#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
10/08/2012 07:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Έγραψε ιστορία ο Μπολτ



Μετά την πρωτιά στα 100 μέτρα, πρώτος τερμάτισε και στον τελικό των 200 μέτρων των Ολυμπιακών Αγώνων του Λονδίνου ο Τζαμαϊκανός σπρίντερ Γιουσέιν Μπολτ, αφήνοντας τους συμπατριώτες τους Γιόχαν Μπλέικ και Γουόρεν Γουίρ στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα, κάνοντας το αγώνισμα εθνική υπόθεση. Και οι τρεις μαζί με τον Αμερικανό Σπίρμον κατέβηκαν κάτω από τα 20 δευτερόλεπτα.

Ο Γιουσέιν Μπολτ, ο οποίος έτρεξε την απόσταση σε 19.32 δυτερόλεπτα, έγινε ο κορυφαίος σπρίντερ των Ολυμπιακών Αγώνων, αφού κυριαρχώντας και στα 200 μέτρα έγινε ο πρώτος αθλητής που καταφέρνει σε δύο συνεχόμενες διοργανώσεις να πάρει χρυσό μετάλλιο στα 100 και στα 200 μέτρα.

Τα αποτελέσματα του τελικού:

1. Γιουσέιν Μπολτ (Τζαμάικα) 19.32
2. Γιόχαν Μπλέικ (Τζαμάικα) 19.44
3. Γουόρεν Γουίρ (Τζαμάικα) 19.84
4. Γουάλας Σπίρμον (ΗΠΑ) 19.90
5. Τσουράντι Μαρτίνα (Ολλανδία) 20.00
6. Κριστόφ Λεμέτρ (Γαλλία) 20.19
7. Αλεξ Κινόνιες (Ισημερινός) 20.57
8. Ανάσο Γιομποντουάνα (Ν.Αφρική) 20.69

 

Όμως, το πρώτο παγκόσμιο ρεκόρ στα αγωνίσματα του στίβου στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου ήρθε, όχι από τον Γιουσέιν Μπολτ στα 200 μέτρα, αλλά από τον εκπληκτικό Ντέιβιντ Ρουντίσα στα 800. «Άνεμος» ο Κενυάτης δρομέας, τερμάτισε σε 1.40.91 και απέδειξε πως είναι ο κορυφαίος του κόσμου.

Ο 24χρονος Ρουντίσα μπήκε από την αρχή μπροστά και μετά τα 600 μέτρα … εξαφανίστηκε, αφήνοντας τους υπόλοιπους να παλεύουν για τη δεύτερη θέση. Ο Κενυάτης τελικά έκανε την καλύτερη επίδοση όλων των εποχών στην απόσταση σπάζοντας το δικό του παγκόσμιο ρεκόρ κατακτώντας παράλληλα, το πρώτο χρυσό ολυμπιακό μετάλλιο της καριέρας του. Έτσι, έγινε ο μοναδικός αθλητής με τρία παγκόσμια ρεκόρ στα 800 μέτρα. Στη δεύτερη θέση ήρθε ο Νιζέλ Άμος από την Μποτσουάνα με χρόνο 1.41.73 (εθνικό ρεκόρ και παράλληλα παγκόσμιο ρεκόρ εφήβων), ενώ το χάλκινο μετάλλιο κατέληξε στον Κενυάτη Τίμοθι Κίτουμ με 1.42.53.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Γεώργιος avatar
    Γεώργιος 10/08/2012 08:03:33

    Φοβεροί αθλητές, νομίζω πως 19,32 είχε και ο Τζόουνς, ο επονομαζόμενος "πάπιας". Κυριαρχούν στα σπριντ οι Αμερικανοί και Τζαμαικανοί αθλητές τα τελευταία 20 χρόνια και αυτό οφείλεται κάπου. Αν θυμηθούμε τους Μενέα, Μπορζώφ, Κεντέρη και άλλους λευκούς που είχαν 10 δεύτερα στα 100 ακριβώς πριν 25 χρόνια και πάνω θα βγάλουμε το συμπέρασμα πως ο αθλητισμός απαιτεί σοβαρή δουλειά, αγάπη και προσήλωση. Ακριβώς αυτό που λείπει τα τελευταία χρόνια. Α, και λεφτά, χρηματοδότηση, όχι τρόικα!

  2. posi avatar
    posi 10/08/2012 08:05:28

    Μεγάλη περίπτωση είναι αυτός που παίρνει τις συνεντεύξεις από τους αθλητές των Ολυμπιακών!!
    Με το ξέμπλεκο βαμμένο με ανταύγιες μαλλί, με την αντιτηλεοπτική φωνή, με τα απαράδεκτα αγγλικά και με το ..βαθυστόχαστο ύφος των ερωτήσεων, είναι όλα τα λεφτά!
    Αλλά το επιστέγασμα είναι αυτός που μεταδίδει τους αγώνες. Δεν έχει πει ούτε ένα σωστό όνομα. Άν το όνομα είναι μέχρι 4 γράμματα, έχει καλώς. Αν είναι παράπάνω, παίρνει το πρώτο και το τελευταίο καιμετά αυτοσχεδιάζει κατά κρίση προσφέροντας πολλά γέλια στους ακροατές!! Καλά, δεν ακούει τους διπλανούς σχολιαστές? Δεν ακούει τα μεγάφωνα?

    • Κλέων avatar
      Κλέων @ posi 10/08/2012 15:23:26

      Γνωρίζεις πόσα χρόνια πληρώνουμε τους ίδιους και τους ίδιους μόνιμους σχολιαστές αθλητικών γεγονότων;
      Τον πιο άσχετο με το θέμα να έβαζαν, μετά από τόσα χρόνια θα γνώριζε πέντε πράγματα.
      Όταν όμως η "κάθαρση" ξεκινά και τελειώνει στα Δ.Σ της ΕΡΤ, τι να περιμένεις.
      Εάν εξαιρέσεις ελάχιστους αθλητικογράφους και σχολιαστές, απομένει απόλυτη ένδεια.

  3. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 10/08/2012 09:00:44

    Κάποτε ἦταν ὁ Κάρλ Λιούις καί ὑ ὑπόλοιποι,τῶρα εἶναι ὁ Γιουσείν Μπόλτ,οἱ φίλοι του καί οἱ ὑπόλοιποι...

    • Γρυνη avatar
      Γρυνη @ Κυθήριος 10/08/2012 12:58:39

      αυτο που κολλαει τωρα;

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Γρυνη 10/08/2012 16:01:45

        Kαί ἐσύ πού κολλᾶς τῶρα;

  4. Bianca avatar
    Bianca 10/08/2012 15:13:33

    Το μόνο καθαρό μετάλλιο που κατέχει,και μάλιστα χρυσό είναι αυτό στα καραγκιοζιλίκια που κάνει! γιατί όλα τα άλλα είναι χρυσά της ντόπας!!! και βέβαια δεν αφορά μόνο αυτόν,αλλά όλων παντού!!!Καθαρά μετάλλια ήταν αυτό του Σπύρου Λούη και κάποιων άλλων, μερικές δεκαετίες μετά!!! Όλα τα άλλα είναι ανύπαρκτα!!!

  5. Εύα avatar
    Εύα 10/08/2012 18:42:54

    Μάλλον σε αυτό που λέει ο/η Bianca πιο κάτω, συγγνώμη αν κάνω λάθος Κυθήριε..

    • Κυθήριος avatar
      Κυθήριος @ Εύα 10/08/2012 20:05:06

      Ἤθελα νά πῶ,ὅτι κάποτε ὑπῆρχε ὁ Κάρλ Λιούις πρωταγωνιστής,μπορεῖ καί ὅπως λέει ὁ φίλος παρακάτω,γιά πολλά χρόνια,καί περιμέναμε ἀπ'αὐτόν πάντα παγκόσμιο ρεκόρ,ἔτσι τῶρα εἶναι ὁ Μπόλτ πού τό ἀγώνισμα τῶν 100 μ. τό ἔκανε ἐθνική ὑπόθεση τῆς Τζαμάϊκας,μαζί μέ τούς φίλους του.Μιά διαπίστωση ἔκανα ἀπλά,γιά ὅσους παλαιότερους θυμοῦνται...Σ' εὐχαριστῶ πολύ πάντως Εὔα γιά τήν διάκριση καί τήν εὐγένειά σου.

  6. Enzo avatar
    Enzo 10/08/2012 19:58:02

    τρωνε χορτα καλα, φυσικα,βιολογικα, εκει στην jamaica που μονο αυτοι ξερουν.

  7. Enzo avatar
    Enzo 10/08/2012 19:59:05

    απο τον Σεπτεμβριο θα ειναι ακομα η Σταη στην ΕΡΤ?