#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
29/06/2010 13:51
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έρχεται υποτίμηση



Τώρα που: ο Ντούσαν Ίβκοβιτς γύρισε στον Ολυμπιακό, ο Λοράν Μπλαν στην Εθνική Γαλλίας, η Κορομηλά στην τηλεόραση, ο Μαραντόνα  σε Μουντιάλ, ο Πάγκαλος σε κυβέρνηση, η Εθνική δεν ξέρει κανέναν Ρεχάγκελ, ο Μπάγεβιτς είναι σταθερά προπονητής της ΑΕΚ, ο Μαζωνάκης κι ο Αλκαίος κάνουν σουξέ και για τις βομβιστικές επιθέσεις έχουμε μαύρα μεσάνυχτα, μήπως να γυρνούσαμε στα΄90s να ξεμπερδεύουμε;

Σύμφωνα με αποκλειστικές, έγκυρες και διασταυρωμένες πληροφορίες μετά το ασφαλιστικό-εργασιακό, η κυβέρνηση θα καταθέσει στην Βουλή νομοσχέδιο «υποτίμησης χρόνου κατά 15 έτη». Ως αποτέλεσμα αυτού:



Οι μισθοί όχι απλά θα φτάνουν για να βγει ο μήνας, αλλά θα περισσεύουν κιόλας για να τα χώσουμε στο Χρηματιστήριο, ή όπου αλλού μας προτρέψουν κυβερνητικοί παράγοντες.
Δεν θα ζητήσει κανείς σύνταξη για 15 χρόνια και βάσει αναλογιστικών μελετών στο τέλος του προγράμματος κάθε σύνταξη θα ξεπερνά τα 3.000 ευρώ. Του ΟΓΑ γιατί τα άλλα Ταμεία θα ξεκινούν από τα 5.000 ή εναλλακτικά μια εβδομάδα στη Μύκονο
Το χρέος από 113 % του ΑΕΠ πάει στο 103 και οι ξένες τράπεζες μας ικετεύουν για να μας δανείσουν  με το ληστρικό επιτόκιο 0,11

Βέβαια όλα αυτό στο μεσοδιάστημα που θα κυκλοφορεί το ευρώ γιατί ο απώτερος στόχος είναι η δημιουργία της ανταλλακτικής οικονομίας στο πλαίσιο μιας μεταμοντέρνας μετασοβιετικής υποπαπανδρεϊκής κοινωνίας: ένα κιλό πορτοκάλια για ένα κιλό λάδι, μια γαρδένια για ένα σαμπουάν, 4 κουτιά σπίρτα και πεθερά δώρο για ένα τσιγαράκι, κερασμένα  από μένα τα ποτά, κερασμένο από σένα το μετά.

Πάντως οι Βραζιλιάνοι και οι Ολλανδοί δεν υποτίμησαν ούτε αντιπάλους ούτε εαυτούς και πέρασαν στην επόμενη φάση για να προσφέρουν ένα -το μεταξύ τους- πολύ μεγάλο παιχνίδι. Μήπως ο νικητής είναι πάλι αυτός του Μουντιάλ του 1994;

Σήμερα έχουμε ένα ματς κομπάρσων (Παραγουάη-Ιαπωνία) και ένα υποτίθεται πρωταγωνιστών (Ισπανία-Πορτογαλία)

Μην υποτιμήσετε το πρώτο ματς: μπορεί να είναι καλύτερο…



Μικρός Οδυσσέας

(FactorX: Εγώ πάντως ψηφίζω σταθερά Γκάνα (φωτό)

ΣΧΟΛΙΑ

  1. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 29/06/2010 19:14:38

    Πέφτει η απόδοση της Γκάνας για πρόκριση μετά τη δημόσια στήριξη του φάκτορα

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ μικρός οδυσσέας 30/06/2010 08:01:44

      Πάντως ταξιδευτή μου, μετά και τον οριακό αποκλεισμό των σαμουράι, η Γκάνα είναι ήδη "ιδιαίτερη", ως η μόνη δεύτερη των ομίλων που πέρασε στους 8!

      ΥΓ: Θα σε ενημερώσω για το πότε μπορείς να μου στείλεις το mail του ... Μπλάτερ, μόλις εξομαλυνθεί εδώ το μπάχαλο των εισερχομένων. Καλημέρα!

  2. tiramola avatar
    tiramola 30/06/2010 09:03:13

    Καλημέρα!
    Η Ισπανία με το φοβερό passing game τύπου Μπαρτσελόνας έχει κατά την ταπεινή μου γνώμη τις περισσότερες πιθανότητες να πάρει το τρόπαιο.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ tiramola 30/06/2010 09:35:34

      Να συμφωνήσω, Τιραμόλα! Η Ισπανία «ξανάγινε» (και) κατά τη γνώμη μου το φαβορί με το επιπλέον πλεονέκτημα να μη την βαραίνει, ακριβώς λόγω του πρόωρου στραπάτσου της από τους ωρολογοποιούς , η ετικέττα.

      Από άποψη προγράμματος έχει πρώτα να αποκλείσει τους Παραγουανούς (ευκολότερο απ΄ότι οι Βραζιλιάνοι, που μέχρι τώρα δε δώσανε δύσκολο παιχνίδι, τους οράνιε) και στη συνέχεια Αργεντινή ή Γερμανία, που πιθανώς θα έχουν αλληλοεξοντωθεί: οι Γερμανοί νομίζω πως είναι του χεριού της, οι αργεντίνοι, με κίνδυνο να με κράξει ο strange, δεν είναι ομάδα και τον Μέσι τον ξέρουν πολύ καλά.

      Από την άλλη πλευρά, αγωνιστικά η Ισπανία, παρά τη μεγάλη μου επιφύλαξη για τις ικανότητες του Ντελ Μπόσκε, είναι η μόνη ομάδα του μουντιάλ που άλλαξε διάταξη και σύστημα. Το αλα μπάρτσα passing game της φάνηκε στο πρώτο παιχνίδι ότι έπασχε στα ... αμυντικά άκρα, ιδιαίτερα αριστερά. Η τοποθέτηση του Βίγια αριστερά, όπου από πίσω ο Καπτεβίγια είναι λίγος επιθετικά και η μετακίνηση του Ινιέστα στη φυσική του θέση, άλλαξε την εικόνα. Βελτιώθηκε εντυπωσιακά και ο Ράμος που καλύπτει όλη τη δεξιά πλευρά με βοήθειες, βρήκε και ο παίκτης – κλειδί (Τσάβι) τη θέση του και το ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας έγινε ασφυκτικό. Αν ήταν και ο Τόρες σε στοιχειωδώς καλή κατάσταση η ομάδα θα ήταν ακτύπητη.

      • tiramola avatar
        tiramola @ antiathlitikos 30/06/2010 10:13:12

        Αυξήθηκε η πίεση όταν ο Γιορέντε αντικατέστησε τον ντεφορμέ Τόρες.Εκτός από τον Τόρες δεν μου γεμίζει το μάτι και ο Αλόνσο.Επιθετικά έχει πολλά περιθώρια βελτίωσης με τους Πέδρο και Φάμπεργκας χρυσές εφεδρείες.
        Πιστεύω ότι είναι φαβορί για τον τελικό για δύο λόγους.
        Ο ένας είναι το ασφυκτικό ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας απέναντι σε ομάδες με αμυντικό κυρίως προσανατολισμό που έχει να κάνει με τις πολλές πάσες μπροστά από την μεγάλη περιοχή με υπομονή μέχρι να δωθεί η ασσίστ και οι πολύ γρήγορες αντεπιθέσεις με τις πάσες ακριβείας απέναντι σε ομάδες όπως η Αργεντινή και η Γερμανία που δεν κλείνονται πίσω.
        Όπως έχει αποδείξει και η ποδοσφαιρική μηχανή που λέγεται Μπαρτσελόνα, έχουν λύσεις για όλα.
        Πιστέυω είναι το πρώτο φαβορί.

  3. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 30/06/2010 10:07:25

    ΥΓ: «Επικεντρώνω» ίσως υπερβολικά σε συστήματα και ομαδικότητες, αλλά έχω νομίζω αυτό το ... δικαίωμα λόγω της έλλειψης προσωπικοτήτων (εντός γραμμών) σ΄αυτό το μουντιάλ.

    Ο Μέσι δεν είναι δυστυχώς τέτοια, όσα καντάρια μπάλα και να ξέρει. Ο Κακά είναι soft και σε χειρότερη φόρμα από τότε που έπαψε να είναι Νο1 στο Μιλάνο και εντάχθηκε στον Μαδριλιένικο αστερισμό του Κριστιάνο. Ο Φορλάν είναι εξαιρετικός αλλά ουδέποτε υπήρξε πρωταγωνιστής στις ομάδες του. Ο Ρόμπεν δεν είναι κινητήριος μοχλός αλλά ο αποτελεσματικότερος ίσως «δεύτερος». Και η συμπάθειά μου, ο Τσάβι, ήταν πάντα ένα αξεπέραστο εργαλείο, αλλά ποτέ ηγέτης.

  4. ψυχραιμια avatar
    ψυχραιμια 30/06/2010 10:11:55

    Mην υποτιματε την παραδοση.Ποτε ευρωπαικη ομαδα δεν εχει κατακτησει παγκοσμιο κυπελλο εκτος Ευρωπης.
    Ποσο μαλλον φετος που Αργεντινη και Βραζιλια παιζουν καλα ενω για πρωτη φορα στους 8 δεν εχουν τη πλειοψηφια οι ευρωπαικες ομαδες.

    • antiathlitikos avatar
      antiathlitikos @ ψυχραιμια 30/06/2010 10:27:20

      Κανένας δεν υποτιμάει την παράδοση. Αλλά φέτος όλοι τη "θέλουν" να σπάει: είτε με τελικό Αργεντινής - Βραζιλίας είτε με νικήτρια ευρωπαϊκή ομάδα. Ήδη η μικρή παρουσία των Ευρωπαίων στους 8 έχει σπάσει μια από τις παραδόσεις. και η Γκάνα κινδυνεύει, αν δεν κάνω λάθος, να σπάσει κι άλλη ...

  5. tiramola avatar
    tiramola 30/06/2010 10:35:22

    Οι πληροφορίες πάντως αναφέρουν ότι πέταξαν τα κόκκαλα οι ασχολούμενοι με την μαύρη μαγεία και έδειξαν Γερμανία...
    Γερμανία νικήτρια στον αγώνα με την Αργεντινή έδειξε και το χταπόδι μέσα στο ενυδρίο αφού επέλεξε να φάει μύδια από την πλευρά που δείχνει Γερμανία, έχοντας και το προηγούμενο της πρόβλεψης υπέρ της Σερβίας στον μεταξύ τους αγώνα των προκριματικών.
    Για όσους τα πιστεύουν αυτά...