#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/07/2010 09:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η ευκαιρία της Ολλανδίας και η αυλαία της φυλής των URU



Ο τίτλος του φαβορί για την κατάκτηση του Κυπέλλου, έστω και με βραχεία κεφαλή δίνεται από τις στοιχηματικές εταιρείες στην Ισπανία, εκτίμηση με την οποία συμφωνούν και οι επαΐοντες  και μετά ακολουθούν Ολλανδία & Γερμανία, σχεδόν με τις ίδιες πιθανότητες.

Η δική μας άποψη είναι ότι το τρόπαιο θα πάει στο Βασίλειο των Κάτω Χωρών.

Η μεγάλη ευκαιρία της Ολλανδίας είναι η σημερινή.

Όχι μόνο να πάρει την πρόκριση για τον τελικό, αλλά να καθαρίσει γρήγορα, να κάνει την όποια συντήρηση δυνάμεων και να εκμεταλλευτεί την παραπάνω μέρα, από τον όποιο διεκδικητή, για σωματική αποκατάσταση και ψυχολογική προετοιμασία για τον μεγάλο τελικό.

Οι Ολλανδοί παίκτες δηλώνουν ότι περίμεναν μια ζωή τον τελικό. Ευτυχώς που δεν περίμεναν γυναίκα, γιατί θα περνούσαν τουλάχιστον 4 Μουντιάλ για να περάσει το κατώφλι τους.

Απέναντι τους σήμερα θα παραταχθεί μια περήφανη ομάδα, η μεγάλη των URU φυλή, με το ξανθό τοτέμ της για να κάνει αυλαία.

Σαν Ινδιάνοι ιθαγενείς με τόξα, βέλη, τσεκούρια και την εμπειρία του «τελευταίου των Ντιέγκο» αρχηγού τους, θα αντιμετωπίσουν τα τυφέκια και τα κανόνια των αποικιοκρατών Ευρωπαίων.

Έχουν συναίσθηση των λίγων πιθανοτήτων που έχουν να παίξουν στον τελικό. Αλλά θα τις εξαντλήσουν όλες

Χωρίς άγχος θα αμυνθούν, θα σκυλιάσουν , θα ματώσουν κι ότι βγει. Σίγουρα, πίσω στην πατρίδα όλοι είναι περήφανοι για αυτούς.

Επειδή το Λιτλ Μπιγκ Χορν έγινε μια φορά, αλλά και τότε κανείς δεν στοιχημάτιζε κατά του στρατηγού Κάστερ, θα ποντάρουμε στους Ολλανδούς από ημίχρονο και χωρίς να δεχτούν γκολ, ενώ όσοι θέλουν να δουν τα ημιτελικά «πακέτο», καλή επιλογή δείχνει η ισοπαλία στο 90λεπτο για Γερμανία και Ισπανία.

Ολλανδία-Ουρουγουάη: 1 τελικό απόδοση 1.55

Ολλανδία-Ουρουγουάη: 1 στο ημίχρονο απόδοση 2.20

Ολλανδία-Ουρουγουάη: μόνο μία ομάδα σκοράρει απόδοση 1.80



Γερμανία-Ισπανία:   Χ τελικό απόδοση 3.20



Ολλανδία-Ουρουγουάη: 1 στο ημίχρονο

Γερμανία-Ισπανία           Χ τελικό

Δυάδα απόδοση              7.04

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Επώνυμος avatar
    Επώνυμος 06/07/2010 09:37:52

    Από πού κι ως πού φαβορί η Ισπανία ρε παιδιά; Η Ισπανία που έχασε από την Ελβετία και παραλίγο να χάσει από την Παραγουάη; Σε σχέση μάλιστα με τη φετεινή Γερμανία;

    Ίσως να μου λείπουν ποδοσφαιρικές γνώσεις, αλλά δεν το καταλαβαίνω.

  2. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 06/07/2010 09:42:33

    Μικρέ Οδυσσέα θα έπρεπε ίσως να λάβεις περισσότερο υπόψη σου τις ελληνικές περγαμηνές. 1987- Με τοτέμ το Νίκο, 2004- Με μάγια τρομερά. Η Ουρουγουάη του 1980 και 1990 είχε κι ένα ακόμα τοτέμ που δεν κέρδισε κάτι στα Μουντιάλ, τον Φραντσέσκολι. Έχω μία διαίσθηση πως δε θα είναι εύκολη η δουλειά της Ολλανδίας σήμερα. Αλλά μιας και το πήγες πολιτικο- ιστορικά επλίζω να χάσει η Ολλανδία. Μάλιστα, αν πάνε στον τελικό Ολλανδία- Γερμανία, εύχομαι να μπουνε μέσα οι Νοτιο- Αφρικάνοι να κλέψουν το κύπελλο και να τους αφήσουν να παίξουν για τη δόξα. Η Ευρώπη είναι μια απέραντη παρακμή. Η εικόνα της Μέρκελ να πανηγυρίζει μου έφερε αναγούλα. Ζήτω η Λατινική Αμερική!!!!!!!!!!!

  3. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 06/07/2010 09:59:05

    "Το γράψιμο είναι ένα όπλο για τον διανοούμενο, αλλά πολλές φορές οι άνθρωποι πιστεύουν πως πρόκειται για ένα πραγματικό όπλο.
    Αλλά, εξ όσων γνωρίζω, καμιά δικτατορία δεν έπεσε λόγω κάποιου σονέτου"

    Μάριο Μπενεντέτι
    Ουρουγουανός ποιητής και λογοτέχνης

    Viva Forlan!

    • boanerges avatar
      boanerges @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/07/2010 10:12:51

      +1

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 06/07/2010 10:24:13

      "Χρόνια πολλά πέρασαν και έμαθα, επιτέλους, να αποδέχομαι τον εαυτό μου όπως είναι: ένας ζητιάνος του καλού ποδοσφαίρου. Γυρίζω τον κόσμο με το χέρι απλωμένο και μπαίνοντας στα γήπεδα ικετεύω: «Δώστε μου ένα ωραίο γκολ, στο όνομα του Θεού!.» Κι όποτε βλέπω ωραία μπάλα, Τον ευχαριστώ για το θαύμα και δεν δίνω δεκάρα για το όνομα της ομάδας ή της χώρας που μου το χαρίζει"

      Εδουάρδο Γκαλεάνο
      Ουρουγουανός, συγγραφέας και δημοσιαγράφος
      Από το βιβλίο: Τα χίλια πρόσωπα του ποδοσφαίρου

  4. Γιάννης Σ. avatar
    Γιάννης Σ. 06/07/2010 10:21:24

    Υποστηρίζω σταθερά Ουρουγουάη, για ιδεολογικούς λόγους.

    Οι Γερμανοί απορρίπτονται, χωρίς να θέλει εξήγηση.
    Οι Ολλανδοί επίσης, γιατί δεν αντέχω να τους δω με τρόπαιο στη χώρα του απαρτχάιντ.
    Οι Ισπανοί είναι αλαζόνες.

  5. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 06/07/2010 10:26:20

    Άσσο απο ημίχρονο η Ολλανδία;Όχι ρε παιδιά μην λέτε τέτοια κ στέλνετε κόσμο στον κουβά.Δεν παίζει με την Ονδούρα ούτε με την Ελλάδα,με τη Ουρουγουάη παίζουν οι οράνιε,την δισ παγκόσμια πρωταθλήτρια το 1930 κ το 1950.Εδώ που έχει φτάσει η Ουρουγουάη,μπορεί να κάνει τα πάντα,είναι σκληροτράχηλη κωλοπετσωμένη ομάδα με τρομερή ψυχή ενώ οι Ολλανδοί δεν έχουν το μέταλλο ούτε τη φανέλα....Απέκλεισαν τη χειρότερη Βραζιλία που θυμάμαι,το κέντρο άμυνας τους είναι τραγικό....Ο τελικός είναι Ουρουγουάη Γερμανία κ εύχομαι η κούπα να πάει στο Μοντεβιδέο

  6. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 06/07/2010 10:41:47

    Να διορθώσω ταξιδευτή μου, για να μη παρασυρθούν σε κουβάδες όσοι στοιχηματικά πιστοί σου, ότι γηπεδούχος "είναι" η Ουρουγουάη.

    Κατά τα άλλα: Θα τους βγάλουνε το λάδι οι URU! Γι αυτό και οι αγχωμένες και ψυχοβγαλτικές μου προβλέψεις για σήμερα είναι:

    Ουρουγουάη – Ολλανδία, Χ ημίχρονο, 2 τελικό, απόδοση 4,00
    Ακριβές σκορ 0-1, απόδοση 5,50

    Και για αγχωλυτικό θα διαλέξω σήμερα παράλληλη ποκίτσα ...

  7. Anonimi avatar
    Anonimi 06/07/2010 10:51:01

    Ωραία θέα...

    • αλλενάκι avatar
      αλλενάκι @ Anonimi 06/07/2010 10:54:21

      ναι, με κουκούλα στο κεφάλι όμως...

      θα το φάω το φαί μου...

      • Τσολιάς avatar
        Τσολιάς @ αλλενάκι 06/07/2010 11:11:17

        Μπορείς να κόψεις και κεφαλοτύρι στη κοιλιά του αν θέλεις.

      • Dimi avatar
        Dimi @ αλλενάκι 06/07/2010 12:38:04

        Αλλενάκι, Πολύ ωαίο!! γιά τον Mister "six pack"...

    • Τσολιάς avatar
      Τσολιάς @ Anonimi 06/07/2010 11:22:23

      Συγνώμη για την ποδοσφαιρική μου άγνοια, αλλά ο εικονιζόμενος μοντέλος είναι ο περίφημος Σωτήρης Νίννης του ΠΑΟ;

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Τσολιάς 06/07/2010 11:30:59

        Κυνικέ, ρεαλιστή! Άσε την πόρτα λίγο μοισάνοιχτη κι ας κλείσει στο τέλος!

      • qwert avatar
        qwert @ Τσολιάς 06/07/2010 13:17:23

        θα παίξει και στον μικρό τελικό..ή στον μεγάλο..

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Τσολιάς 06/07/2010 13:20:38

        Ποιός; Ο Νίνης;

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Τσολιάς 06/07/2010 13:21:44

        Αυτός θα παίξει και στους δυο. Τέτοιος μπαλαδόρος που είναι!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Τσολιάς 06/07/2010 13:26:02

        Αν υποψιαστώ πάντως strange, ότι επίκειται όντως κλωνοποίηση του σωτηρίου νινίου, θα αναγκαστώ να το δεχθώ ... Και σε παράταξη και καθ΄ύψος!

  8. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 06/07/2010 11:27:35

    Περί ικανοτήτητων και παραδόσεων.

    Καθαρά ποδοσφαιρικά οι Ολλανδοί είναι ίσως οι πιο αδικημένοι στην ιστορία των παγκοσμίων κυπέλλων: έφτασαν με ομαδάρες κι όμορφο ποδόσφαιρο σε δύο αλλεπάλληλους τελικούς (74 & 78), όπου κλήθηκαν να αντιμετωπίσουν τους εκάστοτε γηπεδούχους. Φέτος είναι η πρώτη φορά που, αν προκριθούν, θα παίξουν σε ουδέτερο έδαφος . Θάναι άραγε η τρίτη και φαρμακερή;

    Η Ουρουγουάη από την άλλη είναι η μόνη ομάδα που σε τελικό κέρδισε τη γηπεδούχο – με αποτέλεσμα δεκάδες βραζιλιάνικες αυτοκτονίες το 1950 – αλλά φέτος παίζει κι αυτή σε ... ουδέτερο.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ antiathlitikos 06/07/2010 11:47:01

      Διορθωσούλα: τόκαναν κι οι Βραζιλιάνοι το 58 στη Σουηδία, χωρίς αυτοκτονίες ...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 06/07/2010 11:55:29

        Εκεί που ένας άθλιος 17χρονος έβαλε δύο γκολάκια, έτσι?

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 06/07/2010 11:56:39

        Ακριβώς!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 06/07/2010 12:01:39

        Giovvani

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 06/07/2010 12:03:11

        Χο, Χο, Χο

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 06/07/2010 12:17:43

        Γιάννη,

        Τι λέει αυτό το Μικρό και Ατίθασο,ο Οδυσσέας;

        Ουρουγουάη all the way!

        Vamos!

        Mίλτον Βιέρα!
        Χούλιο Λοσάντα!
        Χούλιο (Νίκος Γαλανός)!!!!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 06/07/2010 12:20:13

        Χούλιο Μπάλμας! Με Τσιβιλίκα μάνατζερ!
        Χα, Χα, Χα

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 06/07/2010 12:23:27

        Τσιβιλίκας!
        The best manager ever!

        Και οι άλλοι μετά άπρα,κόκκινα,κίτρινα μπλε,καραβάκια τον Οδυσσέα δεν τον παίρνετε καλέ!

        Τέλοιοι, επίσης!

        Και η Βόζεμπεργκ,στάρ του σινεμά ως αδερφή του Χούλιο!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 06/07/2010 12:26:47

        Μικρέ Οδυσσέα,

        Εμείς δεν κάνουμε προβλέψεις!

        Επιθυμίες εκφράζουμε!

        Για αυτό κράτα τη μηχανή,εκτός και άν κάποιοι σου κάνουν τη ζωή ποδήλατο εδώ μέσα,οπότε πές για να αναλάβουμε δράση!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 06/07/2010 12:29:33

        "Τα καράβια μου καίω.."

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 06/07/2010 12:39:57

        Κι εγώ που σαν άλλη Γεωργία Βασιλειάδου γύρισα στο ημερολόγιο τοίχου τη σελίδα με ημερομηνία 6/7/2010, διάβασα τα στιχάκια:

        Ο τράκτωρ έβαλε νιονιό
        και τόχασε το ροδινό!

        Μα το μικρό ταξιδευτή
        Ήθελ΄ απ΄την υπόγα να την κάνει
        κι έδειξε την επιλογή:
        μακρυά από μενα το τρυπάνι
        Βάλτε τα στο πορτοκαλλί
        Για να τα πάρετε αβλεπί.

        Το vamos ηκούσθη παραφώνως
        Για το Φορλάν που είναι μόνος
        Μα το μοιραίο είχε γραφτεί
        Να το σηκώσουν οι Ολλανδοί!

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ antiathlitikos 06/07/2010 13:01:06

        Ο Αττράκτορας κλαίει τα ευρώ του,αναλογίζεται τις διαψευμένες προσδοκίες του, και συμπάσχει με τον Ντιέγκο (τον μεγάλο, όχι τον Φορλάν), ακούγοντας τα κλαψιάρικα του Νίκ Κέϊβ και πίνοντας μοχίτο στη θάλ.. στο μπαλκόνι του. Σνιφ, σνιφ...

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 06/07/2010 13:03:53

        Στη νεοδημιουργηθείσα δευτερογενή - μικτή αγορά betting - gaming, λέω να τα παίξω ... δυάδα! Και από Δευτέρα Σίκινο, όπου, απ΄ότι με πληροφόρησε ο Φαίλτωρ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΠΙΤΣ ΒΟΛΛΕΫ ...

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 06/07/2010 13:08:06

        Ακούει και ο "θεός" Νικ Κέιβ, strange?

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 06/07/2010 13:10:29

        Θα διοργανωθεί πάραυτα με τη συμμετοχή ομάδων από τη Βραζιλία, τη Σουηδία, την Ολλανδία και από την συμπάσχουσα πολιτεία της Καλιφόρνια. Αρχίζω τα τηλέφωνα...

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ antiathlitikos 06/07/2010 13:10:33

        Ο "Θεός" ακούει και βλέπει τα πάντα....

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 06/07/2010 13:14:56

        Δε θέλω να μου τον στενοχωρείς, αλλά "άκουσε" και την τεσσάρα πά να πει ...

  9. Νταβέλης avatar
    Νταβέλης 06/07/2010 11:33:34

    Διάβασα κάποια βιογραφικά στοιχεία από το επίσημο site του Φορλάν. Ο τύπος είναι μαγάλη προσωπικότητα. Αναφέρει ότι ίσως έγινε ποδοσφαιριστής για να βοηθήσει την αδερφή του να αναρρώσει μετά από ένα τρομερό ατύχημα. Θα μου πείτε πως γενικά το ποδόσφαιρο το επιλέγουν τα μικρά παιδιά λόγω του ονείρου της δόξας και των χρημάτων.. Κι όμως κι όμως. Είναι πρεσβευτής καλής θέλησης της UNICEF με στόχο την ευαισθητοποίηση της κοινωνίας για τα άτομα με κινητικά προβλήματα. Είναι μεγάλη καρδιά ο Ντιέγκο... Νομίζω πως και με δεδομένο πως είναι 30 χρονών χρειάζεται ένα μεγάλο χειροκρότημα!

  10. man8os avatar
    man8os 06/07/2010 12:40:32

    Ολλανδια λεω, γιατι σε προηγουμενο ποστ μου ειχα πει οτι ο νικητης του παιγνιου ΓΚΑΝΑ-ΟΥΡΟΥ θα χασει στον επομενο γυρο.

  11. Κωστας avatar
    Κωστας 06/07/2010 13:34:12

    Οι Ουρουγουανοι δεν ειναι Ινδιανοι, κατα 90% ειναι απογονοι Ιταλων και Ισπανων.

    Η Ολλανδια δεν παιζει σε τελειως ουδετερο εδαφος...θυμαστε τους Μποερς?

    Θα το παρει η Ουρουγουαη γιατι ειναι το πιο τσιφτικο εθνος της Νοτιου Αμερικης οπως γραφει και ο Πανουτσος

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Κωστας 06/07/2010 14:21:48

      Ο Πανούτσος, μέγας φαν της Ουρουγουάης και του μη ... κανονικού Ντιέγκο (Φορλάν), εκφράζει ωστόσο πρόσφατα τον "προβληματισμό" του:

      «... οι ανησυχίες ότι οι αντρικές εθνικές γίνονται με τον καιρό αδελφάρες μεγαλώνουν. Στο τελευταίο της ματς η εθνική Ουρουγουάης δεν πήρε ούτε μία κίτρινη κάρτα. Θα ανατριχιάζει ο Μοντέρο Καστίγιο, που είναι ο πρώτος παίκτης που είδε κατευθείαν κόκκινη κάρτα σε τελικά Μουντιάλ το 1974, όταν στο ματς με την Ολλανδία κούρεψε τον Τζόνι Ρεπ και όταν δεν είχε σε ποιον να κάνει φάουλ, έκανε στον εαυτό του.»

      Να προσθέσω «μόνον» ότι και η κόκκινη του Σοάρες κατά την ίδια λογική υπήρξε μια ηρωϊκή πλην θηλυπρεπώς αποτελεσματική αυτοκτονία.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 06/07/2010 14:49:30

        Να κι ένα ωραίο απόσπασμα που βρήκα για την Ουρουγουάη!
        (h**p://kelaidismata.wordpress.com/)

        Αρχές δεκαετίας του 50. Ουρουγουάη!
        Το χορτάρι θέριευε στα άδεια γήπεδα.
        Οι ποδοσφαιριστές σε εξέγερση: οι Ουραγουανοί παίκτες , σκλάβοι των ομάδων τους , ζητούσαν απλά να αναγνωρίσουν τα αφεντικά τους την ύπαρξη του συνδικάτου τους, και το δικαίωμα να υπάρχει.

        Η απαίτηση ήταν απόλυτα δίκαιη , γι’ αυτό και ο κόσμος στήριζε τους απεργούς , παρόλο που ο καιρός περνούσε, και κάθε Κυριακή δίχως ποδόσφαιρο ήταν αβάσταχτη και βαρετή.

        Τα αφεντικά δεν έκαναν πίσω, και περίμεναν να λυγίσουν οι ποδοσφαιριστές από την πείνα. Όμως οι παίκτες ήταν ανένδοτοι. Τους βοήθησε κυρίως ένας λιγομίλητος άνδρας με το παράδειγμά του : ο Ομπντούλιο Βαρέλα, ένας μαύρος παίκτης με φαρδύ μέτωπο, οικοδόμος και σχεδόν αναλφάβητος, που δεν λύγισε από την τιμωρία, και που ανασήκωνε όσους έπεφταν κι εμψύχωνε τους κουρασμένους.

        Ένα χρόνο αργότερα (1950)κέρδισαν το παγκόσμιο κύπελλο ποδοσφαίρου.

        Η Βραζιλία , ο οικοδεσπότης, ήταν το αναμφισβήτητο φαβορί. Είχε νικήσει την Ισπανία με 6-1 και τη Σουηδία με 7-1.Η ετυμηγορία έλεγε πως η η Ουρουγουάη θα ήταν θύμα που θα θυσιαζόταν στο βωμό του τελικού αγώνα. Κι αυτό συνέβαινε, η Ουρουγουάη έχανε, διακόσες χιλιάδες άτομα ούρλιαζαν στις κερκίδες, όταν ξαφνικά ο Ομπντούλιο , που έπαιζε με πρησμένο αστράγαλο, έσφιξε τα δόντια. Κι εκείνος που ήταν πρωτοστάτης στην απεργία, πρωτοστάτησε πάλι, φέρνοντας μια ανέλπιστη νίκη.
        Ο περίφημος τελικός έλαβε χώρα στο στάδιο Μαρακανά, στις 16 Ιουλίου 1950. Τότε που “Οι ετοιμοθάνατοι καθυστέρησαν το θάνατό τους και τα μωρά βιάστηκαν να γεννηθούν” όπως γράφει χαρακτηριστικά ο Εδουάρδο Γκαλεάνο. Παρά τα προγνωστικά, τις 200.000 φανατικών υποστηρικτών της στις αχανείς κερκίδες και το γεγονός ότι προηγήθηκε 1-0, η Βραζιλία τελικά ηττήθηκε με 2-1. Ο αντίκτυπος για την απώλεια του Παγκοσμίου Τροπαίου ήταν τότε τεράστιος. “Την προηγουμένη δεν κοιμήθηκε κανείς. Την επομένη δεν ήθελε κανείς να ξυπνήσει”. Κάποιοι έφτασαν, αγγίζοντας την υπερβολή, να παρομοιάσουν αυτή την εθνική τραγωδία με τη Χιροσίμα και το Ναγκασάκι για την Ιαπωνία...

        Σε ένα Μαρακανά κατάμεστο όσο ποτέ, συνέβη κάτι παράλογο: ένα αφηνιασμένο νούμερο 5, ψηλός, με στενούς ώμους, το κεφάλι περήφανα σηκωμένο, τίναζε τη φανέλα του και έτρεχε στο γήπεδο φωνάζοντας: “Ακολουθήστε με!”.

  12. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 06/07/2010 14:41:32

    Δυστυχώς θα το πάρει η κο...ό γερμανία... έχει και γερή άμυνα και καλά ρυθμισμένη επίθεση.

  13. george papadopoulos avatar
    george papadopoulos 06/07/2010 16:42:48

    the final is ourougay vs gerrmany

  14. Προφήτης avatar
    Προφήτης 06/07/2010 19:55:45

    Άμα σε θέλει η μπάλλα περνάει για 2 εκατοστά. Και ο @#$%^&* ο λάϊνσμαν με τη φάτσα ρωσοπόντιου εγκληματία έκοψε με 2 πέτσινα οφσάϊντ την Ουρουγουάη. FORZA URU

  15. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 06/07/2010 20:19:12

    Η πόρτα του τελικού είναι ορθάνοιχτη!
    Ο Forlan δε θέλει να χάσει το ραντεβού και ισοφαρίζει νταηλίδικα!
    VAMOS!

  16. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/07/2010 11:14:35

    Εγώ σου τα είπα χτές. Κράτα λίγο την πόρτα ανοιχτή!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 07/07/2010 11:26:07

      Ναι αλλά αν είχε κανά δυό λεπτά ακόμα θα είχαμε παράταση κύριε μπουκ. Το δεύτερο γκολ της Πορτοκαλίας ήταν τυχερούλικο! Άσε δε που έκαψαν λάδια στο Β΄ ημιχρόνιο. Και παίζαμε και με ελλείψεις.

  17. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 07/07/2010 12:01:39

    Κι ένα εύκολο κουίζ

    Ο πονηρός επιχειρηματίας

    Διαβάζοντας το νέο ασφαλιστικό νομοσχέδιο ένας επιχειρηματίας σκέφτηκε το παρακάτω συνταξιοδοτικό πρόγραμμα για τους υπαλλήλους του:
    Τους είπε πως θα τους δώσει σύνταξη αμέσως μόλις ο καθένας τους εργασθεί για 8 καθαρές ώρες στο ταμείο της εταιρίας. Η μόνη προϋπόθεση που έθεσε ήταν ότι κανένας τους δεν επιτρέπεται να εργασθεί κάθε μέρα, περισσότερο από το μισό του χρόνου που του απομένει για να συμπληρώσει τις 8 αυτές ώρες. Την πρώτη μέρα δηλαδή ένας υπάλληλος μπορεί να εργασθεί στο ταμείο μέχρι 4 ώρες, τη δεύτερη μέχρι 2, κ.ο.κ. Πότε αυτός ο υπάλληλος θα μπορέσει να βγει στη σύνταξη;

  18. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 07/07/2010 12:47:17

    Η κινηματογραφική απάντηση δίδεται από τον Δημήτρη Χορν στον δεσμοφύλακα Βασίλη Αυλωνίτη πίσω από τα σίδερα της φυλακής, όταν πια ο Ριρής είχε βρεί το λάθος στην πρόσθεση εκείνης της μοιραίας ακροτελεύτειας μέρας του στο ταμείο της Τράπεζας ...

    Η πιο προσεγγιστικά ακριβής αθλητική απάντηση δόθηκε φέτος στο Γουϊμπλετον κατά τον αγώνα Ισνερ – Μαχούτ, που διήρκεσε «μόνο» 11 ώρες και πέντε λεπτά (παιγμένες σε τρεις μέρες) με το πέμπτο σετ να «λήγει» 70-68!