#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
12/06/2010 15:23
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η κατάρα της μετριότητας

Μύκονος ερχόμαστε



Ανάκρουση ύμνου εθνικής Νοτίου Κορέας: παιδιά με το χέρι στην καρδιά, ένας να χαιρετάει στρατιωτικά, ψυχωμένοι.

Ανάκρουσης ύμνου εθνικής Ελλάδος: ύφος μπλαζέ, νεόπλουτο, βασιλιάδων στον μικρόκοσμο τους (με εξαίρεση 2-3).

Και επειδή στον αθλητισμό και τη ζωή νικά ο αποφασισμένος, 2-0, Μύκονος ερχόμαστε.

Με τις αλλαγές που έγιναν είχε ένα τέταρτο καλό η Εθνική στο Β΄ ημίχρονο. Ο Γιούρκας αποφάσισε να τρέξει λίγο για να δικαιολογήσει το ντους μετά, ο Γκέκας πρέπει να έχει πάθει αυχενικό με τόσες σέντρες, ο Χαριστέας είναι αξιοπρεπής για παλαίμαχος, ο Κατσουράνης δεν είναι ηγέτης, ο Τζόρβας δεν έχει τη στόφα του μεγάλου τερματοφύλακα.

Στις δηλώσεις περίσσεψαν οι δικαιολογίες για να αποδείξουν ότι η κατάρα  της μετριότητας είναι η πληγή μας.

Στοίχημα

Σερβία –Γκάνα 1 απόδοση 2,.10

Τριάδα: Αγγλία, Αργεντινή, Σερβία νικήτριες με απόδοση στο 4.20

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 12/06/2010 15:27:41

    εστω λίγη αξιοπρέπεια ρε παιδιά....με την Κορέα ? τι θα γίνει με Αργεντινή ? ? ? ?

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ DARK-BLUE 12/06/2010 15:50:27

      Ότι έγινε και το 1994.
      Μηδέν γκολ σε 4 αγώνες μουντιάλ μέχρι στιγμής η Ελλάδα.
      Η μόνη διαφορά στα 16 αυτά χρόνια είναι ότι αντί για σέντρες καμινάδες, ανακαλύψαμε τις ...γιόμες!

  2. anonymous avatar
    anonymous 12/06/2010 15:48:28

    Τι θέλετε δηλ; Έχουμε μια κοινωνία σε παράλυση μια κοινωνία ζαλισμένη, ευνουχισμένη κλπ. και θέλετε να πάει η εθνική και να πετάει; Μα κι αυτοί υπό κατάσταση παρακμής βρίσκονται.
    Να είστε ευχαριστημένοι αν βάλουν ένα γκολ και να κάνετε τούμπες στην ομόνοια αν πάρουν ένα παιχνίδι.

    • hot dog avatar
      hot dog @ anonymous 12/06/2010 16:02:52

      Τσάμπα το κάνουν; Εκτός κι αν τους πληρωσουν κι αυτούς με ομόλογα του Ελληνικού Δημοσίου (Trash). Αν ναι τότε καλά κάνουν & κοροϊδεύουν.

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 12/06/2010 15:54:43

    Μικρέ Οδυσσέα,

    Εύστοχη η παρατήρηση για τις αντιδράσεις κατά την ανάκρουση του Εθνικού Υμνου.

    Θέλω, αν μπορείς να μου εξηγήσεις τα εξής:
    1. Ο Σεϊταρίδης, πόσα παιχνίδια έπαιξε εφέτος για να ξεκινήσει βασικός;
    2. Ο Τοροσίδης, αφού είναι δεξιοπόδαρος, γιατί χρησιμοοιείται αριστερό μπάκ;
    3. Ο Χαριστέας, ποιά ακριβώς θέση έπαιζε και γιατί παίζει ακόμα;
    4. Εξήγησε τις αλλαγές.

    Το ποδόσφαιρο είναι ένα απρόβλεπτο παιχνίδι, αλλά αυτή η Εθνική είναι όντως ο ορισμός της μετριότητας.
    Μακάρι να κάνω λάθος.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Κώστας Ροδινός 12/06/2010 17:03:28

      1 Έχει πάρει τη φανέλα σπίτι
      2. Για να τον έχει στην εντεκάδα, λόγω του 1
      3. Ο κάθε προπονητής έχει ένα παίκτη τοτέμ. Ο Ρεχάγκελ έχει αυτόν
      4. Βάζει Πάτσα για να μαζέψει το κέντρο,Σαλπιγγίδη μπας και αποκτήσει ταχύτητα, Καπετάνο γιατί λυπήθηκε τον Χαριστέα

    • koreatis avatar
      koreatis @ Κώστας Ροδινός 13/06/2010 12:38:20

      Ροδινε,

      1. Για το γιουρκα συμφωνω. Επιλογες πολλες και διαφορες. Το απλουστερο, να εβαζε το βυντρα δεξια και τον κυριακο κεντρο.

      2. Ο τορο επρεπε να παιξει δεξι χαφ, τουλαχιστον στο Β΄ ημιχρονο. Ο χαριστεας δεν κανει για αυτη τη θεση.

      3. Ο πατσα σωστα μπηκε μπας και σωσει την ανυπαρξια του τζιολη

      4. Ο κατσουρανης επρεπε να φυγει και να βαλει τον πιτσιρικα. τουλαχιστον μαζι με τον καραγκουνη ισως και να κυκλοφορουσαν λιγο την μπαλλα απο κεντρο, και ισως ετσι αν τραβαγανε του κορεατες προς τα μεσα, με ελευθερα λιγο τα ακρα να γινοταν και καμια κατεβασια

      5. Κατεβασε στο μοναδικο παιχνιδι που μπορουσε να χτυπησει 4-5-1 ουσιαστικα. Με την ελπιδα να κατεβαινουν οι ακραιοι χαφ...οι οποιοι δεν κατεβηκαν ποτε.

      6. Επρεπε να γυρισει 4-4-2 καθαρο με φουνταριστο το χαριστεα μαζι με τον γκεκα. δεξια τορο. πατσα, νινη κεντρο και κυργιακο πισω (και για τα στημενα).

  4. man8os avatar
    man8os 12/06/2010 15:58:47

    Στο δευτερο μισο επρεπε να βαλλουμε ενα γκολ. Ημαστε ατυχοι μονο...

  5. kastroHEL avatar
    kastroHEL 12/06/2010 16:01:14

    Κλασσικη περιπτωση ελληνων...απο τον καναπε επαναστατες απο τον καναπε προπονητες και παιχταραδες!!!οταν πηραν το euro ολα καλα...και οταν χανουν(οπως και να χανουν) γιουχα...ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΔΥΝΟΥΜΕ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΜΗ!!!και μη ξεχνατε σε αυτον το προπονητη χρωσταμε πολλα!!!

    ΕΛΛΑΔΑΡΑ Σ ΑΓΑΠΩ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΑΝ ΠΑΣ ΘΑ Σ' ΑΚΟΥΛΟΘΩ

  6. hot dog avatar
    hot dog 12/06/2010 16:21:58

    Συμφωνώ μαζί σου στο θέμα της εμψύχωσης. Αλλά κι αυτοί που τα "έσκασαν" όμως για να βρεθούν στη Ν.Αφρική και να τους δουν περίμεναν μια σοβαρή προσπάθεια,έτσι δεν είναι; Η μπάλα δε δαγκώνει.

  7. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2010 16:22:22

    Δείξε μου τα χαφ σου να σου πω το ομάδα έχεις!
    (Παλιός νόμος του ποδοσφαίρου)

    Χωρίς διάθεση γκρίνιας...
    Τόσο μπορούν τα παιδιά, τόσο παίζουν
    Επειδή δεν μπορούμε να παίξουμε ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, διότι δεν έχουμε τους κατάλληλους παίχτες γι' αυτού του είδους το παιχνίδι,αν μείνουμε πίσω στο σκορ δεν μπορούμε να δημιουργήσουμε φάσεις. Ο μόνος τρόπος παιχνιδιού που μπορούμε να παίξουμε (και αυτό εφαρμόσαμε στον Πορτογαλία) είναι η πολύ σφιχτή άμυνα για να μη δεχτούμε γκολ και μπροστά να εκμεταλλευτούμε καμιά στημένη φάση.
    Ο Ρεχακλής όσα κι αν πρόσφερε στο ελληνικό ποδόσφαιρο (από πλευράς αποτελεσμάτων) έχει κανει και αυτός τον κύκλο του.
    Ακλόνητες δε έχουν παραμείνει μόνο οι εμμονές του.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2010 17:32:56

      Η άμυνα ξεχείλωσε από το πολύ σφίξιμο, Ο αντιαθλητικός ακόμη να φάει τα χθεσινά κέρδη;

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2010 17:40:46

      Όταν σφίγγεσαι πολύ ξέρεις το αποτέλεσμα!

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/06/2010 12:28:09

      Σωστός Γιάννη!

      1. Η μετριότητα δεν ξορκίζεται. Ξεπερνιέται μόνο με υπέρμετρο πάθος και λίγη τύχη. Προτεινόμενο σύστημα: η πειρατία, αλλά έχουμε προ πολλού ενταχθεί στο σύστημα ...

      2. Η απουσία ΚΕΝΤΡΟΥ δεν υποκαθίσταται με κανένα τρικ. Όταν ακούω ότι ο κατά τεκμήριο χειρότερος παίκτης (Τζιόλης) υπήρξε διακριθείς, δε χρειάζεται να έχω δει τον αγώνα για να ξέρω τί συνέβη.

      3. Όλοι οι προπονητές έχουν εμμονές και «αγαπημένους». Ο Ρεχάγκελ απλώς κρατάει τις πρώτες (δικαίωμά του) και νοσταλγεί τα φαντάσματα των δεύτερων: έτσι, αφού δεν έχει Δέλλα, εμπιστεύεται τον Γιούρκα κι αφού δεν έχει Φύσσα δεν έχει αριστερό μπακ.

      4. Πολλοί ξεχνούν ότι ο καλύτερος παίκτης του 2004 υπήρξε και ο εντός γηπέδου προπονητής της πιο κρίσιμης γραμμής της ομάδας – δηλαδή της άμυνας. Δυστυχώς ο Αντώνης δεν υπάρχει πια και οι τρεις σημερινοί δε διαθέτουν το πιο απαραίτητο προσόν κάθε τερματοφύλακα: το μυαλό!

      5. Ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας δεν έπαιξε η ομάδα σχεδόν ποτέ. Απλώς το αντιποδόσφαιρο προσαρμογής χρειάζεται παίκτες – κλειδιά τύπου Ζαγοράκη και καλού Κατσουράνη, που επίσης ετελεύτησαν.

      6. Οι διεθνείς έπαψαν προ πολλού να έχουν κίνητρο. Μετά από μια τυχαία, αλλά ηρωϊκή επιτυχία, κίνητρο δε μπορεί να είναι μια ισοπαλία με την Κορέα. Άρα ούτε απ΄αυτή την άποψη υπάρχει ελπίς. Τρεις ήττες με λιγότερα από δέκα γκολ παθητικό είναι το ταβάνι των φιλοδοξιών αλλά κινδυνεύει να ξεχαστεί, γιατί η ομάδα έχει ανορθολογικά κι αυθαίρετα ορισμένη «μεγαλύτερη ιδέα για τον εαυτό της».

      ΥΓ: Κι ας μη ξεχνάμε ότι τα ρεκόρ του Ρεχάγκελ στη Bundesliga έχουν να κάνουν με την «διάρκεια» κι όχι με την επιτυχία. Ο Όθωνας ως παίκτης και ως προπονητής στη Γερμανία τα «διαθέτει» αθροιστικά όλα: πάνω από 1000 συμμετοχές, περισσότερες νίκες (387), περισσότερες ισοπαλίες (205), περισσότερες ήττες (228), περισσότερα τέρματα υπέρ (1473) και περισσότερα τέρματα κατά (1142). Πρώτος ΠΑΝΤΟΥ!...

  8. hot dog avatar
    hot dog 12/06/2010 16:28:12

    Ξέχασα να προσθέσω & κάτι που σωστά παρέθεσε στο κείμενο ο Μ.Οδυσσέας: "Μύκονος ερχόμαστε". Καλοκαίρι είναι όλος ο κόσμος θέλει τις διακοπές του. Αυτοί οι παίκτες μετα απο ένα μήνα και κάτι θα ξεκινήσουν τις προπονήσεις ο καθένας στην ομάδα του & το καλοκαίρι είναι μικρό. Όσον αφορά τη παρατήρηση για τον εθνικό ύμνο, επειδή έχασα 2-3 λεπτά από την αρχή του αγώνα δεν είδα, οπότε δε μπορώ να εκφράσω τη γνώμη μου.

  9. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 12/06/2010 16:29:51

    Μην υποτιματε τον αντιπαλο.
    http://en.wikipedia.org/wiki/South_Korea
    Η Νοτιος Κορεα εχει 50 εκατομμυρια πληθυσμο και ειναι μια απο τις πιο ανεπτυγμενες χωρες του κοσμου.
    Ποδοσφαρικα εχει κατοχυρωσει την καλυτερη θεση στην Απω Ανατολη καθως στο μουντιαλ που διοργανωσε με την Ιαπωνια εφθασε στα ημιτελικα ενω οι Ιαπωνες αποκλειστηκαν απο τα προκριματικα.
    Ως εδω ηταν και μη περιμενουμε πολλα.Και οι τρεις αλλες ομαδες ειναι καλυτερες.

    • koreatis avatar
      koreatis @ ψυχραιμια 13/06/2010 12:39:44

      Η κορεα χθες ηταν μετριοτατη και παιζοταν ανετοτατα με λιγη σοβαροτητα και προσπαθεια.

  10. vassilis avatar
    vassilis 12/06/2010 16:35:09

    Ειναι σιγουρο οτι η ελληνικη ομαδα αδικηθηκε διοτι οι κορεατες δεν αντιληφθησαν τη συμμαχια της ομαδας μας με τα θεια μετα τον μεγαλοπρεπη αγιασμο και δεν τρομοκρατηθηκαν οπως περιμεναν οι απαρτιζοντες την ελληνικη ομαδα.Επισης ο ρασοφορος που εκανε τον αγιασμο δεν χρησιμοποιησε τα καταλληλα βοτανα με αποτελεσμα οι παικτες μας να σερνονται αντι να ειναι ντοπαρισμενοι και ασφαλως πρεπει να κανουμε μια εξεταστικη επιτροπη για να βρουμε τους ενοχους.

  11. kontin avatar
    kontin 12/06/2010 17:03:58

    Vassilis τα είπες όλα.
    Παίχτες σκασμένοι στα λεφτά που τιμούν την Ελληνική Μετριότητα του κολλητού, παιχτες καθιερωμένοι από τα ΜΜΕ που οι επιχειρηματίες χρηματοδοτούν για τα συμφέροντά τους και να καλύπτουν τη ΜΗ χρηματοδότηση των επιχείρήσεων τους (ΠΑΕ), Υπόδικοι και Κατάδικοι Μεγαλοπαράγοντες, Παράγκα, χάνοι οποδοί που είναι ανίκανοι να στηρίξουν το πάθος τους και βολεύονται με παραμύθια, όλη η σαπίλα στο μεγαλείο της και μιλάμε για Εθνική Ελλάδος, όντως αυτοί είμαστε.
    Αλήθεια είναι δυνατόν από το 2004 έως σήμερα να παίζουν σχεδόν οι ίδιοι;
    Τι διάολο αγέραστοι ειναι; Όχι κολλητοί.

    • lpap avatar
      lpap @ kontin 12/06/2010 19:28:22

      σωστός..
      εμένα μου τη σπάει το υφάκι τους!!

  12. thpr avatar
    thpr 12/06/2010 17:09:32

    Προπονηταραδες μου !!!
    Αμα σος βαψουνε τη μπαλα πρασινη θα την περάσετε για καρπουζι

  13. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 12/06/2010 17:21:46

    Αυχενικό ο Γκέκας. Δεν έχει καλό σήμα στη Μποτσουάνα και χάνεται ο Ροδινός;

  14. geoka avatar
    geoka 12/06/2010 17:22:03

    Με τα χαλια που εχουμε καλυτερα να παρουνε το αερολανο και να γυρισουν πισω,γιατι στους αλλους δυο αγωνες ουτε ο Χριστοφορακος δεν μας σωζει!!!

  15. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 12/06/2010 17:30:49

    Ένα γκολ και ένας βαθμός, αυτός είναι ο στόχος.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 12/06/2010 17:39:47

      Κοουτς Πολύτροπε!
      α)Πως γίνεται να μην παίζουν στο κέντρο της άμυνας οι Κυργιάκος, Παπασταθόπουλος.
      β)Υπάρχει παίκτης ονόματι Καπετάνος? (είναι ίδιος με αυτόν που είχαμε στην ΑΕΚ και λέγαμε ΑΜΑΝ!)?
      γ)Ο Γιούρκας δε νομίζεις ότι είναι για την εθνική παλαιμάχων (παρέα με το Ροδινό)?
      δ)Με την Αργεντινή πόσο όβερ βλέπεις?
      ε)Ο Σαμαράς δεν παίζει γιατί έχει πρόβλημα με την επικοινωνιακή του ομάδα?

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2010 17:52:20

        Μπορεί να μην έχουμε παικταράδες, αλλά έχουμε ομορφάντρες.
        Γκέκας και Σαλπιγγίδης= σύμβολα του σεξ.
        Σαν τον Λεπά κάπως...

      • Greco avatar
        Greco @ Γιάννης Φαίλτωρ 12/06/2010 17:55:18

        @@μησε τα strange attractor!
        και που να παιζε και ο μητρογλου...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 13/06/2010 14:38:58

        Αυτός κι αν δεν είναι ομορφάντρας. Σαν γότθικ τραβεστί τον έχω χαρακτηρίσει στο παρελθόν. Έχω εύκαιρη πάντα μια φωτογραφία του για να ταϊζω το παιδάκι μου.

  16. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 12/06/2010 17:45:22

    Υποτιμήθηκε σε junk και το ελληνικό ποδόσφαιρο.

    Γουστάρω ταε-κβο-ντο ποδόσφαιρο. Πολύ ξύλο! Χα-χαα-χα!

    (Με την Αργεντινή θα γίνει ...της Κορέας;)

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Professor Moriarty 12/06/2010 18:17:09

      Όχι, με την Αργεντινή θα γίνει... της Αργεντινής (τεσσάρα).

      Προφανώς, τη θέση της Νιγηρίας (τότε) πήρε η Κορέα (τώρα). Οπότε, τη θέση της Βουλγαρίας (τότε) θα πάρει η Νιγηρία (τώρα)... και να πώς φεύγουμε με ένα 0-10 ΚΑΙ από αυτό το Μουντιάλ.

  17. Greco avatar
    Greco 12/06/2010 17:48:15

    παιδια τι να μεριμενουμε οταν βγαινει ο γκεκας και λεει οτι παιξαμε καλα?
    οταν ο σαμαρας βαριοταν να κουνησει το κ@@ο του,μη χαλασει το μαλλι του?

    οταν η προπονηταρα μας,αν θυμαμαι καλα,μετα το ματς με τη σουηδια στο προηγουμενο euro (ναι που επισης ξεφτιλιστηκαμε)ειχε πει οτι αν παιζαμε πιο επιθετικα θα χαναμε 8-0 στο ημιχρονο?--σε τοσο υποληψη εχει τους παιχτες του,αλλα και τη χωρα μας,που μιση κουβεντα δεν εχει μαθει τοσα χρονια--

    πολυ σωστη η παρατηρηση του μικρου οδυσσεα,για τους εθνικους υμνους.
    Ακριβως, η μετριοτητα τους προερχεται οχι τοσο απο το μετριο ταλεντο τους,αλλα κυριως απο την απουσια ψυχης και αυτοπεποιθησης(και ειναι, πολυ σωστα ,το συμπτωμα της νεοελληνικης μετριοτητας)

  18. Ελληνας avatar
    Ελληνας 12/06/2010 17:51:40

    ...είναι γεγονός ότι με αυτόν τον άνθρωπο(Ρεχάγκελ) κάναμε την υπέρβαση 6 χρόνια πριν. Τότε κανείς μας δεν το πίστευε, νομίζαμε ότι κάθε παιχνίδι ήταν και το τελευταίο, αλλά τα καταφέραμε. Βέβαια αν σκεφτούμε με ηρεμία, θα αντιληφθούμε ότι συνωμότησε το σύμπαν για να τα καταφέρουμε. Ευχαριστούμε τον γερμανό γι' αυτό που μας χάρισε τότε. Θα πρέπει να αντιληφθούμε όλοι ότι κάποια στιγμή όλα κάνουν τον κύκλο τους. Πάρτε για παράδειγμα τους πολιτικούς, σήμερα τους φτήνουμε όλοι και αύριο μπορεί θα το παίζουμε κλακαδόροι των πολιτικών συγκεντρώσεων. Γεγονός είναι ότι έπρεπε ο Ρεχάγκελ να καταλάβει ότι η ομάδα ήθελε ανανέωση, οι παίκτες δεν παραμένουν ίδιοι, ότι γερνάνε ή προκύπτου νέοι καλύτεροι, που πρέπει να έχουν την ευκαιρία τους. Ο Σειταρίδης τί ευκαιρία περίμενε όταν στην ίδια του την ομάδα (ΠΑΟ) δεν τον εμπιστεύεται ο προπονητής του. Τον Καπετάνο και τον Σαλπιγγίδη τους έριξε στο παιχνίδι για να τους κάψει ή για να αλλάξουν το ματς όταν το Σαλπιγγίδη τον χρησιμοποιεί ελάχιστα και τον Καπετάνο καθόλου. Εκείνος ο Σαμαράς (ωραίο παιδί δεν λεω και με ωραίο μαλλί) αλλά τα κορδόνια του πρέπει να του τα δένουν άλλοι, γιατί μου φαίνεται ο άνθρωπος ότι είναι άκαμπτος, δεν σκύβει ποτέ. Επιτέλους όχι άλλο Χαριστέα (από το όχι άλλο κάρβουνο). Ο Τζιόλης από ποιο ανέκδοτο βγήκε? Το Καραγκούνη γιατί τον άλλαξε? Μάλλον δεν προσέφερε το κάτι παραπάνω που το πήρε από τον Βύντρα και τον Κατσουράνη.
    Κρίμα γιατί η Εθνική ομάδα είναι ένα γλυκό παραμύθι για όλους τους Έλληνες που δυστυχώς σήμερα μας άφησε μια πικρή γεύση.

  19. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 12/06/2010 17:56:51

    Ο μισθός του Ρεχάγγελου περικόπηκε; Καθαρίζει πάνω από 1 εκατομ. το χρόνο. Δεν είναι προκλητικά πολλά γι αυτό το junk football που είδαμε;;;

    Αλήθεια, οι Γερμανοί πόσο πληρώνουν τον ομοσπονδιακό τους προπονητή;

  20. Βρασίδας avatar
    Βρασίδας 12/06/2010 18:00:13

    Εντυπωσιάζομαι που μνημονεύετε και προτιμάτε τις κωλοαμερικανιές με το χέρι στην καρδιά ή στο φρύδι κατά την ανάκρουση του εθνικού ύμνου!
    Ποιός σας το δίδαξε ρε λεβέντες;
    Εγώ την προσοχή έχω διδαχθεί στην ανάκρουση του εθνικού ύμνου και το χαιρετισμό της σημαίας εφ όσον υπάρχει πηλίκιο.
    Χαιρετισμούς στην πατρίδα σας τη Μινεσσότα.

    • Greco avatar
      Greco @ Βρασίδας 12/06/2010 18:05:13

      δε στα διδαξαν καλα ρε βρασιδα(κ ποιος να στα διδαξει δλδ)
      δες να μαθαινεις
      http://upload.wikimedia.org/wikipedia/el/8/8c/%CE%A3%CE%BF%CE%BB%CF%89%CE%BC%CF%8C%CF%82_4.jpg

      χαιρετισμους στη πατριδα σου τα τυρρανα

      • Β.Κ.Σ. avatar
        Β.Κ.Σ. @ Greco 12/06/2010 18:27:57

        Γκρεκο, θες να κάνουμε κουβέντα για τον Σολωμό και το νεοελληνικό διαφωτισμό;
        Εγώ προτιμώ να κάνουμε για τον μπούτσο του γιού της καλογρηάς γιατί αυτός μ΄ απελευθέρωσε!!

      • Βρασίδας avatar
        Βρασίδας @ Greco 12/06/2010 18:34:20

        Μεγάλε είσαι εντελώς εκτός θέματος. Μήπως συστήνεις και το προφυλακτικό στο δάκτυλο, όπως στη φωτο, για καλλίτερα αποτελέσματα;

    • Β.Κ.Σ. avatar
      Β.Κ.Σ. @ Βρασίδας 12/06/2010 18:26:02

      γειά σου Βρασίδα!
      έτσι ακριβώς, κωλοαμερικανιές. σαν το κατάπτυστο προεκλογικό διαφημιστικό του πασοκ που διπλώναν την σημαία μινεσότικα, τρίγωνο, και δεν βγήκε κανένας να τους κράξει!

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Β.Κ.Σ. 12/06/2010 19:25:01

        Καλά στα λένε, γι'αυτό ζορίζεσαι και βρίζεις. Το χέρι στην καρδιά είναι εντελώς αμερικανική χειρονομία και δεν έχουμε κανέναν λόγο να την μαϊμουδίζουμε όπως είχαν κάνει οι διεθνείς στο Μουντιάλ του... '94! (Ναι, τότε με τις δύο τεσσάρες...)

      • Greco avatar
        Greco @ Β.Κ.Σ. 12/06/2010 19:35:15

        εχεις δικαιο εβρισα πολυ ε?Κοιτα πανω κατι ωραιες εκφρασεις τους

        και λιγα ακουνε,μπας και συνελθουν.Τι σχεση εχει αυτη η κινηση με αυτο που εννοει το αρθρο.Το μυαλο για αυτο το χουμε

        αλλα ο καθε μ@@ας ο,τι θυμαται χαιρεται

    • theagpar avatar
      theagpar @ Βρασίδας 13/06/2010 11:40:38

      Πεσ'τα ρε Βρασιδα!

  21. BlueSky avatar
    BlueSky 12/06/2010 18:10:43

    Το σχολιό μου για την Εθνική:
    1. Απαράδεκτος ο κόουτς που ξεκίνησε με τον Τζόρβα(έβαλε δόντι ο πιλάβιος), τι περιμένεις όταν και για να παίξεις ποδόσφαιρό στην Ελλάδα πρέπει να βάλεις μέσο;; Ο καλύτερος τερματοφύλακας της σειζόν ήταν ο Χαλκίας με 14 γκολ παθητικό.
    2. Απαράδεκτος ο Χαριστέας-προσφορά μηδέν(βύσμα του κόουτς).
    3. Απαράδεκτος ο Σειταρίδης, που δεν έπαιξε μπάλλα όλη τη χρονιά και τώρα κλήθηκε να σώσει την εθνική.
    4. Τραυματίας ο Γκέκας, παρόλα αυτά τον ξεκίνησε, έπρεπε να ξεκινήσει ο Σάλπι ο πιο φορμαρισμένος έλληνας παίκτης.
    5. Απαράδεκτη η αλλαγή του πατσατζόγλου, βγάζεις το μοναδικό οργανωτή που έχεις στο γήπεδο, αυτόν που μπορεί να κάνει σουτ και να κρατήσει το κέντρο(Καραγκούνης) και μου βάζεις τον αμφίβολο πατσατζόγλου.
    6. Απαράδεκτη η επιθετική ανάπτυξη, μόνο λόμπες και μακρυνές μπαλιές και καμιά πάσα στις πτέρυγες και ειδικότερα στον άξονα.
    7. Κακός ο Τζόρβας, θεωρώ το 1ο γκολ είναι δική του ευθύνη(ο Χαλκιάς θα έκανε έξοδο).
    8. Κακός ο καπετάνος, λίγος!
    9. Διασώθηκαν: Σάλπι όσο έπαιξε(έδωσε κυκλοφορία και αν υπήρχε ο καραγκούνης θα πετυχαίναμε σίγουρα τέρμα),Ο Τοροσίδης(καλός), ο Αβραάμ, ο Γκέκας όσο μπόρεσε να τρέξει.
    Το ματς χάθηκε από το 7ο λεπτό και το έχασε ο Ρεχάγκελ.....κρίμα!

  22. BlueSky avatar
    BlueSky 12/06/2010 18:12:44

    Ξέχασα τον ποδοσφαιριστή Γ.Σαμαρά και κρίμα για το όνομα που κουβαλά: Απαράδεκτοοοοοοοοοοςςςςςςςςςςςς!!

  23. AGIOS avatar
    AGIOS 12/06/2010 18:54:50

    na paradosoyn ta ethnosima

  24. Greco avatar
    Greco 12/06/2010 19:00:15

    τελικα αυτος ο τοπος εκτος απο συνειδητους δωσιλογους,εχει και μαζικη παραγωγη στοκων

    βρε ηλιθιε(α),τον αμερικανικο τροπο χαιρετισμου θελει να δειξει το αρθρο ή τη διαφορα στη ψυχη μεταξυ κορεατων-ελληνων?

    αιντε στα χωρια σας να φυτεψετε κανα ραπανακι

  25. nektar avatar
    nektar 12/06/2010 19:15:50

    Ενα συνοθύλευμα ποδοσφαιριστών (ο Θεός να τους κάνει),Χαριστέας(20 χρόνια επαγγελματίας και ακόμα να μάθει να ελέγχει το κοντρόλ της μπάλας,σέντερ-φορ με 1 γκόλ κάθε αγωνιστική περίοδο,Κατσουράνης(αρχηγός με αντίληψη,και χάρη σας κάνω που υπάρχω στο γήπεδο),Σειταρίδης(το αντίδοτο στην απάνθρωπη πολιτική της FIFA που εξαναγκάζει ποδοσφαιριστές σε 70 παιχνίδια την αγωνιστική περίοδο,πλέον με μία συμμετοχή κερδίζεις φανέλα βασικού),Καραγκούνης(η προσωποποίηση της ελληνικής ποδοσφαιρικής μας παραγοντο-προεδρικο-διατητικο-οπαδικης-δημοσιογραφικης- καφριλας μας,πεσε -κλαψε -κλεψε- ολο και κατι θα κερδισεις),Οττο(ενα μήνα σχεδόν προετοιμασίας και να έχεις καταφέρει οι ποδοσφαιριστές σου να μην μπορούν να αλλάξουν 2,οχι 3,2 έρημες πάσες στα δυο μέτρα ,και το αγωνιστικό σου σύστημα να εξαρτιέται απο την επιτυχία που θα εχουν οι κατα σωρυδων γιόμες προς την αντίπαλη περιοχή,αποτελεί αντικείμενο προπονητικής καινοτομίας με μια γλυκιά deja-vu αίσθηση απο αγγλικό ποδόσφαιρο της δεκαετίας του 60).Σας ευχαριστούμε για την προσπάθεια και το πάθος που δείξατε, συμμεριζόμενοι οτι σχεδόν ολη η Ελλάδα περίμενε απο εσάς, μια αξιοπρεπή εμφάνιση ,ως ένδειξη αγωνιστικής διάθεσης.Ελπίζουμε στό επόμενο μάτς νά μάς κάνετε νά χαμογελάσουμε λίγο.

  26. GSV avatar
    GSV 12/06/2010 20:30:13

    Η διαφθορα και η ανιοξρατεια εχει πληξει και το ποδοσφαιρο στην Ελλαδα. Με ποια κριτηρια επιλεγονται οι παικτες?

    Ο Τζιολης εχει να παιξει ποδοσφαιρο ενα χρονο. Δεν υπολογιζετω απο τον παναθηναικο.

    Ο Σειταριδης τα ιδια. Μονιμως τραυματιας.

    Ο Πατσατζογλου αγνοηται η τυχη του χρονια τωρα.

    Ο Χαριστεας ετριβε τον παγκο στην Νυνεμβεργη και δεν υπολογιζετω απο τον προπονητη. Αλλα ας οψεται που ειναι το παραπαιδι του Ρεχαγκελ.

    Πραγματικα ειναι αδικια αυτο το πραγμα και πρεπει να το καταγγειλουμε.

    Τοσα μετρα μας επεβαλε η Τροικα για την εξυγιανση του Δημοσιου Βιου της χωρας.

    Δεν μας επεβαλαν και μια ενδεκαδα της προκοπης?

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ GSV 12/06/2010 20:35:06

      Δεν είναι οι ξένοι η λύση. Κι αυτοί γίνονται σαν κι εμάς. Αντί να μας αλλάξει ο Ότο, τον αλλάξαμε εμείς. Η τρόικα εφαρμόζει αυτά που λέει το μάνιουάλ της. Δεν ξέρουν πώς να μας κάνουν να αλλάξουμε ως λαός προς το καλύτερο.

      Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το κάνουμε μόνοι μας και θέλει πολλή συλλογική προσπάθεια.

  27. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 12/06/2010 20:37:05

    Βασικά πρέπει να παίζεις ή σε ομάδα της Αθήνας ή έξω, για να κληθείς. Από κει και πέρα, ο Ρεχάγκελ ή είναι απατεώνας, ή τρομερά ανασφαλής, ή απλά είναι ο ατζέντης κάποιων ποδοσφαιριστών με τους οποίους μοιράζεται τα έσοδα από εμφανίσεις, μεταγραφές κλπ. Αλλιώς δεν εξηγείται η εμμονή του αυτή. Αν δήλωνε ο Ζαγοράκης διαθέσιμος, είμαι σίγουρος πως θα τον έβαζε δανεικό.
    Η Αργεντινή θα μας ρίξει 4. Οόυ γές!

    • Επώνυμος avatar
      Επώνυμος @ Strange Attractor 12/06/2010 20:39:46

      Όου γες. Και λίγα λες...

  28. ampalos avatar
    ampalos 12/06/2010 21:23:29

    τα τελευταία 20 χρόνια, έχει δει κανείς καμιά Εθνική σε μουντιάλ με 11 δεξιοπόδαρους ;;; Και πριν αρχίσετε να με κράξετε ορισμένοι δηλώνω "ampalos" εξ αρχής.

  29. Φυγόκεντρος avatar
    Φυγόκεντρος 12/06/2010 21:26:47

    Το πρόβλημα ήταν ότι τα 3-4 πλαστικά μπουκαλάκια που άνοιξε ο Ότο δεν περιείχαν νερό, αλλά ...τεκίλα!

    Και, καθώς έπινε και σε γρήγορο ρυθμό, πολύ σύντομα νόμιζε ότι έβλεπε τον Χαριστέα να κινείται, τον Σαμαρά να τρέχει προς το τέρμα, κι όχι αντίθετα και έτσι έγειρε ήσυχος για τον μισάωρο υπνάκο του.

    Αλλά, κι αυτός λίγο ωφέλησε: μόλις ξύπνησε μπέρδεψε τον Πατσατζόγλου με τον Νίνη και τον έβαλε στη θέση του Καραγκούνη που τον πέρασε για νοτιοκορεάτη πράκτορα.

    Αχχχ καταραμένο αλκοόλ.

  30. GSV avatar
    GSV 12/06/2010 21:38:11

    Συμφωνα με νεοτερες πληροφοριες δεν επινε τεκιλα αλλα ουζο. Γιατι ειναι ο οτος ο ελληνας

  31. Akis avatar
    Akis 12/06/2010 22:20:26

    Να επιστρέψουν Ελλάδα πάραυτα και να τους απαγορευτεί η έξοδος από τη χώρα!

  32. ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ 12/06/2010 22:24:40

    Βασίλη,καλά τα λές για τον...αγιασμό,αλλά το θέμα δεν είναι αν εξ αυτού τρόμαξαν οι Κορεάτες.Το αποτέλεσμα δείχνει ότι όπου παπάς και αγιασμός
    από κοντά και γρουσουζιά.Αρε πως σε καταντήσανε υπερήφανε Έλληνα να σκύβεις
    και να προσκυνάς το παπαδαριό που είναι η κύρια αιτία της καταστροφής σου.

    • TopGunZ avatar
      TopGunZ @ ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ 13/06/2010 09:38:55

      Άιντε αρχίσαμε. Τώρα μας φταίει...το παπαδαριό. Την άλλη φορά να κάνουνε ανθρωποθυσία στον γοργοπόδαρο Ερμή και τον χρυσοκόμη Απόλλωνα...

  33. ΑΙΧΜΗΡΟΣ avatar
    ΑΙΧΜΗΡΟΣ 12/06/2010 23:40:10

    ΕΝΑΝ ΠΑΙΧΤΗ ΜΕ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ
    ΚΑΙ ΛΕΓΕΤΕ ΣΩΤΗΡΗΣ ΝΙΝΗΣ
    ΚΑΙ Ο ΡΕΧΑΓΚΕΛ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΒΑΛΕ ΟΥΤΕ ΛΕΠΤΟ!!!!

  34. ΡΑΙΣ avatar
    ΡΑΙΣ 12/06/2010 23:52:29

    http://www.youtube.com/watch?v=8R0LzxqbYtE&playnext_from=TL&videos=zsuapo7w20k

    και παλι ΕΠΙΚΑΙΡΟ

  35. TopGunZ avatar
    TopGunZ 13/06/2010 09:44:16

    Ρε παιδιά, το μουντιάλ περιμένετε για να συνειδητοποιήσετε τη σαπίλα του Ελληνικού ποδοσφαίρου? Ακόμα και εγώ, ο υπέρτατος άμπαλος το έχω πάρει πρέφα εδώ και καιρό: παρατάνε σπουδές, χωράφια και τέχνες σωρηδόν τα παιδάκια σε επαρχίες και πόλεις για να παίξουν "μπάλα", ώστε αυτός που έχει τον καλύτερο μάνατζερ (βλέπε λαδωτήρι) να πάει σε "μεγάλη" ομάδα, ώστε να παίρνει ένα ελάχιστο ποσοστό από αυτά που παίρνει ο κάθε τριτοκοσμικός προς συνταξιοδότηση και για τον οποίο τρελαίνονται όλοι οι χάνοι-οπαδοί. Τι ανθρώπινο δυναμικό περιμένετε να αναπτύξει αυτή η χώρα σε αυτό το θέμα?

  36. Γιάννης avatar
    Γιάννης 13/06/2010 15:12:57

    Ο Τζόρβας δεν έχει ευθύνη για τα γκολ και έκανε 2 αποκρούσεις και δεν χάσαμε με σκορ ξεφτίλα/ο Βύντρα κάνει λάθη εύκολα/ Τοροσίδης καλός/Σαλπιγγίδης, Γκέκας, καλοί, Σεϊταρίδης με δεδομένο ότι δεν παίζει βασικός ήταν καλός/ Σαμαράς αδιαφορος κωλοπαιδαράς/ το άσχημο είναι ότι δεν μπορούμε να πάρουμε την μπάλα από την οεριοχή μας και να την πάμε με ομαδικό παιχνίδι στην αντίπαλη περιοχή, μόνο γιόμες....

  37. Σταύρος avatar
    Σταύρος 14/06/2010 10:22:05

    Οδυσσέα, ξαναδώσε παιχνίδια για το στοίχημα!!! Θα παίζουμε τα αντίθετα μπας και πιάσουμε τίποτε!!!

  38. ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ 14/06/2010 12:20:28

    TopGunZ ,Διάβασε και λίγο ιστορία και άσε τις εξυπνάδες για ..γοργοπόδαρους
    Ερμήδες .Μάθε ποιός μας κατάντησε επαίτες και γλύφτες των Ευρω..παίων και
    μην τα θεωρείς όλα ότι είναι γιά πλάκα .Το παπαδαριό που υπερασπίζεσαι είναι πραγματι η κύρια αιτία της κατάντιας αυτής της χώρας.Μάθε φίλε,για τον διαχρονικό προδοτικό κατά του Ελληνισμού ,ρόλο του παπαδαριού που σε αγαστή
    συνεργασία με τους Ανθέλληνες Βυζαντινούς,κατέστρεψαν τον Ελληνικό πολιτισμό και τότε θα μάθεις να εκφράζεσαι με περισσότερη γνώση για...ανθρωποθυσίες και σκοταδοπαπαδίστικα κουρουφέξαλα.Είναι ειλικρινά κρίμα να υπάρχουν το 2010 νέοι ανθρωποι και να υπερασπίζονται τον Μεσαίωνα.

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ 14/06/2010 12:24:10

      Ρίξε και μια σπονδή!

    • GSV avatar
      GSV @ ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ 14/06/2010 12:31:07

      Η ακαδημια αθηνων που διδασκοταν η νεοπλατωνικη φιλοσοφια εκλεισε μετα απο 900 χρονια λειτουργιας απο τον Ιουστινιανο. Το 529 μ.Χ.

      το μουσειο της Αλεξανδριας οπου φυλλασοταν ενας τεραστιος ογκος αρχαιων επιστημονικων συγραμματων καταστραφηκε απο φανατικους χριστιανους.

      Η Υπατια, νεοπλατωνικη φιλοσοφος αστρονομος και μαθηματικος δολοφονηθηκε απο φανατικους χριστιανους το 415 μ.Χ. διοτι θεωρηθηκε επικινδυνη για την εξαπλωση του Χριστιανισμου. Ηθικος αυτουργος φερεται ο επισκοπος Αλεξανδριας, Κυριλλος.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ GSV 14/06/2010 12:36:56

        Για τους νεοπλατωνικούς (που καμιά σχέση δεν είχαν με τις ιδέες του Πλάτωνα και είχαν καταντήσει μαγαζάκι ανατολικών θρησκειών) κάνε γκουγκλ: Το τέλος της αρχαιότητας και η αποδημία των φιλοσόφων.

        Εκεί να διαβάσεις τί συνέβη (από πηγές ιστορικές, καί της εποχής καί μεταγενέστερες, όχι από Δαυλούς και Νίτρο) και μετά να μιλάς. Πώς πήγαν στον... Πέρση (ναί, αυτόν τον ανατολίτη) αλλά μετά δεν τους άρεσε και γύρισαν στην Αθήνα οι λεβέντες. Άντε γιατί πολύ φόρα έχετε πάρει άσχετοι!

      • GSV avatar
        GSV @ GSV 14/06/2010 13:04:35

        Φιλε μου ΚΜ με κατηγορεις ως ασχετο χωρις καν να ξερεις ποιος ειμαι και ποια ειναι η ιδιοτητα μου. Και δεν πιστευω οτι αυτο ταιριαζει στα πλαισια ενο πολιτισμενου διαλογου.

        Προφανως και αρκετοι ελληνες ειχαν συνανστροφες με Πεσρες κατα την αρχαιοτητα σε μια εποχη που θεωρουντω εχθροι. Προφανως αγνοεις οτι ο πρωτος που εγκατασταθηκε στην αυλη των Περσων ηταν ο Δημαρατος 15ος βασιλεας της Σπαρτης απο τον οικο των Ευριποντιδων που κυβερνησε το 510 μεχρι το 491 π.Χ. τη Σπαρτη. Μετα την ριξη του με τον Κλεοεμενη συμβασιλεα της Σπαρτης απο τον οικο των Αγαιαδων (πιστευω γνωριζεις οτι η Σπαρτη διεθετε παντα δυο Βασιλεις απο διαφοτερικους οικους) ο Δημαρατος αποχωρησε απο τη Σπαρτη και ταξιδεψε στην Ασια οπου φιλοξενηθηκε απο τον Περση Βασιλεα Δαρειο Α'. Οπου μετεπειτα βοηθησε τον υιο του Ξερξη Α΄ως συμβουλος στην εκστρατεια του κατα της Ελλαδας. Αναφερεται απο τον Ηροδοτο αυτο (ελπιζω να ξερεις ποιος ειναι ο Ηροδοτος)

        Για τις υπηρεσιες του αυτες παραχωρηθηκε απο του περσες η Περγαμος, η Τευθρανια και η Αλισαρνα οι οποιες κυβερνηθηκαν απο τους απογονους του. Το αναφερει ο Ξενοφωντας αυτο (ελπιζω να ξερεις ποιος ηταν ο Ξενοφων). Πολεις που ευδοκιμησε το ελληνικο στοιχειο.

        Οσο αναφορα τον Περση που ανεφερες, ειναι ο μυθικος γεναρχης των Περσων απο οπου οφειλουν το ονομα τους και προφανως θα γνωριζεις απο την ελληνικη μυθολογια γιατι θεωρω δεδομενο οτι εχεις μελετησει τον Απολλοδωρο οτι ο Περσης ηταν υιος του Περσεα και της ανδρομεδας. Οπου ο Περσεας βασιλευς του Αργους και ιδρυτης των Μυκηνων.Αυτο ειμαι σιγουρος οτι το γνωριζεις.

        τωρα πως γινεται νεοπλατωνικοι φιλοσοφοι (δηλαδη νεωτεροι του πλατωνα οπου εζησε το 427-347 π.Χ) να πηγαν στην αυλη του Περση που ειναι μυθολογικο προσωπο και εαν υπηρξε θα υπηρξε πριν το 1000 π.Χ αυτο ειναι ενα ερωτημα οπου μονο η μεταφυσικη μπορει να απαντησει ισως και εσυ.

        Εκτος εαν εννοεις ως Περση τον Ιακωβο τον Περση οπου εζησε στα τελη του 4 μ.Χ. αιωνα στη πολη Βηθλαβα και ηταν στενος φιλος του Περση βασιλεα Ισδιγερδη. Απο οσο γνωριζω αυτος ο Περσης τιμαται απο την εκκλησια ως αγιος στις 27 Νοεμβριου.

        Δεν ανεχομαι να με προσβαλλει καποιος που δεν με ξερει δεν γνωριζει την ιδιοτητα μου και να με κατηγορει οτι διαβαζω ιστορια απο περιοδικα αμφιβολου προελευσεως.

        Την ασχετοσυνη λοιπον που μου εστειλες στην στελνω πισω!

  39. ΚΜ avatar
    ΚΜ 14/06/2010 13:17:12

    Δεν είμαι φίλος σου γιατί είστε σκουλήκια στο σώμα του έθνους μας. Φταίνε οι παπάδες που σε λευτέρωσαν από τον Τούρκο, για να τους βρίζεις.

    Δεν έκανες καν τον κόπο να κοιτάξεις το άρθρο (δυστυχώς δεν χωράει το λινκ) αλλιώς θα έβλεπες ποιός ήταν ο Πέρσης στον οποίο αναφέρομαι (Χοσρόης). Καλός κύριος μόνο που είχαμε πόλεμο εκείνο τον καιρό μαζί του!

    • GSV avatar
      GSV @ ΚΜ 14/06/2010 13:35:12

      Τιτλους του τυπου σκουληκια αγαπητε ΚΜ κρατα τους για τον εαυτο σου.

      Οσο αναφορα αναμεσα σε εμενα και σε εσενα το ποιος θεωρηται καλυτερος χριστιανος με τις απαντησεις σου μου εδωσες να καταλαβω οτι εγω ειμαι.

      Η χριστιανικη φιλοσοφια (γιατι φιλοσοφια ειναι, σταση ζωης για να το καταλαβεις) στηριζεται στην αγαπη και το σεβασμο στο συνανθρωπο σου. Με τιτλους του τυπου σκουληκια που εξαπολυεις δεν νομιζω οτι εστερνιζεσαι στη πραξη τον χριστιανισμο.

      Δειξε μου σε πιο σημειο του Αρθρου μου εβρισα ιερωμενο. Εκτος και αν δεν ξερεις να διαβαζεις. Εαν θεωρεις τον Ιουστινιανο Ιερωμενο τοτε πρεπει να επαναξετασεις την ιστορια.

      Οσο αναφορα το μουσειο της αλεξανδρειας καηκε την ιδια εποχη που δολοφονηθηκε και η Υπατια. Μαλιστα ο πατερας της ο θεωνας ηταν διευθυντης του Μουσιου.

      Αυτα που σου ειπα τα αντλησα απο τον χριστιανο ιστορικο Σωκρατη τον Σχολαστικο. Αυτος αναφερει την δολοφονια της.

      και σου παραθετω ακριβως την βιβλιογραφεια να την μελετησεις.
      εκτος και εαν θεωρεις και τον ιστορικο που σου ειπα και αυτον εχθρο του χριστιανισμου.

      Εκκλησιαστική Ιστορία, Βιβλίο έβδομο, κεφάλαιο 15ο

      Οταν θα μαθεις να μη αντιλαμβανεσαι τα πραγματα δογματικα τοτε πολυ ευχαριστως να ξανασυζητησουμε.

      Και ενα τελευταιο οι αξιες του χριστιανισμου τα ιδανικα του εκπορευθηκαν απο τον θεο αλλα εξαπλωθηκαν απο ανθρωπους. Εαν θεωρεις οτι οι ανθρωποι δεν εκαναν λαθη και δεν παρερμηνευσαν το λογο του θεου συμφωνα με τα συμφεροντα τους τοτε εξηγησε μου γιατι δημιουργθηκαν διαφορετικες εκκλησιες και επηλθε το σχισμα.

      Κανεις ενα λαθος βαζεις στο ιδιο καζανι τα παντα. Κανεις μας δεν μιλησε για τους ιερεις που πραγματικα κρατησαν ενα εθνος ζωντανο επι 400 χρονια σκλαβιας. Ποιοι ιερεις ομως? φτωχοι γνησιοι υπηρετες του Θεου που εδωσαν ακομα και τη ζωη τους.

      Γιατι σαφως θα ξερεις οτι προκυμενου να μη χασουν οι ελληνες τα κτηματα τους το βιος τους τα παραχωρουσαν στα μοναστηρια. Διοτι τα μοναστηρια ειχαν υπογραψει συμβαση με τους οθωμανους να μην πειραχθει η περιουσια τους. Με την ελευθερωση του κρατους πιστευω γνωριζεις οτι πολλα κτηματα δεν επιστραφηκαν ποτε.

      Και σαφως γνωριζεις οτι πολλα μοναστηρια παρουσιαζουν ακομα και στις μερες μας χρυσοβουλα προκυμενου να διεκδικησουν κτηματα απο τα οποια ζουν φτωχες οικογενειες.

      Εαν εσενα αυτη η πλευρα της ιερωσυνης σε κανει να νιωθεις υπερηφανος σαν χριστιανος τοτε λυπαμαι δεν μπορω να συνομιλησω μαζι σου.

      αλλα ορους σκουληκια κρατα τους για τον εαυτο σου.

  40. GSV avatar
    GSV 14/06/2010 13:19:57

    και ενα τελευταιο φιλτατε ΚΜ ελπιζω να γνωριζεις στα πρωτα χρονια του χριστιανισμου πως ανακυρηττοτω καποιος αγιος η μαρτυρας.


    Δεν ακολουθειτω καποιο καταστατικο προκυμενου να ανακυρηχθει αγιοποιηση. Ο καθε αρχιεπισκοπος ανακυρηττε αγιους και μαρτυρες συμφωνα με τη κριση του. γιαυτο και πολλοι που εσφαξαν τα πρωτα χρονια στο ονομα του χριστιανισμου θεωρουντω αγιοι και μαρτυρες!

    Και οσο για την Υπατια διαβασε τον χριστιανο ιστορικο Σωκρατη τον Σχολαστικο. Αυτος αναφερει την δολοφονια της.

    Εκκλησιαστική Ιστορία, Βιβλίο έβδομο, κεφάλαιο 15ο

  41. ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ 14/06/2010 13:59:30

    Για ποιό έθνος μιλάς ΚΜ ;Μήπως για το έθνος της Ρωμιοσύνης;Το μόνο που δεν πρέπει να υπερασπίζεσε είναι ο Ελληνισμός,γιατί οι όμοιοί σου τον κατέστρεψαν.Διάβασε λίγο ιστορία και βγές από την πλάνη που σε δίδαξε και
    σε διδάσκει το κατεστημένο.Διάβασε για τους αφορισμους του παπαδαριου κατά
    της επανάστασης του 1821,κατά του Ρήγα Φερραίου κατά του Κοραή και κατά
    πολλών άλλων επαναστατών.Διάβασε για τον Ανθελληνικό ρόλο του Βυζαντίου και για την καταστροφή οποιουδήποτε Ελληνικού και τότε έλα να δούμε ποιοι
    έχουν δικαίομα να υπερασπίζονται τον Ελληνισμό και ποιοί είναι τα υποκριτικά σκουλίκια που έχουν και το απύθμενο θράσος να θεωρούν τον εαυτό
    τους προστάτες του Ελληνισμού. ( για να αρχίσης να μαθένης ,διάβασε από το
    google "ΝΟΜΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΩΝ"και "ΑΦΟΡΙΣΜΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ"
    και μην μου απαντήσειςότι και αυτά δεν είναι θέσφατα .

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ 14/06/2010 14:11:22

      Η Ρωμιοσύνη είναι ο μόνος υπαρκτός ελληνισμός, όλα τα άλλα είναι ζόμπι από τον τάφο και φαντασιώσεις αρχαιόπληκτων...

      Αλλά, άμα πλάκωσαν και οι... ΕΛ καβάλα στα ούφο τους, να την κάνουμε σιγά-σιγά!

      • GSV avatar
        GSV @ ΚΜ 14/06/2010 14:26:04

        Πραγματικα ντρεπομαι για λογαριασμο σου ΚΜ

        Χαιρεσαι να αποκαλεισαι ρωμιος, ορος που αποδοθηκε απο τους ρωμαιους για να χαρακτηριζει τους υποδουλους λαους.

        ειμαι σιγουρος οτι αναμενεις να ξυπνησει" και ο μαρμαρωμενος βασιλειας ο Ιωαννης Βατατζης για να σωσει την ελλαδα απο τα χαλια της.

        γιατι μου απεδειξες οτι απο τοσο υποδουλα πνευματα που διαθετει αυτη χωρα μονο σε θαυμα μπορει να ελπιζει.

        Εσυ μπορεις να αποκαλεισαι οσες φορες θες ρωμιος (υποδουλος δηλαδη) εγω θα αποκαλουμαι ΕΛΛΗΝΑΣ

  42. ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ 14/06/2010 15:17:45

    Φίλτατε GSV,έχω την εντύπωση ότι κακώς ανοίξαμε διάλογο με ένα πρόβατο.Αφη-
    σέ τον να φαντάζεται πατριάρχες,αρχι..επισκόπους,παπαδαριό και ρωμιωσύνη .
    Αυτό είναι το επίπεδό τους ,μεσαίωνας-σκοταδισμός.Βλέπεις εκεί που πονάει καμμιά απάντηση.Σκέψου
    λοιπόν στην εποχή της Υπατίας και των άλλων μαρτύρων του Ελληνισμού τι χριστιανική..αγάπη !! επικρατούσε που αυτοί οι κύρηκες της αγάπης και της
    συγχώρεσης,δημιούργησαν το πρώτο Γκουαντάναμο της ιστορίας,την Σκυθόπολη,
    όπου σφαγιασθηκαν χιλιάδες ΕΛΛΗΝΕΣ από τους ρωμιούς του θεόπληκτου ΚΜ .
    Θα το πώ λοιπόν για τελευταία φορά για όποιον θέλει να μάθει google"ΝΟΜΟΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΩΝ ΑΥΤΟΚΡΑΤΟΡΩΝ" "ΑΦΟΡΙΣΜΟΙ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΕΠΑΝΑΣΤΑΣΗΣ"( για τους μπε-μπε,υπάρχουν τα πρωτότυπα στην κεντρική βιβλιοθήκη)
    ΥΓ. Παράκληση, μην τα κάψετε κι αυτά!! Μπε...Μπε...

  43. ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ avatar
    ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΛΛ 14/06/2010 15:25:42

    ΄Οσο για το ΕΛΛ ,δεν υπονοεί αυτό που φαντάστηκες πονηρέ ρωμιέ.Απλώς εχει
    μια βασική αντιστοιχία με το όνομα μου. μπε...μπεεεε.