#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/07/2010 11:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ταπείνωση του Θεού και ο τερματοφύλακας Κασίγιας



Ο αποκλεισμός της Αργεντινής ήταν πιθανός, στο βαθμό που δεν την είχαμε δει απέναντι σε μεγάλο αντίπαλο και στο μέτρο που δεν είχε στραβώσει ένα ματς, για να δούμε την αντίδραση του προπονητή και της ομάδας.

Η ταπείνωση του μικρού «θεού» Ντιέγκο  ήταν απόλυτη, εμφατική και μοιραία, για κάποιον που βρίσκεται στην ψηλότερη κορυφή της ιστορίας των Μουντιάλ.

Η εικόνα του την παραμονή με το πούρο στο στόμα, ενώ συμμετέχει στο χαλαρό δίτερμα, πρόδωσε τον τρόπο που αντιμετώπισε το ματς και ιστορικά όποιος υποτίμησε τους Γερμανούς ακόμη κλαίει. Ο Μέσι δεν ήταν καλός, αλλά αξίζει ένα ξεχωριστό σημείωμα, η προσέγγιση σε αυτό το φαινόμενο.

Μήπως ψάρωσε με το που είδε τον el mago στα δημοσιογραφικά;

Η Αργεντινή ακολούθησε το αργό σχολιασμό του Βασίλη, σε μια διεστραμμένη ταύτιση διάθεσης ομάδας και φυσικής ομιλίας σπίκερ.

Η φετινή Γερμανία είναι η καλύτερη Γερμανία που έχουμε δει σε παγκόσμιο κύπελλο. Απλή, νευρώδης, με πολύ ταλέντο και θηριώδη φυσική κατάσταση. Μετά το 2-0 μόνο αυτή υπήρχε στο γήπεδο. Με τα δύο γκολ του ο Κλόζε έφθασε τον Γκερντ Μύλλερ, αλλά ο Σβαινστάιγκερ έχει περάσει προ πολλού κάθε άλλο χαφ που φόρεσε τη φανέλα των πάντσερ.

Στο βραδινό ματς, μετά τα δύο χαμένα πέναλτι, ένα για κάθε ομάδα, όλα έδειχναν παράταση, αλλά ο αξιόπιστος κύριος Βίγια ήταν εκεί και οδήγησε την Ισπανία στους 4 του θεσμού. Επτά λεπτά πριν το τέλος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, αφού η μπάλα στην ίδια φάση χτύπησε 3 φορές στο δοκάρι, μετά τη μαγική ενέργεια του Ινιέστα, το σουτ του Πέδρο (δοκάρι), στην επαναφορά σουτ του Βίγια (δοκάρι, δοκάρι και μέσα). Γιατί και όταν δεν θέλει να μπει η πόρνη, αν σουτάρεις συνέχεια, κάποια στιγμή θα μπει.

Η Παραγουάη ήταν πολύ σκληρή, δικαίως βρέθηκε στους 8, αν είχε βάλει το πέναλτι ίσως είχε διαφορετική τύχη, αλλά η Ισπανία είναι μεγάλη ομάδα και όλες οι μεγάλες ομάδες έχουν και μεγάλο τερματοφύλακα:

Κασίγιας και ξερό ψωμί.

Όλοι οι υπόλοιποι παίζουν στη θέση του τερματοφύλακα.

Αυτός είναι.

Πολλοί αποκρούουν πέναλτι.

Αυτός τα μπλοκάρει.



Στοιχηματικά με αρκετή τύχη στο Ισπανία-Παραγουάη καταφέραμε να περάσουμε μια δύσκολη τετράδα με απόδοση 1 προς 25, καθώς τόσο η ανάλυση  όλων των παιχνιδιών,  όσο και η επιλογή των στοιχημάτων μας δικαίωσαν.



Μικρός Οδυσσέας

ΥΓ: Στα δικά μας, ο Γκοβού ήλθε στην Ελλάδα για λογαριασμό του Παναθηναϊκού, για να έχει παρεάκι και ο Σισσέ.

300 οπαδοί των πρασίνων τον αποθέωσαν στο αεροδρόμιο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Ελληνας avatar
    Ελληνας 04/07/2010 11:37:54

    Η φετινη Γερμανία δίνει την απάντηση της σε όσους την κατηγορούν για κακό ποδόσφαιρο και αδυναμία φαντασίας και δημιουργικότητας. Οι Γερμανοί και να τριμπλάρουν ξέρουν (το απέδειξε ο Σβάιστάιγκερ νομίζω στο 4ο γκολ) και χωρίς την μπάλα ξέρουν να κινούνται (τα γκολ εναντίον των Αγγλών στις αντεπιθέσεις), και στο φινάλε τις τρίμπλες τις χαρίζουνε στους Βραζιλιάνους και τους Αργεντίνους) οι οποίοι παρότι μπορούν να κάνουν αλεπάλληλες τρίμπλες σε χώρο μικρότερο των 2 τετρ.μέτρων, πάλι εκεί βρίσκονται γιατί οι Γερμανοί θα τους έχουν μαρκάρει και πάλι. Τέλος θα πρέπει οι φτωχοί νοτιοαμερικάνοι να καταλάβουν ότι οι πρώην αστέρες της μπάλλας δεν γίνονται απαραίτητα και καλοί προπονητές, όπως πρέπει επίσης να καταλάβουν και οι Αφρικανοί (βλέπε Γκάνα ή Ακτή Ελεφαντοστού στο προηγ.μουντιάλ εναντίον της Ολλανδίας) ότι δεν επαρκούν τα φυσικά προοσόντα, ή η υψηλή τεχνική, θέλει πρωτίστως μυαλό και αυτό δεν το χρησιμοποιούν. Απόδειξη το χαμένο πέναλτυ στην παράταση καθώς επίσης και ιστορικά η αδυναμία όλων των αφρικανικών ομάδων να "βγάλουν" ένα καλό δεκάρι ή έναν ηγέτη στην άμυνα ή έναν καλό τερματοφύλακα. Επιβεβαιώνουν το ρητό, "όποιος δεν έχει μυαλό έχει πόδια."

  2. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/07/2010 11:48:11

    Oχι και καλυτερη Γερμανια που εχουμε δει τουλαχιστον οι μεγαλυτεροι.
    Εχουμε δει και τη Γερμανια του Μπεκενμπαουερ.Αποδειχθηκε οτι οι μεγαλοι παικτες δεν ειναι αναγκαστικα μεγαλοι προπονητες.Ιδιως οταν βασιζονταν ως παικτες μονο στον εαυτο τους οπως ο Μαραντονα.

  3. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 04/07/2010 12:09:44

    http://www.youtube.com/watch?v=4IPhs3uTrF0&feature=player_embedded

  4. man8os avatar
    man8os 04/07/2010 13:13:07

    Κανα κουτσομπολιο!! Τι θα γινει με τον Μαραντονα? Θα ξαναπροσπαθησει ωςπροπονητης?
    Τι δηλωσεις εγιναν μετα τον αγωνα? Υπαρχει ρεπορταζ?

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ man8os 04/07/2010 13:21:03

      Πήγε να την πέσει στους Γερμανούς οπαδούς αλλά τον γλίτωσε η κόρη του! Τι να πεις; Ο πελάτης έχει πάντα δίκιο.

  5. Aggelos avatar
    Aggelos 04/07/2010 15:50:56

    μπραβο.πηρε το αιμα πισω και μας η γερμανια..
    εσπασαν οι ψωναραες οι αργεντινοι..

    ποσο το ευχαριστηθηκα..
    και ειεμςι θα τους ειχαμε αν δεν μας ειχαν προκαταλαβει να ειμαστε μονο αμυντικοι..

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Aggelos 04/07/2010 15:53:09

      Ο Χαριστέας είσαι;

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 04/07/2010 16:05:11

        Μην προβοκάρεις τράκτορα.
        Ουαί τοις ηττοιμένοις!!!

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ Strange Attractor 04/07/2010 16:55:32

        Πονάει ε;

  6. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 04/07/2010 15:58:57

    Το ποδόσφαιρο είναι ομαδικό παιχνίδι. Παίζεται με 11 παίκτες. Δεν είναι για σολίστες. Αν ήταν έτσι, η Ρεάλ Μαδρίτης θα έπαιρνε σχεδόν κάθε χρόνο το champion's league. Ακόμη και 11 Μέσι να είχε η Αργεντινή, με αυτόν τον γελοίο προπονητή, δεν θα είχε καμιά ελπίδα.

    Το ποδόσφαιρο είναι ευρωπαϊκη υπόθεση, με την έννοια ότι όλα τα σοβαρά ποδοσφαιρικά συστήματα τακτικής γεννήθηκαν στην Ευρώπη. Όμως για πολλούς και διάφορους λόγους πολλές παραδοσιακές ευρωπαϊκές ποδοσφ. δυνάμεις δεν αποδίδουν αυτό που θα δικαιούνταν στα μουντιάλ. Η Αγγλία δεν θα παίξει ποτέ μπάλλα σε μουντιάλ λόγω υπερκόπωσης.

    Οι Βραζιλιάνοι ζουν τόσα χρόνια με τον μύθο τους που όλοι οι υπόλοιποι προσπαθούν συντηρήσουν. Απλά γιατί και το ποδόσφαιρο ήθελε έναν μύθο - κι αυτός ο μύθος ήταν και εμπορεύσιμος. Η κάθε κατίνα που δεν ήξερε το σχήμα της μπάλας ακουγε Βραζιλία και την ταύτιζε με το ποδόσφαιρο. Η Λατινική Αμερική βγάζει ζογκλέρ, σολίστες. (Όπως και η Αφρική.) Δεν Βγάζει ομάδες. Δεν βγάζει ορχήστρες. Μόνο αν αυτοί οι σολίστες ενταχθούν σε ευρωπαϊκή ποδοσφαιρική ορχήστρα αναδεικνύουν τις ικανότητες τους. Βλέπε Μέσι.

    Η Γερμανία σαν καλή ορχήστρα παίζει μία ωραία ποδοσφαιρική μελωδία. Αντίθετα η Αργεντίνοι, προσπαθούσαν να παίξουν ο καθένας το βιολί του ασυγχρόνιστα. Σκέτη παραφωνία.

    Άλλος μύθος: ότι η Ευρώπη δεν βγάζει τεχνίτες. Εγώ πιστεύω ότι οι Ολλάνδοί είναι πιό τεχνίτες από τους Βραζιλιάνους. Και οι Γερμανοί συνδυάζουν τεχνική και δύναμη - ακόμη καλύτερο. Να μην μιλήσουμε για Εγγλέζους, Ιρλανδούς, Τσέχους, Πολωνούς, Ούγγρους (παλιότερα) και πολλούς άλλους.

    Εύκολα μπορώ να καταλάβω γιατί ο φραπεπότης κοντόχοντρος ελληνάρας με μηδενική αθλητική κουλτούρα γουστάρει χαμηλόκωλους ζογκλερ της μπάλλας. Φαντάζεται ότι χωρίς τρέξιμο, μ' ένα-δυό μαγικά θα στείλει την μπάλλα στο πλεχτό. Όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι - ευτυχώς. Η Γερμανία έβαλε τα πράγματα στη θέση τους.

    Τελειώνοντας, ομολογώ ότι και σαν στυλ μου άρεσαν πολύ περισότερο οι Γερμανοί. Όλοι ανεξαιρέτως. Είναι σα να βγήκαν από σχολή ποδοσφαιρικού μπαλέτου. Και ο Löw είναι Προπονητής, με κεφαλαίο. Τους αξίζει το κύπελλο. Η μπάλλα όμως είναι στρογγυλή....

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Professor Moriarty 04/07/2010 16:04:20

      Μια χαρά ανάλυση κύριε καθηγητά

    • man8os avatar
      man8os @ Professor Moriarty 04/07/2010 17:03:34

      Δε μπορω να καταλαβω πως συγκρινετε την Αργεντινη και την Βραζιλια με τις Αφδρικανικες ομαδες...
      Τουλαχιστον η Βραζιλια εχει παρει και καμποσες φορες κυπελο εχει παει πολλες φορες στα τελικα, το ιδιο και η Αργεντινη.
      Ποια Αφρικανικη ομαδα τα εχει κανει αυτα?

  7. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 04/07/2010 17:26:31

    Δυστυχώς το ποδόσφαιρο βιώνει και αυτό με τη σειρά του τα άσχημα της παγκοσμιοποίησης....Δεν υπάρχουν πια εθνικές σχολές ποδοσφαίρου με συγκεκριμένα χαρακτηριστικά.Η μπάλα σήμερα βασίζεται στη δύναμη,την ταχύτητα,στο σχέδιο,την τακτική και λιγότερο στην ατομική έμπνευση και στην τεχνική...Σε έναν τέτοιο τύπο βιομηχανοποιημένου ποδοσφαίρου χωρίς φαντασία και τέχνη λογικό είναι να θριαμβέυουν οι οργανωτικοί,μεθοδικοί Γερμανοί.Έχουν καλό προπονητή,νέους παίχτες όχι τίποτα το ιδιαιτέρο αλλά δουλεύουν σαν πειθαρχημένα στρατιωτάκια.Η Αργεντινή απο την άλλη είχε στον πάγκο έναν διασκεδαστή(Τεράστιος παίχτης ο Μαραντόνα αλλά προνονητής δεν είναι) και παίχτες ξεζουμισμένους κροίσους που ζούν απο μικρή ηλικία στην Ευρώπη αδιαφορώντας για τα θέλω και τις ανάγκες των Αργεντίνων που ζούν στις φτωχογειτονιές του Μπουένος Άιρες.Ο Μέσσι απο 13 χρονών ζεί στην Βαρκελώνη,είναι στο κέντρο του κόσμου,λεφτά,γυναίκες,ακριβά αμάξια,διαφημίσεις,πιστεύετε οτι θα σκιστεί για την εθνική του ή για να κάνει περήφανους τους συμπατριώτες του; Έτσι για να καταρρεύσει επιτέλους στην Ελλάδα ο μύθος των ψευτοεπαναστατών Αργεντίνων που πολεμάνε το κατεστημένο.Όσο επαναστάτης ποπολάρος είναι ο Τέβες,ο Μαραντόνα και ο Ιγκουαίν, άλλο τόσο είναι και ο Τσίπρας με τον Στρατούλη και τον Αλαβάνο

  8. Greg avatar
    Greg 04/07/2010 18:51:02

    Σε κάθε άθλημα, ατομικό ή ομαδικό, οι ικανότητες των αθλητών διακρίνονται ως εξής:

    α)Τεχνική
    β)Φυσική κατάσταση(δύναμη, ταχύτητα, αντοχή)

    Οι Γερμανοί ξυλοσχίστες ακόμη και αν σκάσουν από την ντόπα, ωραία μπάλα δεν θα μάθουν ποτέ. Όσα μουνιάλ και αν κατακτήσουν ούτε ένα γκολ τους ούτε μια φάση τους δεν θα θυμάται κανείς. Γιατί δεν μπορούν να φτάσουν ούτε μια κατσαρή ενός χαμηλοκώλη ζογκλέρ. Η φυσική τους κατάσταση είναι όντως εξαιρετική και οφείλεται -κατά την γνώμη μου- στην εξαιρετική ντόπα που καταναλώνουν. Αλλά όχι και παικταράς ο Σβαινστάιγκερ. Έλεος!!!

  9. hifi avatar
    hifi 04/07/2010 18:57:57

    Πολύ όμορφα γραμμένα, Μαύρε.
    Υπήρχε θέμα όμως να την βλέπουν επαναστατικά οι παίκτες (δεν τοξερα και όντως δε φαινόταν). Η Αργεντινή φάνηκε να έχει παίκτες αλλά όχι ομάδα! Ενω οι Γερμανοί το ανάποδο.

    Πολύ ενδιαφέρουσα άποψη! ΚΑτ αυτή την έννοια, οι Ιταλοί στο τελικό του 2006 κουβάλαγαν πολύ σοβαρά εθνικά κλαδικά θέματα, με τα σκάνδαλα στο ποδοσφαιρο και τους υποβιβασμούς ομάδων.

    • Μαύρος Ιάκωβος avatar
      Μαύρος Ιάκωβος @ hifi 04/07/2010 19:48:51

      Να σαι καλά ευχαριστώ.Οι Ιταλοί το 2006 δεν έπαιξαν για την περηφάνεια του έθνους,ούτε για την πατρίδα αλλά για την πάρτη τους γιατί πολλοί παίχτες μεταξύ των οποίων κ ο προπονητής Λίπι εμπλέκονταν στο σκάνδαλο Μότζι και κινδύνευαν άμεσα να πάνε φυλακή!!Για αυτούς ήταν ζήτημα ύπαρξης,προσωπικού συμφέροντος να πάνε καλά.Πράγματι πήραν το μουντιάλ,στην φρενίτιδα που ακολούθησε στην Ιταλία το σκάνδαλο ψιλοξεχάστηκε και οι παίχτες έγιναν εθνικοί ήρωες που ήταν στο απυρόβλητο....Βρισκόμουν στη Γερμανία γύρισα πριν λίγες μέρες και εκεί είδα τα πρώτα μάτς του μουντιάλ.Η αγάπη τους για την εθνική,η ομοψυχία τους,το δέσιμο με τους παίχτες είναι πρωτοφανές.Όλοι οι παίχτες της Γερμανίας είναι προιόντα του γερμανικού πρωταθλήματος,μπολιασμένοι με τα ιδανικά της Γερμανίας είτε είναι γηγενείς είτε μετανάστες π.χ. οζίλ που όμως έχουν ενσωματωθεί πλήρως στον εθνικό κορμό.Μας αρέσει δεν μας αρέσει η καρδιά της Ευρώπης όχι μόνο ποδοσφαιρικά αλλά και κ σε τεχνολογικό κ οικονομικό επίπεδο χτυπά στη Γερμανία

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μαύρος Ιάκωβος 04/07/2010 20:26:28

        Γιαβόλ!!!!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Μαύρος Ιάκωβος 04/07/2010 20:30:10

        Strange,

        Είμαστε Ο.Κ.
        Το ξεπεράσαμε το σόκ;
        Που αποδίδεις τα αίτια της ήττας;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μαύρος Ιάκωβος 04/07/2010 20:35:37

        Ισχυρότατο το σοκ. Οι ξυλοκόποι όχι μόνο νίκησαν αλλά δίνουν και την ευκαιρία στους απανταχού φλατλάϊνερς να πανηγυρίσουν υπέρ του ολοκληρωτικού ποδοσφαίρου.Θυμίζω όμως ότι και πριν πολλά χρόνια είχε επικρατήσει το ολοκληρωτικό ποδόσφαιρο (Ολλανδία) αλλά ήρθε ένας Ντιέγκο και επανέφερε τη τάξη. Εν πάση περιπτώσει, στο γιουτούμπ θα υπάρχουν πάντα τα βιντεάκια με τα μαγικά του Μέσσι ή του Ροναλντίνιο (ακόμη και του Βάσια υπάρχουν),δεν θα θυμάται όμως κανείς τον Σβαινστάιγκερ και τους υπόλοιπους λάμπερτζακς. Τα είπα και ξεθύμανα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Μαύρος Ιάκωβος 04/07/2010 20:38:05

        Η Αργεντινή θα είχε καλλύτερη τύχη μ' ένα σοβαρό προπονητή ή απλώς ήταν θέμα ημέρας;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μαύρος Ιάκωβος 04/07/2010 20:48:40

        Είμαι απ αυτούς που δεν δίνω μεγάλη βάση στους προπονητές. Ίσως έχω άδικο. Αλλά πιστεύω πως το ποδοσφαιρικό υλικό που έχεις, καθορίζει την ομάδα και το αποτέλεσμα. Τώρα, οι Γερμανοί επειδή δεν διαθέτουν τίποτα άλλο εξόν από δύναμη και πειθαρχία, ακολούθησαν μια συγκεκριμένη τακτική (π.χ. 3 επάνω στο Μέσσι) δυνατού ποδοσφαίρου και νίκησαν. Μπράβο τους. Ποιός θα το θυμάται; Κανείς.
        Πάντως είναι εντυπωσιακό, πως μόλις κάποιος πάικτης ξεπεράσει τη γενική μετριότητα και γίνει παικταράς, δεν μπορεί πλέον να ξεδιπλώσει το χάρισμά του και να τον απολαύσουμε, διότι τον ακυρώνει η αντίπαλη ομάδα φρουρώντας τον στενά επί 90` και αν τυχόν πάρει μπάλα του ορμάνε 4 νταγλαράδες ή του κάνουν φάουλ. Κρίμα.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Μαύρος Ιάκωβος 04/07/2010 20:51:57

        Μου είχε πεί κάποτε, ένας πολύ μεγάλος έλληνας ποδοσφαιριστής, ότι τα συστήματα στο ποδόσφαιρο σκοτώνουν τα μεγάλα ταλέντα.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Μαύρος Ιάκωβος 04/07/2010 20:53:06

        π.χ. αν έμπαινε προχθές το πέναλτι της Γκάνας θα λέγαμε μετά τη πρόκρισή της πόσο ωραία την είχε στημένη ο προπονητής κλπ. Δεν μπήκε, οπότε λέμε μάπα ο προπονητής! Όλα αυτά για 3-4 εκατοστά διαφορά στη πορεία της μπάλας. Ποιός προπονητής και αηδίες; Μπάλα είναι και γυρίζει (και στο τέλος νικάνε οι Γερμανοί).

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Μαύρος Ιάκωβος 04/07/2010 21:19:57

        Τι έγινε ρε παιδιά? Σοκ και Δέος!
        Τέτοια ξεζουμισμένη Αργεντινή με δυό ταχύτητες πίσω από τους φρίτσηδες δεν κέρδιζε ούτε αν είχε προπονητή του Ύψιστο!

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ Μαύρος Ιάκωβος 04/07/2010 23:55:58

        Πελάτες, καλή χώνεψη

      • Χρήστος avatar
        Χρήστος @ Μαύρος Ιάκωβος 04/07/2010 23:59:06

        4 και λίγα σου ήτανε. Εύχομαι το ταξίδι της επιστροφής να ήταν ευχάριστο. Τα λέμε σε 4 χρόνια (το άτιμο το νούμερο)

  10. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 04/07/2010 23:04:39

    Ο αγαπητός κύριος Ροδινός να μην επιχαίρει για το χουνέρι του τράκτορα, γαιτί οι Γερμανοί αντιμετωπίζουν τώρα την αγαπημένη του Ισπανία

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 05/07/2010 09:39:43

      Mικρέ και ατίθασε Οδυσσέα,

      Οπως, βλέπεις συμπάσχω με το φίλο μου.

      Η Ισπανία δεν είναι η αγαπημένη μου,το αντίθετο μάλιστα.
      Απλώς,όπως είχα πεί από την αρχή όταν με κράζατε εσείς οι ειδήμονες,η Ισπανία είχε την πιο έτοιμη ομάδα.
      Και ο ...ταβερνιάρης δεν είναι κακός προπονητής.

      Στην πορεία αποδείχθηκε ότι και η Γερμανία είναι έτοιμη, αλλά έτσι όπως εξελίσσονται τα πράγματα πολύ θα ήθελα να το σηκώσει η Ουρουγουάη!

      Εξακολουθώ,όμως,να θεωρώ φαβορί την Ισπανία.

  11. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 04/07/2010 23:07:10

    Ο κύριος Φαίλτωρ να ασχολείται με την πετοσφαίριση παραλίας στις ανατολικές Κυκλάδες και να αφήσει το Μουντιάλ

  12. Lalakis avatar
    Lalakis 05/07/2010 08:39:16

    οτι και να λεμε εμεις πάλι παντα θα στηνομαστε στη τιλεοραση να βλεπουμε τον τεχνιτη μέσι, οχι τον αχαρο σβαινσταιγγερ και τους υπολοιπους μπετατζηδες.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Lalakis 05/07/2010 09:30:33

      Ωραία! Άρα από δω και πέρα, τέρμα Μουντιάλ για σένα!
      Άσε εμάς να βλέπουμε τα ντόρτια

  13. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 05/07/2010 09:36:49

    Καλή βδομάδα, για παρηγοριά όσων αγαπούν ακόμη τη διακεκομένη μαγεία του θεάματος αντί για την ανιαρά αποτελεσματική συνέχεια των συστημάτων, την εκδίπλωση της ατομικότητας αντί για την κατανεμημένη σε ρόλους ομαδικότητα.

    Είναι πραγματικά άχαρο μετά από αυτή τη νοτιοαμερικάνικη πανωλεθρία, που από καθαρή γκανέζικη ανημποριά από τα 11 δεν υπήρξε ολοκληρωτική, να κάνει κάποιος κριτικό απολογισμό. Αλλά επειδή μ΄ένα «κρίμα» δεν ξεμπερδεύεις εύκολα θέλω να ψελίσω μερικά φωνήεντα:

    Για τη Βραζιλία: όταν κάτι δεν πάει καλά σε μια ευρωπαϊκή ομάδα η πρώτη σκέψη και των 12 (των 11 εντός γραμμών και του ενός από τον πάγκο) είναι: ανασυγκρότηση. Όταν κάτι δεν πάει καλά σε μια ευρωπαϊκώς μεταμορφωθείσα και νοτιοαμερικανικώς ευνουχισθείσα Βραζιλία το μόνο που εμφανίζεται είναι ένας ατελείωτος και παντελώς αναποτελεσματικός εκνευρισμός. Πρόκειται για τον εκνευρισμό της συμπλεγματικότητας ότι όλοι όσοι δεν έμαθαν μπάλα στις αμμουδιές του Ρίο, όσα κι αν μας διδάξουν, θάναι πάντοτε κατώτεροι. Και καλά να το λέει αυτό ένας παλιάτσος σα τον Ρόνυ, αλλά να το πιστεύει και ο Ντούγκα, από πού κι ως πού;

    Για την Αργεντινή: οι δύο βασικές εμμονές του «προπονητή» Ντιέγκο φάνηκε από πολύ νωρίς πως δύσκολα θα του έβγαιναν στα δύσκολα. Ούτε ο μικρός ήρωας μπορεί να σηκώσει όλα τα βάρη της χώρας όπως είχε κάνει εκείνος το 86 και το 90, ούτε οποιαδήποτε Γερμανία αντιμετωπίζεται μ΄ένα αμυντικό χαφ. Εκτός από την τεσσάρα, θαύμα υπήρξε και το ότι η ομάδα έμεινε με 11 παίκτες μέχρι τέλους, για να ολοκληρωθεί ο εξευτελισμός της από τον γενναιόδωρο κόρακα, που κράτησε μόνο ένα λεπτό καθυστέρηση!

    Η καλύτερη νοτιοαμερικάνικη ομάδα ήταν τελικά η Παραγουάη. Και η πιο τυχερή η παρέα του Φορλάν. Κι αν αξίζει κάποιος ένα ρέκβιεμ σ΄αυτό το μουντιάλ αυτός είναι η Γκάνα. Την περιμένω ακόμη πιο δυνατή στη Μπραζίλ.

  14. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2010 09:46:22

    Μήπως κάποιος έχει σορτάρει επάνω στα CDS των στοιχημάτων του μικρού ταξιδευτή και το πλεόνασμα το έχει τοποθετήσει υπέρ της Ισπανίας?

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Γιάννης Φαίλτωρ 05/07/2010 09:52:04

      Σορτάρισμα πάνω στ΄αργεντίνικα σίγουρα κάναν ορισμένοι. Για του Λούλα τα κόζια δεν ξέρω αν είχανε τα κότσια ...

  15. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 05/07/2010 09:49:16

    Αγωγή, αγωγή! Γιατί όπως λένε και οι κόουτς που σε κάνουν να χασμουριέσαι: κυττάμε ένα ένα τα παιχνίδια. Άσε τον ... Σοάρες για τον τελικό του Πανούτσου.

  16. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 05/07/2010 10:16:36

    Όσο για τον τελικό και τα στοιχήματα επαναλαμβάνω και σήμερα τη διπλή μου πρόβλεψη: τελικός Ολλανδίας – Ισπανίας και σπάσιμο όλων των παραδόσεων (περί αδυναμίας ευρωπαίων εκτός ηπείρου, περί εξαιρέσεων Αγγλίας και Γαλλίας, αλλιώς το παίρνει ένας από αυτούς που το έχουν ήδη πάρει, ήτοι Βρα-Αργ-Γερμ-Ιτα-Ουρ, κοκ).

    Αλλά αυτή η απίθανη πληρότητα των Γερμανών μ΄έχει πραγματικά κλονίσει. Αν αφήσουμε τις αστειότητες ότι ήξεραν καλύτερα τη ... μπάλα αυτού του μουντιάλ (το ακούσαμε κι αυτό!), θα πρέπει νομίζω να επικεντρωθούμε στα παρακάτω βασικά στοιχεία:

    1. Το φορμάρισμα της ομάδας την πιο κατάλληλη στιγμή: αυτό δεν είναι πλέον καθόλου τυχαίο στον αθλητισμό, αλλά προϊόν καλά μελετημένης προετοιμασίας και μάλιστα σε διάφορα στάδια. Εμείς εδώ αυτό το έχουμε διδαχθεί από τους γκουρού του είδους Ντούσαν Ίβκοβιτς και Ζέλικο Ομπράντοβιτς αλλά σε άλλο σπορ ...

    2. Τον «βαυαρικό» κορμό της: Λαμ, αναβάτης γουρουνιών (που έκανε, για να μη ξεχνιόμαστε τη μοναδική αλα Μέσι ενέργεια του μουντιάλ), Κλόζε και κυρίως Μύλλερ (γιατί κάθε παγκόσμιο κύπελλο πρέπει να έχει την αποκάλυψή του).

    3. Τη μεγάλη δίψα παικτών – εργαλείων (Οζίλ, Μπόατεγκ, και κυρίως ο παντελώς υποτιμημένος χαμάλης Κεντίρα) να δείξουν ότι αξίζουν κάποια καλή μεταγραφή και

    4. Η Γερμανία είναι η μόνη ομάδα που δε κτίσθηκε ως «εθνική» αλλά σαν ένα πολύμορφο και πολυφυλετικό σωματείο.