#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
26/08/2011 12:39
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Αδύνατη η πρόκριση για τον Ολυμπιακό



Ποτέ μια πρόκριση από τους ομίλους στους «16» του Champions League δεν κρίθηκε από τον κλήρωση του Αυγούστου, αλλά φέτος τα δεδομένα δείχνουν να είναι συντριπτικά κατά των πρωταθλητών Ελλάδος.  Τα ρόστερ δεν έχουν κλείσει για κανέναν, αλλά με 3 αντιπάλους προερχόμενους από μεγάλα δυτικά πρωταθλήματα, οι πιθανότητες για πρόκριση στους «16» του θεσμού είναι ελάχιστες.

Από τον πρώτο όμιλο θα έπεφτε ούτως ή άλλως μεγαθήριο. Όσοι θεωρούν καλή περίπτωση την Άρσεναλ, καθώς εμφανίζεται αποδυναμωμένη μετά τις πωλήσεις Νασρί κα ιΦάμπεργκας, πρέπει να το ξανασκεφτούν.

Οι Λονδρέζοι θα είναι για μία ακόμη φορά ανταγωνιστικοί στο πιο υψηλό επίπεδο, ενώ και το ρόστερ τους είναι ποιοτικότατο. Στον επαναληπτικό με την Ουντινέζε και παρά τα προβλήματα που είχε, έπαιξε το γνωστό ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας και πήρε το διπλό. Το μόνο παράξενο που συμβαίνει στην Άρσεναλ, είναι η εμφάνιση σφοδρής κριτικής προς τις επιλογές του προπονητή.  Το ρητό “Arsene Knows” φαίνεται να αντέχει πάντως. Το μόνο καλό που προκύπτει από την  κλήρωση με την Άρσεναλ για τους ερυθρόλευκους, είναι ότι την τελευταία αγωνιστική οι Άγγλοι θα έχουν προκριθεί και πιθανόν θα κατέβουν με τα δεύτερα, όπως συνέβη δύο χρόνια πριν. Έτσι θα έχει την ευκαιρία ο Ολυμπιακός να πάρει πόντο ή πόντους.

 

Η  Μαρσέιγ τερμάτισε 2η πέρυσι στο Σαμπιονά πίσω από τη Λιλ, έχει φιλοδοξίες για καλή πορεία στο θεσμό, έκανε πολλές μεταγραφές, χάνοντας όμως και παίκτες κλειδιά όπως  ο αργεντινός αμυντικός Χάιντζε και ο Ταϊβό. Οι Γάλλοι έχουν τεθεί και πάλι αντιμέτωποι των «ερυθρολεύκων» την σεζόν 1994-1995, όταν είχαν επικρατήσει δυο φορές με 2-1 στο «Γ. Καραϊσκάκης» και 3-0 στη Μασσαλία.

 

Το Βατερλώ της χθεσινής κλήρωσης, ήταν η ομάδα που βγήκε από το 4ο γκρουπ.  Αντί για κάποια «εξωτική ανατολικοευρωπαϊκή» ομάδα προέκυψαν οι πρωταθλητές Γερμανίας. Η Ντόρτμουντ είναι ομάδα επιπέδου τουλάχιστον δεύτερου γκρουπ δυναμικότητας Τσάμπιονς Λιγκ και ήταν μαζί με την ιταλική Νάπολι οι δύο ομάδες τις οποίες οι ερυθρόλευκοι ήθελαν να αποφύγουν. Τα σερί παιχνίδια με τους Γερμανούς   την 3η και 4η αγωνιστική θα κρίνουν σε μεγάλο βαθμό  τη φετινή πορεία του Ολυμπιακού. Οι πρωταθλητές Γερμανίας είναι το φαβορί στα χαρτιά για την κατάληψη της δεύτερης θέσης στο γκρουπ, πίσω από την Άρσεναλ.  Δεν είναι απίθανο να την ξεπεράσουν κιόλας.

 

Από εκεί και πέρα, ο ρεαλιστικός στόχος για τον Ολυμπιακό είναι η κατάκτηση 7-8 βαθμών που θα του δώσουν  πιθανότατα την 3η θέση και θα τον οδηγήσουν στο  Europa League. Ο άμεσος ανταγωνιστής για την 3η θέση φαίνεται ότι είναι η Μαρσέιγ. Για το λόγο αυτό πρέπει να την κερδίσουν στην πρώτη αγωνιστική στο Καραϊσκάκη. Ήττα ή ισοπαλία, οδηγούν από πρώτο κιόλας ματς στην τέταρτη θέση. Κι αυτό διότι πολύ δύσκολα θα πάρει κάτι από τα εκτός έδρας ματς ο Ολυμπιακός. Τη δεύτερη αγωνιστική πάει στο Λονδίνο και την τρίτη υποδέχεται τη Ντόρτμουντ. Αν στο τέλος του πρώτου γύρου δεν έχει 4 βαθμούς δεν έχει ουσιαστικές ελπίδες.

 

Πέρα από τους βαθμούς (οι οποίοι μεταφράζονται και σε χρήμα) θα έχει ενδιαφέρον να δούμε πόσο ανταγωνιστικός μπορεί να σταθεί ο Ολυμπιακός, απέναντι σε τρεις ομάδες κατά τεκμήριο καλύτερες του. Ο Βαλβέρδε έχει ζητήσει φορ και η διοίκηση παλεύει την περίπτωση του Ιακουίντα από τη Γιουβέντους. Το γήπεδο θα είναι ο καθρέφτης και της δουλειάς που έκανε ο Ισπανός το καλοκαίρι. Το μόνο θετικό για τους ερυθρόλευκους είναι ο έντονος προβληματισμός μετά την κλήρωση. Γιατί πολλές φορές οι εύκολες κληρώσεις έχουν γίνει εφιάλτες…

Μ.Ο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. jkr avatar
    jkr 26/08/2011 12:54:02

    Αν και Παναθηναϊκάκιας, θεωρώ ότι στο Καραϊσκάκη ο Ολυμπιακός θα έχει τον πρώτο λόγο, ακόμη και με την Άρσεναλ, ως εκ τούτου μπορεί να έχει βαθμολογική συγκομιδή ικανή για την 3η θέση, αλλά και για να διεκδικήσει κάτι καλύτερο. Το μόνο πρόβλημα που εντοπίζω είναι η εμμονή του Βαλβέρδε η ομάδα του να τρέχει πολύ στο 1ο ημίχρονο και στο 2ο να πέφτει αναπόφευκτα.

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ jkr 26/08/2011 22:41:35

      Η εμμονή που λες ονομάζεται και φυσική κατάσταση

  2. γαυρος avatar
    γαυρος 26/08/2011 13:16:21

    παιδια αυτο το αρθρο ποιος το εγραψε η παλεφιπ η ο Γοντικας? Ας ειμαστε λιγο συγκρατημενοι στους χαρακτηρισμους μας θα ελεγα εγω. Ακου τιτλος αρθρου αδυνατη η προκριση για Ολυμπιακο. Και επισης αν δεν κερδισει την πρωτη αγωνιστικη τη Μαρσειγ ειναι σιγουρα 4ος. Στον ομιλο με Ρεαλ Βερντερ και Λατσιο που την 1η αγωνιστικη ειχε εντος την πιο αδυναμη απο τις 3 και δεν κερδισε βγηκε 4ος? Η κληρωση ναι ειναι δυσκολη ο Ολυμπιακος δεν ειναι το φαβορι αλλα οι αφορισμοι και η απολυτοτητα βλαπτουν και συχνα εκθετουν

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ γαυρος 26/08/2011 22:49:22

      Με δύο διπλά όπως τότε περνάει. Το πρώτο με τη Λάτσιο ήταν κεκλεισμένων των θυρών και έγινε και χειρουργείο.
      Αφορισμός δεν υπάρχει κανείς. Εκτίμηση υπάρχει ότι με τα σημερινά δεδομένα δεν υπάρχει φως

  3. xriteo avatar
    xriteo 26/08/2011 13:40:17

    Και γιατι θα πρεπει να φοβομαστε την Ντορμουντ!!!Πελατες οι Γερμανοι για τον ΘΡΥΛΟ (Λεβερκουσεν,βερντερ).Μια χορτα την εχουμε την Μερκελ.Ποιο πολυ υπολογιζω τους γαλλους.

  4. Εnzo avatar
    Εnzo 26/08/2011 14:17:32

    και παλι καλα του πηγε. θα κανει 3 φορες sold out στο καραϊσκακη και θα φυγει κυριος ο γαυρος.

    • nestor avatar
      nestor @ Εnzo 26/08/2011 16:08:05

      sold out θα εκανε και με την Οτελουλ ο Ολυμπιακος.

  5. ΧΑΡΗΣ avatar
    ΧΑΡΗΣ 26/08/2011 15:01:39

    Ολη η φιλαθλη Ελλαδα περιμενει να κανει πραξη τις εξαγκελιες της η κυβερνηση και να στειλει στη δ΄κατηγορια τον ΟΣΦΠ και στη φυλακη τον πρωτεργατη των στημενων Μαρινακη, μαζι με τα τσιρακια του Μπεο, Ψωμιαδη (διαφευγει). Τωρα καλα ειναι να ακολουθησουν και οι συνενοχοι τους ΠΑΟ με τον Πατερα του, ΠΑΟΚ με τον Ζαγορακη του.!!!!!!!!!!!
    Οσο για τον ΗΡΑΚΛΗ που κατα γενικη ομολογια ολων των φιλαθλων και ολων των παραγοντων ολων των ομαδων, πλην του Αστερα ΤΡΙΠΟΛΗΣ, πρεπει να μεινει στην Α΄κατηγορια και να οριστει χρηματικη ποινη για πλαστογραφια οπως οριζει ο νομος και οχι η παραγκα του Μαρινακη και της ΕΠΟ.!!!!
    Αραγε θα εχουν τη δυναμη εστω και τωρα να αποκαταστησουν την αδικια σε βαρος του ΗΡΑΚΛΗ και ολης της ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ που βρισκετε σε αναβρασμο.!!!
    Τι περιμενουν να γινουν εκτροπα και συνκρουσεις μεταξυ ΜΑΤ και φιλαθλων του ΗΡΑΚΛΗ;;;; Ειναι δικαιο αυτο;;;; Ας μην φτασουμε ποτε σε ακροτητες και σε βαρβαροτητες που θα πληξουν τον φιλαθλο κοσμο της ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ και την ιδια την πολη, σε μια χρονικη στιγμη που πρεπει η πολη να βαλει τα γιορτινα της και να δειξει σε ολη την Ευρωπη και οχι μονο την ομορφια της και το μεγαλειο της μαζι με την γεωπολιτικη της θεση, που ειναι στρατηγικης σημασιας απο ολες τις πλευρες.!!!!!!!

  6. xriteo avatar
    xriteo 26/08/2011 15:27:27

    Εδω που τα λεμε,τι να σου κανει κι ο αλλος!!!Βλεπουν τον Μαρινακη να σπρωχνει χρημα,την στιγμη που αλλοι δεν εχουν μαντηλι να κλαψουν.Περιμενουν να πεσει καμμια ομαδα κατηγορια,μπας και τσιμπισουν κανα παικτη τζαμπε,και παει λεγοντας.Παραγκα του Μαρινακη λενε οι επι χρονια ατιτλοι μπας και γλυτωσουν το ξυλο απο τους οπαδους τους,το επαναλαμβανουν και τα γαλλια τους,Αντε παλι το ιδιο εργο και φετος"Ο εμοιρης και ο κακομοιρης"Υ.Γ εφιαλτη Μ.Ο!!!!!

    • μικρός οδυσσέας avatar
      μικρός οδυσσέας @ xriteo 26/08/2011 22:43:27

      χαχαχα, θέλω να είσαι μεγαλόψυχος...

  7. ΕΥΑ avatar
    ΕΥΑ 26/08/2011 16:52:14

    Τέρμα το ''μεγαλείο ψυχής''...συνώνυμες του ''αδύνατη'' είναι: ακατόρθωτη, ισχνή, αμυδρή, ανέφικτη, απίθανη..δε γράφω άλλες για να μη ζηλέψει ο Μπαμπινιώτης!

  8. Θησειώτης avatar
    Θησειώτης 26/08/2011 17:06:07

    Ε, ρε γέλια που θα πέσουν πάλι με τους 7men. Καλή διασκέδαση....

  9. xriteo avatar
    xriteo 26/08/2011 18:42:52

    Μας κακομαθαινετε κυριε πρεσβη.χαχαχαχαχαχαχα!!!!!

  10. Ίωνας avatar
    Ίωνας 26/08/2011 19:54:40

    Ο Ολυμπιακός είναι η μοναδική ομάδα που πάει στο Τσάμπιονς Λιγκ με σπρώξιμο και με μέσον, ενώ φεύγει με την ...αξία του!

  11. Απογοητευμένος Βάζελος avatar
    Απογοητευμένος Βάζελος 26/08/2011 21:11:09

    Πρόβλεψη:
    1.Άρσεναλ
    2.Ντορτμουντ
    3.Ολυμπιακός
    4.Μαρσέιγ

  12. Lawyer avatar
    Lawyer 26/08/2011 22:00:55

    Περαστικά στους καναπεδάτους...
    Με μαγιό αποκλείστηκαν !

  13. φαυλος σαν κι αυτους avatar
    φαυλος σαν κι αυτους 28/08/2011 18:28:16

    ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΓΕΝΙΚΟ ΜΠΟΥΡΔΕΛΟ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΑΣ ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΑΠΑΡΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΟΙΩΣ

    • ΑΡΜΑΔΑ avatar
      ΑΡΜΑΔΑ @ φαυλος σαν κι αυτους 29/08/2011 09:31:04

      Πες τα ρε "Φαύλε" !!!
      Εδώ ο κόσμος χάνεται και το μ...νι ξυρίζεται....
      δε μας χέζ...ν με τα ποδόσφαιρά τους και τις κληρώσεις τους...
      Και το λέω εγώ που πριν λίγα χρόνια σπαταλούσα μεγάλο μέρος της νεανικής μου ενέργειας τρέχοντας και χειροκροτώντας ανύπαρκτους καλοπληρωμένους μισθοφόρους της στρογγυλής "θεάς"...

  14. NAI avatar
    NAI 31/08/2011 14:47:30

    Με 11 βαθμουλακια περναει..??? ΝΑΙ Ή ΟΥ...??? βρε σαν πολλα στερημενα βαζελακια δεν μαζοχτηκατε δω μεσα...??? Φτιαχτε μεικτη ΟΜΑΔΟΥΛΩΝ ελλαδος..κι ελατε να παιξεται με γαυρο...στοιχημα με οποιον πικραμενο..μια γαυρομακαροναδα οτι περναει...ΑΝΕΤΑ ΦΕΤΟΣ...αναμενω το εστιατοριο επιλογης...Φ.Π.Α εννοειται δεν πλερωνω...

  15. NAI avatar