#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
06/08/2010 01:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Για τα πανηγύρια

Εφιαλτικά  ξεκινά η σαιζόν για τον Ολυμπιακό. Στο Τελ Αβίβ χάθηκε η πρόκριση και ο Λίνεν προτιμότερο είναι να πάει κατευθείαν στη Γερμανία, χωρίς ενδιάμεσο σταθμό Ελλάδα. Τέτοια εποχή οι ευθύνες του προπονητή είναι τεράστιες. Η ομάδα ήταν ανέτοιμη και μόλις βρήκε μπροστά της έναν αξιόμαχο αντίπαλο αποκλείστηκε

 Όπως και η υποτίμηση του αντιπάλου. Κακό σκάουτινγκ, κακές εκτιμήσεις, κακές επιλογές. Δεν αφήνεις το Ριέρα πίσω. 20 λεπτά δεν τα είχε έστω και ανέτοιμος;

Στο προσκήνιο πάλι ο Ερνέστο Βαλβέρδε, διακαής πόθος του Βαγγέλη Μαρινάκη.

Και ο Ντιόγκο μας τελείωσε γιατί το παλικάρι είναι για τα πανηγύρια

Πολύ κακή αρχή και για τη νέα διοίκηση. Αλλά ψυχραιμία:

Το καλό κρασί το κάνει το ξερικό αμπέλι.

Με τις δυσκολίες ατσαλώνονται οι άνθρωποι, οι πάικτες  οι ομάδες, οι διοικήσεις, άπαντες.

Κατά τα λοιπά ο Άρης δυσκολεύτηκε αλλά πέρασε στην επόμενη φάση μετά το εγγλέζικο (που λέγανε παλιά) 2-2  και ο Σχορτσιανίτης οριστικά πάει Μακάμπι όπως είχαμε γράψει πριν μερικές μέρες. Τεθωρακισμένοι πλέον οι Ισραηλινοί.

 

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ZARKO avatar
    ZARKO 06/08/2010 01:57:18

    Μικρέ Οδυσσέα

    Ο Τσέζαρεκ ΣΟΥΑΡΕΣ(Ε);;;;

    Πάντως είναι ποiλύ δύσκολο για τις ελληνικές ομάδες να παίζουν τέτοια εποχή. Είναι λογικό να παραπατάμε.

    Ερωτηματικό και ο Σόφο στη Μακάμπι. Δεν είναι για up-tempo μπάσκετ αυτός.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ ZARKO 06/08/2010 09:38:45

      Κι αυτό το καραγκιοζιλίκι με τα play off δεν βοηθάει βέβαια.
      Ρημάζουν τις ομάδες που θα παίξουν ευρώπη για μερικά εισητήρια παραπάνω...

      Ο Τσέζαρεκ είναι καλός παίχτης και ξεκινάει τη χρονιά με πολύ καλή ψυχολογία από ότι φαίνεται.

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ tsilivithras 06/08/2010 15:09:15

        tsilivithras@
        συμφωνούμε σε αυτό. Ας τελειώνει νωρίτερα το πρωτάθλημα να χουμε χρόνο για ξεκούραση και προετοιμασία. Να είμαστε όσο καλύτεροι γίνεται στην Ευρώπη.
        Και το σύστημα διεξαγωγής των ευρωπαϊκών διοργανώσεων είναι απάνθρωπο. Τόσοι προκριματικοί από τόσο νωρίς είναι εξουθενωτικοί. Άλλα γίναν όλα μπίζνα και χρήμα που λένε και οι locomondo...

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 06/08/2010 16:09:39

        Δεν έχω πρόβλημα με την μπίζνα. Αρκεί να γίνεται σωστά, μεθοδικά και σεβόμενοι τις αντοχές των αθλητών αλλά και την τσέπη των φιλάθλων.
        Δεν θα με ξένιζε για παράδειγμα οι προκριματικοί να γίνονται με το που τελειώνουν τα εθνικά πρωταθλήματα και όχι 1,5 μήνα μετά μια που αν το καλοσκεφτείς "ανήκουν" στην σεζόν που τελειώνει και όχι σε αυτήν που αρχίζει.

        Θα δούμε αλλαγές πάντως στα επόμενα χρόνια.
        Οι μικρότερες ομάδες των ευρωπαικών διοργανώσεων ουρλιάζουν για δικαιότερη κατανομή του χρήματος (εξ ου και τα περισσότερα χρήματα στο europa league) και ιδέες όπως το salary cap πλέον είναι προ των πυλών.

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ tsilivithras 06/08/2010 20:34:46

        tsilivithras @
        Πολύ έυστοχη ιδέα η διεξαγωγή των προκριματικών αμέσως μετά το τέλος του πρωταθλήματος. Καλύτερα τα προκριματικά παρά τα πλέι οφ(ωχ). Και ποιο δίκαια λύση μου φαίνεται. Να παίζεις για τους κόπους της χρόνιας που διανύεις και όχι της προηγούμενης.

        Υ.Γ. Βλέποντας τα δύο ματς στη Θεσσαλονίκη το περασμένο διήμερο, καταριέμαι τον Σκόρδα που άφησε τον Ίβιτς να φύγει. Τώρα θα είχαμε γιουγκοσλαβικό δίδυμο πολύ φίνο μπροστά.

  2. αναρχοδεξιός avatar
    αναρχοδεξιός 06/08/2010 03:31:01

    γαύρος είσαι, ξέρεις! χαχαχα

    ξαναζεσταμένο φαγητό με βαλβέρδε. αν αυτός θεωρείται ο πιο επιτυχημένος προπονητής από τους δεκάδες που πέρασαν από τον πάγκο σας θα περάσουμε καλα φέτος χαχαχαχα!!

    θα διώξει ντιόγο (το μεγαλύτερο παλτό όλων των εποχών) για να τον αντικαταστήσει με ένα άλλο εξίσου κορυφαίο παλτό, το ριέρα. μια ζωή γαύρος θα είσαι. την αποτυχία την έχεις στο dna σου. κυλάει στο αίμα σου. παοκτζήδες, αρειανοί και αεκτζήδες έχουν τη δικαιολογία ότι δεν έχουν λεφτά, ότι τους αδικεί το αθηνοκεντρικό κατεστημένο κλπ μπαρουφογικαιολογίες για να ξεχνάνε τη μιζέρια τους. εσύ τί δικαιολογία έχεις με τόσα λεφτά και ολόκληρο κατεστημένο από πίσω να σε σιγοντάρει? ο ολυμπιακός είναι φαινόμενο. η ομάδα τίποτα. τί του έφταιξε ο έβαλντ τώρα? αλλά κάπου πρέπει να ρίχνουμε τις αποτυχίες.

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ αναρχοδεξιός 06/08/2010 03:59:23

      Όσο και αν απεχθάνομαι να επικαλούμαι την διαιτησία για της ήττες της ομάδας μου (παρεπιμπτόντως σήμετα πήραμε και ένα αμφισβητούμενο πέναλτυ), δεν μπορείς να αρνηθείς το γεγονός ότι αυτός που ελέγχει την ΕΠΟ δλδ την διαιτησία και εν γένει το παρασκήνιο παίρνει και το πρωτάθλημα. Δεν είναι τυχαίο ότι σχεδόν πάντα ο πρωταθλητής είναι ο λιγότερο αδικημένος έως ο περισσότερο ευνοημένος. Αυτό είναι μια αλήθεια. Όπως επίσης και ότι οι υπόλοιποι κράζουν για διαιτησία θέλοντας να κρύψουν τα λάθη τους.

      Πλην μερικών εξαιρέσεων (βλ. χρονιά ΠΑΟ με Κυράστα ή πρόπερσι με την ΑΕΚ) ο πρωταθλητής ήταν και η καλύτερη ομάδα. Απλώς οι ιδιοκτήτες τους επιχειρούν να προστατέψουν κάθε φορά την επιχείρηση-επένδυση-μπίζνα τους από κάθε είδους κακοτυχίες και εκπλήξεις. Το αποτέλεσμα είναι να χάνεται το στοιχείο του απρόβλεπτου, κάτι που υποβαθμίζει υπερβολικά το ελληνικό πρωτάθλημα, την εθνική ομάδα και την παρουσία των ελληνικών ομάδων στην Ευρώπη.

      • μοναχός ρουσσόπουλος avatar
        μοναχός ρουσσόπουλος @ ZARKO 06/08/2010 12:42:52

        σιγα-σιγα ασχολησου με τη διαιτησια της β' εθνικης...ξανα

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ ZARKO 06/08/2010 12:53:54

        ναι ρε φίλε ζάρκο, αλλά άλλο να παίρνεις πρωταθλήματα πέτσινα και να πηγαίνεις να ρουφάς 7 από τη γιουβέντους και άλλο να σε σπρώχνει σε κανα δυο ματς η διατησία και να πηγαίνεις στην ευρώπη και να μαζεύεις πόντους για τις ελληνικές ομάδες. ο ΠΑΟ πρόπερσι πήγε στους 16 του τσ. λινγκ και μάζεψε βαθμούς που έφεραν τον πρωταθλητή ελλάδας να παίζει απ' ευθείας στους ομίλους φέτος. γι αυτό και μόνο θα ήταν άδικο να το πάρει άλλος το πρωτάθλημα. και δεν νομίζω να είχε κανείς καλύτερη ομάδα από τον Παναθηναϊκό.

      • ZARKO avatar
        ZARKO @ ZARKO 06/08/2010 14:43:07

        μοναχός ρουσσόπουλος @
        ακόμα να απλώσεις την μπουγάδα; τι έγινε σου λείπει κανένα σεντόνι μήπως;;;;;

        αναρχοδεξιός @
        συμφωνώ και επαυξάνω για τις ευρωπαϊκές σας παρουσίες (θα ήμουν κομπλεξικός αν έλεγα το αντίθετο), και όντως έπαιξες την καλύτερη μπάλα πέρυσι στο πρωτάθλημα αλλά η αστάθεια στην απόδοση σου δεν σου κόστισε.
        Για να καταλάβεις τι θέλω να πω να σου δώσω ένα παράδειγμα: Πρόπερσι στο Καραϊσκάκη, Οσφπ-ΑΡΗΣ 2-1 με εκνευριστική-εριστική σφυρίχτρα Χαραλαμπίδη αν δεν κάνω λάθος, την ώρα που ο Οσφπ ήταν περίπου 10-12 βαθμούς πάνω από τον δεύτερο στα μισά του 2ου γύρου. Και όμως έπρεπε να χάσουμε...

      • αναρχοδεξιός avatar
        αναρχοδεξιός @ ZARKO 08/08/2010 09:04:15

        ε καλά ο ολυμπιακός τα 10 από τα δώδεκα πρωταθλήματα που έχει πάρει τελευταία, τα πήρε με τη διατησία και 1 στα χαρτιά. δεν είναι παράδειγμα αυτή η ομάδα "φαινόμενο". σε άλλες χώρες (ευρωπαϊκές βέβαια) θα την είχαν ρίξει β'εθνική με τόσα σκάνδαλα. εγώ πέρσι πήγα τούμπα, με έσφαξε ο διαιτητής και μετά βγήκαν οι παοκτζήδες και έλεγαν ότι τον Παναθηναϊκό τον σπρώχνει η διαιτησία. βέβαια θα μου πεις αυτοί λένε ότι ο φετινός άγιαξ είναι καλύτερος από τη ρόμα χαχαχα. είναι θέμα νοοτροπίας νομίζω που δεν έχουμε καλό πρωτάθλημα. κανείς δεν μπορεί να χωνέψει την ήττα και οι ανίκανοι πρόεδροί τους πρέπει κάπου να ρίξουν τις αποτυχίες τους. και η πιο εύκολη λύση είναι η διαιτησία και μετά οι προπονητές και οι παίχτες. δε λέω ότι δε σπρώχνουν οι διαιτητές. σπρώχνουν σίγουρα, αλλά αμα είσαι ομάδα που θα χάσεις ένα ματς επειδή δεν σου έδωσαν ένα πέναλντι δε δικαιούσαι να μιλάς. δηλ. δε φταίει μόνο ο διαιτητής. δεν έχεις ομάδα απλά. ο παοκ δεν έχει ομάδα και του φταίει η διατησία ή οι πλούσιοι "πρασινοκόκκινοι" κι αυτός είναι ο αδικημένος από το σύστημα, "είναι μια ιδέα με όραμα που σπρώχνουν κουπί όλοι μαζί" (ξέχασαν βέβαια που έκαναν κωλοτούμπες για να έρθει εκείνος ο πάμπλουτος ρωσοπόντιος να τους αγοράσει) και "η τούμπα είναι η καλύτερη εδρα στον κόσμο".
        που θέλω να καταλήξω. η γνώμη μου είναι ότι φταίνε οι φίλαθλοι για το χαμηλού επιπέδου πρωτάθλημα που έχουμε. επίτρεψέ μου να πιστεύω ότι οι βάζελοι είμαστε άλλης κλάσης οπαδοί. γι αυτό και κάνουμε τρελλές πορείες στην ευρώπη και είμαστε μια από τις καλυτερες ομάδες στην ευρώπη όλων των εποχών στο μπάσκετ. ο καθένας παίρνει ό,τι του αξίζει. τόσα χρόνια μας αδικούσε και εμάς η παράγκα του γαύρου και τί κάναμε? τα βάλαμε με τον ιδιοκτήτη - επιτηρητή της ομάδας μας. δεν κλαιγόμασταν. αν εξαιρέσεις την κοτσάνα που έκανε ο επιτηρητής για να δικαιολογήσει την ανικανότητά του, με το ντιβιντί, βέβαια, αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με τους οπαδούς μας.

  3. αλεξανδρος avatar
    αλεξανδρος 06/08/2010 08:45:31

    ΚΑΛΑ ΘΑ ΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΟΥ ΠΗΡΕ ΝΤΑΜΠΛ... ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΡΙΕΡΑ... ΑΣΤΟ ΦΙΛΑΡΑΚΙ ΕΙΣΑΙ ΑΜΠΑΛΟΣ...ΧΑΡΕΙΤΕ ΤΟΝ ΜΗΝΑ ΑΥΤΟ ΚΑΙ 8η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΑΚΙ ΣΟΥ ΘΑ ΣΕ ΒΙΑΣΩ!!!

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ αλεξανδρος 06/08/2010 12:57:27

      αν μπορέσεις να βιάσεις μια ομάδα που ρίχνει τριάρα στην πρωταθλήτρια ευρώπης θα σε παραδεχτώ. για το ριέρα να διάβαζες τί έγραφαν οι οπαδοί της λίβερπουλ στο σάιτ τους όταν τον ξεφορτώθηκαν. πάρτυ έκαναν. ένας έγραψε θα κερνάει όποιον οπαδό του γαύρου βρίσκει, μια μπίρα.
      τώρα κάτσε καναπέ στη φυσικά σου θέση. ούτε καν στους 74 του γιουρόπα λινγκ δεν πέρασες χαχαχαχα

  4. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 06/08/2010 10:09:34

    Για ποιό ελληνικό ποδόσφαιρο μιλάμε;Όταν ο γαύρος χάνει με κάτω τα χέρια απο μια ομάδα κατώτερου επιπέδου κ ο ρούλης της παπαναστασίου παίρνει μούφα πέναλντι για να περάσει κάτι κουτσά άλογα απο την Πολωνία τι να πούμε....Πάντως μεγάλη μέρα για τους εβραίους χτές όλες οι ομάδες τους περάσανε κ η Μακάμπι κ ο Άγιαξ κ ο ρούλης

    • αναρχοδεξιός avatar
      αναρχοδεξιός @ Μαύρος Ιάκωβος 06/08/2010 13:01:05

      γιατί είναι κατώτερου επιπέδου η μακάμπι? καλύτερη από τον ολυμπιακό είναι.

  5. ilias avatar
    ilias 06/08/2010 10:26:26

    zo gia na g.m.o vazelous.k roufianous.g7

  6. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 06/08/2010 10:46:03

    Έβρεξε ξύλο καλοκαιριάτικα.
    Οι οπαδοί της Γιαγκελόνια διαθέτουν μερικά παιδιά που θυμίζουν τους "παλιούς καλούς Άγγλους". Απ' ότι έμαθα, όλοι οι τζαμάδες στην πόλη της είναι fans.
    Και κάποιος πρέπει να συμμαζέψει τον Ντιόγκο.

  7. sovokai avatar
    sovokai 06/08/2010 13:05:51

    πούλησα τον καναπέ και διέκοψα το nova. Μόνο νετ τον Ολυμπιακό στο πρωτάθλημα θα βλέπω

  8. johny f. avatar
    johny f. 06/08/2010 13:18:31

    ο διεθνης σιωνισμος βομβαρδισε την πολη του πειραια με αποτελεσμα εκατονταδες χιλιαδες θυματα................το ωραιαο ειναι οτι οι υπολοιποι ελληνες το χαρηκαν κιολας......και εις ανωτερα

  9. Νταγιάν avatar
    Νταγιάν 06/08/2010 13:20:45

    Ο Άρης θεσαλονίκης δεν ήταν κάποτε ονομασμένος Μακαμπί Αγίας Τριάδος;

    • ΙΩΝΑΣ avatar
      ΙΩΝΑΣ @ Νταγιάν 06/08/2010 13:34:36

      Βεβαίωωωωωωωως !!!!!!!!!!!!!!!!

    • Ο Θείος avatar
      Ο Θείος @ Νταγιάν 06/08/2010 13:51:55

      Άλλη ήταν η Μακαμπί, υπαρκτή και καλή ομάδα με πολλά τρόπαια. Έμεινε από έμψυχο υλικό, λόγω των γνωστών γεγονότων.

    • ZARKO avatar
      ZARKO @ Νταγιάν 06/08/2010 15:03:07

      Νταγιάν@ ΙΩΝΑΣ@
      Τελικά ρε μπαγάσες έχετε δίκιο, δεν ασχολείστε καθόλου με τον ΑΡΗ, ούτε έχετε κόμπλεξ. Είστε ανώτεροι πως να το κάνουμε. Λύστε μου μια απορία, όμως: πως γίνεται σε ομάδα που εδρεύει στη Θεσσαλονίκη να αντικαθίσταται καλύτερος προπονητής από αυτόν που νωρίτερα είχε απορριθεί ως κατώτερος του;

  10. ΙΩΝΑΣ avatar
    ΙΩΝΑΣ 06/08/2010 13:21:46

    Γαύροι,τώρα ξέρετε εσείς. Στον καναπέ,και βλέπετε στην ΤΙΒΙ την εκπομπή ΜΕΝΟΥΜΕ ΕΛΛΑΔΑ...

    • lpap avatar
      lpap @ ΙΩΝΑΣ 06/08/2010 14:03:05

      Το πιο πετυχημένο!

  11. Hase avatar
    Hase 06/08/2010 13:31:40

    Εκει, εκει στην βητα εθνικη.
    Απο μακαμπη, ανορθωση και προοδευτικη.

    • Νταγιάν avatar
      Νταγιάν @ Hase 06/08/2010 13:32:44

      Και συ εβρέος;

  12. lpap avatar
    lpap 06/08/2010 14:02:04

    Όλα εδώ πληρώνονται!! Όση σαπίλα και αδικία και κόμπλεξ φόρτωσε ο γαύρος τα τελευταία χρόνια το ελληνικό ποδοσφαιρο θα το λουστεί. Όλο. Ευτυχώς είναι ακόμα πρόεδρος ο θείος για να εισπράξει μερίδιο κι αυτός.
    Όσο για τον ΠΑΟΚ δεν θα του φταίει αυτή τη φορά ο..νότος και το κράτος των ΑΘηνών. Μπράβο στον Άρη..

  13. Τζώνυ Μπη Γκουντ avatar
    Τζώνυ Μπη Γκουντ 06/08/2010 16:28:17

    Καλά να πάθει.

    Όταν επί 15 χρόνια ικανοποιείται από την πρωτιά στην Ελλάδα και με φωτεινές εξαιρέσεις αδιαφορεί παντελώς για την Ευρώπη έχοντας σίγουρη κάθε χρόνο τη συμμετοχή στους ομίλους η οποία του αρκούσε για τα εκατομύρια που ήθελε, έπρεπε να έρθει η στιγμή να φάει ένα στραπάτσο στην Ελλάδα, να τον περάσει όχι μία, αλλά ΤΕΣΣΕΡΙΣ ομάδες και να παίξει ως ΠΕΜΠΤΟΣ στο Ουέφα. Ούτε αυτό τον συνέτισε και έφαγε την απανωτή σφαλιάρα από τη Μακάμπι. Να κάτσουν να σοβαρευτούν που έχουν χάσει 2 πρωταθλήματα την τελευταία 15ετία και αυτό «θεωρήθηκε» «αποτυχία» ή «καταστροφή»! Που νομίζετε ότι ζείτε ρε; Στην ποδοσφαιρική Ουγκάντα, όπου το πρωτάθλημα το έχει καπαρώσει για 50 γενιές η ομάδα του γιου του προέδρου; Πίσω στ' αυγά σας μπας και στρωθείτε και φτιάξετε επιτέλους ομάδα κύριοι του Ολυμπιακού.