#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
04/09/2010 13:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Απόψε δεν χάνουμε



Τα ψέματα τέλειωσαν, οι πλάκες επίσης, σήμερα τέρμα τα γκάζια για να πατήσουμε τον κακό μας δαίμονα. Αν και η Ισπανία από μόνη της αποτελεί τεράστιο κίνητρο, οι παίκτες μας τα έχουν πάρει στο κρανίο από αυτά που άκουσαν μετά τον αγώνα με τη Ρωσία.
Σήμερα η ομάδα θα τα δώσει όλα, θα πέσουν κορμιά και η αίσθηση μας είναι ότι απόψε δενν χάνουμε
Από τους παίκτες που εμφανίστηκαν στη Σαϊτάμα πριν από τέσσερα χρόνια, μόλις 12 θα είναι παρόντες και στην αυριανή αναμέτρηση. Διαμαντίδης, Φώτσης, Σπανούλης, Ζήσης, Τσαρτσαρής και Σχορτσιανίτης ήταν υπό τις οδηγίες και του Παναγιώτη Γιαννάκη το 2006, ενώ ο Ερνάντεθ είχε τότε μαζί τους Ναβάρο, Φερνάντεθ, Μουμπρού, Γκαρμπαχόθα, Ρέγες και Γκασόλ.
.
Μεγάλη προσοχή χρειάζεται ο γερο-Ναβάρο αλλά και ο τεράστιος Γκαρμπαχόθα. Από τους δικούς μας κλειδί είναι ο Σόφο αλλά και ο ρυθμός του αγώνα. Δεν πρέπει να παρασυρθούμε σε γρήγορο ρυθμό.
Στις 21;00 αναμετρώνται οι δύο φιναλίστ του 2006. Το ταπεινωτικό 47-70 εκείνου του αγώνα είναι ο οδηγός...εκδίκησης. Με ηρεμία και ψυχραιμία απόψε τους ...έχουμε.
Και τα χθεσινά μας κέρδη (under η Ελλάδα, over η Αγγλία) θα ποντάρουμε πάνω στην Εθνική, καθώς και η απόδοση της είναι προκλητική.

Ελλάδα Ισπανία- νίκη Ελλάδας απόδοση 3.50

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tsilivithras avatar
    tsilivithras 04/09/2010 13:54:24

    Άσε με ρε Οδυσσέα που με έβαλες να ξαναδώ μπάσκετ και τη μια παίζουμε φάπες την άλλη μας φερμάρουν οι γιάνκηδες, μετά οι Τούρκοι κι από πάνω ο κάθε πικραμένος μας την λέει που κάτσαμε και χάσαμε από τους Ρούσκι..!!!

    Κακομαθημένα εκατομυριούχοι που δεν δίνουν δεκάρα για τα πιτσιρικάκια που πίνουν νερό στο όνομά τους και τον κοσμάκη που αγαπάει την εθνική του.

    20 πόντους στο κεφάλι μας έχουν σήμερα οι Σπανιόλοι...ο Γκάλης ακόμα και τώρα για πλάκα θα τους έπαιζε αυτούς αλλά όοοοοοοχι...εμείς αποκτήσαμε ψυχολογικά προβλήματα!!!!

  2. αλλενάκι avatar
    αλλενάκι 04/09/2010 14:01:22

    Kάποιος πολύ μεγάλος οδηγός αγώνων, από αυτούς που ξεσήκωναν τον κόσμο στα περάσματά του, και που αγωνιζόταν από το ΥΣΤΕΡΗΜΑ του, είχε πει ότι δεν διέθετε τις "ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ" να κάνει αυτό που τόσο ΑΓΑΠΟΥΣΕ, ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ.

    Και από τα μάτια του έτρεχαν δάκρυα όταν μιλούσε για αγώνες.

  3. zap-zap avatar
    zap-zap 04/09/2010 14:03:16

    30 πόντους πάλι θα φάμε στο κεφάλι.

  4. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 04/09/2010 14:05:07

    διαφωνώ tsili, υπάρχουν παίκτες ηθικοί και μετρημένοι, πχ ο Μπουρούσης, Ζήσης... αλλά και όλα τα παιδιά πιστεύω πως παίζουν για την Ελλάδα.
    Τα λεφτά είναι μια μεγάλη πληγή γενικά στον αθλητισμό...αλλά όχι τώρα πως
    παίζουν στην εθνική για τα λεφτά...
    Πιστεύω πως μπορούμε να τους νικήσουμε τους Ισπανούς, αν ξυπνήσουμε και ξεκολλήσουμε επιτέλους από το σοκ του ξύλου και του αποκλεισμού που μας έχει επηρεάσει καταφανώς.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Δημήτρης 04/09/2010 15:22:34

      Σταμάτησα να βλέπω μπάσκετ όταν έφυγε ο Πέτζα.
      Έκτοτε δεν βλέπω τίποτα που να με εντυπωσιάζει στο άθλημα...αλλάξαν και οι κανονισμοί και με εκνευρίζει.
      Όλοι αυτοί είναι παίκτες της σειράς φίλε Δημήτρη...η διαφορά είναι ότι η "σειρά" μας ανέβηκε πολύ και γίναμε και στόχοι και κέντρο προσοχής.
      Δεν έχουμε όμως νοοτροπία νικητή...όχι του νικητή όπως το εννοούν τα τσακάλια του marketing...την νοοτροπία του αθλητή που ανεβαίνοντας και κερδίζοντας συνειδητοποιεί ότι πρέπει να αλλάξει και η συμπεριφορά του...να αφήσει πίσω το κουστούμι που φορούσε όταν ξεκίνησε και να φορέσει το καινούριο...να σηκώσει τον πήχυ και κάτω από αυτόν να μην πέσει ποτέ...να δείξει ότι δεν ήταν ένας "διάττων αστέρας" και ότι του αξίζει εκεί που βρίσκεται ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΗ ΣΥΜΠΕΡΙΦΟΡΑ ΤΟΥ...!!!
      (ξαναδιάβασε αυτό που έγραψε η dimi από κάτω)

      Ένας βλαχάκος αγράμματος έπαιρνε ένα κοντέινερ λεφτά από τον ΠΑΟ (και μπράβο του) και αντί να σεβαστεί το παιδάκι που κοιμάται με τη φωτογραφία του πάνω από το προσκεφάλι του πήγε και πούλησε "την ψυχή του" στον μισητό αντίπαλο για 2 κοντέινερ λεφτά ΚΑΙ του πούλησε και τρέλα.
      Κατάλαβες;;;

      Δεν είπα εγώ ότι δεν είναι καλά παιδιά ή μαζεμένα όπως λες...(και φυσικά δεν τα χω με κάποιον συγκεκριμένα).

      Λέω ότι είναι απαίδευτα και δεν έχουν ΑΚΕΡΑΙΟΤΗΤΑ!!!

      Δεν είναι τυχαίο που οι γκόμενές τους είναι το ακριβώς αντίστοιχο σε γυναίκα...δλδ ντεμέκ μοντέλα-τηλεπερσόνες-γλάστρες...

      Και αυτές δλδ πάσχουν από το ίδιο σύνδρομο...πολλά λεφτά-πολύ γρήγορα-με όποιοδήποτε κόστος.

      Δικαίωμά τους...

      Αλλά όταν φοράνε το εθνόσημο λογοδοτούν σε 11 μύρια ΈΛληνες.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ tsilivithras 04/09/2010 15:46:53

        Κάτι πάς να πείς,κάπου το χάνεις...Δηλαδή έχουμε απαιτήσεις απο τον Σπανούλη κ τον Βουγιούκα οτι πρέπει να τιμούν το εθνόσημο ή να φτάνουμε στο σημείο να μιλάμε για εθνική προδοσία επειδή χάσαμε απο τη Ρωσία κλαιν μαιν,αλλά αφήνουμε να περνάει στο ντούκου το μνημόνιο,το ξεπούλημα της Μακεδονίας,η ισοπέδωση της κοινωνίας απο τον κατοχικό πρωθυπουργάκο;Ήδη σήμερα κορυφαίος γερμανός οικονομολόγος μιλάει για συνθήκες εμφυλίου που πάνε να δημιουργηθούν στην ΕΛΛΑΔΑ κ εμείς περιμένουμε να διδάξει ήθος ο Σόφο κ ο Φώτσης;Όχι αδερφέ εγώ περιμένω να γίνουν πρότυπα οι πολιτικοί ηγέτες,να δείξουν σεμνότητα οι ίδιοι κ ο περίγυρός τους κ μετά κρίνω κ 10 παιδιά που στο κάτω-κάτω της γραφής είτε βγούνε τελευταίοι είτε πρώτοι η δικιά μου όπως κ η δικιά σου ζωή ίδια θα παραμείνει

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 04/09/2010 16:08:06

        Ιάκωβε το αρχικό μου σχόλιο ήταν περισσότερο σαρκαστικό...δεν προσπάθησα να "πω" κάτι.
        Μετά είπα 2 κουβέντες παραπάνω επειδή ο Δημήτρης σχολίασε κάτι που είπα and that's it...
        Έχεις κάποια συγκεκριμένη διαφωνία πάνω σε αυτό που νόμιζες ότι ήθελα να πω ή κουβέντα να γίνεται;;;

        Όσο για το άλλο με τους πολιτικούς...εδώ είμαστε και τα συζητάμε όλα ρε φίλε...προς τι το δεικτικό ύφος;;

        Εσύ περιμένεις από τους πολιτικούς μας να γίνουν ταπεινοί και πρότυπα και λες εμένα "απαιτητικό";;;;
        χαχαχαχαχαχαχαχα...

        Άντε ρε Ιάκωβε ας κερδίσουμε απόψε κι ας είμαι εγώ λίγο στριμμένος.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ tsilivithras 04/09/2010 16:36:58

        Ρε συ Πέτζα,υποστηρίζουμε κ την ίδια ομάδα δεν είμαι δεικτικός απέναντί σου.Σχολιάζω την νεοελληνική συνήθεια να ασχολούμαστε με τα επουσιώδη κ να αγνοούμε τα ουσιώδη ζητήματα βάζω κ την πάρτη μου μέσα.Όπως εσύ δεν περιμένεις απο τους πολιτικούς να είνα ταπεινοί,έτσι κ εγώ δεν προσδοκώ απο τους διεθνείς να γίνουν φάροι ηθικής.Παίζουν επειδή το γουστάρουν κ είμαι σιγούρος οτι αγαπάνε το εθνόσημο,σε αντίθεση με κάποιους υπουργούς που πανηγυρίζουν τις νίκες των αντιπάλων μας σαν γιουσουφάκια αγκαλιά με μουστακαλήδες ισλαμοφασίστες

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ tsilivithras 04/09/2010 16:46:40

        Ιάκωβε εγώ δεν πιστεύω ότι "αγαπάνε το εθνόσημο"...όχι όπως το εννούμε εγώ κι εσύ.Αυτή είναι η διαφορά.
        Δεν έχω προσωπικά με κανέναν και -προς θεού- δεν απαιτώ από κανέναν να είναι φάρος ηθικής ή άσπιλος και αμόλυντος.
        Η στόχευση έχει να κάνει με το ΧΡΗΜΑ σε μια συγκεκριμένη ηλικία με όλα τα φώτα στραμένα πάνω σου...εκεί είναι το πρόβλημα και ενισχύεται με την έλλειψη παιδείας ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ.
        Τέλος πάντων...ένα σαρκαστικό σχόλιο έκανα δεν ήθελα να το τραβήξω το πράγμα.

        Διαφωνώ όμως με το διαχωρισμό σου σε ουσιώδη και μη.
        Η ζωή τα χει όλα φίλε μου και ο άνθρωπος για να έχει ισορροπία στη ζωή του ενίοτε πρέπει να αποσυμπιέζει κιόλας.
        Όπως έιμαστε εδώ και σχολιάζουμε και ενημερωνόμαστε και ανταλλάσουμε απόψεις ΓΙΑ ΤΑ ΣΟΒΑΡΑ έτσι μερικές φορές μιλάμε και για κανένα πιο ανάλαφρο θέμα.
        It's all a part of life after all.

      • Δημήτρης avatar
        Δημήτρης @ tsilivithras 04/09/2010 16:54:11

        Συμφωνώ με τον Ιάκωβο, διαφωνώ και πάλι με τις σκέψεις σου tsili. Δεν θα κάτσω να το πολυαναλύσω γιατί δεν είναι κάτι ουσίας. Αλλά θα σου πω μόνο πως για το παιδάκι που έχει ίδαλμα τον "βλαχάκο" που λες φταίει ο μπαμπάκας του που δεν του δίδαξε πως είναι απλά ένας "αθλητής" και τίποτα παραπάνω. Μάλιστα είναι επαγγελματίας και δεν το
        νιώθει ως "πάω στον εχθρο" αλλά αλλάζω εργοδότη.
        Τώρα η εθνική είναι άλλο!!!Εξακολουθώ να πιστεύω
        πως δεν παίζουν στην εθνική για το χρήμα.
        Η θεοποίηση των αθλητών είναι μέσα στο πλαίσιο "άρτος και θεάματα", και αφού σε λίγο θα λείπει ο άρτος ας δίνουν θεάματα...Είναι 20-25 χρονα παιδιά που από το Γυμνάσιο κάναν καθημερινά 4-5 ώρες προπόνηση και ορισμένοι τελείωσαν και κάποιο Πανεπιστήμιο.

        Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι την νίκη της Εθνικής καθαρά και
        μόνο ως συμβολισμός και τίποτα παραπάνω.

      • Μαύρος Ιάκωβος avatar
        Μαύρος Ιάκωβος @ tsilivithras 04/09/2010 17:05:20

        OK Πέτζα,δεν υπάρχει πρόβλημα ίσως να έχω αυτή τη θέση υπερασπιζόμενος τα παιδιά επειδή είμαι εν ενεργεία αθλητής,έχω φτάσει μέχρι τα κλιμάκια της εθνικής απο άλλο μετερίζι βέβαια εγώ είμαι της μπάλας,γι αυτό βγάζω αυτόν τον συναισθηματισμό.Έτσι κλείνοντας θα ήθελα να πώ οτι για να φτάσουν οι παίχτες αυτοί να είναι πρωταθλητές Ευρώπης κ top class φτύσανε αίμα,με ώρες πολλές αγώνα κ κάτω απο χίλιες αντιξοότητες

  5. η Dimi avatar
    η Dimi 04/09/2010 14:40:03

    “Nulli Secundus / Nulli Secunda”

    Second to None Male / Female
    http://www.finishstrongmovie.com/

    *

    “Winning is Not
    a some time thing,

    It is an All the Time thing.

    You Don’t do things
    right once in a while..

    You Do them Right,
    All the Time.”

    ~Vincent Thomas Lombardi (1913-1970):
    “What It Takes to be Number One”

    Hall of Fame:

    - Head Coaching Career at age 45
    - Acclaimed NFL Man of the Decade in the 1960s
    - Gave Packers 89-29-4 Record
    - Five NFL Titles
    - First 2 Super Bowl Crowns in 9 years
    - Led 1969 Redskins to 1st Winning Record in 14 years
    - Noted Taskmaster, never had a losing season

  6. CHEMICAL YOUTH avatar
    CHEMICAL YOUTH 04/09/2010 15:06:28

    Και αυτό ΑΚΡΙΒΩΣ εφάρμοσε η εθνική μπάσκετ.

  7. yiannos avatar
    yiannos 04/09/2010 15:34:18

    μετά την ξεφτίλα με τους Ρώσσους ελπίζω η Ελλάδα να διαλυθεί σήμερα. και μετά σπίτι τους όσοι (ομοσπονδία και προπονητής) επιχείρησαν να υπονομεύσουν το ελληνικό μπάσκετ που χτήστηκε μέσα από δεκαετίες σοβαρής προσπάθειας.

  8. th.pr avatar
    th.pr 04/09/2010 16:40:22

    Μια επαγγελματικη ομαδα ειναι με μισθους και πριμ και ακομα καποιοι πιστευουν οτι εκπροσωπει τη πατριδα;
    Να παίζαν τζάμπα αν θελαν να εκπροσωπουν τη πατριδα.
    30 στο κεφαλι να φαμε γιατι περαν των άλλων δεν παιζουμε και μπασκετ.

  9. blue nile avatar
    blue nile 04/09/2010 17:14:03

    Μακάρι σήμερα να κερδίσουμς αλλά εγώ δεν το πολυβλέπω.
    Και χωρίς τον ψηλέα οι Ισπανοί είναι καλύτερη ομάδα από 'μας σε ένα άθλημα που συνήθως ο καλύτερος κερδίζει.
    Πέρα από την σκυλίσαι άμυνα που μπορούν να παίξουν είναι οι περισσότεροι τους βρωμόχερα. Δέστε σήμερα τους Ίβηρες οι περισσότεροι από αυτούς μπορούν να χιριστούν καλά τη ντρίπλα να αδειάσουν τον αντίπαλο τους και μετά να σουτάρουν με ευνοικές προυποθέσεις.
    Πόσοι από'μας μπορούν να το κάνουν αυτό?

  10. undercover gpr avatar
    undercover gpr 04/09/2010 20:04:56

    Δεν έχω ξαναδιαβάσει τόση χολή και μιζέρια για την ομάδα που βγήκε 2η στο κόσμο και 1η στην Ευρώπη τα τελευταία 10 χρόνια με μερικές ακόμα ενδιάμεσες επιτυχίες.Πολύ κόμπλεξ εδώ μέσα.

  11. tsilivithras avatar
    tsilivithras 04/09/2010 23:12:19

    Να λοιπόν που χάσαμε ΚΑΙ απόψε...

    Σε όλα καλύτεροι οι Ισπανοί και χωρίς εκνευριστική ευστοχία από τα 8 μέτρα.
    Πάρα πολλά λάθη από εκνευρισμό και άγχος.
    Απογοητευτικός ο Σπανούλης και χαμένος ο Σοφο.
    Πουλημένες μπάλες και λάθος πάσες που μαθαίνουν τα παιδιά στα παιδικά τμήματα.

    Τι να το κάνεις;;;Όταν βάζεις τρίποντο και τρως αιφνιδιασμό ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ είναι καλύτερα να πας σπίτι σου και να κάνεις μερικές ώρες προπόνηση ακόμα.

    Είναι άδικη η σύγκριση...μακράν καλύτεροι και γρηγορότεροι οι Ισπανοί πήγαν το παιχνίδι τους ένα σκαλί πιο πάνω.

    Και να έχεις και τον τυχάρπαστο Λημνιάτη στο τέλος να μας λέει ότι φταίει που οι εφημερίδες προβάλουν το ποδόσφαιρο και τις ομάδες ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝΩΣΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΣΤΗΡΙΞΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΩΝ ΕΚΑΤΟΜΥΡΙΟΥΧΩΝ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΟΝΟ ΑΠΟ ΠΑΝΩ...!!!!!

    Ότι να ναι...θα μου πεις πότε έκανε πρωταθλητισμό ο Λημνιάτης για να ξέρει τι σημαίνει να ξεπερνάς τον εαυτό σου;;;
    θα βγουν σε λίγο τα καλόπαιδα να μας πουν "κρίμα αποκλειστήκαμε..αλλά αυτή η ομάδα έχει δείξει τόσα χρόνια μπλα μπλα μπλα..."

    Μλκς στο τετράγωνο!!!!

    Έχασες για άλλη μια φορά από αυτόν που είναι καλύτερος από σένα και δεν κατάφερες α ξεπεράσεις τον εαυτό σου...ΚΑΙ ΜΙΛΑΣ ΚΙ ΑΠΟ ΠΑΝΩ...!!!

    Γιουρούκια...εκατομυριούχοι στα 25 τους και "συνταξιούχοι" στα 30 τους.

    Και θα μου πεις ρε συ Ιάκωβε ότι αυτά τα παιδιά πέρασαν λούκια και στερήσεις στη ζωή τους;;;;

    Άσε με καημένε...καλά έβλεπα το φιλικό στην Κομοτηνή.

    • S.T. avatar
      S.T. @ tsilivithras 04/09/2010 23:28:51

      ΕΥΡΩΜΠΑΣΚΕΤ 87
      Νίκος Γκαλης 31 ετών
      Π.Γιαννάκης 29 ετών,
      και όμως έπαιζαν και έπαιζαν ποοοολύ δυνατά

  12. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 04/09/2010 23:18:49

    Οι Ισπανοί δεν είναι οι παλιοί αλλά έχουν ομάδα, και πέσαμε πάνω τους. Αναμενόμενο αποτέλεσμα, άν και κάποια στιγμή "παίχτηκε".
    Δεν γίνεται να νικάς πάντα, ούτε να έχεις νοικιασμένη θέση στην τριάδα.

  13. S.T. avatar
    S.T. 04/09/2010 23:27:05

    (ΕΛΛΑΣ)-(ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ+ΚΑΖΛΑΟΥΣΚΑΣ) 72-80

    Ας μάθει κάποιος στον Γιόνας πώς σπάει η ζώνη,
    και ας του μάθει επίσης ότι και ο πάγκος έχει
    δικαίωμα στο παιχνίδι για να δώσει ανάσες και λύσεις...

    • S.T. avatar
      S.T. @ S.T. 04/09/2010 23:31:22

      Ας του μάθει επίσης πώς χρησιμοποιούνται
      οι δύο ψηλοί κάτω από το καλάθι και μέσα
      στην ρακέτα

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ S.T. 04/09/2010 23:41:39

      Κάποιος να μάθει στον Σπανούλη ότι το μπάσκετ είναι ένα απλό άθλημα που το ξεκινάει ο κοντός και το τελειώνει ο ψηλός.
      Ότι απαγορεύεται διά ροπάλου να κάνει σκαστές πάσες στον ψηλό και ειδικά στο μισό μετρο.
      Ότι απαγορεύεται διά ροπάλου να κάνει κάθετο drive ο κοντός ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΠΑΕΙ ΤΗ ΜΠΑΛΑ ΔΕΞΙΑ ΚΙ ΑΡΙΣΤΕΡΑ.
      Ότι στην ανάγκη "φωνάζει" τον ψηλό επάνω του να παίξουν ένα σωστό pick n' roll.
      Ο ψηλός πρέπει να ξέρει να κάνει σκριν ΚΑΙ ΝΑ ΓΥΡΝΑΕΙ ΝΑ ΖΗΤΑΕΙ ΤΗΝ ΜΠΑΛΑ.
      Ο ψηλός πρέπει να ξέρει να εκμεταλεύεται τον όγκο του για να προστατεύει τη μπάλα και να βλέπει την ελεύθερη πάσα όταν μετά από 3-4 καθαρά μαρκαρίσματα δεν μπορεί να κουνηθεί από το double team.

      ...

      Η ζώνη σπάει με υπομονετικό γύρισμα της μπάλας, ψηλός επάνω, διαγώνια κοψίματα και διαγώνια μακρινή πάσα.

      Είδατε κανέναν να γυαλίζει το μάτι του;;;

      Χα...ας καγχάσω.

  14. dmtrs avatar
    dmtrs 05/09/2010 00:02:16

    :-) χωρίς τον κικίλια δεν κερδίζουμε...

  15. Ελληνας avatar
    Ελληνας 05/09/2010 00:10:41

    ΝΙΛΟΣ ΓΚΑΛΛΗΣ. Από αυτόν ξεκίνησε το μπάσκετ στην Ελλάδα. Σε αυτόν σταματάει. Ποτέ δεν πήρε τα φράγκα που άξιζε. Ποτέ δεν αρνήθηκε τις υπηρεσίες του στην Εθνική. Είμαι ευτυχής που σαν φίλαθλος του ΑΡΗ τον είδα αρκετες φορές να παίζει το τόπι. Δεν αρνήθηκε την ομάδα του τον ΑΡΗ παρά μόνο όταν ο απίθανος Πρόεδρος της ομάδας (Μητρούδης) τον παραγκώνησε για να στήσει την ομάδα γύρω από τον Γιαννάκη και τον Τάρπλει. Και Εκείνος ενώ μπορούσε να πάει στον ΠΑΟΚ (στν μισητό αντίπαλο) πήγε στον Παναθηναικό, μόνο και μόνο γιατί ηθελε να συνεχίσει το μπάσκετ. Γι΄αυτό οι φίλαθλοι του ΑΡΗ τον αγαπάνε, παρότι η Διοίκηση δεν έκανε τίποτε για να τον τιμήσει.(Φυσικά και η Ελληνική πολιτεία). Ας θυμηθούμε όταν όλοι οι συμπαίκτες παραμέριζαν (είτε στον ΑΡΗ είτε στην Εθνική) για να κάνει το μπάσιμο του και να σκοράρει. Που είναι τώρα αυτός και που είναι όλοι οι άλλοι. Αυτός έφυγε διακριτικά (αυτό θα πει ΗΘΟΣ) ενώ οι άλλοι? Φασούλας=βουλευτής & Δήμαρχος,
    Παταβούκας=βουλευτής,
    Ιωαννίδης=πρώην Υπουργός,
    Γιαννάκης=εργολάβος προπονητικής (ΟΣΦΠ & Εθνική ταυτόχρονα)
    Φιλίππου=μάνατζερ εθνικής ομάδας
    και πολλοί άλλοι που κλέψαν από την φλόγα του ΘΕΟΥ, αλλά καήκαν τα πούπουλα τους. Κοτούλες και τυρόγαλα.
    Ο Γκάλης με την συμπεριφορά του εξηγεί τι πάει να πει αθλητής, τι σημαίνει ήθος, πως ένα άθλημα μπορεί να αναστήσει μια ολόκληρη χώρα (ας θυμηθούμε τις ένδοξες εποχές του 87 που γέμιζε η Ομόνοια και ο Λευκός Πύργος από απλούς Ελληνες,ανεξαρτήτου χρώματος). Ακόμα και ο αθλητισμός παρότι δεν θα μας δώσει αύξηση στον μισθό μας, δεν θα μας αυξήσει την σύνταξη και δε θα μειώσει τους συντελεστές ΦΠΑ, παρόλα αυτά μπορεί να τροφοδοτήσει με ελπίδα ένα ολόκληρο εθνος και οι πρωταγωνιστές του να γίνουν φωτεινά παραδείγματα μίμησης για τους νεότερους. (και στο ποδόσφαιρο κερδίσαμε την υπέρτατη ευρωπαική διάκριση αλλά κανέναν ποδοσφαιριστή δεν θυμόμαστε στον βαθμό που θυμόμαστε τον Νίκο τον Γκάλλη).