#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/12/2011 19:35
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ανοικτή η πρόκριση για Ολυμπιακό και ΠΑΟΚ



Η σημερινή κλήρωση, για τα ζευγάρια που θα  αναμετρηθούν τον Φεβρουάριο για τους «32» του Europa League, έβγαλε Ρούμπιν Καζάν για τον Ολυμπιακό και  Ουντινέζε για τον ΠΑΟΚ. Στους σχεδόν δύο μήνες που μεσολαβούν, πολλά μπορεί να συμβούν (μεταγραφική ενίσχυση, φορμάρισμα ομάδας, τραυματισμοί) σε όλες τις ομάδες, αλλά σίγουρα ο ΠΑΟΚ μπορούσε να πάρει υποδεέστερο αντίπαλο. Από την άλλη πλευρά η Ουντινέζε είναι μια εμπορική ομάδα..

Θεωρητικά  λοιπόν, στάθηκε πιο τυχερός  ο Ολυμπιακός που φτάνει προημιτελικά αποκλείοντας πρώτα Ρούμπιν Καζάν κι έπειτα Σάλτσμπουργκ ή Μέταλιστ. Η Ρούμπιν Καζάν τον Φεβρουάριο δεν θα έχει επίσημα παιχνίδια στα πόδια της. Επίσης, δεν θα είχε στη σύνθεση της, τον βασικό της τερματοφύλακα, ο οποίος αποβλήθηκε στην τελευταία αναμέτρηση για τους ομίλους με τον ΠΑΟΚ. Στη συνέχεια, αν οι «ερυθρόλευκοι» προκριθούν θα βρεθούν αντιμέτωποι με μια εκ των Σάλτσμπουργκ ή Μέταλιστ.

H Oυντινέζε μπορεί να έμεινε στο 1-1 με την Σέλτικ, αλλά κατάφερε να πάρει την πρόκριση στην επόμενη φάση ως δεύτερη με 9 βαθμούς, πίσω από την Ατλέτικο Μαδρίτης. Το συγκρότημα του Γκουιντολίν παρουσιάζει εξαιρετικό πρόσωπο φέτος στο Καμπιονάτο και ισοβαθμεί στην κορυφή με την Γιουβέντους. Δέχεται γκολ πολύ δύσκολα  και έχει μπροστά έναν Ντι Νατάλε ικανό να κάνει τη ζημιά σε οποιαδήποτε άμυνα.  Στην Ευρώπη (μέχρι τώρα) ο Ιταλός στράικερ δεν παίζει πολύ, αλλά οι Φριουλιάνι δεν παύουν να αποτελούν μία πολύ δυνατή ομάδα. Βέβαια, από τη στιγμή που ο φετινός ΠΑΟΚ έκανε διπλό μέσα στο Γουάιτ Χαρτ Λέιν και άφησε εκτός της Τότεναμ είναι ικανός για όλα. Αν καταφέρει η ομάδα της Θεσσαλονίκης να  προκριθεί θα έχουν εξίσου δύσκολο έργο στους «16», αφού το ζευγάρι με το οποίο διασταυρώνεται είναι το Αλκμααρ - Αντερλεχτ.

Επίσης μεγάλα ματς θα γίνουν και στα υπόλοιπα ζευγάρια, όπου  ξεχωρίζουν οι μάχες Πόρτο - Μάντσεστερ Σίτι και Αγιαξ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ.

Αναλυτικά τα ζευγάρια των «32»:

Πόρτο – Μάντσεστερ Σίτι, Αγιαξ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, Λοκομοτίβ Μόσχας – Μπιλμπάο,  Σάλτσμπουργκ – Μέταλιστ, Στόουκ – Βαλένθια, Ρουμπίν Καζάν – Ολυμπιακός, Άλκμααρ – Αντερλεχτ, Λάτσιο – Ατλέτικο Μαδρίτης, Στεάουα Βουκ. – Τβέντε,  Βικτόρια Πλζεν – Σάλκε, Βίσλα Κρακοβίας – Σταντάρ Λιέγης, Μπράγκα – Μπεσίκτας, Ουντινέζε – ΠΑΟΚ, Τραμπζονσπόρ – Αϊντχόφεν, Ανόβερο – Κλαμπ Μπριζ, Λέγκια Βαρσοβίας - Σπόρτινγκ Λισαβόνας

Το Πρόγραμμα της Διοργάνωσης
Φάση των «32»: 16 και 23 Φεβρουαρίου 2012
Φάση των «16»: 8 και 15 Μαρτίου 2012

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 16/12/2011 20:24:44

    ΑΛΑΛΑ ΤΑ ΧΕΙΛΗ ΤΩΝ ΑΣΕΒΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΓΑΥΡΩΝ: Γαύροι τρέμετε! Την Κυριακή παίζετε με την ομαδάρα μου τον ΠΑΣ Γιάννινα. Για να σας βοηθήσω λιγάκι κάτω δεξιά στο λίνκ που βάζω στο τέλος του σχολίου μου μπορείτε να δείτε την ενδεκάδα που θα κατεβάσει ο προπονηταράς μας ο Αναστασιάδης: http://frikipaideia.wikia.com/wiki/Άγγελος_Αναστασιάδης

  2. Τιγράνης avatar
    Τιγράνης 16/12/2011 22:23:43

    Άντε, με το καλό ο Ολυμπιακός να κατακτήσει το Europa League!

    [Μπα σε καλό μου, διάθεση για χωρατά που την έχω βραδιάτικα…]

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ Τιγράνης 16/12/2011 22:30:48

      Με χαρά διαπιστώνω ότι ''συνέρχεσαι'' σιγά σιγά!
      ΥΓ1: Βέβαια, μια ευχή προς τους γαύρους δικαιολογείται από το πνεύμα των ημερών....
      ΥΓ2: Εύχομαι τα καλύτερα στον Πάοκ..!

  3. danaos avatar
    danaos 16/12/2011 22:45:07

    Σινάφι σου νόμιζα ότι είναι Τιγράνης! Τώρα που λες ότι είναι παοκ χάνω πάσα ιδέα!Εκτός και αν το ΥΓ 2 δεν αναφέρεται στον Τιγράνη και είναι ευχή σου προς το αδελφό σωματείο!

    • ΕΥΑ avatar
      ΕΥΑ @ danaos 16/12/2011 22:49:52

      Προς μία ελληνική ομάδα είναι η ευχή Δαναέ..ο Τιγράνης τυχαίνει λάτρης του τριφυλλιού απ' ό,τι έχω αντιληφθεί...συ όμως έχεις θεματάκι με το δικέφαλο του Βορρά;;;;;;

      • danaos avatar
        danaos @ ΕΥΑ 16/12/2011 23:29:50

        Ένα δικέφαλο κοτόπουλο εγώ ξέρω...

    • Τιγράνης avatar
      Τιγράνης @ danaos 16/12/2011 22:50:16

      ...Χαίρεται η Ελλάδα που έχει τέτοια ομάδα
      που της νίκης έχει πάντα τα κλειδιά

      Παναθηναϊκέ, Παναθηναϊκέ,
      Παναθηναϊκέ μεγάλε και τρανέ...

      • danaos avatar
        danaos @ Τιγράνης 16/12/2011 22:55:10

        Μα είπα κι εγώ! Τόσο έξυπνος άνθρωπος και να είναι μπαοκ;

        • Τιγράνης avatar
          Τιγράνης @ danaos 16/12/2011 23:03:22

          Στον ΠΑΟΚ μετά τον Ζουράρι το χάος!!

          h__//www.youtube.com/watch?v=uSjPy5S_F48

          • danaos avatar
            danaos @ Τιγράνης 16/12/2011 23:08:17

            Sehr gut!

      • The Saint avatar
        The Saint @ Τιγράνης 16/12/2011 23:50:55

        Εεεεετσι!!!!!

      • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
        Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Τιγράνης 17/12/2011 12:24:33

        Βάζαιλως ε;

  4. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 16/12/2011 23:16:27

    Πολύ καλή η κλήρωση για τον...ΠΑΟ!

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Γιάννης Φαίλτωρ 17/12/2011 12:30:46

      Κι έχει και κόντρα τη διαιτησία....

  5. danaos avatar
    danaos 16/12/2011 23:21:17

    Πριν πολλά χρόνια στο χωριό μου ο μπάρμπα Άγγελος ήταν φανατικός αγγλόφιλος. Μια μέρα περνώντας απ' το γήπεδο είδε κάποιους νεαρούς να παίζουν μπάλα. "Τι βρε κάνουν αυτοί οι μαντράχαλοι εδώ;" ρωτάει.
    "Παίζουν μπάρμπα" του λέει ένας.
    "Και ποιος το έβγαλε βρε αυτό το χαζοπαιχνίδι;" ξαναρωτάει.
    "Οι Άγγλοι μπάρμπα Άγγελε".
    Μετά λίγη σιωπή απαντάει: "Βρε τον κερατά τον Άγγλο, ό,τι βγάλει καλό είναι!!!".

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ danaos 17/12/2011 12:28:45

      Πριν πολλά χρόνια είχατε γήπεδο,τώρα στη θέση του γηπέδου,
      ξέρεις τι υπάρχει......
      Δάσκαλε δάσκαλε αντικείμενο πόθου έγινες,ξέχασες και την μπάλα που ήξερες!
      Δεν μπορείς να τα έχεις όλα !

  6. ΚΥΘΗΡΙΟΣ avatar
    ΚΥΘΗΡΙΟΣ 17/12/2011 08:37:20

    Τελικός EUROPA LEAGE: Ολυμπιακός-Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ. Ἀντί γιά τελικός CHAMPIONS LEAGE...

  7. NIK THE GREEK avatar
    NIK THE GREEK 17/12/2011 11:23:26

    Δαναος και Τιγρανης ασχοληθειτε με τον Τσακα-Τσακα-Τσακα-τσα σας και αφηστε την Παοκαρα να φερνει κανενα βαθμουλακι μπας και ξαναθυμηθειτε την ευρωπαϊκη σας ομαδα.
    Σας το λεω απο τωρα και στα δυο ματς η προκριση με την Ουντινε θα κριθει στο 1 γκολ,οποιος το βαλει,θα σκασει η μπαλλα.

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ NIK THE GREEK 17/12/2011 12:35:16

      Βαρυσήμαντες δηλώσεις....

      • NIK THE GREEK avatar
        NIK THE GREEK @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 19/12/2011 20:41:41

        Σκουληκαντερες κυταξτε να σωθειτε και αραξτε καναπε με μπυρονια να δειτε Παοκαρα,ΜΙΑ ΟΜΑΔΑ ΜΙΑ ΠΟΛΗ,αντε μαζι με τον γεροντα συμπολιτη του χρονου για ντερμπυ ανοδου.

  8. Χρήστος Δημάρης avatar
    Χρήστος Δημάρης 17/12/2011 14:43:05

    Η ΠΡΟΑΝΑΓΓΕΛΙΑ ΜΙΑ ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑΣ: Εύα, Τιγράνη, Δαναέ, Άγιε, Φαίλτωρ, Νικ δη Γρήκ, Κυθήριε και Μακεδόνα περιμένω το αποτέλεσμα του αγώνα Ολυμπιακού-ΠΑΣ Γιάννινα για να σας καταγγείλω όλους σας!!!

  9. Μανος avatar
    Μανος 28/12/2011 19:16:07

    Αν ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακος συνεχισουν τις ιδιες Ευρωπαϊκες εμφανισεις οπως πριν βαζω στοιχημα θα περασουν και οι δυο στην επομενη φαση!