Η Ελλαδάρα στους “16”
24/06/2014 23:59
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Η Ελλαδάρα στους “16”

Χάρις στο έξυπνα κερδισμένο πέναλτι του Γιώργου Σαμαρά που εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος

Πανάξια πρόκριση . Η Ελλάδα στους «16» του Μουντιάλ άφησε στο τελευταίο λεπτό εκτός την Ακτή Ελεφαντοστού χάρις στο έξυπνα κερδισμένο πέναλτι του Γιώργου Σαμαρά που εκτέλεσε εύστοχα ο ίδιος και πρόσφερε την μεγάλη νίκη για την ομάδα μας με 2-1.

Η Ελλάδα άξιζε τη νίκη , είχε τρία δοκάρια , έπαιξε πολύ καλύτερα από την παρέα του Ντιντιέ Ντρογμπά και έπρεπε να είχε κερδίσει με μεγαλύτερο σκορ. Αντίθετα βρέθηκε σχεδόν στην έξοδο από το Μουντιάλ όταν ο Βίλφριντ στο 74΄κατάφερε να ισοφαρίσει το σπουδαίο γκολ που είχε πετύχει ο Σάμαρης στο 42΄.

Ο Σάμαρης που είχε μπει στο παιχνίδι ως αναγκαστική αλλαγή του Παναγιώτη Κονέ που αποχώρησε τραυματίας μόλις στο 12΄ . Κι αυτή δεν ήταν η μόνη ατυχία. Λίγο αργότερα στο 24΄αναγκάστηκε να αποχωρίσει λόγω τραυματισμού και ο τερματοφύλακας της ομάδας μας ο Ορέστης Καρνέζης δίνοντας την θέση του στον Παναγιώτη Γλύκο.

Η ομάδα του Σάντος όμως δεν πτοήθηκε , προηγήθηκε και είδε τρείς φορές την μπάλα από τα σουτ του Χολέμπα , του Καραγκούνη και του Τοροσίδη να σταματούν στα δοκάρια των Ιβοριανών.

Η Ελλάδα είναι στους «16» αντίθετα από την Ιταλία, την Αγγλία, την παγκόσμια πρωταθλήτρια Ισπανία , την Πορτογαλία και την ερχόμενη Κυριακή στις 11 το βράδυ θα επιδιώξει να κάνει ακόμη ένα βήμα παραπάνω απέναντι στην Κόστα Ρίκα.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 25/06/2014 00:05:16

    Μία πολύ καλή εμφάνιση της εθνικής, μίας από τις 16 καλύτερες στον πλανήτη και απο τις κορυφαίες στην ευρώπη.

    • Factorx avatar
      Factorx @ Άπαντα Επιστάμενος 25/06/2014 00:13:20

      Της άξιζε ειναι η αλήθεια, αλλά μας έβγαλε την ψυχή. Δεν ξέρω πολλά από ποδοσφαιρο, αλλά νομίζω τα προβλήματα ξεκινούσαν από το στήσιμο της ομάδας (Σάντος). Το σημερινό στήσιμο ήταν πολύ καλό και δυο νέοι παίκτες (Σάμαρης - Χριστοδουλόπουλος) σήκωσαν όλη την ομάδα

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Factorx 25/06/2014 00:28:52

        Έτσι,ειδικά ο Χριστοδουλόπουλος.

  2. Γιώργος avatar
    Γιώργος 25/06/2014 00:32:41

    Μια λαμπάδα ίσα με το μπόι του στον διαιτητή από το Εκουαδόρ που απέβαλλε τον Κατσουράνη στο ματς με την Ιαπωνία... Κατά τ'άλλα παίξανε μπάλα (εντάξει, όχι τρομερή) και είδατε το αποτέλεσμα...

    • airman avatar
      airman @ Γιώργος 25/06/2014 00:41:23

      Κι άλλη μια ίσα με το μπόι του σημερινού! Άμα δε σφύριζε το "έξυπνο" πέναλτι δε θα είχαμε παράπονο παρά μόνο από τα δοκάρια.

      • CC avatar
        CC @ airman 25/06/2014 02:00:49

        Φίλε, στο BBC και ο Gary Lineker και ο Alan Shearer είπαν ότι είναι πέναλτυ και δείχνει και την κάμερα ακριβώς από πίσω που ο αμυντικός χτυπάει το πόδι του Σαμαρά που κατεβαίνει στο σουτ που κάνει, και γιαυτό στο κατέβασμα το αριστερό του Σαμαρά πάει πίσω από το δεξί του. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλες οι εφημερίδες γράφουν αυτές τις αηδίες. Το έδειξε από 3 κάμερες. Στην Ελλάδα τι είδατε δηλαδή?

        • nikos avatar
          nikos @ CC 25/06/2014 15:47:42

          Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Ήταν πέναλτι. Απλά είμαστε σε όλα κακομοίρηδες και δήθεν οι δημοσιογραφάρες χαίρονται αλλά έχουν σκάσει από το κακό τους που δεν διασυρθήκαμε. Βέβαια η ομάδα δεν είναι καθόλου καλή. Αυτό όμως είναι άσχετο. Δεν αντέχει σε σοβαρή κριτική η ομάδα μας γιατί δεν τρέχει καθόλου.

      • Franc. avatar
        Franc. @ airman 25/06/2014 08:56:56

        Για τον διαιτητή του χτεσινού ματς έχεις λάθος φίλε airman. Δες τις κάμερες στα παρακάτω links. Δεν είναι τυχαίο οτι το έδωσε χωρίς δισταγμό και χωρίς διαμαρτυρίες, χώρια το ότι η Εθνική μας ήταν κατα κράτος ανώτερη σέ όλο το ματς...

    • m.s avatar
      m.s @ Γιώργος 25/06/2014 15:32:44

      δεν ξέρεις τι θα έβγαζε και η επίθεση των Ιαπώνων , που έκοψε ο Κατσουράνης στη δεύτερη κίτρινη.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ m.s 25/06/2014 18:59:42

        Πολύ σωστά.

  3. Γιάννης avatar
    Γιάννης 25/06/2014 00:49:18

    Τι "έξυπνα κερδισμένο" δε βούτηξε επίτηδες,πήγε για σουτ και "όργωσε" το γήπεδο.Κατά τα άλλα ήμασταν καλύτεροι και αξίζαμε τη νίκη.Κρίμα μόνο που τη πήραμε με μούφα πέναλντι γιατί μας αδικεί.

    • Marcelos avatar
      Marcelos @ Γιάννης 25/06/2014 04:02:14

      Ήταν κανονικότατο πέναλτυ! Οι αναλυτές στο BBC, στην ισπανική τηλεόραση, στην ολλανδική τηλεόραση αλλά και στο Eurosport λένε ότι ήταν καθαρό πέναλτυ. Η μπάλα είναι αριστερά, ο Σαμαράς ετοιμάζεται να σουτάρει και ο Ιβοριανός έρχεται από πίσω και βάζει το πόδι. Η μπάλα είναι αριστερά, ο Ιβοριανός δεν πάει για την μπάλα, πάει για τα πόδια του Σαμαρά! Κοίτα:
      https://vine.co/v/MtnO7MAx0OQ

  4. kkourk avatar
    kkourk 25/06/2014 00:51:41

    ΅Επιτέλους ας χαρούμε για κάτι όλοι μαζί και αριστεροί και δεξιοί !!! Γειά σου ρε ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ !!!!!!!!!!!!

  5. Factorx avatar
    Factorx 25/06/2014 00:56:02

    Ο πρωθυπουργός Αντώνης Σαμαράς μετά την πρόκριση της Ελλάδας στον επόμενο γύρο του Παγκόσμιου Κυπέλλου έστειλε συγχαρητήριο τηλεγράφημα στους παίκτες της ομάδας τονίζοντας πως για μια ακόμα φορά έκαναν περήφανους όλους τους Έλληνες.

    • NikosP avatar
      NikosP @ Factorx 25/06/2014 02:37:35

      Ευτυχώς που μας προειδοποίησατε ´Το ποδόσφαιρο είναι η εικόνα της ελληνικής κοινωνίας. Μιας κοινωνίας σε κρίση, οικονομική, πολιτική, κοινωνική, αξιακή. Που δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι και παλεύει με ψευτιές να αναδειχθεί.´

  6. Βατάτζης avatar
    Βατάτζης 25/06/2014 01:28:38

    ΚΑΝΟΝΙΚΟΤΑΤΟ ΠΕΝΑΛΤΥ αυτό που κέρδισε ο Σαμαράς. Αλλάζει την πορεία του ποδιού του ο Σιο, ΠΡΙΝ ακουμπήσει μπαλα. ΜΗΝ ΜΑΣΑΤΕ ΜΕ ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΕΣ! https://vine.co/v/MtnO7MAx0OQ/embed

    • ACP avatar
      ACP @ Βατάτζης 25/06/2014 01:37:56

      Και γω σε πρώτη εικόνα λέω μούφα είναι, αλλά όντως υπάρχει πέναλτι κάτι που φυσικά επιβεβαίωσαν και οι 3 σχολιαστές του BBC. Μόνο στη Ελλάδα υπάρχουν ακόμα κάποιοι που λένε ότι δεν ήταν κλπ πουθενά αλλού!

      • βαγγέλας avatar
        βαγγέλας @ ACP 25/06/2014 10:28:58

        +1

  7. Μικρασιάτης.. avatar
    Μικρασιάτης.. 25/06/2014 02:10:17

    ΕΛΛΑΣ - ΕΛΛΑΣ .... Γιωργος Σαμαράς. Παμε ρε Ελλαδαρα. Ισοπεδώνουμε τη Κ-Ρικα , και μετα ντέρμπυ με Μεξικο ή Ολλανδία για τη πρόκριση στους ''4'' του Κοσμου.

  8. bob o mastoras avatar
    bob o mastoras 25/06/2014 02:40:23

    Ούτε ΤΕΒΕ, ούτε ΙΚΑ ραντεβού, ραντεβού στην Κόστα Ρίκα!

  9. Marcelos avatar
    Marcelos 25/06/2014 03:45:15

    Το makeleio.gr έχει ολόκληρο άρθρο, ωρύεται ότι ήταν μούφα το πέναλτυ και λέει ότι θα πρέπει να ντρεπόμαστε οι Έλληνες, ότι είναι "ντροπή και αίσχος" έναντι της Ivory Coast και ότι ήταν μια "πρόστυχη νίκη"!!! Ούτε το indymedia δεν γράφει τέτοια... http://www.makeleio.gr/?p=115927

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Marcelos 25/06/2014 09:23:30

      Ο Χίος το έγραψε;
      Ε,δεν πειράζει...

  10. Η άλυτη εξίσωση avatar
    Η άλυτη εξίσωση 25/06/2014 06:33:48

    Είτε ήταν πέναλτυ είτε δεν ήταν, η Εθνική επί τέλους εχθές, ΕΠΑΙΞΕ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΚΑΙ ΑΞΙΖΕ ΤΗΝ ΠΡΟΚΡΙΣΗ. ΄Ηταν σοβαρή, αποφασιστική, σταθερή, τολμηρή και καλύτερη από τον αντίπαλό της. Η Θεία Δίκη αποδόθηκε την ύστατη ώρα με ... εντολή και πτώση Σαμαρά και ΤΕΛΟΣ !!! :-)

    • franc avatar
      franc @ Η άλυτη εξίσωση 25/06/2014 09:04:34

      Ηταν ΚΑΘΑΡΟΤΑΤΟ ΠΕΝΑΛΤΥ πολύ αγαπητή Αλ.Εξ. Απλά ο έμπειρος Σιο το καμουφλάρισε έξυπνα, αλλά ο διαιτητής ήταν πιο έξυπνος απ' αυτόν. Γι αυτό άλλωστε και δεν διαμαρτυρήθηκε. Στην κάμερα φαίνεται ξεκάθαρα...

  11. my way avatar
    my way 25/06/2014 06:42:18

    Δεν υπάρχει "έξυπνα κερδισμένο πέναλτυ". Ο Σαμαράς δεν έκανε κάτι επί τούτου. Το δείχνει πεντακάθαρα το άγριο σκάψιμο του γκαζόν, που κάνει το αριστερό του πόδι, μετά την "επαφή" του αντιπάλου. Καλή η εμφάνιση και δίκαιο το αποτέλεσμα. Μπράβο στα παιδιά! Η Κόστα Ρίκα φαίνεται στα μέτρα μας. Καλή συνέχεια στην ομάδα μας!

  12. Νίκος Αργεάδης avatar
    Νίκος Αργεάδης 25/06/2014 08:52:30

    αυτή ήταν τελείως διαφορετική ομάδα εν σχέσει με αυτή που είδα και με την κολομβία και με την ιαπωνία. είχε ρυθμό, ουσία, κάλυπταν τον χώρο και αλληλοκαλύπτονταν, εμ εξαίρεση το γκόλ, και δυναμισμό που ε΄χσια καιρό να δώ. ποδόσφαιρο ουσίας και αποτελεσματικό. 3! δοκάρια και άλλα τόσα σούτ που πέρασαν μόλις μισό ή 1 μέτρο από την εστία της ακτής. ΕΥΓΕ!

  13. βαγγέλας avatar
    βαγγέλας 25/06/2014 10:33:25

    Το πέναλτυ ήταν κανονικότατο, αρχικά μπορεί να δείχνει μούφα αλλά προσεκτική εξέταση αποκαλύπτει άλλα. Είναι θέμα όμως το πως τόσοι Έλληνες, νομίζοντας το μούφα, είναι παρόλα αυτά να πρόθυμοι να το παραβλέψουν μιλώντας με ευφημισμούς ("έξυπνα κερδισμένο πέναλτυ" κλπ)

  14. sender avatar
    sender 25/06/2014 12:41:15

    Το πέναλτυ έχει ήδη πολιτικοποιηθεί,από συγχυσμένους ''αντιμνημονιακούς''.Εκπληξη προκαλεί το ξεκούρδιστο μυαλό τους.

    • franc avatar
      franc @ sender 25/06/2014 13:04:18

      Eννοείς απο συγχισμένους μνημονιακούς, που αν δεν το επιβεβαιώσει η Τρόικα δεν θεωρούν ούτε το πέναλτυ έγκυρο...Π.χ. Μπάμπης... Οι αντιμνημονιακοί, που πριν δυό χρόνια ήταν μαζί μας και ο Σαμαράς, το αναγνωρίζουμε ακόμα και μονομερώς αμα λάχει...

      • sender avatar
        sender @ franc 25/06/2014 14:41:21

        Δεν υπάρχει Ελληνας που δεν είναι αντιμνημονιακός,εκτός κι'αν είναι εχθρός ή διεστραμμένος.Η λογική[και πατριωτική] αντιπαράθεση θα έπρεπε να αφορά στο καλύτερο σχέδιο απεμπλοκής από το μνημόνιο,που γνωρίζουμε όλοι πολύ καλά πως προέκυψε.Ολα τα άλλα ανήκουν στην κομματική αντιπαράθεση και εξουσιολαγνεία.

  15. zame avatar
    zame 25/06/2014 14:57:56

    η Εθνική έκανε 3 παιχνίδια..ξεκινώντας με μια ΝΤΡΟΠΗ.. μετά είδαμε μια αξιοπρεπή εμφάνιση .. & χθες η θεαματική βελτίωση της έφερε το ΔΙΚΑΙΟ αναμενόμενο αποτέλεσμα.. & αν αυτή η περιεργη' πορεία συνεχιστεί..& ανακοπει τότε..ΟΛΑ ΠΑΙΖΟΥΝ Όσο για το "περίεργο αριστοτεχνικό τρόπο" (αλλά έτσι καταγράφει ο ορισμός του πέναλτι..) πολιτικοποιώντας απεικονίζει ακριβώς αυτό που ΕΠΕΒΑΛΑΝ να ζούμε στην καθημερινότητα μας.. με ένα συνεχόμενο πέναλτι κατάντησαν να πορεύεται η φρικτή καθημερινότητα μας. αλλά πως διάολο να σκοράρουμε εκεί ?..ΠΩΣ ? αφού είναι προ-απαιτούμενο να βιοποριστούμε..τουλάχιστον αξιοπρεπώς.

  16. ΝΤΙΝΟΣ avatar
    ΝΤΙΝΟΣ 25/06/2014 15:10:17

    Φίλοι μου δυστυχώς υπάρχουν πολλοί "Ελληνες" φιλομνημονιακοί! Η νοοτροποία και η φιλοσοφία σκέψεως αυτών είναι ακριβώς η ίδια αυτών που προσποιούμενοι δήθεν τους αντικειμενικούς,υποστηρίζουν κάτι που όλος ο Διεθνής τύπος πιστεύει το αντίθετο, αλλά και το βασικότερο, αυτό που όλοι μας βλέπουμε στο VIDEO, ότι το πέναλτι ήταν απλά καθαρό! Δυστυχώς είμαστε υποχρεωμένοι να υφιστάμεθα πάντοτε ως Έλληνες, τα υποπροϊόντα και κατακάθια που απορρέουν από την κατάρα της φυλής μας, τους απόγονους του Εφιάλτη, του Γούσια και του Νενέκου!!

  17. sender avatar
    sender 25/06/2014 15:25:26

    Εκτός κι'αν είναι εχθροί ή διεστραμμένοι.

  18. Άπαντα Επιστάμενος avatar
    Άπαντα Επιστάμενος 25/06/2014 17:47:21

    Μία τελευταία παρατήρηση: Ποιος είναι ρε παιδιά ο ένας από τους δύο εκφωνητές που για 40 σχεδόν λεπτά έλεγε συνέχεια ότι το παιχνίδι είναι ανιαρό; Πρέπει να είπε την φράση αυτή πάνω από 15 φορές! Θα μπορούσε να το πει για το παιχνίδι με την Ιαπωνία. Αλλά να το λέει για το χθεσινό παιχνίδι ήταν απαράδεκτο. Απο τα πρώτα λεπτά υπήρχαν πολύ επικίνδυνες φάσεις και κάλλιστα θα μπορούσε να υπάρχει ένα σκορ 4 -1 αντί για 2-1. Περίμενα σε όλον τον αγώνα ότι ο άλλος εκφωνητής θα τον επανέφερε στην τάξη, όσο εξακολουθουσε να λέει ανιαρό, ανιαρό, ανιαρό, ανιαρό..Μου σπάσε τα νεύρα ο κύριος!

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Άπαντα Επιστάμενος 25/06/2014 18:57:56

      Αλέξης Σπυρόπουλος ο εκφωνητής και Χρήστος Κοντός ο σχολιαστής. Ο Αλέξης,είναι ένας πολύ σοβαρός,μετρημένος και διαβασμένος εκφωνητής,στα χνάρια του Σωτηρακόπουλου. Πράγματι το ανιαρό το είπε πολλές φορές,ίσως παρασυρμένος από το πρώτο ημίχρονο που στο πρώτο μισό του ήταν όντως...

  19. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 25/06/2014 19:02:45

    Οφείλουμε πάντως ένα μεγάλο ευχαριστώ και στην Κολομβία-παρά τα τρία τεμάχια στην πρεμιέρα- που νίκησε άνετα την Ιαπωνία. Φαντάζεστε μετά από τη δική μας υπερπροσπάθεια και νίκη,να μαθαίναμε ότι τελικά έχασε;...

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Κυθήριος 25/06/2014 21:57:57

      Να δούμε τί θα κάνει και η Γερμανία με τις ΗΠΑ αύριο. Με Χ περνάνε και οι δύο και δεν διακυβεύεται και η κατάταξη (ταβάνι και για τους δύο). Να έχει πάρει άραγε τηλέφωνο ο Κλίνσμαν τον συμπατριώτη και πρώην βοηθό του τον Λεβ; Σημειωτέον ότι η πατρίδα της Ζήμενς έχει παράδοση στο στήσιμο αγώνων σε Μουντιάλ. Όπως μας υπενθύμισαν τις μέρες αυτές πλείστοι όσοι ξένοι αθλητικογράφοι, το 1982, όλο σχεδόν το παιχνίδι Γερμανία-Αυστρία αναλώθηκε κυνικά σε πασούλες πίσω από την σέντρα, για να περάσει η ώρα.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ ΚΜ 25/06/2014 22:06:38

        Το θυμάμαι! Ήμουν Γυμνάσιο... Επίσης και η άλλη έκπληξη του Mundial,η Αλγερία,λές να πετάξει έξω τη Ρωσία;