#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
18/06/2010 10:19
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Άλλος για την Jaguar



Οι ολυμπιακές φωτό τον Τοροσίδη, οι παναθηναϊκές Σαλπιγγίδη, Κάρα, Νίνη, η παλιά των φιλάθλων τον πρωτότυπο τίτλο «Λιοντάρια» και σε μας ψάχνουν να βρουν το αντιπολιτευτικό μήνυμα στο «Με παίκτη παραπάνω γίναμε Βραζιλία». Να αποκωδικοποιήσω τη βαθυστόχαστη φράση, αφού έχω το copyright. Εννοούσα: «Με παίκτη παραπάνω γίναμε Βραζιλία». Δηλαδή «ΑΕΚ εδώ, ΑΕΚ εκεί, ΑΕΚ και στην Αφρική» που έλεγε και το πανό στο γήπεδο, ή σε μεγαλύτερη ανάλυση «με την ομάδα από τον ποταμό Νίγηρα, σκοράρουν οι Πόντιοι»

Όταν τελειώσουν τα ματς της εθνικής και για να εκτινάξουμε πάλι το επίπεδο υπόσχομαι να συγγράψω κείμενο 4.000 λέξεων με τον πιασάρικο τίτλο «ψήγματα καντιανής ηθικής και εγελιανής αντικειμενικής αλήθειας στο έργο του Δανού φιλόσοφου Κίκεργκορ». Το κείμενο θα αναρτηθεί από χάκερ, γιατί ο φάκτορας δεν θα το ανεβάζει ούτε υπό την απειλή υποπολυβόλου.

Οι Λέικερς έβαλαν τα δαχτυλίδια, αφού μετά από ένα συγκλονιστικό τελικό κέρδισαν 83-79 τους Σέλτικς.

Καθαρότερες μετακινήσεις επιδιώκει η Jaguar, έχοντας στα σκαριά νέο υβριδικό μοντέλο που θα λειτουργεί εξ ολοκλήρου με ηλεκτρισμό, ελαχιστοποιώντας τις εκπομπές ρύπων. Η ελαφριά κατασκευή του θα του επιτρέπει να διανύσει 1600 χιλιόμετρα με ένα δοχείο καυσίμου, ενώ η μπαταρία θα μπορεί από μόνη της να κινήσει το αυτοκίνητο για απόσταση 50 περίπου χιλιομέτρων. Έτσι όπως πάμε με το στοίχημα, οι σχολιαστές ζητάνε πληροφορίες για αυτοκίνητα από Jaguar και πάνω.



Συνέχεια  στο Μουντιάλ σήμερα με ενδιαφέροντα ματς.. Αγγλία-Αλγερία το βράδυ, Γερμανία -Σερβία και Σλοβενία-ΗΠΑ

Στοιχηματικά χθες  λέγαμε  νίκη Αργεντινής  και Ελλάδα-Νιγηρία πάνω από 2,5 γκολ απόδοση 2.87 με τη δυάδα σε απόδοση 4.17. Δώσε και μένα μπάρμπα.

Τη δόξα μας την έκλεψε δικαίως ο Γιάννης Αγιάννης, αφού μπαίνει πρώτο σχόλιο και λέει το λακωνικό Ελλάδα-Νιγηρία 2-1. Οι πληροφορίες ότι αλλάζει το nick σε Γιάννης Λάτσης  δεν έχουν διασταυρωθεί ακόμα.

Σήμερα λέμε να ρισκάρουμε, αφού οι ομάδες ρολάρουν, ζητάνε το γκολ και την πρόκριση. Η Αγγλία κερδίζει και μάλλον εμφατικά, οι Σέρβοι αν δεν παίξουν σαν σύνολο θα διασυρθούν, ενώ αμφίρροπο δείχνει το Σλοβενία-ΗΠΑ. Αναλυτικά:

Αγγλία-Αλγερία      πάνω από 2,5 γκολ απόδοση 1.95

Γερμανία-Σεβία     πάνω από 2,5 γκολ απόδοση 2.10

Απόδοση δυάδας 4.10

Για ακόμη μεγαλύτερο ρίσκο:

Σλοβενία- ΗΠΑ Χ απόδοση 3.25

Αγγλία-Αλγερία      πάνω από 3,5 γκολ απόδοση 3.60

Δυάδα 11.70



Μικρός Οδυσσέας

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/06/2010 10:24:39

    Η κυρία στη φωτογραφία είναι η ...Μούσα του Μικρού Οδυσσέα;

  2. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/06/2010 10:33:01

    Δε φαντάζομαι να αυθαδιάζεις και να υποννοείς τον Strange Attractor?

  3. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/06/2010 10:38:19

    Ωχ!!!

    Ποιός σε σώζει απ' την οργή του Νεφεληγερέτη!

  4. Wellness-Health and Beauty avatar
    Wellness-Health and Beauty 18/06/2010 10:44:17

    παμε ΕΛΛΑΔΑΡΑ με φορα....ΓΙΟΥΡΓΙΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑ!!!!

    Wellness-Health and Beauty
    http://health-beauty-internet.blogspot.com/

  5. pikaia gracilens avatar
    pikaia gracilens 18/06/2010 10:53:41

    Ειναι σιγουρο πλεον. Ο ΓΑΠ απειλησε τους Νιγηριανους οτι θα τους στιλει τον Ακη αν δεν χασουν τον αγωνα.......

  6. man8os avatar
    man8os 18/06/2010 10:55:59

    Με την Αργεντινη πως θα τα βγαλουμε περα? Οσο καλα και να παξουμε οι Αργεντινη αν ειναι αποφασισμενη θα μας νικησει...

  7. Dimi avatar
    Dimi 18/06/2010 11:52:46

    Κώστα, Μικρέ Οδυσσέα, οι απολαυστικοί και ευρηματικοί διάλογοί σας, είναι μιά δροσερή όαση στην έρημο της καθημερινότητας. Να είσθε καλά!

  8. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/06/2010 11:57:56

    Στα νιάτα μου ησχολούμουν και εγώ με τσούπρες, αλλά φευ... τα γόνατα βλέπετε!
    Όσο για φωνές, ακούω πως θα νικήσουμε την Αργεντινή! Αν ο Ντιέγκο αποφασίσει να ξεκουράσει τον δαίμονα Λιονέλ. Ο Χαριστέας τι έγινε τελικά; Το δέχθηκε το αναπληρωματιλίκι;

  9. pikaia gracilens avatar
    pikaia gracilens 18/06/2010 12:00:59

    Για να τους διδαξει πως γινονται πραγματικα οι λαμογιες

  10. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 12:19:39

    Αντί προβλέψεων (έτσι κι'αλλιώς εδώ έχουμε μικρούς μάγους, οραματιστές κλπ) και επειδή κάνει διαβολική ζέστη, και επειδή έχουμε απείρως καλύτερους "ποιητάς" από "ποδοσφαιριστάς", παραθέτω ένα καλοκαιρινό ποίημα του εκλεκτού Τάκη Παπατσώνη (εφάμιλλου ή και καλύτερου των Σεφέρη, Ελύτη κλπ).

    Εν Ώρα Θερινή

    Έχω αντικρύ μου τις δήθεν δροσιές αυτού του κήπου.
    Πότε πια θα περάσει ο μπερδεμένος κόμπος των ζεστών ημερών.
    Πότε πια θα περάσουμε τον κατάξερο κάβο των ζεστών ημερών.
    Πιέζομαι να καταλάβω αυτό που λένε Θαύμα του Ήλιου.
    Αυτό που λένε Φως της Ελλάδος ή Απολλώνια Αίγλη.
    Ο μισός εαυτός μου μονάχα το νοιώθει, ο άλλος μισός το απωθεί.
    Άλλωστε με το να παρατραβά ο κόμπος των ζεστών ημερών, έγινε μια σκονισμένη μουντάδα όλος ο ουρανός·
    Και τα βουνά με τις γαλήνιες γραμμές, Πεντέλες, Υμηττοί
    Είναι σαν είδη για ξεσκόνισμα τόσο βουτηγμένα στις ανταύγειες της δύσπνοιας.
    Έφυγε κι ο Απόλλωνας, εφύγαν κι’ οι Δρυάδες, πάνε μακριά από την αναμμένη πέτρα.
    Κατοικήσαν φαίνεται άλλα βουνά τα πράσινα χρώματα.
    Από κοντά είναι πολύ ωραία αλλά μόνο ως χρώματα·
    Γιατί το φύλλο τους δεν σειέται, η δροσιά δεν τα κατοικεί.
    Πουλιού λαλιά δε βγαίνει παρεχτός κάτι ροκανίσματα
    Καμώματα της ζέστης, τζιτζίκια, τριζόνια, γρύλλοι
    Όλο κάτι ξύλινα οντάρια, γεννήματα της ασφυξίας
    Όλα σα φωνές από χύτρες, τσιτσιρίσματα αλχημείας
    Στερέψανε τα λιγοστά ρυάκια.
    Γιαλός και θάλασσα αττική, μόνο που δεν αχνίζουν.
    Οι αμμουδιές τις πατάς και πηδάς από την κάψα.
    Τίποτα δε ρυτιδώνει το χλιαρό καθρέφτη.
    Ο Απόλλωνας δεν είναι Νάρκισσος, έφυγε από δω.
    Ίσως ο βράχος της Δήλος τρικυμίζεται ακόμη απ΄ τα αερικά στοιχεία
    Ίσως πήγε στο γενέθλιο να παραθερίση. Ίσως στον Παρνασσό. Έφυγε από δω...
    []

  11. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/06/2010 12:22:18

    Strange,

    Μην κάμπτεσαι!

    Το διάβασα κάπου και είναι ωραίο:

    Αν, λέει ο Ρεχάγκελ ήταν προπονητής στην Εθνική Ομάδα Μπάσκετ, ποιά θα ήταν η βασική του πεντάδα;

    Διαμαντίδης
    Παπαλουκάς
    Φωτσης
    Σχορτσιανίτης

    ΚΑΙ ΧΑΡΙΣΤΕΑΣ!

    Τι λένε τα μειράκια σαν τον Μικρό Οδυσσέα!

    Δε θυμούνται τον Τρόντζο να παίζει στο Καλλιμάρμαρο!

  12. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/06/2010 12:25:50

    Ή εκείνα τα τρομερά πιτσιρίκια τον Αμερικάνο και τον Γιατζόγλου! Τώρα γεμίσαμε όλο νέα ονόματα: Γκάλης, Φασούλας κλπ.

  13. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 12:33:02

    Αμερικάνος, Ζούπας, Τρόντζος, Χρηστέας, Λαρεντζάκης, Βασιλειάδης και η φωνή του Βασίλη Γεωργίου να ηλεκτρίζει!
    "Θα τις βάλει και τις δύο ο Χρηστέας. Έλα Χρηστέα! Σουτάρει..Ευστοχεί! Δε χάνουμε κύριοι..."

  14. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 12:46:27

    Καλιμάρμαρο, με Τρόντζο να καρφώνει μετά από μπάσιμο από το κέντρο του γηπέδου!

    Καλιμάρμαρο, με τη "μαύρη" ομάδα του ... Τρίτωνα και πλέι μεϊκερ τον μέγιστο Κοντοβουνήσιο!

    Γήπεδο ΧΑΝΘ, με τον Άρη χωρίς ψηλό (όλοι στο ύψος του Ιωαννίδη) να κοντράρει στα ίσα την ΑΕΚ σε βρεγμένο δάπεδο, όπου η μπάλλα κολλούσε σε λιμνούλες ...

  15. tiramola avatar
    tiramola 18/06/2010 12:47:51

    Αν μου επιτρέπετε επειδή είμαι περισσότερο μπασκετικός από ότι ποδοσφαιρικός.
    Οπωσδήποτε αυτοί που αναφέρετε ήταν μεγάλοι παίκτες και έγραψαν τη δική τους ιστορία.
    Οι σημερινοί όμως μπασκετμπολίστες είναι πολύ ανώτεροι και σε τεχνική κατάρτιση και σε αντοχές.
    Κατά την άποψή μου ο μεγαλύτερος παίκτης στην ιστορία του Ελληνικού μπάσκετ λέγεται Διαμαντίδης.
    Εξαιρώ το Γκάλη επειδή έμαθε το άθλημα στην Αμερική.

  16. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/06/2010 12:51:27

    Ο καλύτερος Έλληνας μπασκετμπολίστας (Γκάλης) έμαθε το άθλημα στις ΗΠΑ.
    Ο καλύτερος Έλληνας ποδοσφαιριστής (Χ``παναγής) έμαθε το άθλημα στην ΕΣΣΔ
    Ο καλύτερος Έλληνας αρσιβαρίστας (Δήμας) έμαθε το άθλημα στην Αλβανία.
    Τι μας λένε όλα τα παραπάνω παραδείγματα;
    Χαριστέας ... και πολύ μας είναι!

  17. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 12:55:13

    Σωστός strange! Να προσθέσω μόνον ότι όλα αυτά προέκυψαν εν αγνοία μας! Γιατί από τότε που γονείς και επιτήδιοι μανατζαραίοι το πήρανε χαμπάρι μας προέκυψαν Χούτοι και Σαμαράδες ...

  18. tiramola avatar
    tiramola 18/06/2010 12:58:14

    Strange διαφωνώ.
    Οι Έλληνες μπασκετμπολίστες σήμερα είναι από τους κορυφαίους παίκτες σε όλο τον κόσμο εκτός από NBA.
    Σαν αξία με τους Έλληνες ποδοσφαιριστές είναι η μέρα με τη νύκτα...

  19. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 13:08:34

    Το διαμάντι θα μπορούσε να γίνει ο μέγιστος, αν δεν ήταν τόσο καλό παιδί! Και φοβισμένο! Το θετικό του, πέραν των όντως ατελείωτων προσόντων του, είναι ότι δεν άραξε υπό την προστασία του Παύλου και του Ζέλικο και εξελίχθηκε. Αλλά το βήμα στο ΝΒΑ, που με περίσσο θράσος επιχείρησαν ο δράκος και ο ... Γλυνιαδάκης, δεν το επιχείρησε . Προτίμησε την ασφάλεια της Ελλάδας και του Ευρωπαϊκού μπάσκετ από την ανταγωνιστική αρένα του Φιλ Τζάκσον (πόσα μετράει, αλήθεια ταξιδευτή μου, 9 ή 10;) και του Λεμπρόν.

    Η μετριοφροσύνη και η εξαιρετικά ζυγισμένη επίγνωση των ικανοτήτων δεν παράγει πάντα το βέλτιστο «αγωνιστικό» αποτέλεσμα. Ουδέν κακόν αμιγές καλού όμως: γιατί ο Διαμαντίδης και οι όμοιοί του αξίζουν τον σεβασμό και μας υπενθυμίζουν πόσο ανθρώπινος πρέπει νάναι ο αθλητισμός ακόμη και σε υψηλό επίπεδο!

  20. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 13:14:24

    Εξαιρετικό Γιάννη!

    "Ο μισός εαυτός μου μονάχα το νοιώθει, ο άλλος μισός το απωθεί".

    Να το προτιμήσω λέω από το "όπου και να ταξιδεύω κλπ.κλπ." ...

  21. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 13:20:35

    Η αλήθεια είναι tiramola, ότι τρία είναι τα ομαδικά αθλήματα που μας ταιριάζουν και αυτό το δείχνουν τα νούμερα κι όχι κάποια μεταφυσική περί εθνικών «ταλέντων»: το μπάσκετ, το βόλλει και το πόλο. Αλλά επιχειρηματικοί (μικρή «αγορά») και οργανωτικοί (που ισχύουν και για όλους τους τομείς της ζωής μας) λόγοι λες και βάλθηκαν να μας κάνουν να το ξεχνάμε ...

  22. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/06/2010 13:26:07

    Χούτος: Το σπουργίτι που πίστευε ότι ήταν αετός!!! Και είχε συμπεριφορά γύπα.

  23. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/06/2010 13:31:03

    Γιάννη,

    Τεράστιος ποιητής ο Παπατσώνης και αδικημένος, αλλά όχι Σεφέρης και Ελύτης!
    Ενα από τα αγαπημένα μου.

    ΣΟΦΙΑ

    Εφθάσαμεν έτσι λίγο – λίγο στη γυμνότητα,
    ένα-ένα αποδυθήκαμε τα περίφημα προβλήματα
    τα πολύχρωμα, τα βύσσινα,τα πορφυρά των γοητειών,
    και μόνον τώρα, μολονότι κάποιος φόβος κι’από πρίν
    κάποιο προμήνυμα, μας έλεγαν τι μας προσμένει,
    όμως, μονάχα τώρα, οι γυμνωμένοι,
    είδαμεν ότι χούς εσμέν.
    Αθλιας επίγνωση σοφίας.
    Ενδεια σημερινή.
    Βραδύνοια της χθές.
    Δουλειά μας τώρα, να την αναγάγουμε σε θρίαμβο!

  24. tiramola avatar
    tiramola 18/06/2010 13:35:20

    Συμφωνώ για τα τρία αθλήματα που "μας ταιριάζουν".
    Η διαφορά είναι ότι με το μπάσκετ σε κάθε διοργάνωση πάει το μυαλό μας ακόμα και στο χρυσό ή θεωρούμε αποτυχία τον αποκλεισμό από το final-4, ενώ με τά άλλα δύο μας αρκεί μιά καλή θέση.

  25. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/06/2010 13:36:17

    Καλά όλα αυτά, αλλά κατ εμέ, μόνο ο Καρυωτάκης είναι σήμερα επίκαιρος. Ιδανικοί αυτόχειρες είμαστε εν δυνάμει όλοι μας, ζώντας σε νηπενθείς καιρούς.

    Πεθαίνοντας
    Μάταιη ψυχή, στην ατονία εσπέρας εαρινής,
    ενώ θα κλείνεις τα χρυσά φτερά σου πληγωμένη,
    την ώρα που σα λύτρωση κάτι θα καρτερείς,
    φτωχή καρδιά, θανάσιμα μα αιώνια λυπημένη·

    όταν, φτασμένη απάνω στον ορίζοντα, θα ιδείς
    μίση να φεύγουν οι έρωτες, χολή τα πάθη σου όλα,
    όταν ανέβει από τα εξαίσια τ' άνθη της ζωής
    μύρον η απαγοήτευση, ψυχή μου ονειροπόλα

    την ώρα την υπέρτατη που θε να θυμηθείς
    μ' ένα μόνο χαμόγελο τα φίλα και τα ενάντια --
    μάταιη ψυχή, στο πέλαγο, στο αγέρι τι θα πεις;
    ω, τι θα πεις, στενή καρδιά, στη χλωμή δύση αγνάντια;

  26. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 13:36:49

    Τα σημερινά τρελά μου:

    Σλοβενία – ΗΠΑ 1-3 (απόδοση 19,00)

    Είναι η σειρά του Λαμπάρντ να σκοράρει (απόδοση 7,00)

    Και το λογικό: Γερμανία – Σερβία 1 από ημίχρονο (απόδοση 2,30)

  27. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/06/2010 13:39:44

    Μικρέ Οδυσσέα,

    Σε καλεί το καθήκον!

    Ασε το τηλεκοντρόλ και τα στοιχήματα.

    Βλέπω το Strange στα πρόθυρα της κατάθλιψης!

  28. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 13:43:34

    Αυτή η επίκληση του καθήκοντος του μικρού ταξιδευτή, Κώστα, είναι ένδειξη εμπιστοσύνης στις θεραπευτικές ικανότητες της νέας γεννιάς ή μήπως κάποιας δικής σου παραίτησης λόγω ομοιοπάθειας;

  29. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 13:46:45

    Δεν θέλω να μειώσω τους άλλους δύο. Αλλίμονο. Στα καλά τους είναι σπουδαίοι. Τον Παπατσώνη θέλω να αναδείξω.
    Ηταν σκαπανέας αυτής της μορφής ποίησης με βαθιά νοήματα. Αν και είναι και δυσνόητος πολλές φορές.

    (Θα μας μαλώσει ο Φάκτορας. Το γυρίσαμε στην επιθεώρηση τέχνης)

    Άλλο όμορφο
    (και πολυτονικό)

    Βραδύνοια

    Περαστικὰ ἀπὸ δῶ σμῆνος πουλιὰ
    μᾶς φέραν μήνυμα βορινό, καὶ τοὺς κωφεύσαμε.

    Στὴν τέφρα τους τὰ 'Ορτύκια ἀντιφεγγίζαν Παγετῶνες,
    καὶ ὄχι μονάχα τοὺς κωφεύσαμε, μὰ καὶ τοὺς στήσαμεν ἐνέδρα
    καὶ τοὺς ρίξαμε σκάγια καὶ φωτιές, γιὰ νὰ τὰ φᾶμε.
    Καὶ ποιοί; Ἐμεῖς, ποὺ περιμέναμε
    σὰν καὶ τὶ τὸ βορινὸ μήνυμα,
    τυφλωθήκαμε, καὶ δίχως νὰ σκεφθοῦμε πού μᾶς ἦρθε,
    τοῦ ρίξαμε φωτιές, τὸ λαβώσαμε, τ' ἀποδιώξαμε.

    Περαστικὸ ἤτανε τὸ σμῆνος, δὲν σοῦ λέω,
    μὰ οὔτε τὴν κούρασή του, τὸν ἀφανισμό του
    δὲν ἀγαπήσαμε, δὲν σεβαστήκαμε• καὶ μιὰ καὶ λεῖψαν,
    μᾶς ἦρθε τώρα ἡ συμπόνεση καὶ βάρος τῆς ψυχῆς
    γιὰ τὴν ἄχαρη πράξη, γιὰ τὴ φαύλην ἐπίθεση,
    καὶ ἰδού μας, ἀπομείναμε οἱ ἀνεπιτήδειοι,
    οἱ βραδυκίνητοι στὸ νοῦ τῶν ἐμφανίσεων,
    ἔρημοι, δίχως μήνυμα βορινό,
    μὲ τὰ συνηθισμένα μας τὰ «mea culpa»
    καὶ τὶς ἀνώφελες αἰτιάσεις τοῦ ἑαυτοῦ μας.

  30. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 13:47:25

    Κι εγώ που δε διαθέτω τηλεκοντρόλ τί κατάλαβα φίλε Κώστα; Οι Σέρβοι 1-0 στο ημίχρονο και οι Γερμανοί παίζουν με 10!

  31. Θραξ Αναρμόδιος avatar
    Θραξ Αναρμόδιος 18/06/2010 13:47:54

    Τι είναι αυτός ο Χαριστέας;
    Και γιατί γίνεται τόση πολύ φασαρία γι' αυτόν;

    Μπορεί κάποιος με δυο αράδες να μας πει;

    Θραξ Αναρμόδιος

  32. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/06/2010 13:49:41

    Αντιαθλητικέ,

    Που να τρέχω μες τη ζέστη τώρα!
    ΄
    Για τέτοια έχουμε τον Οδυσσέα!

    Εχει και μηχανή, να ξεκολήσει λίγο από τον καναπέ.

  33. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/06/2010 13:52:00

    Γιάννη,

    Αυτό είναι το δράμα (ίσως η αποθέωση) των σκαπανέων.

    Ανοίγουν το δρόμο για τους επερχομένους.

  34. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 13:54:37

    Και χάνουνε και πέναλτυ!

    Απίστευτα πράγματα συμβαίνουν στους Ευρωπαίους αυτοκράτορες: Οι δύο Πολωνοί τους την είχανε στημένη, ο ένας πήρε την αποβολή κι ο άλλος έχασε το πέναλτυ!

  35. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 13:57:07

    Καταγγελτικός Καρυωτάκης.
    Μαεστρικός.Κατευθείαν στην καρδιά. Κέντρο!


    Κάθαρσις

    Βέβαια. Έπρεπε να σκύψω μπροστά στον ένα και, χαϊδεύοντας ηδονικά το μαύρο σεβιότ - παφ, παφ, παφ, παφ -, «έχετε λίγη σκόνη» να είπω «κύριε Aλφα».

    Ύστερα έπρεπε να περιμένω στη γωνιά, κι όταν αντίκριζα την κοιλιά του άλλου, αφού θα 'χα επί τόσα χρόνια παρακολουθήσει τα αισθήματα και το σφυγμό της, να σκύψω άλλη μια φορά και να ψιθυρίσω εμπιστευτικά: «Ωχ, αυτός ο Αλφα, κύριε Βήτα...»

    Έπρεπε πίσω από τα γυαλιά του Γάμμα, να καραδοκώ την ιλαρή ματιά του. Αν μου την εχάριζε, να ξεδιπλώσω το καλύτερο χαμόγελό μου και να τη δεχθώ όπως σε μανδύα ιππότου ένα βασιλικό βρέφος. Αν όμως αργούσε, να σκύψω για τρίτη φορά γεμάτος συντριβή και ν' αρθρώσω: «Δούλος σας, κύριε μου».

    Αλλα πρώτα πρώτα έπρεπε να μείνω στη σπείρα του Δέλτα. Εκεί η ληστεία γινόταν υπό λαμπρούς, διεθνείς οιωνούς, μέσα σε πολυτελή γραφεία. Στην αρχή δεν θα υπήρχα. Κρυμμένος πίσω από τον κοντόπαχο τμηματάρχη μου, θα οσφραινόμουν. Θα είχα τρόπους λεπτούς, αέρινους. Θα εμάθαινα τη συνθηματική τους γλώσσα. Η ψαύσις του αριστερού μέρους της χωρίστρας θα εσήμαινε: «πεντακόσιες χιλιάδες». Ένα επίμονο τίναγμα της στάχτης του πούρου θα έλεγε: «σύμφωνος». Θα εκέρδιζα την εμπιστοσύνη όλων. Και, μια μέρα, ακουμπώντας στο κρύσταλλο του τραπεζιού μου, θα έγραφα εγώ την απάντηση: «Ο αυτόνομος οργανισμός μας, κύριε Εισαγγελεύ...»

    Έπρεπε να σκύψω, να σκύψω, να σκύψω. Τόσο που η μύτη μου να ενωθεί με τη φτέρνα μου. Έτσι βολικά κουλουριασμένος, να κυλώ και να φθάσω.

    Κανάγιες!

    Το ψωμί της εξορίας με τρέφει. Κουρούνες χτυπούν τα τζάμια της κάμαρας μου. Και σε βασανισμένα στήθη χωρικών βλέπω να δυναμώνει η πνοή που θα σας σαρώσει.

    Σήμερα επήρα τα κλειδιά κι ανέβηκα στο ενετικό φρούριο. Επέρασα τρεις πόρτες, τρια πανύψηλα, κιτρινωπά τείχη, με ριγμένες επάλξεις. Όταν βρέθηκα μέσα στον εσωτερικό, τρίτο κύκλο, έχασα τα ίχνη σας. Κοιτάζοντας από τις πολεμίστριες, χαμηλά, τη θάλασσα, την πεδιάδα, τα βουνά, ένιωθα τον εαυτό μου ασφαλή. Εμπήκα σ' ερειπωμένους στρατώνες, σε κρύπτες όπου είχαν φυτρώσει συκιές και ροδιές. Εφώναζα στην ερημία. Επερπάτησα ολόκληρες ώρες σπάζοντας μεγάλα, ξερά χόρτα. Αγκάθια κι αέρας δυνατός κολλούσαν στα ρούχα μου. Με ήβρε η νύχτα...

  36. Κώστας Ροδινός avatar
    Κώστας Ροδινός 18/06/2010 14:00:19

    Γράφει ο Κωνσταντίνος Δεσποτόπουλος στο βιβλίο του «Περί προσώπων και θεσμών» (εκδόσεις Παπαζήση, 2000).

    «Το καλοκαίρι του 1946, έγινε υποδοχή τιμητική του Γάλλου ποιητή Paul Elyard από την Εταιρεία Ελλήνων Λογοτεχνών στην Αίθουσα του κινηματογράφου «Αττικόν».

    Ηταν παρόντες και ο Σεφέρης και ο Ελύτης, παρά την προ-αποδοκιμασία της υποδοχής αυτής από μισαλλόδοξους δημοσιογράφους.

    Εκεί τότε ζήσαμε, σαν θεατές υπερβατικού θεάτρου, μια έξοχη σκηνή κλέους πνευματικού της Ελλάδος.

    Ο Kαζαντζάκης, πρώτος ομιλητής, αρύσθηκε το νόημα, το αφετηριακό της προσλαλιάς του, από τον Συναξαριστή, όπου οραματισμός ασκητή: επάνω σε ξερό φύλλο το σήμα του Σταυρού, και να μεγαλώνει ολοένα και τελικά να ξαπλώνεται σε ολόκληρο τον ορίζοντα, σαν να συμβόλιζε τον απέραντο πόνο της ανθρωπότητας, θέμα κάπως του ποιητικού λόγου του με την υποδοχή τιμώμενου ξένου ποιητή, ιδιαίτερα στα χρόνια της μεγάλης από τον πόλεμο δυστυχίας του λαού του.

    Ο Σικελιανός, δεύτερος ομιλητής, ορθώθηκε μεγαλόπρεπος στο βήμα και με ύφος ιερατικό επικαλέσθηκε τον Απόλλωνα, τον Ορφέα, τον Αισχύλο, τον Σολωμό, σαν διάδοχός τους κάπως και σαν να ζητούσε την εξουσιοδότησή τους να στέψει τον ευγενικό ξένο ποιητή με τον κότινο του ελληνικού πνεύματος. Ο αισθαντικός Γάλλος ποιητής, ο πολύ διάσημος τότε, και όχι μόνο στην πατρίδα του, ατένιζε με θάμβος τις εξαίσιες προσφωνήσεις και με το εκφραστικότατο βλέμμα του έδειχνε βαθιά συναίσθηση, ότι έπαιρνε το χρίσμα του πνευματικού ταγού από ιερουργούς του πνεύματος υπερτέρους του κατά πολύ.»

    Που πήγε αυτή η Ελλάδα, ...την ατυχία μου;

  37. Ευθύμης avatar
    Ευθύμης 18/06/2010 14:01:56

    Φελλός.

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Ευθύμης 18/06/2010 14:06:37

      Ποδοσφαιριστής αγγούρι που δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει πόδι!

  38. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 14:03:38

    Δυστυχώς έγινε junk ομόλογο στα ντουλάπια του Τρισέ.

  39. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 14:03:44

    Δεν πρέπει να έχεις παράπονο Κώστα, μας απέμειναν οι μισαλλόδοξοι δημοσιογράφοι ...

  40. Γιάννης Φαίλτωρ avatar
    Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 14:06:32

    Μην ασχολείσαι φίλτατε με αυτόν.
    Δεν ωφελεί να μάθεις.
    Πιο πάνω θα βρείς ένα σταμνί ποίησης. Πιες να δροσιστείς με ελληνικό πνεύμα!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 14:21:27

      ...Είχα τον ίλιγγο του κινδύνου. Και τον κίνδυνο που ήρθε τον δέχομαι με πρόθυμη καρδιά. Πληρώνω για όσους, καθώς εγώ, δεν έβλεπαν κανένα ιδανικό στη ζωή τους, έμειναν πάντα έρμαια των δισταγμών τους, ή εθεώρησαν την ύπαρξη τους παιχνίδι χωρίς ουσία.
      Τους βλέπω να έρχονται ολοένα περισσότεροι μαζί με τους αιώνες. Σ' αυτούς απευθύνομαι. Αφού εδοκίμασα όλες τις χαρές !!! είμαι έτοιμος για έναν ατιμωτικό θάνατο.
      Λυπούμαι τους δυστυχισμένους γονείς μου, λυπούμαι τα αδέλφια μου. Αλλά φεύγω με το μέτωπο ψηλά.Ημουν άρρωστος.
      Σας παρακαλώ να τηλεγραφήσετε, για να προδιαθέση την οικογένειά μου, στο θείο μου Δημοσθένη Καρυωτάκη, οδός Μονής Προδρόμου, πάροδος Αριστοτέλους, Αθήνας.
      Κ.Γ.Κ.
      [Υ.Γ.] Και για ν' αλλάξουμε τόνο. Συμβουλεύω όσους ξέρουν κολύμπι να μην επιχειρήσουνε ποτέ να αυτοκτονήσουν δια θαλάσσης. Ολη νύχτα απόψε επί δέκα ώρες, εδερνόμουν με τα κύματα. Ηπια άφθονο νερό, αλλά κάθε τόσο, χωρίς να καταλάβω πώς, το στόμα μου ανέβαινε στην επιφάνεια. Ωρισμένως, κάποτε, όταν μου δοθεί η ευκαιρία, θα γράψω τις εντυπώσεις ενός πνιγμένου.
      Καρυωτάκης 21-7-1928

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 14:23:55

      Μικρέ Οδυσσέα,

      Δεν ανταποκρίνεσαι στις εκκλήσεις του Strange.

      Αχάριστη η νέα γενιά.

      Πάντα εξαφανίζονται τη στιγμή που τους χρειάζεσαι!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 14:25:58

      Ροδινέ χάνομαι...Στο ταβάνι βλέπω τους γύψους.
      Μαίανδροι στο χορό τους με τραβάνε.
      Η ευτυχία μου, σκέπτομαι, θα 'ναι
      ζήτημα ύψους.
      Σύμβολα ζωής υπερτέρας,
      ρόδα αναλλοίωτα, μετουσιωμένα,
      λευκές άκανθες ολόγυρα σ' ένα
      Αμάλθειο κέρας.
      (Ταπεινή τέχνη χωρίς ύφος,
      πόσο αργά δέχομαι το δίδαγμα σου!)
      Όνειρο ανάγλυφο, θα 'ρθω κοντά σου
      κατακορύφως.
      Οι ορίχοντες θα μ' έχουν πνίξει.
      Σ' όλα τα κλίματα, σ' όλα τα πλάτη,
      αγώνες για το ψωμί και το αλάτι,
      έρωτες, πλήξη.
      Α! πρέπει τώρα να φορέσω
      τ' ωραίο εκείνο γύψινο στεφάνι.
      Έτσι, με πλαίσιο γύρω το ταβάνι,
      πολύ θ' αρέσω.

      Στο τέλος θα μας διώξει ο Φάκτορας, όπως αντιλαμβάνομαι.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 14:29:57

      Ποιός οίστρος μας έχει παρασύρει έτσι σήμερα?


      Ο Κήπος της Αχαριστίας

      Θα καλλιεργήσω το ωραιότερο άνθος. Στις καρδιές των ανθρώπων θα φυτέψω την Αχαριστία. Ευνοϊκοί είναι οι καιροί, κατάλληλος ο τόπος. Ο άνεμος τσακίζει τα δέντρα. Στη νοσηρή ατμόσφαιρα ορθώνονται φίδια. Οι εγκέφαλοι, εργαστήρια κιβδηλοποιών. Τερατώδη νήπια τα έργα, υπάρχουν στις γυάλες. Και μέσα σε δάσος από μάσκες, ζήτησε να ζήσεις. Εγώ θα καλλιεργήσω την Αχαριστία.

      Όταν έρθει η τελευταία άνοιξις, ο κήπος μου θα 'ναι γεμάτος από θεσπέσια δείγματα του είδους. Τα σεληνοφώτιστα βράδια, μονάχος θα περπατώ στους καμπυλωτούς δρόμους, μετρώντας αυτά τα λουλούδια. Πλησιάζοντας με κλειστά μάτια τη βελούδινη, σκοτεινή στεφάνη τους, θα νιώθω στο απρόσωπο τους αιχμηρούς των στημόνες και θ' αναπνέω το άρωμά τους.

      Οι ώρες θα περνούν, θα γυρίζουν τ' άστρα, και οι αύρες θα πνέουν, αλλά εγώ, γέρνοντας ολοένα περσότερο, θα θυμάμαι.

      Θα θυμάμαι τις σφιγμένες γροθιές, τα παραπλανητικά χαμόγελα και την προδοτική αδιαφορία.

      θα μένω ακίνητος ημέρες και χρόνια, χωρίς να σκέπτομαι, χωρίς να βλέπω, χωρίς να εκφράζω τίποτε άλλο. Θα είμαι ολόκληρος μια πικρή ανάμνησις, ένα άγαλμα που γύρω του θα μεγαλώνουν τροπικά φυτά, θα πυκνώνουν, θα μπερδεύονται μεταξύ τους, θα κερδίζουν τη γη και τον αέρα. Σιγά σιγά οι κλώνοι τους θα περισφίγγουν το λαιμό μου, θα πλέκονται στα μαλλιά μου, θα με τυλίγουν με ανθρώπινη περίσκεψη.

      Κάτου από τη σταθερή τους ώθηση, θα βυθίζομαι στο χώμα.

      Και ο κήπος μου θα είναι ο κήπος της Αχαριστίας.

    • Κώστας Ροδινός avatar
      Κώστας Ροδινός @ Γιάννης Φαίλτωρ 18/06/2010 14:31:39

      Strange,

      Μάλλον χάνεσαι γιατί...ρεμβάζεις, για αυτό ο Μικρός Οδυσσέας σε παρακολουθεί αδιάφορα και δεν ανταποκρίνεται!

  41. Strange Attractor avatar
    Strange Attractor 18/06/2010 14:09:07

    Ροδινέ βλέπω τους μαίανδρους στο ταβάνι και τους ζυγιάζω....
    Που είναι και ο ΔΡ. Ρέγγας παναθεμά τον;

    «Illness, insanity and death are the black angels that kept watch over my cradle and accompanied me all my life…»

    Edvard Munch

  42. antiathlitikos avatar
    antiathlitikos 18/06/2010 14:09:34

    Μιλάμε για κανονικό ΠΟΛΕΜΟ! 8 κίτρνες και 1 κόκκινη. Αίμα ατελείωτο ...

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ antiathlitikos 18/06/2010 14:16:39

      Επιτέλους ένας λεβέντης διαιτητής που τα βάζει με τους λουκανικοφάγους φρίτζιδες, που αν το επέτρεπε η ΦΙΦΑ, θα έπαιζαν με πέδιλα και ... κάλτσες.

    • Γιάννης Φαίλτωρ avatar
      Γιάννης Φαίλτωρ @ antiathlitikos 18/06/2010 14:25:52

      Τι γίνανε ρε παιδιά τα panzer. Μείνανε απο λάδια ή χάλασαν οι ερπύστριες?

      (Επειδή μας έχουνε πρήξει οι τιτάνες της εγχώριας αθλητικής δημοσιογραφίας με τα panzer, για την ιστορία να αναφέρουμε ότι σοβιετικά T34 στο Κούρσκ το 1943 τα έστειλαν πίσω στην Krupp για παλιοσίδερα!)

      Σήμερα τη φάγανε από τους Σέρβους!
      Η επανάσταση εξαπλώνεται και στα Βαλκάνια!

    • Strange Attractor avatar
      Strange Attractor @ antiathlitikos 18/06/2010 14:28:19

      Φέρτε μας τους φρίτζιδες στον τελικό! Να εκδικηθούμε την επιχείρηση ΜΑΡΙΤΑ του Κουρτ Μάγερ.
      (Εννοείται άνευ Χαριστέως)

  43. μικρός οδυσσέας avatar
    μικρός οδυσσέας 21/06/2010 00:01:21

    Δεν θα μπορούσα ποτέ να παρακολουθώ αδιάφορα κύριε Ροδινέ, τον φίλτατο τράκτορα

  44. μικρός οδυσσέας avatar