#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
31/08/2010 12:04
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η μάχη της Άγκυρας


Και τώρα οι δυο τους. Ελλάδα-Τουρκία στο σημερινό μενού του Μουντομπάσκετ, για την πρωτιά στον τρίτο όμιλο.
Αγωνιστικά το ματς είναι αμφίρροπο, οι Τούρκοι ποντάρουν στην έδρα και στην καλή άμυνα τους. Ο Τούρκογλου δεν είναι σε καλή κατάσταση αλλά συνολικά η ομάδα της Τουρκίας είναι αξιόμαχη με πολλά ψηλά κορμιά. Το συγκρότημα του Μπόγκνταν Τάνιεβιτς διαθέτει αξιόλογη φροντ-λάιν, με την παρουσία των Ασίκ, Ερντέν, Σαβάς, Γκόνλουμ στο ρόστερ, στο οποίο υπάρχουν και παίκτες με αξιοσημείωτη θητεία στο ΝΒΑ (Τούρκογλου, Ιλιασόβα), που αναμένεται να πάρουν τις προσπάθειες στα κρίσιμα σημεία του αγώνα.
Και βέβαια υπάρχει και ο γνωστός μας από τη θητεία στον Πανιώνιο δαιμόνιος Αρσλάν.
Η «επίσημη αγαπημένη», (έτσι έχει επικρατήσει να τη λέμε, αν και μια γυναίκα που τη θυμάσαι 20 μέρες κάθε καλοκαίρι εγώ την ξέρω αλλιώς) θα έχει πλέον και την πολύ σημαντική βοήθεια των Αντώνη Φώτση και Σοφοκλή Σχορτσιανίτη οι οποίοι θα κάνουν το ντεμπούτο τους στην διοργάνωση, είναι ξεκούραστοι και θα πάρουν πολύ χρόνο συμμετοχής. Ουδέν κακόν, αμιγές καλού.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός, Γιόνας Καζλάουσκας, θα έχει όλους τους διεθνείς παίκτες στην διάθεσή του, καθώς η λοίμωξη αναπνευστικού που ταλαιπωρεί τον Στράτο Περπέρογλου δεν εμπνέει ανησυχία, ενώ και ο Γιάννης Μπουρούσης θα αγωνιστεί κανονικά, αφού χθες έκανε ατομικό πρόγραμμα, απλώς για να ξεκουραστεί.
Στον αντίποδα, οι Τούρκοι φιλοδοξούν -με «όπλο» την «καυτή» τους έδρα- να πάρουν... εκδίκηση για την ήττα στον προημιτελικό του Ευρωμπάσκετ της Πολωνίας (Κατοβίτσε), όπου ο Αρσλάν έστειλε το παιχνίδι στην παράταση με δίποντο, αστόχησε όμως στο τρίποντο στο τέλος της παράτασης και η Εθνική μας μπήκε στην τετράδα.
Το ματς θα κριθεί στις άμυνες, που αναμένονται σκληρές, στη φθορά συγκεκριμένων ψηλών εκατέρωθεν και στην ευστοχία στα τρίποντα. Λογικά  θα μείνουν μακρινά σουτ ελεύθερα, αφού οι άμυνες θα κλείνουν μέσα. Εκεί έχουμε πλεονέκτημα, έχουμε καλύτερους σουτέρ.

Στις 21:00 το ματς που δεν προσφέρεται για στοιχηματισμό, καθώς στο 1.80 που προσφέρεται η νίκη της Ελάδας είναι λίγο. Αντίθετα η νίκη των Γάλλων με πάνω από 10 πόντους επί του Καναδά δείχνει καλή περίπτωση.

Γαλλία-Καναδάς νίκη Γαλλίας με πάνω από 10 πόντους απόδοση 1.90

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. blue nile avatar
    blue nile 31/08/2010 12:49:39

    Είναι ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι.
    Είναι λογικό οι διαιτητές να σφυρίξουν υπές της γηπεδούχου ομάδας για να μπορέσει να συνεχίσει στις επόμενες φάσεις.
    Αγωνιστικά τώρα...
    Μέτρια πίεση στο κατέβασμα των κοντών τους, τουλάχιστον αρχικά.
    Σπανούλης και Διαμαντίδης καλύτερα να έχουν στο μυαλό τους το κόψιμο ή τη δυσκόλευση της πάσας παρά τη πίεση.
    Είναι το πιθανότερο να θέλουν οι Τούρκοι να κατεβάσουν τη μπάλα χαμηλά στους αποτελεσματικούς τους ψηλούς.
    Εκεί θα κριθεί περισσότερο το παιχνίδι, θα καταφέρουμε να βγάλουμε τις σωστές και αποτελεσματικές βοήθειες χωρίς να αφήσουμε την περιφέρεια ακάλυπτη?
    Τέλος καλές οι αναλύσεις και οι οδηγίες των προπονητών αλλά μην ξεχνάμε ότι η αξία του αντιπάλου αν είναι μεγαλύτερη της δικής σου δεν σου επιτρέπει να μετουσιώσεις τις επιθυμίες και τα πλάνα σου στο παρκέ.
    Την τελευταία φορά που συναντηθήκαμε φάνηκε ότι οι παίχτες μας παρά τις απουσίες τους ήταν μεγαλύτερης αξίας και προσωπικότητας των Τούρκων. Ή ήμασταν σε πολύ καλύτερη μέρα.
    Σήμερα καλούνται να ανταπεξέρθουν στην καυτή έδρα στη μάλλον αρνητική διαιτησία και στον ενδεχόμενο οίστρο των αντιπάλων.
    Προσωπικά πιστεύω ότι μπορούν να τα καταφέρουν και αισιοδοξώ σκεπτόμενος ότι τον ΄΄έχει΄΄ τον Τάνιεβιτς ο πρώην Σοβιετικός...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ blue nile 31/08/2010 13:01:39

      Είναι και άρρωστος ο Τάνιεβιτς. Ας ελπίσουμε ότι θα έχει plan B ο Γιόνας αν κάτι στραβώσει. Την έδρα δεν τη φοβάμαι. Εϊναι έμπειροι οι δικοί μας δεν θα επηρεαστούν

  2. thespieys avatar
    thespieys 31/08/2010 12:51:27

    Forza Ελλαδάρα!!!

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 31/08/2010 13:06:08

    Ας σημειωθεί ότι σαν χτές, 30 Αυγούστου, ο Ελληνικός Στρατός έδωσε την τελευταία μάχη της Μικρασιατικής Εκστρατείας στο Ντουμλούπιναρ, όπου και ηττήθηκε. Η Τουρκία γιορτάζει τη συγκεκριμένη ημερομηνία τη Μέρα της Νίκης.

    Επί του αθλητικού μέρους, που δεν πρέπει να συγχέεται με το ιστορικό, η ομάδα σήμερα πρέπει να δείξει χαρακτήρα και αυτοσυγκέντρωση. Η κόρακες μάλλον θα είναι με τους γηπεδούχους (όπως γίνεται συνήθως), οπότε δεν επιτρέπονται διαμαρτυρίες και τα τοιαύτα γιατί οι τεχνικές ποινές θα πέσουν σύννεφο. Η παράδοση είναι συντριπτικά υπέρ μας αλλά και στατιστικά είναι επικίνδυνο για να σπάσει.
    Μήπως έπρεπε να έβαζε ο Βασιλακόπουλος τον Ιωαννίδη προπονητή μόνο γι'αυτό το ματς? Ο Ξανθός δε χάνει από τους Τούρκους.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 31/08/2010 14:02:44

      Γιάννο μου θα άγχωνε τόσο την ομάδα που θα γινόταν μύλος

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 31/08/2010 14:15:29

        Το φοβερό σακάκι λες να το έχει ακόμα ή μήπως το δώρισε το European Hall of Fame?

        Πάντως στην ομάδα έχω μεγάλη εμπιστοσύνη (αν και μας βγάζει την πίστη μέχρι το τέλος). Ότι θέση και να πάρουμε στο τουρνουά, ο χαρακτήρας της ομάδας δεν αλλάζει. Ούτε θα χάσουν στην εκτίμηση μου. Θεωρώ ότι από το 2006 και μετά, η συνέχεια, η συνέπεια και τα αποτελέσματα που έχει πάρει, την κατατάσσουν μάλλον ως την καλύτερη ομάδα που είχαμε ποτέ στο μπάσκετ.

        Ο...Κομνηνός που βρίσκεται?

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 31/08/2010 14:17:57

        Το σακάκι τι να λέει τα καντήλια είναι όλα τα λεφτά. Ο αυτοκράτωρ μάλλον συνεχίζει τας διακοπάς του

  4. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 31/08/2010 13:14:30

    η τουρκική κατάληξη -ογλου σε όνομα σημαίνει γιος.
    Τούρκογλου, ο γιος του τούρκου, ή της τουρκίας.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ αλλενάκι 31/08/2010 14:04:16

      @ αλλενάκι, αξίζει να τον δεις τον Τούρκογλου. Δεν θυμίζει Τούρκο ούτε ως φυσιογνωμία, ούτε σαν χρώματα

      • αλλενάκι avatar
        αλλενάκι @ μικρός οδυσσέας 31/08/2010 21:30:37

        ως χρώματα δέρματος ίσως, αλλά ως φυσιογνωμία καραμόγγολο... μη σε μπερδεύει το γενάκι αλά Ντε Νίρο και Αλ Πατσίνο

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 01/09/2010 00:17:02

        Ναι μάλλον δίκιο έχεις(χαχαχαχα) Στο ΝΒΑ με τους πολλούς αφροαμερικάνους γράφει σαν Σουηδός...

  5. tsilivithras avatar
    tsilivithras 31/08/2010 13:42:52

    Kανέναν Πούλ-ογ-λου έχουν;;;
    Γιατί αν δεν έχουν θα πάρουν...

    ΑΙΝΤΕ ΡΕ ΕΛΛΑΔΑΡΑ!!!!

  6. Ολντ Τραφορντ avatar
    Ολντ Τραφορντ 31/08/2010 21:23:26

    Γιατί? Θυμίζει Τούρκο ο νέος αρχηγός της ΜΙΤ?
    Στις πολύ ευαίσθητες θέσεις ΠΑΝΤΑ εμπιστεύονταν Έλληνες...Στην καταγωγή.

    Δυστυχώς το Turkey to Win for +21 points ήταν πολύ δελεαστικό και το έριξα..προσωπικά δεν με έπεισε η πολυπολιτισμική σύνθεση της ομάδας, ούτε το σόου που στήθηκε για να έχουν να χαίρονται οι παπανδρέλληνες.
    Ας ελπίσω να βγω λάθος, το σκόρ είναι ήδη Ελλάς Τουρκία 17-22.
    Better luck next time.

    • Ολντ Τραφορντ avatar
      Ολντ Τραφορντ @ Ολντ Τραφορντ 31/08/2010 21:24:36

      15-22 σόρρυ.

      • Γιάννης avatar
        Γιάννης @ Ολντ Τραφορντ 31/08/2010 22:43:39

        Πολυεθνική σύνθεση; Τί εννοείς; Τον Σχορτσιανίτη και τον Καλάθη; Έλληνες δεν είναι; Και δηλαδή αν η ομάδα προχωρήσει και κερδίσει μετάλλιο δε θα χαρείς; Δεν σας καταλαβαίνω ώρες-ώρες...

      • Ολντ Τραφορντ avatar
        Ολντ Τραφορντ @ Ολντ Τραφορντ 31/08/2010 23:14:01

        31/08/2010 20:58:24 Turkey by 10-13 pts @ 6.50, €20.00 Single 20.00 130.00

        Νόστιμη η πίτσα... γιάμ γιάμ....

        Πάντα μ'άρεζαν τα sure win...

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Ολντ Τραφορντ 01/09/2010 00:22:01

        Ολντ ο Ιλιασόβα ήταν ο μόνος παίκτης χωρίς εθνική καταγωγη και από τις 2 ομάδες. Και ο καλύτερος...

  7. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 31/08/2010 23:18:32

    χάλια... τα εκατομμύρια και το πουλ μουρ σας μάραναν...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ αλλενάκι 01/09/2010 00:20:48

      Από πουλ μουρ πάμε καλά. Και πολύ αξύριστο μουρ σχεδόν όλοι

  8. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 31/08/2010 23:23:22

    Ψυχολογία της ήττας.
    Αν κατεβαίνεις στον αγώνα για να χάσεις...
    Αν στρατιώτη πας στη μάχη για να πεθάνεις...

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ αλλενάκι 01/09/2010 00:20:02

      Τη δεύτερη φορά θα πεθάνω καλύτερα, κάπως έτσι δεν το λέιε το άσμα.
      ¨Εχουμε και νεότερη μετά το ματς ανάρτηση κυρία...αλλενάκι

  9. anonymos avatar
    anonymos 01/09/2010 20:33:41

    Οσο δεν βουτάμε την γλώσσα στο μυαλό μας τόσο θα εκπλησόμεθα που χάνουμε. Η Τουρκία είναι μια χώρα 70 εκατ εμείς 10 1/7 αρα έχουνε 7 φορές περισσότερο πιθανότητα να βρούνε καλύτερους παίκτες, έχουν σύστημα, καλούς παίκτες στο ΝΒΑ, εμείς τι έχουμε, σας πείραξε το όνομα Τούρκογλου είναι σαν να λεγόταν Ελληνιάδης ή Σερβιτς όλα το ίδιο σημαίνουν. Και άν έχει πεταμένα μήλα τι σας πειράζει δεν είπαν ποτε΄ότι δεν κατάγονται από την κ. Ασια