#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/06/2010 09:33
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επενδύστε στη χώρα που θα σηκώσει την κούπα



Οικονομικοί αναλυτές, πιστεύουν ότι αξίζει οι επενδυτές να δοκιμάσουν τοποθετήσεις βάσει των εξελίξεων στο Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου της Νοτίου Αφρικής.

Το αίσθημα εθνικής υπερηφάνειας και ο ενθουσιασμός, που προκαλεί μία επιτυχία σε μία τόσο μεγάλη διοργάνωση, εκτιμάται ότι μπορεί να μεταφραστεί έως έναν βαθμό και σε πραγματικά οφέλη για την οικονομία, η οποία επηρεάζεται από το γενικότερο κλίμα. Μία στρατηγική επενδύσεων βασισμένη στα αποτελέσματα του Μουντιάλ, αν και ριψοκίνδυνη, θα μπορούσε να αποφέρει κέρδη. Εάν για παράδειγμα μεγάλη νικήτρια του Μουντιάλ είναι η Ισπανία, όπως χαρακτηριστικά αναφέρει ο αρθρογράφος του Bloomberg, Μάθιου Λιν, οι επενδυτές θα μπορούσαν να «ποντάρουν» σε άνοδο του ευρώ.

Στα δικά μας πονταρίσματα τώρα, λέγαμε χθες:.

«Η Βραζιλία θα νικήσει τη Βόρεια Κορέα, δεν θα τη διαλύσει όμως».

«Μια ενδιαφέρουσα επισήμανση και για τα 3 σημερινά ματς  είναι το στατιστικό ότι ακριβές σκορ 2-1 ή 3-0 δεν έχει εμφανισθεί καθόλου στα 11 ματς που προηγήθηκαν»

Έτσι περάσαμε 0-0 ημίχρονο στο 3.40, Χ ημίχρονο 1 τελικό 3.80 και ο αντιαθλητικός έσπασε τα κοντέρ με 18 απόδοση, γκολ μεταξύ 51-60 (αυτά τα πονταρίσματα στα χθεσινά σχόλια). Τέλος, σοφόν απεδείχθη το σαφές και ταπεινό under 3.5 goal στο 1.50, που δεν κινδύνεψε ποτέ.

Για τους μη μυημένους να αναφέρω ότι επιτυχία με απόδοση 18 συμβαίνει κάθε φορά που αστεροειδής απειλεί τη γη.

Αν δεν υπήρχε η λάθος ανάγνωση στο Ακτή Ελεφαντοστού-Πορτογαλία θα μιλάγαμε για κληρονομικό χάρισμα.

Σήμερα βέβαια είναι μια καινούργια θερμή ημέρα. Τρία ματς Ονδούρα-Χιλά, Ισπανία-Ελβετία και Νότιος Αφρική-Ουρουγουάη. Θα ασχοληθούμε κυρίως με το ματς του 1ου ομίλου στη λογική ότι τις δύο ομάδες ότι τις έχουμε ξαναδεί. Η Νότιος Αφρική είναι αξιόμαχη, η Ουρουγουάη είναι φαβορί απόψε αλλά δε φημίζεται για το ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας, οπότε ποντάρουμε στο να μη χάσει η Νότιος Αφρική. Το 1Χ το βρίσκουμε στο 1.50 αλλά μπορούμε να κινηθούμε και με ένα σημείο με κάλυψη το άλλο. Στο λατινοαμερικάνικο ντέρμπι Ονδούρα-Χιλή  δεν περιμένουμε πολλά γκολ αλλά μπορεί να υπάρξει αποβολή, ενώ η Ισπανία δίνεται στο πενιχρό 1.20 ενώ ούτε η απόδοση του over στο 1.90 είναι ικανοποιητική.

Νότιος Αφρική-Ουρουγουάη 1 απόδοση 3.20 ή/και Χ απόδοση 3.00

Ονδούρα-Χιλή under απόδοση  1.55



Νότιος Αφρική-Ουρουγουάη 1Χ απόδοση 1.50

Ονδούρα-Χιλή under απόδοση  1.55



Δυάδα  απόδοση 2.33



Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 16/06/2010 09:49:05

    Βαλτε τα λεφτα σας στη Νεα ζηλανδια οτι θα περασει στους 16. Εχει προοπτικη. Εγω εβαλα 10 Ε!!

  2. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar
    ΧΡΗΣΤΟΣ 16/06/2010 09:51:39

    ΠΑΙΞΤΕ ΕΛΛΑΔΑ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΙΚΟ.ΘΑ ΚΟΝΟΜΗΣΕΤΕ.

  3. tiramola avatar
    tiramola 16/06/2010 09:51:47

    Αντιαθλητικέ έχεις ρέντα!
    Για ρίξε καμιά πρόβλεψη να πάμε ταμείο να φάμε καμιά γκίοσα τζάμπα που είναι και η περίοδος τώρα...

  4. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 16/06/2010 10:19:37

    Σήμερα τα παίγνια δε με εμπνέουν ποδοσφαιρικά, αν και θα ήμουν περίεργος να δω την πιο πλήρη ομάδα του Μουντιάλ. Δυστυχώς η ώρα δε βολεύει. Θα δω την αγάπη μου, τον Τσάβι, στο επόμενο ...

    Στοιχηματικά, τώρα, να συμφωνήσω απόλυτα με τον μικρό ταξιδευτή για το 1 της Ν. Αφρικής (απόδοση 3,20). Δε χρειάζεται «σκεπτικό» στην επιλογή, αλλά να το παραθέσω εκ του περισσού: εκτός από τον ... Πανούτσο που έχει έτσι κι αλλιώς διαστρφικά γούστα και είναι ερωτευμένος με τον Φορλάν, κανένας άλλος δε γουστάρει Ουρουγουάη. Ακόμη και ο strange λάθος όνειρο είχε δει... Επιπροσθέτως κάποτε πρέπει να πάρει «βοήθεια» και η γηπεδούχος (ακόμη και μόνον για λόγους οικονομικούς - δες και τη σχετική ανάρτηση h**p://www.antinews.gr/?p=50077). Και παρά την κόντρα Μπλάτερ - Πλατινί δε νομιζω πως αυτό μπορεί να γίνει στον επόμενο αγώνα της με τους Γάλλους . Ως εκ τούτου το σμπρώξιμο θα προσφερθεί σήμερα.

    Εναλλακτικά λοιπόν για τις γερασμένες γίδες και τους μερακλήδες που θάθελαν να κεράσουν και κάτι τους φίλους τους το βράδι - δουν δε δουν το ματς - προτείνω το ειδικό ποντάρισμα ότι :

    Θα σκοράρει ΜΟΝΟ η Ν. Αφρική, απόδοση 5,00.

  5. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 16/06/2010 13:03:04

    Προσωπικά αγόρασα ωτασπίδες μπας και πάψω να ακούω τις παραπλανητικές φωνές που με στέλνουν στο κουβά! Για 6-0 άκουγα χθες και τελικά υποκλίθηκα στη μεγαλοσύνη των ερασιτεχνών της Β. Κορέας. No more voices for me. Αλλιώς, είμαι για Δρα Ρέγγα μεριά.

    • tiramola avatar
      tiramola @ Strange Attractor 16/06/2010 13:16:21

      Γιατί δεν το έπαιζες απλώς "under"?

      Εγώ να δεις τι έπαθα..
      Σταματώ ερχόμενος από τη δουλειά σε προποτζίδικο με σκοπό να παίξω την μαντεψιά του αντιαθλητικού για γκολ μεταξύ 51-60 και δεν προλαβαίνω γιατί με πήραν τηλέφωνο να ξαναγυρίσω επειγόντως...
      Όταν το βράδυ βλέποντας τον αγώνα μπήκε το καταπληκτικό γκολ του Μαικόν στο 55 μούρθε να σκάσω.
      Γιαυτό σήμερα του ζήταγα προβλέψεις...

  6. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 16/06/2010 17:47:35

    Διπλό η Ελβετία ή ο ατελειωτος κουβάς. Δεν το ακουμπήσαμε και γλιτώσαμε

  7. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 16/06/2010 17:53:12

    και μια μουρλή επιλογή για μερακλήδες: Ν. Αφρική-Ουρουγουάη 3-0 απόδοση 41

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ μικρός οδυσσέας 17/06/2010 08:35:56

      Καλημέρα σ΄όλους!

      Συνομωσιολογώντας:

      Τί τόθελα αυτό με τον πανούτσιο έρωτα; Μετά τους ωρολογοποιούς αποθησαυριστές και ο Φορλάν παρέα, βαλθήκανε να τινάξουν μπάνκα και μουντιάλ στον αέρα: πάμε για μετωπική των δύο πρώτων φαβορί ήδη από τους 16 και η φετινή οικοδέσποινα θάναι μάλλον η πρώτη που δε θα περάσει από τους ομίλους. Καταστροφή ποδοσφαιρική και οικονομική; Εκτός κι αν Τσάβι και Πλατινί συνασπιστούν για την ανατροπή, να ρίξει τριάρες και τεσσάρες η Ισπανία και να θυσιαστεί η Γαλλία (και τα δύο πάντως δεν αρκούν γιατί Μεξικό και Ελβετία δε θα πέσουν εύκολα θύματα ενός τέτοιου σχεδίου).

      Προπονητολογώντας:

      Είχα πει πριν από την αρχή ότι σ΄ένα μουντιάλ χωρίς ακλόνητο φαβορί και με κουρασμένους παίκτες καίριος καθίσταται ο ρόλος των προπονητών. Έτσι ο Χίτσφελντ έκανε ματ στον Ντελ Μπόσκε, που ακόμη φαντασιώνεται ότι η Εθνική μπορεί να παίζει σα τη Μπαρτσελόνα χωρίς να διαθέτει πλάγια μπακ ... Ασφυξία στον άξονα και το όνειρο (με ολίγη τύχη βεβαίως) έλαβε τέλος.

      Στοιχηματίζοντας:

      Το under υπήρξε ο βασιλιάς της πρώτης αγωνιστικής. Δε ξέρω αν φταίει η μπάλα, ο καιρός η το κλείσιμο της ψαλίδας, αλλά δύσκολο μοιάζει αυτή η εικόνα να ανατραπεί. Το τρελό ήταν ότι τα over ήρθαν (άκουσον, άκουσον) από τους Βορειοκορεάτες (!) και τους Ουρουγουανούς (!)

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 17/06/2010 08:45:49

      Buenas dias antideportivo!
      Viva Panucho el triunfandor!
      Viva la revolucion Uruguana!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 09:27:00

        Buenas dias amigo!

        Αν υποψιαστώ ότι οι Χουρουγκουάνοι θα σώσουν την τιμή των επαναστατημένων λατίνων φτύνοντας μάλιστα στα μούτρα του Vasco da Gama, τί να κάνω θα το ... δεχτώ!

        Πάντως μετά τη νίκη της Ελβετίας το πιο τρελό δικό μου όνειρο είναι τελικός Βραζιλίας – Αργεντινής σε ουδέτερο έδαφος! Θάναι μετά το θρυλικό αγώνα Μοχάμεντ Άλι – Φόρμαν στην Κινσάσα η μεγαλύτερη εν Αφρική τιτανομαχία ...

        ΥΓ: Θέλοντας να σε προσφωνήσω σπανιόλικα, έστω και αυθαιρετώντας, διαπίστωσα ότι το Gougle παραπέμπει ήδη στο nick σου, δημιουργώντας και δεύτερη επαναστατική συνθήκη!

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 09:37:40

        Καθόλου πλάκα, ταξιδευτή μου! Γκουγκλάρισε "Φαίλτωρ" ... Και το δικό σου εμφανίζεται, αλλά είναι προφανές ότι δε δημιουργεί "επαναστατική συνθήκη".

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/06/2010 09:43:04

        Γκουγγλάρετε feltor για να δείτε.
        Επι τη ευκαιρία, οι όχθες του ποταμού στέρεψαν Οδυσσέα. Εγκατέλειψα το ομολογώ! Νόμιζα ότι κάτι κρύβεται από κάτω αλλά γελάστηκα.

  8. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 16/06/2010 18:10:47

    και κάτι λογικότερο από το προηγούμενο: η Ν. Αφρική σκοράρει με πέναλτι απόδοση 8.5

  9. Κρης avatar
    Κρης 16/06/2010 18:49:00

    αναλυσεις απο τρεις οικους

    οι πιθανοτητες για τον νικητη απο την UBS
    http://bit.ly/cv9dao σελις 37

    η goldmansachs
    http://bit.ly/bQCkMs σελις 71

    η morgan
    http://scr.bi/apMArh
    λεει την Αγγλια νικητρια

    το 2006 την νικητρια Ιταλια την ειχε προβλεψει η UBS

  10. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 16/06/2010 20:43:06

    strange over kai under είναι τα 2,5 goal: στο 2-0, 1-1, 0-0, 1-0 είναι under to 2-1,3-1,3-0 ktl over.
    Αλλά επειδή η ..επιστήμη προχωράει παίζουν και over/under 0,5 1,5, 3,5 goal ανά αγώνα.
    Χθες πχ κέρδισαν αυτοί που έπαιξαν το κλασσικό over αλλά και εμείς που παίξαμε under 3,5 goal στο 2-1 της Βραζιλίας. Ουσιαστικά είναι εκτίμηση για λίγα ή πολλά γκολ στον αγώνα

  11. tiramola avatar
    tiramola 17/06/2010 09:03:26

    @μικρός οδυσσέας
    Μετά το κουβά που μας έριξε ο άσσος της Ν. Αφρικής, το under του ίδιου αγώνα, ο άσσος της Ισπανίας και το over του ίδιου αγώνα, μήπως έχεις πληροφορία πόσα κόρνερ έγιναν στο συγκεκριμένο ματς?
    Ισπανία-Ελεβετία?

    ΥΓ Το μόνο ευχάριστο είναι που μετά το 2-0 της Ουρουγουάης οι πουθενάδες έβαλαν τις βουβουζέλες στο κ.... τους.

    • Κρης avatar
      Κρης @ tiramola 17/06/2010 11:07:20

      http://www.livescore.com/worldcup/match/?match=H_00016
      corner kicks : 12 - 3 = 15

  12. tiramola avatar