σάββατο είχαμε τρία Χ. Ατρόμητος-Ξάνθη και Ολυμπιακός Βόλου-Λάρισα 1-1 και Τρίπολη-Ηρακλής 0-0, σε ένα ματς που χτύπησε ο Ελευθερόπουλος

To σπάνιο σκορ του αθλητικού ΣΚ ήταν το 10-0 (!!!) της Αιντχόφεν επί της Φέγενορντ, ενώ η παρωδία της Α1 είναι ανάξια λόγου.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tsilivithras avatar
    tsilivithras 25/10/2010 12:00:21

    Καθαρά και δίκαια τα αποτελέσματα αν και ο Άρης θα πρεπε να προσπαθήσει λίγο παραπάνω μετά το χαμένο πέναλτυ.
    Εξακολουθώ να μην καταλαβαίνω πως διάολο ο ΟΣΦΠ παίζει τόσο καλά τόσο νωρίς με ολοκαίνουριο ρόστερ και προπονητή...αφύσικο!
    Το δράμα του ΠΑΟ συνεχίζεται και δεν θα πάει μακριά μετά από την διαφαινόμενη ήττα που έρχεται στο ντέρμπυ.
    Ερασιτεχνισμός στο ρόστερ του και λάθος νοοτροπία της διοίκησης.
    Μακάρι ο ΠΑΟΚ να πάρει και τα δυο ματς αυτής της εβδομάδας και να κλείσει έτσι η ψυχολογική μαύρη τρύπα τόυ τελευταίου μήνα.
    Ο Χάβος κάνοντας απλά πράγματα κατάφερε να κάνει 2 ματς πολύ καλά.
    Άντε να δούμε ποιος θα ναι ο καινούριος.
    Ένα μπράβο και στον Φωτάκη που αν και παραγκωνισμένος έκανε 2 πολύ καλά παιχνίδια.

  2. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 25/10/2010 12:00:26

    πιο πολλά....90λεπτα σε επίσημα ματς, πήρε τον έλεγχο, αλλά δεν κατάφερε να γίνει ιδιαίτερα απειλητικός.
    Ο δαίμων...

  3. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 25/10/2010 12:18:28

    Δεν έχει Ευρώπη ο ΟΣΦΠ και μέχρι τώρα κάποια ημίχρονα έχει κάνει πολύ καλά. Για το ντέρμπι δεν ξέρεις. Οι του ΠΑΟ θα ψάχνουν εξιλέωση. Τυχόν νίκη θα επαναφέρει την ηρεμία.
    Ο Χάβος μια χαρά είναι.
    Ο Άρης μου άρεσε, ο Νέτο από δεξιά βγάζει μάτια

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 25/10/2010 12:28:22

      Still doesn't make sense.

      Είδωμεν...

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 12:32:43

    Καταθέτω τα σέβη μου στο ψυχικό σθένος των παικτών της Ενώσεως και στη έξυπνη διαχείριση του υλικού από τον Δον Μανόλο. Μόλις, δε, εισήλθε ο ποδοσφαιριστής Καραγκούνης εντός του αγωνιστικού χώρου ήμουν σίγουρος πια για το αποτέλεσμα. Οι τρεις σημαδούρες στο κέντρο του Παναθηναϊκού (Καρα, Κατσουρ και Σίλβα) μπορεί να χρησιμεύουν ως ακίνητα οπτικά βοηθήματα στη ναυσιπλοϊα αλλά όχι ως χαφ σε σύγχρονη ποδοσφαιρική ομάδα. Η δε ασίστ του Σαριέγκι με κεφαλιά ψαράκι διδάσκεται είδη ως υπόδειγμα συνεργασίας δύο επιθετικών παικτών.

    Έχω την πεποίθηση ότι οι πιθανότητες κατάκτησης του Πρωταθλήματος γέρνουν προς το λιμάνι, όπου παρόλα τα προβλήματα ομοιογένειας λόγω της πληθώρας νέων παικτών, φαίνεται ότι και δουλειά γίνεται αλλά και διαθέτει και ποιό ποιοτικό συγκριτικά ρόστερ. Μειονέκτημα είναι ότι δε διαθέτει φορ κρούσης (π.χ Κοβάσεβιτς) αλλά έχει πληθώρα περιφερειακών επιθετικών. Ο Μιραλάς είναι σπαιδαία μεταγραφή (Ποιός θα κάνει την απονομή άραγε να το κατσαρόλι πάει στον Περαία?)

    Ο Παναθηναϊκός έχει άμεση ανάγκη παικτών στον άξονα (ήτοι σέντερ μπακ, τουλάχιστον δύο μέσους και ένα επιθετικό δίπλα στο Σισσέ). Με λίγα λόγια θέλει πλήρη ανασυγκρότηση. Επίσης έχει και σοβαρό θέμα προπονητή.

    Η ΑΕΚ μάλλον θα παρουσιαστεί καλύτερη στη συνέχεια αλλά οι χαμένοι βαθμοί στην αρχή με εύκολους αντιπάλους δεν αναπληρώνονται στην οικονομία του πρωταθλήματος. Επίσης οι συνεχείς μυικοί τραυματισμοί αποτελούν κακό σημάδι και δείγμα ελλιπούς προετοιμασίας.

    Ο Άρης είναι πολύ δυσκοίλιος στο γκολ ρε παιδί μου.
    Ο ΠΑΟΚ πρέπει να βρει έναν κανονικό προπονητή κι ύστερα συζητάμε.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/10/2010 13:08:11

      Γιάννη

      Οι χαμένοι βαθμοί θα αναπληρωθούν μια χαρά.Είμαστε ακόμα στην αρχή και έχουμε play-off πάλε φέτος όπου όλοι κατάλαβαν τι παίζει πλέον.
      Για τον ΠΑΟ τα λέγαμε και νωρίτερα στη σεζόν.
      Αν πάρει το ντέρμπυ θα κάνει επίδειξη αλαζονείας ο Πατέρας.
      Αν χάσει θα αρχίσει το πατιρντί.

      Αν ήθελαν να κρατήσουν τον Νιόμπλια σοβαρά και όχι νταηλίκι-πρωτάθλημα θα του έπαιρναν και σοβαρούς παίκτες.
      Ο Κουμόρτζι χτες έπαιζε τον ΠΑΟΚ κυριολεκτικά μόνος του και ο ΠΑΟ έχει πρόβλημα στα χαφ...!!!(για το κέντρο άμυνας έχω ξαναπεί)


      Επιμένω ότι οι "είμαι-λεφτάς-και-αγοράζω-ό,τι-υπάρχει" μεταγραφές του ΟΣΦΠ "βγαίνουν" πολύ περίεργα τη στιγμή που καλείται στην εθνική ο Μήτρογλου ενώ φαίνεται να ζητά να τον αφήσουν να φύγει με μεταγραφή ή δανεικός.

      Περίεργα πράγματα.

      Έχει πολύ δρόμο το φετεινό πρωτάθλημα.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ tsilivithras 25/10/2010 13:32:33

        Συμφωνώ είναι πολύ νωρίς και οι μεγάλοι δεν θα περάσουν καλά σε έδρες όπως η καβάλα, η Κέρκυρα, ο Εργοτέλης, Τρίπολη, Βόλος, Λάρισα

  5. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 25/10/2010 13:35:27

    @ Φαιλτόριους και Τσίλι (που έχεις απορίες)
    Η αγέρωχη φιγούρα του μικρού Οδυσσέα χθες στο Καραϊσκάκη έδωσε το επιπλέον κίνητρο στους παίκτες. Κι ο Ιμπαγάσα από το άγχος του το έχασε το πέναλτι

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 25/10/2010 13:40:54

      Ρε πες τους δικούς σου να πούμε να μην βάζουν γκολ στα πρώτα λεπτά.
      Καίνε οι πυρσοί κι από την κάπνα δεν βλέπαμε τίποτα.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 25/10/2010 13:46:22

      Ηταν και ο μεγαλομέτοχος εκεί ή ετοιμάζεται για τη...συνέντευξη?

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 25/10/2010 14:49:15

      Γκολ στην ομίχλη, άστα. Δεν είχαν φύγει οι καπνοί από τα αρχικά καπνογόνα μπαίνει και το γκολ ανάβουν κι άλλα. Ντουμάνι
      Φαιλτόριους προτιμούμε τις λαϊκές κερκίδες άρα δεν έχω διοικητικό ρεπορτάζ...

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 25/10/2010 15:48:16

    Γελάτε, αλλά ο Νέτο έπαθε οφθαλμική φλεγμονή από τα πολλά καπνογόνα.
    Μύριζε πετρέλαιο μέχρι την Αίγινα.