#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
22/06/2010 10:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αν περάσουμε παίζουμε με Ουρουγουάη



Από σήμερα αρχίζει το Μουντιάλ. Τελευταία αγωνιστική, τα ματς του ίδιου ομίλου διεξάγονται την ίδια ώρα, αγωνία για την πρόκριση, υπολογισμοί, πιθανά ζευγαρώματα, η χαρά της ίντριγκας.

Καθώς νικήσαμε τη Νιγηρία και επιβεβαιωθήκαμε http://www.antinews.gr/?p=49882

(κι όμως μπορούμε να περάσουμε στους 16) μακάρι να πάρουμε και το Χ και την ίδια ώρα η Νιγηρία να νικήσει την Ν. Κορέα, όπως προβλέπει το πριν από μια εβδομάδα ευφάνταστο σενάριο.

Ο Ρεχάγκελ θα βάλει τρεις μαντουμαδόρους (!!!) και το Μόρα λίμπερο, δύο ακραία μπακ, 3 στο κέντρο και έναν επιθετικό. 4 σέντερ μπακ δηλαδή και σύστημα 6-3-1 παιδιά πιάστε τα πόστα και μη μας πάρουν τις πλάτες. Ελπίζω οι πληροφορίες να είναι λανθασμένες και ο Ότο να κατεβάσει λίγο πιο μπροστά την ομάδα, γιατί έτσι η μπάλα θα παίζεται στο μισό γήπεδο, το οποίο μπορεί και να γείρει ελαφρώς.

Η αίγλη του αντιπάλου είναι μεγάλη, ο Μέσι τελικά δεν κάνει την πάπια και θα παίξει, η παρουσία του Μαραντόνα με μούσι και κοστουμιά ατσαλάκωτη φτάνει για να μαγνητίσουμε κάποια δις μάτια. Τι να περιμένουμε από την Εθνική; Προσπάθεια, πάθος, αγωνιστικότητα και ότι βγει. Τρώγοντας όμως έρχεται η όρεξη και αν περάσουμε, κατά πάσα πιθανότητα παίζουμε με την Ουρουγουάη, η οποία δεν είναι αυτό που λέμε μεγαθήριο.

Τη δική μας αίγλη διέσωσε χθες ο αντιαθλητικός με δύο ειδικά στοιχήματα:(Πρώτο γκολ Ισπανία – Ονδούρα, σκόρερ Βίγια, απόδοση 4,00 και Πρώτο γκολ Ισπανία – Ονδούρα, λεπτό 11΄-20΄, απόδοση 4,00).

Σήμερα η ισοπαλία στο Μεξικό-Ουρουγουάη παίζεται πολύ γιατί με Χ περνάνε και οι δύο. Θα πάμε κόντρα στο προφανές , καθώς δίνει απόδοση  μόνο 1.65 και διότι σε δεύτερη ανάγνωση και οι δύο θέλουν να αποφύγουν την Αργεντινή στους 16. Επιπροσθέτως κινδυνεύει ο χαμένος μόνο αν η Γαλλία βάλει τουλάχιστον 4 γκολ στους Νοτιοαφρικανούς.. Θεωρούμε ότι ο χαμός που έγινε στην ομάδα της Γαλλίας θα τους κάνει καλό και θα πάρουν το ματς αν και δύσκολα θα περάσουν. Το Νιγηρία-Ν. Κορέα δεν το ακουμπάμε γιατί θα κοιτάνε το δικό μας ματς , στο οποίο βλέπω Χ γιατί αρκεί στην Αργεντινή για να βγει πρώτη και δεν θα τρελαθούν αν βρουν αντίσταση. Ελπίζω να μην κατηγορηθώ για εθνική μειοδοσία…

Μεξικό-Ουρουγουάη 1 ή 2 απόδοση 2.30

Γαλλία-Νότιος Αφρική 1 απόδοση 2.30

Ελλάδα Αργεντινή Χ  απόδοση 3.60



Τριάδα απόδοση 19.04

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. man8os avatar
    man8os 22/06/2010 10:04:32

    Δλδ ελπιζουμε
    1 Αργεντινη- Ελλαδα 1
    και 2 Νηγιρια- Κορεα 0

  2. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/06/2010 10:27:19

    Τι γίνεται φίλε? Όλα καλά σήμερα?

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/06/2010 10:40:17

      Ο Ροδινός μάλλον συγγράφει πόνημα με τίτλο
      "Το αναγκαστικόν δάνειον Πρωτοπαπαδάκη, η διχοτόμισις του χαρτονομίσματος και η επίδρασίς του εις την χρηματοδότισιν της Μικρασιατικής Εκστρατείας. Προσωπικαί Μαρτυρίαι"

      Ο αντιαθλητικός μήπως συμμετείχε στο πάνδημον συλλαλητήριον υπέρ διασώσεως του Γηραιού?

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/06/2010 10:47:10

        Είχα στείλει το καρντάσι μου να παρακολουθεί ... δημοσιογραφικώς.

  3. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 22/06/2010 10:41:44

    Πολύ καλημέρα με όλες τις σημασίες!

    «Σήμερα αρχίζει το Μουντιάλ». Έτσι είναι, ακόμη κι αν οι υπολογισμοί στραπατσάρουν την ... «αγνότητα». Κι αυτό το ξέρουν πριν απ΄όλους οι διαιτητές, που έχουν ήδη κάνει το ζέσταμά τους.

    Μέχρι την Κυριακή, κανείς δεν ασχολιόταν με τη διαιτησία αυτού του Μουντιάλ. Λες και επρόκειτο περί θαύματος: την εξουδετέρωση των διαφορών σε εξέδρες και αγωνιστικό χώρο είχαν αναλάβει αποκλειστικώς οι βουβουζέλες.

    Αίφνης όμως ένας Βενεζουελάνος ζήλεψε προφανώς τη δόξα των υπολοίπων λάτιν, που παραμένουν – πλην ... Ονδούρας βεβαίως - αήττητοι(!), και έδωσε το σύνθημα στον αγώνα των Ιταλιάνων με τους λευκανθέντες ραγκμπίστες. Ακολούθησαν ο ανισόρροπος Γάλλος στον αγώνα της Ακτής με τους βιρτουόζους, ένας Σαουδάραβας που βάλθηκε να σπάσει όλα τα ρεκόρ καρτών και ο Ιάπωνας που τον πάτσισε, μη τολμώντας να κιτρινίσει σχεδόν κανέναν και αφήνοντας τον Βίγια στο παιχνίδι.

    Τα κοράκια είναι και πάλι εδώ!

  4. Professor Moriarty avatar
    Professor Moriarty 22/06/2010 11:02:03

    Είμαστε ήδη στους 8. Η εξέγερση αναβάλλεται και η οικονομία ανακάμπτει. Ο Όττο γίνεται μόνιμος προπονητής εθνικής με μισθό προέδρου δημοκρατίας. Κι εγώ ποντάρω τα ρέστα μου στην Ελλάδα, ρεφάρω και φεύγω για διακοπές σε resort στην Χαβάη.

  5. Αγανάκτηση avatar
    Αγανάκτηση 22/06/2010 11:40:19

    Εγώ ένα ξέρω, εαν κερδίσουμε σήμερα την Αργεντινή θα πάρουμε στο τελός το παγκόσμιο.

    Έτσι για να δούμε τότε τα μούτρα της Μέρκελ, των συντακτων του focus, του Ρουμπίνι, των οικονομικών συντακτων των financial times και των άλλων λοιπών τρωγλοδυτών...

  6. γιαννης αγιαννης avatar
    γιαννης αγιαννης 22/06/2010 12:08:47

    Ελλαδα - Αργεντινη 3-2

  7. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 22/06/2010 12:17:41

    Ο «Άθλιος» κομήτης ξαναχτυπά! Για δώστε βάση!

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 22/06/2010 12:23:16

      Στο βόλεϊ?

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/06/2010 12:26:27

        Ή το τέννις ενδεχομένως, που έλεγε κι ο μεγάλος Διακογιάννης ...

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/06/2010 12:47:41

    "Αν περάσουμε παίζουμε με Ουρουγουάη..."

    Strange Attractor says: Av!!!!!!!!

  9. Νικηφόρος Ουρανός avatar
    Νικηφόρος Ουρανός 22/06/2010 12:53:24

    Μου έχει κολλήσει μια ιδέα , κάτι σαν όνειρο. Η Εθνική τα καταφέρνει. Νικά την Αργεντινή μ 2-1 , χάνει μια ευκαιρία και έχει ένα δοκάρι. Ο Μαραντόνα σκυλιασμένος χοροπηδάει , σκίζει τα ρούχα του (δεν καταβάλλει και μεγάλη προσπάθεια γι αυτό), ουρλιάζει και προσπαθεί να μπει στο γήπεδο . Εκείνη τη στιγμή ο τέταρτος διαιτητής τον αποβάλλει κι αυτός νιώθει τον κόσμο να χάνεται . Ο γιατρός του δίνει υπογλώσσιο για την πίεση και τον μεταφέρουν στο γιατρείο του γηπέδου.Τότε χτυπά το τηλέφωνο και είναι ο φίλος μου ο Ραϊμόν από τη Λα Πλάτα . Κλαίγοντας μου λέει και μου σπαράζει την καρδιά "Νικηφόρο αμίκο. Γιατί ; Γιατί; Εμείς αγαπάμε Ελλάντα, Αγαπάμε ελληνικό πολιτισμό , γιατί ;" Και γω τον παρηγοτώ. "Φίλε μου καλέ, υπομονή. Ένας αγώνας είναι. Μπάλα είναι και γυρίζει. Κατά τα υπόλοιπα σας αγαπάμε που που σπουδάσατε Ελληνικά, σας αγαπάμε που θεωρείτε τον εαυτό σας Έλληνα". Δεν παρηγοριέται, κάτι μου λέει που δεν μπορώ να το ακούσω. Έξω τα βεγκαλικά και οι κόρνες δεν με αφήνουν.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Νικηφόρος Ουρανός 22/06/2010 12:58:55

      "...Οι Δον Κιχώτες πάνε ομπρός και βλέπουνε ως την άκρη
      του κονταριού που εκρέμασαν σημαία τους την Ιδέα..."

  10. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 22/06/2010 13:01:39

    Δε θέλω να στενοχωρήσω κανέναν, ούτε τους πλέον αισιόδοξους. Αλλά δυστυχώς ούτε μια νίκη μας με τους Αργεντίνους – που ούτως ή άλλως δε θα τους στενοχωρήσει , εκτός αν νικήσουμε με 3-0 και το ίδιο κάνει και η Ν. Κορέα, απόδοση 1840! – αρκεί για να προκριθούμε ... Ας το κρατήσουμε στο πίσω μέρος του μυαλού μας!

  11. DrNo avatar
    DrNo 22/06/2010 13:06:41

    Η πρόκριση χάθηκε στο πρώτο ματς. Τα υπόλοιπα είναι φρούδες ελπίδες, σαν αυτές που έχουν οι εγκλωβισμένοι του χρηματιστηρίου.

  12. anonymous avatar
    anonymous 22/06/2010 13:40:58

    Εγώ κύριοι ανεξαρτήτως του τι θα γίνει σήμερα με την Αργεντινή και του αν θα προκριθούμε ή όχι είμαι ευχαριστημένος από την πορεία της Εθνικής. Πήγε εκεί έβαλε γκολ και πήρε ένα παιχνίδι. Ξέρετε πόσες ομάδες πήγαν εκεί και δεν πήραν ένα βαθμό; Ξέρετε πόσες μεγάλες ομάδες με φήμη και ιστορία, με παράδοση και υποδομή πήγαν εκεί και φεύγουν άσφαιρες;

    Η Ελλάδα είναι στο μουντιάλ νομίζω δεύτερη ή τρίτη φορά. Καλά τα πήγε.

    Μην ξεχνάτε και κάτι. Το Ελληνικό ποδόσφαιρο αναγεννήθηκε από το Ρεχάγκελ και μετά. Αυτούς τους παίκτες έχουμε και με βάση τους παίκτες μας βγαίνει από την ομάδα, τηρουμένων των αναλογιών, το μέγιστο. Προσωπικά πιστεύω ότι τα θεμέλια έχουν τεθεί και μπορούμε αν είμαστε σοβαροί να έχουμε μια ομάδα παρόμοιας δυναμικότητας με την Πορτογαλία, με ή χωρίς το Ρεχάγκελ.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ anonymous 22/06/2010 14:01:36

      Δεύτερη φορά πήγε. Το `94 έχασε τρεις αγώνες με μηδέν. Φέτος πήρε πρώτη φορά νίκη και έβαλε και 2 γκολ. Σαφώς πιο βελτιωμένη από τις εποχές της 7αρας.

      • anonymous avatar
        anonymous @ Strange Attractor 22/06/2010 14:17:34

        ΚΙ εγώ για δεύτερη φορά θυμόμουν αλλά δεν ήμουν σίγουρος.

        Θεωρώ πάντως ότι πήγε καλά και ότι βελτιώνεται διαρκώς.

  13. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/06/2010 14:50:33

    Η Γαλλία πάει για εθνικό φούντο. Βγήκαν πλέον πολλά στη φόρα και οι παίκτες θα φάνε πίσσα και πούπουλα άμα τη επιστροφή τους στα πάτρια εδάφη. Ακριβοπληρωμένοι τραμπούκοι χαρακτηρίζονται...

  14. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 22/06/2010 16:53:40

    Με Ουρουγουάη στα σίγουρα!!!

  15. hot dog avatar
    hot dog 22/06/2010 17:07:04

    Καλή τύχη στα παιδιά & ασχέτως την έκβαση του αγώνα, ελπίζω να μας δώσουν ένα καλό θέαμα.

  16. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/06/2010 17:32:34

    Quelle catastrophe mon Dieu! La Grande Armée est vaincu!
    Πάντως έβαλαν γκολ!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Γιάννης Φαίλτωρ 22/06/2010 17:37:29

      Βατερλό, Θα τους περιποιηθούν τα ΜΜΕ στη Γαλλία κατάλληλα

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 22/06/2010 17:41:38

        Το έκαναν ήδη. Τραμπούκους τους ανεβάζουν, κακομαθημένους τους κατεβάζουν.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 22/06/2010 17:42:17

        Και πολύ καλά θα τους κάνουν. Το θέμα δεν είναι να χάνεις, αλλά το πως. Αυτοί θύμιζαν περιοδεύοντα θίασο παλαιμάχων.

  17. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 22/06/2010 17:42:37

    Εμφανίστηκε Ροδινός μετά το ετήσιο service καιτον βλέπω σε μεγάλη φόρμα. Άσε τα παραπλανητικά. Στον Ψαθόπυργο είναι το κτηματάκι

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ μικρός οδυσσέας 22/06/2010 17:45:23

      Αν το υπόγειο είναι όπως φαίνεται στις φωτογραφίες είσαι πολύ τυχερός!
      Η δίκη των εξ ετελείωσε? Αθώοι με βούλευμα?

  18. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 22/06/2010 17:47:06

    Βάλτε τις προβλέψεις σα τώρα που γυρίζει.
    Αρχίζω εγώ: Αργεντινή- Ελλάς= 3-1

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ Strange Attractor 22/06/2010 18:13:12

      Δεν αλλάζω Ελλάς-Αργεντινή Χ
      Προσθέτω Νιγηρία-Ν. Κορέα 1

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 22/06/2010 21:31:32

        Σαμαράς: Χειρότερος κι απ τον Χαριστέα (αν είναι δυνατόν)
        Νίνης: Ακόμη θυμάμαι τα πρωτοσέλιδα των αθλητικών φυλλάδων: "Ο διάδοχος του Μέσσι". Περιμένω να ακούσω και το επόμενο ανέκδοτο.
        Συγχαρητήρια στους Τζόρβα-Παπασταθόπουλο.
        Μέσσι: μόλις τον άφησε ο Παπασταθόπουλος, έδειξε τη κλάση του.
        2-0 από μια αδιάφορη και με ελλείψεις Αργεντινή.Και με "μάπα" προπονητή όπως έλεγαν τα τζιμάνια. Τέλος πάντων, μπερεκέτ να λέμε...

      • Προφήτης avatar
        Προφήτης @ μικρός οδυσσέας 22/06/2010 21:43:26

        "Σαμαράς Χειρότερος κι απ τον Χαριστέα"
        Το παιδί έχει κόλλημα με το μαλλί. Σαν γκόμενα, φύσαγε το μαλλί και τίναζε το κεφάλι με νάζι. Μακριά από τέτοιους τύπους. Το ποδόσφαιρο θέλει ουσία όχι ματαιοδοξία.

        Συγχαρητήρια στα υπόλοιπα παιδιά, ιδιαίτερα στον Τζόρβα και στους ανασταλτικούς. Και η συνολικά αξιοπρεπής εμφάνιση έχει βαρύτητα. Εδώ καταποντίζονται μεγάλες, ιστορικά, δυνάμεις.

      • Strange Attractor avatar
        Strange Attractor @ μικρός οδυσσέας 22/06/2010 21:48:15

        Καλός για κανένα τάλεντ σόου, να ουρλιάζουν οι πιτσιρίκες και οι γκέϊδες, αλλά όχι για σεντερ φορ. Μη τρελαθούμε.

  19. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 22/06/2010 21:30:19

    Επειδή όπως προείπαμε δεν έχει σημασία το να χάνεις αλλά το πως χάνεις, ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ στην Εθνική ομάδα η οποία έκανε ότι μπορούσε απέναντι σε έναν ανώτερο αντίπαλο.
    Ο Παπασταθόπουλος ήταν συγκλονιστικός και ο Μόρας τέρας ψυχραιμίας. Ιταλοανθρεμμένοι γαρ. Μπράβο παιδιά.