#_CRON_JOB_#
03/12/2010 01:36
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έμπλεξε από το πουθενά ο ΠΑΟΚ

Έμπλεξε  ο ΠΑΟΚ, καθώς  έχασε μέσα από τα χέρια του τη νίκη απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ . Το γκολ-κεραυνός του Βιεϊρίνια (βγαλμένο από τις σελίδες του περιοδικού «Αγόρι»)  έβαλε τον ΠΑΟΚ μπροστά στο σκορ στο 24΄ και όλα έδειχναν ότι το ταξίδι στην Κροατία θα γινόταν για τυπικούς λόγους, καθώς την ίδια ώρα η Βιγιαρεάλ προηγήθηκε της Ντιναμό Ζάγκρεμπ.

Ο Δικέφαλος του Βορρά ισοφαρίστηκε στο 88’ από την Στσέποβιτς ενώ δύο λεπτά νωρίτερα ο Φωτάκης απέτυχε να κάνει το 2-0, ενώ και στο 63ο λεπτό θα μπορούσε να καθαρίσει το παιχνίδι όμως ο Σαλπιγγίδης από πλεονεκτική θέση την έστειλε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι ύστερα από  σέντρα του Ζουέλα.

Υποτίμησε την Κλαμπ Μπριζ ο ΠΑΟΚ, καθώς ήταν νωθρός, ιδιαίτερα στο β’ ημίχρονο. Επαναπαύτηκε στο προβάδισμά του με συνέπεια να το πληρώσει στο τέλος. Η Βελγική ομάδα έχει 2 βαθμούς από τις ισάριθμες ισοπαλίες με τον ΠΑΟΚ, ο οποίος όχι μόνο κλώτσησε την πρωτιά στον όμιλο, αλλά και έβαλε από το πουθενά τους Κροάτες στο παιχνίδι της πρόκρισης. Το επίπεδο όλων των ελληνικών ομάδων δεν τους επιτρέπει να υποτιμούν κανέναν στην Ευρώπη. Παραδείγματα φετινά ουκ ολίγα.

Έτσι όπως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στον 4ο όμιλο, περνάει με νίκη ή ισοπαλία, (ενώ αποκλείεται με ήττα) την τελευταία αγωνιστική κόντρα στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ  στην επόμενη φάση του Europa League. Όπως μας έχει δείξει ο φετινός ΠΑΟΚ στην Ευρώπη, στα δύσκολα είναι πιο αποφασιστικός.

Έτσι και οι 3 εκπρόσωποι μας στον θεσμό θα διεκδικήσουν την πρόκριση την τελευταία αγωνιστική. Η κατάσταση στον όμιλο του ΠΑΟΚ διαμορφώνεται ως εξής:

λαζαρος 03/12/2010 02:16:06

βασικα ετσι οπως ειδα την ομαδα ηταν σαν να εβλεπα ομαδα στην προετοιμασια...κανενας αυτοματισμος...καμια σοβαρη αναπτυξη...τιποτα...η ομαδα ηταν μπας και κανει την ντριπλα ο βιερινια...μπας και βγει μια σεντρα στις 100...τι να πεις

2. tsilivithras avatar
    tsilivithras 03/12/2010 09:20:55

To γκολ φαινόταν από την αρχή...έκανε μπαμ ότι θα γίνει μλκ.
    Δεν ξέρω αν φταίει η βαρεμάρα ή η απειθαρχία αλλά σε κάθε περίπτωση ο ΠΑΟΚ έχει δύο δεδομένα μέχρι στιγμής:

-όταν τον πιέζουν ψηλά έχει πρόβλημα και φάνηκε από το πρώτο ματς με τις Σέρρες
    Πoυ και που κάνει ένα απίστευτο passing-game (ΑΕΚ, ΟΣΦΠ) στο κέντρο αλλά από ότι φαίνεται είναι εκλάμψεις και όχι ο κανόνας

-δεν έχει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΝΕΝΑ σχέδιο για την επίθεση.
    Απολύτως κανένα.Χτες για πολλοστή φορά εκνευρίστηκε ο κόσμος από μια ομάδα η οποία στο τελευταίο 1/3 του γηπέδου δεν ξέρει τι να κάνει.
    Ειδικά σε 2-3 κλεψίματα ψηλά που πήγαν τσούκου-τσούκου να κάνουν αντεπίθεση ήθελα να στείλω έναν "αέρος-εδάφους" πάνω στο κεφάλι του Φωτάκη.

Ο χτεσινός Ίβιτς ήταν για μπάτσες.Εντελώς αδιάφορος.Ο κύριος λόγος που χάθηκε το πρώτο ημίχρονο, άσχετα αν ο μικρός το "κάρφωσε".
    Ο Χάβος κάνει δεύτερο σερί κακό ματς.Πολύ λάθος που χάθηκε ένα 20λεπτο στην αρχή και στο β' ημίχρονο ήμασταν λάου-λάου να λήξει το ματς.
    Τι να το κάνω που μου βαλες τον Ζαρ στο 70 όταν για δέκα λεπτά δεν ακούμπησε μπάλα;;
    Στο α' ημίχρονο αντί να παίξουμε από τη μεριά του Βιερίνια παίζαμε από τη μεριά του Φωτάκη...έλεος δλδ.

Τίποτα δεν χάθηκε παρά μόνο η πολυτέλεια της ήττας στην Κροατία με ένα γκολ.
    Με την εικόνα αυτή του ΠΑΟΚ χίλιες φορές καλύτερα να ναι σφιχτό το ματς παρά να μαστε χαλαροί.
    Κάποιος πρέπει να πει στους παίκτες μας ότι η εποχή Σάντος πέρασε και ΔΕΝ μπορεί αυτός ο ΠΑΟΚ να κερδίσει ματς από κωλοφαρδία ή από διαχείριση του 1-0.
    Κάποιος να πει στον -κατά τα άλλα έντιμότατο- Χάβο ότι τέτοια ματς μέσα στην Τούμπα τα καθαρίζεις στο πρώτο μισάωρο εκμεταλευόμενος την πόρωση της κερκίδας.
    Κάποιος να πει σε όλους ότι ο ΠΑΟΚ έχει απόλυτη ανάγκη από καλά αποτελέσματα στην Ευρώπη προκειμένου να αντισταθμίζει τις ηθικές απώλειες του πρωταθλήματος τω γόνων.

Φαινόταν το γκολ των Βέλγων από το πρώτο ημίχρονο.
    Μπαμ έκανε.
    Μας γύρισαν τα μυαλά ανάποδα άνευ λόγου και ουσίας.
    Για μια ομάδα που έπρεπε να την κερδίσεις 2 φορές, εσύ πήρες μόνο 2 βαθμούς.

• Μικρός Οδυσσέας avatar
      Μικρός Οδυσσέας @ tsilivithras 03/12/2010 11:26:58

Τσίλι, πως περνάς με ήττα? Η ντιναμό θα πάει στους 10.
      Εκτός αν είναι λάθος η βαθμολογία

• tsilivithras avatar
        tsilivithras @ Μικρός Οδυσσέας 03/12/2010 15:06:26

Aν κερδίζαμε θα είχαμε περιθώριο να χάσουμε από την Ντιναμό με ένα γκολ διαφορά αρκεί να σκοράραμε (2-1, 3-2 κτλ) και θα περνούσαμε στην ισοβαθμία.