#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/06/2010 12:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μαγεία του ποδοσφαίρου



Λένε πως το ποδόσφαιρο είναι το μόνο πραγματικά παγκόσμιο άθλημα. Μπορεί, ας πούμε, να παίζει μια κινέζικη ομάδα εναντίον μιας αφρικανικής, με διαιτητή Ρώσο, επόπτες από τα Βαλκάνια, και ο αγώνας να διεξάγεται στην Ουρουγουάη… Όλα θα κυλήσουν ομαλά. Άσχετα αν κανένας τους δεν θα μπορεί να συνεννοηθεί με τους υπόλοιπους. Οι κανόνες είναι λίγοι και απλοί. Όμως το πάθος είναι μεγάλο.

Αν και οι δημιουργοί του αθλήματος ήταν οι ψυχροί και φλεγματικοί Άγγλοι, η εγγενής «φαντασία» του αθλήματος, οδήγησε το ποδόσφαιρο στο να εξαπλωθεί ραγδαία και να παθιάσει  λαούς και λαούς, σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης. Σε αυτό συντέλεσε και η απλότητά του. Δεν χρειάζονται ούτε ρόπαλα, ούτε ρακέτες, ούτε  κράνη, ούτε τίποτα. Μια απλή μπάλα, ένα επίπεδο χωράφι και πολύ  πολύ κέφι. Αυτά και μόνο αρκούν.

Περιέργως και παρά τις πολλές προσπάθειες, το μόνο μέρος στο οποίο δεν έπιασε (σε μαζικό επίπεδο) ήταν οι ΗΠΑ. Ο βασικότερος λόγος για αυτό, λένε πως είναι το γεγονός ότι το ποδόσφαιρο δεν είναι τηλεοπτικό σπορ. Δεν έχει διαλείμματα, δεν παγώνει ο χρόνος, δεν υπάρχουν τάϊμ άουτ δηλαδή για τηλεοπτικές διαφημίσεις. Και ως εκ τούτου, σε μια κοινωνία και μια αγορά όπως είναι η Αμερικανική, αν δεν είσαι εμπορικά εκμεταλλεύσιμος δεν υπάρχεις. Όχι ότι  δεν πειραματίστηκαν οι Αμερικάνοι. Δεκάδες φορές άλλαξαν τους κανόνες του παιχνιδιού, προκειμένου να γίνει πιο τηλεοπτικό. Απέτυχαν όμως. Έτσι το ποδόσφαιρο εκεί, απολαμβάνει την ίδια δημοτικότητα με αυτήν που απολαμβάνει σε εμάς το πινγκ πονγκ, (λαμβάνοντας πάντοτε υπόψιν τα ανάλογα μεγέθη), και κυρίως ελκύει τους πολλούς Λατινοαμερικάνους  και άλλους μετανάστες οι οποίοι το συντηρούν.

Παρόλα αυτά, ο υπόλοιπος πλανήτης συνεχίζει να δονείται σε ποδοσφαιρικούς ρυθμούς. Αν και οι πολέμιοι του είναι πολλοί και σοβαροί, κατηγορώντας το ως το σύγχρονο «όπιο του λαού» κλπ. η μαγεία του συνεχίζει να κυριαρχεί. Μπορεί πράγματι να αποτελεί όργανο και εργαλείο κάποιων ολοκληρωτικών καθεστώτων προκειμένου να αποκοιμίζουν τις λαϊκές μάζες και να αποφεύγονται οι αντιδράσεις, όμως για αυτό δεν φταίει το ίδιο το ποδόσφαιρο που δεν παύει να είναι ένα παιχνίδι που καταργεί, έστω προσωρινά,  τις κοινωνικές, οικονομικές, ακόμη και τις μορφωτικές τάξεις. Ο σκουπιδιάρης παθιάζεται εξίσου με τον επιστήμονα, και η ταύτιση με τους ποδοσφαιριστές ή τους συλλόγους διεμβολίζει οποιαδήποτε άλλη τεχνητή ή φυσική διάκριση, μετατρέποντας τους φιλάθλους οπαδούς σε μια ενιαία μονάδα. Σε μια μάζα. Σε έναν πολτό που δονείται…

Ακόμη και εγώ, που σταμάτησα οριστικά να πηγαίνω στο γήπεδο όταν η ευχάριστη αυτή διαδικασία κατάντησε πραγματική πολεμική περιπέτεια,  με κίνδυνους απωλειών, δεν μπορώ παρά να μη μαγεύομαι από τα κατορθώματα των σύγχρονων μπαλαδόρων που απολαμβάνω πια μέσα από τη τηλεόραση. Μια φαντεζί ενέργεια του Μέσσι, ή ένα απόκοσμο κολπάκι του Ροναλντίνιο, έχει για εμένα (και πολλούς ακόμη) την ίδια αξία με ένα… ποίημα ή μια καλλιτεχνική ταινία. Οι περίτεχνες ενέργειες του Βασίλη Χατζηπαναγή, που απολάμβανα κάποτε, έχουν καταλάβει στη μνήμη μου ανάλογο χώρο με αυτόν που καταλαμβάνουν τα διάφορα λογοτεχνικά, μουσικά και κινηματογραφικά  αριστουργήματα που έχω αφομοιώσει και που θα με συνοδεύουν για πάντα.

Η μαγεία του ποδοσφαίρου είναι ανεπανάληπτη. Και τι πιο μαγικό από τη συγκέντρωση των κορυφαίων εθνικών ομάδων του κόσμου εν όψει Μουντιάλ; Μια παγκόσμια ποδοσφαιρική γιορτή και μια ευκαιρία για να απολαύσουμε κάτι παρόμοιο με αυτά που δισεκατομμύρια ανθρώπων απόλαυσαν στο παρελθόν. Τι περιμένω; Μια εμπνευσμένη τρίπλα του Μέσσι, μια προσποίηση κάποιου άλλου, ένα σπάσιμο της μέσης που θα στείλει κάποιον τερματοφύλακα για … βρούβες. Αυτά. Δεν είναι αρκετά; Για μένα πάντως  είναι. Και αν στη πορεία βάλει και κανένα γκολ η εθνική μας (λέμε τώρα), τότε να δείτε χαρές…. Ποιο ΔΝΤ και ποια κρίση…

Χμ, λέτε να έχουν δίκιο οι επικριτές του;

Strange Attractor

ΣΧΟΛΙΑ

  1. TopGunZ avatar
    TopGunZ 12/06/2010 12:18:08

    Εγώ βασικά ποτέ δεν μπόρεσα να καταλάβω τη... μαγεία του ποδοσφαίρου και, γενικά, του επαγγελματικού αθλητισμού. Ειδικά όμως στο ποδόσφαιρο... τρέχουν 22 μαντράχαλοι πάνω κάτω για μιάμιση ώρα με ελάχιστη συγκομιδή πόντων. Μου φαντάζει λίγο...μάταιο και ανούσιο. Ειδικά το μέγεθος του γηπέδου καθιστά οποιαδήποτε σχετικά ενδιαφέρουσα φάση, από τις ελάχιστες που εμβάλλονται στο πέρα δώθε, μη παρακολουθήσιμη, εκτός κι αν είναι "τυχερός" ο σκηνοθέτης ή μόνο μετά σε replay. Ναι, μπορεί να κανονίσω μια πιτσομπυροκατάσταση με φιλαράκια για κανά ματς της εθνικής, αλλά καθαρά για... σωβινιστικούς λόγους, θα προτιμούσα να βάζαμε καμιά ταινιούλα που έχει και νόημα, υπόθεση, δράση, πλοκή.

    Μπορεί να σας ακούγομαι...εξωγήινος, αλλά το μόνο που μπορώ να αντιληφθώ διαφορετικό σε κάθε ματς είναι τα χρώματα που φοράνε τα μπαρμπαδελάκια που φαίνονται από ψηλά.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ TopGunZ 12/06/2010 12:24:11

      Περιορίσου στους αγώνες της ομάδας της φωτογραφίας. Την προπονώ εγώ (στον ύπνο μου).

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ Strange Attractor 12/06/2010 12:33:55

        Χαχα, να σου πω την αλήθεια, ετοιμαζόμουνα να αναφερθώ σε κάτι παρεμφερές, απλά βαριέμαι να διαβάζω όλους τους ηλίθιους που αμέσως θα το ρίχνανε σε κοσμητικά επίθετα στυλ λιγούρης κλπ.

        Όπως και να το κάνουμε ρε παιδιά, μου είναι δύσκολο να φανταστώ πως κάποιος θα προτιμούσε να ασχοληθεί με τις μουτσούνες των ποδοσφαιριστών παρά με τα κάλλη των ως άνω κορασίδων.

        Υ.Γ. Αυτές οι μπαρμπαζέλες πως τις λεν με το "βζζζζζζζ" είναι χειρότερες κι από B-Movie με μέλισσες-δολοφόνους, έβαλα τώρα στη δουλειά το ματς και κοντεύω να ζαλιστώ από το υπόκωφο βουητό τους!

  2. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 12/06/2010 12:29:06

    Σε κάθε εποχή οι άνθρωποι έβρισκαν τρόπους να διασκεδάζουν.
    Ωραία ανάρτηση. Μπρόβο τράκτορα

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 13/06/2010 17:55:57

      Ευχαριστώ...

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2010 12:30:39

    Η μαγεία νιώθεται μόνο αν έχεις παίξει μπάλα στην αλάνα.
    Τα υπόλοιπα αργότερα γιατί:
    "Αρχίζει το ματς
    Παράταμε τώρα..."

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2010 12:35:57

      Ακριβώς επειδή έχω παίξει μπάλα στην αλάνα δεν μπορώ να καταλάβω τι το ενδιαφέρον έχει το να παρακολουθείς 22 αγνώστους να οργώνουν ένα αγροτεμάχιο με το τηλεκοντρόλ να ισσοροπεί πάνω στην μπάκα. Πριν κονομήσω την χονδροπάθεια στα γόνατα δεν έλεγα ποτέ όχι σε ένα 5χ5.

      • TopGunZ avatar
        TopGunZ @ TopGunZ 13/06/2010 10:42:54

        Σίγουρα έχει να κάνει με το πως αντιλαμβανόμαστε κάποια πράγματα. Εγώ πάντα στη ζωή μου προτιμούσα να είμαι συμμέτοχος και όχι παρατηρητής.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ TopGunZ 13/06/2010 10:48:43

        Μπορείς να είσαι και τα δύο. Το ένα δεν αναιρεί το άλλο!

  4. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 12/06/2010 12:47:35

    Ανήκω στην πλευρά των επικριτών.
    Οχι του ποδοσφαίρου ή άλλου αθλήματος όμως. Πως θα μπορούσα εξάλλου;

    Σαφώς και πρέπει να αθλούμεθα, οι νέοι αλλά και εμείς οι μεγαλύτεροι (λέμε τώρα), και ποδόσφαιρο να παίζουμε και ότι θέλει ο καθένας.

    Οι επικρίσεις μου επικεντρώνονται στο ότι η προβολή του ποδοσφαίρου, του μπάσκετ κλπ κλπ αθλημάτων από τα μέσα ενημέρωσης, με αγώνες μάλιστα στις οποίες συμμετέχουν ομάδες από επαγγελματίες αθλητές και τις οποίες ομάδες κατέχουν και διοικούν επιφανείς εκπρόσωποι της οικονομικής ολιγαρχίας, δεν έχουν σχέση ούτε με την άθληση του μέσου ανθρώπου ούτε με τίποτε άλλο από το οποίο μπορεί να ΩΦΕΛΗΘΕΙ μία κοινωνία σαν την δική μας.

    Οι μόνοι που ωφελούνται είναι οι εκατομυριούχοι επαγγελματίες αθλητές και οι πολυ-εκατομυριούχοι κάτοχοι των ομάδων. Και όχι φυσικά μόνο οικονομικά. Και φυσικά ωφελείται και το "σύστημα" που κρατάει "απασχολημένους" τους πολίτες, σαν την άνευ λόγου και ουσίας απογευματινή αποψίλωση στο στρατό, σε σταθερή καθημερινή, εβδομαδιαία κλπ βάση.

    Διότι αυτή η δυσανάλογη προβολή των "αθλητικών διοργανώσεων", και ο υπερβολικός τηλεοπτικός χρόνος που καταλαμβάνουν έχουν άλλους στόχους.

    Εχουμε φτάσει να θεωρούμε απόλυτα φυσιολογικό να υπάρχουν πολιτικές εφημερίδες, οικονομικές εφημερίδες και δίπλα αθλητικές εφημερίδες. Γιατί όχι εφημερίδες για το βιβλίο, το σκάκι, τα μαθηματικά κλπ κλπ. Δεν προβληματίζει κανέναν αυτό;

    Και εν πάσει περιπτώσει, αφού μας αρέσει ο ανταγωνισμός (ως λαός είμαστε αυτοί που από αρχαιοτάτων χρόνων διοργανώνουμε αγώνες για ψύλλου πήδημα), γιατί δεν βρίσκουμε κάτι πιο "πνευματικώτερο" για να ανταγωνιστούμε; Κάτι που να ωφελεί και το μυαλό;

    Αλλά αυτά είναι γνωστά και έχουν αναλυθεί στο παρελθόν από άλλους πιο αρμόδιους φυσικά από μένα.

    Εχθρός του ποδοσφαίρου; Οχι βέβαια.

    Θραξ Αναρμόδιος

    ΥΓ. Και μια συμβουλή προς τους νεώτερους, μια και άρχισαν να με παίρνουν πια τα χρόνια: Κρατήστε τα παιδιά σας μακριά από τον οπαδισμό των "ομάδων". Είναι η πύλη για κάθε οπαδισμό. Δώστε τους άλλα ινδάλματα και όχι ποδοσφαιριστές και μασκετμπολίστες. Υπάρχουν πολύ καλύτερες επιλογές. Και μακριά τα παιδιά από τον φανατισμό, έστω και τον ποδοσφαιρικό. Ο εθισμός στην χαρά της νίκης και της κυριαρχίας δια του ανταγωνισμού ξεμακραίνει τον άνθρωπο από αυτό που θα έπρεπε να είναι ο πρωταρχικός του στόχος: η συνεργασία με τους συνανθρώπους-συμπολίτες του.

    Δεν υπάρχει μόνο το "ή άρχεις ή άρχεσαι". (αυτό μας έφερε ως εδώ)
    Υπάρχει και το συνεργάζεσθαι.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Θραξ Αναρμόδιος 12/06/2010 13:26:08

      Έθιξες ένα από τα βασικά προβλήματα της σύγχρονης Ελλάδας: 10 πολιτικές και 45 αθλητικές εφημερίδες! Οι περισσότεροι νέοι διαβάζουν τις δεύτερες.Και μάλιστα ντάλα καλοκαίρι (όχι μόνο φέτος λόγω μουντιάλ) όταν δεν υπάρχουν καν αγώνες! Η κάθε παπάρα που εξαπολύει ο κάθε βλαξ γίνεται κεντρικό άρθρο (πχ: μεταγραφή Μέσι στην ΑΕΚ!!! ή ο ΠΑΟ συζητάει με τον Μπέκαμ, κλπ) Κι όλα αυτά οφείλονται εν μέρει στον οπαδισμό, που όπως ο κομματισμός είναι το καταφύγιο των ανεπαρκών. Και τα δυο μας κατάντησαν εδώ που φτάσαμε.
      Όμως το ποδόσφαιρο σαν άθλημα, είναι κάτι τελείως διαφορετικό από τον οπαδισμό. Όπως διαφορετική είναι η πολιτική από τον κομματισμό. Απόδειξη: Οι χούλιγκανς αλληλοσφάζονται ακόμη και σε αγώνες ... βόλευ. Οι δε κομματόσκυλοι, αμφιβάλλω πολύ αν γνωρίζουν τη διαφορά φερ ειπείν, μεταξύ σοσιαλδημοκρατίας και φιλελευθερισμού.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ Θραξ Αναρμόδιος 13/06/2010 10:48:42

      Νομίζω ότι δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με αμφότερους. Ειδικά φιλτατε Ελκυστή η αηδία με τις αθλητικές φυλλάδες είχε οδηγήσει την παρέα μου σε ένα εσωτερικό αστείο: Τον καιρό Π.Ζ. (Προ Ζαγορακη) στον ΠΑΟΚ οπότε από παντού ξεπετάγονταν ονόματα επενδυτών, είχε εκφράσει το όνειρό του συμφοιτητής μου να του έδινε λεφτά πλούσιος θείος εκ Παρισίων να αγοράσει την αγαπημένη του ομάδα. Η συμβουλή μας ήταν να μην το πολυλέει γιατί θα βλέπαμε καμιά μέρα τίτλο "Ελληνογαλλοπόντιος επενδυτής παίρνει τον ΠΑΟΚ!!!".

  5. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2010 12:58:12

    Όταν παρακολουθείς μια συμφωνική ορχήστρα γνωρίζεις τα μέλη της? Όχι βέβαια. Άν δεν είναι αξιόλογη φεύγεις.
    Το ίδιο συμβαίνει και με το ποδόσφαιρο σε αυτό το υψηλό επίπεδο. Αν ο αγώνας είναι μάπα αλλάζεις κανάλι.
    Δεν είναι απαραίτητο να προσλαμβάνουμε όλοι το ποδόσφαιρο με τον ίδιο τρόπο.

  6. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/06/2010 13:31:38

    Άσχετο: Ο Χαριστέας, και με ένα πόδι να μείνει, και 60 χρονώ να γίνει, Ο Ρεχάγκελ αυτόν θα βάζει... Πάει καλά;

  7. Σαος avatar
    Σαος 12/06/2010 13:35:42

    Αχχχχ αυτά τα βρεγμένα μπλουζάκια...

  8. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2010 13:36:12

    Ο Γιούρκας για ποιό λογο παίζει?

  9. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 12/06/2010 14:04:19

    Με γιουρούσια παίζουμε και χάνουμε με 2 γκολ από την πιο έυκολη ομάδα του ομίλου μας...

  10. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/06/2010 17:54:05

    Τον Ροδινό τον απήγαγαν οι Μάο Μάο. Προσπάθησε να βρει φτηνό τσάρτερ για Ν. Αφρική, και κατέληξε κάπου στη Ρουάντα ή στη Λιβερία, κανείς δεν ξέρει.

  11. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 12/06/2010 18:26:48

    Δε θίξατε την πραγματική μαγεία του Ελληνικού ποδοσφαίρου, που είναι οι περιγράφοντες τον αγώνα. Τα τελευταία χρόνια η μέση πόιότητά τους είναι μεταξύ αγραμματοσύνης και ανοησίας.
    Ο σπήκερ του αγώνα Κορέας - Ελλάδας αγνοώντας ότι τα αριθμητικά κλίνονται μας πληροφόρησε ότι αυτός ήταν ο 499 αγώνας της ομάδας μας και ο επόμενος ο 500!
    Ο αντίστοιχος στον επόμενο αγώνα μετά τον τραυματισμό του Νιγηριανού μας πληροφόρησε ότι αυτή είναι μια θετική εξέλιξη για την ομάδα μας!