#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/03/2013 21:18
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Είσαι στο μυαλό, το τεσσαρακοστό



Γιορτή στο Φάληρο, στον Πειραιά, στο λιμάνι. 
 Ανήμερα των γενεθλίων τους, οι «ερυθρόλευκοι» κέρδισαν  3-0 την ΑΕΚ και πανηγύρισαν μαθηματικά (και) τον φετινό τίτλο. 
Τα γκολ του Παπαδόπουλου στο 13’ και στο 56’ και του Αμπντούν στο 62’ σφράγισαν τη μεγάλη νίκη των «ερυθρόλευκων» και τους επέτρεψαν να σβήσουν πανηγυρικά  την τούρτα των ογδοηκοστών όγδοων γενεθλίων τους!

Το τέταρτο αστέρι στη φανέλα είναι γεγονός και ο βασικός στόχος της φετινής χρονιάς (2012+1) επετεύχθη.
 Καλύτερη απ' όσο λέει το σκορ η ΑΕΚ, δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει σε τετ-α-τετ του Κορδέρο και στο τέλος θα μπορούσε να έχει δεχθεί κι άλλο γκολ σε δοκάρι του Μανιάτη.

Ανώτερος ο Ολυμπιακός, είχε κενό διάστημα μετά το 1-0, πανηγύρισε ακόμη ένα τίτλο. Αν και η σημερινή μέρα είναι ημέρα γιορτής για τους ερυθρόλευκους, το ζητούμενο είναι η επόμενη μέρα και αυτή είναι που εδώ και καιρό απασχολεί τους ιθύνοντες της ΠΑΕ.

Ουσιαστικά δεν υπάρχει εγχώριος ανταγωνισμός και ο σχεδιασμός μιας ομάδας που απλά θα κερδίζει το Πρωτάθλημα, θα αφορά μια ομάδα ιδιαιτέρως μέτρια για τα ευρωπαϊκά δεδομένα.

Είναι αμφίβολο αν οι ερυθρόλευκοι θα συναινούσαν στην παραχώρηση κάποιων ποδοσφαιριστών που έφυγαν για το εξωτερικό, αν υπήρχε κι άλλος μνηστήρας για τον τίτλο.

Επίσης, το γήπεδο που δεν γέμιζε ασφυκτικά ούτε σε ευρωπαϊκά ματς, είναι  τρανή απόδειξη, ότι ο Ολυμπιακός κατέκτησε το πιο εύκολο πρωτάθλημα της ιστορίας του, με τη χειρότερη ομάδα των τελευταίων χρόνων.

Σημαντικός θα είναι και ο ρόλος του Μίτσελ στην επόμενη μέρα, ο οποίος πιστώνεται την καθιέρωση του Βλαχοδήμου και ασφαλώς σε λίγο καιρό θα έχει αποκρυσταλλωμένη άποψη για τις ενέργειες που πρέπει να γίνουν, για να είναι η ομάδα ανταγωνιστική και στην Ευρώπη.

Όσο κι αν φαντάζει οξύμωρο, η βελτίωση του ΠΑΟΚ πιθανόν του Παναθηναϊκού και υπό προϋποθέσεις και άλλων μεγάλων ομάδων κατά τη νέα σεζόν, θα είναι επωφελής για τους ερυθρόλευκους.

Οι γκρίνιες από τους αντιπάλους για εύνοια προς την ομάδα του Πειραιά δεν έλειψαν και στο φετινό πρωτάθλημα, αν και η φετινή διαφορά δυναμικότητας μάλλον δεν έχει προηγούμενο.

Όλα αυτά είναι μάλλον η συζήτηση της επόμενης μέρας, καθώς απόψε  για τους εκατοντάδες χιλιάδες οπαδούς και φιλάθλους των ερυθρολεύκων σημασία έχει μόνο η «κούπα», αυτή που ακόμη και τώρα αποτελεί το απόλυτο φετίχ: «είσαι στο μυαλό, το τεσσαρακοστό»…

 

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Zame avatar
    Zame 10/03/2013 21:29:38

    Ο ποιό πολυδάπανος σύλλογος πού είναι πρώτος στο "χωριό"..& σχεδόν ανύπαρκτος στην "πόλη".
    κάτι σαν να θυμίζει αυτό..& δεν βγαινει απο το μυαλο..

  2. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 10/03/2013 21:59:20

    Ἄντε ρέ Θρυλάρα νά γίνουμε καί Βραζιλία στ' ἀστέρια (5)!

  3. ΠΙΛΟΤΟΣ avatar
    ΠΙΛΟΤΟΣ 10/03/2013 22:27:50

    - Να σου προσφερω ενα ποτο?
    - Ναι, ενα ουισκι,
    - Να σου βαλω 3... δαχτυλα?
    - Ε, ας πιουμε πρωτα !

  4. Μικρασιάτης avatar
    Μικρασιάτης 11/03/2013 01:38:16

    Ενταξει, αφου παιρνει κουπες η ομαδα, ακομα και να συνεχιστει το Χαρατσι της ΔΕΗ μεχρι το 2020, δεν εχω προβλημα. Αρκει η ομαδαρα να παιρνει τη Κουπα, κι ας μην εχω να φαω..

  5. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 11/03/2013 08:05:00

    Mικρασιάτη μου,δύο πράγματα πού δέν θά καταργήσει ἡ τρόϊκα εἶναι τό χαράτσι τῆς ΔΕΗ καί οἱ κούπες τοῦ Θρύλου.

  6. Zame avatar
    Zame 11/03/2013 11:06:44

    τότε ας πάρει τα χαράτσια της & τις κούπες..της..
    και να την κάνει.. σεμνά & με ελαφρά..
    δεν θέλω να είναι έτσι η χώρα μου..
    Ντρέπομαι

  7. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 11/03/2013 11:55:52

    Οἱ κούπες εἶναι τοῦ Θρύλου μας!
    Τῶρα,ἄν πονάει...,ὑπομονή,μέχρι τό 2020 πού θά πέσει τό ἔλειμμα στό 120%!
    Ἐμεῖς ντρεπόμαστε μόνο πού δέν ὑπάρχει ἄλλη ὀμάδα γιά σοβαρή προπόνηση στήν Ἑλλάδα...

  8. Κυθήριος Τ. avatar
    Κυθήριος Τ. 11/03/2013 11:57:43

    ...τό χαράτσι γιατί δέν θέλει,τίς κούπες γιατί δέν μπορεῖ.

    • Μικρασιάτης avatar
      Μικρασιάτης @ Κυθήριος Τ. 12/03/2013 00:46:26

      Πλακιτσα κανω στο Θρυλο, δεν εχω problem. Εχει μακραν τη καλυτερη ομαδα και δικαια παιρνει τα νταμπλ. Ειδικα τωρα που ο προεδρος του βαζει δικα του λεφτα στην ομαδα του, κι οχι Κρατικο χρημα απο απευθειας αναθεσεις δημοσιων εργων οπως συνεβαινε σε καποιο αλλο ...ποδοσφαιρκο Συμπαν πιο παλια...

  9. Zame avatar
    Zame 11/03/2013 20:21:46

    Υπερβολικα υψιλα budget..φτηνα τα αποτελεσματα.(παραχθέν προϊόν)

    Αυτό είναι πού "ποναει"
    ότι ενώ αυτός ο σύλλογος έχει σπαταλήσει του κόσμου τα εκατομμύρια..
    (βλπ. & τα χαριστικά της περιόδου Μητσοτάκη)
    για ναναι πρώτος στο χωριό"..!!!
    Ενώ η εξωχώρια δραστηριότητα του..
    έχει περιοριστεί στο να περάσει στον επόμενο γύρο μια φορά..
    εσένα δεν σε θλίβει αυτό? ..δεν σε εξοργίζει..?
    Μια "σοβαρή προπόνηση μεταξύ σας"..ίσως να φέρει & καλύτερα αποτελέσματα
    ..ευελπιστούμε.

    Εξάλλου εξέφρασε την μεγάλη του ικανοποίηση & ο πρόεδρος σας..
    (που το δήλωσε για πρώτη φορά στα χρονικά-φετος)
    δεν είναι δυνατόν να διασύρεστε από μια ομάδα πού έχει budget λιγότερο από το 1/3 του Θρύλου
    ..η - ανταποδοτικότητα - ανταγωνίζεται με σοβαρες πιθανοτητες να κερδισει ακομα & τα περίφημα έργα τού δημοσίου..