21/02/2011 10:25
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Επίθεση στο σπίτι του Τοροσίδη και φωτιά στη Super League

Τα ξημερώματα , άγνωστοι επιτέθηκαν με βόμβες μολότοφ στο σπίτι του ποδοσφαιριστή του Ολυμπιακού Βασίλη Τοροσίδη. Οι δράστες προκάλεσαν φθορές στα αυτοκίνητα των ενοίκων της πολυκατοικίας που βρίσκονταν στην πιλοτή, στην αναζήτηση του οχήματος του παίκτη.

Στην συνέχεια, οι δράστες, αφού έγραψαν στους γύρω τοίχους υβριστικά συνθήματα για τον παίκτη και την οικογένειά του, αποχώρησαν πριν προλάβει να φτάσει στο σημείο εκείνο η Αστυνομία.

Χθες δεκάδες οπαδοί του Παναθηναϊκού πραγματοποίησαν συγκέντρωση έξω από το ραδιομέγαρο της ΕΡΤ διαμαρτυρόμενοι για τον τρόπο μετάδοσης των αμφισβητούμενων φάσεων.

Επίσης έκρηξη και πυρκαγιά μικρής έκτασης σημειώθηκε στις 9.30 χθες το βράδυ, στο κτίριο της Super League, στην οδό Αστροναυτών 1-3, στο Μαρούσι. Στο σημείο βρέθηκαν υπολείμματα από βόμβα μολότοφ και εκτιμάται από τις Αρχές οτι οι τρεις άγνωστοι πέταξαν κροτίδες και καπνογόνα και στη συνέχεια έσπασαν την πόρτα της εισόδου.

Στο σημείο έσπευσαν δυνάμεις της αστυνομίας και της πυροσβεστικής, που δεν χρειάστηκε να επέμβουν.
Οι τρεις άγνωστοι -όπως αναφέρουν αυτόπτες μάρτυρες- πέταξαν κροτίδες και καπνογόνα και στη συνέχεια αποπειράθηκαν και κατάφεραν να σπάσουν τη γυάλινη πόρτα της εισόδου των γραφείων.
Η φωτιά σβήστηκε πριν την άφιξη της πυροσβεστικής χωρίς να πάρει έκταση.
Η αστυνομία εκτιμά ότι πρόκειται για ενέργεια χούλιγκαν που έχει σχέση με τα επεισόδια που σημειώθηκαν χθες στο ντέρμπι Ολυμπιακού-Παναθηναϊκού στο Στάδιο Καραϊσκάκη.
Αυτή τη στιγμή περίπου 1.000 οπαδοί του Παναθηναϊκού είναι έξω από τα studio της ΝΕΤ για να διαμαρτυρηθούν για τη μεροληπτική μετάδοση του χθεσινού αγώνα.

--
Θ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. neotera avatar
    neotera 21/02/2011 01:09:09

    Σούπερ Λιγκα είναι το πρωτάθλημα που λέγαμε παλιά ή κάτι άλλο, εγγλέζικο ? Πότε σταμάτησαν να μιλούν για πρωτάθλημα ? Ειπώθηκε κάποια δικαιολογία με τον άλλον ή τον άλλο τρόπο ? Εχει γίνει ποτέ δημοσιογραφική έρευνα γι αυτό το κορυφαίο για τη γλώσσα μας γεγονός ??

  2. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 21/02/2011 07:58:33

    Σούπερ Λιγκα = Σούπερ Κλίκα

  3. irida avatar
    irida 21/02/2011 11:23:27

    Τώρα συγκινηθήκαμε!! Άσε που ανησυχησαμε κιολας!! Ό,τι σπέρνει κανείς θερίζει. Ένας επαγγελματίας παίκτης δε χρειάζεται να πουλάει εκδούλευση ούτε οπαδιλίκι. Έρχεται η ώρα που το εισπράττει. Ας το λουστει λοιπόν. Ίσως το ποδόσφαιρο είναι η αφορμή για να φανούν πολλές αντιδράσεις. Φτάνει μτ ετην κοροιδία των παραγόντων του αθλητισμού σε αυτή τη χώρα. Αθλητισμός στα λόγια/..

  4. anonymous avatar
    anonymous 21/02/2011 11:37:49

    Σε άλλες χώρες σκοτώνονται για το καλό της χώρας τους. Εδώ για το ποδόσφαιρο. Και μετά περιμένουμε να πάμε μπροστά.

    Έχουμε καταντήσει χειρότεροι από τους Άραβες. Πως θα πάμε μπροστά;

  5. εναςάσχετος avatar
    εναςάσχετος 21/02/2011 11:45:40

    Τα αυτοκίνητα των άλλων ενοίκων, ποιός θα τα πληρώσει?

    • sdg avatar
      sdg @ εναςάσχετος 21/02/2011 12:06:56

      O Toro

  6. Blut und Tränen avatar
    Blut und Tränen 21/02/2011 11:47:33

    Αυτοί οι καραγκιόζηδες με τις μολότωφ δεν είναι οι ίδιοι που καίνε καταστήματα στο Σύνταγμα και κάνουν τους "αντιεξουσιαστές"; Να τους χαίρονται οι νταβατζήδες του ποδοσφαίρου που τους ανέχονται και οι αθλητικές αρχές. Αν κάποιοι άλλοι κάψουν το σπίτι του Σισέ θα τους πούνε και ρατσιστές οι άλλοι; Η βλακεία δεν έχει όρια.

  7. Αυριανιστής avatar
    Αυριανιστής 21/02/2011 11:50:39

    Εγώ δεν σας κρύβω ότι άρχισα και γουστάρω άγρια με αυτά τα "απόνερα" του προχθεσινού οργίου της διαιτησίας. Θα αποκαλυφθεί μια ώρα αρχύτερα η πλήρης γύμνια του σημερινού πλαισίου, που είναι εντελώς αδύναμο πια να σταματήσει τη βία στα γήπεδα. Ίσως έτσι καταστεί ακόμα πιο αναγκαία η αναστολή του επαγγελματικού "πρωταθλήματος" για τουλάχιστον 15-20 χρόνια, ώστε να τελειώνουμε με τον οπαδισμό και τις πληγές του.

    • co avatar
      co @ Αυριανιστής 21/02/2011 16:14:22

      +++

      • co avatar
        co @ co 21/02/2011 16:15:39

        οι ιδιοι που μας ενημερωνουν για το "ηθος" που διεξηχθηκε ο αγωνας ειναι οι ιδιοι που μας ενημερωνουν καθε βραδυ μεσω σκαι (δεν εχει μπει ο μαρινακης μεσα;) μεγκα κλπ.
        οντως η συγκυρια ειναι ενδιαφερουσα γιατι φαινεται η πληρης γυμνια σε ολα τα επιπεδα.

  8. anarcholiberal avatar
    anarcholiberal 21/02/2011 12:10:30

    Προς Ίριδα: δεν νομίζω ότι το θέμα είναι ποιος θα λουστεί τί, αλλά το πότε θα κάνει κάποιος κάτι επιτελους... Μ αυτην την λογικη, του λουσίματος, πάντα κάποιος θα κανει την βλακεια και καποιοι θα χαίρονται που την λούστηκε! Ετσι, θ ανανεώνεται το μίσος και η βλακεία εις τους αιώνας των αιώνων... ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ;;

    • irida avatar
      irida @ anarcholiberal 21/02/2011 12:53:43

      Όχι αγαπητέ μου δεν είναι το θέμα μας ποιος θα λουστεί και τι. Απλά καποιοι πρέπει να καταλάβουν πως με κάποια πράγματα δεν παίζεις σε αυτή τη χώρα. Μακάρι το ποδόσφαιρο να είχε πάντα εξαιρετικά άτομα κι όχι προβληματικά και σε οπαδούς και σε παίκτες και σε παράγοντες. Αλλά δεν είναι έτσι. Η προσοχή λοιπόν επιβάλλεται κι είναι αφροσύνη όλα όσα γίνονται. Χρόνια τώρα!!

  9. DARK-BLUE avatar
    DARK-BLUE 21/02/2011 12:14:48

    Τελικά όλοι μια από τα ίδια ( σιγά την διαπίστωση)
    Καλό θα ήταν όσοι αγαπούν το ποδόσφαιρο τον αθλητισμό και την ομάδα τους, να απομονώσουν τα παράσιτα, μέσα και έξω από το γήπεδο.
    Αυτά τα "παιδιά" είναι εκμεταλλεύσιμα, από τους προέδρους, τους πολιτικούς, και άλλους.

  10. Τάκης avatar
    Τάκης 21/02/2011 13:23:20

    Σε μια χώρα που όλα είναι διαβρωμένα - διαλυμένα φυσικό επόμενο είναι ο χώρος του ποδοσφαίρου βα βρίσκεται στα χέρια απατεώνων. Η πολιτεία έχει άμεση ευθύνη και πρέπει να παρέμβει άμεσα και να διακόψει το τσίρκο που ονομάζεται ελληνικό πρωτάθλημα. Κομάτι δύσκολο βέβαια. Χθες μέσα στο γήπεδο βρισκόταν και ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης Σαμαράς που περιχαρής χειροκροτούσε την αθλιότητα. Δεν βρήκε να πει ούτε μια λέξη και να καταδικάσει τα έκτροπα. Τι να περιμένουμε λοιπόν;

  11. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 21/02/2011 13:29:00

    πείτε μας για τον πρώην πρόεδρο του ταχυδρομικού ταμιευτηρίου...
    πείτε μας για την τράπεζα πυραμίδα δήθεν με κεφάλαια αράβων...
    πείτε μας γενικότερα για τις μπουγάδες...

    μέχρι να μας τα πείτε κ να μας τα πούνε και τα πρόβατων των οπαδών, απολαύστε αυτό που αρέσει σε όλους τους γαυροβάζελους, δικέφαλους ή ακέφαλους...
    απολαύστε το νόμο της ζούγκλας..

  12. fifty-50 avatar
    fifty-50 21/02/2011 13:58:01

    ακουσα χτες αθλητικό ρεπόρτερ να λέει οτι χρειάζεται να μπει και στο φουτμπόλ τρόικα...ούτε επι "χούντας" δεν γίνονταν αυτά τα ΑΙΣΧΗ..

  13. ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ avatar
    ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ 21/02/2011 14:27:48

    Στου Ακη και του Τσουκρατου εχει ησυχια....

    ΠΠ

  14. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 21/02/2011 14:36:24

    μας πως να μην έχει ησυχία, όταν τα "παιδιά" τα ανήψια και τα εγγόνια μας, μαλακίζονται έξω απο την ερτ σαν μαδημένα σκυλιά για τη φούστα της σισσε...
    λούγκρεεεεςςς

    άλλου είναι ο εχθρός

    • Γιάννης_Άλιμος avatar
      Γιάννης_Άλιμος @ ΠΙΛΟΤΟΣ 21/02/2011 14:59:57

      Ρίξε κι άλλο νερό στο μύλο.... Έτσι, έτσι, πολιτσμένα, με επίπεδο...

  15. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 21/02/2011 15:06:35

    δεν υπάρχει κανένας μύλος

    μόνο πρόβατα υπάρχουν κόκκινου, πράσινου, κίτρινου και μαύρου χρώματας.
    τα ζώα μόνο φαγητό αν τους έχεις στα κάνουν όλα.
    απόδειξη το σαββατόβραδο...

  16. sdg avatar
    sdg 21/02/2011 18:47:55

    ΠΑΙΔΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΝΑ ΙΣΧΥΕΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ?

    Με ποινή αποκλεισμού από κάθε Ευρωπαική διοργάνωση κινδυνεύει η ΠΑΕ Ολυμπιακός αν η καταγγελία στην οποία προτίθεται να προσφύγει ο Παναθηναικός τεκμηριωθεί και γίνει αποδεκτή. Σύμφωνα με απόλυτα εξακριβωμένες πληροφορίες η ποινή μπορεί να φτάσει ακόμα και τα 2 έτη μια και στην Ουέφα η ελληνική ομάδα είναι υπότροπος!

    h**p://24wro.blogspot.com/2011/02/blog-post_2889.html#ixzz1Ec0ARPrt