18/11/2013 12:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

«Glasnost» θέλουν στην Εφημερίδα των Συντακτών για την είσοδο νέων επενδυτών

«Δεν γίνεται να καταγγέλλουμε το ΚΚΕ ότι πούλησε τη Ραδιοτηλεοπτική Α.Ε. και τον 902 TV και 902 FM σε offshore και σε άγνωστο ή ‘κουκουλοφόρο’ επενδυτή, και εμείς να προβούμε σε αύξηση μετοχικού κεφαλαίου κατά 400.000 ευρώ και να μην γνωρίζουμε ποιος βάζει τα λεφτά». Αυτή ήταν grosso modo η ένσταση της πλειονότητας των εργαζομένων στην Εφημερίδα των Συντακτών την περασμένη εβδομάδα όταν η διοίκηση της «Ανεξάρτητα Μέσα Μαζικής Ενηµέρωσης Α.Ε.» στην οποία μετέχουν εργαζόμενοι ανακοίνωσαν την είσοδο ιδιωτών επιχειρηματιών που έχουν εκδηλώσει ενδιαφέρον. Η πλειοψηφία στη Γενική Συνέλευση που πραγματοποιήθηκε συμφώνησε στην πώληση μεριδίου της εταιρείας έως 30%. Αρχικά μια 4άδα εργαζομένων, φίλα προσκείμενων στον χώρο του ΣΥΡΙΖΑ, θέλησαν να βγουν μπροστά ζητώντας να μην αποκαλυφθούν τα ονόματα όσων βάλουν τα χρήματα για την αύξηση του μετοχικού κεφαλαίου. Αρκετοί ήγειραν ενστάσεις έτσι το όνομα του επιχειρηματία θα αποκαλυφθεί σε επόμενη Γενική Συνέλευση. Εκτός αν ο επιχειρηματίας ή οι δικηγόροι, δεν θελήσουν να αποκαλυφθεί η πρόθεσή τους να έχουν μηντιακό πόδι στον ΣΥΡΙΖΑ και τα Μέσα που ελέγχει, οπότε πάει στράφι η δουλειά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. βαγόνι avatar
    βαγόνι 18/11/2013 13:07:32

    Το 1975,το "αυτοδιαχειριστικό" πείραμα της Scottish Daily News κράτησε
    ένα,μόλις,εξάμηνο...όταν αναμείχθηκε,στη διαχείριση,ο Robert Maxwell,
    το πολύ ενδιαφέρον εγχείρημα είχε τελειώσει...
    Ανάλογη πορεία: η Ελευθεροτυπία, όταν ανέλαβε ο μακαρίτης Κίτσος
    Τεγόπουλος
    Δύο πιό συγκρατημένα πειράματα μικτής διαχείρισης και λιγότερο
    φιλόδοξες διακηρύξεις,ανέδειξαν τις δύο πιό ενδιαφέρουσες ευρωπαικές
    εφημερίδες στο δεύτερο μισό του προηγούμενου αιώνα, τη γαλλική Monde
    και την ιταλική Republica....παράλληλα,όμως, με ένα δημοκρατικό σύστημα
    διοίκησης και λήψης αποφάσεων,ευτύχησαν να έχουν,ώς διευθυντές αλλά
    κυρίως ώς εμψυχωτές,δύο αυθεντικές προσωπικότητες του χώρου...τον
    Hubert Beuve Mery και τον Eugenio Scalfari...!
    Mία μετριοπαθής διαχειριστική αλλα και μία,όσο γίνεται,απεμπλοκή απο
    κομματικά και οικονομικά κέντρα, μπορεί να επιτρέψει στην "Εφημερίδα
    των Συντακτών" να επιβιώσει αξιοπρεπώς και ίσως... να διακριθεί...ζούμε
    σε μιά περίοδο, όπου η σαρωτική "δημοσιότητα" είναι το ασφαλέστερο
    όπλο συσκότισης!

    • Ηλίας Κατσής avatar
      Ηλίας Κατσής @ βαγόνι 18/11/2013 21:35:57

      "Ανάλογη πορεία: η Ελευθεροτυπία, όταν ανέλαβε ο μακαρίτης Κίτσος
      Τεγόπουλος" ...Είσαι άσχετος, αν όχι, και άσχετος και εμπαθής.

      • βαγόνι avatar
        βαγόνι @ Ηλίας Κατσής 19/11/2013 08:45:57

        Δεν μπαίνω στον κόπο να σου επιστρέψω τούς
        χαρακτηρισμούς σου,που έτσι κι'άλλοιώς δε με
        αφορούν...μάθε όμως να ελέγχεις τα αντανακλα-
        στικά σου όταν απαντάς...δεν ασχολήθηκα με
        "το ελεύθερο κάθε γραφίδας" αλλά με το ιδιοκτη-
        σιακό καθεστώς: ξεκίνησε,ώς έντυπο συντακτών
        και σύντομα περιήλθε σε μοναδική ιδιοκτησία...
        δεν υπονόησα κάν,άν αυτό είναι καλό ή κακό....
        χρησιμοποίησα,μάλιστα, το σκωτσέζικο και το
        ελληνικό παράδειγμα,για να τονίσω ότι δεν
        πρέπει να βιαζόμαστε στις διακηρύξεις
        "αυτονομίας",ενώ η πραγματικότητα δεν είναι
        τόσο ευνοϊκή...εξ'ού και η επιφύλαξη μου για τη
        σημερινή "Εφημερίδα των Συντακτών"...ώς εδώ!
        Τα υπόλοιπα δε με αφορούν,άλλωστε δε μιλώ
        απο τα ενδότερα του επαγγέλματος!

        • Ηλίας Κατσής avatar
          Ηλίας Κατσής @ βαγόνι 19/11/2013 12:34:11

          Σου ζητάω συγνώμη. Αν άλλαζες όμως τη λέξη "πορεία" με τη λέξη "κατάληξη" και τη λέξη "Ελευθεροτυπία" με το "Αδέσμευτη Γνώμη" τότε και μόνο τότε θα ήταν ξεκάθαρο το σχόλιό σου και δε θα χύναμε άδικα το μελάνι μας. Μπλέχτηκα και τσίμπησα και συμπάθα με αδίκως, επειδή με τις λάθος λέξεις/όρους της διατύπωσής σου ίσως συσκοτιζόντουσαν όσοι δεν ανακατεύονται με τα πίτουρα ή τα "ενδότερα του επαγγέλματος" μου.

          Για όσους δε ξέρουν, ο έλεγχος της εφημερίδας Ελευθεροτυπία, της πρώην "Αδέσμευτης Γνώμης" ή «των 70-80 Συντακτών», περιήλθε το Μάιο του 1978 στο Χρήστο Τεγόπουλο και παρέμεινε στα χέρια του και έτσι διέπρεψε σαν απόλυτη συγκυρίαρχος της ενημέρωσης, ως τον θάνατό του το Νοέμβριο του 2006, δηλαδή για 28 χρόνια ή 56 εξάμηνα.
          Το ένα απ' αυτά, το δεύτερο του 1996, φιλοξένησε σαν ένθετο της ΚΕ του και τη NetControl μου
          Σαν ρέκτης του printed Internet, την πόθησε κι αυτή και μου ζήτησε με ευγένεια να περιέλθει στο portfolio του, παραμένοντάς με βεβαίως εκδότη-διευθυντή της, έναντι ενός (του γνωστού που πρότεινε συνήθως) ποσοστού, αλλά εγώ δεν ήθελα και το ίδιο βράδυ, απέλυσα 40, έστειλα πίσω το χαρτί, ακύρωσα την έκδοσή της και πήγα άφραγκος στο χωριό μου για ψάρεμα σε αντιδιαστολή με τους «εβδομήκοντα» που τρώνε …το νέφος της Αθήνας.

          • βαγόνι avatar
            βαγόνι @ Ηλίας Κατσής 19/11/2013 14:47:16

            Ok, παρεξήγηση!

  2. Διηνεκης avatar
    Διηνεκης 18/11/2013 13:27:36

    Η λογική του ΣΥΡΙΖΑ είναι τα δικά μας δικα μας κ´ τα δικα τους δικα μας,κριτικαρουμε τους πάντες κ´ τα πάντα αλλά δεν δεχόμαστε απο κανέναν κριτική

  3. Ηλίας Κατσής avatar