#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/11/2010 05:45
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακόμη βάζουν γκολ!



Την ημέρα των γενεθλίων της η Μπαρτσελόνα ταπείνωσε τη Ρεάλ με 5-0, δίνοντας μια ανεπανάληπτη, μια εκπληκτική παράσταση μπροστά στο κοινό της. Και φτηνά τη γλίτωσε η Ρεάλ αφού οι Καταλανοί είχαν τις ευκαιρίες και για άλλα γκολ. Ο μύθος του Μουρίνιο δέχτηκε ένα ισχυρό ράπισμα από τους «δαίμονες» της Μπαρτσελόνα

Βίγια, Ινιέστα, Μέσι, Τσάβι έκαναν ό, τι ήθελαν τη Ρεάλ Μαδρίτης και στο πρώτο του «Classico» ο Ζοσέ Μουρίνιο αποχώρησε ταπεινωμένος από τη Βαρκελώνη. Το «κέρασμα» με 5-0 ήρθε να επιβεβαιώσει πως τη δεδομένη χρονική στιγμή η Μπάρτσα είναι η καλύτερη ομάδα στον κόσμο και πιθανόν στην ιστορία του αθλήματος . H επιστροφή στην κορυφή της Πριμέρα ήρθε με τον πιο εκκωφαντικό τρόπο.

Οι Μαδριλένοι πίεσαν  από την αρχή ψηλά με στόχο να μην κλειστούν στα μετόπισθεν και εκεί άρχισε ο εφιάλτης της αμυντικής τετράδας, αλλά και του Κασίγιας.  Κεντίρα, Οζίλ και Τσάμπι Αλόνσο «εγκλωβίστηκαν», ο Ρονάλντο προσπαθούσε μάταια να πάρει μπάλα. Οι Τσάβι (10 '), Πέδρο (18') σκόραραν μέσα σε ένα ξέφρενο ρυθμό, με τον Ρονάλντο να προσπαθεί μόνος. Ο Πορτογάλος δεν πήρε το πέναλτι που ζήτησε στην ανατροπή από τον Βαλντές και η σεμνή τελετή έλαβ τέλος.
Με 2-0 έκλεισε το ημίχρονο, η Μπαρτσελόνα μπήκε στην επανάληψη όχι απλά για να κερδίσει αλλά για να ταπεινώσει τη Ρεάλ στο διάστημα αυτό οι Βίγια. Ινιέστα, Τσάβι, και Μέσι αποτέλεσαν τη μαγική τετράδα με τον Βίγια να σκοράρει δις (55 ', 58'). Η πρώτη φετινή ήττα της Ρεάλ δεν είχε ολοκληρωθεί, αφού ο Γιεφρέν στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το 5-0.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. tsilivithras avatar
    tsilivithras 30/11/2010 10:14:43

    Στο 18' ήταν ήδη 2-0...τι να λέμε τώρα...

    Ποιος Κριστιάνο;;
    Ένας ανύπαρκτος παίκτης-απάτη που ποτέ δεν έχει σηκώσει στην πλάτη του τις ομάδες στις οποίες αγωνίζεται.
    Τολμούν και να τον συγκρίνουν με τον Μέσι...!!

    Ζοζέ τον ερούφηξες αλλά μην χαλιέσαι.Οι άνθρωποι παίζουν διαστημική μπάλα.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ tsilivithras 30/11/2010 12:34:31

      Όλες οι μεγάλες ομάδες αρχίζουνε από "Μπα"

      ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ
      ΜΠΑΓΕΡΝ
      ΜΠΑΟΚ....

      • blue nile avatar
        blue nile @ παγωτατζής 30/11/2010 12:50:16

        xaxaxaxaxa...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ tsilivithras 30/11/2010 21:25:37

      Ο Κριστιάνο (το λέω χρόνια) είναι κλασικός κάγκουρας .
      Ο Μέσσι είναι ένα σπάνιο φαινόμενο. Καμία σχέση.
      Δάτς ολ.

      • tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Strange Attractor 30/11/2010 21:36:34

        Είναι σαν γυφτάκι σε χρώμα και σε κοψιά...λες και μόλις κατέβηκε από το δίχρονο να πάρει μάλμπορο μαλακό εκεί στο Κορδελιό.

        Αλλά αυτό το κλαψιάρικο το ύφος...αμάααααν αμάααν...δεν αντέχεται ρε παιδί μου.

        • Strange Attractor avatar
          Strange Attractor @ tsilivithras 30/11/2010 22:01:59

          Το μόνο που του λείπει είναι ένα παπάκι χωρίς φτερά και με κομένη εξάτμιση, και με ... λαχανί ζάντες!

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Strange Attractor 30/11/2010 22:15:45

            Μαύρο μπουφάν "φλάι", κόκκινα "σταράκια" και άσπρη κάλτσα με χιαστή ρακέτα...

            και το κινητό να χτυπάει με Μελά...

          • Strange Attractor avatar
            Strange Attractor @ Strange Attractor 30/11/2010 22:35:40

            σουπερ στενό μαύρο τζιν, ουρίτσα στο σχεδόν γουλί μαλλί, με μια τούφα μπροστά βαμμένη ξανθιά.
            Τατουάζ στα δάχτυλα με τη λέξη "αγάπη" και το παπάκι βαμμένο φωσφοριζέ.
            Και τα μυαλά στο σέϊκερ.

          • tsilivithras avatar
            tsilivithras @ Strange Attractor 30/11/2010 22:50:50

            Και το καλύτερο απ'όλα...το στραβό το στόμα ρε φίλε...που γέρνεις ολόκληρος από 100 κιλά μαγκιά ναπουμεξερωγω..!!

            Σσσσσσ...πουσαιρε ψηλλλλλέ;;;;

  2. Προφήτης avatar
    Προφήτης 30/11/2010 13:25:24

    Παναθηναϊκάρα, έβαλες ένα γκολ μέσα στο Καμπ Νου.
    Στην καλύτερη ίσως ομάδα όλων των εποχών.
    Κοτζάμ Ρεαλ με τους Μουρίνιους, τίποτα. Νάδα. Ζήρο.

    Μεγάλε Γκοβού Walker, χαλάλι σου όλα τα σκοτς-κόλα του κόσμου - και η Τζούλια.

    • tsilivithras avatar
      tsilivithras @ Προφήτης 30/11/2010 14:02:24

      Κι έλεγα χτες "να δεις που θα βγουν οι βάζελοι να καμαρώνουν που άντεξαν περισσότερο από τους Μαδριλένους"...

      χαχαχαχα...

      Άσχετα με οτιδήποτε άλλο, το γκολ του Γκοβού εκεί μέσα ήταν από τα ωραιότερα που έχω δει στο C.L.

  3. qwert avatar
    qwert 30/11/2010 13:44:54

    όταν το βαλε ο Γκοβού, σεληνιάστηκε, ούτε με τη Λυόν τέτοια χαρά..κι έκλεισε ως ποδοσφαιριστής έκτοτε..

    • hope avatar
      hope @ qwert 30/11/2010 13:47:00

      πήγε για kaizer!!! axax

  4. φευ γατος avatar
    φευ γατος 30/11/2010 19:26:07

    για να πούμε και την αλήθεια η κοπ'ελα μας [κριστιανο] κλαιει υπεροχα.παντα τετεια αχωνευτη

  5. tiramola avatar
    tiramola 30/11/2010 21:39:39

    Μέχρι χθες ήμουν άσχημα επειδή στα δύο παιχνίδια η Μπάρτσα μας ισοπέδωσε στην κυριολεξία.Μας έδειξε πόσο μικρή ομάδα είμαστε.
    Χθες όμως πήρα πάνω μου σκεπτόμενος τους οπαδούς της Ρεάλ.

    • παγωτατζής avatar
      παγωτατζής @ tiramola 30/11/2010 22:56:49

      Mέ την διαφορά ότι ή Ρεάλ παραμένει μεγάλη ομάδα, και εσείς παραμένετε μικροί....

  6. η Dimi avatar
    η Dimi 30/11/2010 22:40:09

    Eνας 97χρονος παππούς από την πανέμορφη Ικαρία, πάει σ’έναν ασφαλιστή:

    - Γειά σας, θέλω να κάνω μιά Ασφάλεια Ζωής.

    - Τι λέτε παππού; Aσφάλεια Ζωής; Πόσων ετών είσθε;
    - 97 ετών, λέει ο παππούς.

    Και τρελαίνεται ο Ασφαλιστής:
    - Μιλάτε σοβαρά; Kαι τι θα την κάνετε την Ασφάλιση;

    - Nα, αυτά τα Χριστούγεννα, θέλω να πάω με τον πατέρα μου ένα
    ταξειδάκι στο εξωτερικό και καλό είναι, να είμαστε Ασφαλισμένοι.

    Ο Ασφαλιστής τα έχει χάσει τελείως.
    - Με τον πατέρα σας; Kαι πόσων ετών είναι ο πατέρας σας;

    - Ε, 125 τον άλλο μήνα

    - Και τι θα κάνετε στο εξωτερικό;
    - Nα μωρέ, πηγαίνουμε να επισκεφθούμε τον παππού μου.

    Ο Ασφαλιστής χτυπάει το κεφάλι του στο γραφείο.
    - Μα τι λέτε κύριε; Με κοροϊδεύετε; Πόσων ετών είναι ο παππούς σας;

    - Kλείνει τα 142 σε μία εβδομάδα

    - Και τι θά κάνετε εκεί;
    - Παντρεύεται και.. πάμε στον γάμο!

    Ο Ασφαλιστής έχει σκαρφαλώσει στο πρεβάζι και είναι έτοιμος να φουντάρει.

    - Και.. γιατί παντρεύεται ο 142χρονος παππούς σας;
    - Βλακείες μωρέ.. ο παππούς δεν θέλει, αλλά.. τον πιέζουν οι γονείς του!..

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ η Dimi 01/12/2010 13:44:34

      Kαλό μήνα, Oδυσσέα. Η ιστορία της Ικαρίας είναι συμβατή με τον τίτλο του άρθρου, κι έχει συνέχεια.

      Η πανέμορφη Iκαρία, θεωρείται ως μία νέα «Βlue Zone™» Μακροζωϊας, Υγείας και Ευτυχίας, παγκοσμίως!

      Ομάδα Επιστημόνων, Ευρωπαίων Δημογράφων, Βοτανολόγων και ο Συγγραφέας του Βιβλίου «Βlue Zones™» Dan Buettner, σε συνεργασία με το Περιοδικό AΑRP (με τη μεγαλύτερη κυκλοφορία παγκοσμίως) και το Νational Geographic, ταξίδεψαν και μελέτησαν το φαινόμενο μακροζωϊας των κατοίκων της μυθικής Ικαρίας μας http://n.pr/kw6nW

      Σύμφωνα με τις μελέτες τους, η Ικαρία είναι το νησί όπου 1 στους 3 κατοίκους ζεί άνω των 90 ετών (το υψηλότερο ποσοστό 90χρονων στον πλανήτη!), με 20% λιγότερους καρκινοπαθείς, 50% λιγότερους καρδιοπαθείς και σχεδόν ανύπαρκτους πάσχοντες από γεροντική άνοια.

      Οι Ικαριώτες, γιά προστασία τους από τους πειρατές, έμαθαν να ζουν σε ορεινά χωριά, με ιδιαίτερη μορφολογία. Αυτό, τους υποχρεώνει να περπατάνε καθημερινά γιά να πάνε στην εκκλησία, να επισκεφθούν τους φίλους τους, να είναι κοινωνικοί, να περιποιούνται τους κήπους τους και να καίνε θερμίδες περισσότερες απ’αυτές μιάς 20λεπτης καθημερινής άσκησης στο γυμναστήριο.

      Η δίαιτά τους, είναι επίσης ξεχωριστή. Δεν τρώνε πολύ ψάρι, όπως θα περίμενε κανείς. Τρώνε όμως πολλά φρούτα, λαχανικά, πολύ λάδι ελιάς, και 150 είδη αγρίων χόρτων του βουνού, τα οποία έχουν δεκαπλάσιες αντιοξειδωτικές ιδιότητες, απ’ αυτές του κόκκινου κρασιού.

      Σύμφωνα με τους Επιστήμονες, ιδιαίτερα είναι και τα ποτά των Ικαριωτών: πρωί και βράδυ πίνουν βότανα και τσάϊ του βουνού, τα οποία όπως απέδειξε η ανάλυση της χημικής τους σύστασης, είναι εξαίρετα διουρητικά, τα οποία μειώνουν την αρτηριακή πίεση και τον αριθμό καρδιακών νοσημάτων. Στις ιδιότητες αυτές, οι επιστήμονες εστιάζουν κυρίως τους λόγους μακροζωϊας των κατοίκων της Ικαρίας.

      Παρά την ενημέρωση: της τέως Υπουργού Υγείας και Κοινωνικής Πολιτικής, κας Μαριλίζας Ξενογιαννακοπούλου, της τέως υφυπουργού κας Φώφης Γεννηματά και του Υπουργού Πολιτισμού και Τουρισμού, κ. Πάνου Γερουλάνου, δεν φαίνεται να βρέθηκε χρόνος ν’ασχοληθούν με το παγκοσμίου ενδιαφέροντος Φαινόμενο Υγείας και Μακροζωϊας στην όμορφη σαν ζωγραφιά και συστηματικά αδιαφήμιστη, Ικαρία. Προφανώς, γιά μην ενοχληθεί ο σουλτάνος, απέναντι.

      Το Υπουργείο Οικονομικών όμως, φρόντισε να στείλει το ΣΔΟΕ να ελέγξει τους χρεοκοπημένους Ικαριώτες μαγαζάτορες. Ομως, οι άνδρες του ΣΔΟΕ έφυγαν κακήν κακώς από τη Ικαρία, έχοντας από θαύμα γλυτώσει το λιντσάρισμα. Από τους Ικαριώτες εξοργισμένους 90χρονους, οι οποίοι ακόμη βάζουν γκόλ!

  7. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/12/2010 13:49:38

    που θα το βρούμε σε HD μου λέτε; ια να το βάζω κάθε ΣΚ που έχει ...εγχώριο

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Ο Ιθαγενής 01/12/2010 16:45:57

      Ο Ιθαγενής

      Στην online εξερεύνηση http://www.bluezones.com/explore/ βρίσκουμε τη μυθική και πανέμορφη Ικαρία μας, να είναι μεταξύ των 6 παγκοσμίων "Γαλάζιων Ζωνών™"

      «Ιkaria, Greece: Μove naturally. Ikarians don't run marathons or climb mountains, but physical activity is hard-wired into their lives».
      ΄
      ACTIVATE
      The True Hapiness Compass (How happy are you?)
      Vitality Compass
      Live Longer
      Live Happier

      Υπάρχουν τουλάχιστον 15 videos γιά την Ικαρία:
      «Εκεί όπου οι άνθρωποι ξεχνούν να πεθάνουν!»

      Dan Buettner’s Βlue Zones™ Ikaria Quest – Honey
      http://bit.ly/efWQiq

      Νikaria mou – New Star
      http://bit.ly/eX3iaA

      Iκαριώτικο – Γιάννης Πάριος
      http://bit.ly/6nflhS

      Ικαρία Eλληνικά και Ανεπανάληπτα
      http://bit.ly/dM4YF6

      Είναι αδιανόητο, παγκόσμιας εμβέλειας επιστήμονες, ερευνητές, περιοδικά και media ν'ασχολούνται με το «φαινόμενο μακροζωϊας, υγείας κι ευτυχίας» της μυθικής Ικαρίας κι αυτό το παγκοσμίου ενδιαφέροντος θέμα, να είναι Αγνωστο στην Ελλάδα.

      Πρόκειται κυριολεκτικά γιά ένα ξεχασμένο Ελληνικό, μοναδικό Νησί-Κόσμημα!

      Ευτυχώς, μέσω του φιλόξενου αυτού ιστότοπου, μπορούμε να είμαστε στοιχειοθετημένα ενημερωτικοί, χρήσιμοι κι αφυπνηστικοί, γιά όσο το δυνατόν περισσότερες Ελληνίδες κι Ελληνες, εντός και εκτός Ελλάδος.

      Ευχαριστούμε Antinews

  8. Προφήτης avatar
    Προφήτης 01/12/2010 16:54:50

    Μπράβο dimi αλλά τι περιμένεις από τα τσουτσέκια του Παπουτσή ..

    • η Dimi avatar
      η Dimi @ Προφήτης 01/12/2010 17:18:01

      Προφήτη, Θερμές Ευχαριστίες!

      Ακριβώς, επειδή ΔΕΝ έχουμε ΤΙΠΟΤΑ να περιμένουμε από τους εν λόγω, παίρνουμε οι ίδιοι τη κατάσταση στα χέρια μας και ΔΙΑΦΗΜΙΖΟΥΜΕ το εμπορικά αποκλεισμένο ακριτικό Διαμάντι, την Ικαρία μας. Ηδη, το φαινόμενο της Ικαρίας, έχει γίνει re-tweeteted σε 30,000+ παραλήπτες, μεταξύ αυτών, και υπερήφανοι ανημέρωτοι Ικαριώτες της διασποράς, που απάντησαν με συγκινητικά λόγια. Και οι οποίοι, θα κάνουν το δικό τους re-tweeting βεβαίως. Ετσι γίνεται η σπίθα πυρκαγιά κι απλώνεται στον κόσμο όλο. Μόνον ΕΜΕΙΣ μπορούμε. Οι ελεύθεροι. Οι ακαπέλωτοι. Οι αποτελεσματικοί. Οι δραστήριοι. Οι νομοτοτελειακοί. Εμάς υπολογίζουν οι εξουσιαστές. Επειδή είμαστε ανεξέλεγκτοι και απρόβλεπτοι. Επειδή ουδέποτε συμφάγαμε με τις νεοταξικές χολέρες, και γι'αυτό έχουμε το θάρρος να τους κοιτάμε ίσια στα μάτια (και όχι στα παπούτσια) και να τους λέμε ευθαρσώς, τη γνώμη μας, γι'αυτούς..

      • παγωτατζής avatar
        παγωτατζής @ η Dimi 01/12/2010 17:32:55

        Because Dimi in a nut shell...
        .....We are driven by our pation!!

      • η Dimi avatar
        η Dimi @ η Dimi 01/12/2010 17:45:33

        παγωτατζής in a nutshell:
        Ο,τι κάνεις κάντο με πάθος έστω κι αν κάνεις λάθος.

  9. θΥΡΑ 13 avatar
    θΥΡΑ 13 03/12/2010 19:12:07

    Η μπαρτσελόνα παίζει αντιποδόσφαιρο με θεαματικό τρόπο. από τα 5 που έριξε μόνο τα 2 πρώτα θυμάμαι. και τα 2 από λάθη του κασίγιας. το ποδόσφαιρο πρέπει να έχει αγωνία, χαμηλό σκορ και να μην τελειώνει ο αγώνας από τα πρώτα 15 λεπτά. οι ιθύνοντες του ΝΒΑ δεν είναι χαζοί που έδιωξαν τους γκλομπτρότερς από το πρωτάθλημα.