#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
25/06/2010 11:48
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επιχειρηματική βεντέτα στον ΠΑΟ



Βεντέτα επιχειρηματική ανοίγει στην ΠΑΕ ΠΑΟ. Η οικογένεια Βαρδινογιάννη πουλάει αλλά δεν ξεπουλάει, η πλευρά Βγενόπουλου αγοράζει αλλά όχι στο τίμημα και στο χρονικό περιθώριο που θέτει ο Τζίγγερ. Οι ανακοινώσεις έχουν στόχο και την προσέλκυση των οπαδών του ΠΑΟ αλλά εξελίσσονται σε αγώνα τένις με τη μια πλευρά να πετάει το μπαλάκι στην άλλη με όλο και μεγαλύτερη ορμή. Στο παιχνίδι μπήκε και ο κ. Πατέρας στρεφόμενος κατά Βαρδινογιάννη.

Στην ουσία της υπόθεσης «η καθαρή θέση» των μετοχών του κ. Βαρδινογιάννη ανέρχεται στα 13  εκ. ευρώ συν τον «αέρα». Δηλαδή τη «φήμη και πελατεία» που λένε και οι λογιστές πίσω από τους υπολογιστές. Αυτό σε μια ΠΑΕ δεν αποτιμάται, ή είναι εξαιρετικά δύσκολο να μετρηθεί. Προσθέστε στα 13 ότι θέλετε από 5-100 μύρια και μέσα είστε. Το άλλο αγκάθι είναι το προπονητήριο της Παιανίας, το οποίο δεν ανήκει στα πάγια στοιχεία της ΠΑΕ και ο ένας θέλει να το συμπεριλάβει στο deal και ο άλλος όχι. «Σπασμένη» μια εταιρεία πουλιέται ακριβότερα, λέει ένα παλιό αξίωμα από την εποχή του Άνταμ Σμιθ

Ο άλλος άγραφος νόμος είναι όταν μια ομάδα δεν πάει καλά να την κράζουν κι αν οι διεθνείς μας νιώθουν αδικημένοι ας διαβάσουν το σημερινό Ιταλικό τύπο, πόσο λάβρος είναι κατά δικαίων και αδίκων. Η δε προσπάθεια που γίνεται να παρουσιασθεί ο Σάντος ως η καλύτερη επιλογή για την Εθνική, με έχει εξοργίσει. Παρατάς  τη 40άρα μελαχροινή συντηρητική γυναίκα σου και πας και βρίσκεις μία με τα ίδια μυαλά επίσης μελαχροινή, αλλά 10 χρόνια νεότερη; Οι πιθανότητες να νοσταλγήσεις την πρώτη και τις χάρες της είναι πάρα πολλές. Υπάρχουν και οι ξανθιές, οι καστανές, οι εικοσάρες…



Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/06/2010 12:28:33

    Mικρέ Οδυσσέα,

    Μάλλον έχεις δει πολλές φορές το Pretty Woman!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 25/06/2010 12:32:02

      Kαι το 'With Other People's Money", as well,όπου ο φοβερός Danny Devito,παίζει ένας δαιμόνιο broker!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 25/06/2010 12:43:16

        Εκπληκτικός και ο Gregory Peck ως ο σκληρός παραδοσιακός εργοστασιάρχης. Στο τέλος, αν θυμάμαι καλά, μετά από μια θυελλώδη γενική συνέλευση των μετόχων το εργαστάσιο σώζεται και μετατρέπει την παραγωγή του για να φτιάχνει αερόσακους!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 25/06/2010 12:48:18

        Γιάννη,
        Η ταινία, ακόμα και σήμερα, αποτελεί case study σε πολλές σχολές διοίκησης επιχειρήσεων.

        Λάσε Βίρεν

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Κώστας Ροδινός 25/06/2010 12:52:25

        Το Χόλλυγουντ είχε υποδείξει εγκαίρως ότι το happy end σε μια σύγκρουση παραδοσιακών επιχειρηματιών - επιθετικών χρηματιστηριακών κανιβάλων το εξασφαλίζει"πάντα" μια γυναίκα. Έκτοτε το "μήνυμα" αυτό μάλλον ξεχάστηκε. Και είναι τουλάχιστον δύσκολο να βρεθεί τέτοια για τον Βγενόπουλο, που δε μοιάζει βέβαια με τον Danny - άσε που δεν είναι γνωστά τα ερωτικά γούστα αμφοτέρων...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 25/06/2010 12:56:14

        "Τελευταία Εξοδος".

        Εκεί πρωτοεμφανίστηκε μ' ένα μικρό ρολλάκι ο Strange Attractor.

        Tο θυμάμαι γιατί προσπαθούσε να με λαδώσει τον σκηνοθέτη για να του γράψει περισσότερα λόγια, αλλά εις μάτην.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 25/06/2010 12:56:50

        Ως μηχανικός και ως άνθρωπος της πραγματικής παραγωγής "απτών" αντικειμένων και όχι αέρα, το τέλος με είχε συγκινήσει.
        Η νίκη των πραγματικών παραγωγικών δυνάμεων απέναντι στον κομπορημονούντα αλλαζόνα μεγαλοχρηματιστή!
        Ίσως όμως αυτό το τέλος να μην ανταποκρίνεται πια στη στυγνή πραγματικότητα όπου οι διάφοροι Paulson "δημιουργούν πλούτο" από το αίμα πραγματικών επιχειρήσεων ή ακόμα και κρατών.

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Κώστας Ροδινός 25/06/2010 12:58:04

        Ο Ροδινός βρήκε επιτέλους το nick που του πάει γάντι: Λάσε Βίρεν!

        Τέλειο: και κατατροπώνουμε τους Αφρικανούς στις μεγάλες αποστάσεις και κανένας δε θα μας κατηγορήσει ότι πειράξαμε λίγο το ... αίμα!

        Γιατί αλλιώς θα έπρεπε να καταφύγει στον Ζάτοπεκ ...

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Κώστας Ροδινός 25/06/2010 12:59:18

        Σωστός, η ομιλία του Gregory Peck στη Γενική Συνέλευση εργαζομένων και μετόχων ήταν ένα εξαιρετικό κομμάτι.

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/06/2010 13:02:27

    Αντιαθλητικέ,

    Αυτές ήταν αντιαθλητικές διαδόσεις.
    Το παλληκάρι έκανε προπόνηση στα υψίπεδα της Κένυας!

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Κώστας Ροδινός 25/06/2010 13:07:27

      Και απεδόθη πάλι στας Φινλανδίας πάλλευκος ...

      Πέρα από τις αντιαθλητικές διαδόσεις πάντως, ο Βίρεν υπήρξε μια από τις πιο συμπαθητικές και συναρπαστικές περιπτώσεις αθλητή.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 25/06/2010 13:09:56

        Now you are talking!

      • tiramola avatar
        tiramola @ antiathlitikos 25/06/2010 13:14:50

        Τον έχεις πάρει αμπάριζα το Κώστα...
        Δεν θυμάται τα παλιά, απλώς είναι διαβασμένος!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 25/06/2010 13:15:27

        Οταν ανακαλύφθηκε το Μπάσκετ,έπαιζα μπεήζ μπώλ!
        Left hand πίτσερ!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 25/06/2010 13:16:33

        Μιάς και η συζήτηση έφτασε και στην ανακάλυψη του μπάσκετ, ένα εύκολο κουίζ (και παρακαλείται ο strange να μη το αποκαλύψει):

        Ποιός μπασκετμπολίστας κατέχει το ρεκόρ πόντων σε έναν αγώνα;

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ antiathlitikos 25/06/2010 13:31:34

        Ως μπσκετικός νομίζω ότι δικαιούμαι να παρέμβω , αλλά η ερώτηση τίθεται παγκοσμίως ή μόνο για Ελλάδα (παγίδα χεχεχε)?

        Κάτι για Ηρακλή είχα διαβάσει παλιά σ'ένα Τρίποντο , σε ερασιτεχνικό τότε αγώνα με συγκομιδή περίπου 114 πόντων.
        Ήταν ο τελευταίος αγώνας του παίκτη , του οποίου όμως δεν θυμάμαι το όνομα γαμώτο , και όλοι οι συμπαίκτες του του έδιναν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα τη μπάλα.

        Είμαι κοντά ?

      • tiramola avatar
        tiramola @ antiathlitikos 25/06/2010 13:35:58

        Λάθος μου, ο Tσάμπερλεϊν!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 25/06/2010 13:36:42

        Αριστείδης Μούμουγλου 145 πόντους σε έναν αγώνα!
        1972. Ηρακλής ΒΑΟ 170-949 (!!!!) χωρίς τρίποντα παρακαλώ

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ antiathlitikos 25/06/2010 13:40:46

        Επισήμως καταγεγραμμένο ρεκόρ είναι από Ελλάδα η περίπτωση που λέω (ακόμα κι αν είναι σε ερασιτεχνικό επίπεδο θεωρείται έγκυρο το ρεκόρ εάν επισήμως καταγράφεται) αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα αν ήταν όντως ο Ηρακλής και πρέπει να ανατρέξω στα παλιά φυλαγμένα Τρίποντα για να βρω το όνομα.

        Είμαι 99% σίγουρος όμως για την ελληνική προέλευση του ρεκόρ τιραμόλα.

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ antiathlitikos 25/06/2010 13:41:34

        congrats Γιάννη !!!! Αυτός είναι !!!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 25/06/2010 13:47:19

        Εύγε! Ο Μούμογλου υπήρξε από τα πρότυπα εκείνα του μπασκετμπολίστα - επιστήμονα, μια καλαθομηχανή από τη θέση "3" που τότε ονομαζόταν "ελ" και πολύ πριν καν ανακαλυφθεί το τρίποντο. Στον αγώνα εκείνον με τον ΒΑΟ, ο Μούμογλου δεν γύριζε πίσω να αμυνθεί τις περισσότερες φορές και έκανε αυτό το ρεκόρ υποδεχόμενος αμαρκάριστος τις "ασσίστ" των συμπαικτών του (Τρυφέρης, Βλαχόπουλος, Συμιρδάνης, όσοι θυμάμαι).

      • undercover gpr avatar
        undercover gpr @ antiathlitikos 25/06/2010 13:48:20

        Ήταν ο τελευταίος αγώνας της καριέρας του.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 25/06/2010 13:58:21

        Στο Ιωνικός - Άρης ήμουν παρών ως αυτόπτης μάρτυς μικρό παιδάκι.Είχαν οργιάσει και οι δύο. Ο δε Γιαννάκης από εγωισμό πήγαινε στη γωνία στη βασική γραμμή και σούταρε με καμπύλη πίσω απ' το ταμπλό και τα'βαζε!
        Κουίζ! Ποιό ήταν τότε το τεσσάρι του Ιωνικού Νικαίας?

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 25/06/2010 14:23:55

        Χωρίς βοήθεια, εγω. Κάποιος Αλεξανδρίδης μήπως, Γιάννη

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 25/06/2010 14:46:03

        Σωστός αντιαθλητικέ! Με Τσικίμη πεντάρι!
        Ο Αλεξανδρίδης είχε εκπληκτική ευχέρεια στο σκοράρισμα, ήταν πανέξυπνος, ήξερε να παίρνει θέσεις μέσα στη ρακέτα και έκανε τρομερές πορσποιήσεις κάτω απ'το καλάθι.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 25/06/2010 13:39:34

      94, όχι και 949 (άτιμε δαίμων)

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/06/2010 13:16:44

    Καλώς τον ...Βαμβακούλα!

  4. tiramola avatar
    tiramola 25/06/2010 13:21:54

    Νομίζω ο ντόκτορ τζέι των φιλαδέλφια 76ερς

  5. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 25/06/2010 13:56:13

    Περί Σάντος.

    Ο Φερνάντο αποτελεί πράγματι μια επιλογή όπως την αναπαριστά ο μικρός ταξιδευτής στην ανάρτηση. Μόνο που εκτός από τα ηλικιακά δεδομένα θα πρέπει να συνυπολογισθούν:

    1. Η αδυναμία του να εκφέρει ακόμη έστω και μία (αριθμητικά: 1) ελληνική λέξη. Στο σημείο αυτό είναι απόλυτα ανρταγωνιστικός του Ρεχάγκελ.

    2. Η σκυθρωπότητά του, η οποία αναιρεί πλήρως την πιθανότητα ενδεχόμενης ανθυποψηφιότητας του Άγγελου Αναστασιάδη, ο οποίος καθίσταται έτσι περιττός.

    3. Το γνωστό επιθετικό πνεύμα με το οποίο διαποτίζει τις ομάδες του μας εξασφαλίζει την ανάδειξη του ταλέντου παικτών – μπαλλαδόρων τύπου Νίνη.

    4. Δημιουργείται η δυνατότητα στο τηλεοπτικό κάδρο να τον βλέπουμε να ομιλεί σκυφτός με την παρουσία της γνωστής "εξαίσιας" γυναικείας μορφής στο πλάι του.

    5. Για το γυναικείο φύλο, τέλος, θα αποτελεί μια πηγή αισιοδοξίας: όσο και να προσπαθήσει μια γυναίκα να δημιουργήσει συνοφρυούμενη τόσες πολλές ριτίδες στο μέτωπο, δε θα τα καταφέρει!

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ antiathlitikos 25/06/2010 14:01:36

      Με τον Αγγελο όμως,θα γεμίσουμε κομποσκίνια,άσε που η Εθνική θα πηγαίνει για προετοιμασία στο Αγιον Ορος!
      Δεν αποκλείεται να δούμε και τον Εφραίμ για Team Manager!

  6. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 25/06/2010 13:58:45

    Για το Γιάννη Φαίλτωρ που είναι αραχτός στη Νάξο!

    Σου είχα υποσχεθεί ένα κουϊζ:

    Η ακόλουθη είναι μια πραγματική ερώτηση που δόθηκε στο Πανεπιστήμιο της Ουάσιγκτον, στο τμήμα μηχανικών.

    Ερώτηση: Η κόλαση παράγει θερμότητα ή απορροφά θερμότητα;

    Βοήθεια: Να χρησιμοποιήσεις τον νόμο του Boyle, (τα αέρια ψύχονται όταν
    εκτονόνωνται και θερμαίνονται όταν συμπιέζονται).

    Σε 15 λεπτά θα δώσω μια φοβερή απάντηση του μοναδικού φοιτητή που πήρε άριστα!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Κώστας Ροδινός 25/06/2010 14:08:28

      Μακάρι να ήμουνα στη Νάξο από σήμερα.Ήταν διαβολομέρα!
      Από αύριο!

      Μου επιτρέπετε κύριε να αντιγράψω στο ερώτημα αν η Κόλαση είναι Εξώθερμη ή Εσώθερμη? Άλλωστε ο επιτηρητής δεν βλέπει!

      Απάντησις:

      Πρώτον πρέπει να γνωρίζουμε αν ο όγκος της κόλασης αυξάνεται προς το χρόνο. Επομένως χρειάζεται να ξέρουμε το ρυθμό με τον οποίο οι ψυχές εισρέουν στην κόλαση και το ρυθμό με τον οποίο διαφεύγουν. Νομίζω ότι μπορούμε ασφαλώς να υποθέσουμε ότι όταν μια ψυχή πάει στην κόλαση, δεν πρόκειται να φύγει. Επομένως, δεν διαφεύγουν ψυχές. Τώρα για το πόσες ψυχές μπαίνουν, ας δούμε πόσες διαφορετικές θρησκείες υπάρχουν σήμερα στον κόσμο. Οι περισσότερες από αυτές δηλώνουν ότι αν δεν είσαι οπαδός τους, τότε θα πας στη κόλαση. Εφόσον υπάρχουν περισσότερες από μία τέτοια θρησκεία και εφόσον οι άνθρωποι δεν ανήκουν σε περισσότερη από μία θρησκεία, τότε μπορούμε να εξαγάγουμε το συμπέρασμα ότι όλες οι ψυχές πάνε στην κόλαση και δεδομένου του πως έχουν οι ρυθμοί γεννήσεων και θανάτων, θα πρέπει να αναμένουμε ότι ο αριθμός των ψυχών στην κόλαση θα αυξηθεί εκθετικά.

      Τώρα, ο λόγος για τον οποίο εξετάζουμε το ρυθμό αλλαγής του όγκου της κολάσεως, είναι γιατί ο Νόμος του Μπόυλ δηλώνει ότι για να παραμείνει σταθερή η θερμοκρασία και η πίεση στην κόλαση, ο όγκος της πρέπει να αυξάνεται αναλόγως με τις ψυχές που προστίθενται.

      Αυτό μας δίνει 2 περιπτώσεις:

      1. Εάν η Κόλαση διαστέλλεται με πιο αργό ρυθμό από αυτόν με τον οποίο εισέρχονται ψυχές, τότε η θερμοκρασία και η πίεση θα αυξάνονται μέχρι να σκάσει η Κόλαση και να ξεχυθούν οι ψυχές.

      2. Εάν η Κόλαση διαστέλλεται με ρυθμό πιο γρήγορο από τη αύξηση των ψυχών, τότε η θερμοκρασία και ή πίεση θα πέφτουν μέχρι να παγώσουν τα καζάνια της.

      Ποιά από τις 2 περιπτώσεις ισχύει?

      Αν αποδεχθούμε το αξίωμα το οποίο μου είπε η Τερέζα όταν ήμουν πρωτοετής, ότι «Θα πρέπει να παγώσει η Κόλαση πριν κοιμηθούμε μαζί» και αν συνθεωρήσουμε και το γεγονός ότι χθες το βράδυ όντως κοιμήθηκα μαζί της, τότε ισχύει η δεύτερη υπόθεση και επομένως είμαι σίγουρος ότι η Κόλαση είναι εξώθερμη και ότι ήδη έχει παγώσει.

      Απόρροια αυτής της θεωρίας είναι ότι η κόλαση, αφού έχει παγώσει, άρα δεν δέχεται άλλες ψυχές και επομένως έχει εκλείψει… αφήνοντας μόνο τον Παράδεισο. Αυτό με τη σειρά του αποδεικνύει την ύπαρξη ενός Θεϊκού Όντος, το οποίο εξηγεί γιατί χθες το βράδυ η Τερέζα φώναζε συνεχώς: «Θεέ μου, Θεέ μου».

      Δια την αντιγραφήν
      Ιωάννης Φαίλτωρ
      Επιστήμη και Τεχνολογία Υλικών ΕΜΠ

      (Είδες άμα έχεις αρχείο?)

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/06/2010 14:11:17

        Είδες τα chain e mails τι κάνουν; Εμένα μου έστειλαν σε e mail μέχρι και ένα κείμενο που είχα ο ίδιος γράψει στο αντινιούζ, ένα μήνα πριν. Για να ενημερωθώ!!!

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 25/06/2010 14:14:41

        Εύγε!
        Ειδικά για την τροποποίηση με τη στάση της Τερέζας!

  7. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 25/06/2010 17:14:52

    Το ΙΕΚ του Κόμη Ροδινύ επεράτωσε τη διδασκαλία του.
    Εγγραφές από 30/6
    Δεκτοί οι γεννηθέντες του 1950 και πριν