#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/11/2010 00:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η σπαθιά του Ζορό


Με γκολ του Ισμαέλ Μπλάνκο στο τέλος του αγώνα (90΄), ύστερα από ενέργεια του Ντιόπ από αριστερά στη φλεγόμενη μεγάλη περιοχή, κρίθηκε το ντέρμπι στο ΟΑΚΑ (1-0).

Έβγαλε ψυχή στο χορτάρι η ΑΕΚ, πίστεψε στη νίκη και δικαιώθηκε στο τέλος. Τιμωρήθηκε ο Ολυμπιακός, που έδειξε να μην τον ενοχλεί το Χ. Είχαν τις ευκαιρίες για γκολ οι φιλοξενούμενοι με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Ντουντού.  Τα χαμένα πέναλτι στον Ολυμπιακό, τείνουν να γίνουν θεσμός, εξηγούνται μόνο με ψυχαναλυτικά κριτήρια.

Δεν ήταν ποιοτικό το ματς, δεν είχε ρυθμό, στο δεύτερο ημίχρονο υπήρξαν περισσότερες φάσεις και η τύχη χαμογέλασε στον τολμηρό. Μάκος, Αραμπατζής οι καλύτεροι για την ΑΕΚ ενώ πολύτιμη υπήρξε και η εμπειρία των Δέλλα, Λυμπερόπουλο. Από την πλευρά των ηττημένων οι Ρόμενταλ, Ποτουρίδης και Χολέμπας ξεχώρισαν. Ο Φουστέρ δεν έχει θέση στην ομάδα, ο Μοντεστό ως τρίτη λύση, πίσω από Τοροσίδη και Γκαλίτσιο, δεν είναι κακός, ο Πάρντο είναι ελάχιστος, ο Ιμπαγάσα πολυδιαφημισμένος, ο Ντουντού επιπόλαιος.

Να δώσουμε ένα πόντο στον Χιμένεθ, ο οποίος σε χρόνο ρεκόρ κατάλαβε το υλικό που έχει στα χέρια του και να κριτικάρουμε τον Βαλβέρδε γιατί ακόμη δεν έχει αντιληφθεί ότι τα ντέρμπι τα κερδίζουν οι Έλληνες. Επίτευγμα όμως του Ερνέστο η χρησιμοποίηση του Ποτουρίδη. Ο ΟΣΦΠ βρήκε ένα μεγάλο κεντρικό αμυντικό στο πρόσωπο του 18άχρονου.

Στα υπόλοιπα ματς του Σαββάτου ο Εργοτέλης νίκησε τη Λάρισα με 2-1 ενώ στις Σέρρες το ματς διακόπηκε λόγω ομίχλης, ενώ ο Πανσερραϊκός κέρδιζε τον Άρη με 1-0.

Η 12 αγωνιστική ολοκληρώνεται σήμερα με τον Πανιώνιο να υποδέχεται τον Ηρακλή, ο Αστέρας Τρίπολης την Ξάνθη και ο Ολυμπιακός Βόλου την Καβάλα. Το στραβοπάτημα του πρωτοπόρου θα προσπαθήσει να εκμεταλλευτεί ο ΠΑΟ που παίζει εκτός με την Κέρκυρα αλλά και ο ΠΑΟΚ που θα βρει απέναντι του στην Τούμπα έναν αλλά Ατρόμητο.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 28/11/2010 00:48:02

    Τώρα που το θυμήθηκα: Ο Έλληνας ο Μέσσι (γνωστός και ως Νίνης) που ήταν προχθές, όταν ο άλλος ο Μέσσι (ο κανονικός), χτυπούσε την ομάδα του σαν χταπόδι; Χα χα...

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Strange Attractor 28/11/2010 10:37:56

      τραυματίας ήταν, καλημέρα στρέιντζ

  2. tsilivithras avatar
    tsilivithras 28/11/2010 01:02:00

    " Τα χαμένα πέναλτι στον Ολυμπιακό, τείνουν να γίνουν θεσμός, εξηγούνται μόνο με ψυχαναλυτικά κριτήρια"

    Correction:

    Τα Α-ΒΑ-ΒΑ πέναλτι στον Ολυμπιακό, τείνουν να γίνουν θεσμός, εξηγούνται μόνο με ψυχαναλυτικά κριτήρια.

    Kinda like tazer guns...or lightning strike.

    http://www.youtube.com/watch?v=DM4fyoEzYVE

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ tsilivithras 28/11/2010 10:47:18

      Τσίλι αφού ξέρεις ότι μ τα κοράκια εν ασχολούμαι. Τα οφσάιντ που δεν ήταν και για τους δύο ειδικά του Ρόμενταλ, το ματ που έπρεπε να διακοπεί λόγω καπνογόνου, τα 3 λεπτά εξτρά χρόνου στον εξτρά χρόνο κτλ. Αντιμετώπισε τους ως αναγκαίο κακό.
      Άσχετο: έχω μια έμπνευση για διπλό του Ατρομήτου. Λες;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Μικρός Οδυσσέας 28/11/2010 11:14:32

        Δεν ασχολείσαι Οδυσσέα γιατί δεν σε συμφέρει.
        Θα πρεπε να "αμύνεσαι" για 1 στα 2 σφυρίγματα.
        Οπότε συμβιβάσου κι εσύ με την ελάχιστη καζούρα των υπολοίπων χάριν της ποδοσφαιρικής ευγένειας της κουβέντας.

        Το να αντιμετωπίζουμε του διαιτητές ως αναγκαίο κακό είναι θέμα όλων των υπολοίπων πλην κόκκινων και πράσινων οι οποίοι φυσικά και φέρουν την ευθύνη 100% για την κατάντια του ποδοσφαίρου μας.
        Άρα μόνο ο ένοχος δεν δικαιούται να "συμβουλεύει" τους υπόλοιπους...εκτός κι αν είναι ο Τόνυ Σοπράνο!!

        Αν έχεις "μυρωδιά" για τον Ατρόμητο go for it.
        Χωρίς Βιτόλο-Ίβιτς έχει μια λογική το πράγμα.

        • Μικρός Οδυσσέας avatar
          Μικρός Οδυσσέας @ tsilivithras 28/11/2010 13:28:16

          Τι σημαίνει με συμφέρει; απλά είναι αδιέξοδη. Η Κέρκυρα έχασε ένα βαθμό από τον Άρη με κανονικότατο γκολ. Διαμαρτυρήθηκες τότε
          Χθες ο Ρόμενταλ ήταν μισό γκολ στο οφσάιντ, το πέναλτι είναι μαρς, ο Μοντέστο δεν έκανε φάουλ και κράτησε 2 λεπτά παραπάνω.
          Ευνοήθηκε ο Ολυμπιακός χθες; Όχι.
          Γενικώς όμως συμφωνώ ότι το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Μικρός Οδυσσέας 28/11/2010 13:40:32

            Είσαι εξυπνότερος από αυτό που γράφεις.
            Άλλωστε το άλλοθι του "κλέφτη" είναι πάντα στα επιμέρους.

            Enjoy your team και δέξου την καζούρα και μην πας παρακάτω γιατί θα χαλάσουμε τις καρδιές μας αναίτια.

            Δεν είναι μικρό-μεγάλο ψάρι.
            Δεν είναι θέμα ελεύθερης οικονομίας το ελληνικό ποδόσφαιρο.
            Είναι η μικρογραφία της προβληματικής κοινωνίας μας επειδή κάποιοι άνθρωποι θεωρούν εαυτούς υπεράνω αρχών και δικαίου...για πάρα πολλά χρόνια.

            Ακριβώς τα ίδια προβλήματα.
            Και σε μερικές περιπτώσεις ακριβώς τα ίδια ΠΡΟΣΩΠΑ.

          • Μικρός Οδυσσέας avatar
            Μικρός Οδυσσέας @ Μικρός Οδυσσέας 28/11/2010 13:47:45

            Καζούρα όση θέλετε.
            Τον Φουστέρ τον θέλετε?
            Τον δίνουμε τζάμπα

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Μικρός Οδυσσέας 28/11/2010 15:03:52

            Όχι ευχαριστούμε έχουμε.

            Ο Μούσλι πρέπει να είναι ο πιο αρρωστοφοβικός άνθρωπος που χω γνωρίσει ποτέ.
            Για ένα συνάχι πάει στο ΙΚΑ για αναρρωτική μετ' αποδοχών.

  3. Nίκος Θ. avatar
    Nίκος Θ. 28/11/2010 10:01:08

    Σαν Παναθηναικός συγχαίρω τον Μπλάνκο.

    • Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ Nίκος Θ. 28/11/2010 10:48:08

      Καλά κάνεις

  4. Μπάμπης avatar
    Μπάμπης 28/11/2010 10:44:16

    αφού μέτρησε το γκόλ με τη φωτοβολίδα να καπνίζει!!!μπράβο ελληνικό ποσόσφαιρό!όχι ότι ο Ολυμπιακός έπεξε καμιά φοβερή μπάλα αλλά το δίκαιο δίκαιο!και κάτι άλλο!αλλίως παίζεις με bravo-τοροσίδη-melberg-Αβρααμ και αλλιώς με χολεμπας-μοντεστό-ποτουρίδη-αβρααμ!

  5. hellasatt avatar
    hellasatt 28/11/2010 12:16:29

    Απολαμβάνω όταν τιμωρείται η αλαζονεία κάποιων υπερφίαλων κύκλων. Το πέναλτυ ήταν 'ολυμπιακών' προδιαγραφών, από εκείνα που δίδονται υπέρ ΟΣΦΠ αλλά ποτέ κατά. Γκολ στο 90 και άντε γειά, άντε γειά κλπ

  6. mojo62 avatar
    mojo62 28/11/2010 13:51:10

    Ρεσιτάλ Σιδηρόπουλου.Στο α' μέρος που το ματς κινήθηκε σε ρηχά νερά, τα πήγε μια χαρά. Στο β' (τότε συνήθως αρχίζουν τα ζόρια) ανέλαβε δράση. Πρώτα έδωσε ένα αυστηρό (έως και ανύπαρκτο) πέναλτι υπέρ του Ολυμπιακού. Αργότερα κατάπιε τη δεύτερη κίτρινη του Μοντέστο. Μισό λεπτό πριν το γκολ έκλεισε τα μάτια σε πέναλτι μαρς, όταν ο Πάντελιτς ανέτρεψε τον Γκέντσογλου. Εν τέλει, κράτησε δυόμισι λεπτά καθυστέρηση παραπάνω από τα 4 που ο ίδιος είχε δείξει. Έκανε ό,τι μπορούσε! Δεν πρέπει να έχετε παράπονο κύριε Μαρινάκη...
    Κ.Ξ.
    Απo την ελευθεροτυπία

  7. danaos avatar
    danaos 28/11/2010 19:11:22

    Αυτό θα πει έμπνευση Μ.Ο.ΠΑΟΚ-ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 0-1!

  8. Μικρός Οδυσσέας avatar
    Μικρός Οδυσσέας 28/11/2010 19:19:19

    Τα διαπιστευτήρια σας κύριοι. Διπλό με απόδοση 7. Ελπίζω να με άκουσε κανείς...

    • danaos avatar
      danaos @ Μικρός Οδυσσέας 28/11/2010 19:36:03

      Μα σου έγραψα πιο πάνω!

      • Μικρός Οδυσσέας avatar
        Μικρός Οδυσσέας @ danaos 28/11/2010 20:16:23

        Ναι το είδα Δαναέ και σε ευχαριστώ.
        Ο Τσίλι που είναι? Με υπογλώσσια τον έχουν?
        Φαιλτόριους απών?

        • danaos avatar
          danaos @ Μικρός Οδυσσέας 28/11/2010 20:57:41

          Ε καλά τώρα!Σκεπασμένοι με το πάπλωμα και με το μαξιλάρι μετά από δυο lexotanil!!

        • tsilivithras avatar
          tsilivithras @ Μικρός Οδυσσέας 28/11/2010 21:17:04

          For what??

          Στοίχημα δεν παίζω έτσι κι αλλιώς οπότε kudos to anyone involved.

          Για το ματς...άσχετα από άλλον ένα άθλιο διαιτητή με πρόθεση να κάνει κ*λο άλλο ένα ματς του ΠΑΟΚ, ο Ατρόμητος ήταν πάρα πολύ διαβασμένος σήμερα και πολύ επίμονος στην προσπάθειά του.
          Μπράβο στον Δώνη για την προσπάθεια.

          Κατά τα άλλα, ο ΠΑΟΚ σήμερα ήταν κακός.
          Έχει γίνει προβλέψιμος και όταν τον πιέσεις ψηλά (όπως έγινε και στα πρώτα ματς) χάνει το ρυθμό του.
          Δεν έχει πλάνο επιθετικό οπότε ο Σάλπι εκτίθεται (ο οποίος επίσης φταίει στο βαθμό ντεφορμαρίσματός του).
          Δεν είχε Βιτόλο που είναι το Α και το Ω αυτού του ΠΑΟΚ προσφέροντάς του πολύ ταχύτητα και τρελή αλληλοκάλυψη.Απόντως αυτού ΟΛΟΙ εκτίθενται.
          Δεν είχε Ίβιτς που όσο αργός κι αν είναι, είναι ο μοναδικός που μπορεί να περάσει μπαλιές κάθετες.
          Είχε έναν Κριστιάνο πολύ καλό που κακώς έγινε αλλαγή.
          Είχε έναν Βιερίνια που κλείστηκε πάρα πολύ καλά (διαιτητή βοηθούντος και πάλι).
          Ο Ελ Ζαρ στα χαμένα...ο Μπουσαϊντί επίσης.

          Κι ο Χάβος κακός σήμερα.
          Μου έσπασε τα νεύρα το γεγονός ότι εξ αρχής ενώ το πλαγιοκόπημα ήταν καλό, ψάχναν όλοι με σέντρες ποιον...;;;...τον "1μ κι ένα μίλκο" Σαλπιγγίδη!!!

          Μπαρτσελόνα βλέπουν αλλά δεν μαθαίνουν απολύτως τίποτα.

          Αυτά.

          • Μικρός Οδυσσέας avatar
            Μικρός Οδυσσέας @ tsilivithras 28/11/2010 21:51:19

            Καλή η ανάλυση σου, πάντως για το αποτέλεσμα σε είχα ενημερώσει από το πρωί. χαχαχαχα

  9. danaos avatar
    danaos 28/11/2010 21:02:09

    Αν και 'γω δεν είμαι καλύτερα λόγω Άρη!

  10. ΠΗΛΕΑΣ avatar
    ΠΗΛΕΑΣ 29/11/2010 16:03:46

    Παράκληση προς Φάκτορα:
    Μην μου το κάνετε αυτό! Όχι ποδοσφαιρικά στο μπλόγκ που αξιολογώ σαν άριστο. Με απωθεί η σκέψη "φιλάθλων" που εκστασιάζονται, όταν ο "δικός τους" (!) Κογκολέζος ή Ουραγουανός (σαλεμένος από τις βίαιες κεφαλιές, κατά κανόνα) ζογκλέρ της μπάλας πετυχαίνει το (καθημερινό) "ακατόρθωτο" και ξεφαντώνουν για τις επιτυχίες της ομαδάρας "τους", που χρεώνει τα εισητήρια ακριβότερα από ότι η Όπερα της Βιέννης.