01/01/2014 17:02
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Come back για το ανταποδοτικό τέλος της Δημόσιας Τηλεόρασης-στα 36 ευρώ τον χρόνο το νέο χαράτσι

Δεν πρόλαβε καλά καλά να αλλάξει ο χρόνος και ο υφυπουργός για τη δημόσια ραδιοτηλεόραση, Παντελής Καψής, έστειλε στους πολίτες τον λογαριασμό. Με μια λιτή ανακοίνωση και χωρίς να δηλώσει κάτι για το φτωχό πρόγραμμα της μπάσταρδης «ΔΤ» (δημόσια ραδιοτηλεόραση με πάμπολες συνεργασίες με ιδιωτικές εταιρείες και δεκάδες συμβασιούχους), ο κύριος Καψής ανακοινώνει στους Ελληνες ότι επανέρχεται δριμύτερο το ανταποδοτικό τέλος, κατά 1 ευρώ μειωμένο έναντι αυτού που κατέβαλαν στην ΕΡΤ. Στο ποσό των 3 ευρώ μηνιαίως λοιπόν ανέρχεται το ανταποδοτικό τέλος που ορίζεται ως αντιστάθμισμα για την εκπλήρωση του στόχου της δημόσιας υπηρεσίας  της εταιρείας «ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΡΑΔΙΟΦΩΝΙΑ, ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΚΑΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ Α.Ε.» (ΝΕΡΙΤ Α.Ε.) σύμφωνα με το νόμο 4173/2013. Το ανταποδοτικό τέλος ισχύει από 1.1.2014 μετά από σχετική εισήγηση του Δ.Σ. της ΝΕΡΙΤ Α.Ε. και εισπράττεται μέσω του λογαριασμού του ηλεκτρικού ρεύματος.

Η εισφορά υπέρ ΕΡΤ, με το Νόμο 3419/2005 (ΦΕΚ 297/6.12.2005), είχε καθοριστεί στην τιμή των 4,24€/μήνα. Με τον ίδιο Νόμο, μετά την 6.12.2005, δεν επιβάλλετο ανταποδοτικό τέλος (εισφορά) για τους μετρητές από τους οποίους ηλεκτροδοτούνται κοινόχρηστοι χώροι των πολυκατοικιών, ανεξαρτήτως της χρήσης τους.

Τα έσοδα από το ανταποδοτικό τέλος για το 2014 έχουν προϋπολογιστεί στα 191 εκατ. ευρώ από τα οποία τα 101 εκατ. ευρώ καλύπτουν το κόστος λειτουργίας της ΝΕΡΙΤ. Η εταιρεία θα συνεισφέρει 91,4 εκατ. ευρώ στο πρωτογενές πλεόνασμα του κρατικού προϋπολογισμού για το 2014. Να σημειωθεί ότι το 2012 το κόστος λειτουργίας της ΕΡΤ ήταν 245 εκ. ευρώ και τα συνολικά έσοδα από το ανταποδοτικό τέλος περίπου 300 εκατ. ευρώ.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. warrior avatar
    warrior 01/01/2014 17:08:23

    Μας δουλεύει; Ένα και μοναδικό κανάλι (και με εντελώς κουτσουρεμένο πρόγραμμα) και επιβάλλουν χαράτσι - έστω και κατά ένα ευρώ μειωμένο - ενώ η ΕΡΤ είχε τρία κανάλια, διάφορα δορυφορικά και ένα πρόγραμμα τουλάχιστον αξιοπρεπές; Γι' αυτό έγινε όλος ο φραμπαλάς με το κλείσιμο της ΕΡΤ;;;;;;;

  2. Τάσος avatar
    Τάσος 01/01/2014 18:08:45

    Πέντε κανάλια: ΕΤ1, ΝΕΤ, ΕΤ3, ERT WORLD (δορυφορικό), ΕΡΤ HD (Ψηφιακό)
    Επτά ραδιοφωνικούς σταθμούς με έδρα την Αθήνα: 91,6 Πρώτο
    Πρόγραμμα, 103,7 Δεύτερο Πρόγραμμα, 90,9 Τρίτο Πρόγραμμα, 93,6 Kosmos,
    101,8 ΕΡΑ Σπορ, 106,7 Φιλία, Πέμπτο Πρόγραμμα-Φωνή της Ελλάδας [στα
    βραχέα σε όλο τον κόσμο]).
    Τρεις ραδιοφωνικούς σταθμούς με έδρα τη Θεσσαλονίκη (95,8, 102 και Τρίτο)
    19 περιφερειακοί ραδιοφωνικοί σταθμοί ανά την Ελλάδα
    Δυο μουσικά σύνολα (Εθνική Συμφωνική Ορχήστρα, Ορχήστρα Σύγχρονης Μουσικής, Χορωδία)
    Μια έντυπη έκδοση, η "Ραδιοτηλεόραση", ένας διαδικτυακός τόπος το www.ert.gr, το ψηφιακό αρχείο της ΕΡΤ, archives.ert.gr.
    δίναμε 50 ευρώ το χρόνο ενώ τώρα θα δίνουμε μόνο 36 για την ΝΕΡΙΤ,
    δηλαδή για ένα τηλεοπτικό κανάλι και μία ραδιοφωνική συχνότητα.

    • Γιωργος Μακρης avatar
      Γιωργος Μακρης @ Τάσος 01/01/2014 19:24:19

      αυτη η περιγραφή τα λέει όλα!!! να σαι καλά και να έχεις μια καλή χρονιά!!

    • SR avatar
      SR @ Τάσος 01/01/2014 19:59:55

      Εχεις δικιο εδω προκειται για σκανδαλο και καποιοι θα κανουν παρτυ με τα λεφτα μας.Ακου εκει 190εκ. για ενα καναλι χωρις παραγωγες και με ενα προγραμμα εκτρωμα.

    • Tassos avatar
      Tassos @ Τάσος 01/01/2014 21:09:11

      Εχεις την εντύπωση ότι αυτά καλύπτονταν από την εισφορά για την ΕΡΤ? Τα ελλείμματα της ΕΡΤ για να παίρνουν τα τρωκτικά μισθούς μαμούθ ΕΜΕΙΣ τα πλερώναμε. Τώρα σε λέει ότι τηλεοπτικά κανάλια και ραδιόφωνα θα πληρώνονται από τα 3 ευρώ τον μήνα. Υπόψη ότι στην φτωχή Σερβία είναι 10 ευρώ τον μήνα.

      • Αβαδδών avatar
        Αβαδδών @ Tassos 01/01/2014 23:22:50

        Η ΕΡΤ ήταν πλεονασματική. Για παράδειγμα, τη διετία 2010-2011 είχε πλεόνασμα 91 εκ. ευρώ.

      • Αλχημιστής avatar
        Αλχημιστής @ Tassos 02/01/2014 00:25:55

        Tassos η δε διαβάζεις η δεν καταλαβαίνεις , έξοδα ερτ 245 εκ έσοδα 300 εκ.Και όπως ανέφερε ο Ελληνας Τασος 200 κανάλια και σταθμούς.
        Βγάλε τα γυαλιά .

  3. Στέργιος avatar
    Στέργιος 01/01/2014 18:35:05

    Και τον Ιούνιο, αν κάνουμε το λάθος και δεν μαυρίσουμε τους μπολσεβίκους που μας κυβερνούν στις ευρωεκλογές και στις περιφερειακές/δημοτικές, θα ανακοινώσουν αναδρομική αύξηση 50% με ισχύ από τον Ιανουάριο τού 14!

  4. GJ avatar
    GJ 01/01/2014 19:14:44

    Χάλια ήταν πριν, χάλια και τώρα!!! Κλείστε την.

  5. ADASK avatar
    ADASK 01/01/2014 19:23:21

    Ντροπή, άλλη μιά έκφραση του ολοκληρωτισμού στην καθημερινότητα μας....

  6. Κωστας avatar
    Κωστας 01/01/2014 19:59:57

    Αν ολες οι μεταρρυθμισεις ειναι τοσο πετυχημενες οσο της ΕΡΤ καταλαβαινετε ποσο καλυτερη χωρα θα γινουμε.

  7. Κώστας τουρίστας. avatar
    Κώστας τουρίστας. 01/01/2014 21:47:05

    Καλά τα σχόλια όλων των παραπάνω! Εγώ να δεχτώ οτι πρέπει να πληρώνουμε.Δέν συμφωνώ, αλλά ας το δεχτώ!
    Έχουμε και λέμε: Έχω το κυρίως σπίτι μου και ένα μικρό -36 τ.μ. - στο χωριό του πατέρα μου που το επισκέπτομαι αραιά και πού και που έχει ρεύμα. Οταν είμαι στην κύρια κατοικία, εκ των πραγμάτων δέν βλέπω τηλεόραση στο χωριό. Αντίθετα, όταν πηγαίνω στο χωριό, δέν βλέπω τηλεόραση στην κύρια κατοικία μου.
    ΓΙΑΤΙ ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΝΕΡΙΤ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΟ ΣΠΙΤΙΑ;;;;;;;;;
    Αφού στην ουσία, συνολικά βλέπω τηλεόραση 365 ημέρες το χρόνο και όχι 720(;;;;;;;)

    • Χαρατσωμένος avatar
      Χαρατσωμένος @ Κώστας τουρίστας. 02/01/2014 00:57:59

      Σε γενικές γραμμές δε θα διαφωνήσω. Ωστόσο, εκτιμώς πως η λογική είναι πως κάθε παροχή ρεύματος αντιστοιχεί, δυνητικά, σε μια τηλεόραση και άρα χρήση της υπηρεσίας. Επιπλέον δια αυτού του τρόπου αυξάνεται συντριπτικά ο αριθμός των υποχρέων και άρα η κατά κεφαλήν επιβάρυνση διατηρείται χαμηλή, έστω και αν αυτό αδικεί εκείνους που δε κάνουν χρήση της υπηρεσίας. Στην Αγγλία αγοράζεις μια άδεια σε ετήσια βάση από το Κράτος με κόστος 175 ευρώ, η οποία όμως αντιστοιχεί σε μια διεύθυνση. Δηλαδή, αν θες να βλέπεις τηλεόραση και σε δεύτερο σπίτι πρέπει να προμηθευτείς επιπλέον άδεια με το ίδιο κόστος.

      • ADASK avatar
        ADASK @ Χαρατσωμένος 02/01/2014 07:12:47

        Αγαπητέ φίλε, βεβαίως και έτσι ειναι στην Αγγλία. Με μια διαφορά, δεν υποχρεώνουν τους πολίτες ντέ και καλά. Όποιος θέλει να βλέπει BBC πληρώνει το ετήσιο τέλος. Όποιος το επιθυμεί. Εκεί δεν έχουν δικτατορία.....

        • GJ avatar
          GJ @ ADASK 02/01/2014 09:58:33

          ...ναι αλλά ξεχνάτε να πείτε πόσες χιλιάδες νοικοκυριά παρανόμως στο ΗΒ αμελούν να πληρώσουν τα τηλεοπτικά δικαιώματα και τους κυνηγάνε με τα ραδιογωνιόμετρα!!! Θυμάμαι χαρακτηριστικά να γράφει μια τεράστια "διαφήμιση" σε λεωφορείο ότι στην τάδε δνση δεν υπάρχει άδεια αλλά οι ένοικοι βλέπουν τηλεόραση. Εκτός αυτού, μην στενοχωριέστε, εντός ολίγου έρχεται ο big Α. και όλα θα λυθούν, μα όλα.....

      • Κώστας τουρίστας. avatar
        Κώστας τουρίστας. @ Χαρατσωμένος 02/01/2014 14:53:08

        Κατ' αρχήν Καλή Χρονιά με υγεία! Ευχαριστώ που ασχοληθήκατε με το σχόλιό μου, αλλά δέν καταλαβαίνω τί πάει να πεί "δυνητικά"αντιστοιχεί σε χρήση υπηρεσίας! Δέν το δέχομαι γιατί όταν εγώ πηγαίνω στο σπιτάκι στο χωριό μία ή το πολύ δύο φορές τον χρόνο και συνολικά για πέντε περίπου μέρες, γιατί θα πρέπει να πληρώνω για όλον τον χρόνο τηλεόραση; Εξήγησα το σκεπτικό μου! Αλλά δέν θα ήταν σωστό να ενδιαφέρονται οι διοικούντες το κανάλι, να βρίσκουν έσοδα απο διαφημήσεις, όπως κάνουν όλοι οι άλλοι; Αλλά φαίνεται οτι δέν ενδιαφέρονται να "δουλέψουν". Θέλουν έτοιμα τα έσοδα για να πληρώνουν τους "βολεμένους" και καλοπληρωμένους!-Δέν αναφέρομαι βέβαια στους απλούς εργαζόμενους των 1.000 ή 1.500 €
        Και άν, πάρουν πολλές διαφημήσεις και αποκτήσουν κέρδη, θα μας γυρίσουν τίποτε πίσω, ή θα παινεύονται οτι τάχα έκαναν καλή δουλειά και θα τα μοιραστούν ως αυξήσεις των αμοιβών τους!
        Εχουμε χάσει πλέον την εμπιστοσύνη μας !!!

  8. George Ν avatar
    George Ν 02/01/2014 10:21:45

    Με 10 ευρώ τον μήνα, στις συνδρομητικές προσφορές των τηλεπικοινωνιακών εταιριών έχεις 70-100 κανάλια και αρκετά από αυτά μπορείς άνετα να τα παρακολουθήσεις σε αντίθεση με την ΔΤ που κανονικά θα έπρεπε να σε πληρώνουν για να την βλέπεις, όχι να πληρώνεις. Είναι χαρακτηριστικό παράδειγμα ολοκληρωτικής κρατικίστικης νοοτροπίας και του τι πήγε λάθος στη χώρα αλλά και αντιπαράδειγμα για το τι πρέπει να γίνει για να έχουμε πραγματικό success story και να αφήσουμε πίσω οριστικά την σοβιετία μας.

  9. Βρούτος avatar
    Βρούτος 02/01/2014 10:41:41

    Οργή και αηδία για την ΝΕΡΙΤ. Θα πληρώνουμε τους αριστεροπασόκους 35 Ευρώ τον χρόνο για την εμετική προπαγάνδα τους. Να κλείσει εντελώς η κρατική τηλεόραση και να μείνει ένα μόνο κανάλι υπό κρατικό έλεγχο, οργανωμένο και διευθυνόμενο από τις ένοπλες δυνάμεις και στελεχωμένο από κληρωτούς και αξιωματικούς (όχι χρυσοκάνθαρους δημοσιογράφους) αποκλειστικά για λόγους εθνικής ασφάλειας / προβολής εθνικών ζητημάτων και θέσεων και μόνο με ειδησεογραφικό / ιστορικό πρόγραμμα και με συμβολικό κόστος 1 ευρώ τον χρόνο. Ξαναγράφω: οργή και αηδία. Δώσανε αποζημιώσεις σε ορδές ΠΑΣΟΚων και ΣΥΡΙΖαίων, ξαναπροσλάβαν τους περισσότερους και μας βάζουν ένα εξωφρενικό χαράτσι για να τους ταϊζουμε. Κατά τα άλλα ψηφίσαμε ΝΔ για να μην έρθουν στην εξουσία οι μπολσεβίκοι.

  10. Nik avatar
    Nik 02/01/2014 12:21:44

    χαράτσι ΚΑΙ διαφήμιση μαζί; Αυτό δεν είναι αθέμιτος ανταγωνισμός κατά των ιδιωτικών καναλιών;

    Αλλά γιατί χολοσκάμε; Το Διαδίκτυο θα τους κλείσει όλους αργά ή γρήγορα και έτσι θα απαλλαγούμε από αγγελιόσημα, φόρο διαφήμισης, χαράτσι ΝΕΡΙΤ, και τα μήντια σοπ.

  11. θηραία avatar
    θηραία 02/01/2014 13:05:02

    Αφαιρουμένου του ΛΑΓΗΕ, ουσιαστικά το ανταποδοτικό τέλος παραμένει το ίδιο με πριν.
    Αν όμως αφαιρέσουμε τα κανάλια, τα ραδιόφωνα, τα μουσικά σύνολα, τη ραδιοτηλεόραση κλπ που σταμάτησαν, οι ανταποδιδόμενες υπηρεσίες δηλαδή το εξής ένα κανάλι , για τα ίδια χρήματα, δεν ακούγονται καλά!!!!

  12. guest avatar
    guest 02/01/2014 20:50:05

    Αν θυμάμαι καλά ένα από τα επιχειρήματα της κυβέρνησης για το κλείσιμο της ΕΡΤ ήταν η κατάργηση (υπό τις ενθουσιώδης επευφημίες ορισμένων) του ανταποδοτικού τέλους