#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
30/04/2011 23:14
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αεκάρα φέρε μας το Κύπελλο




Ο πρώτος τίτλος μετά το 2002 είναι γεγονός για την ΑΕΚ! Το τελικό 3-0 και το Κύπελλο  έδωσε μεγάλη χαρά στους οπαδούς της και τώρα μπορεί να πάει με καλύτερη ψυχολογία στα πλέι οφ.! Όσο για τον Ατρόμητο, μπορεί να μην κατέκτησε το κύπελλο αλλά με την απόδοση του στο δεύτερο ημίχρονο έδειξε γιατί έφτασε ως τον τελικό και αν ισοφάριζε μέχρι το 60', όταν και είχε τις ευκαιρίες, κανείς δεν ξέρει τι θα γινόταν στη συνέχεια.

Το σκορ άνοιξε στο 28ο λεπτό,  με τον Σκόκο να σεντράρει και τον Λυμπερόπουλο να ανοίγει το σκορ με κεφαλιά εν μέσω έξαλλων πανηγυρισμών! Οι Περιστεριώτες μπορεί να μην σκόραραν στις ευκαιρίες που είχαν στο πρώτο 15λεπτο της επανάληψης αλλά το γεγονός ότι απείλησαν σοβαρά την ΑΕΚ τόνωσε την αυτοπεποίθηση τους και έτσι πίεσαν για την ισοφάριση, ευνοούμενοι και από το γεγονός ότι η Ένωση, για κάποιον ανεξήγητο λόγο, οπισθοχώρησε. Ο Δώνης αντικατέστησε τον Σαγκανόφσκι με τον Μπρίτο για να δώσει ώθηση στην ομάδα του και έτσι μέχρι το 70' το ματς διεξαγόταν προς την περιοχή της ΑΕΚ, η οποία δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα στην κατοχή της και για να το διορθώσει αυτό ο Χιμένεθ έβαλε τον Καφέ αντί του Μπλάνκο.

Με την συγκεκριμένη αλλαγή τα πράγματα όντως βελτιώθηκαν για την Ένωση και στο 78' ο τίτλος, ουσιαστικά, οριστικοποιήθηκε, όταν ο Μπαχά με σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 2-0! Από εκείνη τη στιγμή το πάρτι που στήθηκε από τους οπαδούς της ΑΕΚ ήταν ξέφρενο, ο Μπαχά έχασε ακόμη μία ευκαιρία για να σκοράρει ξανά, ο Δώνης έβαλε τον Σαρμιέντο αντί του Ολιβέιρα και στην Ένωση περίμεναν το τελευταίο σφύριγμα του Κάκου για να γίνει η απονομή. Μέχρι να έρθει εκείνη η στιγμή, πάντως, το σκορ ανέβηκε στο 3-0, εν μέσω αποθέωσης από 40.000 ΑΕΚτζήδες, με υπέροχο πλασέ του Καφέ που βγήκε τετ α τετ στο 85' και νίκησε τον Ιτάνζ!

Ο Λυμπερόπουλος κατέκτησε τον πρώτο τίτλο της καριέρας του και πέρα από το γκολ ήταν ο καλύτερος παίκτης του γηπέδου. Αναμφίβολα  ήταν ο πρωταγωνιστής του φετινού τελικού !!!

Υπήρξαν όμως και οι αρνητικοί πρωταγωνιστές. Το πατροπαράδοτο ξύλο τηρήθηκε στον τελικό Κυπέλλου στο ΟΑΚΑ. Μετά το τελευταίο σφύριγμα της λήξης από τον Τάσο Κάκο, οι οπαδοί της Ένωσης μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και ενώ κάποιοι έσπευσαν να πανηγυρίσουν με τους παίκτες της ομάδας τους, κάποιοι άλλοι εμπόδισαν τους παίκτες του Ατρομήτου να κινηθούν προς τα αποδυτήρια.

Για λίγα λεπτά επικράτησε ταραχή και ξύλο μεταξύ οπαδών της ΑΕΚ και παικτών του Ατρομήτου με κάποιους παίκτες της ΑΕΚ να προσπαθούν να βοηθήσουν τους συναδέλφους τους. Η ένταση γρήγορα μεταφέρθηκε στις κερκίδες όπου οι δυνάμεις των ΜΑΤ και οι οπαδοί της ομάδας του Περιστερίου επιδόθηκαν σε ανελέητο ξύλο και μάχες σώμα με σώμα. Οι δυνάμεις των ΜΑΤ προσπαθούσαν να περιορίσουν τους οπαδούς και να τους βγάλουν εκτός αγωνιστικού χώρου με τις προσπάθειες αυτές πολύ γρήγορα να μετατρέπονται σε βίαιες ενέργειες εκατέρωθεν (αστυνομία – οπαδοί) για να ακολουθήσουν ατελείωτες συρράξεις που γενικεύτηκαν στις κερκίδες του γηπέδου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιώργος avatar
    Γιώργος 30/04/2011 23:24:07

    Συγνώμη, ούτε ένα σχόλιο γι'αυτά που έγιναν; Άλλον αγώνα έβλεπα;

  2. babayaro avatar
    babayaro 30/04/2011 23:31:29

    τα πε ολα ο Δωνης.Μπουρδελο παιχνιδι,μπουρδελο πρωταθλημα...

  3. jkr avatar
    jkr 30/04/2011 23:31:36

    Το γκολ οφφσαιντ αλλοίωσε την εξέλιξη του αγώνα.
    Τα αίσχη μετά τη λήξη (;) του αγώνα από δεκάδες κάφρους σε βάρος των παικτών του Ατρομήτου μας υπενθυμίζουν ξανά ότι
    Η ΕΛΛΑΣ ΕΧΕΙ ΨΟΦΗΣΕΙ...ΜΑΣ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΝ ΑΓΡΙΕΣ ΜΕΡΕΣ ΚΑΙ ΝΥΧΤΕΣ ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ

    • aggelosview avatar
      aggelosview @ jkr 30/04/2011 23:39:01

      Τα είπες όλα στην τελευταία πρόταση!!!! Δυστυχώς λίγοι το έχουν συνειδητοποιήσει.

  4. λέων avatar
    λέων 30/04/2011 23:35:04

    Δηλαδή ρε Γιώργο τι έγινε? Κάποιοι πιο θερμόαιμοι οπαδοί της ΑΕΚ μπήκαν γρηγορότερα να πανηγυρίσουν και κάποιοι θερμόαιμοι παίκτες του Ατρόμητου, κυρίως λατινοαμερικάνοι αντέδρασαν. Αυτό ήταν όλο. Ηταν μια καθαρή νίκη της ΑΕΚ που δεν χωρά αμφισβήτηση. Το χειρότερο όλων ήταν οι δηλώσεις του Δώνη, που μάλλον πίστευε ότι θα κατακτούσε το τρόπαιο. Περαστικά του. Πολλά συγχαρητήρια στην ΑΕΚ, σε μια δύσκολη στιγμή της ιστορίας της.

  5. Κάποιος avatar
    Κάποιος 30/04/2011 23:47:17

    Εδώ καράβια χάνονται,βαρκούλες αρμενίζουνε.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Κάποιος 01/05/2011 14:39:02

      +100000

  6. λαικη δεξια avatar
    λαικη δεξια 30/04/2011 23:49:42

    οι φωστηρες της νετ,τα αθλια δημοσιοκαφρακια ακομη και των αθλητικων,τα σκυλακια του τηλεμαχου,το μονο που ελεγαν και ξαναελεγαν,ηταν το βαρυ σχολιο ''ευτυχως δεν ηταν παρον ο προεδρος της δημοκρατιας''.
    ρε γελιοι ο προεδρος της δημοκρατιας δεν ειναι παρον,απο περυσι τον ιανουαριο του 2010,που η κυβερνηση του νεοτσολακογλου αρχισε το ξεπουλημα της ελλαδας μας,της εξαθλιωσης των ελληνων και ολων των αντιεργατικων νομων και δουλιας των παιδιων μας.
    προδοτες δημοσιογραφοι αυτο ειναι πιο σημαντικο που δεν ειναι παρον ο προεδρος της δημοκρατιας,απο το που ελειπε σημερα απο το γηπεδο.
    αλλα ο ρολος σας ειναι το ιδιο προδοτικος οπως του τζεφρυ,της κυβερνησης του,του κολοτουμπα,της κορης του μπαμπα της και των λοιπων λαμογιων-εγκληματιων.
    η κρεμαλα και το αποσπασμα θα ειναι το σιγουρο μελλον σας.

  7. Eagle avatar
    Eagle 30/04/2011 23:54:20

    Μπράβο στο Δώνη για τις δηλώσεις του.
    Η ουσία βρίσκεται στο τέλος των δηλώσεων του.
    1. Φανταστείτε τι θα γινόταν αν ο Ατρόμητος έπαιρνε το κύπελο?
    2. Το κράτος του φόβου επικράτησε - αυτό είναι το σημαντικό που δεν πρέπει να γίνει ξανά ούτε στο ποδόσφαιρο ούτε σε άλλες εκδηλώσεις της ζωής

  8. ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
    ΝΙΚΟΛΑΣ 01/05/2011 00:03:11

    Τώρα που η ΑΕΚ έγινε μεγάλη ομάδα, ας αλλάξει τον ύμνο της, στο 2011 είμαστε πια..

    • Κώστας avatar
      Κώστας @ ΝΙΚΟΛΑΣ 01/05/2011 00:17:15

      Oι μεγάλες ομάδες ΔΕΝ αλλάζουν τον ύμνο και τα σύμβολα. Ούτε οι σοβαρές χώρες. Και τι θα πει "είμαστε στο 2011" ;Και πέρσι ήμασταν στο 2010 και πριν 11 χρόνια στο 2000. Τι επιχείρημα δηλαδή προκύπτει από κοινοτοπίες του στυλ "εν έτει 2011" ή "είμαστε στον 21 αιώνα";
      Και τον ύμνο της ΑΕΚ έχει γράψει και τραγουδήσει ο Μίμης Παπαιωάννου, αν γνωρίζεις. Ο κατά UEFA μεγάλυτερος Έλληνας ποδοσφαιριστής του 20 αιώνα.
      Να σοβαρευόμαστε κάποτε.

      Για τα αίσχη: οι μπαχαλάκηδες με το ψευτοαναρχικό τσάμπουκα περίεφεραν την καφρίλα τους στο γήπεδο. Υπήρχαν πανό συμπαράστασης στον κατηγορούμενο Σεισίδη(στην πλευρά της ΑΕΚ) και άλλλα πανό για "αλληλεγγύη στους κρατούμενους για την υπόθεση των Πυρήνων της Φωτιάς(στην πλευρά του Ατρόμητου)...! Δηλαδή η ψευτοαναρχική υποκουλτούρα με την μανία για πλιάτσικο και επεισόδια βρωμίζει τις κερκίδες των ελληνικών γηπέδων.

      • ΝΙΚΟΛΑΣ avatar
        ΝΙΚΟΛΑΣ @ Κώστας 01/05/2011 15:27:55

        Σεβαστά όσα γράφεις, κι αρκετά από αυτά αληθινά. Σύμβολο δεν αλλάζουν οι ομάδες, ειδικά οι μεγάλες, ύμνο όμως αλλάζουν και έχει συμβεί με αρκετές. Αισθητικό κι υποκειμενικό ίσως αυτό το θέμα. Πάντως αυτός ο ύμνος απλά παραπέμππει σε περασμένα μεγαλεία. Άποψη μου.

  9. Sys avatar
    Sys 01/05/2011 00:27:04

    Άεκ σε αγαπαμε

    • Ανωνυμος avatar
      Ανωνυμος @ Sys 01/05/2011 02:00:08

      περαστικά σου

  10. Iωνας avatar
    Iωνας 01/05/2011 00:41:45

    μην τσουβαλιαζετε ολους τους οπαδους της αεκ

    η αεκ ηταν καλυτερη και δικαια πηρε το τροπαιο

  11. Vass avatar
    Vass 01/05/2011 00:57:30

    Τίτλος και πολύ ...ξενέρωμα. Οι "επιστήμονες" έχουν το πάνω χέρι και σκατώνουν τα πάντα. Το αυτοδιοίκητο ποδόσφαιρο είναι άξιο της μοίρας του. Κρίμα για τους ΑΕΚτζήδες που έκαναν το λάθος και πήγαν με τα παιδιά τους στο γήπεδο.

  12. Εnzo avatar
    Εnzo 01/05/2011 01:06:15

    «Το ματς ήταν μια παρωδία. Στημένο και καλά σκηνοθετημένο. Δυστυχώς, ζούμε σε ένα κράτος μπουρδέλο και το ποδόσφαιρό μας είναι μπουρδέλο και αυτό.

    Το να βλέπεις ποδοσφαιριστές να τρέχουν να σώσουν τις οικογένειές τους από οπαδούς που κρατούσαν πιστόλια και τους σημάδευαν και να τους βλέπεις μετά ματωμένους στα αποδυτήρια νομίζω συμφωνεί όλος ο κόσμος πως είναι ντροπή».

    Γ.Δωνης


    τα ειπε ολα .
    πολυ αληταρια παιδια στην Ελλαδα στο ποδοσφαιρο και οχι μονο.
    δυστυχως το επιπεδο ειναι πολυ χαμηλο.

  13. Ανωνυμος avatar
    Ανωνυμος 01/05/2011 01:59:22

    Συμπηρώστε τον τίτλο....αεκαρα φερε μας το κύπελο Με όποιο τρόπο μπορεις!Υπάρχει αεκτζης να νοιωθει περήφανος που πήρε το κύπελο??

    • Μακεδόνας Θεσσαλονικιός avatar
      Μακεδόνας Θεσσαλονικιός @ Ανωνυμος 01/05/2011 04:32:11

      Ου πολλοί!
      Όπως υπάρχουν και πάρα πολλοί Ολυμπιακάκιες που αισθάνονται τρισευτυχισμένοι παίρνοντας τα πρωταθλήματα.
      Το πως δεν τους ενδιαφέρει.

      • Ήρεμος avatar
        Ήρεμος @ Μακεδόνας Θεσσαλονικιός 01/05/2011 07:53:17

        Τα είπες όλα σε δυο σειρές. Μπράβο! Μαγκιά, ψευτοτσαμπουκάς και θρασυδειλία, το τρίπτυχο του νεοέλληνα. Δυστυχώς.

  14. Χαρίλαος avatar
    Χαρίλαος 01/05/2011 06:15:33

    ...Σάπιο το κράτος, σάπιο και το ποδόσφαιρο.
    Τα υπόλοιπα περισσεύουν...

    Χαρίλαος

  15. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 01/05/2011 09:04:23

    Είναι δείγμα πολιτισμού να ξέρεις να χαίρεσαι και να ξέρεις να λυπάσαι.
    Το κιτρινόμαυρο ποτάμι έχει στερέψει προ πολλού.
    Όσοι γευτήκαμε, κάποτε, ποδόσφαιρο υψηλής ποιότητας από αυτή την ομάδα, θα μείνουμε με τις αναμνήσεις μας...
    Το χτεσινό δεν αξίζει καν σχολιασμού. Κακό ποδόσφαιρο και άθλιο σκηνικό.
    Αυτά τα ολίγα

  16. Ο Ιθαγενής avatar
    Ο Ιθαγενής 01/05/2011 10:59:53

    Τεράστιο ...οφσάιντ του Δώνη: τα μπουρδέλα έχουν και τάξη και οργάνωση, είναι άδικο να συγκρύνονται με το ....χάος.

    ΥΓ

    το ξανά έγραψα παλαιότερα:

    -ως μπουρδέλο παίρνεις ΟΣΦΠ ΠΑΟ ΑΕΚ ΠΑΟΚ ΑΡΗ ΗΡΑΚΛΗ και τις πετάς στη Β εθνική για παραδειγματισμό και συμμόρφωση λοιπών και αλλήλων
    -για τρία χρόνια καμία ομάδα στα Ευρώπας για να πάρουν και οι Πρόεδροι τα ...3

    Δυστυχώς ως εγχώριο μπουρδέλο ορισμένοι εκ των παραπάνω σε εκπροσωπούν στο εξωτερικό...
    Σε τελική ανάλυση οι παράγκες που σε ξευτελίζουν ως χώρα, αμαυρώνουν την εικόνα σου, τσαλαπατούν το αθλητικό ιδεώδες και εσύ τις χρηματοδοτείς και καλύπτεις ελλείμματα είναι ιστορικότερες και ...ιδέες σε σχέση με ΜΙΛΑΝ ΓΙΟΥΒΕΝΤΟΥς ΜΑΡΣΕΙΓ ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ ....δεν νομίζω απλά εκεί τα ...μπουρδέλα λειτουργούν

    ...ένας γάβρος φίλαθλος.

  17. Στρυμών avatar
    Στρυμών 01/05/2011 11:21:52

    Αυτά που είδαμε χθες δεν είναι τίποτε λιγότερο από την πλήρη απόδοση της πραγματικής εικόνας της ελληνικής κοινωνίας.Όλα τα άλλα σχόλια περί ποδοσφαίρου και κυπέλλου είναι εκτός πραγματικότητας.

  18. Γιάννης Κολλητήρης avatar
    Γιάννης Κολλητήρης 01/05/2011 12:16:32

    Συγχαρητήρια στην ομάδα μου για την κατάκτηση του κυπέλλου.
    Μερικές σκέψεις όμως με αφορμή το χθεσινό ματς.

    - Για άλλη μια φορά στον γιο μου τον Νικόλα( 6 χρονών) δεν κατάφερα να τον πείσω πως το ποδόσφαιρο και ειδικά ο τελικός κυπέλλου είναι γιορτή.
    - Για άλλη μια φορά είδα την "δύναμη" των λίγων να τα διαλύει όλα.
    - Για άλλη μια φορά είδα την ΕΛ.ΑΣ. να έχει έρθει στο γήπεδο για να δει το ματς και μόνο γι'αυτό.
    - Για άλλη μια φορά ο χαμένος να βλέπει μόνο το "μπουρδέλο κράτος".
    - Για άλλη μια φορά οι εντεταλμένοι ρεπόρτερς να μεταφέρουν μόνο ότι έχουν παραγγελία να μεταφέρουν στους τηλεθεατές( Σας ζάλισαν όλους τους τηλεθεατές με την απουσία του Παπούλια, λες και έχουμε δει πουθενά αλλού αυτό τον καιρό την παρουσία του)

    Από τον χθεσινό Τελικό ας κρατήσουμε:
    - το ζεστό χειροκρότημα, από τους φίλους της ΑΕΚ, στους παίκτες του Ατρομήτου κατά την απονομή, για την παρουσία του και την προσπάθειά του στη διοργάνωση.
    - Την χαρά που πήραμε εμείς οι ρομαντικοί ΑΕΚτζήδες να βλέπουμε τρεις Έλληνες παίκτες(Λύμπε, Καφές, Δέλλας) να σηκώνουν μαζί την κούπα.

  19. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/05/2011 12:17:10

    Καραγκιόζης φίλοι μου (και δεν αντιπαθώ καθόλου την ΑΕΚ, κάθε άλλο).
    Αναρχο-μπουρδέτο.
    Ο τυπικός νεο -"ελληνικός" οργανωμένος αναρχο-φασισμός που κατέστρεψε οικονομία, κοινωνία και πολιτική, δεν θα κατέστρεφε και το ποδόσφαιρο:
    Από την υπερφίαλη, βλάσφημη και με πήλινα πόδια φούσκα του 2004, φθάσαμε στο θλιβερό σήμερα. Στην οικονομία, στην κοινωνία, στο ποδόσφαιρο. Πορείες εντελώς παράλληλες, τρέφονται από την ίδια πηγή κακού: Από την ανομία που εξιδανικεύεται, από το γνωστό χυδαίο μείγμα μαγκιάς και πουσ*ιάς.
    Κρίμα για τον Κάκο, ήταν καλούτσικος διαιτητής, σχετικά με άλλους.

  20. Ο Θείος avatar
    Ο Θείος 01/05/2011 12:19:17

    Αν ο Ατρόμητος έπαιρνε το κύπελλο, η Αθήνα θα γινόταν Μισράτα.
    Αμφιβάλλει κανείς;

  21. Μαύρος Ιάκωβος avatar
    Μαύρος Ιάκωβος 01/05/2011 12:23:12

    Καταντήσανε την αεκ ομαδούλα........Όσο υπάρχουν οπαδοί που πανηγυρίζουν τα κάλπικα κύπελλα και τα στημένα πρωταθλήματα του γαύρου,τόσο θα μας κυβερνάνε πασοκοτσολιάδες.....Οι αεκτζήδες έκαναν οτι έκαναν κ οι οπαδοί του γαύρου στο ντέρμπι της ντροπής με τον παο,οτι έκαναν οι παναθηναικοί με το Βόλο που μπήκαν μέσα,οι παοκτζήδες στο κύπελλο με την αεκ κ οι αρειανοί στο χαριλάου.Όταν δεν υπάρχει κράτος,όταν η αστυνομία φοβάται τις νύχτες του αλέξη και κοιτάει να γίνονται τα αίσχη απαθης,όταν οι εισαγγελείς περι άλλων τυρβάζουν,αντίο ζωή το έργο......Κορυφαίες δηλώσεις Πολωνού παίχτη του Ατρομήτου ''Θα πώ να μην έρθει κανένας συμπατριώτης μου να παίξει μπάλα στην Ελλάδα,όταν θα έχετε νεκρούς στα γήπεδα εγώ απλά θα γελάω''.......

  22. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 01/05/2011 13:59:23

    Ήμουν κι εγώ εκεί για να παρακολουθήσω την ύστατη προσπάθεια της ομάδας μου να παίρνει έναν τίτλο μετά από μια μεγάλη κακή αγωνιστική και διοικητική περίοδο που αμαυρώνει την Ιστορία της.
    Όντας ΑΕΚτζής από τα πρώιμα παιδικά μου χρόνια, επηρεασμένος από τις αφηγήσεις του πατέρα μου, που είχε βάλει στο εικονοστάσι τον Κωνσταντίνο Παλαιολόγο και μου είχε μάθει να απαγγέλω το: «την Πόλη σοι δούναι ούτ’ εμόν εστί ούτ’ άλλου των κατοικούντων εν ταύτη. Κοινή γαρ γνώμη πάντες αυτοπροαιρέτως αποθανούμεν και ου φεισόμεθα της ζωής ημών».
    Μεγάλωσα αρκετά για καταλάβω τι σήμαινε το πώς, κανένας, ούτε ο ίδιος ο Αυτοκράτωρ είχε δικαίωμα να παραδώσει την Πόλη.
    Τι διαπίστωσα λοιπόν το χθεσινό βράδυ?
    Διαπίστωσα ότι η ΑΕΚ είναι ένα παρελθόν, «και διηγώντας το να κλαις» ή επί το πλέον αισιόδοξο, «πάλι με χρόνια και καιρούς, πάλι δικά μας θάναι».
    Διαπίστωσα όμως και κάτι σημαντικότερο.
    Αυτοί που διεξήγαγαν τα Δεκεμβριανά του 2008-όχι αυτοί που τα πυροδότησαν και περιέθαλψαν- οι φυσικοί αυτουργοί ήταν χθές στο γήπεδο.
    Όπως είναι και στις εξέδρες των άλλων ομάδων.
    Η σωματειακή τους τοποθέτηση είναι απλώς συμπτωματική.
    Ο λόγος ύπαρξής τους είναι η δημιουργία επεισοδίων, η εκτόνωση, η καταστροφή.
    Παιδιά χωρίς καθοδήγηση, χωρίς αγωγή, χωρίς οδηγούσα οικογένεια, χωρίς σκοπό ζωής, χωρίς ικανοποίηση από τη ζωή τους τρέφονται από την αντικοινωνική συμπεριφορά και την καταστροφή.
    Δεν έχουν καμία ιδιαίτερη προτίμηση.
    Απλώς ακολουθούν το «καταστρέφω, άρα υπάρχω».
    Είναι προϊόντα μιας κοινωνίας που αντικατέστησε κάθε αξία ζωής με το χρήμα και μάλιστα το εύκολο χρήμα, το χρήμα της αρπαχτής.
    Μιας κοινωνίας που εξοβέλισε το ιδανικό της ζωής με προσπάθεια και μόχθο, που η ηθική και οι αξίες αποτελούν αναπόφευκτους οδοδείκτες και επέβαλε το «όσα φάμε, όσα πιούμε κι όσα αρπάξει ο κώλος μας».
    Η υπαρξιακή έκφραση αυτών των ατόμων με την καταστροφή φαίνεται από τη πρόκληση έντασης πολύ πριν αρχίσει ο ποδοσφαιρικός αγώνας γιατί ήδη πριν ξεκινήσει βρίσκονταν μέσα στον αγωνιστικό χώρο.
    Μάλιστα ένας σε έκσταση χούλιγκαν διέκοψε μια παράσταση ομάδας κρουστών και ημίγυμνος από τη σέντρα του γηπέδου και την ανοχή των διοργανωτών συντόνιζε τα συνθήματα των φανατικών.
    Θα μπορούσατε να το φανταστείτε να συμβαίνει σε κορυφαία διοργάνωση οποιασδήποτε άλλης πολιτισμένης χώρας?
    Το σοβαρότερο μάλιστα είναι ότι σύσσωμο σχεδόν το γήπεδο αποδοκίμασε την προσπάθεια κάποιου υπεύθυνου της διοργάνωσης να τον απομακρύνει και τελικά υπεχώρησε για να νη «δυναμιτίσει» το κλίμα.
    Τα βεγγαλικά, οι κροτίδες και τα καπνογόνα, μάλιστα αρκετά καπνογόνα στρατιωτικής χρήσης, ατελείωτα.
    Η αστυνομία δέσμια της λογικής να μην «προκαλέσει» απούσα, κάνοντας την παρουσία της αισθητή κατόπιν εορτής.
    Δυστυχώς το αυγό του φιδιού έχει ήδη εκκολαφθεί και τα φίδια έχουν βγεί παγανιά.
    Τα χθεσινά γεγονότα είναι δυστυχώς προθανάτιο σύμπτωμα της Εθνικής παθολογίας.
    Από αυτή την πλευρά σας καλώ να το δείτε.
    Όχι μόνο από την πλευρά μιας αναποτελεσματικής ή και δειλής καταστολής.
    Όμως κι αυτή εξηγείται από την ίδια οπτική.
    Γιατί ένα κράτος ένοχο για τη δημιουργία τέτοιων παιδιών πνίγεται στις ενοχές του και διστάζει να καταστείλει τη συμπεριφορά τους.
    Μπορεί μάλιστα να τους προτιμά στα γήπεδα κατά προτεραιότητα αφού η εκτόνωσή τους σε καταστροφές είναι πλέον αναπόφευκτη.
    Δυστυχώς χανόμαστε.

    • Striker avatar
      Striker @ ΣΟΝ ΠΕΝ 01/05/2011 19:35:14

      ΣΟΝ ΠΕΝ με πρόλαβες (ευτυχώς), ήθελα να γράψω κάτι αντίστοιχο αλλά το δικό σου σχόλιο είναι σίγουρα περιεκτικότερο και εκφράζει άψογα τα συναισθήματά μου. Η ΑΕΚ είναι μια ομάδα με την ιδιομορφία ότι χτίστηκε με την αγάπη και τις ιδέες μιας πληθυσμιακής ομάδας σε αντίθεση με το παραδοσιακό πρότυπο της ομάδας-πόλης. Ήταν επόμενο ότι μόλις θα ατονούσε η προσφυγική συνείδηση που κράτησε για πολλές γενιές η ΑΕΚ ή θα γινόταν μικρή ομάδα ή θα επιβίωνε από τις επενδύσεις κάποιου μεγαλοεπιχειρηματία. Τελικά, για να μη συμβεί το πρώτο και επειδή δεν έγινε το δεύτερο βρέθηκε η φόρμουλα να γίνει η ομάδα εκολαπτήριο αναρχικών και ακροαριστερών δυνάμεων προκειμένου να διατηρηθεί η δυναμική του μεγάλου συλλόγου. Επέτρεψέ μου να θεωρώ την ΑΕΚ ως ιδιαίτερη περίπτωση δημιουργίας βίας στο ελληνικό ποδόσφαιρο που θέλει και ιδιαίτερη αντιμετώπιση από την πολιτεία, χωρίς να παραγνωρίζω τις ευθύνες όλων των μεγάλων ομάδων στη σημερινή κατάντια.

  23. λέων avatar
    λέων 01/05/2011 16:26:36

    ΣΟΝ ΠΕΝ

    Καλά μην φέρνεις και την καταστροφή του κόσμου επειδή κάποιοι ανεγκέφαλοι "έπαιξαν" ξύλο σε έναν απαξιωμένο θεσμό. Μην προσπαθείς να βγάλεις κοινωνικά συμπεράσματα παρακολουθώντας ποδοσφαιρικούς αγώνες. Το ποδόσφαιρο πάντα αποτελούσε άθλημα για ευρύτερες λαϊκές μάζες , να ¨ξεχαρμανιάζει βρε αδερφέ ο λαός". Ας μην ανάγουμε λοιπόν τα χθεσινά επεισόδια σε θέμα μείζονος σημασίας. Άλλωστε συμπλοκές γινόντουσαν και θα γίνονται σε όλα τα γήπεδα του πλανήτη σε όλες τις ηπείρους.Όμοιος σε όμοιο επιτίθεται, κάφρος δλδ σε κάφρο. Τι να πρωτοαναφέρω από λατινική Αμερική , Ευρώπη (Χέιζελ - Μ.Βρεταννία) κτλ ..... Ελλάδα (Καραϊσκάκη-Σαλιαρέλλης - Λάρισα Μπλιόνας κτλ παλιότερα) μέχρι και την σημερινή κατάσταση. Μόνο αν καταργηθεί σαν άθλημα θα σταματήσουν και τα έκτροπα. Όσο θα υπάρχουν ανόητοι που γεμίζουν τα γήπεδα τόσο δεν θα δίνεται λύση στο πρόβλημα. Και τα γράφω αυτά εγώ που σαν οπαδός της ΑΕΚ σε νεαρότερη ηληκία ακολουθούσα την ομάδα παντού.Και σε συμπλοκές συμμετείχα, σε πορείες, σε ταξείδια εκτός Ελλάδος αλλά βλέποντας αυτή την κατάσταση απομακρύνθηκα και πλέον τα βλέπω από την τηλεόραση και "γελάω". Αυτό πρέπει να πράξουν όλοι.

  24. ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
    ΣΟΝ ΠΕΝ 01/05/2011 17:57:27

    Λεων

    Είσαι πολύ νεώτερος μου και δεν αντιλαμβάνεσαι ότι ο χρόνος μέσα στον οποίο πεθαίνουν ή ανασταίνονται έθνη και πατρίδες είναι μεγαλύτερος από μια εικοσαετία.
    Αυτό το ξέρουν οι "χαρτογράφοι" και δεν βιάζονται για να αποκοιμίζονται οι λαοί.
    Αν η Τουρκία επιχειρούσε το 1980 π.χ, μόλις 6 χρόνια μετά την εισβολή στην Κύπρο να δημιουργήσει ζήτημα στα Ιμια, ήξερε ότι θα αντιμετώπιζε ολοκληρωτικό πόλεμο μέχρι εσχάτων γιατί οι έλληνες της εποχής δεν θα ανεχόντουσαν την κλιμάκωση της επιθετικότητας και δε θα κρυβόντουσαν πίσω από τις ενοχές της χουντικής προδοσίας.
    Ανήκω σε μια γεννιά που παρακολουθούσαμε δίπλα-δίπλα οι αντίπαλοι το ποδόσφαιρο και πειραζόμαστε.
    Πού αναγνωρίζαμε τη νίκη του καλύτερου όσο κι αν μας πονούσε.
    Που εντέλει ξέραμε ότι κάθε νέα ή προηγούμενη γεννιά παρά το γνωστό χάσμα εμφορείται από τις ίδιες βασικές αξίες.
    Σήμερα, πίστεψέ με, έχουμε χάσει το μπούσουλα.
    Ρώτησα πριν πρόσφατα τον 86χρονο πατέρα μου αν όταν είμαστε νέοι διαπίστωναν επάνω μας τόσες σημαντικές διαφορές σαν αυτές που σημειώνονται σήμερα ως νεώτερο χάσμα γεννεών και ήταν αρνητικός.
    Δυστυχώς η επιδεινωθείσα αξιακή παρακμή έχει φέρει τεράστια και ανησυχητικά αποτελέσματα.
    Άσε με λοιπόν να ανησυχώ.

  25. λέων avatar
    λέων 01/05/2011 19:15:11

    ΣΟΝ ΠΕΝ

    Η ανησυχία σου είναι θεμιτή αλλά θα μου επιτρέψεις να επιμείνω ότι από το ποδόσφαιρο δεν μπορείς να εξάγεις συμπεράσματα για κοινωνικές συμπεριφορές πόσο δε για χάσμα γενεών κτλ. Κάθε εποχή έχει και τα χαρακτηριστικά της.Ένα από αυτά είναι και η βία. Μήπως παλιότερα δεν υπήρχε βία,αλλά είχε διαφορετική μορφή. Ξέχασες τους νεκρούς στο Καραϊσκάκη το 1980 ή το μακαρίτη καθηγητή Μπλιόνα στην Λάρισα που σκοτώθηκε από φωτοβολίδα οπαδού του ΠΑΟΚ? Τι ήταν εκείνη η εποχή,καλύτερη από την σημερινή?Δηλαδή η τότε νεολαία ήταν πιο αγνή? Μάλλον η δική σου εποχή είναι πολύ παλιά για να μνημονεύεις το ότι παρακολουθούσατε τους αγώνες ο ένας δίπλα στον άλλο με πειράγματα.Τα πράγματα εξελίσσονται καθώς και η βία. Κακώς βέβαια αλλά έτσι είναι. Και κάτι ευοίωνο για το τέλος. Ο γιος μου αλλά και οι περισσότεροι φίλοι του ούτε να ακούσουν για ποδόσφαιρο και καφριλίκι. Συμπέρασμα? Ισως δεν πρέπει να υπάρχει τόση μεγάλη ανησυχία για την νεολαία όταν το θέμα είναι ελάχιστων ανεγκέφαλων. Άλλα είναι τα προβλήματα της νεολαίας.

    • ΣΟΝ ΠΕΝ avatar
      ΣΟΝ ΠΕΝ @ λέων 01/05/2011 20:03:17

      Οι νεκροί του Καραϊσκάκη ποδοπατήθηκαν, δεν κακοποιήθηκαν.
      Κάποιος ξέχασε να ανοίξει την πόπτα και οι προγούμενοι έπεσαν επάνω σστους μπροστινούς τους.
      Ο συγχωρεμένος Μπλάνας έφαγε μια φωτοβολίδα όπως στην Ανάσταση.
      Εδώ μιλάμε για συνειδητοποιημένους αλήτες, δολοφόνους που δεν αισθάνονται τίποτα.
      Στέκονται απέναντι στα ΜΑΤ υπό τα όματα όλης της Ελλάδας με μάτι που γυαλίζει και δεν υπολογίζουν τίποτα γιατί δεν απολογούνται σε κανέναν παρά μόνο στο συνάφι τους.
      Και είναι πλέον πολλοί και όχι μια ισχνή μειοψηφία όπως παλιότερα.
      Ας ελπίσουμε ότι έχεις δίκιο εσύ.

  26. dimos avatar
    dimos 01/05/2011 20:03:39

    Ελεος έχασε ο κομπλεξικός με την ΑΕΚ Δώνης 3-0 (γιατί απολύθηκε και έφυγε νύχτα το 2007) και μας είπε ότι αδικήθηκε από την διαιτησία. Επρεπε να παίξει αλλά 7-8 λεπτά να φάει 2 γκολάκια ακόμα και να ηρεμήσει. Πάντως η καφρίλα του Ελληνα φάνηκε σε όλο της το μεγαλείο από την διάλυση του παιχνιδιού από τους γνωστούς-αγνώστους. Μας αξίζει ότι χειρότερο σαν χώρα σε όλα τα επίπεδα και αυτό συμβαίνει-είναι θεία τιμωρία.

  27. pg avatar
    pg 01/05/2011 20:51:26

    40.000 ΕΝΩΣΙΤΕΣ ΧΕΙΡΟΚΡΟΤΗΣΑΜΕ ΤΟΝ ΑΤΡΟΜΗΤΟ ΟΤΑΝ ΠΗΓΕ ΝΑ ΠΑΡΑΛΑΒΕΙ ΤΑ ΜΕΤΑΛΙΑ ΤΟΥ, ¨ΚΡΑΞΑΜΕ¨ ΟΜΑΔΙΚΑ ΤΟΥΣ ΓΝΩΣΤΟΥΣ 500 ΑΛΗΤΕΣ ΠΟΥ ΑΜΑΥΡΩΣΑΝ ΓΙΑ ΑΚΟΜΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΓΗΠΕΔΑ, ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΞΕΡΟΥΝ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΤΟΥΣ ΚΟΙΤΑΝΕ... ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ κ. ΔΩΝΗ, ΝΑ ΤΟΥ ΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΣΤΙΣ 19/4/1995, ΤΕΛΙΚΟΣ ΚΥΠΕΛΛΟΥ ΑΕΚ-ΠΑΟ, ΣΤΟ 118΄ Ο ¨ΚΥΡΙΟΣ¨ ΜΠΑΚΑΣ ΜΕ ΠΕΝΑΛΤΥ-ΜΑΪΜΟΥ ΕΔΩΣΕ ΤΗ ΝΙΚΗ ΣΤΟΝ ΠΑΟ. ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΜΠΟΔΙΣΕ ΤΟΝ κ. ΔΩΝΗ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΓΥΡΟ ΤΟΥ ΘΡΙΑΜΒΟΥ ΚΑΙ, ΒΕΒΑΙΩΣ, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ¨ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ¨... ΕΠΙΣΗΣ, ΓΙΑ ΤΟΝ κ. ΣΠΑΝΟ ΝΑ ΤΟΥ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΟΥΜΕ ΟΤΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ, ΣΤΗΝ ΠΡΟΤΑΣΗ ΜΟΜΦΗΣ ΤΟΥ ΠΑΟ ΚΑΤΑ ΜΑΡΙΝΑΚΗ, ΨΗΦΙΣΕ ΥΠΕΡ ΜΑΡΙΝΑΚΗ. ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΘΑΡΣΗ, ΠΡΟΦΑΝΩΣ... ΛΙΓΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΕΤΑ, ΕΙΧΕ ΑΓΩΝΑ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ-ΟΣΦΠ ΚΑΙ ...Ω!!! ΤΟΥ ΘΑΥΜΑΤΟΣ, Ο ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ 3-1 ΝΙΚΗ ΚΑΙ ΣΩΤΗΡΙΑ... ΒΕΒΑΙΩΣ, ΑΦΑΝΤΟΣ Ο κ. ΣΠΑΝΟΣ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΛΙΓΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΠΡΙΝ, Ο ΣΑΧΑ ΠΗΡΕ ...ΦΩΤΙΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΤΗ ΑΠΟ ΦΩΤΟΒΟΛΙΔΑ ΣΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ. ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΟΙΝΕΣ, Ο,ΤΙ ΚΑΝΕΙΣ, ΜΙΑ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ... Ο,ΤΙ ΠΑΡΕΙΣ, ΕΝΑ ΕΥΡΩ... ΑΥΤΑ ΤΑ ΟΛΙΓΑ, ΠΡΟΣ ΤΟ ΠΑΡΟΝ ΚΑΙ ΘΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΜΕ ΝΕΩΤΕΡΑ, ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ... Α, ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΤΟ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΤΟΥ κ. ΣΠΑΝΟΥ ΠΟΥ ΧΤΥΠΗΣΕ ΚΑΤΑ ΤΗ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΧΘΕΣΙΝΟΥ ΑΓΩΝΑ... ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΡΑΜΜΗ, ΜΕΓΑΛΟΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ ΤΗΣ ΕΠΟ, ΠΟΥ ΤΟΝ ¨ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΣΕ¨...

    • λέων avatar
      λέων @ pg 01/05/2011 22:33:22

      ΣΩΣΤΟΟΟΟΣ!!!!!!!