Eμφύλιος πόλεμος προ των πυλών της ΝΕΡΙΤ
15/04/2014 10:42
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Eμφύλιος πόλεμος προ των πυλών της ΝΕΡΙΤ

Με τα όσα υπόσχεται ο ΣΥΡΙΖΑ ότι θα κάνει αν γίνει κυβέρνηση είναι σίγουρο ότι θα δούμε και πράξεις αντεκδίκησης και φοβερές αδικίες από ανθρώπους που ευαγγελίζονται την αλλαγή στην Ελλάδα

Έγινε πρόσφατα μια απεργία στην ΕΣΗΕΑ όπου βρέθηκαν και πολλοί απολυμένοι από την παλιά ΕΡΤ. Αλλά βρέθηκαν και πολλοί άλλοι οι οποίοι έκαναν αιτήσεις και επαναπροσλήφθηκαν στη Δημόσια Τηλεόραση.

Όλοι αυτοί γνωρίζονταν μεταξύ τους, ήταν κάθε μέρα μαζί επί πολλά χρόνια, ήταν συνάδελφοι. Κι όμως, αν έβλεπε κανείς τι έλεγαν οι πρώην της ΕΡΤ στους νυν της ΔΤ θα ντρέπονταν για λογαριασμό τους. Τι προδότες τους χαρακτήριζαν, τι κουκουλοφόρους, τι… Δουτούλες, τι κυβερνητικούς και με άλλα κοσμητικά επίθετα τους στόλιζαν.

Κάποιοι μάλιστα της πρώην κρατικής τηλεόρασης που δεν έκαναν αίτηση πρόσληψης και συμμετείχαν στους αγώνες για να μην κλείσει η ΕΡΤ έλεγαν μεταξύ άλλων και θα τα μεταφέρουμε πολύ κομψά. «Περιμένουμε τις εκλογές, περιμένουμε να βγει ο ΣΥΡΙΖΑ κι όταν γυρίσουμε στο Ραδιομέγαρο όπως μας υποσχέθηκαν τότε θα τους γα…. τους υπόλοιπους. Καλύτερα να βρουν μέρος να κρυφτούν».

Σεβαστή η πίκρα τους γιατί έμειναν χωρίς δουλειά. Αν θέλετε σεβαστή και η αγανάκτησή τους γιατί έτσι όπως έκλεισε η ΕΡΤ δεν είναι κανείς περήφανος. Πόση, ωστόσο, περηφάνια θα πρέπει να νιώθουμε όλοι μας όταν ακούμε όλα αυτά; Όταν ένας υποβόσκων εμφύλιος πόλεμος βρίσκεται προ των πυλών; Και όχι μόνο στην ΕΡΤ. Με τα όσα υπόσχεται ο ΣΥΡΙΖΑ ότι θα κάνει αν γίνει κυβέρνηση είναι σίγουρο ότι θα δούμε και πράξεις αντεκδίκησης και φοβερές αδικίες από ανθρώπους που ευαγγελίζονται την αλλαγή στην Ελλάδα. Σκεφτείτε την ΕΡΤ σα μικρογραφία της κοινωνίας και όσους… έρθουν στα πράγματα να απειλούν τους υπόλοιπους; Αυτό είναι το μέλλον της χώρας; Βρισκόμαστε προ του κινδύνου να γίνουμε Ουκρανία; Αυτό είναι κάτι που θα πρέπει να το δουν σοβαρά τα μεγάλα κόμματα.

Αλλά αν θέλουμε να δούμε τα όσα έγιναν στην ΕΡΤ πρέπει να πούμε τα εξής:

1.Ο τρόπος που έκλεισε και η συνολική διαχείριση της υπόθεσης θα πρέπει να διδάσκεται στα σχολεία ως η μεγάλη αποτυχία και πώς να την αποφύγετε.

2.Μπορεί η σκέψη να ήταν σωστή και στην ΕΡΤ να γίνονταν όργια που κάποτε έπρεπε να σταματήσουν, όμως, τα λάθη διαδέχθηκαν το ένα το άλλο. Για να καταλάβετε μόνο τι συμβαίνει σκεφτείτε το εξής: Δέκα μήνες μετά το λουκέτο, με την παγκόσμια πρωτοτυπία του υφυπουργού ΕΡΤ και αυτό που βλέπουμε στις τηλεοράσεις είναι ένα έκτρωμα. Ούτε οι προσλήψεις έχουν γίνει, ούτε οι διαγωνισμοί έχουν ολοκληρωθεί ενώ από τη ΝΕΡΙΤ μόνο το η τηλεόραση υπάρχει αφού ούτε ραδιόφωνο έχουμε ούτε και ίντερνετ. Ο κ. Καψής που σκέφτεται να μεταπηδήσει στην Ευρωβουλή θεωρεί εαυτόν υπερήφανο και επιτυχημένο;

3.Για το αν έχουν δίκιο οι πρώην εργαζόμενοι ή οι νέοι, κανείς δεν μπορεί να πει τίποτε. Και οι πρώτοι είναι πικραμένοι που έμειναν χωρίς δουλειά και οι δεύτεροι έπρεπε να ζήσουν την οικογένειά τους, οπότε καλά έκαναν και πήγαν για δουλειά, εφόσον αξιολογήθηκαν σωστά.

4.Μας είναι αδύνατο να βλέπουμε πολλούς από τους πρώην εργαζόμενους να μιλάνε για εκδίκηση λες και η ΕΡΤ ήταν προσωπική τους περιουσία. Από πού κι ως που θεωρούν ότι είναι μαγαζάκι τους που μπορεί να μπαίνουν και να βγαίνουν όποτε θέλουν; Εργαζόμενοι ήταν και ουδείς στη ζωή αυτή είναι μόνιμος αλλά πρέπει να αποδεικνύει την αξία του. Όπως γίνεται δηλαδή στον ιδιωτικό τομέα, γιατί στην ΕΡΤ να υπάρχει διαφορά; Και στο κάτω – κάτω πότε αξιολογήθηκε ένα μεγάλο μέρος του παλιού προσωπικού που ήταν οι τεμπέληδες της εύφορης κοιλάδας; Το συνδικαλιστικό αρχικηφηναριό των πρώην πασόκων συνδικαλιστών, του Καλφαγιάννη και των άλλων που τώρα πήγαν στον ΣΥΡΙΖΑ; Πώς τώρα απειλούν όλοι αυτοί που έπαιρναν πέντε χιλιάρικα το μήνα ακατέβατα και δεν είχαν πατήσει ούτε ένα κουμπί στην ΕΡΤ;

Το συμπέρασμα είναι ότι κάποιοι οδηγούν τη χώρα σε εμφυλιοπολεμικό κλίμα με όχημα την ΕΡΤ. Οι δήθεν «αποκαταστάσεις» αδικιών που υπόσχεται ο ΣΥΡΙΖΑ σε κάθε πικραμένο είναι σίγουρο ότι θα οδηγήσουν σε μια άνευ προηγουμένου σύγκρουση τους Έλληνες πολίτες. Κι αυτό δεν το θέλει κανείς.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Tassos avatar
    Tassos 15/04/2014 10:52:16

    Εγώ πάντως αν με έβριζε Δ.Υ. θα τον έκανα μπλε μαρέ

  2. foros1 avatar
    foros1 15/04/2014 12:28:33

    δηλαδη εσεις πιστευετε ότι οι απολυσεις στο δημοσιο, απλα θα ...ξεχαστουν; αλλωστε ο κ. Μητσοτάκης δεν ξεχνα να τις υπενθυμιζει σχεδoν καθημερινα!

  3. Marcelos avatar
    Marcelos 15/04/2014 13:40:49

    Οι απολύσεις στο Δημόσιο πρέπει σταδιακά να φτάσουν τις 400.000! Ειδάλλως είμαστε βαρέλι χωρίς πάτο. Όταν χρειάζεσαι 14 Δις ετησίως για τη μισθοδοσία 400.000 ανθρώπων που δεν προσφέρουν τίποτε, είσαι καταδικασμένος σαν χώρα και σαν οικονομία! Εδώ μπήκαμε όλος ο λαός στο μνημόνιο για να πάρουμε 11 Δις σε βάθος διετίας... Οι 400.000 "παραπανίσιοι" υπάλληλοι κοστίζουν 14 Δις ετησίως (με 2.500 μεικτά και 14 μισθούς)!!! Δεν προσφέρουν τίποτε, δεν έχουν καν αντικείμενο, μπήκανε στο δημόσιο ρουσφετολογικά λόγω δημοσίων σχέσεων. Το 1,5 εκατομμύριο ανέργων, οι εργαζόμενοι των 400 Ευρώ για 8αωρο, η μεσαία τάξη που πεθαίνει κτλ. ΔΕΝ μπορούνε να μπαίνουν στα μνημόνια για να συνεχίσουν να παίρνουν 1000 Ευρώ μηνιαίως αυτές οι ΠΑΡΑΠΑΝΙΣΙΕΣ 400.000... Το Δημόσιο πληρώνει ένα εκατομμύριο κόσμο ενώ χρειάζεται 300.000 το ανώτερο. Σε αυτόν τον αριθμό πρέπει να φτάσει δεν γίνεται αλλιώς. Νέτα σκέτα.

    • foros1 avatar
      foros1 @ Marcelos 15/04/2014 16:36:31

      ...και μολις απολυθουν οι 400.000, οι εργαζόμενοι των 400 ευρω, θα γινουν εργαζόμενοι των 200 ευρω! αληθεια, μετα από αυτό τι θα εχει σειρά; μηπως η επιστροφη της δουλείας;

      • Marcelos avatar
        Marcelos @ foros1 15/04/2014 17:31:00

        Εσείς συνεχίσετε να πληρώνετε τέλος επιτηδεύματος, ενοίκιο για το μαγαζί, ΔΕΗ, ΤΕΒΕ κτλ. και περιμένετε με το ντουφέκι να μπει κανας πελάτης... Αλλά αν κρίνω από τα γραφόμενά σας, μάλλον κάθεστε σε κάποιο γραφείο υπουργείου ή οργανισμού και λέτε "εις υγείαν των κορόιδων"...

    • Ρεαλιστης avatar
      Ρεαλιστης @ Marcelos 15/04/2014 16:56:29

      Αυτα γραφετε και θα σας κατηγορησουν σαν υμνητη των Γερμανων οπως εκαναν με εμενα σε ενα παραπλησιο σχολιο περι μισθων και συγκρισης με τους αντιστοιχους ΔΥ στην Γερμανια. :) Η αληθεια ειναι παντως οτι μερικοι μονο ικανοι δημοσιοι υπαλληλοι δουλευουν αλλα δεν υπαρχει συστημα αξιοκρατιας και αξιολογησης. Ακομα και οι καθηγητες αρνουνται την αξιολογηση. Γνωριζετε οτι υπαρχουν μαθηματικοι που δεν γνωριζουν τα βασικα περι Η/Υ? Γνωριζετε οτι υπαρχουν καθηγητες Αγγλικων που ο Τσιπρας απεναντι τους φαινεται σαν αποφοιτος της Οξφορδης? Γνωριζετε οτι στην εφορια Αγ. Δημητριου ειδα υπαλληλο που δεν ηξερε να που ειναι το enter? Τι να πουμε ? Υπαρχουν υπαλληλοι που αφου εισπραξουν τα 1500 η 2000 Ευρω τρεχουν μετα για να ασχοληθουν με αλλες δραστηριοτητες. Μονο μια σωστη πληροφορικη θα μας βοηθησει και θα μειωσει τον αριθμο τους. Και φυσικα μια σωστη αξιολογηση γιατι δεν ειναι δυνατον αριστουχος του Πανεπιστημιου και υπαλληλος του υπ. εξωτ. με γνωση 3 ξενων γλωσσων να εχει μισθο το 1/2 ενος υπαλληλου σε αλλο υπουργειο η το 1/3 ενος υπαλληλου μιας ΔΕΚΟ με γυμνασιακη μορφωση.

    • Χρήστος avatar
      Χρήστος @ Marcelos 22/04/2014 17:45:07

      Αμόρφωτο δεξιό ζώο που ο εγκέφαλός σου έχει καεί από την παραπληροφόρηση για ποιον μισθό των 2.500 ευρώ μεικτά μιλάς;Πού ζεις;Μιλάς για 14 μισθούς.Επικοινωνείς με το περιβάλλον;Όσο για το αν προσφέρουν τίποτε οι 700.000 συνολικά Δ.Υ. (μαζί με τις ΔΕΚΟ) θα το αφήσω ασχολίαστο.Μόνο που την επόμενη φορά που θα αρρωστήσεις και θα πας σε νοσοκομείο να πεις στους γιατρούς των 900 ευρώ και τις νοσοκόμες των 500 ευρώ πως είναι άχρηστοι.Και όταν θα έρθει η ώρα να πας τα παιδιά σου στο δημόσιο σχολείο με τους εκπαιδευτικούς των 650 ευρώ να θυμηθείς όσα έχεις πει και να μην περάσεις την πύλη.Πήγαινέ τα σε ιδιωτικό αφού στο Δημόσιο δουλεύουν κηφήνες και άει σιχτίρ!!!

  4. Athinaios avatar
    Athinaios 15/04/2014 14:55:07

    Δεν σας ειδα να εκφραζετε την ιδια αγωνια και το ιδιο ενδιαφερον για τις δεκαδες χιλιαδες απολυμενους εργαζομενους των stage και των συμβασιουχων τις περιοδου 2004-2009 οταν ο συντροφος ΓΑΠ τους πεταξε στο δρομο............................. τοτε δεν ηταν αντεκδικηση............................................ Πολυ μεγαλο ενδιαφερον απο μερους σας για το πρασινο κρατος και τις επιλογες του.......................................

  5. Μάριος avatar