#_CRON_JOB_#
#_CRON_JOB_#
13/01/2014 11:30
ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΣΧΟΛΙΟΥ

Τρέμει… η καρέκλα όλων στο Mega μετά τη «βουτιά»



Εξιλαστήρια θύματα αναζητώνται όψιμα στο Mega μετά την καταπόντιση του καναλιού στο ταμπλό του Χρηματιστηρίου τηλεθέασης. Το δελτίο ειδήσεων, το οποίο θεωρείται το σήμα κατατεθέν του καναλιού, έχει ρίξει τόσο τη συνολική τηλεθέαση, στο βαθμό που συνιστά και lead in του prime time ψυχαγωγικού προγράμματος, όσο και το κόστος του μέσου διαφημιστικού δευτερολέπτου στο απώτατο μέλλον (την Άνοιξη) κατά τα διαφημιστικά ειωθότα της τηλεοπτικής αγοράς. Το βάρος της ευθύνης μοιράζονται ο Γιάννης Πρετεντέρης, για τους γνωστούς λόγους της άσκησης κριτικής και της μη συμπόρευσής του με την πλειονότητα των τηλεθεατών αλλά και ο ίδιος ο διευθυντής ειδήσεων του καναλιού Χρήστος Παναγιωτόπουλος και η πρώην συζυγός του, παρουσιάστρια του δελτίου Όλγα Τρέμη. Όσο για τον λογαριασμό, οι ιθύνοντες του Mega έκαναν λόγο σε πρόσφατη σύσκεψη δημοσιογραφικο-εμπορική για απώλεια 200.000 τηλεθεατών που γύρισαν την πλάτη στο Mega για να οδεύσουν στον ηπιότερο και ψυχραιμότερο ΑΝΤ1.

ΣΧΟΛΙΑ

  1. kastor avatar
    kastor 13/01/2014 12:07:31

    Ηπιοτερο και ψυχραιμοτερο ΑΝΤ1...εδω γελαμε, διοτι ενω το μεγκα ειναι απλα εμετικο, το αντ1 ειναι αστειο, κατι μεταξυ ειδησεογραφειου κοπτοραπτικης και star channel στα παλια καλυτερα του,

  2. Ekthamvi avatar
    Ekthamvi 13/01/2014 12:08:22

    Μπουρλόοοοτοοο!
    Μάλλον έφτασε και η δική σας η ώρα ελεϊνά υπηρετάκια.

  3. καπτεν avatar
    καπτεν 13/01/2014 12:16:01

    Μεχρι τον Σεπτεμβρη-Οκτωβριο 13, το δελτιο του Μεγα επιανε 23 και ο ΑΝΤ1 18. Μετα το Μεγα πρωτοστατουσε στην επιθεση εναντιον της δεξιας-ακροδεξιας (με αποκορύφωμα τις επιθεσεις του εναντιον των νομικων αποψεων Δημητρακοπουλου και Κουγια). Ετσι μεσα σε μισο μηνα το σκορ εγινε 20-20 ("αποθεωση του αναρχικου ραπερ") και τωρα είναι 22-19 υπερ του ΑΝΤ1. Ολοι αυτοι παιρνουν no Paper από δικαστικους κυκλους΄(ή τη κυβερνηση) για να προλογιζουν και αποφωνουν τα ρεπορτάζ που αφορουν καποιους ακροδεξιούς πολιτικους, ακολουθωντας ολοι την ιδια "παραμορφωτικη" και προπαγανδιστικη γραμμη που εξαγριωνει τους ελληνες διοτι ο κάθε ελληνας δεν σηκωνει μαγκιες. Ισχυει αυτό που λεει αυτος (ο κάθε ελληνας).

  4. Insider Tv avatar
    Insider Tv 13/01/2014 13:02:25

    Τίποτα απ΄'ολα αυτά δεν ισχύει.
    Απλώς ο Έλληνας -και κυρίως η Ελληνίδα- βλέπει ειδήσεις στο κανάλι που μεταξύ 7-8μμ βλέπει σήριαλ.
    Πρώτα ήταν τα τούρκικα τώρα είναι το "Μπρούσκο".
    Έτσι απλά...
    Αν αύριο αποφασίσει το Mega να κατεβάσει τα "Kλεμμένα όνειρα" στις 7 θα πάρει και πάλι κεφάλι στις ειδήσεις.Αλλά δεν είναι καιρός για πειράματα κυρίως γιατί η prime time ζώνη με την ακριβή διαφήμιση είναι μετά τις 9..

    Οπότε αφήστε τις αναλύσεις περί ειδήσεων και πιάστε τις αναλύσεις περί του πως και γιατί η γιαγιά που βλέπει τηλεόραση στις 7.50'μμ ξεχνάει να αλλάξει κανάλι αμέσως μετά..

    • βαγόνι avatar
      βαγόνι @ Insider Tv 13/01/2014 14:14:53

      Η παρατήρηση σας ισχύει ώς ένα βαθμό...κάτι,στο δελτίο
      ειδήσεων του συγκεκριμμένου καναλιού,δεν κολλάει με την
      συγκυρία...οι παρουσιαστές του ενοχλούν με τις απο καθέδρας
      τοποθετήσεις τους,την πολιτικολογία και το κούνημα των
      δακτύλων...είναι μακριά απο την στοιχειώδη δημοσιογραφική
      δεοντολογία και έχουν κάνει κατάχρηση της "δεσπόζουσας"
      θέσης...τα πράγματα είναι πολύ ρευστά και τα αντανακλαστικά
      του κοινού πιό βίαια!...νομίζω..!

  5. ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
    ΣΤΕΛΙΟΣ 13/01/2014 13:21:18

    Ακόμα και αυτά τα ποσοστά που πιάνουν , είναι γιατί ουσιαστικά δεν υπάρχουν άλλα κανάλια , κι'ο κοσμάκης που δεν πάει στο Μέγαρο ,κάτι πρέπει να δεί!

  6. ΠΕΛΙΑΣ avatar
    ΠΕΛΙΑΣ 13/01/2014 13:43:36

    Ούτε βλέπονται ,ούτε ακούγονται,αθλιότητα σε όλο της το μεγαλείο .

  7. Ραβινος avatar
    Ραβινος 13/01/2014 13:49:38

    Κατα την αποψη μου ηταν εμφανης η διαφορα του τροπου εκπομπης των δελτιων ειδησεων του MEGA & του ΑΝΤ1 στα εξης σημεια :
    1}Η συνθεση του δελτιου του ΑΝΤ1 ειχε περισσοτερες ειδησεις απο ολο τον κοσμο.Ηδη το MEGA αρχισε να το μιμειται.
    2}Η τριπλετα του MEGA δεν ελεγε ειδησεις αλλα προσωπικες αποψεις εναντι του ΑΝΤ1 που ελεγε τις ειδησεις και αντε να εκανε ενα σχολιο στο τελος η την αρχη.
    3}Τα προσωπα παρουσιασης των ειδησεων του MEGA κουρασαν οχι μονο το βραδυ αλλα και το μεσημερι στις 14.00 με τις πρωην και νυν συζυγους του δντη ειδησεων .
    4}Η πολεμικη του MEGA σε καθε δεξιας αποκλισης γεγονος {οπως σωστα επεσημανε στο σχολιο του ο καπτεν} το στερει απο ενα απαιτητικο κοινο που δεν αρεσκεται σε υπαγορευσεις -διαμορφωσεις γνωμης και δεν ξεχναει ευκολα το παρελθον του MEGA -ΔΟΛ.
    5}Και απο τα 2 καναλια απουσιαζουν οι ειδησεις - ρεπορταζ -ερευνας που και κοστιζουν αλλα απαιτουν και δημοσιογραφους υψηλου επιπεδου .
    Ποτε δεν ειναι αργα σε διορθωτικη πορεια σε ενα τοσο ευμεταβλητο πεδιο οπως ειναι το τηλεοπτικο πεδιο.
    Ειθε οι οποιες αλλαγες {αναγκαιες } να γινουν προς οφελος του τηλεθεατη και της αντικειμενικοτητας των ειδησεων .Το εχει αναγκη ο τοπος .

    • ωρε μανα μου avatar
      ωρε μανα μου @ Ραβινος 13/01/2014 15:03:18

      Κάνει πολεμική στη ΝΔ ο Μέγκα..;
      Στον ΣΥΡΙΖΑ, στη Χ.Α, στους ΑΝΕΛ κάνει...
      Στη ΝΔ πότε έκανε;;;;;

    • ΣΤΕΛΙΟΣ avatar
      ΣΤΕΛΙΟΣ @ Ραβινος 13/01/2014 15:11:13

      Το βασικό είναι πως οι συγκεκριμένοι "anchormen / anchorwomen έχουν χάσει κάθε αξιοπιστία στα μάτια του κόσμου. Σε οποιαδήποτε σοβαρή τηλεοπτική επιχείρηση , θα είχαν αντικατασταθεί απο χρόνια.

      Εχω ακούσει απειρες φορές απο τον κόσμο το...πολιτικό αξίωμα: "όποιον βρίζει ο Πρετεντέρης , εγώ τον ψηφίζω!"

  8. ΦΑΝΤΑΣΜΑ avatar
    ΦΑΝΤΑΣΜΑ 13/01/2014 14:02:59

    Αστεία τηλεόραση , αστείοι τηλεθεατές -ψηφοφόροι , σε ένα βουλιαγμένο -διαπλεκόμενο κράτος !

  9. GJ avatar
    GJ 13/01/2014 14:30:06

    Για να μαθαίνουμε την 'αλήθεια' Βαξεβάνης TV ΟΕ.

  10. tk avatar
    tk 13/01/2014 15:44:12

    Έχουμε πετάξει την τηλεόραση χρόνια τώρα έξω από το σπίτι! Όταν το κάναμε, στην αρχή μας πήρε 2, 3, 4 μέρες το πολύ να συνέλθουμε, μετά βρήκαμε την υγειά μας, τον εαυτό μας και όχι μόνο!

  11. Νίκη avatar
    Νίκη 13/01/2014 20:14:19

    Εγώ έχω τηλεόραση και βλέπω 4 με 5 ώρες την εβδομάδα, ταινίες κυρίως.
    Το κυριότερο είναι ότι δεν κάνω ζάπινγκ , απ'το πρόγραμμα κατευθείαν στο κανάλι που θέλω.
    Ειδήσεις μόνο από το ίντερνετ. Όποιος κάθεται και χάνει ώρες από την ζωή του ακούγοντας αυτούς ας το σκεφτεί ξανά.Και τέλος δεν πιστεύω στα νούμερα τηλεθέασης, το δείγμα που έχει αυτά τα μηχανάκια της AGB δεν είναι αντιπροσωπευτικό του ελληνικού πληθυσμού, ούτε καν του τηλεοπτικού πληθυσμούς.Τα γκάλοπ για τις εκλογές είναι πιο αξιόπιστα από αυτές τις μετρήσεις.Αν έχει κάποιος μηχανάκι της AGB να μας πει για το πως λειτουργεί το όλο σύστημα, να γελάσει το χειλάκι μας λίγο

  12. ΠΑΣΟΚΟΣ avatar
    ΠΑΣΟΚΟΣ 13/01/2014 21:03:08

    Oπου βρισκεται σε ποσοστα το ΠΑΣΟΚ, εκει ειναι και το MEGA ,τοσο απλο ειναι...ολα τα αλλα ειναι αλλοθι,αλλα λογια να αγαπιομαστε

  13. ΓΓΣ avatar
    ΓΓΣ 13/01/2014 21:08:15

    Γενικά το χαμηλό επίπεδο των δημοσιογράφων της τηλεόρασης (κυρίως του Mega) είναι σε αναντιστοιχία με (το σαφώς ψηλότερο) του μέσου τηλεθεατή.