Ελληνίδα διαιτητής καταγγέλλει την ΕΠΟ για σεξιστική συμπεριφορά
21/03/2014 20:47
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ελληνίδα διαιτητής καταγγέλλει την ΕΠΟ για σεξιστική συμπεριφορά

Για σεξιστική συμπεριφορά καταγγέλλει την ΕΠΟ η διεθνής διαιτητής Θάλεια Μήτση , είδηση που φιλοξενείται ακόμη και στο BBC.

Η Ελληνίδα διαιτητής έστειλε εξώδικο στην Ποδοσφαιρική ομοσπονδία ενώ έχει ενημερώσει τόσο τη FIFA όσο και την UEFA υποστηρίζοντας ότι έχει αποκλειστεί λόγω του φύλου της και δεν έχει οριστεί σε κανένα αγώνα της Σουπερ Λίγκ γιατί είναι γυναίκα.

Η Θάλεια Μήτση που ανήκει στον σύνδεσμο διαιτητών Πειραιά σφυρίζει τα τελευταία πέντε χρόνια στη Β΄Εθνική με καλές βαθμολογίες και έχει στο ενεργητικό της πολλά διεθνή τουρνουά γυναικών ενώ πρόσφατα διεύθυνε το παιχνίδι του Παγκοσμίου Κυπέλλου ανάμεσα σε Ιρλανδία και Γερμανία.

Η Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας, για το θέμα αυτό υποστηρίζει ότι η διεθνής διαιτητής απέτυχε στις γραπτές εξετάσεις της κατηγορίας της, δεν πέρασε τα αντρικά τεστ και γι’ αυτό έγραψε εξετάσεις με υποψήφιους διαιτητές των τοπικών και πέρασε τα γυναικεία τεστ.

Εντός των ημερών είναι προγραμματισμένη συνάντηση με τον πρόεδρο της ΚΕΔ, Γιώργο Καραμελίδη, ώστε να επιλυθεί το ζήτημα προτού πάρει τη νομική οδό.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 21/03/2014 22:34:36

    Άμα τελικά τη δεχτούν στη Super Leage,θα ευχαριστηθεί η ψυχή της σεξιστικές συμπεριφορές...

    • Simon Bolivar ΙΙI avatar
      Simon Bolivar ΙΙI @ Κυθήριος 22/03/2014 01:31:10

      Γιατί στην Β εθνική παίζουν άλλου ειδους ανδρες και δεν δέχεται επιθέσεις ? Δεν ειστε καλυτερος απο αυτους τις ΕΠΟ και ΚΕΔ

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Simon Bolivar ΙΙI 22/03/2014 07:34:42

        Χιούμορ έκανα,δεν καταλαβαίνω τι σε ενόχλησε!

        • Lichnee avatar
          Lichnee @ Κυθήριος 22/03/2014 11:17:26

          Το μη πολιτικώς ορθό του χιούμορ σου αγαπητέ Κυθήριε. Δεν είναι για όλους... ;)

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Κυθήριος 22/03/2014 01:57:32

      Ειδικά αν σφυρίξει κανένα φαλτσοπέναλτι να δεις... Όχι μόνο η ψυχή αλλά και τα αυτιά της! :)

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Lichnee 22/03/2014 07:31:59

        Χα χα,ακριβώς!

  2. ΧΡΗΣΤΟΣ avatar