#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
23/03/2012 18:57
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Δραματικές ώρες στον Παναθηναϊκό…



Ραγδαίες είναι οι εξελίξεις στον Παναθηναϊκό. Σε τέτοιο βαθμό, που οι δηλώσεις του Θανάση Γιαννακόπουλου περί διάλυσης του συλλόγου, να μην απέχουν πολύ μακριά από την πραγματικότητα. Όπως προκύπτει από τα όσα διέρρευσαν μέχρι τώρα από το έκτακτο διοικητικό συμβούλιο, ο Ανδρέας Βγενόπουλος ζήτησε πίσω τα χρήματα που έχει βάλει στην ΠΑΕ, οι Πολέμης και Βασιλάκης δεν είναι διατεθειμένοι να δώσουν άτοκο δάνειο στην εταιρεία, ενώ αρκετά μέλη έθεσαν τις παραιτήσεις τους, ανάμεσά τους και ο Δημήτρης Γόντικας.

Ο Ανδρέας Βγενόπουλος, ο οποίος παρενέβη τηλεφωνικά στη διάρκεια της συνεδρίασης, ζήτησε πίσω τα 1.7 εκ. ευρώ που έχει καταβάλλει, ενώ οι Πολέμης και Βασιλάκης που θα έβαζαν με τη μορφή δανείου 750.000 και 500.000 ευρώ αντίστοιχα, δεν προτίθενται να το κάνουν. Ο κ. Βγενόπουλος, μάλιστα, στη διάρκεια της συνομιλίας του με τον Δημήτρη Γόντικα απείλησε να κατηγορήσει τη διοίκηση της ομάδας για υπεξαίρεση, σε περίπτωση που έχει δαπανήσει τα χρήματά του, ενώ από την πλευρά του ο πρόεδρος της ΠΑΕ τον διαβεβαίωσε πως τα λεφτά δεν δόθηκαν και τα χρήματα που πήραν οι παίκτες προήλθλαν από άλλες πηγές.

Μιλώντας σε ανοιχτή ακρόαση ο "Mr Mig" τόνισε μεταξύ άλλων: "Με την επιστολή μου παλιότερα στον Δημήτρη Γόντικα είχα τονίσει πως τα χρήματά μου ήταν διαθέσιμα για αυτό το συγκεκριμένο διοικητικό συμβούλιο και με τον ίδιο πρόεδρο. Από την στιγμή που διαλύεται και δεν μπορώ να διασφαλίσω το πού θα διατεθούν τα χρήματα αυτά, ζητώ το 1.7 πίσω»!

Στο μεταξύ, τις παραιτήσεις τους υπέβαλλαν οι Τζήμας, Ελευθεράκης, Λουμίδης, Λομβάρδου και Χατζηνικολάου, όμως σύμφωνα με το ρεπορτάζ, ακολούθησαν και οι υπόλοιποι με εξαίρεση τους Βασίλη Κωνσταντίνου, Μίμη Δομάζο και τους Παύλο και Θανάση Γιαννακόπουλο.

Στην έκτακτη συνέντευξη Τύπου που ακολούθησε μετά το τέλος της συνεδρίασης, ο Δημήτρης Γόντικας ανακοίνωσε την παραίτηση της διοίκησης της ΠΑΕ Παναθηναϊκός: "Το διοικητικό συμβούλιο παραιτήθηκε σήμερα. Κάναμε προσπάθεια όλον αυτόν τον καιρό, αλλά πλέον δεν υπάρχουν εχέγγυα ώστε να συνεχίσουμε, τίθενται ζητήματα πολύπλευρων ευθυνών και δεν μπορούμε να συνεχίσουμε", τόνισε ο απερχόμενος πρόεδρος της ΠΑΕ και συνέχισε: "Υπάρχουν ζητήματα που πρέπει να τρέξουν και αφορούν στη λειτουργία του συλλόγου. Θα τα αναλάβουν οι άνθρωποι που τρέχουν την ΠΑΕ. Ευχαριστώ τα μέλη, τον προπονητή και τους παίκτες για τη βοήθεια και τη συμπαράσταση. Δυστυχώς δεν μπορούμε να συνεχίσουμε. Θεωρώ ότι η τελευταία μας υπηρεσία ήταν αυτή που κάνουμε με την παραίτησή μας. Στόχος μα είναι η ευαισθητοποίηση κάποιων ανθρώπων. Ολοι είμαστε ταγμένοι στον σύλλογο και εφόσον μας ζητηθεί θα βοηθήσουμε και στο μέλλον".

Ο κ. Γόντικας ξεκαθάρισε πως με την κίνηση αυτή (παραιτήσεις των μελών και δική του) ουσιαστικά θέτουν τους μετόχους προ των ευθυνών τους: "Εμείς ολοκληρώνουμε τις υπηρεσίες μας σε μια δύσκολη περίοδο. Ελπίζω ο Παναθηναϊκός να βρει τον δρόμο του. Στις 18 απριλίου θα γίνει γενική συνέλευση για την ανάδειξη νέου διοικητικού συμβουλίου. Δεν είχαμε καμία άλλη επιλογή. Δεν θέλω να αναφερθώ στους άλλους (σ.σ. εννοούσε τους μετόχους), θα τα πούμε κάποια άλλη στιγμή. Το μόνο μέσο πίεσης στους μετόχους είναι η παραίτησή μας".

Οσο για την υπόθεση της αδειοδότησης από την UEFA που πλέον κινδυνεύει να τιναχθεί στον αέρα, ο Δημήτρης Γόντικας ήταν απαισιόδοξος: "Θα γίνει κανονικά η προσπάθεια για την αδειοδότηση από στελέχη της εταιρίας που παραμένουν εργαζόμενοι σε αυτή. Δεν έχουμε ούτε τα ελάχιστα εφόδια για να συνεχίσουμε. Εξαντλήσαμε όλα τα περιθώρια. Με την επιστροφή της ομάδας από την Κρήτη, θα ενημερώσω εγώ τους παίκτες. Οποιος θέλει από τα στελέχη της ΠΑΕ μπορεί να το κάνει μαζί μου. Δεν υπάρχει ηγεσία, ο Παναθηναϊκός δεν έχει 20 μέρες μέχρι τη γενική συνέλευση. Πρέπει όποιος μέτοχος θέλει να βοηθήσει να το κάνει... χθες. Το μέλλον δεν προβλέπεται καλό".

ΣΧΟΛΙΑ

  1. S.P. avatar
    S.P. 23/03/2012 19:06:43

    Είχα μια στεναχώρια για το ελληνικό ποδόσφαιρο!!! Καταστεναχωρήθηκα!
    Μα αυτοί κατά 8/10 έχουν ξένους παίκτες, τι ελληνικές ομάδες είναι; Και θέλουν το κράτος να τους χαρίζει τα χρέη, όπως έκανε η οικουμενική των Μητσοτάκη, Φλωράκη, Παπανδρέου και όπως γίνεται διαρκώς!

  2. Κ.Σ.Μαυρόπουλος avatar
    Κ.Σ.Μαυρόπουλος 23/03/2012 19:09:14

    Αν και πιθανολογώ ότι θα δεχθώ επιθέσεις.

    Ε, και?

    Εδώ χάνεται η πατρίδα μας, τα αφεντικά του ποδοσφαίρου είναι αυτά που είναι και εμείς πρέπει να ανησυχούμε για οσφπ,παο,αεκ,άρη,πάοκ,ηρακλή,οφη ή άντε να μην πω τι?
    Θ έπρεπε να χρησιμοποιήσετε τον χώρο σας για σοβαρότερα θέματα.

    • ΓΣΠΥΡΟΥ avatar
      ΓΣΠΥΡΟΥ @ Κ.Σ.Μαυρόπουλος 23/03/2012 20:26:37

      Οι ΠΑΕ ειναι επιχειρησεις που έχουν εργαζομενους, (δεν εννοώ μονο τους ποδοσφαιριστές) και παραγουν μια υπηρεσια που κάποιοι αγοράζουν ειτε άμεσα στο γηπεδο ειτε έμμεσα τηλεόραση κλπ. Το κλεισιμο μιας επιχειρησης ειναι απο μονο του αρνητικο γεγονός καθως παραγονται λιγοτερα προιοντα (ποδοσφαιρικο θεαμα κλπ) και αρκετοι εργαζομενοι χανουν τη δουλεια τους. Η ανεργια δημιουργει προβληματα στον ανεργο και την οικογενεια του αλλα και στην κοινωνια. Η πατριδα χανεται απο οικονομικα, κυριως, προβληματα και η διαλυση μιας ΠΑΕ επιτεινει το προβλημα.
      Οι φιλαθλες και οπαδικες συμπαθειες ειναι αδιάφορες για καθε αντικειμενικο παρατηρητή. Η λύπη των Παναθηναικών κατανοητη αλλα δεν εχει και τοση μεγάλη κοινωνικη σημασία. Στα πλαισια του οπαδισμου η λυπη των παναθηναικων εξουδετερωνεται απο την ισοποση χαρα των αντιπαλων τους.
      Το κλέισιμο μιας επιχειρησης, ομως, ειναι κοινωνικό και οικονομικο γεγονος που μας αφορά.

      • αποκατάσταση avatar
        αποκατάσταση @ ΓΣΠΥΡΟΥ 24/03/2012 23:46:55

        Το κλείσιμο μια υγιούς επιχείρησης είναι είναι οικονομικό και κοινωνικό γεγονός που μας αφορά. Το ελληνικό ποδόσφαιρο εδώ και χρόνια έχει πάψει να είναι υγιές. Το πρόβλημα όμως δεν είναι μόνο του παναθηναϊκού.

  3. Fantomas avatar
    Fantomas 23/03/2012 19:22:17

    ολα τα πρασινα καστρα πεφτουν !

    • sdv avatar
      sdv @ Fantomas 23/03/2012 21:15:24

      ...ευτυχως μονο το καταπρασινο καστρο του γαβρου ειναι παντός καιρου!

      • Fantomas avatar
        Fantomas @ sdv 24/03/2012 11:00:18

        Οταν εισαι μπλε ( ΝΔ) ή κοκκινος (ΟΣΦΠ) θα εισαι ΠΑΝΤΑ πρωτος.
        Οταν εισαι πρασινος ειτε ΠΑΣΟΚ ειτε ΠΑΟ θα εισαι παντα δευτερατζα!!!
        Και ακομα στην περιπτωση που καποια φορα γινεις πρωτος ειτε η κατασστροφη ειτε το κομπλεξ δεν σε αφηνει !!

        • ζούκωφ avatar
          ζούκωφ @ Fantomas 25/03/2012 22:01:05

          Άν είναι κόμπλεξ οι απαιτήσεις του Ελληνικού Δημοσίου κατά του αστέρα Λαυρεντιάδη πάω πασο. Μην ξεχνάμε: 26 εκατομμύρια ευρώ είχε αγοράσει από τον Κόκκαλη το "Γ. Καραϊσκάκης", στον οποίο Κόκκαλη είχε φροντίσει ο Λιάνης να το παραχωρήσει (μέσω της "Θρυλος Α.Ε.") τζάμπα. Δεν μπορούμε να εκφράζουμε φρίκη για την διαπλοκή των MEDIA και των εργολάβων και να παιρνάμε στο ντούκου "τετελεσμένα" σαν αυτό, σαν πολίτες και όχι σαν οπαδοί (ναί, είμαι παναθηναϊκός αλλά ΠΡΩΤΑ πολίτης). Πάντως, -με τίποτα από κόμπλεξ αλλά από ισονομία- δίκαιο θα ήταν να βγεί διαταγή πληρωμής για το γήπεδο και να υποχρεωθεί ο νυν προεδρός σας να σκάσει όλη την επιδότηση του Τσάμπιονς για να το ξεσκαλώσει, αποκτώντας το με το ζόρι και για να πάρουν πίσω οι φορολογούμενοι τα λεφτά τους. Και πού' σαι; Καλό θα ήταν να γίνει ΧΟΝΤΡΟΣ και ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟΣ έλεγχος σε όλες τις ΠΑΕ και όσες βρεθούν φάουλ να ακολουθήσουν την μοίρα της Γιουβέντους που τότε υποβιβάστηκε. Αλλιώς θα είμαστε αιώνια πρόβατα στην υπηρεσία του κάθε αμφιλεγόμενου κοιλαρά ή λούμπεν προέδρου (Ολυ. ΠΑΟ, Μπατατούδης και δεν συμμαζεύεται). ΕΞΥΓΙΑΝΣΗ σαν αυτή είχε αποτολμήσει τότε ο Φλωρίδης και που τον έφαγαν νυχτιάτικα., ΤΩΡΑ!

  4. ΛΟΥΔΙΑΣ avatar
    ΛΟΥΔΙΑΣ 23/03/2012 19:43:53

    Οι Σαουδάραβες τι έγιναν;

  5. Ιωάννης33 avatar
    Ιωάννης33 23/03/2012 20:04:44

    Ολες οι ομάδες που δεν έχουν ΕΝΑΝ να βάζει λεφτά και ΕΝΑΝ (τον ίδιο) να κάνει κουμάντο,περνάνε τα ίδια

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 20:45:18

    Εἰλικρινά,μέ στενοχωρεῖ αὐτή ἡ κατάσταση σέ μιά ἐλληνική ὀμάδα μέ τεράστια ἱστορία ὃπως ὁ Παναθηναϊκός.Μπορεῖ νά μήν εἶναι στίς ὀπαδικές συμπάθειές μου, ἀλλά γιά ἓνα,στοιχειωδῶς ἀνταγωνιστικό,ἀξιόπιστο-λέμε τώρα- πρωτάθλημα,χρειάζεται ὃλες οἱ ὀμάδες νά εἶναι δυνατές καί ἀκόμη περισσότερο στήν Εὐρώπη,ἀφοῦ εἶναι οἱ πρεσβευτές μας ἐκεῖ.Δέν πρέπει σ' αὐτές τίς περιπτώσεις νά μᾶς συνεπαίρνει ἡ ἰδέα: ὁ θάνατός σου ἡ ζωή μου.
    Αὐτά,γιά ὃσο ἀκόμη μποροῦμε νά ἀσχοληθοῦμε μέ τό ποδόσφαιρο γιά διασκέδαση καί μόνο.

    • Πεπόνης avatar
      Πεπόνης @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 21:32:03

      Κι όμως Κυθήριε, δεν σκέφτονται όλοι έτσι, δυστυχώς. Ο πολύς και τρανός προέδρος του συνδέσμου διαιτητών Πειραιά, Γιάννης Σπάθας, σαφώς από τους πιο φανατικούς υποστηρικτές του Πανλιμανιακού έχει δηλώσει και με τις πράξεις του υποστηρίξει, ότι "Ρε τι με νοιάζει εμένα... Ο Ολυμπιακός και το Αιγάλεω να κερδάνε, όλοι οι άλλοι να πάνε να γ@μηθούνε!". Πολιτισμός.

  7. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 21:03:54

    Πάντως,οἱ μέτοχοι τοῦ Παναθηναϊκοῦ μοῦ θυμίζουν τόν πλοίαρχο τοῦ Costa Concordia...

  8. Αντρίκος avatar
    Αντρίκος 23/03/2012 21:48:09

    Αμά γίνει κάτι τέτοιο προβλέπονται τρομερές κοινωνικές αναταραχές.

  9. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 21:53:38

    Πεπόνη,τόσες φορές πού τό 'χω διαβάσει αὐτό μέ τόν Ὁλυμπιακό καί τό Αἰγάλεω στό τέλος θά μ' ἀναγκάσεις νά τό πῶ κι ἐγώ!....Ἀστειεύομαι!

    • dsg avatar
      dsg @ ΚΥΘΗΡΙΟΣ 23/03/2012 21:58:55

      ...ευτυχως μονο το καταπρασινο καστρο του γαβρου ειναι παντός καιρου!

  10. Πεπόνης avatar
    Πεπόνης 23/03/2012 22:12:15

    Χίλια συγνώμη για τις επαναλήψεις, σίγουρα υπάρχουν πιο σημαντικά πράγματα... Όμως, για μένα, αυτό είναι η κορυφή του παγόβουνου, και αυτός είναι ο λόγος που το επαναλαμβάνω... Όσο για την σπουδαιότητα κοινωνικών δραστηριοτήτων με μεγάλη επίδραση στην διαμόρφωση της κοινής γνώμης και πρακτικής, που είναι απαραίτητο να λειτουργούν υπό την σκέπη της ηθικής, δεν έχω ποτέ ως τώρα διαφωνήσει με φίλαθλο του Ολυμπιακού, ίσως επειδή η αλήθεια παραμένει αναγνωρίσιμη από όλους.

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Πεπόνης 23/03/2012 22:36:51

      Συμφωνῶ μαζί σου.

  11. τάσος avatar
    τάσος 23/03/2012 23:03:59

    http://i255.photobucket.com/albums/hh155/maraki4/COVER/08.jpg

  12. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 24/03/2012 08:37:58

    Βαζελε μην μας το κανεις αυτο θα χάσουμε των καλύτερο πελάτη

  13. 3VANG3L05 avatar
    3VANG3L05 24/03/2012 12:17:27

    Οι κρατικοδιαιτες επιχειρισεις επικρατησαν. Οι ΠΑΕ ΔΕΚΟ με τα λεφτα των πολιτων κ τα θαλασσοδανεια, και τα χαρισμενα χρωστουμενα, εξαλειψαν τον ανταγωνισμο. Και εδω επικρατησε η λογικη της αρπαχτης, της αμοραλιστικης νικης με καθε κοστος, της αναξιοκρατιας, των κολλητων σε καταλληλα ποστα κτλ ....
    Ας ελπισουμε να ξημερωσει μια αλλη μερα σε ολα τα επιπεδα.

  14. Bob ο μάστορας avatar
    Bob ο μάστορας 24/03/2012 14:20:12

    Προς γνώση την γάβρων, τη δεκαετία του 70 οι Χάρλεμ Γκλομπτρότερς αποβλήθηκαν από το NBA, γιατί κανείς δε κατάφερνε να τους κερδίσει.
    Το μέλλον, αν επιφυλάσει κι άλλους διορισμένους, μαφίες, φάρμακα και δεν περιλαμβάνει εξοστρακισμό, δεν προβλέπεται ισχυρό και ένδοξο, ελλέιψει ανταγωνισμού, για κανέναν.
    Αναλογιστέιτε την ιστορία και τις συνθήκες για την εθνική άρσης βαρών και τις διασυλλογικές επιτυχίες του Ελληνικού μπάσκετ.
    (ΑΕΚΑΡΑ)

    • ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
      ΚΥΘΗΡΙΟΣ @ Bob ο μάστορας 24/03/2012 14:28:36

      Ἂλλη πονεμένη ἱστορία...(ἡ αεκαρα)!

  15. ryakiotis avatar
    ryakiotis 25/03/2012 12:25:06

    Ο Παναθηναΐκός κακά τα ψέματα πρέπει να πέσει στην Β΄ Εθνική. Πρέπει να τελειώνουμε με τα ταμπού και την ατιμωρησία. Ο αθλητισμός είναι ο καθρέφτης κάθε κοινωνίας.

  16. Σωτηρης avatar
    Σωτηρης 25/03/2012 12:51:18

    Δραματικές ώρες στον Παναθηναϊκό
    ==
    Και με πιανει μια τρελλα οσο σκεφτομαι τι θα "γινουν οι γαυροι"!!!
    Ω! τρομερο!! Καλα και πως θα ζησουν χωρις "αιωνιο αντιπαλο" οι μαουνιερηδες?
    Με ποιους θα τσακωνονται? Ποιανων γραφεια θα καινε? Σε ποιο γηπεδο θα διεχνουν το ποσο ζωα ειναι ??
    Ω! φρικη...

  17. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 26/03/2012 10:38:14

    Η τραγωδία του ΠΑΟ είναι αντίστοιχη με αυτής της Ελλάδος:
    Όταν ο "λαός" επιβάλει τον νόμο του τυχοδιώκτη Ηγεμόνα.
    Από τη μια ο Ανδρέας Β. κι από την άλλη ο Ανδρέας Π.
    Όταν μιλάει "ο λαός", η πραγματικότητα γελοιοποιείται.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Μανιάτης 26/03/2012 10:45:12

      Πώς ακριβώς ο "λαός" (του Παναθηναϊκού) επέβαλε το "νόμο" του Ανδρέα Β.; Ποιο "νόμο" ακριβώς επέβαλε;

      • Μανιάτης avatar
        Μανιάτης @ Αυριανιστής 26/03/2012 11:00:18

        Το νόμο των ψεύτικων προσδοκιών, της φαυλότητας.
        Αλλά, όπως είπε ο Ράλλης "εύχομαι να μη το μετανίωσει ο Λαός".
        Ο λαϊκισμός είναι το κύριο χαρακτηριστικό της νεοελληνικής πολιτικής, αλλά και της κοινωνικής, κουλτούρας και αισθητικής.
        Η Αριστερά χρησιμοποιεί μια άλλη χυδαία έκφραση: οι μάζες, το μαζικό κίνημα. Η αντίληψη, δηλαδή, για την ιστορία ότι αυτή διαμορφώνεται με βάση τον όγκο και τη ταχύτητα της μάζας, όπως η φύση.
        Οι άνθρωποι είναι μάζα, άμορφη. Κι άμα την γαργαλίσεις και λίγο, τη φλερτάρεις και με οίνο την ποτίσεις σαν παρδαλή θα χαχανίζει.
        Σου προτείνω να διαβάσεις Γιούκιο Μισίμα.

        • Αυριανιστής avatar
          Αυριανιστής @ Μανιάτης 26/03/2012 11:02:16

          Θα επαναλάβω (σαφέστερα) την ερώτησή μου. Ποιος ακριβώς ήταν ο "νόμος" που ευαγγελίστηκε ο Ανδρέας Β, πώς εκφραζόταν αυτός ο "νόμος", και πώς τον "επέβαλε" ο "λαός";

  18. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 26/03/2012 11:07:34

    Θα επαναλάβω σαφέστερα την απάντησή μου: της φαυλότητας.

    • Αυριανιστής avatar
      Αυριανιστής @ Μανιάτης 26/03/2012 11:16:10

      Α, μάλιστα. Η διαμαρτυρία τώρα βαφτίζεται "φαυλότητα". Το γεγονός ότι οι φίλαθλοι του Παναθηναϊκού κατέβηκαν στο δρόμο για να διεκδικήσουν μια καλύτερη διοικητική τύχη για την ομάδα τους, είναι "φαυλότητα".

      Αλλά μάλλον έχεις δίκιο. Και στην περίπτωση του Παναθηναϊκού, δικομματικού τύπου ανικανότητα είχαμε. Από τη μία η πολυετώς εγνωσμένη ανικανότητα της διοίκησης επί ημερών Τζίγκερ, από την άλλη η εκ του αποτελέσματος αποδεδειγμένη ανικανότητα του "πολυμετοχικού μοντέλου".

  19. Μηνάς Σταματελάκης avatar
    Μηνάς Σταματελάκης 28/03/2012 01:43:51