#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
14/06/2010 06:00
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Όχι άλλη βουβουζέλα



Το πρώτο τριήμερο του Μουντιάλ τελείωσε και με το θέαμα που παρουσιάζουν οι ομάδες, ο πρωταγωνιστής μέχρι τώρα είναι η βουβουζέλα. Σαν ήχος από γιγάντια  τζιτζίκια που αν τις ακούς συνεχόμενα μισή ώρα σου κάνουν το μυαλό χυλό. Ομολογώ ότι πολλές φορές έκλεινα τον ήχο κι ας έχανα το εύστοχο  σχόλιο του Αλέκου Θεοφιλόπουλου, του ανθρώπου με τα 60 Μουντιάλ και τα 45 EURO στην πλάτη

Στα οκτώ παιχνίδια που είδαμε, μόνο η Γερμανία είχε φρεσκάδα και ταχύτητα, κάτι που σαφώς οφείλεται στη δουλειά του επιτελείου της.

Παίκτες με γεμάτη χρονιά και πετάνε.

Όπως επίσης «πετάει» και ο γκολκίπερ της Νιγηρίας που έβγαλε δύο σουτ του Μέσι από το «παράθυρο».

Από το παράθυρο και πέταμα έξω χρειάζονται ο κίπερ της Αγγλίας Green, της Αλγερίας που τον μιμήθηκε, αλλά και ο Σβάρτσερ της Αυστραλίας που έχει την έξοδο …του Μεσολογγίου. Τουλάχιστον ο Τζόρβας δεν βγαίνει, ούτε αν πάρουν φωτιά τα δίχτυα και τα τρώει λεβέντικα

Η Αργεντινή ήταν συγκρατημένη, η Αγγλία άτυχη, η Σερβία ασύνδετη, η Γκάνα και η Νότια Αφρική έχουν πολλά τρεξίματα, η Νιγηρία έδειξε πολύ σεβασμό στον αντίπαλο, η Σλοβενία άχρωμη, η Αλγερία άοσμη. Το Μεξικό έχει κάποιους παίκτες ποιοτικούς, οι ΗΠΑ έχουν τσαγανό, η Αυστραλία πληρώνει τη γεωγραφική της απομόνωση, οι Νοτιοκορεάτες κέρδισαν και περιμένουν μειδιώντας το ματς Βραζιλία Βόρεια Κορέα.

Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 14/06/2010 06:15:37

    Μικρέ Οδυσσεύ καλημέρα!

    α)Εντοπίστηκε κουνέλι πνιγμένο στα δύχτια στης Γηραιάς Αλβιόνος. Λες να είναι κάποιο από αυτά του Φιβονάκιου?
    β)Μόνον ο ΠΡΠΠ (κατά κόσμον Π.Παπαδημητρίου) μπόρεσε και υπερκάλυψε τον ήχο των βουβουζέλων με τις ανοησίες που έλεγε τσιρίζοντας!
    γ)Γερμανία και ΗΠΑ πολύ φρέσκιες ομάδες, γεμάτες με πολλά τρεξίματα. Αναμένω σήμερα τους Ιπτάμενους Ολλανδούς.
    δ)Η Αργεντινή δεν έχει προπονητή. Με Ζαννέτι στην άμυνα και Καμπιάσο στο κέντρο θα ήταν άλλη ομάδα.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Γιάννης Φαίλτωρ 14/06/2010 09:43:37

      Από την ηχητική άποψη είμαστε όντως καταδικασμένοι! Διακογιάννης, τέλος προ πολλού, Σωτηρακόπουλος απέχει, Σπυρόπυλος out, μας μένουν οι ανεκδιήγητοι, αγράμματοι δεινόσαυροι Αργυρίου (ο και κύριος Μέξικο επονομαζόμενος) και Θεοφιλόπουλος (του οποίου οι ποδοσφαιρικές παρατηρήσεις διεκδικούν το ρεκόρ Γκίνες να είναι ΠΑΝΤΑ ΛΑΘΟΣ). Πού να πιάσει δουλειά και ο Βερνίκος. Να δούμε μήπως οι Βραζιλιάνοι υπερκαλύψουν τις μύγες (ή ... μέλισσες) με καμμιά σάμπα.

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 14/06/2010 09:55:00

        Φτάσαμε να αναπολούμε το Μανώλο Μαυρομάτη..και το Γιάννη (δοκός) Μαμουζέλο...

      • antiathlitikos avatar
        antiathlitikos @ antiathlitikos 14/06/2010 10:16:37

        Κι έχω την αίσθηση Γιάννη ότι ο Ευρωβουλευτής θα συμπλήρωνε ιδανικά την ακουστική "απόλαυση" της βουβουζέλας, ενώ ο Μαμουζέλος το επιτυγχάνει αυτό ήδη λόγω ονόματος: Βουβουζέλα- Μαμουζέλα ...

      • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
        Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 14/06/2010 10:50:51

        Επιθύμησα επίσης Μπάμπη Κουβαράκη και Παύλο Γερακάρη!
        Είμαι καλά γιατρέ μου?

  2. M avatar
    M 14/06/2010 06:30:13

    Ξέχασες την "Εθνική Ελλάδος",την μέχρι στιγμής χειρότερη ομάδα της διοργάνωσης.
    Δεύτερη φορά σε Μουντιάλ και δεν θα σταυρώση ούτε ένα γκόλ!Γιατι δεν πιστεύω κανένας σόφρων να πιστεύει οτι υπάρχει περίπτωση να αλλάξει τίποτε στα επόμενα παιχνίδια!
    Αλλά ξέχασα, ο Καραγκούνης το εΊπε ο άνθρωπος:-Πάμε στην Ν.Αφρική να περάσουμε καλά!!!! Τι γκολ λέω εγώ!!

  3. neotera avatar
    neotera 14/06/2010 06:54:51

    Ο ρόλος της βουβουζέλας που λειτουργεί ως όργανο ψυχοθεραπευτήριου είναι ενισχυτικός - συμπληρωματικός με εκείνον του θεάματος. Και τα δυό αποσκοπούν να αναιρέσουν κάθε κριτική δυνατότητα του ανδρικού κυρίως εγκεφάλου. Βάζοντας το αδιάκοπο τζιζ στ' αυτιά μας ο "ποιητής" απ' τα κανάλια καταδεικνύει έναν σημαντικό κοινωνικό συσχετισμό ανάμεσα στην επικοινωνιακή εξουσία και στον καταναλωτή-θύμα της. Είναι σαν να αναγνωρίζει, παραδέχεται και διαλαλεί τον σκοπό τους, να σου κάνουν "το μυαλό χυλό" όπως εύστοχα γράφει κάποιος εδώ. Για τις κυρίες υπάρχουν άλλα κόλπα. Η διαφήμιση των Χόντος Σέντερ λέει πολλά επ' αυτού.

  4. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 14/06/2010 09:16:47

    Καλημέρα, καλή εβδομάς και ας ελπίσουμε σε καλύτερο θέαμα. Παρηγοριά μας ότι σχεδόν πάντα η εκκίνηση - με ή χωρίς βουβουζέλες - δεν είναι ενδεικτική για το τί θα επακολουθήσει.

    Μόνον δύο προκαταρκτικές επισημάνσεις για τα φαβορί και τα αστέρια:

    Η επαγγελματικά "ιταλική" εκκίνηση των Άγγλων σκόνταψε στην κατάρα του τερματοφύλακα. Αλλά η Γηραιά έχει προπονητή και δεν πρέπει ν΄ανησυχεί. Έχω την αίσθηση ότι ούτε για τον Ρούνεϊ πρέπει: πάντα ένας μεγάλος παίκτης χάνει κάτι από την αίγλη του όταν "παύει" νάναι η πριμαντόνα και το παιγνίδι να στήνεται για αυτόν. Έχει ωστόσο την προηγούμενη εμπειρία του με τον Ρονάλντο και ο Φάμπιο θα τον προσαρμόσει, ή θα βρει άλλα κόλπα ...

    Αντίθετα, χωρίς νάμαι μάντης κακών, η Αργεντινή έχει πρόβλημα. Ο λαμέ Ντιέγκο μπορεί να αναγεννάει παλιούς έρωτες και αναμνήσεις, αλλά προπονητής δεν είναι - ακόμη τρέχει στη γραμμή για να παίξει, άσε που λες και μαγνητίζει τη μπάλα να βγαίνει αράουτ μπροστά του για να συμμετέχει κι αυτός. Αλλά το μεγαλύτερο θέμα είναι ο μικρός. Η μη-θέση του μέσα στην ομάδα δημιουργεί διπλό "κακό": αφενός οι υπόλοιποι παικταράδες δεν έχουν συνηθίσει νάναι κουβαλητές του οιουδήποτε και δε φαίνεται να δέχονται το ρόλο του κομπάρσου , ενώ αφετέρου το ελεύθερο all around ούτε το κατέχει ούτε έχει ακόμη τη στόφα να το "παίξει". Ώρες - ώρες ο Μαραντόνα μου έδινε την εντύπωση ότι θέλει να τον εκθέσει, αποδεικνύοντας ότι ο ίδιος παραμένει ο μέγιστος. ξεχνάει όμως δύο πράγματα: ότι οι δικοί του συμπαίκτες είχαν δεχτεί ασυζητητί τον ηγετικό του ρόλο κι ότι 10άρι ήταν πάντα, ενώ ο Λιονέλ όχι.

    Αλλά με τον Μέσι έτσι, η Αργεντινή δεν έχει κανένα σύστημα: ποιά θέση έπαιζε ας πούμε ο Βερόν και ποία η σχέση των απροσάρμοστων Τέβες και Ιγκουαϊν με την υπόλοιπη ομάδα; Κι όλα αυτά απέναντι σε μια μετριότατη Νιγηρία που έπαιζε χωρίς τον καλύτερό της παίκτη. Δύσκολα τα πράγματα strange! Κι αυτή η ομάδα έχει τόσο ταλέντο ...

  5. Sic transit gloria mundi avatar
    Sic transit gloria mundi 14/06/2010 09:17:19

    Δεν ξέρω άν φταίει η μπάλα, όπως διαδίδουν κάποιοι, φοβάμαι όμως ότι στο Μουντιάλ αυτό θα χρειαστεί ο Φιμπονάτσι αυτοπροσώπως για να μετρηθούν τα πνιγμένα κουνέλια.
    Η Αργεντινή κρατάει τα καλά για το τέλος, η Νιγηρία, ΗΠΑ και η Ν. Κορέα τρέχουν σαν σκυλιά, η Σερβία έχει πολύ καλούς παίχτες αλλά ...ο καθένας παίζει μόνος, η Γερμανία και τρέχει και πασάρει και σουτάρει (τι άλλο να κάνει), εμείς χχχαλλλαρά, οι άλλοι που είδαμε, πρέπει να δούμε και δεύτερο για να κρίνουμε.
    Άν κούρασαν εμάς οι βουβουζέλες, τι να πούν οι καημένοι οι παίκτες; Πάνω από τα κεφάλια τους, και συνεννοούνται σαν κωφάλαλοι.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ Sic transit gloria mundi 14/06/2010 09:24:26

      Και για να μη τυχόν και αποτοξινωθούμε, ενδιαμέσως είχε και Φόρμουλα 1, όπου οι κινητήρες ηχούσαν πάντοτε σα βουβουζέλες, αλλά τουλάχιστον εκεί πρώτον δεν ενοχλούν τους ίδιους τους οδηγούς και δεύτερον διακόπτονται πού και πού από κάποια σιωπηλά ιντερμέντζα ...

  6. tiramola avatar
    tiramola 14/06/2010 09:23:12

    Κλείστε τον ήχο της TV και ακούτε αναμετάδοση από το ράδιο.
    Η ηχορύπανση βουβουζέλα είναι λιγότερο ενοχλητική.

  7. Lalakis avatar
    Lalakis 14/06/2010 09:28:07

    Εγω βλεπω τη γερμανια να χτυπαει κυπελλο. Αληθεια πουναι η γερμανοφιλη μουσιτσα και άλλος ο γλυκαναλατος ο μπουκάλας της;

    • Sic transit gloria mundi avatar
      Sic transit gloria mundi @ Lalakis 14/06/2010 09:34:05

      Ο αντίπαλος Αυστραλία δεν είναι φοβερή ομάδα. Αλλά ο Οζίλ ήταν χθές δηλητήριο και ο μικρός Γουρούνης αποδείχθηκε εξαιρετικός οργανωτής από το κέντρο, μοίραζε δεξιά και αριστερά άσους και βαλέδες.

  8. tiramola avatar
    tiramola 14/06/2010 09:34:19

    Θα πάρουν μέτρα για τις βουβουζέλες από τον επόμενο γύρο προκειμένου να μειώσουν τη βαβούρα.
    Τι πουθενάδες είναι και αυτοί οι νοτιοαφρικανοί...
    Πως μπορείς να παρακολουθήσεις αγώνα όταν επί 90 λεπτά σφυράς τη καραμούτζα?

    Στα αγωνιστικά..
    Είναι πολύ νωρίς για οποιαδήποτε εκτίμηση.Θέλω να δω πρώτα σε τι κατάσταση είναι η Ισπανία, η Ολλανδία και η Βραζιλία.
    Η Γερμανία θα πρωταγωνιστήσει κατά τη γνώμη μου ως συνήθως γίνεται.
    Τους βλέπω πολύ ορεξάτους.
    Η Αγγλία θα πάει καλύτερα στη πορεία.
    Δεν μπορεί να μην πάει με τους παίκτες που διαθέτει.

  9. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 14/06/2010 11:24:20

    Καλά το θυμήθηκα!
    Αθάνατες ατάκες!

  10. Kώστας Θ. avatar
    Kώστας Θ. 14/06/2010 11:40:04

    Oχι άλλο Θεοφιλόπουλο! Δώστε μου βουβουζέλες!

  11. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 14/06/2010 11:42:44

    Τριπλή αντιαθλητική πρόταση για σήμερα:

    Ολλανδία-Δανία (αν προλαβαίνετε): 1 ημίχρονο, 1 τελικό.
    Ιαπωνία – Καμερούν: 2 ημίχρονο, over τελικό.
    Ιταλία - Παραγουάη: Χ ημίχρονο, under τελικό.

    Έχουμε πρόχειρες αποδόσεις, Οδυσσέα;