#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/01/2012 07:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δόξα, «η φόνισσα των γιγάντων»



Σε ρόλο σύγχρονου …Φωστήρα, η Δόξα Δράμας έκοψε βαθμούς και από τον Ολυμπιακό. Είχε προηγηθεί η λευκή ισοπαλία με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ. Και τα δύο αποτελέσματα αποτελούν εκπλήξεις πρώτου μεγέθους, καθώς η ομάδα της Δράμας βρέθηκε στη μεγάλη κατηγορία λόγω του υποβιβασμού του Ολυμπιακού Βόλου και ης Καβάλας και ενώ όλος ο προγραμματισμός της ήταν για το πρωτάθλημα της δεύτερης κατηγορίας.

Ο «Δαβίδ» λοιπόν μπορεί να μην νίκησε τον «Γολιάθ», αλλά στην «οικονομία» του πρωταθλήματος αυτοί οι δύο βαθμοί που έχασε ο Ολυμπιακός είναι δυσαναπλήρωτοι, γεγονός που επεσήμανε και ο τεχνικός του ΠΑΟ, Φερέιρα λέγοντας πως πρόκειται περί «δώρου», το οποίο και δεν πρέπει να επιστραφεί.

Το αποτέλεσμα αυτό πυροδότησε εξελίξεις στον Ολυμπιακό, καθώς ο Βαγγέλης Μαρινάκης μετέβη το μεσημέρι της Δευτέρας στις εγκαταστάσεις του Ρέντη και ανακοίνωσε στους παίκτες ότι το πρόστιμο που θα τους επιβληθεί είναι της τάξεως των 500 χιλιάδων ευρώ!. Αν πάντως, ο Ολυμπιακός κατακτήσει το πρωτάθλημα το πρόστιμο αυτό θα διαγραφεί. Ωστόσο, αν επαναληφθούν ανάλογες εμφανίσεις όπως αυτή με τη Δόξα Δράμας υπάρχει η διάθεση να ληφθούν ακόμα πιο σκληρά μέτρα από τη διοίκηση, καθώς όπως αναφέρει η ανακοίνωση, η ομάδα είναι συνεπέστατη προς όλες της τις υποχρεώσεις προς τους ποδοσφαιριστές.

Παράλληλα, ο Μαρινάκης συζήτησε με τον Βαλβέρδε και τους συνεργάτες του για τα τρέχοντα μεταγραφικά ζητήματα που απασχολούν τους ερυθρόλευκους, όντας η μόνη ομάδα που πιθανόν να προβεί σε κάποιες διορθωτικές κινήσεις. Οι υπόλοιπες κοιτάζουν να κόψουν το «λίπος» από τους προϋπολογισμούς τους και κάθε δαπάνη για ενίσχυση κρίνεται «πολυτέλεια» αυτήν την εποχή. Τέλος, ο Πρόεδρος του Ολυμπιακού ανακοίνωσε στους ποδοσφαιριστές ότι από σήμερα και για έναν μήνα απαγορεύονται οι δηλώσεις και οι συνεντεύξεις προς όλα τα Μ.Μ.Ε.

Γεγονός είναι πάντως πως τα απροσδόκητα αποτελέσματα αυξάνουν το ενδιαφέρον του κόσμου για το πρωτάθλημα. Η ιστορία με τα στημένα είναι ακόμη νωπή άλλωστε και δεν υπερβολή να λεχθεί ότι το εγχώριο πρωτάθλημα απασχολεί πλέον μόνο κάποιες δεκάδες χιλιάδες φανατικών. Οι ισοπαλίες της Δόξας Δράμας με τους δύο από τους τρεις γίγαντες του τέως ΠΟΚ, είναι μικρό αλλά ενθαρρυντικό σημάδι «υγείας», ενός βαθιά «αρρωστημένου» και πληγωμένου χώρου.

Είναι η πρώτη φορά εδώ και καιρό που μια είδηση για το ελληνικό πρωτάθλημα δεν αφορά άθλιες οικονομικές καταστάσεις ομάδων, Προέδρους σε απόγνωση, παίκτες που επιθυμούν διακαώς να «αποδράσουν» στο εξωτερικό, εξωτικούς πρίγκιπες που θέλουν να επενδύσουν στο ελληνικό ποδόσφαιρο, τυχάρπαστους «σωτήρες» και «βασιλιάδες των διαμαντιών» από το –καθόλου ένδοξο- παρελθόν…

Μ.Ο.

 

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Y. avatar
    Y. 10/01/2012 09:42:54

    Νεοτάκης και Θανάσης Λουκανίδης, Γρηγοριάδης, Διονυσιάδης, Σαμλίδης...

  2. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/01/2012 12:00:12

    Ἂντε, τώρα σειρά ἒχει ὁ Παντσακαραβιακός Α.Ο. ,νά χάσει βαθμούς στή Δράμα,νά μή μείνει κι αὐτός παραπονούμενος!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/01/2012 12:48:48

      Σας χαρίζουμε ένα απλό και σεμνό μειδίαμα...
      ΥΓ: Δεν πειράζει...να βάλετε και σως.... (χαχα!)

      • Τιγράνης avatar
        Τιγράνης @ ΕΥΑ 10/01/2012 13:10:06

        Ασ΄τους Εύα, ο Λέτο κι παρέα του προβλέπεται να χορέψουν πολλές φορές ακόμα το Ai Se Eu Te Pego, στα χνάρια του Νεϊμάρ και του Ρονάλντο...

        Μ΄αυτά κι μ΄αυτά πέρασε στα ψιλά πάντως η επανεμφάνιση στα αθλητικά πράγματα του πρώην προέδρου του Ολυμπιακού Αργύρη Σαλιαρέλη (αλήθεια ρε Ολυμπιακοί, που τους βρίσκετε όλους αυτούς, βάζετε αγγελία στον Κορυδαλλό, κάνετε κάστινγκ στα καταγώγια, για πείτε...), με την ιδιότητα μάλιστα του φίλου του υποψηφίου επενδυτή στην ΑΕΚ!

      • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
        ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ ΕΥΑ 10/01/2012 13:10:33

        Χα χα, καλοοό! Ἀλλά σώς συνήθως δέν βάζουμε,γιατί θά γλιστράει τό Κύπελο ἀπ' τά χέρια. Μή μᾶς πέσει τό Μάη καί σπάσει καί δέν ἒχουμε καί πολλά...,μόνο 39.

      • irida avatar
        irida @ ΕΥΑ 10/01/2012 13:32:16

        Αντικαταστάθηκε η βαζελίνη από τη σως; Άκου γίγαντες!! Σιγά...κόψτε κάτι..

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ irida 10/01/2012 14:05:28

          Στά χέρια εἲπαμε. Δέν πιστεύω νά πῆγε τό μυαλό σου στό πονηρό!;;!

          • irida avatar
            irida @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/01/2012 14:34:04

            Σώπα, καλέ!!Πονηρά; Δε νομίζω! Εσύ πως το σκέφτηκες αναρωτιέμαι!! χαχχαχα

          • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
            ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ irida 10/01/2012 15:17:39

            Μά ἐγώ δέν εἶμαι πονηρός! χε χε χε...

  3. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 10/01/2012 12:53:31

    "ενός βαθιά «αρρωστημένου» και πληγωμένου χώρου"

    Με λίγα λόγια: Του ελληνικού πρωταθλήματος ποδοσφαίρου. Στην κορυφή του οποίου έχει στρογγυλοκαθήσει (χωρίς αιδώ) εδώ και 17 ολόκληρα χρόνια ο ακατανόμαστος πλιατσικολόγος... Ένα φαινόμενο, που αν απλά το αναφέρεις σε κατώτερο υπάλληλο στατιστικής υπηρεσίας, χωρίς απαραίτητα να του το αποδείξεις, θα σκίσει αμεσως όλα του τα πτυχία σε ένδειξη διαμαρτυρίας, λέγοντας σου ότι, δεν ανέχεται να εμπλέκεται η επιστήμη της στατιστικής με σενάρια επιστημονικής φαντασίας.

    Που να του αποδείξεις κιόλας ότι αυτό το φαινόμενο στο Ελλαδιστάν είναι η σκληρή καθημερινή πραγματικότητα εκατομμυριών ανθρώπων που ασχολούνται με τον χώρο, είτε σαν παράγοντες, είτε σαν υπάλληλοι, είτε σαν φίλαθλοι, είτε σαν λοιποί παρατρεχάμενοι.

    Το ξαναλέω, κι όποιος θέλει ας συνεχίσει να με κοροϊδεύει: Αν δεν υποβιβασθεί ΑΜΕΣΑ ο γαύρος (ΟΣΦΠ Πειραιώς) τουλάχιστον στην Γ' Εθνική, δεν κλειστούν ΑΜΕΣΑ φυλακή οι πρωτεργάτες και οι συνεργοί αυτής της μέγα-ξεφτύλας, δεν επιστραφούν ΑΜΕΣΑ όλοι οι τίτλοι και οι πακτωλοί χρημάτων που έχουν κλαπεί με την στενότερη έννοια του όρου από τις υπόλοιπες ομάδες, αν τα εγκλήματα που έχουν διαπραχθεί σε βάρος των αξιών δεν βρουν κατάλληλη τιμωρία, τότε δεν υπάρχει σωτηρία για αυτή την χώρα.

    Όσο κι αν ακούγεται παράλογο σε αυτούς που δεν τους συμφέρει: Όταν όμαδα που ο πρόεδρος της έχει ξεστομίσει δημόσια "ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδίζουν και οι υπόλοιποι να πάνε να γ@μηθούν" εξακολουθεί να φιγουράρει στην κορυφή της κοινωνικής καταξίωσης (όπως ίσχυε στην αρχαία Ελλάδα για πρωταθλητές...), η κοινωνία θα βυθίζεται όλο και περισσότερο στον βούρκο.

    Δεν το λέω εγώ. Ο νόμος της αιτιότητας το λέει, που είναι μεν δίκαιος, αλλά ταυτόχρονα είναι και αμείλικτος. Είναι σαν να ρίχνεις ένα μήλο από το μπαλκόνι και να περιμένεις να μαλακώσει η γη, λίγο πριν αυτό σκάσει στο έδαφος. Η απάντηση δεν μπορεί να είναι "έτσι είναι η ζωή, ας ήταν και οι υπόλοιποι λαμόγια, να μας αντιμετώπιζαν". Οφείλουν να υπάρχουν δίκαιοι κανόνες, και όλοι οι συμμετέχοντες οφείλουν να τους σέβονται και να τους ακολουθούν, αλλιώς η στιγμή της εκκωφαντικής έκρηξης είναι προγραμματισμένη και βέβαιη.

    Αγοράστε ωτοασπίδες.

    Όσοι κατάλαβαν τι θέλω να πω, να το εξηγήσουν και στους υπόλοιπους.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Πεπόνης 10/01/2012 15:36:16

      Συμφωνῶ κιἐγώ! Ἀμέσως μετά τόν ὑποβιβασμό στήν 25η Ἐθνική, πρέπει ἀμέσως νά συλληφθοῦν ὃλοι οἱ παίχτες,τωρινοί ,προηγούμενοι καί οἱ ἀπόγονοι τῶν προηγούμενων μέχρι 5ης γενεᾶς,οἱ πρόεδροι οἱ καθαρίστριες,οἱ χοτντογκοπωλητές (μαζί κι ὁ ὀμορφάντρας πού τά βάζει ὃλα μέσα),νά τούς σύρουν πί σω ἀπό τό πούλμαν τῆς ὁμάδας σέ ὃλη τήν πόλη,νά κάνει καί 10 γύρους γύρω ἀπό τό Ο.Α.Κ.Α.,καί ὃ,τι ἀπομείνει ἀπό τά κουφάρια τους νά κρεμαστεῖ ἀπό ἀπό τίς ταμπέλες στήν Ἐνική ὀδό ἀνά 5 χιλιόμετρα.Τούς ὀπαδούς αὐτῆς τῆς κατάπτυστης ὀμἀδας θά πρέπει νά τούς στείλουν νά δώσουν ζωή καί νά ἀναστηλώσουν κάτι ὂμορφες περιοχές ὃπως τό Μακρονήσι καί ἡ Γυάρος,(ἂντε τό πολύ πολύ στά Κύθηρα).,πού τολμοῦν νά ὑποστηρίζουν τέτοιες ὀμάδες,σά δέν ντρέπονται λέω 'γώ!

      • Πεπόνης avatar
        Πεπόνης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/01/2012 16:37:36

        Χμ. Υπερβάλεις. Ας συνεχίσουμε καλύτερα όπως μέχρι σήμερα. Πανγαυριακός μόνιμος πρωταθλητής Ελλάδος, Πανπρασιναϊκός δευτεραθλητής, Παναεκικός κυπελούχος, Παοκικός και Παναρηακός στο ΟΥΕΦΑ, και, βέβαια, από το να ξοδεύουμε ενέργεια, χρήματα, δυναμικούς νέους ανθρώπους που θα μπορούσαν να διαπρέπουν σε καφετέριες, πολύ καλύτερα θα ήταν να οριστικοποιούσαμε τις βαθμολογίες της επόμενης εικοσιπενταετίας από τώρα και να τις στέλναμε στην ΕΠΟ. Όσο για τα απαραίτητα, για διαφημιστικά έσοδα, στιγμιότυπα των αγώνων, θα μπορούσαν να στέλνουμε λήψεις από αγώνες Σουμπουτέο μεταξύ των προέδρων των ομάδων. Στημένους.

        Ολυμπιακάκιας ε;

        Όσα είπες εσύ δεν θα γίνουν. Όσα είπα εγώ όμως, να είσαι σίγουρος ότι θα συμβούν. Μέχρι τελείας. Εδώ θα είμαστε.

        Σε λίγο θα μας πείτε ότι ο Σωκράτης είναι το στολίδι του ελληνικού αθλητισμού. Μέχρι που θα φτάσετε επιτέλους.

        Η σήψη εισχώρησε στο μεδούλι. Ανοίχτε τα μάτια.

        • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
          ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Πεπόνης 10/01/2012 19:20:36

          Λίγη μπαλίτσα,λίγος χαβαλές καί καλή καρδιά,ἒτσι,γιατί ἡ ζωή ἒχει πολλές σκοτούρες καί δέν περνάει εὒκολα. Καλή χρονιά.

      • Σταύρος avatar
        Σταύρος @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/01/2012 18:25:45

        Βρε Τριριγώτη διοικητικά ανήκετε στον Πειραιά.
        Επιμένετε και οπαδικά;!
        Χα! Χα! Χα!
        Καλή Χρονιά!!!

  4. Shikaballa avatar
    Shikaballa 10/01/2012 14:22:45

    Το πιάτο συνοδεύεται και με σκάνδαλα-βρωμοδουλειές σε όλα τα επίπεδα της κοινωνίας. Σύγχρονο γήπεδο με χρήματα της πολιτείας, ιδιωτικός στρατός, συμμετοχή της ομάδας στο στοίχημα που διοργάνωνε ο ιδιοκτήτης της.
    Εύγλωττα παραδείγματα.

  5. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 10/01/2012 19:22:49

    Βεβαίως,σάν παιδιά κι ἐμεῖς. Καλή χρονιά μέ ὑγεία!

  6. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 11/01/2012 01:36:24

    Μα ναι φίλε μου, δεν διαφωνώ σε αυτό που λες. Η μπαλίτσα είναι κάτι που κάνει την ζωή να περνάει λίγο πιο εύκολα. Μόνο που το δικό σου το λαμόγιο, το κήτος ντε, το νυν και ΤΑ πρώην, κλέβουν συνεχώς από τις υπόλοιπες ομάδες: Χρήματα, που μπορείς να δώσεις για να πάρεις καλούς παίχτες και να δεις καλή μπάλα, και τίτλους, που σε κάνουν να χαίρεσαι. Καλή καρδιά ΔΕΝ μπορείς να έχεις όταν σε κλέβουν επανειλημμένα και χωρίς ντροπή, 17 ολόκληρα χρόνια. Όταν με τις πρακτικές σας ο υγιής ανταγωνισμός έχει πάει περίπατο. Όταν όλη η Ελλάδα το έχει τούμπανο κι εσείς κρυφό καμάρι. Όταν μακροχρόνιος συνδεσμίτης σας, γνωστός μου, νευριάζει με τον Σωκράτη επειδή "θα μπορούσε να πλήρωνει τα παιχνίδια και στην Ευρώπη και δεν το κάνει". Όταν παίρνει κάθε χρόνο τα 20 μύρια της ΟΥΕΦΑ και αγοράζει όλους τους παίκτες της αγοράς, είτε τους χρειάζεται είτε όχι, και τους δανείζει αριστερά και δεξιά, και οι ομάδες που τους παίρνουν παίζουν με κατεβασμένα παντελόνια απέναντι στον Θρήνο, κάτι που πολύ εύκολα εξασφαλίζει τα επόμενα 20 μύρια από την ΟΥΕΦΑ, και ούτω καθεξής. Και το κάνουν με τέτοιον οφθαλμοφανή τρόπο, που σου κόβουν την όρεξη για την μπαλίτσα σιγά-σιγά (ακόμη και από σύν-γαυρους) και διδάσκουν και τους νεώτερους, παίχτες, οπαδούς, διοικητικούς, ότι μόνο κλέβοντας πας μπροστά.

    Καλή χρονιά και σε σένα. Κρίμα για τον γαύρο, που θα μπορούσε να είναι ένας αξιοπρεπής σύλλογος και να συνεισφέρει στην ανάπτυξη του αθλητισμού, αντί για την εξάπλωση της λαμογιάς και της απάτης.