#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
09/09/2010 11:34
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αποχωρήσεις, γοργόνες και τρίποντα από το καμπαναριό



Στην Εθνική ποδοσφαίρου όπως και στο βασίλειο της Δανιμαρκίας υπάρχει κάτι σάπιο. Μετά τους Αμανατίδη και Κυργιάκο, Γκέκας και Τζόρβας δεν θέλουν να συνεχίσουν, φωτογραφίζοντας "κάποιον" μέσα στην ομάδα. Για αυτό ο Ρεχάγκελ είναι δυσαναπλήρωτος. Δεν υπήρχαν τέτοια για 9 χρόνια. Τό μαγαζί ήταν υπό πλήρη έλεγχο.

Εκτός ελέγχου όμως βρίσκονται οι γοργόνες μας, που πάνε για το ευρωπαϊκό στην υδατοσφαίριση, κερδίζοντας στον ημιτελικό τις Ιταλίδες άνετα 10-5. Στην υποδοχή τους, που ότι κι αν γίνει στον τελικό την αξίζουν (και χλιδάτη), θα πάει ο Λοβέρδος, ο Γερουλάνος ή ο δεν ξέρω/δεν απαντώ;

Όπως αναπάντητο έμεινε το τρίποντο του Τεόντοσιτς, το οποίο έδωσε τη μεγάλη νίκη στη Σερβία, αφήνοντας έξω τους πρωταθλητές Ευρώπης και Κόσμου Ισπανούς. Ο Ντούντα όλο το βράδυ έστελνε τις επιθέσεις του πάνω στον Γκαρμπαχόθα, ο οποίος θέλει ρεκτιφιέ, κάλυψε τον Μίλος στη μουρμούρα που είχαν μέχρι χθες οι σέρβικες εφημερίδες κι αυτός τον δικαίωσε. Πολύ αμφίρροπο και πολύ όμορφο ματς (92-89) που τελικά το έκρινε η απόφαση του Σκαριόλο να μην κάνει φάουλ και να πάρει την κατοχή και ο απρόβλεπτος Μίλος που σούταρε από το καμπαναριό, ενώ του έφτανε και δίποντο ή μια βολή.

Στο άλλο ματς οι Τούρκοι ταπείνωσαν τους Σλοβένους, έκαναν και οικονομία δυνάμεων και πάνε φουλ για τελικό. Μοναδικό εμπόδιο πριν τον μεγάλο τελικό οι εκπληκτικοί Σέρβοι. Η ομάδα που πρόβαλλε τη μεγαλύτερη αντίσταση στους γηπεδούχους έως τώρα είναι η δική μας.

Σήμερα ολοκληρώνεται η φάση των 8 με τα ματς ΗΠΑ-Ρωσία και Λιθουανία-Αργεντινή. Στο πρώτο δεν τίθεται θέμα νικητή, στο δεύτερο οι ταλαντούχοι Λιθουανοί θα βρουν απέναντι τους τον αφηνιασμένο Σκόλα. Μεγάλο ντέρμπι αλλά θα ποντάρουμε στους Αργεντίνους, γιατί είναι πιο έμπειροι.

Λιθουανία-Αργεντινή 2 απόδοση 1.55

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Aporimenos avatar
    Aporimenos 09/09/2010 11:52:32

    Αμέσως τώρα να βγει ο Πιλάβιος και ο Σάντος να κάνουν δήλωση οτι η Εθνική ομάδα δεν είναι εκβιάσιμη από κανέναν παίκτη!

    Δεν καταλαβαίνω το ύφος π.χ. του Τζόρβα.

    Τί θέλει ο Τζόρβας?

    Εκβιάζει με παραίτηση από την Εθνική εάν δεν παίζει βασικός???

    ΝΤΡΟΠΗ του!

    Ποτέ να μην τον ξανακαλέσουν!

    Και γιατί να τον ξανακαλέσουν εδώ που τα λέμε, για να επαναλάβει τα "κατορθώματά" του από το Μουντιαλ???

    Εύχομαι να μην αρχίσει παρόμοιους εκβιασμούς και στην ομάδα μας οπου ουτως η άλλως ελέω Νιόπλια παίζει γιατί ο Φερναντεζ είναι τρεις κλάσεις καλύτερος!

    • S.T. avatar
      S.T. @ Aporimenos 09/09/2010 12:37:29

      Να δούμε τι θα κάνουν όταν θα λήγουν τα συμβόλαιά με τις ομάδες τους.
      Θα ζητούν χώρο για "διαφήμιση" στην εθνική

      Άλλωστε τι έχουν να πουν αυτοί οι κύριοι:
      1) για τις "σπουδαίες" τους εμφανίσεις στην Εθνική, ή
      2) για τα "ωραία" τους λάθη στην Εθνική

      ΤΙΠΟΤΑ!
      Και στο κάτω-κάτω της γραφής, αν υπάρχει κάποιος που χαλάει το κλίμα, ας τον υποδείξουν.

      Φαίνεται ότι η Εθνική για κάποιους είναι αγγαρεία, αγωνιώντας για το πότε θα πάνε Μύκονο....

      (ακόμα θυμόμαστε το ΕURO 2008 και το MUNDIAL 2010, που παρακαλούσαμε οι φίλαθλοι για μια αξιοπρεπή εμφάνιση)

      Άλλωστε υπάρχουν πολλά και πολύ ταλαντούχα παιδιά που με ένα σφύριγμα έρχονται αμέσως, και καλύπτουν πολύ άνετα τα όποια "φοβερά κενά"....

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ S.T. 09/09/2010 13:09:40

        Έτσι, έτσι

  2. tsilivithras avatar
    tsilivithras 09/09/2010 12:59:07

    "Για αυτό ο Ρεχάγκελ είναι δυσαναπλήρωτος. Δεν υπήρχαν τέτοια για 9 χρόνια. Τό μαγαζί ήταν υπό πλήρη έλεγχο."

    Χαχαχαχαχαχα..

    Κάνεις πλάκα έτσι;;;Η εθνική των "κολήτων" και των Παναθηναικών φρονημάτων;;;

    Ουστ έξω δρόμο όλοι...ΟΛΟΙ!!!!
    Όποιος δεν γουστάρει ΜΗ ΣΩΣΕΙ ΚΑΙ ΠΑΙΞΕΙ ΕΘΝΙΚΗ!!!
    Αει σιχτήρ με τους εκατομυριούχους 25αρηδες που δεν έβγαλα μεροκάματο στη ζωή τους και έχουν και απαιτήσεις από την εθνική ομάδα.
    Ποιος Τζόρβας ρε;;;Που έπαιξε μια σεζόν με τον ΠΑΟ και μας κατσικώθηκε νταηλίκι;;Που έκανε ένα βρακί 100 κιλά στο μουντιάλ;;
    Ποιος Γκέκας;;Μήτρογλου ρε!!!
    Ποιος τους έδωσε το δικαίωμα να θεωρούν την εθνική τσιφλίκι τους.

    Μήπως το δημοσίευμα δεν φωτογραφίζει Καραγκούνη και/ή Κατσουράνη;;;
    Μήπως καιρό τώρα δεν βρωμάει κάτι με αυτούς τους δύο;;

    2 μέτρα άντρες και δεν έχουν τα κάκαλα να βγουν και να πουν "αυτός κι αυτός κι εκείνος έκαναν έτσι κι έτσι"...Κυργιάκος, Αμανατίδης και λοιποί.


    Δρόμο όλοι...δεν φτάνει που ανεχτήκαμε μπασινάδες και αφήσαμε εκτός εθνικής τόσα χρόνια Ζήκο-Στολτίδη (μακράν τα καλύτερα αμυντικά χαφ μετά Ζαγοράκη) ελέω του κολήματος του γερμανού και των μανατζαρέων, θα συνεχίσουμε να καταστρέφουμε την ομάδα;;;

    Βρε ουστ.

    Να ξεκαθαρίσει η ομοσπονδία τη θέση της και να τελειώνει το κεφάλαιο "Όττο" και ΠΑΟ για την εθνική.
    Άιντε και μας ζαλίσατε με τον γερμανό.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ tsilivithras 09/09/2010 13:14:27

      Κοίτα αυτά είναι κρούσματα απειθαρχίας. Ο Γερμανός είχε διώξει Γεωργάτο, Ελέ, Ανατόλ (τον πήρε στα τελειώματα) έφαγε τον Κωνσταντινίδη εν μια νυκτί, έπεισε τον Ντέμη να γυρίσει. Η δουλειά του ομοσπονδιακού έχει πολλές ιδιαιτερότητες. Στο υπάρχον σχήμα πιθανόν πιο αρμόδιος να είναι ο Βρύζας, αλλά εγώ βλέπω αυτά που γίνονταν στην προ Ρεχάγκελ εποχή. Η Εθνική μόνο να αναδειχτούμε και μετά ζαμανφου

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 09/09/2010 13:29:31

        Ο Σάντος με τον Βρύζα θα κάνου πολύ καλή δουλειά αν τους δώσουν την ελευθερία κινήσεων που έδωσαν στο γερμανό.
        Στο λέω ξανά Οδυσσέα και το πιστεύω και γεροί να είμαστε να το δούμε.

        Η τακτική του Σάντος δεν έχει ΚΑΜΜΙΑ ΣΧΕΣΗ με του γερμανού και οι γνώσεις του Βρύζα ξεπερνούν κατά πολύ του προηγούμενου τύπου που έγινε "επαγγελματίας" στην πλάτη της εθνικής.

        Η τωρινή απειθαρχία δείχνει το εξής:

        -ή ότι οι ευνοημένοι του Όττο είδαν τα σκούρα με τον Φερνάντο (χιπ χιπ ουραααα)
        -ή ότι με την φυγή του Όττο βγήκε στην επιφάνεια η παθογένεια που τόσα χρόνια φώλιαζε εκεί μέσα και νόμιζε ότι θα την παραβλέπαμε

        Σε κάθε περίπτωση φταίει η ομοσπονδία.
        Απαράδεκτες συμπεριφορές που πρέπει να αντιμετωπιστούν ΑΜΕΣΑ καθώς θίγεται το γόητρο της εθνικής ΚΑΙ η ακεραιότητα του νέου προπονητή.

        Οι παίκτες πρέπει να κληθούν να απαντήσουν σε ερωτήσεις για το ποιοι είναι οι πραγματικοί λόγοι αποχώρησής τους και εάν έστω και κατά διάνοια υπάρχει στέλεχος της ομάδας που με οποιονδήποτε τρόπο "επηρεάζει" αρνητικά την λειτουργία της.

        Μην τρελαθούμε τώρα με τα παιδάκια με τα σορτσάκια που το παίζουν και αντράκια!!!!

    • S.T. avatar
      S.T. @ tsilivithras 09/09/2010 13:15:25

      Επειδή ο Καραγκούνης κάνει "χαλάστρα"
      πρέπει να την πληρώσει και να την πληρώνουν ο Νίνης,
      ο Σπυρόπουλος, ο Σεϊταρίδης (παίκτες του ΠΑΟ)....;;;;

      Μήπως τελικά ο Καραγκόυνης κάνει κακό στον ΠΑΟ και όχι ο ΠΑΟ στην εθνική;

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ S.T. 09/09/2010 13:21:34

        Φίλε κυριολεκτικά εξοργίζομαι με τις μλκς στις εθνικές ομάδες.
        Και ο λόγος που μιλάω ειρωνικά και χεριάζω τους "25ρηδες εκατομμυριούχους" είναι γιατί χαίρουν φήμης και χρήματος που δεν έχει απολύτως καμμία σχέση με πραγματική αξία...και αντί να φέρονται μετρημένα και όμορφα βγάζουν όλη την αμορφωσιά και την καφρίλα τους στην πλάτη της εθνικής (φυσικά και ελέω ΟΣΦΠ και ΠΑΟ μην ξεχνιόμαστε.

        Τον Σάλπι γιατί τον αγαπάνε οι βάζελοι κι ας τους έφυγε;;;
        Γιατί είναι ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΟΤΑΤΟ παράδειγμα ανθρώπου μετρημένου και σώφρωνα που υπηρετεί αυτό που κάνει με όλες του τις δυνάμεις.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ tsilivithras 09/09/2010 13:23:46

      Τσίλι μιας και είσαι σχετικά πρόσφατος στο φόρουμ, για να μη σε βάλω να διαβάσεις τις αναρτήσεις του τελευταίου εξαμήνου να σε ενημερώσω αναλυτικά για τις συμπάθειες μου στην Εθνική για τις οποίες μπορεί να γράψω και μια καλή κουβέντα παραπάνω:
      Προπονητές: Όττο μακράν
      Παίκτες: Σαμαράς, Παπασταθό, Τόρο, Κατσούρ, Σηφάκη και από προχθές και Τζαβέλλα

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 09/09/2010 13:34:04

        Πρόσφατος είμαι στο σχολιασμό...το antinews το παρακολουθώ εδώ και 2 χρόνια ανελλιπώς.

        Διαφωνώ κάθετα με την εμμονή του Όττο (όχι ότι δεν ήταν καλός προπονητής ή ότι δεν παρήγαγε έργο).
        Αν εξαιρέσεις τον Κατσουράνη στα άλλα ονόματα συμφωνούμε.
        Από όλους όσους φεύγουν αδιαφορώ τελείως πάρα μόνο για τον Κυργιάκο.
        θα έκανε τρελό αμυντικό δίδυμο με τον Σωκράτη ΕΙΔΙΚΑ έτσι όπως παίζει ο Σάντος.

        Έλληνα Βιτόλο βρήκαμε;;

  3. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 09/09/2010 13:47:14

    Μπορεί να είναι άδικο για τον Σάντος αλλά είναι αναπόφευκτη η σύγκριση. Αν είχες μια γυναίκα 9 χρόνια και χωρίσεις, την επόμενη δεν θα τη συγκρίνεις διαρκώς και αυτόματα;
    Είναι φυσιολογικό. Αφύσικο είναι ότι σε 2 μεταδόσεις 180 λεπτών δεν ακούστηκε ούτε μια φορά το όνομα του Γερμανού. Έχει γίνει απαγορευμένη λέξη;

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 09/09/2010 14:36:31

      !!!!!!!!!!!!!

      Πλάκα κάνεις;;;

      Να ακουστεί το όνομα του όττο σε παιχνίδι με τον καινούριο προπονητή;;;!!!!!!!!!!!!!!

      Ξέρεις τι θα σήμαινε κάτι τέτοιο;;;

      Γιατί;;;Δεν έχει εισπράξει ο γερμανός ΣΤΟ ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ την επτυχία του 2004;;;
      Πρέπει να σπάει ο κόσμος τα νεύρα του Σάντος από το ξεκίνημα;;;

      Ο χριστός κι η παναγιά δλδ...

      Ευτυχώς που ο κόσμος αντιλαμβάνεται το φυσιολογικό διαφορετικά φίλε Οδυσσέα.

      Ξεκολήστε με τον γερμανό.

      Θα είμασταν πολύ πιο μπροστά αυτή τη στιγμή αν είχε φύγει ΟΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕ το Σεπτέμβρη του '04.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 09/09/2010 14:45:40

      Μακάρι να έχεις δίκιο. Αλλά εγώ το βλέπω ρημαδιό το μαγαζί: εγωισμοί, ανταγωνισμοί, πρωτεία, φεύγω δεν με παίζουν, υπάρχει ο μπαμπούλας. Παιδική χαρά..

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 09/09/2010 14:48:49

        Στο "παιδική χαρά" συμφωνώ μιας και είναι απαράδεκτη εικόνα και για επαγγελματική αλλά και για εθνική ομάδα.
        Αλλά εκεί που θεωρείς τον γερμανό προστάτη της πειθαρχίας εγώ τον θεωρώ εν μέρει υπεύθυνο για παθογένειες που δημιουργήθηκαν εν τη παρουσία του και βγαίνουν τώρα που έφυγε.

        Τακτικά δεν συγκρίνω καν...δλδ και μόνο που βλέπω να χαρακτηρίζουν "ταμπούρι" τον Σάντος μου σηκώνεται η τρίχα.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 09/09/2010 15:05:29

        Δες το ξερά και χωρίς την κούπα. Ξέχασε τη. ¨Εχεις πάει μόνο 5 φορές σε τελικά. 2 Μοντιάλ, 3 ευρωπαϊκά.
        3 φορές με τον Όττο, 2 με Αλκέτα.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ μικρός οδυσσέας 09/09/2010 15:18:16

        Και τι σημαίνει αυτό;;
        Δεν είπα εγώ ότι δεν ήταν καλός προπονητής.
        Ειδικά για μια ομάδα χαμηλού επιπέδου όπως η δική μας.
        Από κει και πέρα όμως φέρθηκε καθαρά "γερμανικά" (μονομανία και ξεροκεφαλιά) και επιπλέον δεν έκανε απολύτως κανένα τακτικό βήμα παραπέρα.
        Αν τον αφήναμε θα έπαιζε ο Σειταρίδης και ο Καραγκούνης μέχρι τα 40 τους.

        Δεν είπα ότι δεν ήταν καλός ή ότι δεν πρόσφερε.
        Είπα ότι έπρεπε να φύγει αμέσως μετά την κούπα που έδινε το καλύτερο momentum για πραγματικό χτίσιμο εθνικής ομάδας (και ποδοσφαίρου γενικότερα) και χρόνο άπλετο σε έναν νέο και τακτικά καλύτερο προπονητή να εργαστεί.

        Ποιος θα εναντιωνόταν τότε που όλοι πανηγυρίζαμε;;;
        Αλλά οι παράγοντες εδώ ΔΕΝ θέλουν να φτιάξουν ποδόσφαιρο παρά μόνο να υπηρετούν ΠΑΟ και ΟΣΦΠ.
        Ο γερμανός του έκατσε καλά γιατί και τη δουλειά τους έκαναν και μανατζεριλίκια χτίσανε.

  4. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 09/09/2010 13:52:36

    Οι Φαιλτωρο-Ροδινοί πότε θα σπάσουν τη σιωπή τους;
    Άρχισαν τα δοκιμαστικά για να γράφουν στο γυαλί;
    Άσε ο αντιαθλητικός. Άλλη μια βδομάδα αποχή και χάνει την τάξη..

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 09/09/2010 13:59:54

      Είμαι στο μακιγιάζ αυτή τη στιγμή. Περιμένω το Ροδινό για έκτακτο δελτίο.

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/09/2010 14:08:38

        Δεν πρέπει να αποκαλύπτεις όλα τα μυστικά στο Μικρό γιατί,είπαμε,θα διευρύνει το κύκλο των διεκδικήσεών του.

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/09/2010 14:11:36

        Θα περιμένεις πολύ. Θα κατάλαβε όμορφο δελτίο και βάζει την επίσημη ενδυμασία.
        Θέλω αναλυτική ενημέρωση για τα έκτακτα καιρικά φαινόμενα στο νικ όπως είναι με μικρά στο τζι μέιλ ντατ καμ. Αμερικάνικη προφορά να την καταλάβει κι ο πολυχρονεμένος αυτοκράτωρ Ρ

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/09/2010 14:12:00

        Α! Βγήκες απ'τη σύσκεψη? Τι γραμμή έδωσε ο Διευθυντής ειδήσεων?

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/09/2010 14:12:52

        Οδυσσεύ! Περιμένω ένα μέιλ!

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 09/09/2010 14:32:04

        Ελήφθη όβερ

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 09/09/2010 14:19:53

      Ζωτικός χώρος, όχι και διεκδικήσεις. Επειδή ζήτησα ένα μοντέλο όχι πάνω από 25 για συμπαρουσιαστρια. Με σας τους μαντραχαλαίους θα βγαίνω;

      • Κώστας Ροδινός avatar
        Κώστας Ροδινός @ μικρός οδυσσέας 09/09/2010 14:27:12

        Ακου Μικρέ Οδυσσέα, εδώ δε μπόρεσες σε τρείς μήνες να μας μαζέψεις για μια έξοδο,μετα οινοποσίας, θα σου ικανοποιήσουμε τόσο ....θρασύτατες απαιτήσεις.
        Ο Γιάννης είναι κάθετα αντίθετος!

      • μικρός οδυσσέας avatar
        μικρός οδυσσέας @ μικρός οδυσσέας 09/09/2010 14:33:16

        Πιο εύκολα βγαίνουν για φαγητό οι ...συνιστώσες

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 09/09/2010 14:38:31

        Πρέπει να γίνει γεύμα εργασίας για να καθοριστούν οι αρμοδιότητες του καθενός. Τα μοντέλα θα είναι διαθέσιμα άμα πιάσουμε το δελτίο του Άλτερ! Οι εκ Θεσαλλονίκης συνάδελφοι θα κάνουν δικό τους σταθμό?

  5. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 09/09/2010 14:16:12

    Διάβασε το προηγούμενο σχόλιο...

  6. O Chazos tou Choriou avatar
    O Chazos tou Choriou 09/09/2010 22:51:07

    Magkia tou Santos tha einai na kalessei sto epomeno epissimo match OLOUS tous aftoapokleismenous.
    An den paroussiasthoun echoun AFTOMATA apolkleismo apo tin UEFA apo tis omades tous (Ellinikes kai Xenes)....
    Kai an dimiourgissoun provlimata na tous xebrostiassei !!!!
    O Otto den egine Otto en mia nykti....

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ O Chazos tou Choriou 09/09/2010 23:31:53

      Αν θες γράφε ελληνικά

  7. θΥΡΑ 13 avatar
    θΥΡΑ 13 09/09/2010 22:58:40

    "Λιθουανία-Αργεντινή 2 απόδοση 1.55"

    ώρα θα φταίω να πω κάτι ή θα με κάνετε ban?

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ θΥΡΑ 13 09/09/2010 23:35:21

      Πες ότι θες μεγάλε.
      Αλλά κοίτα μετά Χριστόν προφήτες γινόμαστε όλοι. Γιατί δεν βγήκε κάποιος να πει πριν το ματς Λιθουανία.
      Με 8/8 τρίποντα ξεκίνησαν
      Κληρονομικό χάρισμα δεν έχουμε. Δεν τους κέρδισαν τους έκαναν κομμάτια. Σήμερα χάσαμε

      • θΥΡΑ 13 avatar
        θΥΡΑ 13 @ μικρός οδυσσέας 10/09/2010 21:21:39

        ωραία σήμερα έπαιξα ρωσσία για να δούμε

  8. θΥΡΑ 13 avatar