#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
03/08/2012 16:29
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο αλεύρι



Μπορεί ο Αύγουστος να μην έχει ειδήσεις, έχει όμως σύνθημα «ακριβοί στα πίτουρα και φθηνοί στο αλεύρι».

Την απόφαση να ζητήσουν 150 ευρώ από κάθε αθλητή που αποκλείστηκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου και επιστρέφουν στην Ελλάδα, έλαβαν οι ιθύνοντες της Ελληνικής Ολυμπιακής Επιτροπής, στο πλαίσια της... σωστής διαχείρισης κρατικού χρήματος. Κάθε Έλληνας αθλητής είχε πάρει από την ΕΟΕ το ιλιγγιώδες χρηματικό ποσό των 300 ευρώ για τις καθημερινές ανάγκες στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου. Αυτό μεταφράζεται σε pocket money (όπως τα λένε οι μορφωμένοι) 20 ευρώ την ημέρα, με δεδομένο ότι οι αθλητές δεν έχουν ιδιαίτερα έξοδα, αφού τα περισσότερα είναι καλυμμένα (διατροφή, διαμονή, μεταφορικά).

Η ΕΟΕ όμως αποφάσισε να επιστραφούν πίσω τα μισά χρήματα (150 ευρώ) από τους αθλητές που αποκλείστηκαν και επέστρεψαν στην Ελλάδα, με το πρόσχημα της σωστής διαχείρισης του κρατικού χρήματος.

Ήδη ειδοποιήθηκε ο Στουρνάρας να μην ψάχνει μέτρα 11,5 δις ευρώ, γιατί με την εξοικονόμηση πόρων που κάνει η ΕΟΕ, οι τροϊκανοί θα μείνουν άνεργοι.

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Εύα avatar
    Εύα 03/08/2012 16:46:00

    αχαχαχα! αυτό με τον Στουρνάρα, όλα τα money!

    • Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
      Δημήτρης Σκαμπαρδώνης @ Εύα 03/08/2012 17:03:21

      Μήπως πρέπει να επιστρέψουν και οι μισοί παρατρεχάμενοι της αποστολής,τώρα πού έγινε μείωση των αθλητών,και να δώσουν πίσω το διάφορο απο τα λεφτά που πήραν γιά εκτός έδρας? Γίνεται και λίγο κλείσιμο της τρύπας τού προυπολογισμού!!!!

      • Εύα avatar
        Εύα @ Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 03/08/2012 18:05:30

        Αυτή η τρύπα πρέπει οπωσδήποτε να κλείσει Δημήτρη! αλλιώς καραδοκεί ο mr blue eyes....

        • Δημήτρης Σκαμπαρδώνης avatar
          Δημήτρης Σκαμπαρδώνης @ Εύα 03/08/2012 19:02:38

          Εύα έχω αγανακτήσει.Η Ελλάδα είναι η πιό όμορφη στόν κόσμο καί όμως,ο Διογένης έψαχνε να βρεί ΑΝΘΡΩΠΟ μέ τό φανάρι από τότε,πόσο μάλλον τώρα πού γεμίσαμε λαμόγια....

          • Εύα avatar
            Εύα @ Δημήτρης Σκαμπαρδώνης 03/08/2012 19:20:05

            Ξέρεις κάτι Δημήτρη..όταν τυχαίνει να συναντούμε στο δρόμο μας ανθρώπους με ήθος, τους κοιτάζουμε κάπως..περίεργα..ως είδος υπό εξαφάνιση....

  2. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 03/08/2012 18:20:19

    Oἱ κύριοι τῆς ΕΟΕ ἤθελαν μέ εὔσχημο τρόπο νά ποῦν στά παιδιά ὅτι κανονικά ἔπρεπε νά τά βάλετε ὅλα ἀπό τή τσέπη σας...
    Ἀφοῦ θά τούς ἔπαιρνες τά μισά πίσω,τί τούς τά δίνεις; Ὁ ὀρισμός τῆς ξεφτίλας...

  3. kommenos avatar
    kommenos 03/08/2012 18:33:33

    Σωστό είναι που τους ζητάνε πίσω την ημερήσια αποζημίωση του Λονδίνου, αφού τις μέρες εκείνες θα είχαν φύγει από το Λονδίνο ή δεν θα είχαν άλλη περαιτέρω επίσημη σχέση με τους Ολυμπιακούς Αγώνες. Μιλάμε για σωστή διαχείριση του δημοσίου χρήματος.

    Με την ίδια λογική και με ανάλογα επιχειρήματα θα μπορούσαν και οι αποκλεισμένοι αθλητές (που τους ζητούνται τώρα τα 150 Ευρώ πίσω) να ρωτήσουν τον κ. Αβραμόπουλο γιατί τότε εκείνος ήταν΄κάποτε (στο διπλωματικό κλάδο) συγχρόνως Πρόξενος στη Λιέγη του Βελγίου και ταυτόχρονα Διευθυντής του Διπλωματικού Γραφείου του Μητσοτάκη και διαβιούσε στην Αθήνα συνεχώς μέσα στο Διπλματικό Γραφείο του Μητσοτάκη (και όχι στη Λιέγη);

    Μήπως ο κανόνας πρέπει να ισχύει και για κάποιους Υπουργούς μας, για την εποχή που συμπεριφέρονταν διαφορετικά από τον τρόπο που θέλουμε τώρα από τους αποκλεισμένους αθλητές μας να συπεριφέρονται και να επιστρέφουν τα 150 ευρώ;

    • Κώστας τουρίστας. avatar
      Κώστας τουρίστας. @ kommenos 04/08/2012 00:14:12

      Μπράβο σου και πάλι μπράβο!! Σωστή και εύστοχη παρατήρηση.
      Είναι και άλλοι σ' αυτή την κατηγορία.

  4. Σικελιανος avatar
    Σικελιανος 03/08/2012 18:49:38

    Οι ιδιοι γελοιοι που απεκλεισαν την Παπαχρηστου, προβαινουν τωρα σε αυτην την εξευτελιστικη ενεργεια.... αν καποιος επρεπε να αποκλειστει απο τους Ολυμπιακους του Λονδινου ειναι τελικα ολη η επιτροπη της ΕΟΕ...

    • Stratis avatar