Για τους τύπους η πρόταση για ξένο αρχιδιαιτητή
08/06/2014 11:12
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για τους τύπους η πρόταση για ξένο αρχιδιαιτητή

Εισαγόμενο αρχιδιαιτητή πρότεινε ο πρόεδρος της ΕΠΟ Γιώργος Σαρρής στη Γενική Συνέλευση της Ποδοσφαιρικής Ομοσπονδίας και πριν καλά καλά καταγραφεί στα πρακτικά οι αντιδράσεις έπεσαν βροχή.

Την πάγια αντίδραση ορισμένων ομάδων όταν αδικούνται κατά την διάρκεια του πρωταθλήματος έριξε στο τραπέζι ο πρόεδρος της ΕΠΟ αλλά όπως φάνηκε το Σώμα της συνέλευσης έπεσε από τα σύννεφα όπως λέμε στην καθημερινότητά μας.

«Στη χρονιά που πέρασε η διαιτησία ήταν καλύτερη από κάθε άλλη χρονιά. Δεν λέω ότι ήταν τέλεια. Συμβαίνει μόνο στην Ελλάδα η κριτική διαιτησίας. Η δική μας πρόταση θα είναι να προσληφθεί ξένος αρχιδιαιτητής για να κάνει ορισμούς στη Super League και στη Football League για να κάνει ορισμούς σε διαιτητές και παρατηρητές», ανέφερε αρχικά.

«Προσπαθούμε να πάμε μπροστά το ποδόσφαιρο όταν κάποιοι που βρίσκονται και εντός αίθουσας προσπαθούν να απαξιώσουν κάθε ενέργεια της ΕΠΟ. Σε καθημερινή βάση βλέπουμε από συγκεκριμένα κέντρα λασπολογία με καταγγελίες, προαναγγελία διώξεων προσπαθούν να εμπλέξουν τη Δικαιοσύνη στο σχέδιο τους. Μας δημιουργούν προβλήματα. Δεν θα αφήσουμε να αμφισβητήσει κανείς την εντιμότητά μας και ειδικά από ανθρώπους που η ομοσπονδία προστάτευσε και διεθνώς και καταλαβαίνετε τι εννοώ. Έχουμε ενημερώσει UEFA και FIFA για το τι επιχειρείται να γίνει στο ελληνικό ποδόσφαιρο. Καταλαβαίνετε τι εννοώ», πρόσθεσε.

Ήρθε όμως άμεσα η πρώτη αντίδραση από τον πρόεδρο της ΕΠΣ Κιλκίς, Βασίλη Χατζηαποστόλου.

«Στην διαιτησία, στην α' εθνική έγιναν κάποια παρατράγουδα, δεν μπορείς να τα προβλέψεις. Κάποιοι διαιτητές, δεν ξέρω γιατί, πολλές φορές δεν εφαρμόζουν αυτά που έχουν μάθει. Στις μικρότερες κατηγορίες, όχι. Δεν συμφωνώ να φέρουμε ξένο αρχιδιαιτητή. Τον Κολίνα, ήθελε να τον φέρει και ο Γκαγκάτσης και αντιδρούσα. Δηλαδή είμαστε ανίκανοι εμείς; Δεν έχουμε εμείς ικανούς διαιτητές. Δεν μπορούμε να αντισταθούμε σε αυτούς που λένε ότι οι δικοί μας διαιτητές δεν είναι ικανοί να ορίζουν διαιτητές; Γιατί να γίνει κάτι τέτοιο; Είμαι κάθετα αντίθετος. Είναι κρίμα να απεμπολήσουμε ένα δικό μας δικαίωμα και να το δώσουμε σε ξένους διαιτητές. Δεν πρέπει να γίνει αυτό».

Το σίγουρο είναι πως θα ακολουθήσουν κι άλλες αντιδράσεις στο άμεσο μέλλον κυρίως από το παρασκήνιο. Όπως κι ότι οι υποστηρικτές του εισαγόμενου αρχιδιαιτητή θα επιμείνουν . Το πιθανότερο , απλά για να επιμείνουν , για τους τύπους αν προτιμάτε αφού όλοι γνωρίζουν ότι το ελληνικό ποδόσφαιρο δεν θέλει εισαγόμενους. Για τους γνωστούς λόγους που ισχύουν εδώ και χρόνια και το έχουν φέρει σε αυτή την κατάντια.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 08/06/2014 11:39:42

    Από τώρα καπαρώνω για τους αγώνες μου την αρχιδιαιτητίνα της φωτό. Εκτός από τα ματσάκια με τους αλλόπιστους,γιατί θα της φερθούν αισχρά οι κούρδοι..

    • my way avatar
      my way @ Κυθήριος 08/06/2014 11:42:57

      Σιγά μην παίζουν ράγκμπυ οι Κούρδοι!

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ my way 08/06/2014 11:45:09

        Ναι παίζουν μπάντμιτον.

        • my way avatar
          my way @ Κυθήριος 08/06/2014 11:47:30

          Ε, τότε βρες άλλη αρχιδιαιτητή. Η συγκεκριμένη είναι του ράγκμπυ.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ my way 08/06/2014 11:50:03

            Θα της δώσω κάτι παραπάνω.

          • my way avatar
            my way @ Κυθήριος 08/06/2014 12:03:11

            Δεν έχει την πιστοποίηση, ρε Κυθήριε.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ my way 08/06/2014 13:04:55

            Ποιά νά 'χει πιστοποίηση για το ράγκμπυ, η Beyonce ;! Πλάκα κάνουμε φίλε my way, ξεκόλλα.

          • my way avatar
            my way @ Κυθήριος 08/06/2014 14:06:07

            Είμαστε ξεκολλημένοι και οι δύο μας, αλλά πάρτο πάλι απ' την αρχή. Η μαντάμ της φωτογραφίας (αυτή είναι κάτι παρεμφερές με μας τους ξεκολλημένους, σε πιό "ω") εκ της στολής της και της μπάλας που κρατάει, είναι του ράγκμπυ, δεν είναι πιστοποιημένη στο μπάντμιντον. Περί αυτού πρόκειται.

          • Κυθήριος avatar
            Κυθήριος @ my way 08/06/2014 14:47:04

            Οk, εγώ είχα στο μυαλό μου μια μετάταξη,από το αγριώτερο (ράγκμπυ), σε πιό ευγενές άθλημα...

          • Naruto avatar
            Naruto @ Κυθήριος 08/06/2014 15:57:18

            Φίλε κυθήριε στό χωριό μου λένε "απο πίττα που δεν θα φάς τι σε νοιάζει κι'αν καεί ". Δυστυχώς δεν θα φάμε πίττα .

  2. η Dimi avatar
    η Dimi 08/06/2014 13:15:07

    Beyoncé - XO | FIFA World Cup 2014 http://youtu.be/1_aLXb7oMV0 Αδιάφορο και άχρωμο, κατά τη γνώμη μου, σε σύγκριση με το αντίστοιχο της Shakira το 2010.

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 08/06/2014 15:16:31

      Αναμφισβήτητα η Beyoncé είναι ταλαντούχα, χαρισματική καλλιτέχνης και επιτυχημένη επιχειρηματίας (House of Deréon http://bit.ly/1pSuemW ) όπου συνήθως φωτογραφίζεται με την αγαπημένη της μητέρα και στυλίστα, Tina Knowles. Αυτό το οποίο φαίνεται να χαλάει την εικόνα της είναι ο εγωκεντρισμός της. Eπιδιώκει να είναι μόνη στη σκηνή, να φωτογραφίζεται και να προβάλλεται. Σε αντίθεση με τη συνεργάσιμη Shakira η οποία διακρίνεται και λάμπει μεταξύ των πολλών. Στην αρχή του βίντεο (XO |FIFA World Cup 2014) η Beyoncé εμφανίζεται αγκαλιά με τη κορούλα της Blue Ivy, χωρίς ποτέ να φαίνεται το προσωπάκι της. Αν η Beyoncé (δικαιολογημένα) φοβάται τους απαγωγείς παιδιών, για ποιό λόγο άραγε, βιντεοσκοπήθηκε με το παιδί της. H Beyoncé ενοχλείται όταν την αποκαλούν “bossy” (“αυταρχική”) και απαντά: “I am not bossy, I am the Boss!” (“δεν είμαι αυταρχική, είμαι το Αφεντικό!”). Eδώ, υπάρχει θέμα. Επειδή, το πραγματικό Αφεντικό, είναι πρωτίστως αναγνωρισμένο από όλους τους άλλους. Δεν χρειάζεται να το λέει, για να το ακούσει και να το πιστέψει ο ίδιος ότι είναι το Αφεντικό! Όταν το λέει, χάνει στα σημεία. Όπως και η Beyoncé. (credits: google.gr/search/beyoncé_house_of_deréon)

  3. airman avatar
    airman 08/06/2014 14:27:45

    Η καλλίπυγος νεαρά είναι η καταλληλότερη για να κατευνάζει τα ήθη, ειδικότερα όταν πρόκειται για επίμαχες φάσεις! Μπουχτίσαμε με το Βασιλάκη και το Μιντιούρη! Ιδιαίτερα άμα χρησιμοποιεί και τη γλώσσα του σώματος, όλες οι φάσεις θα είναι offside! Κολλημένη μόνιμα η "σημαία"!