#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
28/01/2014 09:15
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Φάμπρικα πτυχίων για τη ΝΕΡΙΤ



Στο υπουργείο εσωτερικών κατέθεσαν την καταγγελία τους πρώην εργαζόμενοι τεχνικοί της ΕΡΤ για τη νέα προκήρυξη της ΝΕΡΙΤ που αφορά στις προσλήψεις χωρίς ΑΣΕΠ.

Όπως σημειώνουν "στα απαιτούμενα προσόντα απαιτούνται πτυχίο γνώσης Αγγλικών και πιστοποιητικό χειρισμού Η/Υ, ώστε να κατατεθούν στην προκήρυξη για τις προσλήψεις της ΝΕΡΙΤ.

Ειδικότερα με τα πιστοποιητικά γνώσης χειρισμού Η/Υ, πληροφορίες κάνουν λόγο για συγκεκριμένο φροντιστήριο με έδρα το Περιστέρι, που έχει χορηγήσει μαζικά σε περίπου 20-30 άτομα υποψήφιους για το νέο ραδιοτηλεοπτικό φορέα τα εν λόγω πιστοποιητικά.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. Eva avatar
    Eva 28/01/2014 10:04:45

    Μυαλό δε βάζουμε.

  2. Ελληνας Πολίτης avatar
    Ελληνας Πολίτης 28/01/2014 10:12:14

    ΧΑ ΧΑ ΧΑ
    Ζήτω η μεταρρύθμιση
    Αν και σε ειδικότητες τεχνικών και σε παρουσιαστές μετρά περισσότερο η ικανότητα και η εμπειρία (συν την εμφάνιση για τους τηλεπαρουσιαστές)

  3. Μανιάτης avatar
    Μανιάτης 28/01/2014 10:13:14

    Αρε Τρόικα που χρειάζεται!

  4. θηραία avatar
    θηραία 28/01/2014 10:17:01

    Τελικά γιατί κλείσανε την ΕΡΤ; ... για να δούμε ότι υπάρχουν και χειρότερα;

  5. Η τιμή τιμή δεν έχει avatar
    Η τιμή τιμή δεν έχει 28/01/2014 10:31:35

    Τζάμπα επιβαρυνθήκαμε οικονομικά δηλαδή, τζάμπα χρεωθήκαμε και την αποχώρηση της Δημάρ, τζάμπα τόση φασαρία για να βλέπουμε ταινία σ΄επανάληψη;

  6. Α.Γ. avatar
    Α.Γ. 29/01/2014 22:59:42

    Να σας πληροφορήσω ότι η καταγγελία ήταν επώνυμη και αφορούσε όχι μόνο τα πτυχία των υπολογιστών αλλά και τα πτυχία των ξένων γλωσσών και ειδικότερα των αγγλικών, τα οποία εξαγοράζουν μαζικά το τελευταίο διάστημα έναντι ταρίφας 500 ευρώ. Μιλάμε για ανθρώπους που δεν γνωρίζουν ούτε την αγγλική αλφαβήτα και σκοπεύουν να προσκομίσουν πτυχία επιπέδου advanced και πάνω.
    Ζήτω η νέα αξιοκρατική δημόσια τηλεόραση αλά BBC!

  7. atana avatar
    atana 30/01/2014 11:39:09

    Βεβαίως είναι φοβερό αυτό που συμβαίνει.Γιατί αν ένας σκηνοθέτης,καμεραμάν,διευθυντής φωτογραφίας και όλες οι καλιτεχνικές ειδικότητες άν δεν έχει ECDL δεν μπορεί να δουλέψει.Απεναντίας άν δεν έχει άδεια ασκήσεως επαγγέλματος δέν τρέχει τίποτα.Και όλοι κράζετε για το ECDL.Μάλλον κάτι άλλο έχετε στο νού σας.Αυτό είναι δηλαδή αξιοκρατία, ε;

  8. Athinaios avatar
    Athinaios 30/01/2014 14:51:48

    To ECDL ειναι απατη. Δεκτα για την πληροφορικη θα πρεπει να γινονται μονο τιτλοι σπουδων πληροφορικης δηλ πτυχια πανεπιστημιων η ΤΕΙ η διπλωματα ΙΕΚ , Πτυχια ΕΠΑΛ, Απολυτηρια πολυκλαδικων λυκειων ή ΤΕΕ ολα του τομεα και ειδικοτητων πληροφορικης. Εδω οι παραπανω επιστημονικοι και επαγγελματικοι τιτλοι ειναι ισοτιμοι με ενα χαρτι τριων μηνων ιδιωτικων φορεων!!!!!!! ΑΣΕΠ η αξιοκρατίασου!!!! (ολο φωτογραφικες προκηρυξης βγαζουν και μιλανε για θεσμο αξιοκρατικο) καθαρη προπαγανδα!!

  9. pipina papas avatar
    pipina papas 09/02/2014 13:54:25

    Καλησπέρα. Τελικά τί΄ποτα δεν είναι τυχαίο σ' αυτή τη χώρα!!!!! Διαβάζω διάφορα σχόλια και αντιλαμβάνομαι πως κανένας δεν ξέρει το σημαντικότερο γιά τα πτυχία που αφορούν την tv!!!!! Έως το 1994 δεν υπήρχε σχολή τηλεοπτική που να δίνει πτυχία γιά σκηνοθέτες, οπερατέρ, παραγωγούς, μοντέρ και άλλες ειδικότητες τηλοπτικές!!!!! Υπήρχε η σχολή Σταυράκου και από εκεί αποκτούσαν το πολυπόθητο πτυχίο ακόμα και με αλληλογραφία! Το 1994 αρχίζουν μαθήματα στα ΙΕΚ γιά τα τηλεοπτικά επαγγέλματα. Σ' ένα σύστημα που οικογενειοποιεί τα πολιτικά δρώμενα μιάς χώρας....το μόνο εύκολο είναι να κάνει το ίδιο και στους οργανισμούς ΝΠΔ κρατώντας κλειστά τα επαγγέλματα και τον τρόπο απόκτησης των πτυχίων τους. Άν είναι δυνατόν να μην υπήρχαν δημόσιες σχολές γιά την tv.....!!! Βεβαίως οι οικογενειακές προσλήψεις είναι το μόνο εύκολο να ανακαλυφθούν !!!..... και εσείς....μιλάτε και γράφετε γιά πτυχία φαντάσματα και άτοπα κατά κάποιο τρόπο!!!!!! ευχαριστώ που με ανεκτήκατε.