#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
16/09/2013 19:09
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Light αντιμνημονιακό δελτίο στο Star με ολίγον ... Γαβαλά



Αντιμνημονιακή γραμμή στη θεωρία των ίσων αποστάσεων υιοθετεί προς το παρόν το νέο δελτίο ειδήσεων του Star με παρουσιάστρια τη Μάρα Ζαχαρέα και σχολιαστή, τον Νίκο Χατζηνικολάου. Σε έντονα χρώματα (κόκκινο και μπλε) που ανάγουν στο πάλαι ποτέ κραταιό δελτίο του κλειστού και πτωχευμένου και επίσημα Alter, το δελτίο ξεκίνησε με διαδοχικά πλάνα από τις συγκεντρώσεις διαμαρτυρίας των καθηγητών, των σχολικών φυλάκων κ.ά. Το πρώτο πρόσωπο ωστόσο στο οποίο δόθηκε λόγος ήταν αυτό του πρωθυπουργού Αντώνη Σαμαρά, με αποσπάσματα από τη σημερινή του ομιλία.

Το μοντέλο που υιοθετείται είναι αυτό του σκωτσέζικου ντους. Ο Σταύρος Λυγερός (ο οποίος πέταξε το καρφί του στο Μπάμπη Παπαδημητρίου του ΣΚΑΙ που έκανε λόγο για γεφύρωση της ΝΔ με τη Χρυσή Αυγή) αλλά και οι σχολιαστές πολιτικοί συντάκτες Κάτια Μακρή, Κώστας Στούπας, Γιώργος Κουβαράς συνθέτουν ένα μίγμα από όλες τις απόψεις. Στο Star δηλώνουν πως θα τηρούν τις πολιτικές ισορροπίες και θα κάνουν ένα πολιτικά αυτόνομο δελτίο με όλες τις απόψεις.

Το κανάλι μπαίνει σφήνα και στην πρωινή τηλεοπτική ενημέρωση με την εκπομπή της Πόπης Τσαπανίδου, διεκδικώντας το μερίδιο επιρροής στο τηλεοπτικό κοινό από την προβολή των κοινωνικών θεμάτων τα οποία είναι και ο βασικός κορμός της πρωινής ζώνης. Κάθε εβδομάδα επίσης θα προγραμματιστεί η νέα εκπομπή έρευνας του Τάσου Τέλλογλου. Στο Mega η συνταγή στο δελτίο ειδήσεων δεν αλλάζει, τουλάχιστον μέχρι να φανούν οι επιδόσεις του δελτίου στο Star. Στα νέα πρόσωπα του κεντρικού δελτίου θα βρεθεί ο Γιώργος Παπαχρήστου των «Νέων» ο οποίος θα βρίσκεται σχεδόν καθημερινά και στην πρωινή ενημερωτική εκπομπή των Δ. Καμπουράκη, Γ.Οικονομέα. Ο Alpha με το μοντέλο των κοινωνικό θεμάτων φιλοδοξεί να κατοχυρώσει τη δεύτερη θέση στη μάχη της θεαματικότητας, διατηρώντας τη φιλομνημονιακή γραμμή. Ο ΑΝΤ1 δείχνει να επενδύει περισσότερο στα live shows, αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα τις ειδήσεις.

Η πολιτική κατεύθυνση στο ΣΚΑΙ έχει ήδη φανεί από τις θέσεις που εκφράζουν στον αέρα του δελτίου οι σχολιαστές του, όπως ο Μπάμπης Παπαδημητρίου και Άρης Πορτοσάλτε που επιμένουν στη σκληρή μνημονιακή πολιτική. Τον «αντίλογο» έχουν αναλάβει ο Αλέξης Παπαχελάς που μετά το τέλος των «Φακέλων» στο ΣΚΑΙ θα εμφανίζεται ως σχολιαστής στο δελτίο της Σίας Κοσιώνη και η Κατερίνα Ακριβοπούλου. Η κίνηση του σταθμού να βάλει τον Γιώργο Αυτιά στα δελτία ειδήσεων έφερε θεαματικότητα ενώ τα κενά της ενημέρωσης από τις απώλειες των ενημερωτικών εκπομπών, προβλέπεται να καλυφθούν με life style ή χορηγούμενες εκπομπές.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. καπτεν avatar
    καπτεν 16/09/2013 19:31:41

    Ο Ομιλος Βαρδινογιαννη παραδοσιακα τα πηγαινε καλα με Κων/νο Καραμανλη, Ανδρεα Παπανδρεου, Κωστα Καραμανλη, Γιωργο Παπανδρεου απο σεπτ 2008 μεχρι Μαρτη 2011. Μετρια με Μητσοτακη, πολυ ασχημα με Σημιτη. Τωρα τα παει καλα με Σαμαρα και Συριζα, πολυ κακα με κκε και χα. Νομοτελειακα αναπτυξη με προοπτικη δε μπορει να προκυψει οσο μερις της αστικης ταξης δεν βαραει κατακεφαλα τον συριζα. Δες Δασκαλοπουλος, Αγγελοπουλου, τον χαιδευουν. Τα ιδια και το Σταρ;

  2. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 16/09/2013 19:51:53

    Μια στιφή γεύση από την χειρότερη εκδοχή των νταβατζοΜΜΕ:
    Ζαχαρέα, Χατζηνικολάου, Μακρή.
    Μια δυσάρεστη υπενθύμιση των όσων μας έφεραν εδώ που είμαστε.
    Μια απωθητική απεικόνιση της παθολογίας της μεταπολίτευσης.
    Μόνο ο Τράγκας έλλειπε από το κάδρο.

    • Μara avatar
      Μara @ Νίκος Α 16/09/2013 22:19:57

      Όσα + και να βάλω, δεν φθάνουν......
      Η γάγγραινα... σε όλο της το μεγαλείο....

  3. Νίκος Α avatar
    Νίκος Α 16/09/2013 19:53:05

    Στυφή

  4. Tassos avatar
    Tassos 16/09/2013 20:36:00

    Γερασμένοι, ηττημένοι (για το κόμμα της δραχμής μιλάω). Κάποιοι μας πλάσαραν τα πιλάφια του Λυγερού ως ...βαθυστόχαστες αναλύσεις.

  5. Μεγάλες στιγμές avatar
    Μεγάλες στιγμές 16/09/2013 20:56:50

    Πάντως η στροφή του Ρίαλ προς τον Σύριζα ειναι ολοφάνερη και εκνευριστική..

  6. Κάνω ότι δεν βλέπω avatar
    Κάνω ότι δεν βλέπω 16/09/2013 20:59:58

    Τα δόντια της Μακρή είναι όλα τα λεφτά: και προεξέχουν και φέγγουν από μακριά.

    • Rainbow avatar
      Rainbow @ Κάνω ότι δεν βλέπω 17/09/2013 10:51:35

      100000

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 16/09/2013 21:29:55

    Θά 'θελα νά δῶ τήν ἀντίδραση τοῦ Νίκου στήν προτροπή τῆς Ζαχαρέα:
    ''Παρακαλῶ κ.Χατζηνικολάου,ὅταν σᾶς δίνω τό λόγο θά ἀπαντᾶτε''...

  8. αύρα avatar
    αύρα 16/09/2013 21:35:28

    Γιατί στους της άνω σειράς επικρατεί το μαύρο;

    • GO avatar
      GO @ αύρα 16/09/2013 21:39:11

      Η επίσημη πρεμιέρα είχε black jacket για dress code.

      • αύρα avatar
        αύρα @ GO 16/09/2013 21:45:04

        Πολύ πένθιμη τους βγήκε....η παραλλαγή στο black tie!!!

        • GO avatar
          GO @ αύρα 16/09/2013 21:47:38

          Ζωή σε μας!

          • αύρα avatar
            αύρα @ GO 16/09/2013 21:57:24

            ...νάμαστε καλά!!!

  9. Ρεαλιστης avatar
    Ρεαλιστης 16/09/2013 22:50:23

    Ο κυρ Νικος ξεπεραστηκε. Οι κωλοτουμπες τον ζαλησαν. Η επιδραση των Ελληνοφρενων και των επιθεωρησεων του Τραγκα τον κατεβασαν σε επιπεδο μιας καποιας πιο ηπιας αυριανης. Και ας μη ξεχναμε οτι και αυτος γονος πολιτικης οικογενειας ειναι.
    Αν ολοι αυτοι ηταν καλοι δημοσιογραφοι δεν θα επρεπε εδω και δεκαετιες
    1) Να εχουν καταλαβει τι γινεται και ποσο στραβα αρμενιζει η χωρα?
    2) Να εχουν ψαξει γιατι τα καυσιμα ολο ακριβαινουν ενω πολλες φορες οι διεθνεις τιμες ειναι στα χαμηλα επιπεδα?
    3) Να εχουν βγαλει σκανδαλα επιορκων δημοσιων υπαλληλων?
    4) Να εχουν ενημερωσει τον κοσμο για το τι ερχεται?
    5) Ποτε εκαναν καταγγελιες για τους 45ηδες συνταξιουχους?
    6) Πότε πηγαν κοντρα στις συντεχνιες? Ποτε πηγαν κοντρα στο εκπαιδευτικο και στους καθηγητες? Μηπως επειδη εστελναν τα παιδια τους στα πανακριβα σχολεια της Φιλοθεης και του Ψυχικου?
    Παντα δουλευαν με σκοπο το κερδος και την τηλεθεαση και οχι για το καλο του κοσμου.
    Το ΄κουρασμενος΄μηπως ηταν η εκδικηση των νταβατζηδων ?
    Αγαπητοι μου, με τετοιους δημοσιογραφους και με πολιτικους Ψεκα(σμ)μενους ή καταστροφη ειναι πολυ κοντα. Η Μαρφιν, ο Μελιγαλας και το Περαμα δεν ειναι τιποτα μπροστα σε αυτο που ερχεται.
    Λυπαμαι ....

    • Μara avatar
      Μara @ Ρεαλιστης 17/09/2013 06:01:59

      Έτσι ακριβώς!

  10. Πίθηκας avatar
    Πίθηκας 17/09/2013 05:45:53

    Είναι τρέλα αστοί να στηρίζουν τους συμμορίτες του ΣΥΡΙΖΑ.
    Η αστική τάξη της χώρας έχει μόνο μια ελπίδα και αυτός είναι ο σημερινός πρωθυπουργός μας Αντώνης Σαμαράς που πιστεύει στην ελεύθερη αγορά και στο φιλελευθερισμό.
    Οι άλλες επιλογές οδηγούν σε κομμουνισμό, εθνικισμό και συριζα-σοσιαλισμό.
    Το κράτος θα πρέπει να κινήσει όλους τους μηχανισμούς του κατά του star.
    Υπάρχουν νόμοι που σίγουρα θα έχει παραβιάσει.
    Είναι θέμα επιβίωσης και δικαιοσύνης.

    • GO avatar
      GO @ Πίθηκας 17/09/2013 06:01:31

      Βρε, τι ωραία που τα λες;!

  11. alex avatar
    alex 17/09/2013 05:49:35

    ειναι παλαιοι στο κουρμπετι..
    πρωτα θα το παιξουν αντικειμενικοι (επειδη ολοι ειναι υποψιασμενοι για τον ρολο τους) και μετα, μολις οι μετρησεις δειξουν οτι αποκτανε καποια σταθεροτητα στα νουμερα, θα αρχισουν την κατηχηση...

  12. GO avatar
    GO 17/09/2013 06:29:10

    Με μια πιο οξυδερκή (νομίζω) θεώρηση, θα έλεγα ότι προετοιμάζεται πολιτικός ρόλος για τον Χατζηνικολάου. Θα δείξει...

  13. καπτεν avatar
    καπτεν 17/09/2013 06:45:01

    Ο Χατζινικολαου επι Σημιτη , ως κεντρ. παρουσιαστης στο Μεγα, για απονευρωση των αντιδρασεων κοντρα στους σημιτηδες και κωνσταντοπουλους της εποχης, ξεκινησε μια μερα το δελτιο με πρωτη ειδηση το Ιδιο Κοκκινο φορεμα που φορεσαν την προηγουμενη μερα οι Βανδηη Βισση! Ειναι ιδιος ολετηρ της ελλαδος με τους αριστερους. Τετοιο λαιφ σταιλ δελτιο εκανε συστηματικα σε ολη τη πρωτη περιοδο σημιτη ενω ο σημιτης παταγε στο λαιμο τους δεξιους με 80 νεους φορους. Στον Σκαι της εποχης εκεινης, ο Ευαγγελατος "εβγαζε σε παραθυρα ταυτοχρονα να τσακωνονται" τις 3 γυναικες του Καζαντζιδη! Εγω πιστευω οτι μαζι με τους αριστερους δε θα την γλυτωσει κανεις δημοκρατης συνεργασθεις με την πασοκοαριστερα.

    • αύρα avatar
      αύρα @ καπτεν 17/09/2013 07:28:10

      ένσταση κάπτεν
      Η Μαρινέλα, πάντα κυρία, ουδέποτε βγήκε σε τηλεπαράθυρο να τσακωθεί με σύζυγο πρώην της!

      • GO avatar
        GO @ αύρα 17/09/2013 07:30:21

        Δεκτή!

      • καπτεν avatar
        καπτεν @ αύρα 17/09/2013 08:06:46

        Βεβαιως. Αλλά υπηρχαν δυο στα παραθυρα (μια λεγοταν Μαγχη!) και στο τηλεφωνο η τελευταια (νομιζω ..Βασω;). 3 ημερες τραβηξε αυτο το θεατρο. Και να μη θελεις, τελικα το εβλεπες. Κοτσομπολευαν η μια την αλλη, ηρεμα και πολιτισμενα! Κι οταν τελειωσε το θεατρο ο Ευαγγελατος το γυρισε στο γνωστο ιντερμεντζο: Ευαγγελος Γιαννοπουλος μιση ωρα να καταχειριαζει την Δεξια!

        • αύρα avatar
          αύρα @ καπτεν 17/09/2013 10:33:06

          Βάσω ... indeed !!!

  14. GO avatar
    GO 17/09/2013 07:25:10

    Νεότερα:
    Η πρώτη μέρα ανέδειξε νικητή το δελτίο του STAR. Περίπου 5% πάνω από το MEGA.

    • GO avatar
      GO @ GO 17/09/2013 08:25:56

      ...και με τεράστια διαφορά lead in υπέρ του MEGA.

  15. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 17/09/2013 07:50:08

    Ξερνουσα όλη νύχτα

  16. Hawk avatar
    Hawk 17/09/2013 09:05:42

    Αντε και κοντεύουμε τα δέκα " δελτία εμετικής προπαγάνδας", τι να πω να τα χαιρόμαστε.... Αλήθεια για το Star διεθνείς ειδήσεις δεν υπάρχουν?

    • αύρα avatar
      αύρα @ Hawk 17/09/2013 10:35:10

      Αθήναι ομφαλός γαρ έστι,
      Κολονακίω δε ...ομφαλότερο!

  17. ES avatar
    ES 17/09/2013 10:15:04

    Θεώρησα το δελτίο μεστό, γρήγορο, χωρίς φλυαρίες, σωστή διανομή στους σχολιαστές, ολοφάνερη η εμπειρία του κ. Χατζηνικολάου, και ολόσωστη χρήση της ελληνικής γλώσσας. Πλούτος για ένα δελτίο να έχει το κ. Λυγερό, τον κ. Κουβαρά, τον κ. Στούπα και την κ. Μακρή. Σίγουρα θα μπει και ενότητα εξωτερικών ειδήσεων. Όσο για το λιγότερο από ένα τέταρτο παρουσίασης ειδήσεις του life style δεν με ενόχλησε καθόλου, μια ανάλαφρη πινελιά για το τι συμβαίνει και έξω από την πολιτική αρένα. Καλή αρχή ΣΤΑΡ και ΜΠΡΑΒΟ στην κ. Ζαχαρέα, εύχομαι καλοτάξιδη και σε εκείνην και στο δελτίο.

  18. Δημήτρης avatar
    Δημήτρης 17/09/2013 10:46:38

    Ολοι έχουν στήσει διαδικτυακές εταιρίες ενημέρωσης (;) εκτός της Ζαχαρέα, η οποία
    τυγχάνει σύζυγος Θεοδώρου ( αμνήμονες! )
    Τι δεν καταλαβαίνετε;

  19. GO avatar
    GO 17/09/2013 10:54:21

    Για ξαναδείτε το.

    • αύρα avatar
      αύρα @ GO 17/09/2013 12:44:06

      ...το Κολωνάκι;;

  20. GO avatar
    GO 17/09/2013 11:05:42

    Θεοδώρου ...του μεγάλου επικοινωνιακού μάστορα.

  21. ΓΙΩΡΓΗΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΗΣ 17/09/2013 12:20:58

    ΚΑΠΤΕΝ μάλον κάτι μπέρδεψες.Δέν ήταν οι τρείς γυναίκες του Καζαντζίδη αλλά οι τρείς γυναίκες του Χιώτη για ένα περιστατικό που ανέφερε ο Καζαντζίδης στον Βασίλη Βασιλικό και το περιέλαβε ο συγγραφέας στο βιβλίο του.

  22. ΓΙΩΡΓΗΣ avatar
    ΓΙΩΡΓΗΣ 17/09/2013 12:39:15

    Κάπτεν, μάλον κάνεις κάποιο λάθος.Δέν ήταν οι τρείς γυναίκες του Καζαντζίδη αλλά του Χιώτη με αφορμή ένα περιστατικό που ανέφερε ο Καζαντζίδης στόν Βασίλη Βασιλικό καί ο συγγραφέας το μετέφερε στό βιβλίο του.

  23. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 17/09/2013 12:57:12

    Λεπτομέρειες...

  24. Δήμητρα avatar
    Δήμητρα 17/09/2013 21:00:21

    Κάποιος είπε : " η tv και ειδικά τα δελτία ειδήσεων ( των κεφάτων και σκαφάτων) βλάπτουν σοβαρά την υγεία" .