#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
01/08/2013 20:43
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Χοντρό βρισίδι των Active Member στον ραδιοσταθμό του ΣΥΡΙΖΑ



 

Τα μεγάλα μαχαίρια έχουν αρχίσει να βγαίνουν μεταξύ καλλιτεχνών ή δημοσιογράφων και του ραδιοφωνικού σταθμού του ΣΥΡΙΖΑ, «Στο Κόκκινο». Αυτή τη φορά σειρά είχε ο Β.d.Foxmoor των Active Member που επιτέθηκε εναντίον του 105.5 Στο Κόκκινο για μία συναυλία του συγκροτήματος στη Ραφήνα και στην οποία χορηγός ήταν ο ραδιοσταθμός. Οι Active Member κατηγορούν τον «Κόκκινο» ότι θα έπρεπε ως σταθμός να τους είχε ενημερώσει ότι είναι χορηγοί επικοινωνίας στη σειρά συναυλιών στο Stage Musicafe της Ραφήνας, καθώς όπως σημειώνουν «είναι γνωστή η εχθρική σχέση που έχουν με χορηγούς και κόμματα».

 

Β.d.foxmoor

Τελικά η ξεφτίλα δεν έχει όρια. (σχετικά με τη συναυλία στη Ραφήνα) Όταν μας πήρε ο τύπος που έχει τη μουσική σκηνή "Αυλαία"και μας είπε ότι είναι υπεύθυνος για τα live που γίνονται στο stage στη Ραφήνα και μας ζήτησε να παίξουμε του είπαμε ναι. Φυσικά αυτός ξέρει μιας και συνεργαζόμαστε τόσα χρόνια τα βίτσια μας όλα (για τους χορηγούς, τα κόμματα κλπ). Σήμερα λοιπόν το πρωί μου έστειλε ένα παιδί μια διαφήμιση που έγραφε ότι τη συναυλία τη κάνει το Κόκκινο fm και είναι σε μια σειρά συναυλιών που διοργανώνει εκεί στο μαγαζί. Απ' ότι καταλαβαίνετε η συναυλία δε θα γίνει και αυτή τη φορά δε θα το αφήσουμε έτσι, θα κινηθούμε νομικά (να μου πεις και κάτι έγινε αφού αυτά τα .... έχουν παντού άκρες). Δε πειράζει, έτσι για το γαμώτο θα το κάνουμε. θα υπάρξει αναλυτική ανακοίνωση από κάποιον που είναι πιο ήρεμος (μιας κι αν τους είχα τώρα κοντά θα τους ....το σπίτι γι αρχή). Και φυσικά θα το κάνουμε γνωστό όπου μπορούμε γιατί ποιά η ξεφτίλα δεν έχει κανένα όριο. Τέλος, πως περιμένατε ρε εσείς από το κόκκινο ότι θα δεχτούμε κάτι τέτοιο, δε σας έφτανε η χυλόπιτα που φάγατε στο τεχνόπολις τον Ιούνιο, ούτε τ' αμέτρητα όχι τόσα χρόνια στα φεστιβάλ σας. Το χειρότερο για σας ... είναι ότι ούτε οι φασίστες δεν έχουν τέτοια λογική, ακόμα κι αυτοί θα ρώταγαν η θα έβαζαν τους δικούς τους. Μιλάμε για τέτοια ξεφτίλα. Αλλά όλοι σας το ίδιο σχολείο έχετε τελειώσει, από το ίδιο σχολείο αποφοιτούσατε μέχρι το '90. Ας κάνουν το κόπο οι δικοί μας να ενημερώσουνε όσους μπορούν ότι δε θα γίνει το αποψινό και για ποιο λόγο.

Πως απαντάει ο σταθμός

Απάντηση του 105,5 Στο Κόκκινο στους Active Member με αφορμή τις ανεξήγητες κατηγορίες που μας εκτόξευσαν μετά την ακύρωση από μέρους τους της συναυλίας που είχε προγραμματιστεί για αύριο στο Stage Musicafe της Ραφήνας:

1. Ο ρ/σ 105,5 Στο Κόκκινο χορηγεί κάθε χρόνο μια σειρά συναυλιών στο πλαίσιο της πολιτιστικής του δραστηριότητας.

2. Οι Active Member μας κατηγορούν ότι θα έπρεπε ως σταθμός να τους είχαμε ενημερώσει ότι είμαστε χορηγοί επικοινωνίας στη σειρά συναυλιών στο Stage Musicafe της Ραφήνας, γιατί σημειώνουν ότι είναι γνωστή η εχθρική σχέση που έχουν με χορηγούς και κόμματα.

3. Κανείς χορηγός δεν ενημερώνει τους καλλιτέχνες αυτή είναι υπόθεση του διοργανωτή.

4. Κανείς από τους δημοσιογράφους και τους παραγωγούς μας δε θα μπορούσε να φανταστεί αυτήν την αντίδραση από τη στιγμή που οι Active Member ουδέποτε αρνήθηκαν να φιλοξενηθούν οι ίδιοι, τα τραγούδια τους και οι ιδέες τους στο σταθμό μας.

Όσο για την ακύρωση της συναυλίας της Τεχνόπολης ουδέποτε το εκλάβαμε ως χυλόπιτα αφού ο λόγος που επικαλέστηκαν ήταν ασθένεια φιλικού προσώπου.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Μπαρμπαθωμας avatar
    Μπαρμπαθωμας 01/08/2013 21:36:51

    Ελεος πια, δινετε βημα στον καθε ενα, αρκει να κατηγορησει τον Συριζα. Ο συριζα ξεφτιλιζεται απο μονος του, δεν χρειαζεται τον αταλαντο αμερικανοθρεμενο μαστουρη για να ξεφτιλιστει!

    • Nikos K. avatar
      Nikos K. @ Μπαρμπαθωμας 01/08/2013 21:49:18


      Ποιος είναι "ατάλαντος", ω, ρε, Ρουβά;

      Ποιος είναι "αμερικανοθρεμενος", ρε, ψευταρά;

      ΥΓ. Η κίνηση του χοντρού ήταν λάθος. Ο ατζέντης που του έκλεισε τη συναυλία φταίει και επειδή γνωριζόντουσαν και χρόνια, όπως λέει, είναι δυο φορές λάθος ο Μιχάλης, αφού του είχε διαχρονική εμπιστοσύνη. Αλλά άλλο αυτά και άλλο να βρίζει, ΨΕΥΔΩΣ, ο κάθε "πουθενάς" έναν από τους καλλίτερους λαϊκούς στιχουργούς, κυρίως, αλλά, και συνθέτη.

      • ΚΜ avatar
        ΚΜ @ Nikos K. 01/08/2013 23:58:09

        Σιγά τον αξιόλογο στιχοπλόκο. Ο κύριος είναι αυτό που περιπαικτικώς αποκαλείται «ήπιος ΜC» (όπου το «ήπιος» αναφέρεται στα κυβικά του στο ραπάρισμα). Εφευρέτης ανύπαρκτου μουσικού είδους (low bap) για ιδιοτελείς λόγους (το γράφω κομψά). Στο τέλος φυσικά, δραπετεύσαν όλοι από την «ομπρέλα» του και έμεινε να ραπάρει με τη γυναίκα του (την εικονιζομένη κυρία).

    • Στέργιος avatar
      Στέργιος @ Μπαρμπαθωμας 02/08/2013 05:07:02

      Είμαι ο μόνος που η φράση "ελληνικό χιπ χοπ" του φαίνεται εξίσου γελοία με τη φράση "αμερικάνικο χασαποσέρβικο";

      • arcane avatar
        arcane @ Στέργιος 02/08/2013 08:12:59

        Οχι φίλε, απλά συνήθως δεν ασχολούμαστε μαζί τους.

      • kristim avatar
        kristim @ Στέργιος 02/08/2013 09:04:28

        Καλό!!!

  2. giannakis avatar
    giannakis 01/08/2013 21:46:28

    Τους έχεις ακούσει ποτέ?
    Δεν φταίνε αυτοί που οι δεξιοί δεν έχουν βγάλει μεγάλους καλλιτέχνες τις τελευταίες δεκαετίες..σοβαρούς εννοώ όχι τον Ρέμο...

  3. roadrunner avatar
    roadrunner 01/08/2013 21:53:24

    "... Το χειρότερο για σας … είναι ότι ούτε οι φασίστες δεν έχουν τέτοια λογική, ακόμα κι αυτοί θα ρώταγαν η θα έβαζαν τους δικούς τους......"
    Το έπιασε το νόημα ο Β.d.foxmoor....

  4. Μπαρμπαθωμας avatar
    Μπαρμπαθωμας 01/08/2013 22:05:38

    Προσωπικα θεωρω το hip hop απλα ΘΟΡΥΒΟ! Ελεος πια με την καθε ξενοφερτη μοδα που επιβαλεται αυταρχικα απ' τον καθε παντογνωστη , και αν τολμησεις να την αποριψεις γινεσαι "Ψευτης", "ξερολας", "πουθενας". Ειναι ή δεν ειναι αμερικανοφερτη κουλτουρα το hip hop; Και απο που κι ως που ειναι "ενας από τους καλλίτερους λαϊκούς στιχουργούς, κυρίως, αλλά, και συνθέτης";

    • roadrunner avatar
      roadrunner @ Μπαρμπαθωμας 01/08/2013 22:39:38

      ... τουλάχιστον όμως, η hip-hop δίνει δυνατούς στίχους.... μάλλον θα προτιμάς την ξενόφερτα που παίζονται στο Μέγαρο...Γούστα είναι αυτά

    • ΚΜ avatar
      ΚΜ @ Μπαρμπαθωμας 02/08/2013 00:01:08

      Φίλε Μπαρμπαθωμά, υπάρχει όντως πολλή σαβούρα στο χώρο του χιπ χοπ αλλά άκου πχ Αρτέμη και Ευθύμη και θα δεις ότι υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ ΚΜ 02/08/2013 05:31:46

        Πολύ σωστός! http://www.youtube.com/watch?v=Wti7Zdk6mqE

    • Ξένος avatar
      Ξένος @ Μπαρμπαθωμας 02/08/2013 00:18:19

      Κάτι τέτοια τα έλεγε και η πεθερά του προ-πάππου μου του τσίφτη και του kara biyikli για τους Led Zeppelin, τους Deep Purple κλπ. Θα μου πεις τι συγκρίνω τώρα βέβαια, αλλά δεν είναι εκεί η ουσία. Αν επικρατούσε ο τρόπος σκέψης που μόλις διατύπωσες, στην Ελλάδα τώρα θα ακούγαμε μόνο Αγάθωνα (στην καλύτερη). Που σου επέβαλλαν λέει εσένα -και μάλιστα αυταρχικά- τους active member. Επίσης στο πρώτο σου σχόλιο έπεσε κοπτοραπτική γιατί ήταν μάλλον μηνύσιμο, αλλά είναι κρίμα, έπρεπε οι διαχειριστές να το άφηναν ανέγγιχτο ως πειστήριο ύφους και ήθους του ανδρός.
      Δεν ξέρω ποια είναι η προσωπική σου ιστορία και γιατί τα παιδάκια δεν σε παίζανε χαρακτηρίζοντάς σε «ψεύτη», «ξερόλα» και «πουθενά» αλλά αμφιβάλω αν είχε να κάνει με το οτι απλά δεν μοιραζόσασταν τα ίδια γούστα. Μάλλον πήγαινες μες τα μούτρα τους και, χωρίς να σε ρωτήσει κανένας, τους ενημέρωνες για το πόσο πολύ απορρίπτεις (…) αυτά που άρεσαν σε εκείνους.

      • Μπαρμπαθωμας avatar
        Μπαρμπαθωμας @ Ξένος 02/08/2013 20:05:45

        Αν θες να ξερεις το hip hop στην Αμερικη ειναι η μουσικη των μαυρων ''γκαγστερ", των μαυρων συμμοριων των αμερικανικων μεγαλουπολεων, των νταβατζηδων και πρεζεμπορων. Κουλτουρα του περιθωριου λοιπον, που καμμια σχεση δεν εχει με τα μπλουζ του αγροτικου Αμερικανικου νοτου. Μετα το ανακαλυψαν και κατι αναρχοαυτονομοι, οποτε περιθωριοποιηθηκε ακομα περισσοτερο. Μουσικα τωρα ειναι απλα αστειο. Ενα επαναλαμβανομενο μπιτ απο drum machine, καποιοι αδιαφοροι εως γελειοι στιχοι, αλλα πολυ υφος και μαγκια. Ενα προιον ειναι, που σας το πουλανε για χρυσαφι, αλλα μουσικα ειναι φυκια...

        • Ξένος avatar
          Ξένος @ Μπαρμπαθωμας 04/08/2013 23:55:23

          Δεν τους ακούω αλλά όσες φορές έβαζαν στον στρατό οι συνάδελφοί μου active member στον θάλαμο μέσα, δεν παραπονιόμουν κιόλας, ευχάριστα ακουγόταν. Αλλά θέμα της διαφωνίας δεν ήταν το αν ακούγονται ευχάριστα ή δυσάρεστα, την κριτική σου την έκανες πάνω στη βάση οτι τους ακούνε κυρίως αναρχικοί και στο οτι το είδος έχει έρθει απ' έξω.

      • Τσάρο; avatar
        Τσάρο; @ Ξένος 04/08/2013 23:16:22

        """Κάτι τέτοια τα έλεγε και η πεθερά του προ-πάππου μου του τσίφτη και του kara biyikli για τους Led Zeppelin, τους Deep Purple κλπ. Θα μου πεις τι συγκρίνω τώρα βέβαια, αλλά δεν είναι εκεί η ουσία. Αν επικρατούσε ο τρόπος σκέψης που μόλις διατύπωσες, στην Ελλάδα τώρα θα ακούγαμε μόνο Αγάθωνα (στην καλύτερη)."""

        Ε, και; Θα χάναμε τους Deep Purple; Μεγάλη υπόθεση...

        Στην Αμερική τι νομίζεις ότι ακούν; Ελληνικά, Κινέζικα και Γερμανικά;

        Δικά τους και μόνο κατά 99.9%. Όπου στα δικά τους περιλαμβάνονται και τα Βρετανικά (οι βρετανοί άλλωστε τους Αμερικανούς αντέγραψαν και άρχισε η αλλαξοκωλιά με τους Μπητλς, Στόουνς, κλπ).

        Πάντως τίποτα, ελάχιστες εξαιρέσεις, που δεν είναι είτε Αμερικάνικα, είτε βασισμένα σε αμερικάνικα είδη μουσικής.

        Όλα αυτά, με ελάχιστες εξαιρέσεις για τους πιο "ψαγμένους" Αμερικάνους. Για την μεγάλη μάζα σχεδόν καμμία εξαίρεση ― όλα Αμερικάνικα, εκτός από κάνα πλακατζίδικο κομμάτι τύπου Gangham style πότε πότε.

        Όπως άλλωστε δεν βλέπουν και μη αμερικάνικες ταινίες.

        Και πάντως και εμείς πριν το 1960, μόνο "Αγάθωνα" και τους αντιστιχούς του ακούγαμε, και δεν πάθαμε τίποτα. Αντίθετα το να μην εκφραζει ένας λαός ο ίδιος τα προβλήματα και τον πολιτισμό του στην δική του μουσική είναι κατάντια.

  5. DoSlo avatar
    DoSlo 02/08/2013 00:10:53

    Οι Active Member είναι απο τα καλύτερα λαικά συγκροτήματα μιας και οι ρίζες του hip hop είναι θαμένες στα blues τα οποία είναι με τη σειρά τους τα ρεμπέτικα των μαύρων και μιλούν μόνο για πόνο. Το πολιτικοποιημένο hip hop (public enemy, boogie down productions etc) δεν είναι καθόλου θόρυβος και όποιος το λέει αυτό, πολύ απλά δεν ξέρει. Όταν δεν ασχολείσαι με κάτι ακι ιδιαίτερα με τη μουσική, τότε η γνώμη σου μπορεί να πέφτει πολύ έξω.

    • Nik avatar
      Nik @ DoSlo 02/08/2013 05:58:05

      Hip hop και rap που την βρήκαν τη σχέση με τα blues; Ο πανομοιότυπος ρυθμός, απουσία μελωδίας, στίχοι χωρίς ίχνος ποίησης, ύβρεις και επιθετικότητα, χαρακτηρίζουν το είδος. Ασε που οι στίχοι γράφονται σε ebonics ακαταλαβίστικα ακόμη και σε πολλούς μαύρους Αμερικανούς.

      Το lifestyle των rappers και των ατζέντηδων τους μαρτυρά την ποιότητα των ανθρώπων και της "τέχνης" τους.

      • πΔπ avatar
        πΔπ @ Nik 02/08/2013 09:02:13

        "ebonics"
        dat crap, αν το γράφω σωστά στην γλώσσα τους!
        h**p://www.urbandictionary.com/define.php?term=ebonics

    • Pikis avatar
      Pikis @ DoSlo 02/08/2013 07:21:54

      Συμφωνώ για Public Enemy. H rap τότε (μέσα 80's-αρχές 90's) έβγαζε πολύ ωραία κομμάτια. Με τον καιρό τo στυλ αλλοιώθηκε σε macho σκουπιδαριό.

  6. ΜΑΝΩΛΗΣ Μ avatar
    ΜΑΝΩΛΗΣ Μ 02/08/2013 06:24:59

    Οι active member είναι καλό σχήμα. Απλά έχουν κάποιες αριστερίστικες εμμονές και διογκώνουν αρνητικές ανθρώπινες αποκλίσεις που βλέπουν στην κοινωνία, την εκκλησία και την πολιτική. Αυτό είναι το ελάττωμά τους κατ´ εμέ. Όμως η επιλογή τους να μην έχουν σπόνσορες έχει λογική βάση γιατί δεν θέλουν να τους καπελώνουν κομματικοί φορείς που κρύβονται πίσω από διάφορες διοργανώσεις. Και καλά κάνουν

  7. Κυθήριος avatar
    Κυθήριος 02/08/2013 07:19:35

    Πάντως,στό χῶρο ὑπάρχει καί μιά ἄλλη πολύ καλή πρόταση: Stavento...http://www.youtube.com/watch?v=157XgT08KfM

    • Lichnee avatar
      Lichnee @ Κυθήριος 02/08/2013 13:41:35

      Βρε και ο ΡΦ,ο Λόγος Απειλή και ο Άσαρκος και μερικοί άλλοι είναι εξίσου καλοί και ακούγονται αρκετά ευχάριστα σε κάποιες ώρες.Και φαντάσου,το λέει μέταλλο σαν εμένα αυτό.Απλά το είδος αυτό της μουσικής εγώ το θεωρώ πολύ ανιαρό.Κυρίως "φτύσιμο",καταγγελτικός λόγος και πολυδιάσπαση ακόμα και με τον εαυτό τους.Η δε μουσική στον κύριο όγκο ή ίδια ή απλή όσο δεν πάει άλλο.Λίγοι ξεχωρίζουν.Οι Public Enemy πάντως που προαναφέρθηκαν,ήταν από τα πολύ καλά group.

      • Κυθήριος avatar
        Κυθήριος @ Lichnee 02/08/2013 16:42:05

        Ὅντως,κι ἐμένα δέ μέ ἐνθουσιάζει τό συγκεκριμμένο εἴδος μουσικῆς,μερικά τραγούδια τους ὅμως μ' ἀρέσουν καί πιό πολύ τῶν Ἀρτέμη κι Εὐθύμη πού εἶπε κι ὁ ΚΜ πιό πάνω.

  8. Hawk avatar
    Hawk 02/08/2013 08:26:01

    Δεν με ενδιαφέρει η μουσική τους και ούτε πρόκειται να την ακούσω, αλλά για το καπέλωμα καλά έκαναν και αντέδρασαν.

  9. JayGatsby avatar
    JayGatsby 02/08/2013 09:59:15

    foxmoor = πουλ μουρ

  10. oti nanai avatar
    oti nanai 02/08/2013 11:55:24

    δε ξερω τι πιστέυουν μου αρέσει ομως αυτο που κάνουν ... πάντως η μοναδική φορα που τους είδα πριν καμμια δεκαρια χρόνια (μαζι με Θηρίο) ήταν σε Φεστιβάλ Νεολαίας Συν (νομιζω τότε δεν ήταν Συρζα ακόμα ) στην Πάτρα ...

    • zap-zap avatar
      zap-zap @ oti nanai 03/08/2013 14:50:40

      Ε ναι, ο Μιχάλης ξεχνά πως για δύο χρόνια γύρναγε την Ελλάδα σε δεκάδες συναυλίες "χορηγία" της νεολαίας Συνασπισμού. Τα επόμενα δύο χρόνια τα γύρναγε χορηγία της Ανταρσύα...Κατά τα άλλα δεν θέλει κόμματα και χορηγούς... Κρίμα γιατί στίχους ξέρει και γράφει, μουσική η ίδια είναι στο είδος αυτό.

  11. tassos.κ avatar
    tassos.κ 02/08/2013 15:32:44

    Δεν κατάλαβα την απαίτηση να ξέρουν ποιοί είναι οι χορηγοί. Θα είχαν τέτοια απαίτηση μόνο αν πήγαιναν ΔΩΡΕΑΝ και το δήλωναν ότι δεν θέλουν χορηγούς. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση είναι τουλάχιστον ανοησία, ή υπέρμετρη αλαζονία. Ε δεν είναι και οι Pink Floyd!!!!

  12. κοντή μνήμη avatar
    κοντή μνήμη 03/08/2013 21:40:51

    καθώς όπως σημειώνουν «είναι γνωστή η εχθρική σχέση που έχουν με χορηγούς και κόμματα
    αυτό είναι τουλάχιστον υποκριτικό Μιχάλη...
    http://www.hiphop.gr/page/3126

    επίσης να σου θυμίσω τους στοίχους σου :
    "Κάνε με σου `χα πει μεγάλη μπόρα
    να τους πνίξω όλους μέσα στη δικιά τους σαπίλα.
    Σου’ πα να με κάνεις δράκο
    να σας φυλάω απ’ τους φασίστες, μονάχα εγώ.
    Πάντα σου ζήταγα να φτιάξεις ένα ασπρόμαυρο σακάκι
    να φοράω με της "Αυγής" τα φύλλα.
    Παππού, μάθε με, σου `λεγα για να τους τη σπάω,
    να γράφω με το ζερβό.

    "η Αυγή" δεν είναι ανέκαθεν η κομματική εφημερίδα της αριστεράς και της μετεξέλιξής της μέσα στο χρόνο, από ΚΚΕ εσ. μέχρι το Συριζα;

  13. Ξένος avatar
    Ξένος 04/08/2013 23:52:37

    Όταν η Ελλάδα εξάγει ξανά πολιτισμό παγκόσμιας οικουμενικής εμβέλειας, τότε να έχει και την αξίωση οι κάτοικοί της να ακούνε αποκλειστικώς εγχώρια μουσική και γενικά να καταναλώνουν τέχνη μόνο από τη χώρα τους. Ο αντίστροφος δρόμος δεν σε κάνει αυτοκρατορία αλλά Βόρεια Κορέα και Τουρκμενιστάν.

    • Θησειώτης avatar
      Θησειώτης @ Ξένος 05/08/2013 09:43:15

      Είμαι σίγουρος ότι τη βόρεια κορέα την κρυφογουστάρεις.

  14. Ταμήλος avatar
    Ταμήλος 12/08/2013 00:51:08

    Βρίσκω τη στάση του χοντρού αλαζονική, υπερβολική, υποκριτική, γιατί χρόνια τώρα σε κομματικά φεστιβάλ τρίβεται και αριστερό κοινό έχουν και στο Κόκκινο φιλοξενούνται και προβάλλονται. Πέρα απο αυτό "Οι Μύθοι του Βάλτου" απο τα '90s αποτελεί μοναδική δουλειά λαικής ποίησης και έντεχνης μουσικής, καμία σχέση με τη σαβούρα που κυκλοφορεί στο χώρο αυτό. Από τότε που χώρισαν σταμάτησα και να τους ακούω. Και όλες αυτές οι κουβέντες για φασίστες είναι αδιανόητα γραφικές, δεν τις περίμενα απο σένα Μιχάλη. Δεν υπάρχουν φασίστες Μιχάλη, μόνο ψεύτες και απατεώνες υπάρχουν, είμαστε στο 2013