#_CRON_JOB_#
07/09/2012 23:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Διπλό με ανατροπή» η Εθνική

Η αρχή είναι το ήμισυ του παντός και η Εθνική ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις της για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου της Βραζιλίας, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Η Εθνική μας -που ήταν φιλοξενούμενη- ξεκίνησε τον αγώνα με σύστημα 4-4-2. Βασικός τερματοφύλακας ήταν ο Καρνέζης. Δεξί μπακ ο Τοροσίδης, αριστερό ο Σπυρόπουλος, στόπερ οι Κ. Παπαδόπουλος και Παπασταθόπουλος Στον άξονα έπαιξαν οι Τζιόλης και Κατσουράνης με τον Μανιάτη δεξιά και τον Φορτούνη αριστερά στο κέντρο.Γκέκας και Μήτρογλου ήταν τα δύο φορ.

Για τους γηπεδούχους Λετονούς που ξεκίνησαν με σχήμα 4-2-3-1 βασικός τερματοφύλακας ήταν ο Βάνις. Την αμυντική τετράδα αποτελούσαν οι Κλάβα, Γκορκς, Ιβάνοβς και Κριάουκλις. Αμυντικά χαφ οι Λάιζανς, Φερτόβς και την τριάδα μπροστά τους απάρτισαν Λουκανόβς, Τσάουνα και Βισνάκοβς. Στην κορυφή της επίθεσης έπαιξε ο Ρούντνεβς.

Σε έναν βαρύ λόγω βροχής και αρκετά κακό αγωνιστικό χώρο οι δύο αντίπαλοι δεν έδειξαν κάτι αξιόλογο στην αρχή του ματς. Η Εθνική μας πολλά προβλήματα στην οργάνωση και στη δημιουργία φάσεων τόσο από το κέντρο όσο και στα άκρα.

Όσο περνούσε η ώρα οι διεθνείς μας πίεζαν ψηλά και ασφυκτικά τους αντιπάλους τους και άρχισαν να γίνονται απειλητικοί.

Στο 34' χάθηκε η πιο μεγάλη ευκαιρία του πρώτου μέρους για την Ελλάδα. Ο Φορτούνης έβγαλε ωραία στον Μανιάτη, ο οποίος έκανε πλασέ στην κίνηση αλλά η μπάλα πήγε στο δεξί κάθετο δοκάρι. Και εκεί που η Εθνική πίεζε για το γκολ δέχθηκε την... ψυχρολουσία ενός πέναλτι. Ο Κυριάκος Παπαδόπουλος ανέτρεψε καθαρά τον Βισνάκοβς στο 41' εντός περιοχής, ενώ είχε σταθεί πάνω στη γραμμή για να τον σταματήσει με φάουλ. Ο Τσάουνα ευστόχησε και έβαλε την Ελλάδα να κυνηγάει το σκορ.

Ο Σαμαράς άλλαξε τα δεδομένα πριν τραυματιστεί!

Με την έναρξη του Β' μέρους ο Σάντος αποφάσισε να βγάλει εκτός ματς τον Μήτρογλου και να ρίξει στην αρένα τον Σαμαρά. Μόλις στο 46' έκανε ένα γύρισμα από τα πλάγια που όμως βρέθηκε στα χέρια του αντίπαλου γκολκίπερ. Στο 47' ο Μανιάτης έχασε μία ακόμα καλή ευκαιρία. Ο Φορτούνης του έδωσε την μπάλα απέφυγε δύο αντιπάλους αλλά το σουτ του κατέληξε άουτ.

Στο 57ο λεπτό η Εθνική μας ομάδα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια. Ο Τζιόλης άφησε την μπάλα στον Σπυρόπουλο, ο οποίος με αριστερό κεραυνό  δεν άφησε κανένα περιθώριο στο Βάνις και 1-1.

Ο Σαμαράς είχε την ατυχία να χτυπήσει στον αγκώνα του σε μία φάση όπου έπεσε άτσαλα στο χορτάρι, όταν επιχείρησε να κάνει ένα δυνατό σουτ και κοντραρίστηκε. Στο 68ο λεπτό έγινε αλλαγή από τον Νίνη, ενώ στο 70ό λεπτό η Ελλάδα κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ, κάνοντας την ανατροπή μέσα σε 13 λεπτά. Μετά από κάθετη πάσα του Κατσουράνη ο Γκέκας βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας της Λετονίας και με σουτ έγραψε το 1-2.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα χάθηκε μία ακόμα καλή φάση για την Εθνική. Μετά από μεταβίβαση του Γκέκα στον Τοροσίδη, το σουτ του παίκτη του Ολυμπιακού βρήκε κόντρα και πέρασε κόρνερ.

Η Εθνική  μας ύστερα μετά από ένα προβληματικό πρώτο ημίχρονο έπαιξε ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας στην επανάληψη, πίεσε και δίκαια κέρδισε. Με την εικόνα του δευτέρου μέρους σε έναν όμιλο βατό, η Εθνική έχει όλες τις προϋποθέσεις για να τερματίσει πρώτη στον όμιλο και να πάει στο Μουντιάλ της Βραζιλίας.

Οι καλύτεροι της Εθνικής ήταν οι Γκέκας, Σπυρόπουλος, Φορτούνης, Μανιάτης και ο Σαμαράς όσο αγωνίστηκε.

Ακολουθεί το εντός έδρας ματς με τη Λιθουανία την ερχόμενη Τρίτη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λετονία: Βάνις, Κλάβα, Γκορκς, Κριάουκλις, Λάιζανς, Ιβάνοβς, Φερτόβς (75' Ρούγκινς), Τσάουνα, Βισνάκοβς (75' Βερπακόβσκις), Λουκανόβς, Ρούντεβς.

Ελλάδα: Καρνέζης, Τοροσίδης, Σπυρόπουλος, Κυριάκος Παπαδόπουλος, Παπασταθόπουλος, Τζιόλης, Κατσουράνης, Μανιάτης, Φορτούνης (80' Χολέμπας), Μήτρογλου (46' Σαμαράς, 68' λ.τ. Νίνης), Γκέκας.