08/10/2013 16:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

"Χριστιανισμός FM" αντί για Best FM

O ραδιοφωνικός σταθμός Χριστιανισμός FM είναι πολύ πιθανό να πάρει τη συχνότητα 92,6 η οποία πλέον χηρεύει από την ανάκληση της άδειας του Best FM της Liberis Publications.

Πρόκειται για το σταθμό των Ευαγγελιστών που έχει κερδίσει δύο σχετικές αποφάσεις στο Συμβούλιο της Επικρατείας και όπως αναφέρει το ΕΣΡ κακώς δεν έλαβε δικαίωμα εκπομπής στη διαδικασία που έχει πρo δεκαετίας. Όσο για τον Best αρκεί να επισημάνουμε ότι η Eurobank δεν κατάφερε να τον μεταβιβάσει αντί 2 εκατ. ευρώ στο πλαίσιο πλειστηριασμού. Παράλληλα και οι εργαζόμενοι δεν κατάφεραν να γίνει δεκτό το αίτημά τους να τους δοθεί η συχνότητα προκειμένου να λειτουργήσουν τον σταθμό ως αυτοδιαχειριζόμενο ραδιόφωνο.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 08/10/2013 17:18:05

    Είναι Πεντηκοστιανοί για την ακρίβεια...

    • Γεώργιος Τ. avatar
      Γεώργιος Τ. @ ΒΙΣ 08/10/2013 20:07:00

      Έτσι είναι. Προσοχή σε όποιον είναι ορθόδοξος μην νομίσει ότι μιλούν για αλήθεια.

    • Μαθηματικός avatar
      Μαθηματικός @ ΒΙΣ 10/10/2013 19:37:38

      Ακριβώς, προτεσταντικής προέλευσης νομίζω.

  2. Γιαδικιάρογλου avatar
    Γιαδικιάρογλου 08/10/2013 18:02:01

    Δυστυχώς, αυτό το ξέρουν πολύ λίγοι όπως κι εσείς.

  3. Σ Μ avatar
    Σ Μ 08/10/2013 18:32:41

    Τὸ σκληρὸ καὶ νηλεὲς ντέρμπυ πειραϊκῶν ὀρθόδοξων καὶ πεντηκοστιανῶν ραδιοφωνικῶν σταθμῶν θὰ δοθεῖ στὴν ἀρένα τοῦ ἀχανοῦς ροχαλητοῦ.

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Σ Μ 08/10/2013 20:46:21

      Όσο νά'ναι έχει τεράστια διαφορά να ακούς μια βυζαντινή χορωδία να ψάλλει το "Τη Υπερμάχω" από το να ακούς ένα παράφωνο 12χρονο κοριτσάκι να τραγουδάει το "Κύριε έρχομαι σε Σένα" συνοδεία συνθεσάιζερ.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Σ Μ 09/10/2013 11:51:20

      Είσαι άδικος, επειδή μερικές εκπομπές της "Πειραϊκής Εκκλησίας" είναι καλές. Και οι αναγνώσεις του Γιώργου Μπάρλα εξαιρετικές. Τα λέω αυτά χωρίς να ακούω πολύ ραδιόφωνο γενικά.

  4. ήγγικεν avatar
    ήγγικεν 08/10/2013 19:53:49

    Οι Ευαγγελιστές είναι 4, Λουκάς,Ματθαίος,Μάρκος,Ιωάννης.
    Αυτοί είναι ευαγγελικοί.

  5. Ύπαρ avatar
    Ύπαρ 08/10/2013 20:55:51

    Παραπλανητική η ονομασία “Χριστιανισμός FM”.

    Κανονικά, έπρεπε να λέγεται "Ευαγγελικοί" ή "Πεντηκοστιανοί FM"

  6. Χριστιανος απλα.... avatar
    Χριστιανος απλα.... 08/10/2013 23:01:52

    Υπαρχει καποιο χριστιανικο δογμα που εχει τον αποκλειστικο τιτλο του ''Χριστιανου''?
    Αν μιλαει για το Χριστο αυτο το ραδιοφωνο που ουτε τ ακουσα ποτε στη ζωη μου τοτε γιατι να μην ονομαζετε ''Χριστιανισμος Fm''?

  7. loyal subject avatar
    loyal subject 09/10/2013 03:19:30

    Κυριε Μητραλέξη, οσες διαφωνίες και να εχει κανείς με τον -πολύ βολικά για τις εμμονές κάποιων- όντως 'κολλημένο' Σεραφείμ και τον σταθμό του, ο συμψηφισμός που υπαινίσσεστε είναι τουλάχιστον ανίερος..

  8. lo avatar
    lo 09/10/2013 04:28:09

    νομιζουν οι ορθοδοξοι πως κατεχουν την ολη αληθεια....

  9. ΚΜ avatar
    ΚΜ 09/10/2013 04:42:33

    Αυτό έλειπε! Ως Ορθόδοξος, δεν γίνεται να πιστεύω ό,τι πιστεύω και ταυτόχρονα να αποδέχομαι το περιεχόμενο της πίστεως της δικιάς σας ως δήθεν Αλήθεια του Χριστού. Θα αποτελούσε λογική αντίφαση. Με το συμπάθειο κιόλας.

  10. ΚΜ avatar
    ΚΜ 09/10/2013 04:54:56

    Εγώ δεν ζητάω να μην μπορείς να αποκαλείσαι κι εσύ «Χριστιανός». Υπάρχει όμως ένα πρόβλημα (και ηθικό ζήτημα), στο βαθμό που παραπλανείται κάποιος και βάζει να σας ακούσει επειδή νομίζει ότι (λόγω της μη επισήμανσης του ότι είναι προτεσταντικός) ότι ο σταθμός σας είναι ορθόδοξος. Και αφομοιώνει τις αντιλήψεις σας δια της πλαγίας οδού, εν αγνοία του τί προσλαμβάνει. Λέω όμως «στο βαθμό που συμβαίνει αυτό» γιατί δεν έχω ακούσει τον σταθμό σας και μπορεί όντως να το επισημαίνετε (πχ στο σήμα του σταθμού) ότι είναι προτεσταντικός - δεν γνωρίζω. Άν όμως τυχόν δεν το κάνετε, δεν είναι ντόμπρο.

  11. Σάκης avatar
    Σάκης 09/10/2013 11:44:50

    Οταν ο Ναζωραιος ιδρυσε την Εκκλησια δεν ειχε υπ οψιν του ουτε Ορθοδοξους,ουτε Ευαγγελικους,Πεντηκοστιανους,Καθολικους,Κουακερους,Κοπτες η ξερω εγω οτιδηποτε αλλο αλλα μονο ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΥΣ.

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Σάκης 09/10/2013 11:49:48

      Το θέμα είναι ότι ο Χριστός ίδρυσε Εκκλησία, και η Εκκλησία έχει μία ιστορική συνέχεια. Μπορείς να μου βρεις την ιστορική συνέχεια στον Προτεσταντισμό ή, ακόμα περισσότερο, στον Πεντηκοστιανισμό; Διάβασε λίγο την ιστορία των ομολογιών αυτών από μία ανεξάρτητη πηγή και θα καταλάβεις.
      Και αν ήσουν χριστιανός, δεν θα έλεγες "Ναζωραίος", αλλά Ιησούς Χριστός. "Ναζωραίο¨ τον αποκαλούσε ο Ιουλιανός....

    • pasokos avatar
      pasokos @ Σάκης 09/10/2013 12:03:33

      Δεν υπολόγιζε στις καρέκλες! 1.000 χρόνια τσακωνόμαστε με τους Καθολικούς για την καρέκλα και τι δικαιώματα πρέπει να έχει αυτή η καρέκλα!!! Η καρέκλα!!!!!

  12. ΒΙΣ avatar
    ΒΙΣ 09/10/2013 11:53:49

    Τα πράγματα είναι απλά: Από τη στιγμή που κάποιος αρνείται την μυστηριακή πραγματικότητα της θείας ευχαριστίας, την οποία θέσπισε ο ίδιος ο Χριστός και μαρτυρημένα ήταν το επίκεντρο της εκκλησιαστικής ζωής από τους αποστολικούς χρόνους (οι πηγές είναι άπειρες), δεν είναι καν χριστιανός. Δεν λέω "δεν είναι Ορθόδοξος¨, λέω δεν είναι καν χριστιανός.

    • Σάκης avatar
      Σάκης @ ΒΙΣ 09/10/2013 15:26:42

      Τα πραγματα δεν ειναι τοσο απλα......οποιος το λεει αυτο ...απλα εθελοτυφλει...

  13. Ρηνα avatar
    Ρηνα 09/10/2013 11:59:00

    Κατ αρχας δεν ειναι απλα ο "Ναζωραιος" οπως λεμε ο Σακης, ο Μακης κι ο Λαλακης.... Ειναι ο Κυριος και Θεος μας. Αυτος λοιπον ο Κυριος Ημων Ιησους Χριστος προειδοποιησε και για λυκους που θα πεσουν να κατασπαραξουν το ποιμνιο.
    Θελω να αναφερω κατι αλλα επειδη δεν θυμαμαι ολες τις παραπλευρες λεπτομερειες, μονο την ουσια, παρακαλω οποιον εκ Γαλλιας να συμπληρωσει : Υπαρχει καθηγητης ( στη Σορβοννη;) που σε καθε εναρξη του ακαδημαϊκου ετους ξεκιναει ως εξης απευθυνομενος προς τους φοιτητες του:" ειμαι υποχρεωμενος να σας διδαξω την υλη που επιβαλλει το προγραμμα, αλλα να γνωριζετε οτι την Αληθεια την κατεχουν ΜΟΝΟ οι Ορθοδοξοι!!!"

    • ΒΙΣ avatar
      ΒΙΣ @ Ρηνα 09/10/2013 12:59:35

      Θα το θεωρούσα περισσότερο από απίθανο να συμβαίνει αυτό σε μία χώρα αυστηρότατα ουδετερόθρησκη όπως η Γαλλία, όπου η laïcité είναι κανόνας. Προφανώς είναι είδηση-μούφα του διαδικτύου. Μου θυμίζει κάτι απολογητικά κηρύγματα παλιάς εποχής με τον τάδε διάσημο επιστήμονα που διακήρυξε ότι πιστεύει στον Θεό (ενώ ένας άλλος εξίσου διάσημος επιστήμονας διακήρυξε ακριβώς το αντίθετο, αλλά αυτό δεν το λέμε...). Θα έλεγα ότι η Ορθοδοξία δεν χρειάζεται τέτοιου είδους "διαφήμηση", που μάλλον χλευασμό θα προκαλούσε. Και ένας άλλος καθηγητής θα μπορούσε να πει "...αλλά να ξέρετε ότι ο μαρξισμός κατέχει όλη την αλήθεια" και ένας άλλος ότι "το ισλάμ κατέχει όλη την αλήθεια". Ε και; Κανείς φοιτητής δεν ακούει έναν καθηγητή επειδή πιστεύει και διακηρύσσει κάτι ως οιονεί θέσφατο, αλλά μόνο επειδή έχει να πει κάτι το ενδιαφέρον και με ενδιαφέροντα τρόπο...

      • Ρηνα avatar
        Ρηνα @ ΒΙΣ 09/10/2013 19:42:37

        Κανεις λαθος ΒΙΣ. Παντα οι φοιτητες ακουν και σεβονται αποψεις καθηγητων με κυρος και αυτο ειναι το ζητουμενο. Ενας σωστος καθηγητης διαπλαθει σφαιρικα εναν νεο ανθρωπο στο ξεκινημα της ζωης του ετσι ωστε να αποφευγεται η στειρα αποστηθιση ισως και επιδειξη γνωσεων και να καλλιεργειται η κριση που απουσιαζει και η πειρα που πρεπει να κατακτηθει.
        Οσο για την Ορθοδοξια που δεν χρειαζεται "διαφημιση" να ρωτησεις μαλλον τους ιεραποστολους, θα σου απαντησουν καλυτερα απο μενα.

  14. Σάκης avatar
    Σάκης 09/10/2013 13:45:31

    Οποιον θεωρω φιλο μου τον ονομαζω μονο με το ονομα του.........

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Σάκης 09/10/2013 16:53:19

      Θεωρείς τον Χριστό φίλο σου και καλά κάνεις, αλλά εμείς έχουμε μάθει να τιμούμε και τις Μητέρες των φίλων μας, και να μην τις αγνοούμε. Πώς μπορείτε να λέτε ότι αγαπάτε τον Χριστό και να περιφρονείτε την Παναγία;

  15. αντιρεαλιστής avatar
    αντιρεαλιστής 09/10/2013 17:35:00

    Μεγάλη προσοχή στην προτεσταντική προπαγάνδα!Έχει τεράστιες συνέπειες,μην ξεχνάτε τα άρθρα που κυκλοφορούν στην Ευρώπη αυτή τη στιγμή που λένε ότι είμαστε "ανήθικοι" γιατί δεν είμαστε προτεστάντες αλλά ορθόδοξοι και ότι αυτό φταίει για την οικονομική κρίση.